Bekendmaking. CANADA De Kleine Lord. Langendijker Groentenvelling. Sint Nicolaas-Cadeaux. TUINSPOOX te loop. BIGGEN te koop, De N.V. Automobiles Koekbiljarten, Theater Royal - Schagen St. Nicolaasfeest. Gemengd Nieuws. bij 1. MAREES. BLAUWE KEEI. Weteringschans 81-89 - AMSTERDAM Fa. C. DE MOOR te Schagerbrug HOOFDKANTOOR AMSTERDAM. J. BUISMAN De echte HoekstraSchaatsen 12 stuks zware Schrammen. Zondagmiddag half 3 groot P n 1 heer' V€N OTM «iw| iaaii ral. ie aai *(L Ki )JQ <1 -or oogen Had. Toen ik later nat eni bibberend aan ien kant van de sloot stond, droog het tot mij door lat ik er het levenU had afgebracht. Wel was ik iao de voet gewond, maar niet ernstig. Ik. werd naar w seinhuis gebracht, waar een geneesheer uit laarlem mij heeft verbonden. In dit seinhuis wer- Ifa wil van droge klceren voorzien. Daarna ben ik rtomorgon met het eerste treintje naar Santpoort ge«aan Nu lig ik In mijn bed te rusten, en ik wacht tot de wonde aan mijn been genezen is. Het la. boe- vel ik reeds lang bij de spoorwegen werk, het eer- ge spoorwegongeluk dat ik heb meegemaakt. Behalve V!j drieën die op de locomotief stonden, waren er Doi eenige menschen op den trein en was er een niet uoibte in den ook ontspoord#* bagagewagen, naar die toen, het ongeluk gebeurd was. ongedeerd den wagen stapte. Evenzoo de remmer, die i-n den achtersten wagen zat. De machinist F, J. Boer man kon niet zoo gauw van de locomotief sprin- Hij moest na de ontsporing door het tender- pje naar buiten klimmen. De commissaris van politie te Bloeraendaal deelde iofii ons mede. dat het onderzoek der politie belemmerd .lein gerd. daar reeds dadelijk vannacht met het oprui- fcgSWerk begonnen is. Hierdoor kon niet precies orden nagegaan aan welke oorzaak het ongeluk eweten moet worden. De vermoedelijke oorzaak is wor olgens den commissaris evenwel verkeerde wissel- mok tand. t be nuiv - JULIANADORP. Dinsdagmiddag zou de hoer S. B., wonende aan de [olksluis, nabij 't Zand, nog wat kool enz. halen van en perceeltje grond aan den Rijksweg nabij de boer- »eni. cry bewoond door C. G. Zelf over geen paard en vanfytuig beschikkende, was de heer G. B„ eveneens Idaar woonachtig, hem hiermede van dienst en voor tokken zij beiden naar het bedoelde land. Daar aan- heer ekomen, zou een en ander bij elkander gezocht wor- wel- jen> waartoe paard en kar dus even onbeheerd ach- erbleven. Het ongeluk diende nu echter, dat plotse- ing paard en kar in het kanaal geraakten en voor den- 0<m er bij waa, reeds zoover van de schoeiing, dat tulp bieden niet meer mogelijk was, «n het paard dan ieno ,0k jammerlijk is verdronken. Later is met behulp van een vlet enz., een en ander >p den wal gebracht. Voor den eigenaar dus geen ïgen roordeeligen dagw eg in NOORDS CHARWOUDE. Tot ouderling lm de Geref. Kerk is gekozenal de en fceor G. Barton en tot diaken de heer H. v. d. Meij. mes DIRKSHORN. ook; Tot Wijkverpleegster in de Gemeente Harenkar- ge- mei is benoemd zuster Stiel, welke op 2 December betrekking zalf aanvaarden. - ZUIDSCHARWOUDE. Op 9 Oofc. 1924 diende oen onzer ingezetenen een bezwaarschrift in tegen zijn aanslag in de sohool- adiiefüng. Dezer dagen ontving liij bericht, dat ic op 6 Doe. 1926 zal worden behandeld. Or het los ook vlug gaat bij den Raad van Beroep. gen wel de gde die uts- lik- de het ies- Qej. lOOt de >&n iau ?en ZUIDSCHARWOUDE. Door de gezamenlijke kasteleins in deze gemeente is aan den gemeenteraad een adres gericht mot iet verzoek hun inrichtingen Zaterdags en Zondags ook tot 11 uur 's avonds te mogen openhouden, zoo- aia dit voor de andere dagen der week is geregeld. S'u is het die 2 dagen om 10 uur shutdngstyd. NOORDSCHARWOUDE. De Vrfta. Dem. Kitevereeniging alhier boflloot als do. 1 en 2 op de groslijst voor de verkiezing van le den der Provinciale Staten te plaatsen de hoeren P. Trapman te Sohagen en P. Kostelijk te Heer- Ilugowaard. - LANGENDIJK. De omzet aan groenten dn fruit heeft voTgems het rersiag van de Provinciale Gommissie uit de Veilin- gou in Noord-Holland, rond 22V» miljoen bedra- 18® voor wat die veilingen betreft. Vergadering van het bestuur der Langendijker Groentenveilin» op Maandag 29 November. De voorzitter, burgemeester Slot, opent met een welkom aan de leden de vergadering. Verder zegt voorzitter, deel ik mede. dat ons eerelid oud-secre taris, de heer Zeeman, afwezig is wegens ernstige ongesteldheid' on spreekt den wensch uit dat hij weer gauw gezond in hun middlen moge zijn. Hierna leest de secretaris, de heer De Boer. die no tulen van de vorige vergadering, welke onveranderd worden vastgesteld en geteekend. De keurlijst van de maand October bevaitte 7 keu ringen. waarover geen op- of aanmerking on werd ge maakt. Aanwezig 19 personen, waaronder 1 lid van Koop handel. Afwezig het oorelid Zoeman wegens ziekte on de afgevaardigden van de Rijp en oinstr.. Schermer- horn, Ursem, één lid van Hensbroek en één lid van Koophandel. Bij het uitbrengen van het rapport over het na zien van het betaalkantóor werd medegedeeld, dat al les in goede orde was bevonden en dat er in October geveild was voor een bedrag van f 139565.98. waar van voor: Broek op Langend^jk f 26900.09, Zuidschar- Woude f 5821.07, idem R.K. f 951.89. Heerhugowaard f 11647.54, idem R.K. f 11026.34. Hensbroek f 13112.62. St. Pancras f 20008.31, idem R.K. f 2412.24; Koedijk f 23653.25; Uisem f 7831.76, de Schenner f 14453.80 Oterleek f 268.27. diversen f 1478.74. Schrijven ingekomen1 van den Ned. Chr. Landari). Bond. afd. Broek op Langend ijk. met verzoek om het werk voor de veiling zooals ijsopenmaken enz. te mo- Ren uitvoeren. Daar dit reeds enkele jaren zoo ge regeld is, werd het ook nu weer toegestaan. Schrijven ontvangen van het U.C.B. met bericht dat de keukenpeen het merk mag voeren, onder de na volgende voorwaarden: Gloed gevormd, zonder icheuron, practisch vrij van vurigheid, zand en klei. Geschoten peen of stokkers mogen niet voorkomen In de partij." De sorteering moet zijn: Kleine peen van 50—100 gram en groote peen van 10—500 gram Der stuk. Het dag. bestuur stelt voor, deze sórteoring te behandelen op de algemeene jaarvergadering en net dan bij aaneming met het nieuwe seizoen te doen ingaan; tevens zal nog getracht worden de sortoering te krijgen als van 40—100 gram en van 905Ö0 gram Wr stuk. De vergadering gaat hiermede accoord, zoo flat aldus wordt besloten. Schijven ingekomen van de veilingsvereeniging Warmenhuizen en omstr., met bericht dat de veiling- hing Hoorn ook het voorstel inzake „vernietigen uit- khot kool" aangenomen heeft, met dien verstande, flat er geen vergoeding voor gegeven word*. Verslag ingekomen van do gecombineerde verga- fltring van handelaren en tuinders, inzake het ver- i»r naar Amerika Naar aanleiding hiervan vraagt beer Kloosterboer of die vergadering ten bate v&S onze kool was. waarop de voorzitter nog enkele hededeolingen doet. Hierna doet de voorzitter nog. enkele mededeelin- Ijtoi aangaande den beschrijvingsbrief van de alge- jneene vergadering dér Prov. Commissie, welke ge houden zal worden 16 Dec. a.s. -ifij rondvraag vraagt de heer Visser of men ver- racnt is bij veel ijs zijn producten in Zuidscharwou- 00 te leveren. De voorzitter imeent, dat het wel moeilijk is. daar «JVm?6 ;rüsel voor t6 bepalen en acht het beter dat Geveilingjöider dat bepaalt. bit wordt algemeen goedgevonden. ïJml ter De Vries vraagt, hoe of het gegaan is met S:;i°*Lenvai1' k°o1 het vorige jaar te IJmuiden. Me- gedee.d wordt, dat het verleden jaar een proefjaar het was meegevallen. Maar toch 01X11 Komeend, dat het wel kan, de kool ie in het voorjaar nog heel mooi en Mach, maar beter was het at» het wat dichter bij waa, omdat er nogal veel kosten op komen. De heer Madderom vraegt naar de teelt van reuzen bloemkoolzaad. De voorzitter doet enkele mededee- lingen en zegt. dat er heel wat geplant zijn in Italië, waarvan gehoopt wordt, dezen winter nog zaad te telen. Verder zal deze zaak geheel behandeld worden op de aanstaande jaarvergadering der Prov. Comm. De heer Tromp vraagt, of de laadplaats niet beter ingericht kan worden ten opzichte van den aanvoer met rijtuigen cn vraagt tevens of het niet kan, dat als er per rijtuig aangevoerd moet worden, er dun te Hoerhugowaurd geladen kan worden. Geantwoord wordt (kit het laden te Heerhugowaard moeilijk gaan zal en bij veel aanvoer per rijtuig zal het 't beste zijni rogelend op to treden, om stagnatie te voorkomen. Hierna werd de vergadering onder dankzegging door den voorzitter gesloten. LANGENDIJK. Officieel is thans bekend, dat een dezer dagen de Twuyverweg" tussohen Langendijk en St.-Pancras -Alkmaar voor liet verkeer zal worden gesloten. Dit aai' dan, voor wat Langendijk betreft, gaan langs de Kinguubot van den lioernugvwaard, Basseweg en Middelweg. Velen achten dezen weg-, ill'. liet tra ject langs do ilingsloot, minstens zoo gevaarlijk als ae '1 Vu ij ver weg, vooral bij' de hoog© brug tus sohen. Broek en Hugowaard, in 't bijzonder voor de jware autobussen, dio or meer dan 30 per dag moeten passeeren. Voor de ingelanden van den rolder liugowaard is dezo opuossing minder prettig, daar het verkeer over zijn wegen, die reeds zooveei door het zware autoverkeer te lijden hebben, zonder mogelijkheid van verhaal, nu nog ernstiger zal wen den. WIERIN GERW AARa De heer P. J. Vissoher alhier, heeft zijn bouw plaats aan den Zwin weg te Anna Peulowna, groot ongeveer 30 H.A., uit de hand verkocht aan den neer J. O. Gegriigs, aldaar. WIERINGERWAARD. AI weer bezuiniging I Aan den heer W. Peereboom alhier is tegen 1 Januari 1927 ongevraagd eervol ontsüag verleend als su Ixxntvanger der accijnzen, welke betrekking gedurende tal van jaren, eerst door wijlen zijn vader en thans al weer 18 jaar door hem is waargenomen. Na genoemden datum zal men zich voor aangiften1 ten Postkantore moe ten vervoegen. WIERINGBRWAARD. Jï. Zondag- en Dinsdagavond heeft de propagan- daclub D.E.V. van den Bond voor Staatspemsion- .neering de eerste uitvoeringen in dit seizoen gege ven, ditmaal' in de nieuwe tooneelzaal van den heer P. Schenk. De zaal was ©enigszins feestelijk versierd, terwijl1 het decoratief, eloetrisch licht), enz., door een paar leden der olub heel1 mooi in orde was gemaakt. Vooraf werden door den heer Limpers enkele me- dedeelingen gedaan, nL dat er nog geen algemeene vergadering is gehouden, omdat er toch steeds zoo \veuiig leden aanwezig zijn. Hij hoopt dan ook, dat op de o.v. vergadering in Januari wat meer blijk van belangstelling wordt gegeven. Diat de bond nog lang niet ëtil zit, bewijst dat zoo hier on daar al meer ouderdom sh ui zen worden opgericht. Wie nog geen lid is, geve zich zoo spoedig mogelijk op en wie lid ijs voor 60 oenfc, Iaat die s.v.p. de contri butie veihoogen tot 75 cent, want voor 60 cent schiet er slechts 5 cent over voor do afdeeling, waar men toch heusoh weinig voor doen'kan. Opgevoerd wordt: Een man van de wereld, blij spel in vier bedrijven door Gustav vom Moser, een stuk waar niet 'bijzonder veelr pit in zit, hoewel er toch af en toe rake zetten worden gelanceerd. Door enkele jonge en nieuwe krachten, kwamen niet alle booneel'tjes geheel tot hun recht, wat niet wegneemt, dat over liet geheel' genomen uitstekend werk is verricht. De hoofdrollen waren, zooals -we dat ge woon zijn, in goede handen,zoodat de leiders en de olub zeker tevreden kunnen Zijn. Ook de aanwezigen, Zondag met veel, doch Dins dag een fiïnk opgekomen publiek, hebben zich uit stekend geamuseerd. Beide avonden een gezellig bal' tot slot. of rugtorabbw») der stad werden onTange guiuiw- teerl Nu rijn „8an-eukes" hoogst beTangrtfko functio narissen in openbare badinrichtingen. Zy werken met een langgesteelden borstel en incgon een ho norarium verlangen dat, per keer, varieert tussohen oen stuiver en een dubbeltje, al naar den welstand van den cliënt Het. beroep bestaat ook in Zweden, waar eohter de san-eukes strenge matrone® 4jn, on geacht de kunne van den patiënt. In Japan zijn 't allemaal mannen. Ben loven zon der hulp van san-sukes is voor een Japanner, die zijn waarde kont, ondenkbaar. Maar de rugkrabbers van Kagurazaka zijn in ongenade gevallen. Hun welstand was zoo groot geworden, dat zij hun loon in onbezette badhokjes zaten op bojnaken aan ha zardspel'; tot de politie, vreozena voor het moreel' en hygiënisch effect van deze praktijk, het heeie corps krabbelaars oppakte en achter slot en grendel op borg. De consternatie van het meer gezette deel der stadsbevolking, dat met geen mogelijkheid over de eigen gevulde schouders heen zelf zijn rug kan bewerken, en de daaruit voortgevloeide pro testen bileven zonder effect. Het regende den vol genden dag petities aan deoi hoofdcommissaris van politie, opdat dementie mocht worden betracht. DE STRIJD OM HET BEHOUD VAN HET FAS CISME. Na de. verschillende aanslagen op het leven van Musaolini is een wet gemaakt op ae openbare vei ligheid, met het doel net fascisme on zijn grooten voorman te beschermen. Hoe die wet werkt, daar van geeft het volgende, blijk; De provinciale commissies, die volgens de nieuwe wet op de openbare veiligheid belast zijn met het aanwijzen van een bepaalde verblijfplaats voor hen, die overtuigde vijanden van het fascistische stelsel zijn, hebben haar werk geëindigd. In totaal rijn er op e9n bevolking van 40 miliioen, 522 men schen geïnterneerd. Deze kunnnen tegen het besluit der be.rokken commissie in verzet komen bij de centrale oonuniasaje onder voortitterscliap van den onder-staatasecretaris van binnenlandache zaken, ter wül voorts, aan den minister van binnenlandsohe zaken, minister-president, de bevoegdheid van een voorwaardelijke ïn-vrijheidatelling is verleend. Dv wwens anti-fasofana geïnterneerden, die «on der middel van bestaan zijn, ontvangen 10 lire per dag steun; geïnterneerden wegens een misdrijf te gen hot gemeene recht ontvangen «Toohttt 2 h 4 lïncw Vo3)gcns de bladen heeft men in 17 provincies geen mterneering noodig geacht. HET GESCHIL IN DE ENGEL8CHE MIJNIN DUSTRIE. De kolenstaking zal, naar verwacht wordt, van daag in het gehoele land tot het verleden behooren. Het kleine district Cumberland is het eenige district waar nog geen overeenstemming is bereikt, doch de stemming welke heden afloopt zal, naar verwacht wordt, ten gunste van oen onimddellijke werkhervatting uitvallen. Do overeenkomsten welke In de verschillende districten gesloten zijn, loopen ver uiteen, daar do omstandigheden, waaronder de kolen worden gedolven, aanzienlijk verschillen, maar over het algemeen worden er loonen betaald, die ten minste gelijk staan met de loonen van vóór de sta king, in ruil voor langere werktijden. Nu het werk in Northumberland op groote schaal is hervat, is het waarschijnlijk dat or binnenkort nieuwe concessies worden aangekondigd inzuke bun kerkolen. Het embargo op den uitvoer van steenkool wordt gehandhaafd tot aan do binnenlandsche be hoeften is voldaan. De normale winterdienst der treinen wordt hervat. DE OVERVAL OP DE GEVANGENIS TE GLEI- WITZ. De bevrijding van tien gevangenen uit de strafge vangenis alhier, heeft gisteravond geleid tot do ar restatie van een der gevangenisambtenaren, Krause geheeten. Kil zal zich hebben te verantwoorden in zake medeplichtigheid aan het gebeurde en corruptie. Tijdens zijn verhoor legde hij zeer tegenstrijdige ver klaringen af. Er werd een bedrag van 300 mark bij hem gevonden; naar hij voorgeeft, heeft hij dit geld van zijn verloofde gekregen. Men heeft kunnen vaststellen,dat er reeds langen tijd van te voren van Poolsch» zijde een actie is Ïevoerd met het doel deze gevangenen te bevrijden, len der ontsnapten heeft in een telegram aan de gevangenisdirectie mededeeling gedaan va aijn ge slaagde vlucht DE PARTICULIERE HANDEL IN RUSLAND. De „Rabotsjaja Gazeta" (N 257) geeft eenige in teressante officieele cijfers over den particulieren handel. Volgens de laatste gegevens van den Raad van Volkshuishouding vertegenwoordigde de produc tie van de ambachtslieden (de werkplaatsen van de ambachtslieden zijn niet genationaliseerd) alleen in R.S.F.S.R. (dus zonder do Oekrajine en de overige bondsrepublieken) een bedrag van 4 milliard roebel, hotgeen een dorde van de geheele productie van R.S.F.S.R. is. In de werkplaatsen van de ambachtslie den werken 2.500.000 personen. De beteekenis van deze dwergbedrijfjes op de markt is zeer groot Zoo bijv. hebben de ambachtslieden in bet afgeloopen jaar ge produceerd 78 miliioen meter stoffen; de schoenma kers hebben op de markt gebracht 35 miliioen paar laarzen. Om de concurrentie van de ambachtslieden te breken cn om de kleine bedrijven makkelijker te kunnen controleeren, doet de regeering al het mo gelijke om sde ambachtslieden er toe over te halen corporaties te vormen en gezamelijk te werken. De ambachtslieden voelen echter niet9 voor deze voor stellen, daar iedereen van hen bijzonder gesteld is op zijn vrijheid. De pogingen van de autoriteiten heb ben dan ook weinig resultaat. Zoo bijv. zijn in de me taalindustrie slechts 13 van de ambachtslieden ge coöpereerd. Het groote gevaar van de ontwikkeling van de kleine bedrijven ligt daarin, dat de ambachts lieden met den particulieren handel samenwerken, Vaak voorziet het particuliere kapitaal de ambachts lieden van credieten, grondstoffen enz. De bolsjewiki zien daarom in den groei der dwergbedrijven een middel voor het particuliere kapitaal om een eigen industrie te oorganlseeren. DE OVERVAL OP DE GEVANGENIS TE GLEÏ- WITZ. De gewelddadige bevrijding van een tiental gevan genen uit de strafgevangenis te Gleiwitz heeft geleid tot de arrestatie van een der gevangenisambtenaren, Krause geheeten. Hij1 zal zich hebben te verantwoor den inzake medeplichtigheid aan het gebeurde on omkooping. Tijden® zijn verhoor legde hij zeer tegenstrijdige verklaringen af. Ook werd er een bedrag van 300 mark bij' hem gevonden. Naar hij1 echter voorgeeft, heeft hij dit geld! van zijn verloofde gekregen. Men heeft kunnen vaststellen dat er reeds langen tijd tevoren eon actie is gevoerd' van Poolsche zijde, met het doei deze gevangenen in vrijheid1 te stellen. Een van de ontsnapten heeft in een telegram aan de gevangenisdirectie mediedbeling gedaan van zijn geslaagde vlucht RUGKRABBERS-CRISIS TE KAGURAZAKA. Bezorgdheid voor zijn eigen pooden heeft Euro pa de ernstige crisis over het hoofd doen zien, die do gemoederen der burgerij van Kagurazaka in Ja pan in beroering hoeft gebracht. Mie „Sun-sukes" Morgenavond Vrijdag 3 Dacembar, op de vlotbrug, maakt hiermede bekend, dat VANAF HEDEN de niet meer als officieel agent voor hen werkzaam zal z(Jn. Aanvragen betreffende de Citroën-Atomoblelen voor Noord-Hol land henoorden de lijn Petten-Winkel kunnen voorlooplg RECHT STREEKS gericht worden aan het Hiermede betuigen wij onzen har- telljken dank aan familie, buren en kennissen, voor de vele blijken van belangstelling, bij onze 12'/rjaflge Echtvereeniglng ondervonden. S. WEIJ. N. WEIJ—Mooq. Callantsoog, Dec. 1926. Vele dingen op Rijwiel gebied zijn pracht Deze vindt men steeds in goede kwa liteit en altijd lage prijzen bij te Oude Niedorp Verlaat. het fijne schoonrljdersmodei en luxe afwerking f 9.50. Vraagt prijscourant. Andere soorten van f 1.75 tot f8.—. Montuur f 1.25 tot f3.50. Door de Canadian Pacific Railway zyn in de ver schillende districten van Canada Kolonisatie-commissies opgericht, die ten doel hebben U le. Werk te verschaffen in goede districten. 2e. Raad cn voorlichting te verstrekken by eventueele nederzetting. 3e. Te vrijwaren voor moeilijkheden, die nieuw-aange- komenen vaak te wachten staan. Canada heeft behoefte aan landbouwers. - Grootere productie beteekent vermeerdering van rijkdom voor de geheele Canadeesche bevolking. - Nergens is vruchtbaar land zoo laag in prijs. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door W. van Ark, Directeur der Afdeeling „Kolonisatie", die zelf 14 jaar in Canada heeft doorgebracht en in staat is U volledige raadgevingen te verschaffen. Wendt U per brief of mondeling, tot bet kantoor dar Canadian Pacific Railway, Afdeeling Kolonisatie, Coolsingel 91, Rotterdam. 100 M. 7 K.G. 100 M. 9 K.G. 16 Kipkarren 3 Lorries 3 Wissels 1 Draaischijf 2 Motorlorries. Te bezichtigen St. Maartensvlotbrug. Adres: Joh. P. DE KONING, Nedemblik. Tel. 30. met Kerstmis a.s. J. OROOT Pz., Schagerwaard. bij G. Hendriks, Meerweg, Breezand. TE KOOP: Ti. v. d. KROON, Molenvaart, Anna Paulowna. vertoont ZATERDAG en ZONDAG MARY PICKFORD's groote succesfilm: Naar het veel gelezen boek van Fr. H. BURNETT, in lOacten. ledereen, jong en oud, moet deze buitengewone film gaan zien. leder kind zal worden onthaald. Tevens zal St. Nlcolaas nog extra Cadeauxf uitreiken. Opdat leder kind van dit feest zal kunnen genieten, blijven onze entree-prijzen 15, 20 en 25 cent. ZATERDAGAVOND ZAAL 25 ot.

Schager Courant | 1926 | | pagina 3