Alumni Nitm- Adïcrteitle- Lnilmtlit DE ZIEKE UIER. Zaterdag 4 December 1926. 69ste Jaargang No. 7958. Eerste Blad. Gemengd Nieuws. KEG's THEE, VRAAGT UWEN WINKELIER: Binnenlandsch Nieuws. SCHAGER CODRANT. I Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- I dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- Itentlën nog zooveel mogelijk in hot eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prij9 per 3 maanden fl.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grooto letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJP BLADEN. Indertijd) is or een felle ponnestrild' gevoerd' ovean dc vraag of de melk van een tuberculeuze koe bac teriën kon bevatten, ook al was de uier gezond. Een uit sociaal oogpunt beschouwd' zeer belangrijke vraag. De eene partij beantwoordde haar met een pertinent .Ja", de andere met een1 even pertinent ,jieen"a En beide partijen beriepen zich op 't resultaat van haar onderzoekingen, zoodat 't- allen schijn had of 't pro bleem zwevende zou blijven, daar dë contrasteerer.de meoningen niet onder een algemeens grtëlliDg samen, gevat konden worden. Maar daar—zooals v Fransche spreekwoord „du choc des opinions Jaillit la vérité", zegt bil 'n botsing van meeningen uit haar over blijfselen altijd als een phenix dë waarheid' te voor schijn komt. is er door dien strijd veel verheldering [gekomen en is ten langen leste als de waarheid er kend. de stelling, dat 'n gezond1© uier kiemvrije melk, producoert en dat er dus wat 't zelfde beteekent als er niet kiemvrije melk geproduceerd wordt-, al tijd een ziekte aanwezig 'moet zijn. De 'groote speling echter, die er bestaat tusschen volkomen gezond en klinisch waarneembaar ziek, was do oorzaak van 't xneunlnggverschil eni maakt het volkomen begrijpe lijk.. Juist bij tuberculose was de ruimte tusschen die twee -toestanden zoodanig, dat do strijd' niet ach terwege kon blijven. Niet kiemvrije melk wordt dus geproduceerd door oon zieken uier. Nu doen zich bij 't ziek worden van den uier twee mogelijkheden voor; de bacteriën kun nen door het bloed naai' den uier gebracht, zijn en ze kunnen door 't speen naar binnen dringen. In 't oerste geval moet er dn 't lichaam elders reeds een plaats zijn waar ze in massa gevormd' worden. De uierontsteking is dan een tweedehandsziekto, al is 't mogelijk dut de eerste ziekte zoo weinig verschijnse len vertoont, dat ze onopgemerkt kan blijven. Be halve door tuberculose is een dergelijke uierontste king meestal 't gevolg van ziekten die zich in de baar moeder bevinden. Na 't wegblijven on, verrotten van de nageboorte, bü dë chronische etterige baarmoe- I fërontsteking (het z.g. witte vuil) ziet tnenl dikwijls j ien uierontsteking optreden. Maar ook bij andere I etterige ontstekingen kunnen ze zich voordoen en •bovendien wat practisch van groot belang isbij mond- en klauwzeer. Bij dë grooto meerderheid' dër nierziekten worden d© kiemen echter niet door 't bloed van een rieken haard naar den uier getransporteerd. Al is 't waar' dat) een' gezonde uier kiemvrije rncdk produceert, toch wordt kiemvrije melk nooit 1 gemolken, ook al neemt dë melker de meest zorgvul dige voorzorgsmaatregelen om de melk kiem vrij te houden. Een groot gedeelte van den dag bevindt zich in de melkcysterne, als reservoir, altijd meer of min der melk, die door de kringspier van 't «lotgat, die zoo goed mogelijk dë opening sluit, voor afstroomen behoed wordt. In verreweg do meeste gevallen is de sluiting voldoende om de een'igszins kleverige melk tegen te houdën, maar voor de bacteriën met een breedte van plm. 1/1000 m.M. (zegge een duizendste deel van een millimeter) blijft' het slotgat een open deur. waarvan 't binnendringen' niets in d'on weg staat. Vooral in den stal, waar op den bodem on in de atmosfeer veel bacteriën leven, ziet men dan ook dat de eerste melk die uitgemolken wordt, lang niet kiem vrij is. Ze doen geen kwaad, de bacteriën, in de melkcysterne. 't Zijn over 't algemeon zeer onschul dige gasten, die uitstekend1 gedijen1 in een milieu, waar de voeding en die tomperatuur juist naar hun zin zijn. Maar soms worden ze toch kwaadaardig. De gunstige omstandighëdien. waarondër ze levon, laat alle capaciteiten, d'ie latent in ze aanwezig zijn, tot ontwikkeling komen: ze verkrijgen al hun vitali teit cn zoo kan 't gebeuren, dat bacteriën, die tijden lang als onschuldige gasten zich te goed hebben ge daan aan de suiker en dë caseïne, die in overvloed tot hun beschikking stond', eensklaps het weefsel aan tasten en een uierontsteking, te voorschijn brengen. Hierbij kunnen ze geholpen worden door uiterlijke omsrandigheden. die het normale weerstondsvermo- I gen van 't weefsel schadelijk beïnvloeden. Zulke om- standighed'en zijn het oppersen, voor don koop. of ff voor 't droogzetten. 'langdurige transporten per spoor, I etc., etc., maar ook kou vat-ten of tocht lijden. Bovon- I dien zijn er omstandigheden d'ie 't' binnendringen be vorderen, zooals 't lekken en 't niet voldoende uitmelken, daar er dan altijd een melkzuil zich in het slotgat bevindt. De verscheidënhedd der verschijnselen, die uieront stekingen te zien geven, laten de conclusie toe, ook voor niet bacteriologen, dat de bacteriën, die ze ver oorzaken, velerlei zijn. Zo kunnen niets anders ver oorzaken dan stremming (de z.g. stotjes, maar ook kunnen zo de melk veranderen in een dhnne, wate rige bruine vloeistof. Ze kunnen zond'er koorts ver'loo- pon, maar evengoed don dood' veroorzaken en 't aan,ge Stoken kwartier kan in zijn gehoed dood Kaan en afgestooten worden. De melk kan dik etterig zijn en dun vloeibaar. Bovendien kunnen dë verschijnselen een1 combinatie lijn, als een1 combinatie van verschillende bacteriën te aandoening veroorzaakt. Allo nierziekten zijn' bacteri'eel van oorsprong en kunnen' d'us van 't eene beest op 't andero overgaan. Besmettelijk is er -echter maar één, de gele drop. Zij *ordt veroorzaakt door een streptokokkus, een bac terie die in lange snoeren groeit en ook voor men- schen niet ongevaarlijk is. De melk is geel en J'ordt, langzamerhand geringer in quantiteit. t'otdat de patiënt 'geheel droog is. Verdikkingen doen zich Q et voor: geen zucht, geen verharding De uier blijft soepel, voelt alleen wat slapper aan dan ge woonlijk. Als de ziekte zich voordoet, als besmettelijke ziekte^sporadisch kan ze ook voorkomen dan ls 't eind) van de misère eigenlijk niet te zien, daar meestal een groot gedeelte van 't Vee wordt aan- Retast. Elk weet dat de genezing soms veel voeten in aar- <10 kan hebben. Gelukkig dat de eigenaar wat kan voorkomen. Daar alle ziekten door bacteriën veroor. zaakt, worden die voor verreweg 't meerendeel door het speen naar binnendringen is 't zooveel mogelijk weghoudon van bacteriën aangewezen. Reinheid is 't gebod; 't eerste en 't laatste. Tegen alle hygiëne on logica is 't insmeren van dën uier met de zieke melk, of met versch gedeponeerde ontlasting, zooals sommige boeren, die 't woord1 hygiëne nog niet heb ben gehoord, 6oms toepassen. Maar ook wogmelken van de zieke melik op den stal is buiten allo logica, terwijl 't zeker aangeraden is den zieken uier het laatst van alle te melken, daar anders do ziekte bij andere dieren ingesmeerd kan worden, wat niet zel den voorkomt. U. WESTER. SPOORWEGONGELUK. Uit Warschau wordt d.d. eergisteren gemeld: Gistermorgen heeft een spoorwegongeluk plaats gehad te Kempno op de lijn Krakau—Posen. Een ran- geerende machine botste tegen een personentrein, waardoor de postwagen en enkele personenwagens ontspoorden. Vijf personen, w.o. de machinist, werden gewond. Het verkeer werd enkele uren gestremd. EEN DOORTASTENDE JUFFROUW. Een oude Creok-Indiaan, aldus oen bericht uit New York, leefde in alle rust op zijn bescheiden In- dioansche nederzetting, toen hij op een goeden dag plotsoling vele malen millionnuir werd, daar zijn land buitengewoon olierijk was bevonden. Een jonge ondernemende Amerikaansche hoorde van het geval en dacht er haar voordeel mee te kun nen doen. ZIJ wist den Indiaan, Jackson Barnett ge- heeten, in een auto te krijgen en rood tnet hem naar de naastbijgelegen stad. Daar word de Indiaan flink op alcohol getracteord, totdat hij bereid was, een aantal cheques te ondorteekenen. Nadat een deel dezer chèquos te gelde was ge maakt, nam het juffertje den ouden man mee naar Kansas City, waar zij voor geld en goede woorden iemand beroid bevond haar met Barnett in den echt te verbinden. Voordat de Indiaan weer nuchter was, was hij een goede 500.000 dollar armer en een handig vrouwtje rijker. Maar noch het een, noch het ander stond hem bijzonder aan. Het vervolg van het romantische verhaal speelt dan ook voor do New Yorksche rocri- bank, wajw Barnett voor teruggave van zijn geld en nietigverklaring Van het huwelijk pleit. EAAR MAN VERGIFTIGD. Te Esquéhéries (Aisne-departement) heeft de 27- jarige Gabrielle Morland haar echtgenoot vergiftigd. Aanvankelijk konden de geneesheeren, die bij den vergiftigde ontboden waren, maar niet vaststellen, wat de patiënt scheelde, die over hevige pijnen in het onderlijf klaagde. Tenslotte besloten zij een Röntgen-bestraling toe te pasens, welke aan het licht bracht, dat de man door middel van arsenicum vergiftigd was. Uit een daarop ingesteld justitieel onderzoek bleek, dat Gabrielle Morland ioderen morgen in de koffie, die zij haar echtgenoot gaf, een kleine dosis van het genoemde vergift deed. Een apotheker had haar het gevaarlijke goedje verstrekt ten behoeve van een ziek paard, dat aan het echtpaar toebehoorde. De jonge vrouw, die een medeplichtige had in haar schoonbroeder, met wien zij in ongeoorloofde betrekking stond, is met laatstgenoemde gearres teerd. DE NATSTE. Te Londen is men in het bezit van statistieken over het weer gedurende 60 jaar. Van de 60 Novem- bermaanden is die welke geëindigd is de natste ge weest van alle. Gemiddeld had men in die jaren in de Novembermaand 52 uren zon; in de afgeloopen maand hoeft echter slechts gedurende lluur de zon geschenen. MOORD EN ZELFMOORD. Dinsdagmiddag ringen in een hotel in de ïnvali- clenstrasze te Berlijn een- jonge man met oen dame binnen. Ze zette zich rustig aan oen tafel on be stelde een verfrissching. Daar ze opkalme wijze eon gesprek voerden, vielen ze niemand op. Plotseling trok de jonge man eon revolver on loste twee scho ten op zijn gezellin, die in het hoofd getroffen, dood neerviel. Alvorens de opgeschrikte aanwezigen den man zijn wapen hadden kunnen ontrukken, had nij het tegen zijn slaap gedrukt en afgetrokken. Een toegesnelde dokter kon ook bij hem slechts den dood constateeren. Msb. VANUIT DE VIERDE VERDIEPING. In het Savoy-hotel te Londen is een Zwitser, zekere Augustus Keiler, uit een raam van de vierde verdie ping dood op straat gevallen. Vermoed wordt dat de man, een hotelier, die de Britsche hotolgewoonten bestudeerde, zich na het raam te hebben geopend, te ver voorover heeft gebogen, en daarbij zijn even wicht verloor. EEN MOORD, Te Seppois-le-bas, nabij Mulhouse vond) men Woensdag een naaister ini haar huis. badende in haar bloed. Een 21-jarig meisje bad even te voren het huis verlaten en was snel weggefietst. Men vond haar weggekropen', in een kamer op het gemeente huis. Zij bekende de naaister, bij wie zij een rekening was gaan betalen, vermftord te hebben. Toen zii te genover dë vrouw stond, was zij plotseling van een onverklaarbare moordlust bevangen. Zü had een mes gegrepen en de vrouw den hals afgesneden. Daarop had zij het! mes in het vuur geworpen en was ge vlucht. GROOTE BRAND. Men meldt uit Boedapest: Bij een brand, welke meerdere uren woedde, is het groote depot van de film-maatschappij Fa.namet, dat gevestigd is op een tusschenverdieping van de maat schappij Met *cg< ldwyn, in de asch gelegd De brand ontstond, doordat een vonk, welke op een film te recht kwam, deze vlam deed vatten. Een meisje wierp de brandende film op een hoop andere filmen. Een krachtige ontploffing ontstond, cn oogenblik- Wanneer gi] Uw gasten den middag veraangenamen wilt, dan wilt ook gi] In de eerste plaats een bijzonder fijn kopje thee presenteeren. Dan neemt gij natuurlijk bij voorkeur welke zoo wordt samengesteld, dat een leder deze thee prefereert boven alle anderen. KEG's THEE In prijzen van g 48-42-39-37-32 en 30 ets. per ons. kelijk stond de geheelo tusschenverdieping in lichte laaie. Het gelukte de brandweer, een groote hoe veelheid filmen onder water te zetten, anders wa ren de gevolgen niet te overzien geweest. Thans zijn alleen de tusschenverdieping en het trappenhuis uitgebrand, terwijl er geen menschenlevens zijn te betreuren. De schade bedraagt 300.000 dollar. De ver brande films zijn grootendeels uit Amerika geïm porteerd,. en zouden vanaf het begin vari de vol gende maand worden vertoond. Thans zijn zij zeer moeilijk te vervangen. HET DREIGENDE CONFLICT IN DE DIAMANT NIJVERHEID TE ANTWERPEN. Uit Antwerpen schrijft men aan de „Dernièro Keu- re", dat het conflict in de diamantnijverheid te Ant werpen zeer ernstig dreigt te worden. Sedert enkele weken reeds is de zaak hangende. De Diamantbewer- kersbond, die 15000 leden telt, onder wie 5000 Neder landers, heeft een ruim stuk grond gekocht, waarop een diamantslijperij met 600 molens en een ultra moderne outillage opgericht zal worden. Nu zijn in het Staatsblad van 26 November do statuten versche nen van de maatschappij die de slijperij exploiteeren zal on die niet don vorm van een coöperatieve, doch wel van een naamlooze vennootschap heeft aange nomen, waardoor de leiders van het arheiderssyndi- caat op gelijken voet zullen komen te staan met de patroons, met hst gevolg dat het syndicaat bij do vaststelling van den loonstandaard grooten invloed zal kunnen uitoefenen. BH de werkgevers heerscht de meoning, dat een honderdtal vanouds hekende slijperijen1 door 'het initiatief der diamantbewerkers met ondergang worden bedreigd. In een bijeenkomst van diamanthandelaars on fa brikanten werd verklaard, dat indiende arbeiders in de algemeene vergadering, die zij zullen houden, besluiten een pnrtieele staking te organiseeren, de werkgevers zullen besluiten, van Maandagmorgen af allo fabrieken te sluiten. Anderzijds verklaarden de werkgevers dat alle overeenkomsten, sedert den oorlog tusschen den Belgischen Juweliersbond en de vakvereeniging van diamantbewerkers gesloten, verbroken zijn, terwijl de werkgevers geen besprekingen meer willen voe ren met de vakvereeniging, die, ofschoon zij zu:ver een vakvereeniging is, als eigenares van een fabriek :ui als fabrikant van en handelaar in diamant op treedt. GODSDIENSTIGE OPVOEDING DOOR DE BIOS COOP. Te Rome is een cinematografisch instituut voor godsdienstige opvoeding opgericht. Het zal buiten- landsche en binnenlandsche bioskoop-schouwburgen met goed godsdienstig materiaal voorzien. NA DE ENGELSCHE MIJNWERKERSSTAKING. Het einde van de mijnwerkersstaking zal een groote bedrijvigheid in de nijverheid vooral in de zware tengevolge hebben zegt de Londensche draadlooze dienst. Volgens de berichten uit de centra van metaalnij verheid is het gebruik van buitenlandsche steenkool heel kostbaar geweest en tevens is gebleken dat die kolen veel minder nuttig effect hebben dan de Engel- sche kolen. Een bericht uit Riga maakt melding van de toe zending van 400.000.000 roebel door het „roode" mijn werkerscongres aan de Engelsche mijnwerkers. SE MOORDAANSLAG TE WOUDRICHEM. mtrent den aanslag' op den mareohaussee Blok land te Woudricehin wordt gemeld, dat verdacht© C. V., 'S avonds aan de marechauswoe-kaiZerne aan belde. Blokland deed open. Oogenblikkeljjk bjj' het openen der deur sprong een persoon, die meb een groot mes gé wapen d was, op hem toe en trachtte nem een steek toe 'te brengen. De mareohaussee wist echter door een acihterwaartschen sprong nog juist dein stoot te ontwijken en lEep naar boven, teneinde zich van de wapens1 te voorzien. Tot aan de trap werd hy evenwel door het individu achter volgd wien het evenwel niet gelukte liem te ver wonden. Nadat de commandant van een en ander, op de hoogte was gesteld, trok men er onmiddellijk uit om den yennoodelijkon dader, die inmid- dis het Iiazenpad had gekozen, op te sporen en slechts enkele minuten na den aanslag werd de man reeds aangehouden dn naar do kazerne over gebracht. Hij legde ©en bekentenis af en varkLaardo naar de kazerne te zijn gekomen .mot hot doel; om een der manschappen, onverschillig wulken, te treffen. DE LEEGE KAS VAN VLIELAND EN OOSTZAAN. Op de vragen van don heer Duys betreffende de ta nemen maatregelen van Regeeringswege ton aanzien van de financioöle moeilijkheden der ge meenten Vlieland on OostZaam, luidt het "antwoord van den heer Kan, Minister van Binneniaudsohg Zaken en Landbouw: De financieels moeilijkheden der gemeente Vlie land zjjn den ondergeteekende bekend; de tot op- rossing dezer "hioeilykheden te nemen maatregelen) malcen nog een punt; van overleg uit tusschen het college van Gedeputeerde Staten Van Noordhol-» I'and. en de Departementen van Financiën en Bin nenlandsche Zaken en Landbouw. In de onmiddellijke behoefte van deze gemeente aan geldmiddelen is intusschen voorzien, door twee voorschotten uit 'b Rijks kas, respectievelijk van f 5000 en f 3000. .De gemeente Oostzaan heeft aan het Rijk finan- eiee.en steun gevraagd. De begrooting voor het dienstjaar 1926 is echter sluitend gemaakt zonder raming van Rijksonderstamd. Heb is den onderge- teekende uit de tot dusver te zijner beschikking staande gegevens ppg niet gebleken, dat deze ge meente zonder buitengewone fSnanciee e_ huli> van het Rijk m van de provincie haar financiën niet in evenwicht Zou kunnen houden. TUSSCHEN HEMEL EN AARDE. In een Zusfergeaticht te Denclermondd moest ©on jonge novice een mand met waschgoed, die naar eon zolder moest worden opgehoschen, aan een trijshaak bevestigen. De haalt schoot echter uit en drong in het kleed der novice, die een 12-tal meters hoog werd opgetrok ken. Gelukkig had de kloosterlingen zich nog bijtijds aan het touw kunnen vastgrijpen. Toen zij zoo tusschen hemel en aarde hing te zwe ven, ging er een venster open en werd haar door een helpster een hand toegestoken om haar binnen het raam te trekken. De moedige helpster zat geknield op de vensterbank en greep de verschrikte novice bij

Schager Courant | 1926 | | pagina 1