Sefiager Courant I' WOUDA's Tweede Blad. Bond van op coöperatieven grondslag werkende Zuivel fabrieken in Noord-Holland. "9 eroe rai Zelfrijzend Bakmeel De nieuwe Zoetfabriek te Julianadorp. Dinsdag 14 December 1926. 69ste Jaargang. No. 7963. '2i UR< a, Tl EI 8 ui EP< DCtt lan llinj st erdai PEN" ichti; UJ leidfl Vergadering van bovengenoemden Bond op Maan dag 13 December 1926, in „de Witte Engel" te Hoorn- Voorzitter de heer H. K. Koster te Wieringer- waard,secretaris de heer G. Nobel, te Lutjewin kel. In zijn openingswoord wijBt de voorzitter er op, dat het geen tijd is om deze vergadering blijmoedig te openen, dat de opbrengst onzer producten niet evenredig is aan de kosten, wijst op de hooge be lasting en arbeidsloonen, terwijl daarentegen de boor nog niet wil weten van verlaging der pacht sommen en landprijzon. Spr. wijst dan echter op enkele lichtpunten, n.L het herstel der valuta in Frankrijk en België en de normaliseering van het leven in Duitschland. Bezuiniging zal moeten plaats vinden, doch de be zuinigingen moeten gezond zijn. Spr. wijst dan voorts op de hulp die de Bond in verschillend op zicht verstrekt en wokt op te trachten dat de nog niet aangesloten fabrieken zich als lid aangeven, teneinde te kunnen komen tot het Eén voor allen, allon voor één. De notulen worden gelezen, ze worden onder dankzegging goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen merkt voorzitter op, dat ten opzichte van de kwestie van de vol vette kaas, hij het bejammert dat de secretaris zich meer heeft laten gelden als voorzitter van het K aascontrolestation, dan als secretaris van den iBond. Medegedeeld wordt: Trekhondenwet. Naar aanleiding van een verzoek van den Alge- meenen Nederlandschen Zuivelbónd over mogelijke wijziging van de Trekhondenwet, is aan de aange sloten fabrieken advies gevraagd, met het gevolg dat hierover hot volgende advies is uitgebracht: „Op vele boerderijen wordt ten behoeve van het melkvervoer gebruik gemaakt van een trekhond. Dit werk is voor genoemde dieren geen bezwaar, meer ontspanning en tijdpassoering in het gemak kelijke leven van een hond op eone boerderij. Ook ton behoeve van het melkvervoer van de boerderijen' naar do zuivelfabrieken, zooals dit, aan een vrij groot aantal fabrieken in N.-II. nog plaats vindt, doen genoemde trekhonden goede diensten en zij ondervinden er niet de minste nadeden van. Het is daarom goed maatregelen te nemen tegen de plannen om hot gebruik van trekhonden op de boerderijen te belemmeren/* Controle op gemalen kaas. Van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbónd ontvingen wij een résumé van de besprekingen van Dr. Swaving met de heeren Van Eylc, Hibma en "ijholt over de wenschelijkheid van controle op éf©- talon kaas. In verband hiermede werd na gehouden bespre kingen besloten om aan den Algemeenen Neder landschen Zuivelbónd mede te doelen, dat het be stuur controle op gemalen kaas gewenscht acht. Het werk van don Keuringsdienst van Waren in verband met het Melkbeslult, In verband met de besprekingen in de commis sie voor melkinrichtingsbelangen van don Algemee- Den Nederlandschen Zuivelbónd, is aan de leden ge vraagd of zij moeilijkheden hadden in verband met den Keuringsdienst van Waren, ter zake van het Melkbeslult Tot ons genoegen kunnen wij mededeelen, dat uit de ingekomen antwoorden geblekenis dat geen moeilijkheden werden ondervonden. Alleen de fa briek „Klein pegin" te Wieringon heeft in verband met de aflevering van voor deze fabriek niet on belangrijke hoeveelheid consumptiemelk ©enige moeilijkheden om 40+ kaas te blijven maken. Uit het optreden van de Keuringsdiensten blijkt dat in deze hot Melkbeslult met tact wordt uitge voerd. Restitutie steenkool aan niet bf) den Bond aange sloten fabrieken. Op 3 achtereenvolgende Vrijdagen werd in het LandbouwhuiB aan 30 niet bij den Bond aangesloten fabrieken f3562,50K uitbetaald wegens restitutie op in de crisisjaren geleverde steenkool, verkre gen door oeno gemeenschappelijke actie van den Al gemeenen Nederlandschen Zuivelbónd en andere organen van don Staat der Nederlanden. Bij de uitbetaling werden verschillende zuivol- zaken besproken on mag de verwachting worden uitgesproken, dat, waarschijnlijk van de niet aan gesloten fabrieken in de toekomst enkelen zullen toetreden, wat ongetwijfeld in eigen1 belang is. om dat vooral in moeilijke tijden de samenwerking van allen noodig is. Tot lid van de Aankoopcommissie wordt bij accla^ matie herbenoemd do heer Th. v. d. Meer, die oven eens wordt herkozen als lid van de Bouwcommissie. Van de mededeelingen en rapporten vermelden we voorts: Aankoop van benoodigdheden. Een échittorend bewijs van het groote nut van den centralen aankoop afgezien van de uitmuntemie regeling voor de controle op soort on kwaliteit dor steenkool is nu weer geleverd door de zekerheid dio do aangesloten fabrieken hebbon voor de lovo- ring van steenkool, in de dagen die nu weer achter on» liggen, waarin buotonlandache invloeden de eteonkoolmarkt beïnvloeden en onzeker maken. Een ander mooi resultaat van samenwerking is bereikt door dat met hulp van den F.N.Z., samen werkende met anderen, aan onze leden f 6833,06^ kon worden gerestitueerd op steenkool Wat voor den steenkoolaankoop geldt, geldt ook 'oor' alle andere artikelen; groote zekerheid van evering, goede controle op de gebruikswaarde, zoo- lat alle aanbeveling overbodig zou moeten zijn wan neer al onze leden tot het juiste inzicht in deze zouden zijn gekomen. Wij vertrouwén evenwel in regelmatige uitbreiding. Over de Boterkeuringen wordt, medegedeeld dat meer overleg gepleegd zal worden met den Frie- schen Bond, omdat het oordeel over de potten boter die naar Leeuwarden worden gezonden, nogal af wijkt van het oordeel van onzen Bond. Met een toepasselijk woord worden door den voor zitter de prijzen van kaaskeuringen 1Ö25 uitgereikt •n wel aan de fabrieken,, de Hoop" to Beeraster, ï-Hoogkarspel" te Hoogkarspel en „Rosita" te Twisk. Aan de kaasmakers de heeren Volger, Dekker en Stammes worden respectievelijk deii eersten, twee den en derden prijs uitgereikt Over 1926 zullen de prijzen worden uitgereikt aan de fabrioken „Hoogkarspel" te Hoogkarspel, le prijs, aan „Rosita" te Twisk, 2e pnijs, aan „de Eensgezind heid" te St. Maartensbrug, 3e prijs. De heer Dr. Scheij wijst op de wenschelijkheid, dat meer notitie wdrdt genomen van de kaasten- toonstellingen en van de lezingen van den techni cus.. De laatste kaaskeuring gaf duidelijk aan in welke richting de kaasbereiding gaat, v nl. een zoo hoog mogelijke opgevoerde opbrengst "en het na doel blijft dan ook niet uit. We moeten trachten do Noordhollandsche 40+ Edammerkaas de beste to doen blijven, dat zal in de toekomst voor ons het meeste voordeel opleveren. Spr. wijst op den ont- stanen wedijver tusschen dekaasmakers en op het ■weraphil van omstandigheden aan de fabrieken Spr. wijst dan op het vochtgehalte, de verslechtering van reuk on smaak en in verband daarmee op do wenschelijkheid leidingwater te gebruiken. De heer Spaander wijst op het feit. dat zoolang de •handel meer geld geeft voor een minder goed pro duct in de door den heer Dr. ScbeU afgekeurde rich ting zal worden gegaan. Ook de heer Olivier wijst op de eischen die door den handel worden gesteld ten aanzien van de zg. vette kaasjes De heer Swart. technicus van dén1 Bond, onder-1 schrijft de opmerkingen van den heer Dr. Scheij. I Spr. meent ook. dat men niet te veel vocht in de kaas moet hébben, b'ij de kaaskeuringen wordt de kaas technisch beoordeeld, niet naar de handels waarde. Het te hoog vochtgehalte noemt spr. een' nationaal kwaad .De «oliede kaas wordt tegenwoor dig niet betaald in verhouding met de kaas met een hooger vochtgehalte. Een waarschuwend woord is hier noodig. De voorzitter sluit zich aan bij de waarschuwing die de heeren. Dr. Scheü en Swart hebben laten hoo- ron. Dat zoo velen hebben te bepalen den prijs van onze kaas is de aanleiding tot de onderlinge concur rentie. De heer Swart geeft eenige technische voorlichting over: Onderzoek van dén reëelen zuurheidsgraad v&n jonge kaas, kaaszuursel en boterzuursol. Er is nog te weinig verzamel materiaal en daarom geeft spr. alleen zijn persoonlijk Inzicht weer. Het onderzoek van den. reëelen» zuurticidsgraad is een nauwkeurig werk on1 geoordeeld wordt dat door hot gebruik van biet toestel voorkomen; kan worden dat de (kaas to bros wordt. Onderzoek naar het zoutge halte In het kaasvocht ia een- stap in de goede.rich ting. Spr. resumeert dat het onderzoek van den reëelen zuurheidsgraad zeer aanbevelenswaardig is. Over kaaszuursel en boterzuursol wordt gerappor teerd: In het afgéloopon jaar. vooral in de zomerperiode is er bjj1 de aangesloten fabrieken kaas gemaakt met in meer of minder sterke mate voorkomende afwil- kingen. Naar is gebleken was in meerdere gevallen de rein cultuur hiervan de oorzaak. Wanneer de bij de be reiding gebruikte reincultuur niet de gewenschte fac toren bezit, dan kan het best zijn dat dit niet door proeven of zien is op te merken, met dit gevolg dat de kaas eerst later eendge afwijking vertoont en het zuur dus gedurende zekeren tijd is gebruikt, terwijl het beter geweest was een andere goedé reincultuur te nemen. Om zulks zooveel mogelijk te voorkomen is het laboratorium van den Bond ingericht voor onderzoek van reincultuur. Iedere fabriek welke gaarne zou weten 'of de door haar gebruikte reincultuur wel of niet goed is, kan zulks kosteloos laten onderzoeken. Teven» is hot laboratorium ingericht op schimmel- onderzoek van boterzuursol. room. water. enz. Do heer SWart gaf een uitvoerigei toelichting. Cursus botermakers en kaasmakers Het doel van de beide cursussen tè bet personeel van de fabrieken een zoodanige aligjeméene 'theoreti sche vakkennis te doen verkrijgen, welke ze in de practijk foiji de 'bereiding weet aan te passen. Het, 'ligt voo?; de hand dat de lessien het meest tot hun recht komen bli die leerlingen, welke de stof kunnen verwerkten. Iémand die de lagere schóól met •goecl gevolg heeft, doorlopen, 'kan het onderwijs op •de bondscursussen met succes volgen. Bij. de gehouden cursussen ié gtebleikën dat een ge deelte, vam één der cursussen1 een groot gedeelte, de lessen niet konden volgen. Zulks mag niet plaats hebben, daair het onderwijs dari» niet tot z'n recht komt en ten1 nadeele izal zijln van die overigen. Het, verdifenit daarom alle aanbeveling om; van het. tot nu toe ingenomen standpunt om ieder zonder toelatings examen tot die cursusfeeo toe te laten', af te stappen, en over te gaan tot hét houden van eenj eenvoudig toelatingsexamen. Niettemin is het in 't voordeel van- dé fabrieken, dat het personeel, zooveel mogelijk, theoretische ken nis bezit. Om nu de zwakkeren! ook de gelegenheid to geven, zich voor het volgen' van de cursussten to bekwamen, zou van Bondswego een soort vóóroploi- dingécursus kunnen worden gehouden, waardoor ook: met goed gevolg aan de eischen van het te houden toelatingsexamen zou kunnen worden voldaan. Deze vóóropleidingscursus kon dan worden gehouden ge durende één winterhalfjaar, voor bet begin van de nieuwe cursusoen. I Eten dergelijke regeling is in 't belang van do fa brieken, personeel on onderwijs. Door don heer Dr. Schelf worden mededeelingen van den gehouden cursus aan de Vakschool van Kaasmakers to Hoorn, gedaan. De regeling Tan de vetgrens van volvette kaan en de verdere maat regelen. De secretaris deelt het volgende mede: Na onze laatste algemeone vergadering, is er ten aanzien van do regeling voor de vetgrens voor de volvette kaas belangrijke verbetering waar te nemen. In de eerste plaats is dit te danken aan het Natio naal) Comité van den Internationalen Zuivelbónd en in het bijzonder aan den heer Baron Collot d'E'scu- ry, die als voorzitter van genoemd Comité op schit- terendé wijze de kwestie van een) breed standpunt heeft behandeld, rekening houdende met de goe de rechten' van de volvette kaasbereidero. Mede door zijo belangrijken» invloed' is voorkomen' dat een klasse van 45 pet. kaas zonder meer zal worden ingevoerd. Door den zeer gowaardeerdo bemoilngoni van Dr. Swaving is vóórkomen dat de kwestie op het Inter nationaal Zuivelcongres Ite Parijs ls behandeld ge worden. waarvoor wij zeer erkentelijk) moeten zijn, omdat ontijdige behandeling zeer ongewonisdhte ge volgen zou kunnen hebben gehad en er nu woer tijd is om de kwesfié eerst nationaal te bezien en te re gelen. Gezien don tegenwoordigen stand van zaken wordt de oplossing in de goedé richting vooibereid. Met vrij) groote zekerheid mag worden aangeno men' dat er geen gevaar meer bestaat voor de in voering van een afzondertlike klasse 45 pet. vet. Dit i9 voor onzo Edammer 40 plus van groot belang, omdlat wiji allerminst behoefte hobfeon aan eene klas se die weinig boven 40 plUs ligt en voor dit algemeen bekende en erkende Edammer product een groote en ongewenschte concurrent zou zijn. De oplossing van de moeilijkheden) moet nu nog worden gezocht in de verhooging van de vetgrens van dé volvette kaas. waarbij' rekening moet wor den gehouden met de omstandigheden, opdat gelei'-) deljjk het onbillijke verschil in de grenzen voor de volvette kaas wordt opgeheven en tot gtoedé verhou ding wordt gebracht. Het thans ingekomen schrijven van den' wnd. Di recteur-generaal over toekomstige regeling is in het Bestuur uitvoerig besproken en het is algemeon van oordeel', dat deze regeling oen stap in de goedo rich ting is en dient te worden ingevoerd in het be lang van de volvette kaasbereiding en om de be staande onbillijkheid! in de regeling to verminderen, Bijl ministerieel schrijven van 4 December evenr wel werd mededeeling gedaan dat ingaande 15 De- Voor Winkeliers bij Grcws. vJl hl. DE HAAS te Alkmaar. cember de minimum grens van het vetgehalte van 45 op 48 pet. werd bepaald. Nog wordt gelezen het schrijven van den waarne-, mond, directeur-generaal aan den F. N. Z. waarin het oordeel' van den F.N.Z. werd gevraagd over de kwestie der minimum grens. Voorzitter merkt op. dat het de bedoeling van het bestuur van den F.N.Z. was geweest, eerst het oor deel van de aangdsloten bonden to vernemen en het heeft epr. dan ook 'bevreemd dat de Minister voor de uitspraak van den F.N.Z. een besluit had genomen. Aan den FJM.Z. is in dezon wel iets te kort gedaan. (Applaus.) De heer Geluk, secretaris van den F.N.Z., zet nog' eens het standpunt van het Bestuur van den F.NZ uiteen ml den wensch tot gelijke behandeling to komen door te volstaan met don eisch 45 pet. in de droge stof. De heer Jensma betreurt ook, dat de minister niet heeft afgewacht tot de F.N.Z. de kwestie eerst had besproken. Spr. voelt uit het rapport dat voor de zelf- kazende boeren in Zuidlhoiland kan worden volstaan met 48 pet., terwijl do fabrieken gehouden zijn aan de grens van 48. Wel is» de onbillijkheid dus ver minderd, maar do kwestie zelf blijft on deze toezog- ging kan dus het einde van dezo kwestie niet zijn. Voozritter schaart zich aan de zijde van den heer Jensma. do stap van de regeering is ontijdig, maar spr. kan zich oenigszin» indenken, de motieven die deregeering tot hot nemen van dit heslui't hebben, goleid, nl. de nadeelige Revolgen zijn heel wat groo- ter ingeval 1 maal wordt gemolken, dan die tot uiting komen hij de fabrieken. De heer Busch wil dat do afgevaardigde naar de vergadering van den F.N.Z. zijn" leedwezen ui'tspreokt dat de uitspraak van de'bondeit niet ia aflgewacht. Voorzitter zeg:, dat deze kwestie daar zeer zeker ter sprake zal komen. ~Na de pauze zegt voorzitter, dat de vergadering dus zich heeft uit te spreken of do volvette kaas zal zijn kaas gemaakt uit volvette melk of dat volstaan zal kunnen worden met 45 pet. vet in de dTOge stof. wat dan nu na het ministerieel besluit 46 pot. is geworden. Vanuit de vergadering wordt opgemerkt dat de afgevaardigden geen opdracht ten deze hebben en werd beter geoordeeld dat het bestuur een prae- advies had uitgebracht. De heer Dr. Scheij' meent, dat de richting zal moe ten zijn een behoorlijk volvette kaas, bijv. van 48 pel zoowel door do boeren als door do fabrieken. Met de internationale regeling, volvette kaas van 45 pet., hebben we niets te maken, laten we onze eigen zaak regelen. De volvette knarhereidin'g dioon de boeren moeten we laten groeien. Spr. wijst op bet feit dat bij' do boerenkaas alleen monsters worden genomen van de kaas bereid van rnorgenmelk. dat oen lager vet percentage heeft, dan do avondmolk., dus alles is er op gebaseerd, do boeren ook in de richting te drijven kaas te maken van volvette melk. De heer Jensma meent, dat 'hot betoog van Dr. .Scheij1 de zaak niet gemakkelijker maakt. De fabrie ken eischen dezelfde rechten afl s d e zelf kazende boer. Als alleen monsters worden genomen van de mor- genmelk is dat geen goede controle, want dan zou men met de avondmelk kunnen doen wat men wil Spr. wil het percentage van 45 handhaven'. Eten uitvoerige discussie heeft nog plaats, waaraan wordt deelgenomen door de heeren Dr. Scheij. Ge luk, Jensma, den secretaris en dom voorzitter. Tenslotte wil do voorzitter in stemming brengen kaas van volle melk of van 45 pet. De heer. Jongejans, S't. •Maartensbrug acht de stemming ongewenscht, er zijn te weinig fabrieken aanwezig. De heer Jensma vindt een referendum beter, doch spr. erkent dat ddt niet meer mogelijk ia vóór de ver gadering van den F.N.Z. Voorzitter wij's't er op. dat het'Koninklijk besluit thans uitstel mogelijk maakt on in do volgende ver gadering van dén Bond een uitspraak zal worden verlangd. Gevraagd wordt, of dé fabrieken dan nog een advies van het Bestuur zullen ontvangen, doch voor zitter zegt, dat het Bestuur in deze kwestie niet eem stemmig oordeelt. '(Gelach.) Voorzitter sluit de discussie. Over de bemoeiingen tot verlaging van den prijs van het water van het Provinciaal Waterleidingbe drijf. Hiarovar wotrdt acrapportoerd: Op onze vorigo algomoono vergadering' waren wjj hoopvol! gestemd over mogelijke verlaging van hot tarief voor water van her Provinciaal "Wator- laiding-bedrijf aan' Veehouders csa Zuivelfabrieken'. Door den Heer Directeur van genoemd» bedryf werd als voorwaarde gesteld wanneer de prijs van het te verstrekken water teruggebracht zou iworden op 25 cent per M3., met daarboven hot bedrag- aan meter-huur dat: door de veehouders en Zuivelfabrieken, die reeds twee jaar in de ge legenheid! zdjn bij net Provinciaal WatcrMdingocE drijf aan te sluiten, doch zulks nalieten, gemeen schappelijk de'afneming van 60.000 M3. water per jaar wordt gegarandeerd. Tot onzen spijt zfön wij bjj het ingestelde on derzoek om genoemde hoeveelheid water te ga randeeren, teleurgesteld geworden en moeten wij verklaren, dat op de aangeboden voorwaarden do in uitzicht gestelde verlaging niet is te bereiken. Bh de verdere beoordeeliiig vau doae kwestie dienen wtf ons in te denken in de positie van den Direc teur van genoemd bedrijf, die zich bereid) verklaar de de verlaging te verloonen wanneer dé mindern ontvangst weer wordt aangevuld door moerdare af levering van water; aoodat finantiool het even wicht/door liet bedrijf weer wordt verkregen. Alhoewel wij van oordeel zijn dat door d« propa ganda door den Bond voor het gebruik yan lei dingwater diroot en indirect do afname zoor is toe genomen. on «af toenamen, is dit niet in oyfers uit te drukken, wij zouden daarom gaarne sflian, dat de Directeur van het Provinciaal Waterlei dingbedrijf met dezen factor rekening tou willen, houden, nu wy het bepaalde kwantum niet kun nen garandeeron, toch bereid zou ajjixoip. de genoom de verlaging te adviseeren. Overeenkomstig hot besluit van de vorige alge; raeene vergadering ie samungewerkb met de IToL- landsche Maatschappij van Landbouw en tevens met «ion R. K. Land- en Tuinbouwbond, en is er met; Oen heer Directeur van heb Provinciaal1 'Wa terleidingbedrijf een conferentie gehouden, waar over tot ons leedwezen geen gunstige resultaten in deze door ons gewenschte richting zyn te vermelden De heer Kuiper wijst er op, dat het leidingwater blijkbaar niet zoo zuiver is als betoogd wordt, want dat in de ketel te Oostwoud heel wat slib was achtergebleven. i De lieer Busch wijst op de pogingen, die worden aangowiand om verlaging van den prijs to krijgen voor water dab voor de melkfabrieken te Amster dam noodig is eni ip verband daarmee wijst spr. op do wenscbeüij'khéad,, dat gelijke .rechten wor den toegekend. Door den heer J. Dokter worden mededeelingen gedaan van' de Commissie voor landbouwcoöperatie, De heer Dr. Scheij brengt rapport uit van de MeTkoommissie van Hollands Noorderkwartier over de werkzaamheden in 1926. van welk rapport in het verslag van Noorderkwartier door ons uitvoerige mededeelingen werden gedaan. Behandeld wordt de agenda voor de algemeone vergadering van deen ILN.Z*- Lnkeio inlichtingen worden gevraagd en een paar opmerkingen gemaakt, die door den secretaris en dien heer Geluk worden beantwoord. Het bestuur zal' regelen de benoeming van een bestuurslid van den F.N.Z. voor het jaar 1927, en idem plaatsvervangend lid. Voor het nazien van de rekening 1926 en de be- BTooting 1928 worden benoemd de fabrieken „de Hoop" te Assemdelft „de Hoop" to Beemster on „de Volharding" te Beemster. In behandeling komt de begrooting voor 1927; zq sluit in ontvangst en uitgaaf op f lo339. Het sa laris vdbr den secretaris is f 300 lager geraamd, doordat de secretaris heeft voorgesteld, om, gezien de omstandigheden in don landbouw, rijm salaris mot dat bedrag- te verlagen en dit bedrag toe te kennen aan den teohnious, wiens salaris ongetwij feld voor verhooging in aanmerking komt, aldus luidt de toelichting. l Het bestuur lieert, dit voorstel1 In dank aanvaard. Het salaris van don technicus" zooi daardoor won den gebracht op f 2300. De hoor Laan wil' de totale kosten van het se cretariaat verlaagd zien, in verband met de pro ductiekosten en vraagt het Bestuur, met dien wensch rekening te willen houden voor volgend jaar Voorzitter zegt. dat het Bestuur aan dien wensch •een gevolfer zal kunnen geven. Ppt f 400 verlaging leeft men kunnen komen, door heb voorstel van don •eoretaris zelf. Spr. herinnert aan de woorden, straks bjj1 do opening gesproken. De heer Kuiper, Oostwoud, zegt, dat ook In het Bestuur gezegd is# dat hot secretariaat boven don Bond is uitgegroeid door de tydsomstandighedoa! Spr. wijst fop do inkomens van do boeren, spr. noemt f 2000, doch er gaan stemmen op: was hot maar zooveel Namens zijn fabriek stelt spr. voor do kosten van het secretariaat 'to bepalen op totaal f 4000, in plaats van op f 4800. De hoer Busch bestrijdt het betoog van deni hoor Kuiper. Het gaat z.i. niet op, do schriele uit komsten van het bedrijf te verhalen op de ambtend- ren of op do directeuren van de fabrieken of kaas makers. We moeten létten op do werkzaamheden. De heer -Laan respecteert neb standpunt dat de secretaris heeft ingenomen, .maar toch wil' spr. de oJgemorne kosten van 'het secretariaat lager gesteld zien. De Voorz. wijst er op, dat de werkzaamheden niet alleen door aen secretaris kunnen worden waarge nomen een het is ongewenscht, dat de .secretaris personeel 'dat hij' noodig heeft, zelf moet betalen. Do posten blijven gehandhaafd. De begrooiting wordt vervolgens goedgekeurd. Bjj de rondvraag informeert de heer Appel naar het omlijnde plan van werkzaamheden van den technicus. i - Voorzitter meent, dat men moot gaan, daar waar men het best geholpen kan worden, in dit geval dus of naar don technicus, of naar het zuiveilboinsu- léntschap. Voorzitter feliciteert den heer Nbbol met de aan hem verleendo koninldyke onderschoidii i g en zegt dat het de aanwezigen zoor zokor aangenaam is, dat do verdiensten van don hoor Nobel' op deze wijze te blijken te worden gewaardeerd. Applaus. Hierna volgt sluiting. Zaterdagnamiddag werd in het café van den heer J. Slikker Cz„ wederom een vergadering gehouden om te komen tot de oprichting, va.n een zoetfabriek voor deze omgeving. Per advertentie was deze ver gadering bijeengeroepen en als te behandelen punt vermeldende: „Bespreking oprichting Naam- looze Vennootschap - eener Zoetfabriek. De voorzitter van de commissie, de heer D. Sleu tel, opende do vergadering, toen een 25-tal personen aanwezig waren. Spr. zeide, dat bet nu nog niet in de bedoeling van do commissie lag, om officieel tot Jiöt oprichten van een fabriek over te gaan, wel zullen in deze ver gadering de handteekeningen verzameld worden yan hen die alvast besluiten hunne medewerking in deze te verleenen, alsmedë het aantal koeien en deelname in het stichtingskapitaal Wanneer dan een voldoend aantal kooien is opgegeven, en het stichtingskapit&al is geplaatst, of ongeveer ge- plaatst,'dan kan men tot do definitieve oprichting overgaan. Daarna werden de notulen van de vorige verga dering gelezen door den Secretaris van de commis sie, do heer C. Tromp Rz. en goedgekeurd. Aan de orde was thans om mededeeling te doen van het bezoek aan diverse fabrieken op 13 ücto- ber j.1. en wel te Warmenbuizen, Sijbocarspel, Bon- nihgbroek, Abbekerk, Twisk en Oostwoud, en van do gevraagde inlichtingen bij de Bouwcommissie, zetelend in het I,andbouwhuis te Alkmaar. De com missie voor dat onderzoek bestond uit de heeren D. Sleutel en G. Posch te Callantsoog en Hoorns man en C. Tromp te Julianadorp. Voor nieuwbouw ep verbouw zal een kostenbere kening worden gemaakt door den hoer Zuurbier. Verder zijn oen drietal heeren naar het Land- bouwhuis to Alkmaar geweest en daar -uitvoerig in gelicht omtrent omtrent eventueelen verhouw van foe't bestaande, alsmede voor een nieuw te bouwen fabriek en tevens over de installatie van een fa briek. Voorts had nog een onderhoud plaats met den directeur en voorzitter van N.V. Neerlandia te Stompetoren. In hoofdzaak gmg het daar töen om de vraag, waarom men te Stompetoren den vorm van een N.V. had aangenomen, üe heer De Boer, voorzitter van die N.V. gaf daarop een uitvoerig antwoord. De voorzitter deelde daarna mede, dat de kosten van verbouw van de fabriek te Julianadorp zullen bodragen ongeveer f 18.000 en nieuwbouw f 25000. De commissie acht echter nieuwbouw het voordeeligst Omtrent dezo uitgebroide inlichtingen werden geen nadere gegevens gevraagd. Voorzittor deelt voorts mode, dat eveneens con- cept-statuton zijn ontworpen door de commissie, aanpassend in onze omgeving. Beffproekt nogmaals do oprichting van oen N.V. en stelt dan voor om de concept-statuten te behandelen, waaraan gevolg wordt gegeven en bij die artikels, waarin een wij ziging was aangebracht, werd uitvoerig stilgestaan, en zal later bij de definitieve oprichting een en midor volgens dan te nemen besluiten geredigeerd worden. Na do behandeling van dezo statuten, vraagt de beor 'J. Eriks Kz. nog nadere inlichtingen bij even tueel vertrek van een aandeelhouder. Het behande len of samenstellen van een huishoudelijk regle ment wordt nog aangehouden tot een volgende ver gadering. De voorzitter stelt daarna voor om te beginnen met het plaatsen van de handteekeningen op zegel, met het aantal koeien en het bedrag van deelname !n het maatschappelijk kapitaal Is echter per' 1 Januari 1927 het veroischte aantal koeien niet ver zekerd, dan zijn de handteekeningen niet meer van kracht. Dan is de taak van deze commissie ge ëindigd en zal, wanneer men dan toch verandering wenscht, van vooraf moeten beginnen. Spr. zegt ver der dat hier ongeveer noodig zal zijn een kapitaal van f 60.000 en een fabriek voor 550 600 koeion. Staande de vergadering werd door 15 personen gateekend, met een aantal' van 300 koeion en een

Schager Courant | 1926 | | pagina 5