drijf wordt, het oppertoezicht evengoed bij B. en W. blijft. Do heer Timmerman vraagt, waarom er een beter Inzicht zou worden verkregen, de admlnletratle blijft toch dezelfde. Door den heer Van Krp wordt weer gewezen op de vele koeten die de oprichting van de elervetling zouden Webben meegebracht, doch de heer Leguit merkt op. dat de oprichting van een zaak altijd geld koet, 4 Voorzitter merkt op. dat dit gekibbel maar achter wege moej, blijven en de heer Trapman merkt op, dat d<; .slappe* verdediging van den heer van Krp altijd bestaat uit een aanval, die hljl meent te moeten doen op het vroeger col loge van B. en W. Spr. wil zich be palen 'tot do kwestie van vandaag en meent ook, dat een eigen bedr ijf geen beter inzicht zal geven. De heer Gorter ontkent, dat thans oen even duide lijk inzicht wordt verkregen, alles is opgenomen in óën begrooting. die der gemeente. De heer Roggeveen komt terug op de opmerking van den Voorzitter en zegt. dat wanneer hot verstrek- to crediet is overschreden, dit voor spr. aanleiding is tegen het voorstel van B. en W. te stemmen. De In-er Van Nuland geeft thans eom uiteenzetting over de oorzaak van de overschrijding van het ver leende crediet. oen uitoenzotting die hierop neerkomt, dat geen voldoende inzicht was over do aanwezig heid van de kisten, en zulks voordat de tegenwoor dige directeur in dienst trad. dat kosten dus noodig waren en dat de commissie gerekend; had op het cre diet. Voorzitter merkt op. dat de commissie die verwach ting niet had mogen hebben. De heer Van Erp zegt, dat dus bltfkt, dftfc bet toe licht, toen de tegenwoordige directeur sim fuseer aanvaardde, niet de juiste was. Tenslotte wordt het voorstel van B. en VV. aangeno men met 6 tegen 5 stemmen, tegen stemden de hee- ren Huiberts, Trapman. Roggeveen, Timmerman en Overtoom. De verordening, begróoting. Teglement en voor waarden van de eierveiling worden zonder bespre king goedgekeurd. Eveneens ia dit het geval met de zekerheid van den. directeur, hoewei de heer Leguit (opmerkt, dat deze- zekerheid van f 4000 veel 'te hoog is, doch de directeur heeft het zelf gewenscht. De heer Roggeveen 'Er ia wel meer dat de directeui wil. De heer Gorter: Dit dan in goeden zin. De heer Trapman: Er komt ook wel wat in kwa den zin, Begrooting der gemeente. Volgt do behandelieg der gemeentebegrootiaf die der gasfabriek eo. hst sleetrissh bedr^f. Op de Secretarie geen eigen druk ker ij t je. De commissie belast om deze begrootingen na te zien en bestaande uit do heeren Overtoom, Leguit en Bakker, heeft daarover gerapporteerd, dat zij ten aanzien van den aankoop van een Edison Dick Mincograph, eerst de demonstratie daarvan wil af wachten. Deze heeft heden plaats gehad, B. en W. Zien in deze Edison Dick een bespa ring wat de drukwerken der gemeente betreft, voor al nu ook voor de bedrijven dit instrument dienst baar kan worden gerpaakt. Do aanschaffingskosten zijn f 500.—. Van de afdeling S'chagon van den Algem. -Ned. Ty pografenbond is een adres ingekomen, waarin wordt aangeraden niet tot aankoop over te gaan. Slecht drukwerk, weinig hesparing van kosten, meer per soneel zal het gevolg wezen. Opgemerkt wordt, dat het personeel der secretarie de machine kan bedienen. De heer Bregman ontraadt aankoop, geen net druk werk en meer practische bezwaren als door spr. ivorden genoemd, wanneer perttoreerwerk of hecht- werk moet worden gemaakt, zoomede wanneer ver ordeningen gemaakt moeten worden. De heer Gorter geeft toe, dat het werk. dat de Edi son Dick levert, niet met drukwerk vergeleken kan worden, het is surrogaat van drukwerk maar het gepft grooie besparing. Spr. deelt mede. dat bij ver schillende gemeenten geïnformeerd is. die allen hare groote tevredenheid met de machine betuigen. De heer Trapman kan dit onderwerp niet met veel opgewektheid bespreken omdat het zijn vak betreft. 1 maar één ding helpt, als preeken voor eigen paro chie kan het niet beschouwd worden, -want hij ver dient nooit een cent aan de gemeente. Spr. herinnert er aan. dat vroeger in B. en W. dezelfde kwestie aan de orde is geweest, maar was Voorzitter eerst en thousiast, toen de practische bezwaren bleken niet weg te cijferen te zijn, bekoelde Voorzitters enthou siasme. 'De heer Trapman heeft het groote be zwaar dat de machine bediening vereischt en dat sluit in. dat er óf thans te veel personeel is. óf dat er straks hulp bijl moet komen om de machine te bedienen. Spr. herinnert er b.v. aan, dat de kiezers lijsten thans ook niet door het eigen personeel ge maakt kunnen worden, daar wordt hulp voor geno men, die apart betaald wordt. Als er straks op de machin formulieren gemaakt moeten worden en er is geen tijd voor. dan wordt er hulp genomen en waar blijft dan de besparing? De heer Trapman noemt wrder nog verschillende practische bezwaren, die alle er naar wijzen, dat de bezuiniging niet van {befeekenté kan zijn. en wij"9t er nog op, dat de gemeente door hare tegenwoordige le veranciers zeer goedkoop bediend wordt. Voorzitter beaamt gaarne, dat de gemeente goed en goedkoop bediend wordt door de plaatselijke druk kers. maar we hebben ook veel van Samson noodig, en die firma levert wel mooi werk. maar is niet goed koop. Spr. is zeer voor goed eruit ziende modellen etc. en het spijt hem. dat met de Edison Dick het werk er veel gebrekkiger zal gaan uitzien, maar als dat zooveel besparing geeflt, dan moet spr. zijn bezwaren ertegen wel opgeven. De heer Gorter kan niet inzien, dat zoo talrijke gemeenten de machine zouden aanschaffen, als het geen besparing gaf en de 'heer Van Erp gelooft niet. dat er meer personeel noodig zal zijn. omdat het se- cretariepersoneel heeft gezegd, het best zelf to kun nen doen. Misschien kon de gemeente het vele druk werk voor den muziektuin ook er wel op makon en zoodoende voor deze commissie ook bezuiniging be- - reiken. De heer K. Bakker zou willen; weten, hoeveel van f het gemeentedrukwerk er door de plaatselijke druk- 1 kers wordt geleverd en1 hoeveel door Samson, Als blijkt, dat het grootste deel door Samson wordt ge leverd. dan gaf dW misschen een draai aan zijne mee ning.. Maar anders voelt spr. er niet veel voor, om de plaatégenooten winstderving aan te doen, ze betalen hun belasting ook. De heer Gorter meent, dat we 'alleen hebben ite let-1 ten ofl de gemeente bevoordeeld' kan worden en niet op bevoordeeling van particulieren. Overigens is hij een groot voorstander om alles zooveel mogelijk in de gemeente te koopen. De heer Leguit heeft zich In de commissie tegen aanschaffing der machine verzet, en is door de de monstratie niet overtuigd van het groote voordeel. Als do machine draait, is er volk voor noodig en dat kost loon. Nadat do heer Overtoom de mogelijkheid heeft ge opperd dat de drukkers misschien het slechtere werk der Edison Dick ook goedkooper kunnen leveren, worden de discussies gesloten om vervolgens het voorstel van B. en W. verworpen met 7 tegen 4 stommen. Voor hebben gestemd de heeren Huiberts. Gorter, v. Erp er, v. Nuland. tegen de heeren Bregman. Bak ker Leguit, Trapman. Roggeveen, Timmerman en Overtoom Bet hnlzenonderhond. De commissie aeht het uitgetrokken bedrag voor de woningen op het Hoog, gelet op de huurop brengst, te hoog en wil dezen post met f 105.ver minderen en brengen op f 200.—. B. en W. willen dezon post handhaven, daar de opzichter hem noodzakelllk acht. De heer Leguit zegt. dat de commissie deze ge- meontewoningen speciaal heeft bekocht, om zich goed op de hoogte te stellen. Vorig Jaar is er f 320.— aan besteed, ik heb me aflgevraagd, waar dat aan ia besteed en nu weer f 365 plus losten en assurantie, noemt men in aanmerking dat de huuropbrengst nog geen 000 gulden is .dan is een f 400 aan onkosten on gemotiveerd. Een partlculior zou de huizen zoo niet kunnen houden. Een f 365 voor onderhoud kan or misschien wel aan besteed worden, maar men kan wel met wat minder too. Hebben wo deze huizen als een filantropisch bezit, of imag or nog wat van do huurpenningen overblijven ook? Voorzitter wijst er op. dat deze woningen gebouwd zijn in het belang der volkshuisvesting, en moeten derhalve ook goed onderhouden worden. De ge meente ma» men niet op óén lijn stellen met den eersten den bosten huisjesmelker. (Een leelijk woord, wordt door den heer Trapman opgemerkt.) De heer Gorter zegt. dat de post niet hoog is. do gemeenteopzichter acht het bedrag, beslist) noodig. De hoer Leguit noemt gebreken op (doorslaande muur), die elk jaar behangen wel noodig maken. Maar die gebreken zijn met geen f 360 te verhelpen: De heer Roggeveen onderschrijft de zienswijze van den heer Leguit. 't is elk Jaar maar meer onderhoud, dat kan zoo niet doorgaan, In ieder geval wij spr. er iets afknijpen. Voorzitter: Nu |a. Iets of bijna 200 gulden dat scheelt zooveel als een slok op een borrel. De heer Roggeveen noemt f 100.—.. De heer Bregman hoort, dat de westmuur doorre gent; is hei metselwerk, dat daarin verbetering brengt in den post begrepen? Anders geeft alle binnenwork niet*. Voorzitter beaamt dit en belooft, als het B. en W. voorstel wordt aanvaard, dat met de opmerking van den heer Bregman rekening zal worden gehouden. Dat belooft U we'1, zegt de heer Trapman, maar dat kan U niet volbrengen. Dat kost voel meer, De heer Bakker wil wel den post handhaven, maar onder beding, dat eerst da muren verbeterd worden. De heer Trapman beveelt aan. thans de muren te laten blijven zooals ze zijn, en de huizen later goed onderhanden te nemen. Volgend jaar kunnen we wel weer slecht in ons geld zitten, zegt de heer Gorter. Het voorstel van B. en W. (handhaven van den post op f 365) wordt aangenomen met 6 tegen 6 stom men. Voor stemmen de heeren Bregman, Bakker. Huiberts. Gorter, v. Brp, v. Nuland; tegen de heeren' Leguit. Trapman, Roggeveen, Timmerman en Over toom. Ook Vreeburg le duur In het on derhoud. Do commissie acht ook het bedrag voor Vreeburg uitgetrokken, te hoog, een verlaging van £275.op f 175 is gewenscht. B. en W. zeggen, dat Vreeburg een oud go- bouw is en handhaven hun voorstel, noodig als het bedrag is. Eenzelfde discussie als over de huizen op 't Hoog volgt over het punt. De voorzitter waarschuwt er voor, op dat oude gebouw het onderhoud niet te venvaarloozen. Het huis is een sieraad voor onze gemeente. De heer Timmerman wijst er op dat het huis in zeer goeden staat is gebracht, het heeft hem dan ook verwonderd, dat er mu weer f 275 noodig is. De heer Gorter bestrijdt de vermindering. Nog liever had hij dan op do huizen aan 't Hoog bezui nigd. Dit veroorzaakt gelach en ontlokt den heer Trapman de opmerking, dat de wethouders niet heel sterk in hun schoenen staan. Als de heer Overtoom het bedrag van f275 be strijdt, zegt de heer Van Erp, dat de heer Overtoom zich als deskundige dan maar eens persoonlijk op de hoogte had moeten gaan stellen door te gaan kijken. De heer Overtoom, eenigszins geërgerd, zegt, dat hij zich als commissielid op het standpunt heeft ge steld, dat het geraamde bedrag van den Hoofdelij- ken Omslag te hoog was. Wat kan er aan gedaan worden, om dat hooge bedrag terug te brengen, zoo vroeg ik mij af. En toen heeft de commissie gezocht en gepluisd en ov.erwogen, en was haar doel, alles wat niet strikt noodzakelijk was, uit te stellen. De vernieuwing van de straat der Gedempte Gracht was wel mooi, maar kan nog gemist worden. En er zijn zoo wel meer dingen, die wel noodig zijn, als er geld is, maar die wachten kunnen, als het er niet is. En daar gaat het bij mij om, dat was in 't algemeen mijn standpunt en gelukkig ook van de andere com missieleden. De commissie richt tot het Dag. Be stuur de bepaalde uitnoodiging, om met de toege stane gelden te doen wat het meest noodig is te doen. Nadat nog door den heer Gorter is uiteengezet wat er aan het dak van Vreeburg bepaald voorzie ning behoeft, vraagt de heer Huiberts of hier f275 voor noodig is. De heer Leguit wil wel gelooven dat 't er aan besteed kan worden, maar ziet er de nood zakelijkheid niet van in. De heer Roggeveen heeft met veel instemming de woorden van den heer Overtoom gevolgd. Het doet. hem vreemd aan, dat er nu toen weer zoo veel voor Vreeburg noodig is. Tot stemming overgaande, wordt met 4 tegen 7 stommen, de post verlaagd van f275 op f175. Hiervoor stemden de heeren Bakker, Leguit, Trapman, Roggeveen, Timmerman, Van Nuland en Overtoom. Tegen de heeren Bregman, Huiberts, Gor ter en Van Erp. De bestrating der Gedempte Gracht. De commissie wil het bedrag voor onderhoud stra ten met f 6000 verlagen, dus schrappen de bestrating der Gedempte Gracht, met het oog op de finantiën der gemeente. De commissie geeft in overweging de tegels van de trottoirs te doen verleggen en hierop toezicht te houden. B. en W. deelen mee, dat dit bedrag van f 6000.— reeds vorig jaar op de begrooting was geplaatst, maar met het oog op de finantiën, door hen is te ruggenomen. Zij handhaven nu hun voorstel, om dat vernieuwing van don hoofdweg der gemeente noodzakelijk wordt geacht.. Voorzitter voegt er aan toe, dat de ligging der te gels besproken is, dat zal nagegaan worden, de op zichter heeft opdracht ontvangen. De heer Trapman horhaalt gaarne het gesprokene door den heer Overtoom, n.1. dit, dat voorop staal, dat bezuiniging noodig is. Als we nagaan, dat hot eene jaar op spr.'s voorstel, het volgend jaar op voorstel van B. en W. het vormenigvuldigingscijfor op 1.75 is vastgesteld en niet hooger wegens het hoofdmotief, dat de draagkracht der burgerij goon belaötingverhooging kan verdragen, dan geldt diti motief nog te meer thans, en dan moeten we uit zien naar andere wegen om de begrooting in even wicht te brengen. Het heeft spr. genoegen gedaan, dat bij1 de commissie, tellende vertegenwoordigers uit iedere fractie, hetzelfde stroven voorzat, cn dan heeft het spr. verbaasd, dat B. en W. dio lijn niet meer gevolgd hebben. Zij huldigen nu eene andere opvatting, die m.i. niet goed is. Wel als er geld was, dan zou spr. f6000 voor vernieuwing der straat Ged. Gracht wel willen voteeren, maar nu is het anders. Nu dat niet anders kan, dan door een belangrijke verhooging der belasting, nu kan het nog bost wat wachten. Als we de straat goed bekijken, schikt het nog best. Zien we in 't algemeen den toestand onzer 'straten, dan kunnen we best alle vergelijking door staan, Spr. geeft in overweging, den stratenmaker volgend Jaar het onderhoud der Ged. Gracht goed ter hand te doen nemen, Als daarsan goede aandacht wordt gewijd, dan kan niot gezegd worden, dat we onze bestrating verwaarloozen. De heer Van Erp staat ook op 't standpunt van bezuiniging, dat is mij wel naar 't hart gesproken, maar t moet niet worden voorgesteld alsof wij de oorzaak zijn. dat er geen geld le. Neen. wanneer oenlge Jaren geloden door het vorige college on som mige raadsleden voorzichtiger met hot geld was om gesprongen, dan was onze hoofdweg allang verbe terd. (Gelach.) Do heer Leguit ziet niet ln, dat de straat zoo slecht is, dat er zoo'n groot kapitaal voor uitgegeven moot wordon. De hoor Gorter herinnert or aan dat bij het bepa len van hot vermonigvukligingscljfer voor don II. O. do heer Trapman betoogde, tint to Schagen <lo H. O. nog gunstig afstak bij andere plaatsen, wolnu, als dat zoo Is, dan kan or best iets bijl Do straat is slecht en vernieuwing zal den II. O. slechts met 14/100 verhoogen. Dat is niet van zooveel betee- konis. De heer Trapman merkt op, dat er verschil van opvatting is, do straat is niet zoo slecht, het knn best mot reparatie bijgehouden worden. Wat do kleine verhooging van do belasting betreft, bij el- ken volgenden post kan de wethouder het een heel klein percentage noemen, maat* er komt meer, en dan wordt het tezamen heel wat. Do heer Overtoom zal niet zeggen, dat het niet, wenschelijk is, maar 't is de vraag: is 't noodzakelijk, en den is z.i. de straat zoo slecht niet. Het eind van het Noord is veel erger cn dat is ook een verkeers weg. Uitstel kost niet meer, uitstel geeft besparing. Tot stemming overgaande, wordt het voorstel van B. en W. verworpen, met 9 tegen 2 stemmen, alleen do wethouders voor. Na de pauze blijkt de heer Huiberts afwezig te zijn. Thans niet de tijd om salarissen te verhoogen. De commissie kon zich niet vereenigen met het 'verhoogen van de jaarwedde van den doodgraver met f 100. De werkzaamheden zijn niet uitgebreid en hot is thans geen tijd om jaarwedden te ver hoogen. Het derven van emolumenten mag niet als motief van verhooging gelden. B. en W. handhaven dit voorstel, omdat in dit ge val derving van emolumenten, welke onmiddellijk verband houden jmet het beroep van doodgraver, wel degelijk als argument mag gelden en boven dien het ambt zonder deze emolumenten geen be hoorlijk bestaam oplevert. De heer Bakker was oorspronkelijk meegegaan met de meening van de commissie, maar is hiervan te ruggekomen, omdat de doodgraver geen ander be staan heeft en dus de verhooging noodig heeft. De heer Van Erp wijst op net gemis aan emolu menten door de oprichting van de Begrafenisver- ecniging. Voor den heer Overtoom heeft gegolden de hoofd vraag of de betrekking den geheclen persoon vraagt, en die vraag meent spr. ontkennend te moeten be antwoorden. Kr is voldoend© tijd over om te voor zien in het tokort dat de bezoldiging oplevert. Voorzitter wijst ook op de bronnen van inkomsten die vroeger bestonden, doch nu verdwenen zijn door dat twee steenhouwers zich hier gevestigd hebben en de doodgravor vroeger ook nachtwacht is geweest, voor welke betrekking hij wel is waar heeft be dankt, doch de vraag is ook of hij het wel kon vol houden. De hoer Leguit sluit zich aan bij de woorden van den heer Overtoom, terwijl de heer Gorter zich heeft laten leidon door billijkheidsoverwegingen. Het voorstel van B. en W. wordt verworpei) mot 6 tegen 4 stommen, tegen stemden do heeren Leguit, Trapman, Roggeveen, Timmerman, Overtoom en Van Nul and. Bezuiniging op alles, ook op brandstol De commissie acht de kosten voor verwarming dèr U.L.O.-school, in verhouding tot de openbare school met 9 lócalen, alwaar bovendien 's avonds vaak wordt gestookt, abnormaal hoog. Zij wil den post met f75 verlagen. B. en W. gaan hiermee accoord. Goedgevonden. De Landbonwhulshoudschool. De Sociaal-Demeocraten blijven onbevredigd. Ten opzichte van de subsidie der Landbouwhuis- houdschool acht de commissie het gewenscht. -dat de gedelegeerde der gemeente inlichtingen inwint ten opzichte van den duur der aflossing op het gebouw ad f2000 per jaar, welk bedrag bestemd is voor rente, koopsom, onderhoud en a/lossing. B. en W. leggen over een brief van den voorzitter van de vereeniging van Landbouwhuishoudonder- wijs, waarin deze meedeelt, geen verdere inlichtin gen te kunnen geven, omdat nog niets bekend is over wijziging van het bedrag der vergoeding voor het landbeuwhuishoudonderwijs.' De heer Bakker blijft aandringen op het ontvan gen van de gevraagde inlichting, terwijl de heer Bregman mededeelt, dat zij tegen deze subsidie zul len stemmen en do verwachting uitspreekt, dat de gedelegeerde der gemeente de vergaderingen zal be zoeken en zal trachten inlichtingen te verkrijgen. Spr. deelt voorts mede dat hoogerop licht zal wor den opgestoken. Voorzitter ral zeker de vergaderingen bijwonen, maar ontraadt het stemmen tegen deze subsidie, d&arbij wijzende op het groote nut van deze onder wijsinrichting. De heer Bakker wijst op de zuinigheid die men hier op verschillend gebied betracht, dat kleine vereeni- gingen voor verkrijging van subsidie bescheiden en boeken moeten overleggen en dat dan ook in dit geval een juist antwoord dient te worden gegeven. Voorzitter zal de zaak eens persoonlijk met den heer Nobel gaan bespreken. De heer Bregman herinnert aan de laatste adver tentie over een goedkoopon cursus in knippen, waarvoor het lesgeld 30 cent per les bedraagt. Al het onderwijs in de gemeente is gratis toegankelijk als het inkomen beneden do f 1000 is en dat behoort hier ook. Er worden cursussen gegeven in de fijnere keu ken, maar misschien was ook wel een cursus in grovere keuken noodig. De heer Trapman merkt op, dat volgens do wet ook voor het landbouwhuishoudondorwijs leerlin gen kosteloos toegelaten moeten worden en dat ge beurt ook. Tegen het toestaan van de subsidie steramen de heeren Bregman en Bakker. Sparta moet zichzelf redden. De commissie stelt voor om de f75 subsidie aan do voet bal vereeniging „Sparta" van de begrooting af te voeren, omdat de finantieele toestand het sub- sidfeeren eoner dergelijke vereeniging niet toelaat. B. en W. handhaven dit voorstel, omdat zij do lichamelijke opvoeding en oefening willen bevorde ren. De heer Van Nuland wijst op de consequentie, die dit advies van B. en W. met zich meebrengt, doch voorzitter meent dat ieder geval op zich zelf dient te worden beoordeeld. De heer Van Erp had een andere beoordeeling ver wacht van dezen democratlachen Raad on zegt dat het bedrag der subsidie reeds terugkomt in den vorm van plaatselijke belasting. Er is geen kwestie van consequentie. De beer Trapman kan zich toch, wat de conse quentie betreft, niet losmaken van de 'toelichting van B. on W. De heer Bakker le geraakt door de opmerking ovor den democratische.! raad en deelt mede. dat da mededeellng dat de schuld van .Sparta" thans zoo- teer gedelgd was. dat met eenigen goeden wil „Spar ta" zich Wel zou kunnen redden, voor hom oorzaak ls geweest, zich tegen de subsidie te verklaren. De heer Van Erp vindt net te apprecieeren dat een zeker deel van de burgerij- gezorgd hoeft voor del ging van het nadeellg saldo, maar het is de vraag of dit bij< herhaling weer zal gebeuren. Met 8 tegen 2 stemmen wordt besloten geon sub- sudio te verieeneni; voor subsidie ptamden de heeren Gorter on Van Erp. Do commissie acht de verhooging der jaarwedde van den controleur dor belasting op openbare ver makelijkheden met 200 te hoog. Zij acht 100 voldoende on wil het salaris bepalen op f 100. B. on W. gaun hiermee accoord. Aldus wordt besloten. De commissie stelt voor om den post eleronveiling geraamd bedrag vollloon metf 500 te verhoogen, ge hoord het advies van het lid der raadscommissie voor de eierenveiling. B. en W. gaan hiermee accoord. In verband met de beslissing over het maken van een apart bedrijf vervalt deze opmerking der com missie. De commissie wil de huur van het stukje weiland bij het Rietbosch brengen van f25 op f40. B. en W. zullen pogen de huur te verhoogen, maar wenschen het bedrag te handhaven op f25. Overeenkomstig den wensch van B. en W. wordt besloten. Een meevaller. De commissie wil, gelet op den bedongen ver koopsprijs van het riet uit den laatsten oogst, die geheel is verkocht, het uitgetrokken bedrag van de opbrengst verhoogen met f500. B. en VV. gaan hiermee accoord. De heer Van Nuland deelt mee. dat de opbrengst van den oogst 1927 vermoedelijk zal bedragen het respectabel bedrag van 1 5000. Overeenkomstig het voorstel van de commissie wordt besloten Het verhaal der pensioenbijdrage. De meerderheid der commissie etelt ten opzichte van het verhaal van bijdragen voor het pensioen voor, om het maximum verhaal op de gemeenteamb tenaren toe to passen, waarbij een bedrag van f 1609.23 boven het tot heden ontvangen bedrag zal worden verhaald. De minderheid verklaarde zich voor handhaving der bestaande regeling. B. en VV. gaan hiermede niet accoord, noemen liet een verkapte salarisverlaging en zli achten don tijd om daartoe over te gaan, nog niet gekomen. Bovendien zijn zij van oordeel dat het niet wel op gaat, de ambtenaren der gemeente te laton lijden onder den ongunstigen toestand der gemeentefinan- tiën. Een adres van alle ambtenaren der gemeente, be nevens een adres van den Nederlanclschen Bond van personeel in overheidsdienst, worden golezen en •daarin wordt aangedrongen' op het niet-accepteeron van hst voorstel van de meerderheid der begrootings- commissie. De 'heer Bakker, minderheid der -commissie, ver klaart zich tegen deze verkapte loonsverlaging on meent, dat B. en W. eerst met de 'betrokkenen over leg hadden moeten plegen. In verschillende takken van bedrijf vindt geen loonsverlaging plaats en spr. wijst er op. dat de meerderheid van de commissie met spr.'s zienswijze mee zoude- gaan als B. en W. er dan maar in slaagden do begrooting sluitend te krijgen. Spr. wijst op den loonstandaard der typo grafen, op de hooge huren, op de hooge inkoopsprij zen der levensmiddelen enz. en vindt het niet goed dat de ambtenaren deze aderlating krijgen. De heer Overtoom zegt, dat hij als commissielid heeft gezegd, dat indien het bedrag van den hoofde- 1 ijken omslag niet zou moeten worden verhoogd, hij niet met het voorstel tot hooger pensioen verhaal zou zijn gekomen en spr. ontkent dus sedert de commis sievergadering van meening te zijn veranderd. Voorzitter ontkent, dat eerst georganiseerd overleg gepleegd had moeten worden, dat staat niet in het werkliedenreglement. De heer Leguit sluit zich aan bit de woorden van den her Overtoom. Als de gemeentefinantiën het toelieten, zou ook spr. er niet aan denken het pen- sioenverhaal te verhoeden. De loonstandaard i.n »do particuliere bedrijven ia. buiten de typografen om, ver heneden het loon der geraente-ambtonaren Spr. wil niet letten op do loonen dio door andere ge meenten worden uitbetaald, we hebben rekoning to houden met opze eigen gemeentelijke huishouding. Spr. wijst er op, dat ook te Alkmaar zal worden ^voorgesteld 8H pet. pensioenbijdrage to verhalen. De heer Trapman zegt. straks reeds to hebben ge zegd, dat getracht moet worden de begrooting slui tend !te krijgen zonddr be'lastingvorhooging en dit 9luit dus al in dat spr. zich zal vereenigen met het voorstel van de meerderheid der commissie. Spr. doet dat niet mot groote opgewektheid, maar omdat het noodzakelllk is. Waar opgemerkt werd. dat we hier nog niet zoo in den put zitten, wijst spr. op de gemeente Helder, en Alkmaar hoe daar alles wordt gedaan om zich uit den put te redden, hoe te Helder voorgesteld zal worden den electriciteits priis met 5 cent te verhoo gen. den gasprijs aanmerkelijk te verhoogen en dat daar ter sprake zal komen een straatbelasting in to voeren van eventjes f 62000; hoe in Alkmaar B. en W. zullen voorstellen de pensioenbijdrage voor de ambtenaren te verhoogen van 3K op 8H pet. hoe zelfs -overwogen wordt een U.L.O.-school voor meisjes op te heflfen. Spr. wil over deze zaken geen oor deel uitspreken, maar er slechts op wijzen, dat wij dus een goede daad zullen doen door te zorgen niet zon in den put te geraken. Omdat hier enkele malen de loonen der typografen zijn genoemd deelt spr. mede dat dn deze plaats een le klas zetter een mini mumloon heeft van f 29.76. een le klas machinezet- ter oen minimumloon van f 34.08. dat. in vergelijking daarmee hot salaris van oen le fitter is f 34. van oen le klas stoker f 31 en dat de loonon van do «arbeiders aan da gasfabriek, van don gomeente-tÜmmerman enz. -daarmee ln overeenstemming zijn. En spr. wijst dan op het feit dat. de typografen daarentegen niet in do gelegenheid zijn op een -dergelijke goedkoops, «o- liede wijze te zorgen voor hun ouden dag. zooal» dat met do gemeente-ambtenaren bet geval is. Spr. wijst op de onjuiste voorstelling dat do loonen in andere bedrijven niet zouden zijn verlaagd, noomlt als voorbeeld do rijksambtenaren, die eon verlaging van bijna 10 pet. hebben moeten ondergaan, behalve den standplaatsaftrek en hoe dus het onderwijzend oersoneol, dat vol pensioensbijdrage moet betalen en 10 pet. loonsverlaging -heeft gehad, nu nog genood zaakt wordt mede te betalen aan de pensionneering van de gemeente-ambtenaren. Spr. wijst er dan nog op. dat op geen andere ma nier tot loonsverlaging kan worden gekomen en hif luist het voorstel van de begrootingscommlssle wB aangrijpen omdat daardoor iederen ambtenaar Is te grijpen, van dep burgemeester af tot den putjesschep- po rtoe; 't geheelo ambtenarencorps kan op deze wilze den minder goeden toestand der gemeentefinantiën helpen dragen,

Schager Courant | 1926 | | pagina 6