NIEUWJAARSGROETEN! 50 cent De Staatsbegrooting voor 1927. Tweede Kamer Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. - NOORDSCHARWOUDB» Een prachtig- gob.aagde kergtrgrgadering had gis teravond piAttte in het lokaal van den heer J. de Bakker. Do avond waa beloerd door de afdeelingea van de S.D.A.P., die zioh daarvoor o.m, verzekerd had van do mede werking' van de Alkmaarsohe A. J.C. Werd do keurig1 verzorgde kerstrede van Mervr. RibbiuaPelétier met belangstelling aangeboord, zeker zullen allen bewondering gehad hebben voor hetgeen door de A.J.C. naar voren werd gebracht. Het waa voiol-, piano- en mandolinemuziek, voor dracht, declamatie, stank? en dans alles keurig ver zorgd onder uitstekende leiding van hen, <Üe daarvpor waren aangewezen. Hot was voor hot eerst, dat de Langemdnkere kennis maakten met heb jeugdwerk der moderne arbeidersbeweging en de stilte die steeds en bij elk optreden in do zaal hoerschte, was voor ons' het bowijs, dat het insloeg. De Zaal, lichtelijk met hulst Bh korstrood versierd, bood een gozeliigen aanblik welke verhoogd werd door pianomuziek van Mej. E. Zaagman on vioolmuziek van den heer S. Swa- ger. Do kerststemming heorsohte er volkomen eü dé talrijke bezoekers de zaal was geheel gevuld zuilen zoker geen spijt'gehad hebben voon dit programma hun avond gegeven te hebban. LAN GEREIS. Dinsdagavond 21 Deo. hield de Nutsvereeniging .Vriendenkring" oen bijeenkomst in de zaal' van den heer D. Galis. Door afwezigheid van den voorzitter, heette de vioe-voorzitter, de heer K. Snver, de aanwezigen hartelijk welkom,«waarna d6 serretaris, de heer Stapel, de notulen las welke onder dank worden goedgekeurd. Hierna wordt het gebruikelijks lied „Amidtia" gezpngen. Dan houdt de heer P. do Wit de lezing getiteld „Rijk getrouwd". Hierna komt de heer Ham met een courant op de proppen en feest daar uit voor een kluchtig stukje, getiteld: De Duivel, dit smkjo met eyni vefe dialectische eigenaardig- iieden, oogstte veel bijval. Dan krijgen we Mej. HnV met een gedicht op rijm, getiteld: Pieter Spa in Amsterdam. Hierna zingt de heer Lak h«t zoo be kende en mooie lied: ,,'fc Fiere Sohooierahartf^ Wat wordt opgevolgd dooór een lied van Mej. Hoog landKorven, (getiteld: .Overschotje" Mej. Hoog land "beschikt over een heel goede stem, aandach tig werd er dan ook naar dit mooie lied geluis terd. Jammer, dat enkelen heb met .konden laten, de wijs op een hinderlijke manier mede te brom men. Uit uw talent liever in een bijdrage. Nu krijgen we den heer Zwaag met een soldaten-klucht, getiteld „De Weddenschap" en Mej. Galis met .,Een man en drie happen". Tot dl'ot van de vaste bijdragen zingt de heer van Essen kog: „Ik ben van den bui te*". Een losee bijdrage krijgen we van Mej. van Essen, welke voorleest een stukje* "getiteld. „De Buitenkant" geschreven door WTAt- noldus. Dan draagt Mej. Stapel voor „Een vergis sing". De heer Bontes die als gast aanwezig js, ire-it tot slot neg een gedicht op rijm, getiteld ,Het verkeerde (nummer." Hierna wordt de eerstvolgende bijeenkomst vast gesteld op Woensdag 19 Febr., as., in het lokaal van den heer Modder. Voor de lezing geeft zich op Moj van Essen en voor vaste bijdragen de hoeren1 'van .H"**311' Zwaag, Ham; Gaijaard en '"Mofenaar terwijl het programma nog aangevuld zal womecrï met. eon tooneefetukje door drie heerébt Hierna verzoekt de vioe-voorzittcr in het vervolg de bndragen niet langer te maken dan een kwartier. En niet zooaJ's vanavond, enkafe bij dragen werden gegeven, welke zelfs voor een lezing te veel tijd in beslag* zouden namen. .Hierna aluit spr. met. welbekozan woorden van dank 'deze ge- jzelüige bijeenkomst. 1 NIEUWE NIEDORP. Vanaf 1 Jan. a.s. ziill'en de Rijke/belastingen; alL nier op het postkantoor betaald moeten worden. —TEXEL. 1 Het bestuur van de afd. Texel van de Holl. Mij. ^van Landbouw te Den Burg, stelt pogingen in het ,werk te Oudeschild een binnenhaven te krijgen, of ianders als groote moeilijkheden mochten belet* <ten hieraan gevolg te geven voldoende opslag- '1- ruimte aan de haven aldaar. Getracht wordt verder de weg haven Oudeschild- de Cocksdorp onder de primaire wegen opgenomen te krijgen (deze weg doorsnijdt het heele eiland). HOOG WATER. De Vecht bij Zuilen (nabij Utrecht) is weer zoo hoog, dat een aantal landerijen langs den Daalsche- weg blank staan en ook bet Jaagpad onder water ligt. EEN LAGERE LANDBOUWSCHOOL OP TEXEL. Men meldt aan de N. R. Ct.: Diverse corporaties op het gebied van land- en tuinbouw en veeteelt op Texel stellen met het ge meentebestuur ernstige pogingen in' het werk, hier met rijkssubsidie een lagere landbouwschool op te richten. Meer dan streken aan den vasten wal ls Texel, met zijn betrekkelijk geïsoleerde ligging, op eigen onderwijsinrichtingen aangewezen. WINKEL. Dinsdag 21 December trad voor het Departement Winkel der Maatschappij tot Nut van het Algemeen op de heer Frits Bouwmeester van Scheveningen. Een flink bezette zaal werd door den voorzitter welkom geheeten, waarna de spreker zijne voor- drachten aanving. Het was met onverdeelde aandacht dat den hoogst begaafden spreker werd gevolgd. De voor dracht van Koning Richard n van Shakespeare, werd'na een zeer duidelijke inleiding op hoogst verdienstelijke wijze voorgedragen. De daarstelling van de verschillende in dit moei lijke stuk voorkomende personen, werden op voor treffelijke wijze voorgesteld. Doodstil werd dit hoogst interessante werk aan gehoord en beloond met een hartelijk langdurig applaus. In de pauze werden 10 nieuwe leden geballot- teerd en aangenomen. Daarna volgde een reeds meer leuke gedichten en voordrachten door den heep Bouwmeester, die met zijn meesterlijke wijze van voordracht buiten gewoon succes had en de dankbaarheid van het publiek ruim deelachtig werd. De voorzitter sloot met een passend woord deze hoogst interessante avond. JULIANADORP. Algemeene ledenvergadering van de afdeeling Hel der van de Ned. Bijenvereeniging op Woensdagavond in de Chr. school te Koegras.. De voorzitter, de heer Willemse opent; de secreta ris, de heer Kil jan, leest de notulen, welke onveran derd worden vastgesteld. Bij de ingekomen stukken zijn eenige mlsslve's van de N.V. Chem. MIJ. van Was- product-en, te Purmerend, enz. Tot spreker zal werden uitgenoodigd de heer Joti- stra van het Hoofdbestuur. Voorzitter herinnert aan de vragenbua, waartoe is besloten wanneer van to voren een onderwerp ter verduidelijking wordt aangegeven, is spr. bereid daar een uiteenzetting van te geven. De heer P. de Beurs stelt voor, een practische les te houden "bij een der leden bijv. in 't voorjaar. Men zou dan eerst een onderwerp theoretisch kunnen be handelen, en dan de practisehe zijde kunnen, bekijken. Van de afd. Handel zijn eenige Imkersartikelen ont vangen, die onder de leden zullen worden verloot. Vervolgens wordt het jaarverslag over 1926, bestemd voor het Hoofdbestuur, omtrent den toestand, en re sultaten der afd. opgesteld. De secretaris leest ver- De Indische begrootlng. De heer Moller (r. k.) betreurt het, dat de R.K. Zen- dingsdienst in Indië op> alle mogelijke wijzen ge- weerd wordt. Spr. herhaétlt, hier, hetgeen eens een ^kamponghoofd kou gezegd hebben, namelijk dat de inlanders wel Mohammedanen mochten wonderwel pro testant mogen worden, wel kafir mogen blijven, maar geen romos (katholieken) mogen worden. Spr. noemt {dit een schrijnend onrecht. Spreker hoopt, dat de regeering goed zal inzien, wat haar plicht en haar recht is. Wij zijn geen heer- schers in Indië, wij' moeten voor he geestelijk heil der bevolking zorgen, zoolang zij niet volkomen voor zichzelf kan zorgen. En wij 'berooven de godsdien- %tige bevolking, indien wij haar de geestelijke verzon- -ging. waarop zij rechtheeft, onthouden. Evenals de heer Rljckevorssels, waarschuwt ook de heer Drooglever Fortuyn (v. b.) tegen het gevaar, dat vreemde mogendheden ,niet ongaarne de taak in In dië van ons oVer zouden nemen., op grond van de overweging, dat wij voor die taak niet berekend zou- J - Hen zijn. Spr. dringt er daarom op aan, dat zooveel hogelijk gedaan wordt in het belang van de bevolking ,en niettemin scherp worde toegezien op de handelin- j. gen van destructieve elementen. Daarna worden nog verschillende inlandsche toestanden door spr. nage- i zaan welke volgens z.i. verbetering behoeven. - Nadat de'heer Vliegenvals zijn meening had uitge- Sproken, dat al het gepraat over de verbreiding van het Christendom in Indië buiten de werkelijkheid staat, kwam minister Koningsberger aan het woord, die begon met allereerst een uiteenzetting te geven. I' yan de binnenlandsche staatkunde der Indische re- vjeerihg en waarbij' hij tot de conclusie kwam, dat de V 'Inanciën van Indië op het oogenblik gezond; zijn en "nen met de noodige voorzichtigheid dezen gezonden Ij :oestand moet trachten te bewaren. - Ten aanzien van de opruiing der communisten zei ie minister, dat het vooronderzoek van de schuldi- SSD.. met grooten ernst, rust en bezadigdheid- zal ge- 1tóhieden. Voortte zal het buitenland nopens de toe- handen in Indië zooveel mogelijk voorgelicht worden, tgjn den breede behandelde spr. daarna het finan- $el beleid, waarbij volgens hem voorzichtigheid |L; j|ver de geheele linie moet worden betnacht, daaihij vijzende op de dalende lijn volgens welke de inkom- *yiten zich bewegen. Daarna gaat spr. verschillende verbeteringen na, velks in bot vooruitzicht zijn gesteld, de belastingen, zoomede het luchtverkeer, waarbij men zich ernstig voorbereid op de invoering v.h. verkeer tusschen de ai-landen onderling en de aangrenzende Elgnlseche ko- 'oniën doch wanneer de plannen tot stand zullen zijn gekomen, valt nog niet te zeggen. Nadat de minister verklaard 'had. dat van hem alle medewerking is te verwachten, nopens het in ontgin ning nemen van nog aanwezige petroleumvelden ein digde hij .anet te zeggen, dat ten aanzien van de ver- eeniging van de Westersche en Oostersche cultures een bevredigende oplossing te verwachten is, indien alle krachten in Indiê en Nederland daartoe samen werken. De Oorlogsbegrootiiig. Minister Lambooy verdedigt zijn plannen. Nadat verschillende sprekers het woord over de oorlogsbegTooting gevoerd hebben, komt minister Lambooy aan het woord om zijn plannen te verdedi gen. Alleeerst wil de painister gaarne de verant woordelijkheid aanvaarden van de verbeteringen die z.i. moeten worden aangebracht ln het belang van onze weermacht, die werkelijk niet zoo hopeloos is als sommigen wel voorspiegelen. Door verschillende voorbeelden stelt spr. in het licht hoe ons land tijdens den oorlog ontzag hij de strijdende mogendheden •ïeeft ingeboezemd. Naar aanleiding van den socialis- tischen poep" om ontwapening, wijst spr. op den so- oialistischen, Belgischen minister Vandervelde, die gezegd heeft, dat de natie een verdedigingsmacht moet bezitten, terwijl de Belgische socialist De Brou- ckère op de Volkenbondsbijeenkomst zeide, dat Bol- rië in de richting der ontwapening zal gaan, wanneer zijn veiligheid verzekerd is. Vervolgens noemde spr. de verschillende verdedigingsmiddelen op, waarover ons leger beschikt, waarna hij op grond van deze cij fers zeide, gerechtigd te zijn te kunnen zeggen, dat wij goed vooruit'zijn gegaan en dat de bewering onjuist is. dat ons land weerloos zou wezen. Verschillende denkbeelden inzake de samenstelling van het leger, de uitrusting en de opperste leiding worden daarna door den minister verdedigd. De motie-Ter Laan om elk jaar slechts 13.000 man onder de wapenen te roe pen acht spr. onaanneembaar. Verder betoogde de tninister dat d( ^zuiniging, prekend over de Jaren 1.922 en 1927, ruim 35 pet. ia. Van verschillende vragen, door de leden gedaan, zegt de minister tenslotte nota te zullen nemen. Hierop werd de vergadering verdaagd. In ons blad, dat VRIJDAO 31 DECEMBER verschijnt, bestaat gelegenheid tot het plaatsen van een NIEUWJAARSGROET aan Begunstigers, Familie, Vrienden enz. tegen CONTANTE BETALING van (mits niet grooter dan 3 regels). Elke regel meer 15 cent. Opgaven s.v.pl. spoedig aan ons bureau of aan H.H. Kantoorhouders en Boekhan delaars. De Uitgevers. volgens zijn verslag over 1928 voor, waarvoor hij den dank der vergadering ontvangt. Volgt rekening en verantwoording over 1928 van den penningmeester, den heer P. Kaan. De ontvang sten hadden bedragen f 37.65, de uitgaven f 3557, ba tig saldo van f 2,08. Door de beeren P. de Beurs en Th. Terra waren de belcheiden nagexisn en in orde bevonden. Bij de rondvraag wordt door den heef P. Kaan naar voren gebracht of een der leden soms honing gele verd heeft aan een winkelier te Helder, die deze on der den prijs verkoopt. Het blijkt, dat dit geheel bui ten de afd. omgaat. De heer Terra vraagt, of er al monsters honing zijn opgezonden naar het Hoofdbestuur, waarop bevesti gend worden geantwoord. Verder komt spr. terug op den wasverkoop. of het niet mogelijk zou zijn, dit van alle leden gezamenlijk af te leveren. De voorz. meent, etfhter, dat men het beter kan opzenden aan de afd. Handel, om er kunstraten van te laten maken, men krijgt dan het grootste voordeel. De heer D. van Scheijen vraagt, wanneer het de beste tijd is o mhoning te slingeren, waarop als ant woord komt als tweederde van het raam verzegeld is, dan is het product rijp. De heer J. Verhagen herinnert aan het besluit, dat jeder lid een potje honing zal schenken ten bate van cie fancy fair voor de school. Hieraan zal voldaan worden. Daarna worden de imkersartikelen onder, de leden verloot. Hierna sluiting. DIEFSTAL VAN BENZINE-VATEN TE AM STERDAM. Het is de politie gelukt de hand te leggen op éen 25-jarigen man, die er zijn werk van maakte met een aantal kornuiten benzine-vaten te stelen, die aan de De Ruyterkade lagen opgeslagen. De vaten werden verkocht aan een opkooper. NIET WAAR. Mejuffrouw Visser, onderwijzeres aan de Open bare School alhier, meldt ons, dat haar niets be kend is aangaande haar voorkomen op het drie tal voor eenzelfde betrekking te Beverwijk. KERSTFEESTVIERING. In het gebouw „Bethel" in de Landbouwstraat, wordt door de Zondagsschool „Bid en Werk" het Kerstfeest gevierd op 25 December len Kerstdag, waarvoor we naar de desbetreffende advertentie verwijzen. ONZE IJSCLUB. In de laatste vergadering van onze IJsclub is be sloten om zich tot het gemeentebestuur te wenden met het verzoek om. als er ijs is, 50 pet. van het ar beidsloon der te werk gestelde werkeloozen terug te mogen ontvangen. Verder werd besloten de Wiel van het Polderbe stuur te huren voor verschillende ljssport. De rekening, van den penningmeester, den heer A. Zijdewind, werd door de heeron L. Zwaag en Joch. Blaauboer nagezien en In orde bevonden. Er was ln kas f 1557. Het verslag van de algemeene vergadering van den Ijsbond te Haarlem werd gelez en. De hêeren C. Blaauboer en S. Stain werden herko zen als bestuursleden. Meegedeeld werd, d*t 9 vertegenwoordiger» van den Ijsbond hier zouden komen om gereedschappen en reddingsmiddelen te controleeren. Verder werd nog gediscusseerd of het bezoeken van de algemeene vergadering van den IJshond wel noo- dig was, gezien den finantieelen toestand van de kas. Gemeend werd, dat wilde men in 't algemeen van de ijssport enz. op de hoogte blijven, dat het dan nuttig was met anderen in contact te blijven. Om het vergaderingbezoek te bevorderen '(er was nu 1 lid plus het bestuur) zal een verloting op elke ver- (gadering worden gehouden om een paar schaatsen, garnituren, enz. EEN COLLECTE. Door een zestal dames zal op Donderdag 30 De cember a.s. hier ter -plaatse, met. toestemming, van den Burgermeester, een openbare collecte worden gehouden ten behoeve van de Mobilisatie-slacht offers. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Petronella Hendrika, dochter van Pe ter Josephus Berkvens en van Petronella Jansén. Overleden: Neeltje Eriks, oud 45 jaren, weduwe van Pieter Slot. POLITIE. Verloren een portemonnaie. Inlichtingen ter Gemeente-secretarie. ROEKELOOZE CHAUFFEURS. De Krasnaja Gezeta klaagt over de groote roeke loosheid, waarmede de chauffeurs te St. Petersburg rijden en het groot aantal overtredingen der ver- keersbepalingen, waaraan zij zich schuldig maken. In het afgeloopen jaar hebben in het geheel 738 be stuurders van lichte automobielen zich aan 3482 overtredingen schuldig gemaakt, die ongeveer 5 overtredingen per jaar en per hoofd. DE BEDDING VAN DE MOLD^U VERLEGD. Een menigte van ettelijke duizenden, zoo schrijft onze correspondent te Praag, heeft Maandagmorgen met spanning, op een groot oogenhlik gewacht, dat in werkelijkheid heel wat minder imposant is ge weest, dan anen het zich had voorgesteld. Benoorden Praag is de Moldau in een nieuw stroomgebied ge leid. Een scherpe rivierbocht wordt op deze wijze af gesneden: stadsdeel en, die totdusverre voortdurend door overstroomingen werden geplaagd, zhllen hier van in de toekomst zijn gevrijwaard. Er wordt een goederenemplacement gewonnen vlak bij de havens en een bouwterrein van een millioen vierkante me ter. Drie jaar' is aan het nieuwe bed gegraven, dat op 40 millioen kronen kwam te staan. Maandag nu zou de laatste dam die de Moldau nog van haar nieuwe bedding scheidde, door een ecrasietlading wor den weggeruimd. Nadat de noodige toelichtingen aan de regeeringsvertegenwoordigers waren gegeven, het verkeer in den omtrek was "topgezet en de spanning langs de kaden haar hoogtepunt bereikt had, bracht men de lading tot ontploffing. Hoog vlogen zware aardkluiten, oorverdoovend gilden de sirenen In de haven, vliegtuigen krinkelden boven den dam, stee- nen en houtmassa's zweefden in dé lucht. Doch van den dam was slechts de bovenste rand verwenen. Be halve een klein scheurtje waar het water niet door kon, was er niets veranderd. Teleurgesteld geroep van de oevers. De lading, was onvoldoende'geweest: overwegingen van alggmeene veiligheid. En van het grootsche -schouwspel', dat de duizenden zich hadden voorgesteld, werden tenslotte pioniers de eenige ac- teurs. Met spaden en houweelen hakten zij gaten in den dam -— na een half uur hard werken begonnen de eerste beekjes door te sijpelen. -"De natuurlijk© krachten deden het overige; *s avonds, t^en men nog napraatte over de teleurstelling, vloeide de Moldau reeds door haar nieuwe bedding. N.R.Crt, DE MOEILIJKHEDEN DER ENGELSCHE STÉENKOOLNIJVERHEÏD. Uit Yorkshire wordt gemeld, dat van de bijna 190.000 mijnwerkers thans 160.000 weer aan den slag zijn. In sommige mijnen is het werk nog niet hervat, omdat de onderhandelingen over de nieu we contracten hun beslag nog niet gekregen heb ben. Ofschoon er misschien geen werk is voor allen die vóór de staking in vasten dienst waren, zou het herstel van de normale toestanden met Nieuw jaar te verwachteh zijn, indien de mijnen en de spoorwegmaatschappijen konden rekenen voor een geregelden en voldoenden aanvoer van jkolenwa- gons. In Zuid-Yorkshire en de Midlands is dit nog het groote probleem. Majoor Guinsford, directeur van do Shoffield Coal Company, zegt dat bij'reeds in Augustus ge waarschuwd heeft dat de toenemende productie van Engefeche kolen onvermijdelijk in botsing zou komen met den invoer van buitenlandache kolen én dat hij toen al aangedrongen heeft op de terug zending van de wagons. Op het oogenblik liggon de Mersey en de Humber vol' Duitsche en Ameri- kaanscho kolen die men niet noodig heeft en die ongeveer 70 sh. per ton kosten en duizenden wa gons staan met die kolen geladen. Intusschen moet men Engelsche kolen die voor een derde van dezen prijs worden aangeboden, in de mijnen laten lig gen en krijgen de delvers geen loon. Het gevolg ls dat de mijnen van Sheffield Coal Company Don derdag en Vrijdag de werktuigen moesten inkrim pen en op Zaterdag niet verder konden opschieten. Een spoorweggroep alleen zal nog eenigen tijd lang 130.000 ton buitenlandache kolen vervoeren, zocdat de opstopping van wagons aan de havens waar schijnlijk zal aanhouden. Hier en daar zijn moeilijkheden van anderen aard door wrijving tusschen de werklieden. Do dol vers die het laatst weer aan het werk zijn ge gaan, weigeren af te dalen met onderkruipers, als hoedanig zij de mijnwerkers betitelen aie reeds vroeger het werk hervat hebben. De beambten van do vakvereeniging te Barnsley zijn bezig met verzoeningspogingen, maar geven aan den anderon kant te kennen dat zij de comrauisti- sche mlderheid krachtig uilen bestrijden, .Tosepll Jcneg, de algemeene secretaris van do mijnwerkers m Yorkshire. is een krachtigen veldtocht 6eg-n- non om de kolenbekkens van communisten te ij veren. Het werk, zeide hij, moet voortgezet war den. tot de laatste sporen van de doodelijke splijt zwam uitgegroeid zijn. N.R.Cfc.

Schager Courant | 1926 | | pagina 6