ITELIEIIIEST1BT Laat uwe|kinderen Fotografeeren |_U it verkoop! Uit het Hart van Holland. bij hun Kerstboom SCHAGEN. SPAANDER Co. aangeboden, waarbij behalve de Burgemeester en de Raad, mede aanzaten de ingenieur Boom te Bloemen- daal als vertegenwoordiger van de directie van het Prov. Electr. Bedrijf, de heer Zondorvan te Bloemen- daal, de heer Uylenhoed, aannemer van electr. wer ken te Haarlem, ingenieur Hartjes te Alkmaar, de heer H. v. cL Veen te Schagen, de heer Leen te Zandvoort en de heer Kriller, voorzitter van de Banne. De Burgemeester ging in zijn openingsrede in het kort na de geschiedenis van de electriciteitsvoorzie- ning ten plattelande vau Noordholland, waarbij spr. er op wees, dat het de Provincie is geweest, die het mogelijk heeft gemaakt, dat nu zelfs de kleinste ge meente in Noordholland, van de electriciteit profi- teeren. Dit feit alleen zou reed3 reden zijn voor een plattelandsgemeente om hare gevoelens ten opzichte van de electriteitsvoorziening ten plattelande to uiten. Hiervoor is temeer reden, omdat zoozeer valt te roemen de bij de totstandkoming en uitbreiding der electrificatie in deze gemeente ondervonden me dewerking van het P.E.N., de firma Uylenhoed en de banne Oude Niedorp. Tijdens den maaltijd dankte ingenieur Boom na mens de directie van Prov. Electr. Bedrijf voor de vriendelijke woorden, door den burgemeester ten op- zichtee van het bedrijf gesproken. Spr. wees op do goede verstandhouding en hoopte dat onder het te genwoordige bestuur der gemeente nog veel zou tot stand komen. De wethouder Tromp schetste do geschiedenis van de totstandkoming der electrificatie in het noordelijk deel der gegmeente. Spr. heeft den langen l^densweg daarvan meegemaakt. Reeds onder de Kennemer Electr. Maatsch. werden voor het noordelijk deel po gingen aangewend om tot electrificatie te komen. Eerst in 1922 kon het laagspanningsnet worden ge bouwd. Nu in 192Ö is vrijwel de geheele gemeente ge- electrificeerd. De heer Leen te Zandvoort dankte den burgemees ter namens de firma Uylenhoed te Haarlem voor de vriendelijke woorden tot de firma gericht Ook spr. roemde de prettige medewerking en de aange name verstandhouding. Na afloop van het diner dankte de burgemeester in een pittige toespraak de heeren van het PE.N. elk afzonderlijk, zoomede de heeren Uylenhoed, v. d. Veen en Leen voor de medewerking ondervonden bij de uitbreiding der electrificatie en den aanleg der straatverlichting. Spr. bedankte in het bijzonder Ing. Boom als vertegenwoordiger van de directie van het Prov. Electr. Bedrijf voor de van de zijde der directie ondervonden medewerking. Spr. stelt er prijs op te verklaren dat er tusschen de directie en het gemeen tebestuur een uitnemende verstandhouding bestaat en dat dit beide partijen, die zoo dikwijls als con tractanten tegenover elkander staan, ten zege strekt. Spr. hoopt dat hij met de heeren Boom en Zondervan nog meerdere prettige en vruchtdragende bespre kingen zal mogen voeren en dat deze er toe leiden dat successievelijk de geheele gemeente kan getuigen van de zegeningen die het Prov. Electr. Bedrijf brengt. Den voorzitter van de Banne dankt spreker voor de moeite en zorgen ondervonden door het opbreken van de wegen voor het doen aanbrengen van buizen en kabels. De ervaring leert dat door zulke werk zaamheden het wegdek lijdt. Spr. brengt tenslotte een dronk uit op het P.E.N., de firma Uylenhoed en de banne Oude Niedorp. Hierna werd in de kolfbaan van den heer Balk een bioscoopvoorstelling bijgewoond, aangeboden door het Prov. Electr. Bedrijf, welke voorstelling verder door tal van ingezetenen werd bijgewoond. De zaal was keurig veriserd. Ingenieur Memelink van Alkmaar hield vooraf een lezing over de toe passing van electriciteit. Na afloop der voorstelling dankte de Burgemeester namens hot gemeentebestuur. ANNA PAULOWNA. Woensdag 22 December hield de afdeeüng „Anna Paulowna" der Holl. Maatschappij van Landbouw in Veerburg een goedbezochte vergadering, waarin de heer N. Raap een lezing hield over „Zuurgraad van den grond." De tijd, zei spr„ is voorbij, -dat het gebruik van kunstmeststoffen nog moet gepropageerd worden. Ieder landbouwer gebruikt ze thans maar nu open baren zioh ziekten, die zeer zeker het gevolg" van het (verkeerd) aanwenden van kunstmest zijn. Daar door is het thans niet meer de vraag: zk\ ik kunst mest gebruiken, maar: welke kunstmest heb ik in een bepaald geval noodig;. En het antwoord op die vraag is zeer moeilijk, omdat wij met weten, wat daar in den grond eigenlijk plaats heeft. Wij weten slechts, dat de plant hot voedsel alleen tot uioh kan nemen, wanneer dit aanwezig is in een direct oplosbaren vorm of in een vorm die ge makkelijk oplosbaar wordt. In de laatste jaren echter is, vooral voor zandgronden, het scheikundig onderzoek van meer befceeWii* geworden. Het is gebleken, dat op die gronden een nauw verband be staat tusschen de uitwerking der toegediende mest stoffen en den zuurgraad ran den grond. Voor zandgronden nu kunnen, als resultaat van het schei te pakken, maar mij ook. Dat is den derdon slag dien ik verlies: ik begin oud te worden, geloof ik. Want dit laatste had ik vooruit moeten berekenen. Maar op zooveel genialiteit in de boosheid ben ik niet verdacht geweest. Maar de lichtzijde van de zaak is, dat onze man een nieuw spoor heeft ach tergelaten. Ik wil eerlijk zeggen dat ik er niets van be grijp, verklaarde Alkade. Ik vraag me bijna af of ik niet met een gek inplaats van met een misdadiger te doen heb. Do zaak is anders eenvoudig genoeg. Ik zal het u direct uitleggen. Begin met me nu nog één ple zier te doen. Dan zult u zien dat ik geen misdadiger en geen gek ben. Telegrafeer nóg eens naar Was hington om inlichtingen, maar vooral niet over de gewone route. Doet u het over San Frapcisco, of over Hongkong en New York of over Suez en Marseille, het kan me niet schelen hoe! Als het maar niet over dedirecte lijn gebeurt. Dan zult u eens zien wat het departement van Justitie u te vertellen heeft. En in formeer tegelijkertijd aan het telegraafkantoor, of ze langs den directen weg nog wel verbinding met Washington kunnen krijgen! De Alkade begreep van dit mysterieuze voorstel niet veel. Goed, ik ga verder. U neemt mij mee. desnoods onder sterk, gewapend geleide, nadat U het telegram hebt afgegeven en geïnformeerd hebt en we gaan te paard langs de telegraaflijn. Ik denk dat ik U dan een kleine verrassiing kan bereiden, die de oplossing brengt van het raadsel waarom het ministerie mij en zelfs zijn eigen mannen niet kent. Als U eens ophield met raadseltjés opgeven, verzocht de Alkade een beetje ongeduldig. Vooruit dan. Meneer von S'cheihlingen heeft en op gerekend dat ik hem in Saoramento zoeken zou. Door de klacht wegens vrijheidsberoovingheeft hij ine hier opgehouden en een flinken voorsprong op me gekregen. Maar hij wilde nog grooter voorsprong hebben. Hij 'begreep natuurlijk wel dat ik U verzoe ken zou om naar Washington te seinen.... en nu heeft hij op een eenzaam plekje de telegraaflijn doorgesneden, met behulp van een telegraaftoestel, dat hil moet hebben. Uw telegram opgevangen en tegen den tijd dat hij' vond dat de heeren van het ministerie wel zouden kunnen antwoorden, een veiv valscht telegram teruggeseind. Hij heeft daar zoo lang mee gewacht als met goed fatsoen mogelijk was. omdat hij er op bedacht moest zijn, dat ik arg waan zou krijgen en we dan met spoed de vervolging zouden voortzetten. m.a.w. dat hij rekening moest houden met de kans dat zijn valsch telegram pre cies het omgekeerde uitwerkte dan wat hij wilde. De nadoelen van die kwade kans moestan zoo klein mo gelijk zijn! Aan intelligentie ontbreekt het hem heusch niet.... Als U dus nu langs den omweg seint kundig* ondersoek, practisoh bruikbare adviezen; worden gegeven. Deze adviezen zujn geo&aeerd op jarenlange onderzoekingen op bemeeungsproer"vel den, gecombineerd met scheikundig onderzoea.lieü scheikundig cxnderzoek van den grond kan niet) of hoogst onvolledig uitmaken a.m waUe planten voe dende stoffen een grond behoefte heeft. Wél heeft het beteekenis voor de bepaling van den zuurgraad van den grond. Met de Gom;bei-methode, door Dr. Hlsgink in ons land gepropageerd, kan de prak tische landbouwer een indruk verkrijgen van den zuurgraad zijner gronden. Wanneer hij hiervan nauwkeurig aanteekemng houdt, eu tevens van de soort van grond, van heb verbouwde gewas, van dein stand en van de opbrengst daarvan, van de bemes ting en van alle mogelijke bijzonderheden betref fende de cultuur, dan zal hiji op deze wijze in den loop der jaren in heb bezit komen van gegevens, waaruit wellicht belangrijke conclusies te trekken z\jn omtrent het verband dat er bestaat tusschch zuurgraad en plantengroei, doch men dient met het trekken van conclusies uit de resultaten zeer voor- zLcktig te zyn. Ten einde een goed inzicht te geven in hetgeen men onder den zuurgraad van den grond verstaat» zette spreker uitvoerig; uiteen, wat in de webenschap onder den zuurgraad van een oplossing verstaan wordt, voorts op welke wijze deze zuurgraad in cij fers wordt uitgedrukt en door welke factoren lui beïnvloed wordt, om ten slotte te komen tot de ral, dio deze zuurgraad misschien bij den plantengroei spelen kan. Dat do 1**^» ng mor, I in^r was gevolgd, bleek uit de verschillende vragen die werdon gedaan en uit den dankt die spreker, on der applaus der vergadering, "bij monde van den hoer \V. Komen en later door den voorzitter werd gebracht voor Zijn leerzame uiteenzetting van dit zoo aotueelö vraagstuk. ANNA PAULOWNA. Onze vroegere plaatsgenoot», Mcj. A. Jonker, thans onderwijzeres to Don Hoorn op Toxal» is als zoodanig benoemd te IHppolytusLoer op Wioringen ZUIDSCHARWOUDE. Als Kerkvoogd bji do Ned. Herv. Kerk werd her kozen de heer Jb. Berkhout Die heer B. bekleedt dit ambt nu reeds SI jaar. i, i LANGENDIJK. Door de vorst beeft de bloemkool reeds gele den, zoodat de aanvoer ongetwijfeld aanmerkelijk zal slinken. Voor (sommigen Zal dit een schadepost worden, voor anderen is er weer hoop op verbeter de prijzen der andere koolsoorten. ST. MAARTENSBRUG Met ingang van 1 Januari aa kan betaling ran Directe belastingen, zooals Inkomsten-, Grond-; Per soneeLe en Vermogensbelasting plaats hebben aan het hulppostkantoor alhier. ST. MAARTENSBRUG. In een gehouden bijeenkomst van de Vereeniging Nut en Genoegen werd besloten de eerstvolgende bijeenkomst te houden op Zaterdag 26 Febr. as. T ZAND. Aan A. H. Vogelzang, dienstplichtige van de lichting 1927, is door den Minister van Oorlog voor eén jaar vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens persoonlijke rmmiAhaArhgi d ZIJPE De Ontvanger der Rijks directe "belastigen zal met ingang van 1 Januari as. in deze gemeente geen zatting meer houden. Alsdan aal gelegenheid bestaan om de boliastinigpennangsni op de kantoren der posterijen te voldoen. NEDERLANDERS IN BELGIS. Een Amsterd&msch koopman, die geregeld in Bel gië zaken doet en er als zoodanig ook zijn zakeni*»- lasting betaalt, is gisteren komen vertellen van de schandelijke behandeling, die hem in Brussel is aan gedaan. Niettegenstaande zijn bewijs van Nederlander- Nieuwste electrische [booglampenlom injelke A buiskamer opnamen te.maken. A Overal te ontbieden. BW Beide Kerstdagen geopend. Langestraat - Alkmaar. 15 tot 50 pCt. KORTING. zult U wel een gunstiger bericht omtrent ons krijgen eniaxigs den directen weg heelmaal geen.. want hij zal bli zijn doorgeknipt draadje wel niet blvijen wachten tot we hem komen arresteeren. Maar dat zou toch al' in den vooravond moeten zijn gemerkt, toen hij aan het toestel zat. indien Uw veronderstelling Juist is. bracht de Alkade in het midden. Natuurlijk niet. waarde heer, klonk Holdau's antwoord. want zoolang hij aan den draad zat. gaf hij de telegrammen waar hem niets aan gele gen was. in beide richtingen door. zoodat de tele graafkantoren niets gemerkt hebben. De verbinding is pas verbroken, nadat hij het valsche telegram had afgestuurd en er van door is gegaan. Neemt U gerust maar de proef. Want als ik niet zoo zeker van mtin zaak was. zou ik U verzoeken naar Auburn. het dichtstbijzijnde station te seinen om Scheiblingen vast te houden voor het geval dat hij daar in een nachttrein wil stappen. Maar daar krijgen we hem toch niet meer te pajtken: dat is een tweede voor deel van zijn draden-doorsnijderij. Laat U bovendien hier aan 't station voor alle zekerheid in de passee- rende nachttreinen naar hem uitkijken, al zal dat wel niet veel succes hebben, want hij reist van Auburn als hij soms naar San Francisco gaat natuurlijk met een omweg en niet de directe route via Saoramento. Een onderzoek aan het telegraafkantoor bevestigde dat langs de directe lijn geen verbinding meer met Washington was te krijgen 1 De Alkade begon een beetje vertrouwen in Holdau te stellen. Waarachtig man. je bent verstandiger dan ik gedacht heb, zei hij genadig. Ik zal lang een omweg nog eens naar Washing ton telegrafeeren en in afwachting van het antwoord zullen we de expeditie langs de telegraaflijn onder nemen. Voor alle zekerheid werd aan het station te Saora mento nog eens geïnformeerd of iemand die aan het signalement van Scheiblingen beantwoordde, daar ook gezien was. maar zooals Holdau na het avon tuur met "hét telegram wel verwachtte, zonder re sultaat. Een order om in de nachttreinen naar Schei blingen uit te kijken, werd achtergelaten. De wedloop begon, de Alkade. wiens vreedzaam be staan nog zelden door zulke dramatische gebeurtenis sen was verstoord, hoogelijk te interesseeren en hil nam dan ook met het grootste enthousiasme deel aan den nachtelijken veldtocht. Behalve 'Holdau. Ipswich en de Indiaan, waren een beambte van den telegraaf dienst en een viertal bereden politieagenten van de partij. In het volle besef van zijn waardigheid stelde de Vrederechter zich aan het hoofd van de colonne I Holdau reed als zijn chef-van-den-staf naast hem. Wordt vervolgd. schap in orde was (door het vele gebruiken was zijn naam op den vouw van bet papier alleen wat on duidelijk geworden) en hij een geleidebrief, facturen en andere stukken kon laten zien, was het vinden van een in het Duitsch geschreven aanbieding van een firma in Nizza voor de gendarmen te Brussel voldoende aanleiding om den „keeskop", zooals hij uitgescholden werd, te verdenken van heulen met de Duitschers (sic) en hem twee en een half uur op te sluiten in een kelder onder de kazerne, waar spin nen en ongedierte zijn eenlg gezelschap waren. Zelfs een glas water werd den zenuwachtigen man gewei gerd. Na dit verblijf in den kelder werd onze landgenoot overgebracht naar de gevangenis te Brussel, waar hij vijf dagen opgesloten bleef met gevangenen van al lerlei nationaliteit, en daarna werd hij, geboeid aan een anderen landgenoot, wiens bewijs van Nsderlan- derach&p ook in orde was, maar die zoo onvoorzich tig was bij de politie te Brussel om nachtverblijf aan et kloppen, naai* de grens vervoerd. Alleen in den trein gingen de boeien af, maar het vervoer over straat had altijd gekluisterd plaats. Een dergelijke ongemotiveerd grievende behande ling is bepaald ongehoord. Wij maken van dit geval, dat lang niet op zich zelf staat, nog eens in extenso melding, om de land- genooten, die met de a.s. feestdagen misschien het land der vriendelijke Belgen zouden willen bezoe ken, te waarschuwen. Men kan daar niet te voorzichtig zijnt Hbld. AUTOBOTSING. Nabij de draaibrug over de Ringvaart aan de Cru- quiusweg zijn gistermiddag, doordat de bestuurders niet goed opletten, twee auto's tegen elkaar ge hotst. EenMer auto's reed door de dwarsleuning van de brug hlbn en kwam in de Ringvaart terecht. De inzittenden wisten zich te redden en kwamen met lichte kwetsuren vrij. De andere auto werd zwaar beschadigd, terwijl een inzittende een hoofdwonde op liep. EEN SLECHTE SCHOOL. In een gisteravond gehouden vergadering van ou ders en verzorgers van leerlingen der Rijkskweek school to Leeuwarden was men van oordeel, dat de toestand van het gebouw, waarin <le inrichting ge vestigd is, levensgevaar oplevert voor de jeugd. Besloten werd een adres te richten tot den minister van onderwijs met het verzoek zoo spoedig moge lijk hieraan een eind te maken. Baji B. en W. van Leeuwarden, die het gebouw aan het Rijk hebben verhuurd, zal worden aangedrongen zoodanige maat regelen te nemen, dat er na Kerstvac&ntie geen ge deelten plafond meer naar beneden kunnen stor ten. MOET EMMEN FAILLIETT De begrooung dezer gemeente, welke 20 Decec jL bij aen Ha&d was ingeuiend, moet, naar wij nemen, aldus de Tel., voor den gewonen dienst ten met een tekort van meer dan f200.000. 0 reeds het derde jaar, dat de begrooting voer gewonen dienst sluitend moet worden gemaakt een leening op korten termijn, ten laste van deu pitaalsdionst. Armwezen en werkverschaffing deren ongeveer de geheele opbrengst der beiu gen. Naar de wethouder van financiën onlangs ir deelde, zal het niet lang meer mogolijk zijn ii gemeente de zaken gaande te houden, daar rent aflossing een steeds grooter deel van het bu gaan eischen. DOOR EEN VRACHTAUTO. Gisteravond reed de 25-jarige zoon van den ger Bosman te Rheden met een handwagen op Zutfenschestraatweg aldaar, terwijl voor den wa de landbouwersknecht Pol, woonachtig te W< Rheden liep. Door een achterop komenden, in vo vaart rijdende vrachtauto, werden zij plotsel aangereden, tengevolge waarvan Pol ter zijde den weg werd geslingerd en Bosman een tiui meters met de auto werd voorgealeept. De toosti weg van Bosman is levensgevaarlijk. Pol kreeg niet o met stige wonden, doch raakte door den schrik zijn B heugen kwijt. DE BU tan gen Ainst Haar dat gelijk demi geiUl EE Ste daar prob Sirki worc zal even verg B. G loop De i de i Oldt bodi VEERTIEN KOEIEN VERBRAND. Uit Varsseveld, 23 Dec. Gisteravond is de kapit boerderij en het woonhuis van den landbouwer Gesink op Reuwinkei in de buurtschap Sender door kortsluiting geheel afgebrand. Veertien koel kwamen in de vlammen om. Met moeite konden de kinderen worden gered. BEDRIEGELIJKE BANKBREUK. Te Assen zijn gisteren opgesloten B. T. en H. kooplieden te Assen, verdacht van bedriegellj bankbreuk en het aannemen van geld van iexn&i die in staat van faillissement was. EEN MAANVISCH. Op het Noordzeestrand achter het dorp de Koog Texel ia een maanviach aangespoeld. Het dier naar Artia opgezonden. DIRKSHORN. M«d. M. W. J. Modder, onderwijzeres te Gromi gen, benoemd bij het O.L.O. te Utrecht, heeft vod deze benoeming- bedankt. UIT HET AANNEMERSBEDRIJF. De Nederlandsche Aannemers bond en de R.- Bond van Bouwpatroons, hebben besloten met gang van 1 Januari 1927, dat de leden op straf van een hooge boete zich zullen onthouden aan i schrijvingen naar het aannemen of uitvoeren of zi< als borg verbinden voor werken indii voor dat werk persoonlijke of zakelijke borgtoc wordt vereischt. De aanneming van dat besluit w vooral gegrond op den ongezonden toestand, dat gunning van werken hoofdzakelijk gelet wordt de borgen, en de persoon van den aannemer op d< achtergrond treedt. Omdat meer gelet wordt op vraag of de borgen financieel goed zijn, wordt h gehalte van den aannemer meer en meer slechte wat ton n&deele van het bedrijf is. DE PROEFPOLDER TE ANDIJK. Men meldt uit Enkhuizen: Het stormweer der laatste dagen is aan den proefpo der te Andijk weder ongenadig geweest. Zoover me bij den hoogen waterstand kan nagaan, is slechts ee klein gedeelte van den pas midden uit zee naar d kust aangelegden dijk intact gebleven. Het zand verspoeld, doch men hoopt, dat de zinkstukken hl gehouden hebben. Heel wat gereedschappen, twee bakken en ee onderloozer zijn mede in zee jroraakt- M§j De vrijheidszin van den Hollander. keei Am: kelt een pen del gen taa: gen ste dat dai zi.tr kle gee rite zie po; I del 1 raf 3 1 va de wc ve di: he zit be Sedert den dood van den heer Dresselhuijs spreekt men hier ter stede, zooals dat heet „In politieke kringen" veel over de vraag, wie ztjn opvolger zal zijn als leider van den Vrijheidsbond. Dit is eigen lijk een teeken des ttjds. Vroeger hechtte men er in vrijzinnige vereenigingen niet zooveel waarde aan. wie voorzitter zou zijn. dat wil zeggen, wie bij ver gaderingen den mooien hamer in de hand zou heb ben en aankondigen: het woord is aan den heer Die en Die, mag ik den heer Zoo en Zoo verzoeken, als lid van het stemberau te willen optreden, ik zou den heer Jun. Piet of Klaas willen uitnoodigen. zich oenWszins te bekorten, daar er nog vele ounten op het programma van hedenavond staan, mag ik den heer Klaas. Piet of Jan doen opmerken, dat het in strijd is met parlementaire gebruiken, zijn medele den idioot te noemen, enz. enz. Men koos daarvoor bil voorkeur een senior, die zelf geen ambities had om een invloedrijke rol te spe len en die er zijn eer in zag. de zaken eerlijk en or delijk te doen verloopen. Maar is het gekomen door de verscherping van de politieke verhoudingen, is het noodzakelijk gebleken door hetgeen andere politieke partijen doen? Het is niet te weerspreken, dat het tegenwoordig niet meer zoo toegaat, en ook bij de liberalen een soort van partijleider de lakens uitdeelt. Zoo'n leider is dan gelijkertijd lid van de Tweede Kamer, voorzitter van de Kiesvereeniging (zoodat hij eigenlijk zichzelf aan wijst en kiest), voorzitter van de Kamerclub en hoofd- of opperredaoteur van het partijorgaan, voor naamste redenaar, kortom, zooals in den tijd van het Romeinsche keizerrijk de staat in naam een repu bliek bleef, maar alle functies van eenige beteekenis in één hand vereenigd waren, zoo is het ook in de politieke partijen. Voor zoover den socialistischen en clericalen par tijen aangaat, is dat al lang zoo. maar in de laatste jaren is dat ook zoo geworden in de liberale. Of zJj daar nut van heeft gehad, is nooit gebleken. Haar ledental, althans haar aantal aanhangers, die bij verkiezingen stemden op haar candidaten, is steeds achteruitgegaan en nu blijkt wel niet, dat dit daar vandaan kwam, maar toch heeft dat nadoen van an deren haar in geen geval gebaat. Ik zou ook niet gaarne willen beslissen, of hier wel bewust nadoen in het spel is. Men is bij het zoeken van antwoord hierop in dezelfde moeilijkheid, waarin hij verkeert, die bij het heerschen van een ziekte wil uitmaken, of de eene lijder ze heeft overgenomen van den an deren dan wel de ziektekiemen in de lucht zitten, die allen moeten inademen. Want dit is zeker, dat ook daar. waar men des gevraagd zegt een afschuw te hebben van het fas- ci9mo fascistische baccillen in de lucht zitten. Veel meer dan vroeger volgt men een leider op elk gebied en veel meer permitteert zich een leider, zeker van den steun van de meerderheid, wanneer al eens een kleine groep zich verzet. Het is zoo sterk, dat men zich wel eens afvraagt, hoe de Hol landers toch eigenlijk aan hun naam van vrijheids zin zijn gekomen. Het is ongeloofelijk. wat men te genwoordig duldt van de overheid, het zij de hooge overheid de9 lands, hetzij de gekozene. Maar als men toch heel goed onderscheidt, ont waart men wel dit. dat de volgzaamheid veel grooter is in zaken van beginsel en van ideftele rechten, dan daar. waar de eene of de andere overheid den stof- felijken belangen van de volgers te na komt. Dan wil het wel eens gebeuren, dat de volgers niet vol gen. Geldt het daarentegen te beslissen, wie in d Kamer of den Raad zal komen of zoo, dan doet mei geen moeite, zich te verzetten tegen hetgeen d meest gereeden, dat zijn de zoogenaamde leidei goedvinden en zoo komt het helaas daarop neer. da de belangstelling in algemeene zaken van openbaa belang, zaken van stad en land. is verslapt en da is een heel leelijk teeken. Dr moet iets zoo sterk sprekends als een annexati van gebied dreigen, willen de menschen wakkei worden. In de naburige gemeenten, die met opslofc king door Den Haag worden bedreigd, is gebleken wat al lang werd vermoed, dat de bewegingen tege die opslokking het gevolg hebben gehad, dat mei wakker geworden en gebleven is. De gemeentoradei hebben met groote meerderheid de voorgenomen art nexatie afgekeurd en het is nu de vraag, wat Gë deputeerde Staten en ten slotte wat de wetgevend! macht zal doen. Het zou wel tegen het democratisch beginsel zijn. wanneer de machthebbenden zich te oenonraale niet zouden storen aan zoo duidelijk ui gesproken volkswil, maar het is de vraag, of ooi hier weer niet de fascistische strooming zal win nen. Want dit is zeer merkwaardig, dat die fascls tische neigingen zich in het bizonder veel bil hyper democraten vertoonen. Vaak blijkt de hevigste de mocraat niet afkeerig van dwingelandij, wannee maar hij zelf do dwingeland is en niet degene, di de dwingelandij moet ondergaan. En ach. wat praten we eigenlijk nog over rechtea die de menschen elkander waarborgen en van e kander eerbiedigen tegenover het geval, dat in de Haagschen Raad met gelukkig algemeene veron waardiging is besproken. Bij een schoolfeest van een vacantiekolonie of iet van dien aard, dat hoewel Roomsch-Katholiek, tod een semi-offideel karakter droeg, had men de kia- deren doen zingep: „Leven de Roomschen. weg m« do rest". Ontkend kon het niet worden, er waren Raadsleden bij1 geweest, die het gehoord hadden. Is ook dat niet een teeken des tijds en zoo ja, ii dat een teeken. waarop onze tijd erg trotsch kan zijn? Br zal hier wel geen verschil van meeniflfl tusschen behoorlijke menschen van welk geloof of overtuiging overigens kunnen toestaan ovfcr de schande van dit doen, maar daarmee is nog niet ver klaard. hoe het mogelijk is, dat er blijkbaar toen vele oudeirs en onderwijzers zijn. die er geen bezwaar in zien, jonge kinderen op die wijze voor to &ere'~ den voor hun taak in de samenleving met art"®1»" denkenden. Ziet men hier den burgeroorlog en don engaten burgeroorlog .den godsdienstoorlog, niet de kiem? Hier werkt toch zeker geen eigenbelang, ook nie het belang van de kinderen. Het i9 immers zeer a< vraag, of zij op hun lateren levensbaan niet moer nadeel dan voordeel zullen hebben van dat atsny- den van elke solidariteit met leden van een and™ kerk. Hier werkt blijkbaar het zelfde fanatisme, da» weleer de brandstapels deed rooken. Wij mogen wel niet al te voorbarig zeggen, dat dl tUden voor goed achter ons liggen. ^0U^[en8lJrtn(J lied van de Roomsche schoolkinderen in Den Haa was niet noodig om ons te leeren, dntier zeel ve- menschen zijn in ons kleine landje, de bakermat vi de verdraagzaamheid, die. wanneer ze maar de me hadden, zich van harte verheugen zouden in geur van gebraden landgenooten van ander ge.i Het stemt wel tot bescheidenheid tegenover de v vaderen.

Schager Courant | 1926 | | pagina 2