ondag 6 Februari 1927, in de nieuwe zaal van den heer Jb. Borst te Breezand PRINSESJE", Operette met begeleiding van Strijkorkest, I Uit het Hart van Holland. Jeratie Jat de 1 heb- e rover 4 van ok zij, id van aarde, enhuis 'an de jaar- indien Voor- lor de 1927 at be-1 match :n de ihaalt mooie i van houd rende Veu- :r is, loofd zo li jmen n de van van rga- op lur. ING, :rste sche iden ken, EN, rab- iten, eren /oor ijaar 1926 eene tegemoetkoming te verieenen i/10.per kind. Ie voorzitter do'et voorlezing van het desbe- lend adres en deelt mee dat het hier 12 kin- in betreft die meer dan 4 K.M. van de school rijderd zijn. onder bespreking gaat de raad met het voor- [accoord. Een verzoek van het R. K. schoolbestuur om e subsidie van 300.tot instandhouding van bewaarschool voor het jaar 1 Januari 1925 anuari 1926. Gezien de overgelegde rekening len B. en W. voor 300.subsidie te ver- de mededeelingen blijkt dat door 100 kin- i van deze school gebruik gemaakt wordt, lit blijkt, dat de instelling van bewaarschool wijs op prijs gesteld wordt, jnder bespreking wordt het voorstel aange- i. Een uittreksel uit het register der besluiten [Ged. Staten, waarin wordt medegedeeld, dat inne beslissing ten aanzien van de gemeente- looting voor den dienst 1927 hebben verdaagd, foor kennisgeving aangenomen. I Een verzoek van de R. K. Kiesvereeniging, jrin verzocht wordt in deze gemeente een cïans- fcod in te voeren voor kinderen beneden de 16 jr eu om het sluitingsuur bij dansgelegenheden [kermis met minstens een uur te vervroegen. ,'ordt in handen van B. en W. gesteld om MEDEDEELINGEN. Goedgekeurd zijn de besluiten tot het aangaan neene kasgeldleening groot 35.000.ten be- tve der gemeente en 25.000.voor het gas- Iriif. Op 27 December zijn kas en boeken van den ntën" fcatéente-ontvanger opgenomen èn was overeen- w.stig de boeken in kas 5.122.45J4- Vom kennisgeving aangenomen. B. en W. stellen den Raad voor om met ingang an 1 Mei 1927 de assistente aan de O. L. school Schoorldam eervol ontslag te verieenen en met (ang van dien datum eene assistent aan de O. L. looi (Dorp) te benoemen. Voorlezing wordt gedaan van een schrijven van n heer Donia, hoofd der school te Warmen- jzen, waarin wordt meegedeeld dat een 3e leer- tcht noodig wordt geacht. Het aantal leerlingen zal 73 worden wat voor 2 achten te veel is. De assistente te Schoorldam is op 1 Mei 1926 tr.oemd toen er 27 leerlingen waren. Op 1 Mei 1927 zal dit aantal 22 zijn, waarvan ;,it Schoorl, die dan zouden kunnen worden af- :voerd, waardoor er 18 overblijven. In Warmenhuizen bevatten de laagste klassen aar de onderwijzeres samen 40 leerlingen. Voor het handwerkonderwijs kan het wat moei- jkheid geven, doch dit is te ondervangen omdat ier dan 2 onderwijzeressen zullen zijn, in welken Eest de heer Donia zich ook reeds uitgesproken Eelt, Wethouder Swan licht- het punt nader toe en iht de verandering gewettigd. De heer Slot weet er weinig meer over te zeggen. De zaak is in den breede besproken en van alle anten bekeken. Een overijld besluit wordt dan ak niet genomen. Het afvoeren geschiedt niet uit tzuinigingsoverweging, hoewel 500 gulden wel in beteekenis is. Het aantal leerlingen daalt tot een zoo gering rntal, dat het zeker gewenscht is die kracht af voeren, vooral ook na de ingewonnen inlich- ngen ujt gezaghebbende bron, waaruit blijkt dat red onderwijs aan 18 kinderen door één kracht ier goed mogelijk is. Persoonlijk heeft spreker nog meerdere advie- len ingewonnen. Als B. en W. voor het handwerk-onderwijs een Is goede oplossing weten te vinden, kan spreker zeer goed met het voorstel mee gaan. De heer Molenaar zou het overdreven vinden voor 18 leerlingen 2 krachten te handhaven, al thans niet ondpr de huidige omstandigheden. Wethouder de Groot zou aan de benoeming hier Ie verptichting van het geven van h^ndwerkonder- vijs te Schoorldam willen verbincfen. Ook de heer Gutker zegt, medé aan de hand 'an ingewonnen inlichtingen, zeer goed met het oorstel te kunnen meegaan. De heer Slot zou meer voor een benoeming op 'oi salaris gevoejpn, doch de uitgaven zullen daar- oor een bezwaar geacht worden. 550 gulden acht pieker geen salaris. Het onderwijs kost echter reeds zooveel dat ik 'oei dat er geen beginnen aan is. Voorzitter zou het op een assistente willen aan- louden, evenals dit het vorig jaar te Schoorldam [eschiedt is. Het voorstel van B. en W. wordt ten slotte met algemeene stemmen aangenomen. DE VERLOSKUNDIGE. Voor-de betrekking van verloskundige in deze jemeente zijn door B. en W. 6 sollicitanten opge- oepen, waarvan zich nadien 5 hebben terugge- rokken, zoodat B. en W. slechts 1 sollicitant kun- ten aanbevelen, n.1. Mej. E. M. van der Steen te loom. HET MOET EEN KATHOLIEK ZIJN. De heer Molenaar kan zich met het voorstel van en W. niet vereenigen, omdat er geen katholiek lp de voordracht staat. Nu er een nieuwe keuze gedaan moet worden iou spreker een katholiek wenschen. 75 80 der inwoners zijn katholiek en daar in is een katholieke benoeming gewenscht. Ook Je publieke opinie is zoodanig en al is daarmee net altijd rekening te houden toch is het in dit een die erst een zou de )or- ui aat-I ooi be- end ster lig», ge» lis een red en ing zijn :id, Hij al Ide 30- ter. rs- af- 3M lijk len len an an de hij lar an zo hij en en geval wei gewenscht aan de katholieke wenschen tegemoet te komen. Voorzitter licht toe dat er onder de 9 sollici tanten 5 of 6 katholieken waren. De oproeping is gedaan in een neutraal en een katholiek orgaan en de eenige overgeblevene heeft bij B. en W. een uitstekenden indruk gemaakt. Nu de zaak zoo staat, gelooft spreker dat een nieuwe oproeping niets kan uitwerken. Er is ook voor de katholieke sollicitanten voldoende gelegen heid geweest. OP DIT GEBIED,NIET TE VER GAAN. ik geloof dat te lage inkomsten het motief van terugtrekken zijn geweest, geef toe dat de katho lieken rechten hebben, doch men moet zich op dit gebied niet te ver laten vervoeren. DEZE IS GOED. We hebben de zekerheid dat deze sollicitant goed is en zie geen heil in een tweede oproep. HET GAAT TE VER. Op deze wijze zou het naar onze meening te ver gaan. DE SCHEIDING KOMT TOCH. De heer Molenaar. Ik vrees dat we aan het modderen zullen geraken. De katholieken zullen naar den dokter gaan. De vorige juffrouw stond volkomen in de gunst en toch moest ze nog een 2 verlossingen missen. Ik vrees dat dit zal toenemen, waarvan een nieuwe oproeping spoedig het gevolg zal zijn omdat dan het inkomen te laag wordt. De kans van slagen is voor een katholieke sollicitant beter. DE WETHOUDER KAPITULEERT. Wethouder de Groot onderschrijft de meening van den heer Molenaar dat de kans van slagen ge ring is. Hij gelooft echter dat van de <50 geboorten er wel 50 katholiek zijn, waarom hij toch het voor stel van den heer Molenaar wil steunen en het met een nieuwe oproeping probeeren. In dit geval moeten we het toch dien kant heen- sturen.- Wethouder Swan. De zaak staat zoo dat de dokter het liefst van de verloskundige practijk zou Willen afzien. In dat opzicht bestaat dus geen gevaar. HET PRINCIPE KOMT NIET IN GEVAAR. Wat het principe aangaat dit komt niet in ge vaar omdat tocH in kritieke gevallen de hulp van den geneesheer moet worden ingeroepen. De heer Hof ondersteunt het voorstel Molenaar. Hij gelooft zeker dat het genoemde aantal van 20 na een nieuwe benoeming minstens 30 zal worden. Wat de heer Swan zegt, is mogelijk iets voor te zeggen, doch we kunnen niet altijd op den dokter aan. We hebben rekening te houden met de in meerderheid katholieke bevolking. De heer Slot. Het spijt me dat de heeren een zoodanig standpunt gaan innemen. Alles kan op de spits gedreven worden. Bij de vorige benoeming is deze zaak in den breede besproken. WAT VOOR DE KATHOLIEKEN TEN OPZICHTE VAN DE VROEDVROUW BESTAAT, BESTAAT VOOR DE PROTESTANTEN TEN OPZICHTE VAN DEN DOKTER. Als we dat standpunt zouden gaan innemen staat ook voor de protestanten de gelegenheid open, daar hier alle dagen een protestante dokter komt. Zoover ik weet is daarvan nooit gebruik gemaakt. Ze gaan er mee accoord dat hier een roomsche geneesheer is. Wat maakt het nu uit, of gevallen door een roomsche of een protestant behandeld worden. Ik zou het betreuren als het doorgedreven werd. ALS DE VERHOUDING ANDERS IS, HEBBEN DE KATHOLIEKEN EEN SCHIJN VAN KANS. De heer Molenaar. De heer Slot weet heel goed, als de verhoudingen anders zijn, de katholieken een schijntje van kans hebben. De voorbeelden zijn heel gemakkelijk te constateeren. Wat de prin- cipieele kwestie betreft, zal men er met de vorige verloskundige nooit aan gedacht hebben dat ze niet katholiek was. Nu we echter voor een nieuwe benoeming staan, geven we aan een katholiek de voorkeur. Als ook dan geen katholieke sollicitanten komen kunnen we weer zien. Die 20 gevallen die genoemd werden waren oude relaties van den dokter. Voorzitter. Het is een teere puzzle, een princi- pieele kwestie, welke naar voren komt. Wethouder Swan. Dat is het niet. Voorzitter. Wat naar voren gebracht wordt wel. Dat valt niet te ontkennen. Ik voel niet voor een nieuwe oproeping, temeer daar de sollicitant voor haar taak berekend kan worden geacht. ZOOVEEL MOGELIJK NEUTRAAL ZIJN. We moeten zooveel mogelijk een neutraal stand punt innemen en de beste nemen die er is. We weten dat van beide zijden moeite gedaan was om een der hunnen benoemd te krijgen, doch nu er weinig keus is en er weinig kans is dat dit beter zal worden, lijkt het me overbodig een nieuwe oproeping te doen. Wel moet ik toegeven dat er kans Is dat het aantal verlossingen minder wordt, doch komt tijd, komt raad. ER KOMT EEN NIEUWE OPROEPING. Het voorstel Molenaar, gesteund door de hee ren Hof en de Groot komt hierna in stemming en wordt met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemmen de heeren Slot, Gutker en Swan. Het voorstel van B. en W. wordt daardoor aan gehouden. B. en W. stellen den Raad voor de begraaf plaats te Krabbendam aan te leggen, zooals op de teekening is aangegeven. Verder wordt voorgesteld het grondwerk te doen uitvoeren door de ingezetenen uit de gemeente, welke hiervoor in aanmerking komen, onder toezicht van den gemeente-opzichter. Na verder onderzoek en bespreking achten B. en W. gewenscht het oude voorstel te handhaven en het werk, althans het grondwerk door de inge zetenen te laten uitvoeren onder toezicht van iemand naast den gemeente-opzichter. Het geeft tevens productief werk voor werke- loozen en is daarom reeds boven aanbesteding te prefereeren. Uit het schrijven van den gemeente-opzichter blijkt dat er 96 dubbele dus 192 graven zullen komen, verdeeld in 4 blokken en de kosten On geveer 1200 gulden zullen zijn, buiten de beplan ting. Het aantal begrafenissen per jaar is daar hoogstens zes, zoodat het genoemde aantal meer dan voldoende wordt geacht. De heer Molenaar vallen de kosten zeer mee en kan zich zeer goed met het plan vereenigen. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Aangezien het restant van de rekening „Oprich tingskosten" over het dienstjaar 1925 is afgeschre ven n.1. 1676.87 en in 1925 eene leening is aan gegaan van 12.000.waarop jaarlijks ƒ800. moet worden afgelost, moet voortaan worden af geschreven, in plaats van 9.935.10.735. en moet derhalve over' de verschillende posten extra worden afgeschreven 1676.87 en 800. en wordt overeenkomstig het advies van fle gas- coinmissie voorgesteld de verschillen Ie afschrlj- vingscijfers te verhoogen. Na breedvoerige toelichting door den voorzitter en het beantwoorden van enkele Vragen van den heer Slot wordt het voorstel zonder hoofdei, stem ming aangenomen. In verband met de aflevering van het ammoniak- water aan de Centrale Amoniakfabriek te Weesp, komt het B. en W. wenschelijk voor om als aan deelhouder toe te treden, omdat de aandeelhou ders den vollen prijs voor het geleverde water ontvangen, terwijl de gemeente, indien zij contrac tant is, slechts 50 uitgekeerd krijgt. Overeen komstig het advies van de gascommissie stellen B. en W. thans voor aandeelhouder te worden en hiervoor te storten een bedrag van 100. Voorzitter licht toe, dat vroeger de ammoniak aari de gasfabriek op contract werd afgeleverd. Na afloop van het contract kon geen nieuw con tract worden afgesloten, waarom reeds eenigen tijd het ammoniakwater zonder contract aan de fabriek te Weesp afgeleverd werd, welke toestand echter niet langer kan doorgaan. De gascommissie adviseert om aandeelhouder te worden, temeer daar nooit meer dan de 100 gulden van het aandeel verloren kan gaan, terwijl het jaarlijks een verschil geeft van 180 gulden. HET LIJKT AL TE MOOI. De heer Slot acht de voorwaarden wat al te mooi. Hij zou haast aan de juistheid daarvan twijfelen. Hij is meer geneigd te gelooven dat het aan deel 1000 gulden is, waarop 100 gulden gestort moet worden. Hij hoopt dat B. en W. het voldoende onderzocht zullen hebben. Wethouder de Groot merkt op dat het een N.V. is en het niet zeker is dat het verschil altijd zoo groot is. Er kan ook wel eens niets voor het water terecht komen. De voorzitter gelooft eerder dat op contract weinig uitbetaald wordt om het toetreden als aan deelhouder te bevorderen. Het voorstel wordt ten slotte met algemeene stemmen aangenomen. RpNDVRAAG. Wethouder Swan merkt op dat-er nu een tijde lijke benoeming van een vroedvrouw noodig,zal zijn. Voorzitter. Natuurlijk, doch dit is een zaak voor B.'en W. Daarna wordt de vergadering met dank door den voorzitter gesloten. Het verkeersprobleem In het algemeen en dat van Den Haag in het bijzonder. Ia desa Iiaug-schcn Gemeenteraad ia weer eón ver- kocrb vraagstuk baauiiduid. ixtio heeft. atuutiiGLUig' ge geven tot do hevige controversen ,die deze vraug- atukken óveral' teweegbrengen, zoowei in de stedea tua op het platteland, dat wij, groot-stedelingen steeds benijden, wanneer we ioua omtrent.ons verkeer huoron. Ten onrechte misschien, immers ten pmtteiande doet het vraagstuk zich in anderen vorm, maar seiner even lastig' voor. In dezen brief zij daarover natuurrijk gezwegen. Ieder huis heeft zijn kruis en do kruizen van Den liaag met zijn ■meur dan vierhonderdduizend inwoner» zijn andüie dan die van do nog altijd min of meer vredige dorpjes op de hei. Waarom het behandelen van verkoarsvraagstuk ken ons zoo aangrijpt? ik geloof, dat het Hiervandaan komt, dat het al •te snex toegenomen verkoor ons beangstigt, dat we eigoniijk nog- geen van allen, ook de jongeren niet, geschikt zijn voor de razende sneiheid waarmee iu letterlijken zin het leven rondom ons zichfbeweegt. We staan tegenover het verkeorsvraagatuk vreem der dan tegenover elk ander omdat dit vraagstuk zich een halve eeuw geleden nog niet of op zoo verschillende wijze voordeed, dat we uit de vroeger gevonden oplossingen gefen leering kunnen putten en het zd,oh sedert (Ongeveer eflike tien jaar weer zoo ingrijpend wijzigde, dat we weer opnieuw aan het bcstudeeren moesben gaan. Bij de behandeling van deze Zaken ontbreekt het groote hulpmiddel, dat anders steeds ten dienste staat bij1 hec nemen van beslissingen omtrent de openbare zaak: We kunnen niet in de vergeelde handvesten gaan snuffelen om analoge gevallen op te sporen uit den ^ourgondiscihen tijd bdjvoorbeeld. Dat al' maakt zenuwachtig; Als we Zoover zijn, zou ik wel' eens een statistiek willen zieai> van ze nuwziek geworden verkeersagenten. Hot instituut van de verkeersagent is ook nog to nieuw voor een bevredigend aantal gevallen, waaruit een betrouw bare statistiek kan worden omgebouwd Ook zal men do verkeersagenten wel' kiezen uit de aller- kalmsten eoi^zonuwsterksten van het corps. Tiaar het komt mij voor, moordend te zijn voor het ze nuwgestel die verantwoordelijkheid, die overtui ging, dat een enkele verkeerde beweging, een be weging waartoe binnen den tijd van een halve se conde of minder moet worden besloten, eemigd medemensehen het leven kan kosten. Welnu, ais men alö gemeenteraadslid moet beslissen over een verkeersmaatregel, dan is men dadelijk en zonder voorbereiding verkeersagent in heb groot, een on juist besluit kan de öckroniolijkSfce gevolgen heb-, ben. Diat prikkelt al en maakt minder 'geschikt tot het aanvaarden Van het standpunt van anderen.. Dan en dit acht ik een .groofce oorzaak yan de geprikkeldheid zoodra ergens weinig ruimte is, geven de mienschen elkander de schuld,^to veel plaats in te nemen. Dat is overal zoo en altijd, zoo>- wel in letterlijken als in overdraohtelijken zin. De fietsers, de chauffeurs, de motorrijders, de nog, steeds niet geheel en al verdwenen koetsiers en dan de erg taai Blijkende voetgangers, waafvan nog zoo verwonderlijk veel in leven zijn, dat men geneigd is te vragen, of al de Machten over het drukke en voor den voetganger gevaarlijke verkeer niet eigenlijk overdreven zijn. Er Wijken dan toch maar heel wat onverpletterd te blijven. Zij1 allen verwij ten elkander te weinig rekening te houden met de andere weggebruikers en wanneer nu de ge meenteraad een. besduit moet nemen, dan hebben die allen hun woordvoerders, er zijn wandelende, er zijin fietsende, er zijn tuffende, er zijn auto- bosturende leden vian den Gemeenteraad. Als er over bestrating gesproken wordt, blijkt steeds, dat ook paardrijdende en wagtu1m01m0n.de iaden in de stedelijke vroedschap zitting hebben. De zaak, waarover nu moest worden beslist, was de vraag, of het dageljjksch bestuur juist hiad vedaan door het recht om een auto zonder bestuur der op straat te laten staan, voortaan te doen beta lten (met 12 per jaar, terwijl het vroeger maar f 1 kusti.be. Hierin werd. eeu verkapué baasung goz.en en do_ autorijders waren woedend, vandaar de imor- pehatie, die liet geval ter sprake bracht. Maar nu bilook, als steeds 'bij dergelijke geuegenheden, dat de maatregel anderen, iiun, die geen aatc* ge bruikten vermoedelijk, lang niet yer genoeg ging. 'men wilde zeuia laten betalen, niet alleen voor*, liet recht, te Wij;ven stilstaan, maar ook. voor dab, te mogen rijden m de iiaugscne straten. De burge meester was daar bogen uit overweging, dat dit „ach boijjk'' waanzinnig zou wezen, liet is evenwel da vraag, of hij het denkbeeld daardoor niet zeer on dersteunde. Immers een besiUit, dat 'alleen maar ..lichtelijk" waanzinnig is zou tot de verstandigste bo&onten bahooren, die de Haagse ho Gemeenteraad neemt, ihcevcle besluiten neemt dit- aeütbaur oor loge* die zeer zwaar waanzinnig zijn. Hoe zou een groote stap vooruit zijn, wanneer de besluiten van de Haagscne vroedschap in den vervolge Jiohtmijk "waanzinnig worden Tiaar dit daargelaten, bewijst tooh het feit, dat hierover beraadslaagd moet worden, voor hoeveel nieuwe vragen het verkeer de overheid steifc. Wie lette ier vroeger op, of iemand, die zijn eigen auto bestuurt, Jaag! of kort in een koffienuia Weef zit ten en zijn wagen voor de deur liet -staan Maar Ihet kan jnieb meer. Onze oude straten zijn zoo 'nauw, 'dat 'het in heb geheel niet meer kan, zeifs iin die straten, waar het nog geoorloofd is, be rijden met die groobe plompe dingen. Ais zoo'n auto or staat, is het verkeer al' Belemmerd, staan er zes dun is -het gestremd. De burgemeester herinnerde eraan, dat het ook niet ieder geoorloofd is, een handkar onbeheerd te laten staan. Inderdaad. Maar hier zal de reden ,tot het verbod wei' geweest zijn, dat zoo n handkar gemakkelijker beroofd en gemakkelijker zelf ge doofd kan worden dan een auto, waarvan men be hoorlijk gezorgd heeft, dat onbevoegden hem niet rijden kunnen. Hoe dan ook, nu hec verkeer zoo is geworden, dat elk stukje van de openbare straat kostbaar is, lijkt het ontoelaatbaar, elk, die maar wil, recht te geven, daarvan een stuk in eigen ge bruik te nieanen zoo lang als hem convenieert. Ze ker mag hem huur gevraagd worden. De Raad liet het er dan ook maar bij. Toch heeft men -heb onbehagelijk gevoel, dat we in een overgangstoestand zijn en eike maatregel, die thans getroffen wordt, weldra niet meer zal kunnen dienen, zijnd© Bij! alweer verouderd 011 door een verdere ontwiMco'ing van heb vorkeer in de richting van heb dolzinnige, ingehaald. He Londen wordt er al' over gedacht, geen par- ticuïïero auto's in de binnenstad meer toe to laten en het zal niet zoo lang meer kunnen duren, of in alle groote steden va* Europa moet het daartoe komen. Zijn we eenmaal' zoover, dan heeft heb verkeer zich tdoodgegroeid, dan is de overmatige sneiheid tob een stilstand gekomen. Dan hebben we door overmaat van gemak niet meer het gemak dat onze vaderen hadden, die althans 2Joodra het hun gooddacht. een rijtuig konden laten komen, hetzij omdat het zeer slecht weer was, hetzij omdat men heel ver weg of ergens gauw moest zijn, hetzij om dat men 'op hoogan leeftijd' of ziek was. Be auto's zouden elkander verslonden hebben, zoo als een infeotie-ziekte eindigt omdat de baocillenl zoo toenamen, dat at het voor hen bruikbare veod-. sel in het menschelijk organisme is opgebruikt en ze alle tezamen sberven. Het heeft er allen schim van, dat de auto's, de bacoillen in het maatschappelijk organisme dit noodlot zullen onderaan tot groote vreugde van de vredigen, die steeds deze luidruchtige en angst wekkende dingen bleven boiudeeren. Het kan zeer goed zijn, dat het nog zoover komt, terwijl velen van hefri, die de anbe^auto-pei-iode 'nog hebben beleefd, in le venzijn. Zij Zouden dan h<5t opgaan, blinken m verzinken vgp,. den auto hebben ge zien. Wel een bewijs van snel leven in dezen tijd.

Schager Courant | 1927 | | pagina 11