De Wereld der Vrouw. ROMMELKRUID. •jji Mvg ..oven, waarvan het ontstaan wordt verklaard door het I aan go ven van de wijze hoe de partij eventueel kan zijn gespeeld waardoor dergelijke stellingen zijn ontstaan. De analyse is daar bij op een fantastlsch-romantische manier gegeven, zoodat ook dit hoofdstuk over het geheel een aantrekkelijken en originee- len indruk maakt. De winstganger; in beide vraagstukken zijn Is daarenboven buitengewoon brillant en vergoeden vele der on- waarschijnlijke zetten, die van te voren heeten te zijn gespeeld. Vervolgens wordt overgegaan tot de publicatie van een reeks j:., van 32 problemen, die speciaal door den probleem-redacteur van |i het steeds zoo fraaie en toch goedkoope maandblad „Hot Dam- spel", liet officieel orgaan van den Ned. Dambond, voor dit boek- p je zijn bijeengebracht, waartoe hij de medewerking genoot van verschillende probleem-componisten in binnen- en buitenland. I Deze problemen maken liet grootste deel uit van den oplossers- p wedstrijd, waaraan een bedrag van 100.aan prijzen is yer- ij:bonden en waarvoor de oplossingen vóór a.s. 31 Juli 1927 moe- j ten zijn gezonden aan den heer C. H. Broekkamp, Poortweg 40, Jte Utrecht. ;b Ten gerieve van de oplossers worden enkele voorbeelden van problemen gegeven, die, evenals verschillende andere gedeelten lp, in dit werkje, dezelfde zijn als die, welke voorkomen in de in- dertijd door Herm. Hoogland Jr. in „Het Damspel" gepubliceer- jide artikelenreeks over zijn nieuwe speelwijze. |j Het problematische gedeelte is echter niet met kennis van «a- ij ken verzorgd en verschillende onjuistheden komen daarin voor, doordat dit deel van het werk verder buiten den probleem- li redacteur van „Het Damspel" om is samengesteld. Zoo zijn ver- Si. schillende namen verkeerd en probleem-opdrachten, die door enkele problemisten absoluut geëischt werden, niet vermeld, jt Bij de vluchtige lezing kunnen we reeds opmerken dat het hier ctreft de nummers 5, 8, 10, 13, 25, 27. Ook zijn wij het niet eens rr-t de zinsnede, die op pag. 70, 5de (laatste) alinea voorkomt. kri.igt de dam nu meer kracht, daarom geeft dit nog géén |f recht aan den componist om de resteerende stukken van zwart i wit in kwantiteit te "laten toenemen! De groote technisch- fthetische wet: „alle stukken moeten tot het doel medewer- en" blijf ook nu evengoed van kracht, anders zou immers de jl v oonlioid veel minder worden en terugzakken tot het peil, waarop deze eertijds, voor een 15-tal jaren, meestal stond! Ten slotte wordt liet eindspel aan een beschouwing onderwor- f en, waarbij een oud-pleidooi wordt aangehaald van wijlen Con- tant Stams uit zijn damrubriek in „De Wereldkroniek"* van j 1894. waarin deze beroemde Xederlandsche pionier op dam- j ,2-ebied toen reeds op het belangrijke punt: de noodzakelijkheid van een nieuwe speelwijze ter beperking der remise, de aan- i dacht vestigde, evenals later de wereldvermaarde schaker, Dr. I asker, waarover ook enkele artikelen in dit boekje hande- len. Op de bladzijden 89 en 90 worden een drietal stellingen gege- ji ven van Weiss, waarvan gezegd wordt, "dat zij bet midden hou- den tusschen probleem en eindspel. O.i. is dit niet het geval en u' ihoeten dergelijke eindstanden, die een directen problemisti- schen winstgang bezitten, wel degelijk als probleem bestem peld worden. Ditzelfde geldt voor enkele der voorbeelden op de -pagina's 9197. Zoo is de 3de compositie op pag. 91, die aan den jf heer K leute wordt toegeschreven niets anders dan een wijziging |j van probleem no. 1530 uit het maandblad „Het Damspel", Aug. j 1923, terwijl Nbet vroeger eveneens al in „Het Vaderland" werd j opgenomen als: auteur onbekend! Op blz. 95 heet het eerste vraagstuk ook: auteur onbekend, doch in dit geval weet juist ieder dammer, dat dit probleem (zij het dan ook met 37 op 36, en zwart 26 op 17 en op 26 nog een witte schijf) van Manoury is, k die hiermede officieel het eerste werkelijke probleem de wereld inzond. Op pag. 97 is het laatste vraagstuk niet van J. Weiss, doch van Eng-. Risse, daar het onder diens naam reeds voorkomt in ,,Le Palmède Francais" van 15 Juli 1865 onder probleem no. 14. Het.is een bewerking, liever gezegd verbetering, van Manou- ry's eerste probleem. Het is zeer jammer, dat dergelijke fouten het technisch ge deelte van het aardige boekske ontsieren, temeer daar ook de spelling, stijl of correctie wel iets te wenschen overlaten, want het werkje, dat slechts 90 c£s. kost, is anders in alle opzichten zeer aan te bevelen aan allen, die de Nieuwe Speelwijze grondig wenschen tef bèstudeeren. Wij zijn ervan overtuigd, dat de hierin op overigens meester lijke wijze behandelde stof en de serie^N. S. eindspelen op de j biadz. 99—101, menigeen, die tot nu toe geen aanhanger was der N. S.s thans bekeerd zal w'orden! Op den duur zullen nu dan ook wel de meeste dammers voor- ij taan volgens de N. S. gaan spelen, die feitelijk stamt uit het Frie- sche spel, ook wel genoemd oud:Babylonisch spel, zoodat het damspel als sport én als spel werkelijk een gouden' tijd tegemoet gaat en nog meer in bloei en aantal beoefenaars zal toenemen. Het zal te danken zijn aan deze even eenvoudig als geniaal toe gepaste wijziging, het zal worden: het schoonste, het moeilijk- j) ste en meest logische berekeningsspel! >'j Een spel dat feitelijk niets anders is dan een mengeling van i kunst en wetenschap, van vernuft en logica! In verband niet de beschikbare plaatsruimte kunnen wij deze 1 eek geen nieuw probleem ter oplossing voor den wedstrijd pu- bl'iceeren. WERELDNIEUWS (van een hoogst onbetrouwbaar correspondent). Er is in de omgeving van Amsterdam hevige onrust ontstaan, tengevolge van een vonnis van de rechtbank, dat als een rech terlijke dwaling wordt beschouwd. Een huurdër werd veroor deeld tot 2 maanden gevangenisstraf, omdat hij een huisbaas van de trappen geworpen had. En zulks, niettegenstaande het feit, dat de huisbaas dit had uitgelokt. Hij had namelijk om de huur gevraagd! Het publiek wordt gewaarschuwd tegen een man, die. langs de huizen om aalmoezen bedelt en onder meer verklaart dat hij bij den slag bij Nieuwpoort bijna doodenlijk gewond werd. De politie gelooft met een bedrieger te doen. te hebben. Het driejarige zoontje van een boer in Dunderloo. die gezien had, hoe zijn vader een varken slachtte, liep later het huis in en doodde zijn kleine zusje. Zeer terecht gaf de vader den kleinen wijsneus een draai om de ooren. Een schrijfster in een damestijdschrift verklaart, dat de rouw- modekleeding op het oogertblik zoo flatteus is, dat het verlies van een echtgenoot niet zoo'n ramp meer is, als vroeger. Eenvoudige zielen, die gewoon zijn boog op te zien tegen ka merleden, zal het wellicht interesseeren te hooren dat in Vuur land de inboorlingen op sommige tijden van het jaar de kakker lakken aanbidden. Naar aanleiding van de opzienbarende mededeeling, dat men dezer dagen in Den Haag een politie-agent waarnam, die hard liep, komt thans de afdoende verklaring van een ooggetuige dat de man „buiten dienst" was en zich naar huis begaf. DENKT OM UW GEZONDHEIDI Een praatje over warmte. „Houdt dè voeten warm, het hoofd koel en de darmen- open". Mijn oude professor aan hét college beweerde altijd, dat stipte gehoorzaamheid aan dezen regel te allen tijde een gezond li chaam zou verzekéren. Ik zou minstens 50 ernstige ziekten kunnen opnoemen, waar onder levensgevaarlijke nierziekten en zeer ernstige leverkwa len, welke het gevolg zijn van constipatie. De gevolgen daarvan worden steeds grooter; de nicivn bezwijken bij hun pogingen om het lichaamsvergif te verwijderen; de galblaas raakt ont stoken; de maag verzet zich; hét hart, tenslotte, wordt ernstig verzwakt en alles omdat de darmen verwaarloosd zijn. Voor zorg bespaart veel nazorg. De kwestie van warme voeten is in den winter natuurlijk al zaer urgent. De lage schoen is volkomen correct volgens mo debegrippen; maar tot heden toe ben ik er nog lang niet zeker van, of de lage schoen geen levensverkorter is en ik weet zeker, dat hij een bedreiging is voor gezondheid, speciaal voor vrou wen. De zijden kous', het kippenvel eronder en de aangedane longen doen dén geneesheer zich afvragen of de aantrekkelijk heid den prijs, die ervoor betaald moet worden, waard is! Of het zomer is, of winter, altijd moest men eigenlijk een lichte hoofdbedekking dragen. Nauw afsluitende hoeden leiden tot spoedige kaalheid, die misschien slechts in mindere mafe te danken zijn aan hét wrijven van den hoed; hoofd en gezicht beide worden verfrischt door hei contact met winterlucht. De idee om hoofd en hals te wikkelen en te verbergen in veeren, bont en dassen en het onderste gedeelte van het lichaam te kleeden met dunné zijde kan natuurlijk slechts geinig bijval vinden van .een persoon, die staat op het standpunt van een gezond ras. MOEDERS EN HAAR KINDEREN. Nieuwe schilderijtjes. Een moeder zegt: „Ik heb verschillende schilderijlijstjes van diverse grootte, waarin ik op gezette tijden goede platen, welke ik uitj;ijdschrif- ten neem, plaats. Die nieuwe platen veroorzaken uitroepen van bewondering van alle kinderen, want het is een feit, dat wij al len zóó gewend raken aan platen, die we iederen dag zien, dat wij geen oog meer hebben voor de charme en de waarde, die zij hebben". Keus der Kapsels. De \raag is tegenwoordig niet meer zoozeer „Moeder, mag ik mijn haar laten „bobben" als wél „Moeder, HOE moet ik mijn haar laten bobben?" Er zijn evenveel manieren voor de meisjes om thans „bobbed" haar te dragen, als er vroeger waren om lang haar te coiffeerenjm voor ieder meisje is er een speciale ma nier van Bobben, die haar in bet bijzonder staat. Hierboven zijn een paar meisjes afgebeeld uit het „Haar Mode Schetsboek", die allen de nieuwste mode in kort baar volgen. Welk genre denkt U, dat Uw dochtertje het best zal staan? Marianne, in den linker-boven hoek heeft een lang, niet erg vol gezichtje en een tamelijk langen hals. Daarom draagt zij haar zwarte baar langer dan de „bobs" in den regel zijn, omdat daardoor haar hals korter schijnt. Verder draagt zij zware bree- de ponny over het voorhoofd, cindat moeder weet, dat hierdoor haar gezichtje gaat lijken. En om nog meer het effect van vol heid van* gezicht te krijgen, laat moeder haar altijd leuke ronde kraagjes op. haar jurken dragen. Haar kleine zusje Mia, is veel dikker, dan Marianne en dus, moet zij in geen geval op .dezelfde wijze gekapt zijn, als deze Haar haar is veel korter geknipt, zóodat haar hals daardoor lan ger schijnt. Zij draagt slechts heel weinig ponny en alleen mid den boven het voorhoofd -en het haar wordt in het midden ge scheiden, terwijl de uiteinden een weinig omgekruld worden, vlak bij haar ronde wangetjes. Deze manier van het haar te dra gen maakt Mia veel slanker,, dan zij eigenlijk is. Zij houdt het haar steeds flink geborsteld en glanzend. Aan de achterkant is het haar een weinig korter, dan aan den voorkant. Frida, het "meisje in den rcchter-bovenhoek is gereed voor een partijtje. Zij heeft leuk krullend haar, dat zij op zijde scheidt en een beetje over haar voorhoofd trekt, daar haar gezicht een beetje te lang is. Maar toch heeft zij een aardig gevormd snuitje en daarom draagt zij, als zij naar een partijtje gaat, een krans je bloemen in het haar. Dit kransje loopt niet rondom het ge- heele lioofd, doch wordt op zijde vastgemaakt, zooals in de tee- kening te zien is. Voor een meisje, dat dol is op sport, zooals Aïice, die, zooals gewoonlijk, weder haar matrozenblouse aan heeft, is de wijze, waarop zij liet haar draagt, gemakkelijk en practisch tevens. Alice heeft blond donzig haar, dat op zijde gescheiden is, op de zelfde wijze, waarop Frida liet haar draagt. Het haar van Alice krult niet zoo <m daarom heeft zij het een beetje korter gebob- bed, dat, meer ue lijn van het hoofd volgend, geknipt is. En dan draagt zij er een aardig lintje in, dat boven op het hoofd ge strikt wordt. Het volgende meisje draagt het haar, zooals het tegenwoordig voel voor partijtjes gedragen wordt. Doch slechts een meisje a|: Line, die een tamelijk vol gezichtje heeft en dik, glanzend haal kan het kapsel zoo dragen. Line's haar wordt geheel naar bene- den geborsteld, zoodat het boVen op de kruin heel zacht en glan. zend is en er haast uitziet, als dat van haar gvooten broer, Maar opzij laat zij de krulletjes hoogtij vieren en borstelt ze net zoo lang, totdat ze kleine vaste kurketrekkertjes vormen, die Zjj dan, aan iëderen kant, tezamen neemt met een klein toefje bioe- men. Jenny, het meisje in liet cirkelronde plaatje, keert ons don rug toe, wijl zij gebukt zit over een boek en wij krijgen op deze wijze haar „shmgle" te zien, wat natuurlijk het nieuwste is op 't gebied van kort haar. De shingle echter, is niet aan te bevelen voor erg jonge meisjes en is meer geschikt voor meisjes boven de veertien of daaromtrent. Uit de verschillende haardrachten, welke hierboven zijn om. schreven, blijkt, dat moeders er goed aan doen het type hunner duchters eerst eens goed te bekijken en dan beur haar latei knippen op de wijze, die daarmede het best overeenstemt. De wereldpetroleumvoorziening in de toekomst. In het maandoverzicht van de Rotterdamsche bankvereeni-] ging komt een beschouwing voor ovgr de voorziening in de to komstige wereldbehoefte aan petroleum. De schrijver verwijst naar de bekende' schattingen der wereld, voorraden in 1920 waarbij men tot een totaal aan petrol eum-j reserves kwam van ruim 43 milliard vaten. Waar de product? in de laatste jaren ruim een milliard .vaten bedraagt zou men) dus tot een voorraad gelijkstaande met 43 jaar productie ko-j men. Het American Petroleum lnstitute heeft in 1925 volge een andere methode de oliereserve der Vereenigde Staten be «.end, volgens welke schatting zich in Amerika 5.321.4 millioen narrels in den grond bevonden, welke volgens de tegenwoordige winningsnietiiode konden worden verkregen. Dit cijfer is in Sep tember j.1. lot 4.5 millioen barrels gereduceerd, doch daam zouden na het opdrogen der bronnen ruim 26.394 millioen olie m den bodem blijven. In het algemeen kan men zeggen, dat wel de ontdekking va nieuwe velden waarschijnlijk is, doch dat vermoedelijk gee uitgestrekte terreinen meer zullen worden ontdekt in lande waar zij tot heden.nog niet worden vermoed. Een 'hetere exploitatie der velden kan geschieden door nieuw boormethoden, welke het mogelijk maken 8000 voet diep te bj ren, waardoor olielagen werden bereikt, met welker bestaa men tevoren onbekend was. Groote hoeveelheden petroleim zijn op deze wijze reeds gewonnen en in dit opzicht mag mei nog gunstige verwachtingen koesteren, ai zijn de kosten vai deze boringen ook hoog. De groote vraag is evenwel hoe de olie te winnen, welke in den bodem achterblijft als de gasdruk heeft opgehouden, bronnen niet meer vloeien en ook pompen geen resultaat mee geeft. Al naar de geologische gesteldheid van de velden word de resteerende olie op het drie-, vier- ja zelfs het echtvoud vao de gewonnen olie geschat en liet ligt voor de hand,' dat men po gingen heeft aangewend de olie uit Ue. zandlagen te drijven. Mot water, gas-, of luchtdruk heeft men in dit opzicht reeds succes gehad, terwijl in den allerlaatsten tijd de Geolögical Survey in de Ver. Staten een nieuw procédé'heeft toegepast, dat door zijn gunstige uitkomsten sterk de aandacht heeft getrokken> Bij het nieuwe procédé van den Amerikaan Dr. Nutting wordt gewone soda gebruikt en bij de tot nu toe genomen proefnemin gen, werd daarmede driemaal zooveel olie gé wonnen als vroe ger. Voorts moet nog worden gewezen op het leegpompen vs\ bronnen, welke vroeger door het binnendringen van water niet meer produceerden; na lang voortgezet pompen Verkreeg men veelal weder zeer belangrijke producties. De andere zijde van <het vraagstuk is, de besparing op het ver- bruik. Dit kan verkregen worden door verbetering van machi nes en motoren om alle in liet product aanwezige energie te bel, nutten. In dit opzicht is met de Dieselmotoren reeds veel be reikt. Ook kunnen kolen in vele gevallen de petroleum vervan gen, zooals omgekeerd de olie dikwijls in plaats van steenkolen wordt gebruikt. Tenslotte blijft dan oliewinning uit kolen. Kan naast de technische zijde van dit probleem ook de econo mische, zooals gehoopt mag worden, bevredigend, worden opge lost, dan kan gezegd worden, dat de wereld, afgezien van dj nog te bereiken productievermeerder,ing door verbeterde boor en verwerkingsmethoden, van rijke olievoorraden uit bijna ou uitputtelijke kolenvelden verzekerd is. Verder kan nog worde! gewezen op eenige vervangingsmiddelen, als b.v. alcohol ii nlaats van benzine, terwijl ten slotte nog de mogelijkheid de oliewinning uit leisteen mag worden vermeld. Overigens zullen natuurlijk de olieprijzen een zeer belangd ken factor vormen óf en in welke mate de oliewinning, volgej nieuwe technische of chemische methoden practisch succes z hebben. Het droogstoken van nieuwe huizen. Ieder, die wel eens een nieuw huis direct na de voltooiï: heeft betrokken, kent de onaangenaamheden, die het gevolg zi van het in de muren nog aanwezige vocht. De schade, hierdof veroorzaakt aan meubelen, klecren en ander huisraad, is dil wijls belangrijk. Ook voor de gezondheid der bewoners is di vocht van schadelijken invloed, waarom in sommige bomVve: ordeningen dan ook een bepaling voorkomt ,die bewoning l rende de eerste weken na de voltooiing verbiedt. Het gezegdfc dat men een nieuw huis het eerste jaar door zijn vijand en tweede jaar door zijn vriend moet laten bewonen is wel ken merkend. De vochtigheid van een nieuw huis wordt voornamelijk ver oorzaakt door liet aanzienlijke watergehalte vah metselsteen en metselspecie en door de omzetting der hierin- aanwezige ge- bluschte kalk in koolzure kalk, bij welk proces veel water ont staat. Om bet drogen van het metselwerk en laatstbedoeld pro ces te bevorderen, worden wel open cokesvuren gestookt, ter wijl dan bij voldoende hooge temperatuur wordt geventileerd Een open cokesvuur maakt de lucht sterk koolzuurhoudend en is daardoor bevorderlijk aan de vorming van koolzurè kalk. Het stoken dient te geschieden vóór het behangen en afschilderen Volgens een nieuwe in Duitschland toegepaste methode, n) het gepatenteerde systeem V'agner, gebruikt men droogmaclii nes, die buiten bet gebouw zijn opgesteld en die door middel vi een ventilator warme koolzuurhoudende lucht met. een zekeren overdruk in het gebouw persen. Alle raam- en buitendeuropeningen worden gesloten zoodal de ingeperste lucht drukt op the mureh. Hierdoor wordt genoem de omzetting van gebluschte kalk in koolzure kalk bevorderd, het vrijkomende water verdampt'en treedt door de muren naar buiten. Het hoolzuurgehaltc der door het systeem Wagner ver wekte gassen bedraagt 12. pCt. In vergelijking hiermede is hel koolzuurgehalte van de lucht gering, n.l. slechts 0.03 pCt. De ge* wenschte reactie zal dus aanzienlijk sneller gaan. Uit resultaten zou gebleken zijn, daf- de aldus ap kunstmatige wije' verhardt mortel'harder is, dan.langs natuurlijken weg verharde mortel najtwee jaar. Door aan de machine aangebrachte reguleerkleppen heeft mei de temperatuur, die zich in het algemeen beweegt tusschen 20^ 200 C0., in de hand. Terwijl men b.v. een gebouw, waarin houl werk als deuren, vloeren enz. aanwezig is, met een temperatuiJ -

Schager Courant | 1927 | | pagina 16