40 Jaar op de Markt. Fa. Gebr. ROTGANS, Gedipl. Opticien, Molenstr. C 13, Schagen. !fetcïi,sechfsi&,,e en_Spoed_het,e,lln! Een goede Bril is goud waard, doch ook voor biliijken prijs te verkrijgen in de SCHAGER QPTISCHE SLIJPERIJ. Gemengd Nieuws. Zonder bespreking goedgevonden. De directeur van den keuringsdienst voor Waren te ïlkmaar deelt mee. dat in het Melkbesluit gten fiich voorkomt omtrent het minimum vetgehalte. De golderide Remecnteverordeiiingen komen nu te verval l8HiJ Reeft nu in overweging aan de bestaande keu- rtaRSveiordening een nieuw artikel toe te voegen, waarin een lager vetgehalte dan 2.75 pet. Verboden WNaar aanleiding van dezen brief hebben B. on W. de eer den Raad voor te stellen, aan het verlangen van <ien Directeur bovongenoemd te voldoen en de verordening op de keuring van waren voor (leze ge meente aan te vullen met een artikel 4a. als dooi den Directeur is aangegeven, doch hierop vooraf overeenkomstig het bepaalde bit artikel 15. 3e lid der Warenwet, toestemming van de Kroon te verzoeken. Aangezien door de in werking treding van het Melkbesluit. de desbetreffende bepalingen in do Al gemeene Politieverordening krachteloos zijn gewor den, wordt voorgesteld ald. II van hoofdstuk XI der Keuóemde verordening in te trekken. Aldus wordt besloten. B. en W. stellen voor. vast te stellen een verorde ning tot heffing van staangeld van motorrijtuigen op den openbaren weg tijdens de marktdagen. B. en W. tullen voor d0Ze voertuigen standplaats aanwijzen, ne belasting bedraagt voor autobussen, per bus en oer dag i 0.75 en voor andere motorrijtuigen f 0.50. Deie belasting kan ook per kwartaal en per jaar berëkenu worden, waarop eenige reductie. Voorzitter deed hierbij nog eens mededeellng van het vroeger ingekomen verzoek van houders van uit spanningen om op den openbaren weg geen stand plaats toe te staan aan motorrijtuigen. De heer Timmerman wijst e«r op. dat adressanten allen zeer gunstig gelegen terreinen hebben voor stalling van motorrijtui- v gen. terreinen, direct aan de markt grenzende. Spr. vindt het niet goed dat nu de gemeente een terrein gaat exploiteeren waarbij het verkeer wordt belem-, merd als do auto's achter het perceel-Peetoom wor den gestald. De heer Leguit wil zoo weinig mogelijk belemme ring van het verkeer. Nadat Voorzitter medegedeeld had dat het de be doeling was als terreinen van stalling aan te wijzen het Slotplein, het Marktplein en de Nieuwe Laag- zijde, van het perceel v.h. Van Thijn. tot aan per ceel Kroone, wijst spr. er op. dat de strekking van het voorstel van B. en W. is om de caféhouders te gemoet te komen. De heer Timmerman zegt. die strekking wel te hebben begrepen, maar spr. wil de knoop doorhak ken, geen gemeentelijke standplaatsen aanwijzen en daardoor de bezitters van motorrijtuigen verplich ten naar de caféhouders te gaan. De heer Van Erp gaat hiermee accoord. Spr. wijst op de vroegere besprekingen en de opdracht een onderzoek in te stellen naar den toestand te Purme- rend. De heer Timmerman wijst op het verschil van toe stand te Pui-merend en hier. hier hebben de café houders uitstekende terreinen voor stalling. Voorzitter kan zich niet vereenigen met do ziens wijze van den heer Timmerman, alle mogelijke moeite moet gedaan worden het de menschen te ver gemakkelijken. De heer Van Nuland acht bet niet goed de stand plaats op gemeenteterrein te verbieden, maar wil de belasting, die thans 25 cent bedraagt, verhoogen tot 50 cent. Spr, wijst op de moeilijkheid de belasting binnen te krijgen van auto's, die in Plantsoen en Landbouwstraat standplaats nemen. Voorzitter wil het de menschen niet te lastig ma ken en die gevallen maar blauw-blauw laten. De heer Huiberts is wel voor verhooging der be lasting. De heer Timmerman wijst op de moeilijkheid tot stalling op de door Voorzitter genoemde plaatsen, bfj drukke markten. De heer Bakker wijst er op. dat vorig maal er op aangedrongen is zoo coulant mogelijk te zijn tegen over onze markt.bezoekers en spr. wijst ook op den strijd om 't bestaan dien- de autobushouders hebben te voeren. Voorzitter vindt het ook geen bezwaar dat de auto's van familieleden in Plantsoen of Landbouw straat staan, als ze maar niet het verkeer belemme ren. Het voorstel-Timmerman, geen gemeenteterrein aanwijzen, wordt verworpen, tegen de heeren Over kom. Van Nuland. Iluiberts, Roggeveen, Bakker, Bregraan en Voorzitter. Ten aanzien van artikel 1 der verordening stelt de heer Van Nuland een amendement voor. en wel dat de heffing niet alleen op marktdagen, doch ook op plaatselijke feestdagen zal plaats hebben. Voorzitter l^eeft tegen dit amendement geen be zwaar. De heer Bakker vindt, dat we den verkeerden kant uitgaan, als zoo'n ibelasting wordt geheven, zal het gauw worden: „Kom hij me te gast. als je kan". Gelach. De heer Timmerman: Dan moeten ze maar naar de caféhouders gaan voor minder. De heer Leguit: We zijn bezig het verkeer dood te maken. De heer Huiberts wil de belasting dan van 3 kwartjes op 2 kwartjes brengen. Voorzitter oordeelt, dat we bij de verordening moeten blijven. Het amendement- Van Nuland wordt aangeno men met algemeene stem men; het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen, tegen stemden de heeren Timmerman. Leguit Bak ker, Bregman en Tuinman. In verband met de wed er-instelling van een cor respondentschap der arbeidsbemiddeling stellen B. Raad voor. de overgelegde ontwerp-ver- ordening Vast te stellen. vo«0j^6er wil alleen dat in de instructie an den correspondent wordt opgenomen, dat wan- ,neer uit een andere plaats waar staking is. aan jaag om personeel komt, de correspondent alleen maar zegt ..er is staking". vindt het biet gewenscht dit in de in- foIvJ ^st te le*Ken 0b ook de heeren Van Nu- riJ v. en £vertoom aehten dat ongewenscht, waarbij Overtoom opmerkt, dat de correspondent daarover niet behoeft te oordeelen. iet voorstel van B. en W. wordt aangenomen. °yertoom vr*agt of B. en W. reeds een schar?11 °P 1 °°K hebben voor correspondent- rt yo°2Pitter ze*^' en d0b heer Willemse U-aan) aangezocht hebben en deze heeft de taak op z»cn genomen. De beer Overtoom twijfelt niet aan de sociale K«- 1üm,.<Jon heer wmeaue. en tijd en (releuen- iïïnii h'i ervoor. Spr. is nieuwsgierig naar de resultaen van hot eerste jaar. m^,orzitfcer Z0kt. dat waar de heer Overtoom vorig maal den wensch uitsprak dat B. en W. voor de lunc ue oen sociaal voelend man zouden nemen, zij beter te doen dan éen der voormannen uer è>,DjV..P. te verzoeken. Rondvraag. Op verzoek van den heer Roggeveen zullen B. en W. bij don heer Meurs, Jaarsdorp. pogingen in het weik stellen, om de heg daar ter plaatse voor een ge deelte te doen wegnemen. Do heer Roggeveen vraagt of bij levering van nieu we boomen rekening gehouden wordt met de be langen van de plaatselijke tuiniers. Voorzitter antwoordt, dat wat eenigszins hier ge kocht kan worden, hier gekocht wordt. Het kan zijn dat hiervan enkele lceeren is afgeweken, maar dan hebben B. en W. er bepaalde redenen voor gehad. De heer Leguit zegt, dat er bij het snoeien der hoornen ladders worden gebruikt die levensgevaar lijk zijn. Als particuliere timmerlieden ze gebruik ten zou de opzichter ze afkeuren. Dit was Voorzitter niet bekend, hij zal oen onder zoek instellen en als het waar is ingrijpen. De heer Leguit denkt, dat het den opzichter wel bekend is. Voorzitter weet dat niet, anders ia het een nalatig heid van den opzichter B. en W. er niet van in kennis te stellen. Het zal worden onderzocht. De heer Leguit vraagt, of het nu geen tijd wordt het bovengrondsche net weg te halen. Voorzitter zegt, nu bijna weer oen onaangenaam woord te willen zeggen aan het adres van een der gemeente-ambtenaren. B. en W. hebben ail achter y deze zaak gezeten. Verleden week is er een aanbe steding gehouden, doch de directeur der gasfabriek werd ziek. Deze week is hij weer hersteld, de resul taten der aanbesteding zijn B. en W. meegedeeld en het net zal nu spoedig worden opgeruimd. De heer Bakker vraagt naar de reden waarom een adres van Ploeger niet in behandeling is gekomen; een adres dat, zegt spr.. op ons advies is ingezon den. en wel om radio-distributie te krijgen. Spr. heeft gehoord, dat de heer Ploeger dat adres heeft moeten intrekken en hem dan de Regentenstraat zou worden aangewezen voor de distributie. Gezien de omstandigheden en ijver van den jongen man, had den B. en W. hem wel meer medewerking kunnen verleenen om in zijn onderhoud te voorzien. Voorzitter wijst er op. dat de heer Bakker een lee- lijk woord gebruikt, waar hij spreekt over moeten intrekken. Spr. vertelt uitvoerig hoe indertijd de heer "Willemse vergunning vroeg voor de radiodistri butie en die vergunning werd verleend, toen bleek dat het niet de bedoeling was allerhande draden door de gemeente te spannen, maar de draden langs de huizen te spannen. Toen is gekomen het verzoek van don heer Ploeger en om hetzelfde bezwaar dat B. en W. oorspronkelijk togen de vergunning aan Willemse hadden, werd dat afgewezen. Later zou Ploeger een kabeltje door de straat leggen, en B. en W. hadden, waar het 1 steenbreedte betrok hiertegen geen bezwaar. In dien tusschentijd kwam' het ver zoekschrift van Ploeger in en aan den burgemeester werd opgedragen aan den heer Ploeger te vragen over te gaan tot zijn oorspronkelijk plan. het leg gen van een kabeltje. Spr. is gister bij den burge meester geweest en heeft toen vernomen, dat de heer Ploeger dan zijn request zou terugnemen. De heer Bregman zegt. dat hem meer is meege deeld. dan door Voorzitter wordt verteld, nl. dat als het kabeltje werd gelegd. Ploeger zijn gang mocht gaan, deed hij dat niet. dan zou zijn adres pas in Maart in behandeling komen. Voorzitter kan zich niet voorstellen dat de bur gemeester hem een andere lezing zal doen. De heer Bregman heeft de mededeeling van den heer Ploeger en spr. vindt dat pressie uitoefenen. De heer Van Erp; Laat de heer Bregman op deze zaak terugkomen, als de persoon in quaestie hier zelf is. De heer Bakker .vraagt welke norm van inkomen noodig is om voor half geld of gratis toegelaten te worden als leerling aan de school voor landbouw- huishoudonderwijs. In September is er een kind toegelaten op advies van B. en W. vermoede lijk, f 10 onkosten zijn gemaakt voor een paar boe ken enz. en op 't oogenblik is de leerling van de school afgedaan, omdat zij het volle pond school geld moet betalen. Voorzitter zegt. dat de Nijverheidswet geen norm aangeeft, dat wordt aan de besturen of de gemeen ten overgelaten. De heer Bakker spreekt over ver moedelijk. maar laat hij maar voor de draad komen. Spr. vindt het niet prettig dat de beheerder van de school de bron noemt waar de inlichtingen zijn ver kregen. dat moet onder den dekmantel blijven. De heer Bakker heeft gehoord, dat B. en W. ad vies hadden gegeven in bijzijn van den heer Nobel. Dat was juist voor behandeling van de begrooting. en nauwelijks is deze zaak van de baan, of het kind moet van de school. Voorzitter zegt. dat dit buiten B. en W. omgaat, het is een gevolg van het feit, dat de ouders van het kind voldoende inkomen hebben om het school geld te betalen. Een ander kind gaat in Alkmaar school, daar zal meer schoolgeld moeten worden be taald, hier betreft het een luttel bedrag, spr. meent van f 19. De heer Timmerman noemt f 30. de heer Bakker f 35, en acht dit geen luttel bedrag. Voorzitter herhaalt het geen goede manier te vin den. dat de bvon wordt medegedeeld. De heer Bakker: Dat gebeurt wel meer. Voorzitter zal de zaak onderzoeken. De heer Bregman zegt. dat het meisje in Septem ber tot de school is toege laten en Januari moest het de school verlaten of het volle schoolgeld beta len. zulks in verband met het advies van B. en W. De wet zegt dat alvorens de toelating geschiedt. B. en W. over min- of onver mogendheid advies dienen uit te brengen, het meis je had du» dan direct ge weigerd moeten worden. Voorzitter zegt. dat B. en W. niets bekend was van het eerste advies. Spr. betreurt het, dat het ge beurd is en zal een onderzoek instellen. De heer Bregman zegt. begin Januari bil den burgemeester deze zaak te hebben besproken en het had du9 op den weg van B. en W. gelegen de zaak te onderzoeken. Voorzitter antwoordt, dat het B. en W. niet be kend was, wat zich had voorgedaan. De heer Bregman herinnert er aan straks gezegd te hebben, dat wij (spr. en de heer Bakker) ons tot den Inspecteur zullen wenden. Voorzitter: Dat is uw goed recht Hierna sluiting. NOG VLUGGER. De ingenieurs van de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen hebben dezer dagen, op de lijn AntwerpenBrussel proefnemingen gedaan met een paar nieuwe locomotieven van het Duitsche type, welke herhaaldelijk het trajéct in 36 minuten aflegden, terwijl, totdusver, de snelste treinen er 40 minuten en meer deden over de 44 kilometer, welke de twee grootste steden van België van elkander scheiden. Met ingang van heden, 1 Februari, worden deze locomotieven dan ook definitief op de lijn AntwerpenBrussel en omgekeerd in gebruik ge steld. Dezelfde locomotieven, eenigen tijd geleden-op de lijn Brussel—Mons (Bergen) gebruikt, legden ge middeld 120 K.M. per uur af. GETROUWD OF NIET? In het kleine Zwitsersche stadje Zurzach werd twee jaar geleden een ambtenaar van den burger* lijken stand ontslagen wegens ernstige tekortko mingen bij de uitoefening van zijn ambt. De gemeenteraad koos daarop den zoon van den ontslagen functionaris tot diens opvolger. Deze scheen echter niet veel behagen in het hem toebedeelde baantje te scheppen, zoodat de afgezette beambte rustig zijn vroegere functie bleef verrich ten. Hij verbond de door de liefde samengesmede paartjes van Zurzach, evenals vroeger, in den echt en registreerde geboorten en sterfgevallen als voor heen. Toen de zaak dezer dagen uitkwam en de vroe de vaderen van Zurzach zich thans het hoofd bre ken over de vraag, of de huwelijken, die door den ontslagen beambte zijn voltrokken, wel geldig zijn. En zoo niet, vragen zij zich af, moeten dan de door hem getrouwde paartjes, die wettelijk niet getrouwd zijn, zich opnieuw een gang naar den burgerlijken stand getroosten? En hoe staat het met de kinderen die uit deze „onwettige" huwelijken gesproten zijn? Ziedaar eenige problemen, die in het kleine Zwit sersche stadje druk besproken worden en door de Zurzacher autoriteiten niet makkelijk zijn op te los-* 3 en. DREIGEND KOLENOONFLICT. De werkgevers in de Rijnsch-Westfaalsche kolen- industrie hebben een schrijven tot de mijnwerkers- bonden gericht, waarin het tariefverdrag van 29 Mei 1924 tegen 31 Maart a.s. wordt opgezegd. Ook in de kolennijverheid van Neder-Silezië dreigt een arbeidsconflict. De vertegenwoordigers der vak- vereenigingen aldaar hebben, nadat de onderhande lingen over loonovoreenkomst zonder resultaat zijn gebleven, besloten het arbeidscontract tegen 19 Fe bruari op te zeggen, als intusschen de eischen der vakvereenigingen niet zijn ingewilligd. De vereeni- gin der werkgevers verklaart, dat aan eeD. loons- verhooging op het oogenblik niet kan worden ge dacht. De Pruisische minister van binnenlandsche zaken is naar Opper-Silezië vertrokken en zal hedenoch tend te Oppeln aankomen. Hij zal o.a. een bezoek brengen aan de gemeenten Ratibor, Greiwitz, Bue- then en Hindenburg. EEN GEDWONGEN HUWELIJK? Het gerechtshof te New York heeft dezer dagen een zonderlinge zaak te behandelen gekregen. De 25-jarige mevrouw Teresa Elizabeth Quinn eischt de ongeldigverklaring van haar huwelijk met Mi- chael Quinn op grond van het feit, dat een der ge tuigen haar met jie revolver in de hand tot het huwelijk had gedwongen. Mevrouw Quinn was voo haar huwelijk cassière in een hotel. Den 23en April van het vorig jaar had Quinn haar gevraagd met hem te gaan koffiedrinken. Hij stelde haar voor a&n zijn vriend O'Connor en zij gingen per taxi naar een restaurant nabij het stadhuis. Aan tafel werd drank genuttigd en toen het maal geëindigd was, zei Quinn: „Nu gaan wij trouwen". Het was toen voor het eerst, dat'de jonge vrouw van dat plan hoorde. O'Coifhor haalde een revolver voor den dag en het meisje vond het maar het beste beide mannen naar den burgerlijken stand te vergezellen. Volgens de verklaring van mevrouw Quinn bleef de revolver tij- derurde plechtigheid op haar gericht. Zij had ook na het huwelijk nooit met Quinn samengeleefd. Mc Cormick, de ambtenaar, die het echtpaar Quinn getrouwd had, verklaarde dat er verscheidene lieden bij het huwelijk tegenwoordig waren. Een andere ambtenaar had mede dienst gedaan als ge tuige. Van de geschiedenis met de revolver geloofde McCormick niet veel. De heer Quinn was niet verschenen. —Veertig jaar heb ikII ....Wie zeit ér meer van...!! En wie verhoogt dat...!!!!! Moeten wij den persoon nog nader identifi- ceeren, op wien deze uitdrukkingen betrekking hebben? Is het noodig, dat we nog een nadere aanduiding geven van iemand, die tot ver in den omtrek overbekend is? Ja, nog verder dan in den omtrek, want zijn bekendheid strekt zich zelfs uit tot voorbij Alkmaar en in het Noorden tot voorbij Den Helder op het eiland Texel, terwijl om de Oost tot aan Enkhuizen deze bekendheid niet minder groote afmetin gen heeft aangenomen. Het brandpunt van dit uitgestrekte gebied is Schagen. Schagen was de plaats, waar Arie voor 40 jaar terug op den 2den Februari, Vrou wendag, zijn anker uitwierp, nadat hij op dien zelfden dag te Schoorl als employé in het boe« renbedrijf of kortweg als boerenknecht gerold was. Op zijn guitige manier, steeds tot een kwink slag bereid, vertelde hij ons, hoe hij dien dag naar Schagen gekomen wak.' Met 35 harde ko peren centen op zak, nam hij afscheid ven zijn baas, bij wien hij het 12 jaren b'ad uitgehouden. Vijftien centen moest hij geven aan den schipper van het Zljper schuitje, dat hem naar Schagerbrug bracht. Daar aangekomen, moest hij noodzakelijk zijn inwendige wat verwarmen, hetgeen hij toen bereikte, door 2 „koppies" warme melk in café Swarthof te koopen. Dit deed zijn kapitaalkrachtig heid wederom met 10 cent verminderen, zoodat hij met één dubbeltje, zegge één dubbeltje op zak, het laatste stukje van zijn reis naar Schagen begon. Weinigen zullen toen vermoed hebben, dat zij een klein uur later een man in hun midden zouden hebben, die al heel spoedig allerwege zoo'n groote populariteit zou verwerven. Enfin, vermoeden of geen vermoeden, Arie kwam en hij nam zijn intrek bij zijn broer Piet, den si garenmaker. Hij werd hier1 geplaatst in de „ver- koopafdeeling", waar hij zich alras als een zeer han dig verkooper deed kennen, als had hij heel zijn le ven in de sigaren gedaan. Zijn afdeeling beperkte zich natuurlijk niet tot het een of ander donker winkelhoekje. Neen, hij moest ruimte hebben voor zijn snakerijen en malle zetten, om ze zoo hier en daar, gelegen of ongelegen, dat deed er niet toe, te lanceeren. En daartoe kreeg hij ruimschoots de gelegenheid, want hij ging met zijn sigaren, wat men toentertijd noemde, „den hoer op". Hierdoor kwam hij tevens in de gelegenheid den omtrek en de menschen, voor zoover hij ze nog niet kende, te lee- ren kennen, terwijl omgekeerd de omgeving Arie leerde kennen. Dat laatste duurde maar heel kort en de algemeene bekendheid groeide al spoedig aan tot populariteit, welke populariteit zijn toppunt be reikte, toen hij er nog veiler bij werd. Met dit baan tje, dat hij over twee jaar 25 jaar vervult, kon hij zich nog eens echt uitleven, kreeg hij steeds uitge breider terrein, om van zich te doen spreken. Daar bij de gelukkige en dikwijls ook teleurgestelde men schen, die hij met zijn loten maakte. Hoeveel prijs- winner» haddem niet bij hem hun loten gekocht? Het aantal is legio. Maar het was ook en is nog steeds verleidelijk, de vele prijzen, die Arie altijd in zijn loten heeft. Sigaren, loten, veiler! Arie is gelijk de „Hoover": hij klopt, hij veegt, hij zuigt. Een jaar heeft hij als vrijgezel in ons midden gewoond. Toen heeft hij zich een betere helft, aanpe schaft, en is gaan wonen eerst achter op het Noord en later vooraan, resp. 13 en 11 jaar. De zaken gin gen goed. Na deze 24 jaren verrees zijn huis in de Landbouwstraat, waar hij nu sedert de laatste 15 jaar zijn florissante winkel heeft. Het is gedurende deze 15 jaar, dat wij hem eiken Donderdagochtend om een uur of zeven voorbij ons bureau naar de markt zien en hooren gaan in den zomer, en alleen hooren gaan in den winter. Nu zijn we meteen waar we wezen moeten, want het is juist deze wekelijksche gang, dien Arie morgen al 40 jaar doet. Veertig 'jaar lang rijdt hij nu al naar de markt met datzelfde bruine wagentje, het welk dus den „bouwvalligen" leeftijd van veertig jaar eveneens heeft bereikt, ja, zelfs ouder is, want het maakte reeds deel uit van Arie's bezittingen, toen hij zich nog aan de practische landbouwkunde* wijidde naar de Schager markt, om zijn siga ren, loten en moppen te plaatsen. Zooa.1» gezegd, hooren wij hem Donderdagsmor gens voorbij gaan. Met zijn doordringenden stem roept hij een kennis aan, en daaraan ontbreekt het hem in den regel niet. De heele rit door tot aan zijn staanplaats op de stoep voor hotel Centrum, klin ken zijn grollen en glossen boven het marktgejoel uit. Maar morgen wordt het iets bijzonders. Dan ju-" bileert Arie. Dan maakt hij, rond berekend, zijn 2000sten ritje, dan is het woord niet alleen aan hem, zooals in zoovele gevallen, maar zullen ook anderen een woordje meespreken en hun hulde komen be tuigen aan den man, die door zijn grooten ijver het op dAt maatschappelijk peil heeft weten te brengen, waarop hij op het oogenblik staat, een levensresul taat heeft te boeken, waarop hij zeer zeker met groote tevredenheid kan terugzien. Veertig jaar heb ikWie zeit er meer van...!!! En wie verhoogt dat!t! Nou....Ill!! Abos!

Schager Courant | 1927 | | pagina 3