HARMONIEUZE ENSEMBLES. Eli KLEINE DETAILS VAN GROOTE PARIJSCHE KLEERMAKERS. VAN ALLES WAT. E VROUWENRUBRIEK s De eerste bestaat: Uit een elegante japon in nijlgroen crêpe de chlne, zeer sober van lijn maar met een speciale chic. Hot bovenstuk is scheef gekruist, welke beweging door de slip onderaan dan rok gevolgd wordt Metrage 8 M. CO ta 1 M. h. UH een soort vest-mantelija zonder mou wen in nijl-groen crêpe satin, waarop een cein tuur gedragen wordt. Door dit vost-manteltje kunnen wij den japon ook 'a middags dragen. Métrage 1 M. 50 in 1 M. c) Uit een mantel van fluweel in een donker der kleur groen verwijd van voren en met een punt gesneden op dezelfde wijze als de japon. Kraag en polsen zijn gezoomd met lichtkleurig hazenbont Métrage 8 M. 75 in 1. M. n de modellen van de manteli en Hndarturken rijn verkrijgbaar bij me). C. Hartz, Amarylllelaan, Heemstede (best Haarlem). Da patronen voor dames kosten /t, die voor kinderen (LBO. Hat duurt ongeveer aan week alvorens ae In 1 bezit komen van degenan die Aan Be lezeressen, die een patroon bostellen, wordt beleefd verzocht bij da aanvrage het ver- eohuldlgde bedrag In ta sluiten, ter voorkoming mm administratie-kosten. 9 BEDACTIB. KLEINE OPMERKINGEN. HET MILITAIRE IN DE MODE Ondanks Volkerenbond, Vredes- en Ontwa peningsconferenties blijft er in de huidige mode steeds een tendens naar het militaire. Zou men daaruit op moeten maken dat het eigenlijk de vrouwen en niet de mannen zijn die steeds met krijgszuchtige en oorlogsideëen rond loopen? En ongelukkigerwijze zijn het juist de Pa- rijsche dames, die door alle andere in de we reld nagevolgd worden, die voor dit soort „wapengekletter" een bijzondere voorkeur gevoelen. Want op de japonnen ziet men zeer veel casaques, die een alleszins krijgszuchtig voor komen geven, want zij doen ons een beetje denken aan ae generaals van het Eerste,Kei zerrijk en aan den grooten Russischen veld? tocht. Want men ziet slechts Brandenburger tressen en metalen knoopen op schitterend levendige kleuren in fluweelen of laken weef sels. Werkelijk, het huzarensilhouet is wel een beetje te erg op den voorgrond getreden om een vredelievend burger niet een beetje ang stig te maken dat de vrouwen het op een grooten oorlog aansturen. GEDACHTEN EN GEZEGDEN. Wij weten heel goed wat onze kinderen aan ons verschuldigd zijn, maar denken wij wel genoeg er aan wat wij aan hen verschuldigd zijnt Wanneer wij de zekerheid van hun bestaan vormen dan zijn zij de vreugde van het onze. De natuur heeft hunne houdingen, huhne be wegingen en hun lachen begunstigd met een ongedwongen, geheimzinnige charme welke al onze zorgen en véél meer dan deze, ruim schoots vergoedt. Wij eischen te veel van hen wanneer wij nog meer verlangen en wanneer wij hen ondankbaar noemen loopen wij het groote gevaar dit zelf te worden. Daniël Stern. 1) Drie rijen gouden paarleo zijn getnoro»- toerd op een zwart satijnen japon. 2} San zeer smalle gouden ketting vormt een verbinding tusechen wit crêpe de ohtoe en zwart satijn. 8) Ben gouden feetttag volg* geheet de Sjn van bet decolleté. 4) Aan de eene zijde der japon b een stuk van een maliënkolder aangebracht uit een ver guld metaal bestaande. 8) Aan de poieen en aan de ceintuur is in verguld metaal een garneering aangebracht in den vorm van vischschubben. 6) Een rij van kleine hangers treffen we hiur aan om bet empiéoement aan den hals en aan de groote volants aan de mouwen. T. Dan ziet men vele gouden en zilveren weef sels en groote paarleo hieruit gemaakt welke den indruk van armbanden moeten geven. 8) Zeer veel treft men ook aan groote kettfav gen in verguld metaal welke den plaats van een oetntuur inneemt 9) Om een gedrapeerde oetotuur zijn grooto zilveren parels aangebracht Probeert nooit te schertsen, hoe gekscherend en op welke geoorloofde wijze ook, dan met beleefde en geestrijke menschen. La Bruyère. Pe genoegens vermoeien meer dan de taken. .ChriBtine, Wanneer men mij beleedigt dan tracht ik mijn geest zóó hoog te verheffen dat de be- leediging dezen niet bereiken kan. Descartes. Het niets-doen is als de roest, het doet veel gauwer slijten als het werk: de sleutel die men geregeld gebruikt is 'altijd blank. Franklin. Leest: „La Femme de France". een tijdschrift dat zicb bezig houdt met alles wa» de kleeding 6D het huishouden der vrouw betreft „La Femmp de France" volgt niM alleen de mode maar voorziet deze Zij ia dan ook eeo onontbeerlijk tijdschrift voor de vrouw Abonnement trance pei im Cliché 6 Femme at Ft nee. Rocroy Paria X. Wilt ge de P&rLsienne dé&r zien, waar bmt élé gant» het beet tot haar recht komt. gaat u dan naar een „Salon de thé tearoom). Als ge den vorigen winter odk in Parijs geweest bent, zult ge zien hoeveel weelderiger het aspect nu is van de vrouwtjes, die zoo'n „thé la mode" tot het laat ste plaatsje rullen. Ge ziet een vrouw binnenko men in een zwarte mantel, ma^ir die mantel is sóó rijk met lichte vossen gegarneerd, dat van een voud geen sprake meer ia, ook ai is die mantel ernaar' van laken en het zwarte hoedje „maar" van vüt. En als die mantel opengaat en van de schouders glijdt, dan zit daar binnen In een robe (japon kan ik nauwelijks -schrijven) van glanzend fluweel of van „lamé" of broché", waar op kleurige steenen of diamanten schitteren, in hangers, colliers, broahes, gespen. Ik vraag me eoms af, of de mode tegenwoordig niet wordt uit gevonden voor de Amerikaansche, meer nog dan voor de Prarusohe Parisiennea. Uit de hooge bontmanohet komt een handje met mousquetaire een lange handschoen met wijde, om de pols gerimpelde manchet, waarvan we al leen de vingers uittrekken om ona kopje thee te drinken. Die handschoenen zijn van zwarte suède, of zü hebben de kleur van 't bont van onze man tels. Een klein hoedje laat het voorhoofd even zien, maar bedekt ooren en nek. Omdat we niet meer gewend zijn aan die onbeschermd» oogen, dragen we soms een kort» voile, die een beschut tend floers geeft. Vóórdat ik u verder over de Pa- rijsche hoedjas praat, verttel ik nog even dat we zaoht-lila-grijze kousen dragen, 'a middags, met eenvoudige esoarpins (ge weet nu wel, dat dit het Fransche woord is voor het Engelfiche „pump"), van lakleer, suède of slangenhuid, maar meest van lak, met een stalen gespje of een smal reepje leer over den voet, in de tint van onze japon. Wat ge de Parisiennee stellig niet kunt nadoen, dat is: een paar echte oaimelia s te dragen, wit of zacht rase. We dragen, zooals ik al eens eerder heb gezegd, veel minder gemaakte bloemen, wèl 6oms bijv. een echte orchidee op een avondtoilet. Als we valisahe bloemen dragen, doen ze mee met de tint van onze robe of passen bij het bont, bijv. een lichtbeige met bruine camelia op een maDtel met blonde vos, een zwarte bloem op den schou der, iets naar achteren geplaatst, op een zwarte japon, etc. Maar i'k zou u over hoeden vertellen. Wc diagen ze dus «enigszins „uit de oogen", bijv. een kleine zwart-vilten toque, die boven de wenkbrauwen blijft, maar de ooren verstopt. De garneering bestaat uit reepen van 't zelfde vilt, als Mnt gebruikt; een korte zwarte voile valt over de oogen, maar blijft nog boven de punt van den neus. Een andere toque van soepel zwart vilt, dat als breitsctowanz is gestreken, is gedrapeerd als een baret. Weer andere kleuren bij het bont van den mantel, zijn strak om het hoofd gevleid, maar het nieuwste van 't nieuwste en eigenlijk al niet meer nieuw is de „mise en plis", het mutsje, dat de mis© en plis van het haar, in 't Hollandsdh: de „watergolf' navolgt Opzij is in zoo'n hoedje, als ik het nauwsluitend kapje zoo mag noemen, een aigrette of een paar pennen gestoken. „Mise en plis'' is hét hoedjegeweest. Twee andere modelletjes zullen het behalve de nauw-aaneensluitende toques in badmutsmodel, die zoo gevaarlijk-Licht op badmutsen gaan lijken, wat natuurlijk vooral niet mag! langer uithou den; dat is een kleine cloche van zwart vilt met soepel randje, en een bol, die óf benaaid is met banaan- óf halvemaanvormige stukjes velours- panne, óf met het ijzer met dezelfde patroontjes bestreken, in baantjes of geheel onregelmatig. Zoo'n kleine oloohe moeten vooral diie vrouwen kiezen, die niet meer zoo héél jong zijn en er heel charmant kunnen uitzien met eenigszins bescha duwde trekken. Een model, dat door jonge meisjee wordt geko zen, heeft een van voren hoog opgeslagen rond, vastgebonden door een 6peld van staal of brons opzij en achter, en een smal randje, dat diep in den nek valt. Onder geen enkele nieuwe hoed komt ach tor iets van het haar te zien. Een héél geestig modelletje heeft een knip In die opgewipte rana gekregen, zoodat er twee om geslagen puntjes zijn. De snee moet juist boven den llnkerblnnenooghoek worden gedrag uidaar komt dus even het voorhoofd te zien. De rest wordt aan onze coquetterie overgelaten, nl. hoe ver we one hoedje reohts neer- en links optrekken, dus hoeveel het. rechteroog zioh verstopt en hoe vrij het linker de wereld duTft in te kijken. Trouwens, die géén breed gezicht hebben, kun nen de toque dragen, die links hoog is opgesla gen: dit maakt de hoed smal en dus het hoofd breed. En dan zijn er nog de toques in den vorm van een tiara of van «en Russisohe boerinnemnts, maar wat ge bij het koopen van een hoed al,er- eerst moet bedenken, of hij u flatteert, er is keuze genoeg dit jaar.. VOILETTES. Het is eigenaardig maar tusschen twee mode-seizoens in tracht men de dames steeds weer te verleiden om een voilette te dragen. Of men er ditmaal in slagen zal Men slaat voor de tulle voile la persane" welke iet onderdeel van het gezicht bedekt en slecnts de oogen laat zien of wel welke het geheel bedekt met uitzondering vHn de lippen Zou de orig.naliteit het winnen van de mode die bondeert Voor zoover hef gerecht miiïk volgt hieronder ast recept, dat voor i personen. TomatofrCoMomfc TCO G. mager kaifapooleê 1H L. water BOOt 8 eetlepels tocnatemraréa H ons fijne vermioelli. 1 theelepel Maggi'a Aroma, 1 ei. Zet het vleesch op met het kom zout Laat het ongeveer 8 uur zaï zeef daarna de vloestof, roer er purée door en laat de vermicelli o 20 minuten meekoken, tot ze gaar ei in de soepterrine met de Maggi de soep kan opgedaan worden. Champignon-O mêletta fi eieren. 6 lepels water. zout, peper. 40 Gr. boter (2 afgestreken 1 blikje champignons. Kluts de eieren goed met wat zo voeg er het water bij en giet ze li pan, waarin van te voren de bote doch vooral niet gefruit is. Prik met een vork in de massa, totdat i begint te stollen. Laat de ondersdji bruin worden, leg In het midden d« stoofde champignons en sla de ome Dien ze zoo warm mogelijk op een schotel op. Klp-Mayonalsa. 1 koude gebraden kip 20 Gr. poedergelatine Xr L. water, waarin opgelost bouillonblokjes 1 'eierdooier 8 dL slaolie X d.L. azijn peper, zout en mosterdpoedi De kip snijdt men 'in nette st dekt ze met de mayonaisse, die volgende wijze maakt Klop in een kommetje den dooi peper en wat mosterdpoeder. Voeg gewijze steeds roerende olie bij, to heel de dikte van een klont boter er dan langzaam steeds roerende; wijze wat azijn bij. Wanneer dunner is, voege men weer slaolie weer azijn, totdatalles opgebruik mooie zalfachtige massa is verkre verder den schotel met bouillonge volgende wijze bereidLos de ge' bouillon op, laat het even samen komen en daarna wat bekoelen, door een dunne doek en laat het worden. Hak het daarna fijn of aardige figuurtjes. EQOO Met heel eam uur heel nacl moe niet etev knie hem zorg E N wor daa; kws H.B dan klei je r ste, ken toer en een dag ach niel óp van E en i Russische toespij®- 4 eiwitten X potje abrikozenjam wat poedersuiker X L. melk. pakje vanillesaus suiker Klop de eiwitten zeer stijf, voeg al kloppende de jam of marmelaj Doe dit mengsel in een vuurvast den vorm van een bergje (met een vormen), bestrooi dit goed met P en laat het even in den oven licD den. Men presenteere er warme va. die op de gewone wijze van dei o vanillepoeder en de suiker bereid

Schager Courant | 1927 | | pagina 6