RAAD WARMENHUIZEN. Een tweetal vreeselijke familiedrama' 8-Jarige jongen vermoord. Spookhuis aan den Jacatraweg te Batavia. Gemengd Nieuws. Brand bij de Standard Oil in China. Aardbeving bij Rome. Revolvergevecht onder politieagenten. Een Kerstrede van den Paus. Moordaanslag in Polen. Vergadering van den Raad, <yp Dinsdag 27 De cember 1927. des middags 2 uur. Afwezig is de heer Slot. Voorzitter de heer J. Burger, burgemeester, se cretaris de heer Rijs. Na opening volgt goedkeuring der notulen na een kleine opmerking van den heer Swan onder dankzegging aan den secretaris. Ingekomen stukken. 1. Een schryven van het Hoofdbestuur van de Kon. Ned. Politiehond Ver. om toe te treden als begunstiger dezer vereeniging met een minimum contributie van f 10.per jaar. Voorgesteld wordt op het verzoek af wijzend te beschikken. Overeenkomstig dit advies wordt 'besloten. 2. Een schryven van M. Klerk om ontslag als lan taarnopsteker. Voorgesteld wordt hem met ingang van 15 November 1928 eervol ontslag te verleenen. Aldus wordt besloten. Naderhand is de benoeming van dergelijke func tionarissen opgedragen aan B. en W. en B. en Wu hebben als opvolger van den heer <ML Klerk benoemd de heer M. Stolp. '3. Een adres van het bestuur van den Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods heiligen Naam. Voorgesteld wordt aan het verzoek om een regeling te treffen, waarby het vloeken en ijdel gebruiken vin Gods heiligen Naam in woord en geschrift wordt ver boden op alle terreinen, waar de plaatselijke overheid bevoegd is haar gezag te doen gelden, niet te voldoen op grond dat uitvoering van dergelijke strafbepalin gen moeilijk is uit te voren, en het misbruik in deze be- meente van geen beteekenis is. De raad praat algemeen; accoord met het adviee van B. en W. 4. Het derde jaarverslag ran de Volksuniversiteit te Alkmaar. 5. Een dankbetuiging van de bedienden ter secre tarie voor de hun toegekende verhoogingen. 6. De begrooting over 1928 van den gemeenschap- pelyken keuringsdienst van vee en vleesch. Ze sluit tot een. bedrag van f 2887.95 en er wordt geen bijdrage gevraagd van de aangesloten ge meenten. De heer Slot komt ter vergadering. 7. Een dankbetuiging van de N. H. ver. „Het Witte Kruis", voor de verleende subsidie over 1928, ten behoeve van de ontame.ttinginrich.ting. 8. Een schryven van het RJL Schoolbestuur om evenals het vorige jaar een subsidie van f 300,te mogen ontvangen voor de in-standhouding van de be waarschool. Voorgesteld wordt op het verzoek goed gunstig te beschiken. Het aantal kinderen, dat de bewaarschool be zoeken is ruim 80. Wel is de bijdrage van het Kerkbestuur terug gebracht van f 200 op f 150, maar dat achten B. en W .vooralsnog geen reden om da voorgestelde ge<- meentelijke subsidie te verlagen. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten, de gevraagde bijdrage te verleenen. 9. Een verzoek van de afd. Warmenhuizen van de Mij. tot nut van het algemeen om over te gaan tot het inrichten van een speelplaats waar de kinderen vrij en onbezorgd kunnen spelen. Voorgesteld wordt het adres in handen ;te stellen van B. en W. om advies. B. en W. hebben reeds het adres besproken, maar de moeilijkheden, verbonden aan inwilliging, van het verzoek zijn izoo groot, dat zijl het gewenscht vinden, het adres nogmaals in hun handen te stellen. Het is moeilijk de kinderen op één terrein ie krii'gen en te houden en de vraag is dus, of. met één speelplaats volstaan kan worden. De heer Van der Meijde wijst op den toestand te Schoorldam, waar dicht biji het sluisje, de apeel- laats is. Het plaatsen van een hek zou daar een inlossing kunnen brengen. De beer Molenaar heeft zich nog niet in de zaak erdiept en vindt goed, het adres in handen vajj en W, te stellen. De heer iSlot kan zich kt vele optzichten vereend en met de memorie van toelichting, waarvan het dres is vergezeld en hoewel spr. dé bezwaren in- iet, oordeelt hijs dat te Warmenhuitzen en Scboorl- 'am, gelegenheden tot spelen voor- kinderen met weinig kosten gemaakt kunnen worden. De Voorzitter zegt, dat B. en W. het adres ook niet sleepende willen houden, maar een nader on derzoek dient toch ingesteld te worden. B. en W. hebben verschillende terreinen opgenoemd. Als een begin wordt gemaakt, zit daar een consequentie aan' vast. Goedgevonden wordt het adres in handen van B. en W. te stellen. 10. Verzoek van P. Vergay, in zake zyn aanslag hondenbelasting. Daar reeds eerder op zyn reclame hondenbelasting is beschikt, wordt voorgesteld het ver zoek voor kennisgeving aan té nemen. Omdat het hier.een waakhond betreft, die zoo nu en dan op den weg komt, is he4 beest in de eerste klas opgenomen. Het verzoek wordt voor kennisgeving aangenomen. 11. Voorgesteld wordt om aan het „Witte Kruis" een verhoogde subsidie over 1927 toe te staan van f 100. ter bestrijding kosten sanatoriumverpleging. De Witte Kruis-afdeeling zit in moeilijkheden, doordat wat meer patiënten naar het sanatorium zijn mitgezonden dan de kasmiddelen toelieten. Thans is de maximum vergoeding door de Provin cie verhoogd van f 500 tot f 750., wat het gevolg heeft dat er van de verhoogde subsidie van f 100, f 50 van de Provincie terugkomt. De verhoogde subsidie is dienstig voor de volledige genezing van een patiëntje. De heer Slot is niet tegen de verhoogde subsidie, maar oordeelt toch dat de Witte Kuisafdeeling moet roeien met de riemen die zij heeftw De Voorzitter is het met deze opmerking eens, de gemeente Warmenhuizen neemt in dit opzicht reeds een ruim standpunt in. Maar misschien kan hert af- deelingsbestuur niet altijd voorzien hoe de zaken zullen loopen. De subsidie wordt met algemeene stemmen ver leend. Kedcd telingen. By besluit van Ged- Staten van 30 Nov. 1927 No. 170, zyn goedgekeurd de besluiten tot het aangaan van een geldleening groot f 10.000 en van f 8500. v Voor het demonstratiebedrijf. Van de Centr. Veilingsvereen. Warmenhuizen en O. is bericht ingekomen dat het bestuur heeft besloten zich gedurende 5 jaren garant te verklaren voor 10 van het eventueel exploitatie-verlies van het te stich ten demonstratiebedryf tot een maximum van f 150 per jaar. Onder dankzegging wordt dit schrijven voor ken nisgeving aangenomen. De Voorzitter deelt nog mede, dat door de Prov. Staten is besloton dat de Provincie voor 25 in het eventueel verlies van het demtonstratiebedrijf zal bijdragen. Op 2 December j.1. is aanbesteed onder de ingezete nen de woning voor het Tuindersbedryf, doch niet ge gund en zal een openbare aanbesteding worden ge houden. Het verfwerk is gegund voor f236, maar overigens werd ingeschreven door den laagsten inschrijver voor f3790, terwijl de raming f3500 was. De minder heid van B. en W., de heer De Groot, had het werk aan den laagsten inischrijver willen opdragen, omdat hij vreest, dat het werk er onder zal lijden. De heer Molenaar is het met deze opmerking niet •ene, er ie een architect die toezicht houdt Op 14 December zijn kas en boeken van den Gemeen te-ontvanger opgenomen en was overeenkomstig de boe ken in kas f 10584.51 Mn De direoteur van het postkantoor te Alkmaar deelt mede, dat besloten is, de openstelling van het Post- en Telegraafkantoor op 7 uren te bepalen en wel van 8 12, 14—16.30. en van 18—19.30. B. en W. en de Centrale Veilingsvereeniging heb ben alles gedaan om deze verslechtering tegen te gaan, maar het heeft geen resultaat gehad. Do kan tooruren worden door deze regeling mot 1 uur per dog verminderd. Dc invoering van het 7c leerjaar. B. en W. deelen mede, dat zij het niet gewenscht achten verder in te gaan op het voorstel van den heer Molenaar om bezwaren in te brengen tegen de invoe ring van het 7e leerjaar, omdat een actie in deze niet veel resultaat zal opleveren, daar de meeningen om trent de invoering zeer uiteen loopen. De heer Molenaar blijkt nieuwsgierig te zijn naar het standpunt dat de raad inneemt. Spr. zegt niet zoo"n bezwaar tegen de invoering van het 7e leerjaar te hebben, maar spr. zou het algemeen standpunt willen weten. De Voorzitter zegt, dat B. en W. zelf geen uitspraak hebben gedaan, omdat in 't. algemeen het oordeel meer pro dan contra luidt. Eén' uitspraak van den raad doet weinig tor zake, alloen als gemeente zou dan een edrea naar den Minister kunnen worden ge zonden. 'De hoer Slot meent ook, dat de argumentatie van B. en W. niet sterk ie, Juist omdat over 't algemeen het oordeel verschillend i», l» Mn uitspraak wel ge wenscht. De heer De Groot meent eek, dat eventueels aetie geen resultaat zal opleveren, nu is gebleken, dat wei nig stemmen tegen het 7e leerjaar opgaan. De Voorzitter zegt, dat ook de afdeeling Noordhol land van de Vereen, v. Nederlandsche gemeenten voor het 7e leerjaar was. Actie zal dus monnikenwerk wezen. De heer Molenaar wijst op de strooming, dat een 7e leerjaar nog niet voldoende ia Als het aantal leerlingen per klasse wordt verhoogd, zal dit niet in het belang van het onderwijs zijn. De Voorzitter wijst er op, dat de invoering van het 7e leerjaar ook oorzaak kan wezen dat men recht heeft op een onderwijskracht meer. Voorgesteld wordt voor 1928 ten behoeve van het gas bedrijf eene geldleening aan te gaan groot f 25.000, en voor de gemeente groot f 10.000. Reorganisatie van het Burgerlijk Arm bestuur. Voorgesteld wordt het reglement van het burgerlijk armbestuur te wijzigen in dien zin, dat het bestuur ge vormd wordt uit 5 leden, alsmede aan te vullen met eene bepaling in zake uitbesteding van een arme in een gezin, waarin een lijder aan t.b.c. voorkomt. De Voorzitter merkt op, dat dit voorstel inhoudt een reorganisatie van het Burg. Armbestuur. Het Burg. Armbestuur heeft geen bezwaren tegen deze uitbreiding. B. en W. vinden de uitbreiding ge wenscht in verband met de meerdere werkzaamhe den voor het B. A. en ook met de uitbreiding der bevolking en hét houden van toezicht. De heer Slot zegt, dat men van hieruit moeilijk een oordeel kan uitspreken. Spr. wijst er evenwel op. dat het motief door den Voorzitter genoemd, niet tot uiting komt in de voordracht van de te benoe men armvoogden, omdat Schoorldam en Krabben dam toch geen vertegenwoordiger krijgen. De heer Molenaar vindt het ook niet goed, dat de 5 leden in Warmenhuizen wonen, vooral Schoorl dam dient een vertegenwoordiger in het BA. te heb ben. De heeren Van der Meijde en Hof onderschrijven deze meening. De Voorzitter constateert dat men dus geen be zwaar heeft tegen de uitbreiding van het aantal le- don. Do voordracht ds samengosteld met het oog op het overleg dat moet plaats vinden. Te Krabben dam en Schoorldam zijh vertegenwoordigers van Ge ref. Kerkbestuur, en Diaconie en het B.A houdt met die college's voeling. De heer Slot merkt op dat dan de uitbreiding niet noodig zou zijn. Als wèl tot uitbreiding wordt over gegaan dan zou spr. er de voorkeur aan geven dat de leden van het B. A. meer verdeeld waren over de geheele gemeente. De heer Swan had eerst het plan om te bedanken als armvoogd, maar is bereid, nu er 4 nieuwe leden zullen komen, die betrekking nog een jaar waar te nemen. De Raad kan zich met het voorstel tot uitbreiding van het aantal leden en tot wijziging van het regle ment vereenigen. In verband met het vorenstaande en dc ontslagaan vrage van K. Barsingerhorn, stellen B. en W. voor, aan den heer K. Barsingerhorn eervol ontslag te verleenen en bevelen voor deze vacature aan: 1. P. de Groot (Fa briekstraat) 2. P. J, Mink. Voor de periodieke aftre ding: 1. J. Kraakman; 2. A. P. Hoogeboom; voor nieu we leden: L J. de Nys (de Fuik); 2. W. Dekker, en L Joh. de Groot; 2. P. Tesselaar. De meerderheid van B. en W. besluit om deze be noeming uit te stellen tot de volgende vergadering, dn verband met bovenstaande besprekingen. Alleen de heer Swan gevoelde niet voor uitstel. De oict-katholleke meerderheid omgcoat In een katholieke meerderheid. De heer Slot infownèert waarom de niet-katholieke meerderheid van het B. A. blijkens de voordracht van B. en W. zal worden omgezet in een katholieke meerderheid. Als het een nieuw college betrof, zou spr. dexo opmerking niet maken, maar het betreft hier een reeds bestaand college.Spr. meent boven dien, dat het Roomsche Armbestuur zulk een sub sidie ontvangt, dat het al zijn armen kan voorzien. Spr. had het beter gevonden, dat de verhouding \yas gebleven, zooals ze thans is. De Voorzitter deelt mede, dat B. cn W. rekening hebben gehouden met de verhouding die de bevolking aangeeft, wat in vele college's toch het geval is. Spr. meent dat daar niets onredelijks in ds. Spr. wijst er op, dat B. en W. veel respect hebben voor het werk dat door het 'B. A is gedaan, maar de menschen die B. en W. nu voordragen, achten zij ook zeer geschikt voor de zaak. Of de wijziging noodig is, spr. weet het niet, evenmin als hij weet of de subsidie van het R. Kath. Armbestuur zoo groot is, dat alle katholieken ervan bedeeld kunnen worden. De heer Swan zegt, dat het nergens wettelijk vast gelegd is, maar het is reeds 35 jaren lang usance, dat de armenzorg door het Kath. Armbestuur en door het Burg. Armbestuur van elkaar gescheiden blijven. Wanneer het R. Kath. Armbestuur te kort komt, wordt het gesubsidieerd door het B. A En spr. vindt die regeling wel goed. De heer Molenaar ziet er niets onredelijks in, dat de verhouding in het B. A is zooals de bevolking die aangeeft. De heer Slot vindt de zaak niet van zoo'n groote beteekenis, maar oordeelt dat de verhouding van de bevolking geen maatstaf is, de meerderheid van de bedoelden bestaat uit protestanten. De Voorzitter is het met deze opvatting niet eens. Ook al wordt subsidie aan het Kath. Armbestuur ge geven, het scheelt toch veel op welke wijze het geld wordt besteed en is het goed dat do katholieken daar toezicht op houden. Laat de Raad nu verder de voor dracht afwachten, het ds mogelijk dat er nog verande ring in komt, en anders heeft men het recht zijn op merkingen te maken. Ingevolge art. II der Leerplichtwet treden de leden der comminiën tot wering van ichoolveriulm om de drie iaren af en moet thans een nieuwe benoeming plaats tebben. Voor die te Warmenhuizen luidt de aanbeveling als volgt: 1. A. Hopman, D. Mink, 2. K. Molenaar, P. Mosch Dz.; 3. T. Donia, C. Gutker. Te Schoorldam: 1. C. Ceus, P. Vlam; 2. K. Dekker, H. de Vet; 8. H. E. Dyken, P. J. van der Meijden. Te Krabbedam: 1. J. Frans, J. Grin; 2. J. Paarlberg, S. de Vries; 3. J. Turkstra, J. Wagenaar. Benoemd worden do heeren A. Hopman, K. Molo- naar, T. Donia, C. Geus, K. Dekker, P. J. van der Meijden (in herstemming met den heer Dyken), J, Frans, J. Paarlberg en J. Turkstra. Als leden der gascommissie traden af de heeren G. Nannes en P. Slot. 'Beide aftredenden worden herbenoemd. De viotorle voor Warmnnhnlren. Bij Kon. Besl. van 6 Dec. 1927, no. 113, is het be zwaar ingediend door de gemeente Schoorl tegen de gemeente van aanslag van een aantal ingezetenen te Schoorldam ongegrond verklaard. De Voorzitter denkt dat nu wel de laatste actie van Schoorl plaats gehad zal hebben. De heer Swan spreekt woorden van dank tot den Voorzitter voor do wyze waarop deze de zaak voor Warmenhuizen bij de Kroon heeft verdedigd. De heer Van der Meijden sluit zich hierby aan. De Voorzitter dankt de sprekers, al heeft hij niet anders dan zijn plicht gedaan. I Rondvraag. 1 De heer Swan had gewild, dat meerdere bekend heid was gegeven aan het verslag van de Volks universiteit te Alkmaar. D« Voorzitter zegt, dat rr«l 1» gebleken, dat het geven van subsidie gewettigd ha. Het verslag zal circuleeren. De heer Slot heeft vernomen, dat van den heer Dr. Van Hesteren is ingekomen een plan tot ver betering van den toestand biji adressant van spreek kamer en wachtkamer. Sper. wijst op den onhoud- baren toestand en vraagt boe B. en W. over dit •plan denken. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. voorheen steeds gereserveerd tegenover dit plan hebben ge staan, omdat het een tamelijk bedrag zou kosten en enkele jaren terug de woning een t amelijke verbouwing heeft plaats gehad. Nu is het oordeel van B. en W. wel wat anders, deels omdat de dok ter een gedeelte van de financieele gevolgen voor zijn rekening wil nemen, en deels omdat het gezin zoowel als de praktijk zich uitbreiden. De gascorruptiö. De heer Van der Meijden vraagt of al eenige mededeeling.en kunnen worden gedaan over het on- j derzoek nopens handelingen van den gasdirecteur. De Voorzitter zegt, dat voor zoover spr. kan be- I oordeelen, aan de hand van de inlichtingen die werden gevraagd door de justitie, het onderzoek bijna ten einde zal zijn. Een justitioneel rapport is echter nog niet uitgebracht en spr. weet dus nog 1 niet, hoe het onderzoek is uitgevallen. De heer Hof zou willen, dat de straatlantaarns langer brandden. /De Voorzitter wijst op de kosten der straatver lichting, die nu reeds f 2800 bedragen. Aan den di recteur is evenwel opdracht gegeven na te gaan wat een langere brandtijd kost. De heer Van der Meijden zegt dat Schoorldam aan hetzelfde euvel mank gaat en een contrast vormt met Schoorl. Do heer Hof informeert maar productief werk voor de werkloosheid. Uit de mededeolingen dié door den Voorzitter worden verstrekt, blijkt dat productief werk dp het programma staat, maar dat de weersgesteldheid uitvoering ervan belet. Enkele menschen zijln reeds te werk gesteld, maar directe noodzakelijkheid tot ingrijpen scheen er nog niet te zijn. Met dank voor de goed© samenwerking in 1927, volgt sluiting. pratellew wordt nog «wm.ld, dtl ftiuu militair In de .traton van South Pltliburgh patroullltm om te waken tegen een eventueole herhaling van b venbodoeld revolvorgoveoht, De etaateautorltolten ti, len lntueechen eon ondoreoek In naar do ooi-raak vi hot conflict om vaet te etellon, wlo do echuldlf lijn. Het revolverduol iou het gevolg rijn van veete tusschen plattol&ndepolltle en stadspolitie, on staan uit eon werkstaking ln een plaatselijke in&n ITE facturenfabriek. N DOOR HET INNEMEN VAN VERGIF. ran n1 Uit Munchen, 27 Dec. Dezer dagen werd de aïpü vocaat Geiss uit Munchen gearresteerd onder verdc Dj king van het uitgeven van valscho bankbiljetten. Eersten Kerstdag werd hij dood in zijn cel gevondei Het bleek, dat hy door cyaankali vergiftigd was. Zij 48-jarige vrouw en zijn beide dochters van 22 en jaar hebben daarop in haar woning veronal inge; men. De moeder en de oudste dochter zyn reeds ovi leden; de jongste dochter is stervende. Op den advocaat werd voor een bedrag van mark aan valsch geld gevonden. EEN VREESELIJKE WRAAKNEMING. Te Grasse in Zuid-Frankrijk heeft een 22-jarig Al mconsch grondwerker uit wraak dat zy niet met hou er wild© trouwen, daar hij aan een ongeneeslijke ziekt leed, zyn 23-jarige verloofde, eveneens een Armeen sche, met een mes van het leven beroofd en zicfc zelf vervolgens met een revolver gedood. Tevorei had hij de moeder en twee andere kinderen met eei bijl vermoord en nog «en kind zoodanig verwond, da H het kort daarop overleed. |9, WANTOESTANDEN IN EEN OPVOEDEN GS - GESTICHT. ic m MC T« Z*«lhwn in Bslglsch Limburg is h& l-jarig w«n M jongentje uit de staatavakachool door ««n zestiaa jarigen medetteeplingi' vermoord; het lijk w®r<i^ schandelijk verminkt in een bosch teruggevonden De school is op 'hoog,er bevel besloten. Nader wortd nog uit Brussel gemeld, dat onge veer drie weken geleden te Zeelhem uit het rijks opvoedingsgesticht ajldaatf, een Achtjlarigei 'jongjeaj Jan Vandervelde, verdween. Eén week nadien wer< in een nabijgelegen bosch je het vreeselijk ver minkte lijk van een knaapje teruggevonden. Ds po litile stelde een onderzoek in en heeft thans den 16 jarigen Jan Burton, die in hetzelfde gesticht onde voogdij"Staat, gearresteerd. De jongen heeft bekent Jja, zijn slachtoffer te hebben mishandeld cn hem daar "j na te hebben gewurgd. Daar de dood echter mie iel: vroeg genoeg intrad, heeft bijl hem met een naali ;0r, den hals doorgestoken, zoodat de wervelkolom wen! j geraakt. Daar zich in het gesticht vroeger reed op laakbare feiten hebben voorgedaan, is 'het perso tor neel thans ontslagen, terwijl maatregelen zijn ge nomen voor een reorganisatie©. ALS ALTIJD WEEORU. TELEURSTELLING, DJ'. HET HOOFDDEPOT TE TIENTSIN IN DE LUCHT GEVLOGEN. Een V.D.-telegram uit Ti entsin meldt, dat het Noord- Chineesche hoofddepot van de Standard Oil Cy. daar ter stede Maandag met alle tanks in de lucht is ge vlogen. De ontploffing werd veroorzaakt door een brand in ©en nabijgelegen munitie-depot. In de aan grenzende eBlgisch© concessie zijn vele huizen ver woest. Tientain ia gehuld in dichte zwarte rookwol-1 ken. In de stad heerscht een paniek, daar men vreest dat de geweldige brand bij, de Standard Oil Cy. zich zal uitbreiden. Het aantal slachtoffers is nog niet be kend. De materieele schade zal evenwel naar schat ting meer dan 50 millioen dollar bedragen. 'De Standard Oil Cy. zal door dezen brand waar schijnlijk genoodzaakt zijn, haar werkzaamheden in Noord-China voorloopig stop te zetten. GERINGE SCHADE AANGERICHT. NUuwt aardschokken worden voorspeld. Naar uit Rome wordt geseind, heeft aldaar op een afstand van 30 K.M. van de stad een aardbeving plaats gehad. De verbindingen met het gebied, waar de aardbe ving woedde, zijn verbroken. Er moeten gewonden zijn. De streek van Nemi zou het meest geleden heb ben. Een Braziliaansch student in de theologie werd ernstig gewond door een steen, die uit een kerktoren viel. Later wordt meegedeeld, dat ook in Rome zelf een aardschok gevoeld is. De schok was het hevigst in de wijk Transtevere, waar verscheidene huizen werden beschadigd. Ook op het Vaticaan werd de aardschok gevoeld. Z. H. de Paus zat op dat moment in zijn particuliere bi bliotheek. In een ziekenhuis brak onder de patiënten een pa niek uit, die evenwel spoedig door het personeel werd bedwongen. Hoewel de aardbeving over een vrii groote opper vlakte werd gevoeld, is de schade goriflg. Het meteorologisch instituut te Faenza voorspelt nieuwe aardschokken in den nacht van Dinsdag op Woensdag, waarschijnlijk gevolgd door heviger schokken tusschen drie en zeven Januari in het ge bied van de Middellandsche Zee naby Italië. VIJF DOODEN. Uit South Pittsburgh (Tennessee) meldt Reuter, dat tengevolge van een oneenigheid tusschen politie agenten in het graafschap Marton en South Pitts burgh 25 dezer 's avonds een revolvergevecht ont stond, dat nauweiyks vhf minuten duurde, doch waarbij vijf ag^ntea werden gedood en vier gewond. Op een macht van de vorige maand hebben zich^* honderden nieuwsgieringén begeven naar een vaiiv.ar de oude, verlaten woningen aan den Jacatraweg:1*' te Batavia, waar het volgens hardnekkige geruch-^ r ten, ioderen Donderdagnacht zou spoken. Er waren, naar schatting, tegen middernacht ongeveer 5 a 600 aixenachen van allerlei ras blJe<K ook vele Europeanen. Van heinde en ver zijn zl bijeengekomen, zelfs uit Bandoeng, te oordeelen naar het merk dor auto's, die op den eenzamen Jacatraweg opgesteld stonden. iD'e spanning onder het publiek word steeds groe ter, hoe meer het middernachtelijk uur naderde, 'R!r ging eenig protest op, toen men d© sombere woning door middel van eloctrische zaklantaarns wild© belichten, protest van lieden, die zich een spook enkel in de duisternis kunnen voorstellen; Het wachten viel niet mee. Eenige ongeduldige jon gelui haalden een mop uit, door van uit donkere hoeken, het huis met steenen te Ibombardeeren. Daar zal je het hebben, dacht men. De spanning vermeerderde. Op den achtergrond gelach over de geslaagde mop. Algemeene veront waardiging. Eenige Europeesche agenten vonden het welle tjes, maakten het huis open en traden binnen. Er was niets anders te zien dan hier en daar wat glasscherven. Teleurgesteld trok de menigte langzamerhand af, pie de po Tï WORDEN ZIJN GEDACHTEN VEDRAAID VOORGESELDT Uit Rome wordt mededeeling gedaan van de Kerst rede, die de Paus gehouden heeft in antwoord op dl Kerstwenschen der kardinalen, en waarby hy zondef twyfel een toespeling maakten op het Fransche blad, de „Action Francaise." Hy verklaarde, dat hy er on der leed, dat in Frankryk een groot aantal verdoolden voortgingen ontzag te hebben voor dingen, die hj dwaasheden noemde, om niet te zeggen laster, waarbij zyn gedachten verdraaid worden voorgesteld en zyn gezag met voeten getreden. Nog nooit was ook maar een schyn van politiek in de gedachten, noch in he' werk van den Paus doorgedrongen. De Paus klaagdi er over, dat deze vooroordeelen tot zekere hoogte naar Italië waren overgewaaid, doch hy hoopte, dat het lts- liaansch gezond verstand daarmede zou afrekenen. De Paus brandmerkte vervolgens de gebeurtenissen in Mexico, Rusiand en China, waaromtrent hy reide dat er een stille samenzwering bestond. 1 De Paus sprak zyn verheugenis uit over de voortdii' rende ontwikkeling in Italië van het godsdienst onder wys in alle instellingen van onderwys, doch sprak zijl afkeuring uit over vrees wegens bepaalde bedreigingen die drukken op de sprekers «n werken van kathoüeb genootschappen. Hy verleende aan allen den pauseiyken zegen. REDACTEUR VAN EEN DAGBLAD HET SLACHTOFFER. Uit Warschau wordt d.d. 24 Dec. aan de „Vorwa/ gemeld, dat er Vrijdagavond een aanslag is geplel4 op den redacteur Nowaczynski van de „Gazeta WJH* zawska Poranna." Toen de redacteur naar huis wilde gaan, werd B door drie onbekenden, waarvan er een als agent tl politie was gekleed, aangehouden. Men deelde M mede, dat hy onmiddellyk mee moest naar het poliW bureau om zich over een artikel te verantwoorden. Met een auto brachten de drie mannen hem bf de stad, sleepten hem in een boschje en sloegen halfdood. Toen zy den bewustelooze in een vyver den verdrinken, werden zy door een paar arr" gestoord en namen de vlucht. - De redacteur werd een oog uitgeslagen en hy Isf der ook nog ernstig gewond. Thans meldt het W. B. dat Nowancynski is van veel gelezen satyrische artikelen schende regeeringssysteem, zoodat het al, ja, zelfs zeer wel mogeiyk is, dat Nowancynu-^ slachtoffer van aan politieleen moord-aanslag ge^ is.

Schager Courant | 1927 | | pagina 4