illiitti Muis- Anna Paulownapolder. Dinsdag 22 Februari 1927. 70ste Jaargang No. 8003. Eerste Blad. Ingezonden Stukken. Binnenlandsch Nieuws. Blanke Boekweitgort SEIA6BR O toor COURANT. i blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- i Zaterdag. BIJ inzending tot 's morgens 8 uur, './orden Adver- l nog zooveel mogelijk in ha$ eerstuitlcomend nummer geplaatst. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TïëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewij9no. inbegrepen): Grooto letters worden naar plaatsruimte berekend. HIT nummer bestaat uit twee bladen. Over het Landbouw huishoudonderwijs. Om even de onjuistheden van het betoog van de beeren Bregman en Bakker in het ingezonden stuk 0ver het Landbouwhuishoudonderwijs te Schagen aan tetoonen, meen ik» goed te doen het volgende bekend te maken. 23 November 1925 werd het' gemeentebestuur over _e regeling van den aankoop der school in iets andere woorden hetzelfde geschreven als in .mijn laatst gepubliceerden brief. De heeren wisten dus toen reeds dat ik er niet het minste voordeel bij heb en de school te zijner tijd eigendom der Vereeniging wordt. De regeling werd getroffen om de moeilijkhe- I dm ia het 3estuur op te heffen deze regeling mag nu voldoende bekend geacht worden en werd goedgekeurd door het Ministerie .van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat volledig op de hoogte is en wordt gehouden. Over de bijdrage van particulieren geven de hee ren een totaal vorkeerde voorstelling, wel halen zij ert. 25.3, der Nijverheidswet aan, maar ze zeggen niet dat overeenkomstig het aangehaalde artikel in 1925 -om nu maar een jaar te noemen f4405.42 is bijgedragen, terwijl het subsidie van de gemeente Schagen in dat jaar f2268.20 heeft bedragen. Dat is dus anders dan de heeren het doen voor komen, n.1. dat er niets wordt bijgedragen; aan de hand der cijfers is deze verdachtmaking gemakke- jk te weerleggen. Bij Heeren Gedeputeerde Staten bewijzen de hee ren in hun aanklacht, door deze verkeerde voorstel ling, zichzelf een slechten dienst en maken zij een allerdroevigst figuur. Nu ik het ver het subsidie van de Gemeente Scha- gen heb, meen ik volledigheidshalve er even op te moeten wijzen dat dit subsidie voor het meerendeel viotto betaald door de buiten-gemeenten vanwaar de/wrlingen komen en de Provincie. Het zou wel aardig zijn, indien deze cijfers eens gepubliceerd werden. Over de benoeming van een gedelegeerde met ,spul en moeite" is door ons nooit oenig bezwaar geopperd; slaat deze uitlating op den invloed van de heeren in den gemeenteraad, da» is het daar voor hen blijkbaar niet alles. Dat de heer Cornelissen als gedelegeerde nog niet heeft vergaderd met ons, is aan toevallige om- jflandigheden te wijten, omdat de regelingen voor het geven van het Landbouwhuishoudonderwijs veel werk meebrengen en zoo weinig mogelijk tijd aan vergaderingen wordt besteed. Intusschen geef ik gaarne de verzekering, dat de heer Cornelissen zich niet zal beklagen over de samenwerking met ons. Nu nog dit: de heeren Bakker en Bregman zeg gen dat zij niets tegen de school en tegen mij hebben; de heeren deden beter dergelijke verklaringen niet al te leggen, want in ..werkelijkheid doen* zo niet andere dan het Landbouwhuishoudonderwijs afbre- k«a en mij verdacht maken. Wanneer men niet tegen eene instelling of een poreoon is, handelt men zoo niet. En ten laatste nog iéts over de plannen van de heeren Bregman en Bakker om „in beroep" te gaan voorde bekende schoolgeldkwestie. Nu is de opvatting van de heeren Bregman en Bakker weer anders, het antwoord in dezo is aan B. en \V„ dat klinkt erg „parlementair". Na het mis lukte schandaaltje mogen B. en W. de moeilijkheid tochten op te lossen. -Inderdaad geloof ik ook dat het beter is dat de heeren niet „in beroep" gaan, dat beiden „thuis blijven", want dat wordt goede reis. «Wat binnen blijven is het beste", want in de pogen van de inwoners van Schagen zullen ze nu in verband met het Landbouwhuishoudonderwijs wel wat anders worden beoordeeld. Ir de raadsvergadering is het ook voorzichtig minder hard door te draven, want anders ko toen ze misschcien weer te struikelen over eigen fouten. De Edelachtbare Heeren kunnen nu wel een rust nemen; voor het Landbouwhuishoudon derwijs wordt door allen, die hieraan fhedewerken, toet ijver en toewijding gewerkt in het belang van «aderen èn er gebeuren geen verkeerde dingen, ze kunnen gerust zijn en mocht het zijn dat ik genood- taakt wordt de pen nog weer eens ter hand te ne- toen voor de verdediging van het Landbouwhuis houdonderwijs, welnu, het zal in mij steeds een goe de verdediger vinden, omdat ik het gaarne steun, nipt om eigen belangen, maar in de volle over ging dat het die steun waard is in het belang h de honderden leerlingen die onze scholen be-* •aten en do oneindig velen, die, naar ik vertrouw, ae toekomst van dit goede onderwijs gebruik zul- t maken. Mot dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Uw dw., Ilt( G. NOBEL. Lutjewinkel, 21 Februari 1927. inLi i inK van Dükgraaf, Heemraden en Hoofd- dTirin? van (i'en Am na Paulownapolder, op Zater- g 19 Februari, 1927, des morgens half elf. u, f l f,e ^eer*C. Wijdene» Spaans Jr„ isecre- de heer C. Keijzer. heu° ,°°r^ter deelt mede. dat wegens ongesteld- firti» h0er G- Geerligs. terwijl voorts zljn dö heeren van den Berg en Smit, tijdens de vergadering verschijnen. De Voorziter deelt dan mede. dat in verband met de aankomst van Prof. Visser te Wagenihgen aller eerst zal worden gehouden de openbare vergadering, waarin de agendapunten zullen worden béhandeldl en dat daarna, in een piet-toegankelijke bijeenkomst voor de pens. met Prof. Visser een bespreking zal^ plaats hebb enover de stichting van een electrisch ge-j maal met een capaciteit van 166 M3. per minuut in het gebouw te Kleinesluis. De vaststelling der notulen wordt gereserveerd voor de volgendevergadering. Een meevaller. De Voorziter deelt mede, dat de openbare verpach ting van het grasgewas langs de wegen en boezem kaden heeft opgebracht f 3620. vorige verhuring f 3104 alzoo een meerdere opbrengst van f 5(16. Het slootwerk is aanbesteed en grootendeela ver- rich. 'De kosten zijn beneden de raming gebleven en een sloot, die niet in het werk was opgenomen, doch voorziening behoefde, is nog uitgeworpen geworden. Van Prof. Visser is ingekomen een rapport; waar in wordt meegedeeld, dat de machines in de hulpge malen door één persoon bediend kunnen worden. Ged. Staten hebben goedgekeurd het besluit tot het aangaan van een kasgeldleening tot een bedrag van f 76000. 'Door het P.E.N. zal (teen gebruik worden gemaakt van het in erfpacht nemen van grond te Van EHvijck- sluis. Voor de verplaatsing Van den opzichter waren ver schillende aanbiedingen ingekomen en de meest voordeelige was die van de firma Rlaauboer en Hos sen te Schagen voor f 750, met bijlevering van alles wat er bij behoort. Alle enhet schoonmaken en de verzekering is voor rekening van den Polder. Ged. Staten hebben goedgekeurd het besluit tot uit gifte in erfpacht van {liverse perceelen aan eenige bewoners. EVeneens den verkoop van grond aan Siewers en Smit en wat de opbrengst van dien verkochten grond, f 153. betreft, zal worden gevraagd haar te mogen aanwenden voor de gewone middelen en dus niet blij vend té beleggen, omdat de kosten tot demping van den put. tot een bedrag van f 3000, ook uit de ge wone middelen zijn betaald. Ik moet bekennen, dat Uwe koffie HAG in derdaad buitengewoon goed is van smaak en dat ze gerust de gewone goede koffie kan vervangen. Mijn vooroordeel tegenover den smaak is thans geheel opgeheven. G. T. W Arts te A Door den heer J. Pennekamp. hulpstoker-wegwer ker. is ontslag aangevraagd en het Dag. Bestuur stelt voor het ontslag te verleenen en de vacature onver vuld te laten. Goedgevonden. Door den heer Gevers machinist, wordt op medisch advies, wegens ongesteldheid een ziekteverlof ge vraagd van 3 maanden. Voorziter zegt, dat èmyoor den man èn voor de zaak gehoopt wordt, dat weer spoedig beterschap zal intreden. 'De heer K. J. Kaan vraagt of voor de waarneming van de functie van Govers" wordt gezorgd. De Voorzitter antwoordt bevestigend, de functie wordt vervuld door B. 'Droger. Aanbesteding is gehouden voor de levering van grint, er waren 5 aanbiedingen, die liepnn van f 3.10 tot f 2.85 Voor 'f 2.85 is de levering opgedragen aan de Scippers, de verlading en het vervoer voor f 1.15 aan Gebr. Muntjewerf. Door het Dag. Bestuur wordt machtiging gevraagd tot betaling van-het door den polder aangeboden ar chiefkastje aan de afdeeling Ann Paulowna der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw. De Voorzitter zegt. dat waar de hoofdingelanden allen landbouwers, zijn zij zeer zeker zullen beamen de groote waarde van een dusdanige vereeniging en in navolging van anderen, heeft het Dag. Bestuur ge meend als blijk van belangstelling en felicitatie dit archief kast ie te moeten aanbieden. Zonder hoofdelijke stemming wordt de gevraagde machtiging verleend. De werkverschaffing. "Van het gemeentebestuur was bet verzoek ingeko men, om door te gaan. met het verschaffen van pro ductieven arbeid aan werklooz© 'landarbeiders. De Voorzitter herinnert eaaan. dat de kosten voor de ter bestrijding van de werkloosheid uit te voeren werken waren geraamd op f 2450. De werkloosheid evenwel' heeft een grooter omvang gehad dan we voorzagen en de werken konden die werkloosheid niet bestrijden. Bovendien is het perceel land aan den Lot weg te gen gevallen. Aan het gemeentebestuur werd bericht dat het toegezegde bedrag was verwerkt, maar het gemeentebestuur verzocht nu ter bestrijding van de werkloosheid meerdere werken te doen uitvoeren: ln de kosten zal dan door de gemeente weer 50 pet. wor den bijgedragen, Aan den opzichter is opgedragen na te gaan. welke werken nog zouden kunnen worden uitgevoerd. Het aantal werkloozen is inmiddels beduidend afgeno men, 18 man is te werk gesteld aan de kabellegging en de werken voor het P.W.B. Wij zijn nog bezig aan de verlaging der kluften bij de brug over -de Stoom- sloot en zijn nog niet geheel klaar met het terrein bij den Lotweg. Als dat werk klaar is. kunnen er nog wel enkele ding enworden gedaan, zooals het wêg- kruien van grond der opengemaakte sloot van het Hoogheemraadschap, verbetering van den N.O. berm van den Molenvaartsweg, idem Stoomweg vanaf de Middenvliet naar het werk van thans. De kosten van een en ander worden geraamd op f 152, dus f 70 voor de gemeente en een gelijk be drag voor den polder. Het bedrag wordt bijna gedekt door de meerdere opbrengst "van het grasgewad langs wegen en kaden. Gebrek aan eetlust Pester*s slechte spijsvertering. schele hoofdpijn, prikkelbaarheid, ver stopping, maagpijn en hartwater, genezen spoedig na gebruik van Foster's Maag- pillen. het tonische laxeermiddel. Maagplllen Alom verkrijgbaar 6, f 0.65 per flacoo- Nada,t de heer Smit nog een enkele vraag had ge steld die door den Voorzitter wordt beantwoordt, wordt overeenkomstig het voorstel van het Dag. Be stuur besloten. De Voorzitter deelt verder mede. dat het opgespo ten terrein aan de Van Ewijcksluis vol steenen zat en de geraamde kosten niet voldoende bleken te zijn, om het terrein geheel af te werken. De bezaaiing zou er wel bij inschieten en waar het gewenscht is het geheel prodnetief te maken, woixjt gevraagd het ter rein geheel te mogen doen afwerken, de kosten wor den geraamd op f 250,Goedgevonden, IBijl de rondvraag informeert de heer Stammes of bij de kosten van 't vervoer van den opzichter ook zijn inbegrepen de kosten van een chauffeur. De Voorzitter antwoordt, dat de opzichter zelf zal rijden en de auto in het magazijn zal worden onder gebracht wat mogelijk bleek. Hierna volgt sluiting. WIE RIN GE R WAARD. Na het bedanken van den heer H. Limpers als lei der van» de Propagandaclub D.E.V., hebben de le den thans besloten zelfstandig door te gaan. In eene gehouden vergadering i§ nu ook een bestuur gekozen, bestaande uit den heer A. Rob, voorzitter, mej. C. Schouten, secretaresse, mej. Dina Schenk, penning- meesteresse en de heeren A. S. Woestenburg en Cor Bakker. Het ligt thans nog in de bedoeling om begin April een openbare uitvoering te geven in de zaal van den heer Schenk, terwijl ze evengoed medewerking zul len blijven verleenen aan den Bond voor Staatspn- sionneering. NOORDSCHARWOUDE. Bij de Geref. Kerk alhier is beroepen de weleerw. heer H. Steenhuis, cand. te Almelo. NIEUWE NIEDORP. Zaterdagavond j.1. werd door het Departement Nieuwe Niedorp der Maatschappij tot Nut van het Algemeen, eene bijeenkomst gehouden in het lokaal van den heer J. Peetoom alhier. De voorzitter, de heer Dr. Maats opende met een welkom aan de dit maal niet talrijke aanwezigen de bijeenkomst, en gaf na eenige inleidende woorden het wbord aan den spreker voor hedenavond, den heer C. D. van Reijen- dam, architect te Alkmaar. De heer Van ReijendanFhad tot onderwerp gekozen de geschiedenis van het woonhuis en van de bouw kunst van vroegere tijden, tot heden. Spreker be handelde op belangwekkende wijze het gekozen on derwerp en wees er op, dat reeds de eerste men- schcn zich gingen beschutten tegen de weersinvloe den en deze beschutting zochten in rotsholon. Waar deze niet voorkwamen, werden primitieve woningen op ingeheide palen gebouwd, zoogenaamde paalwo ningen. In sprekers beschouwingen worden de gelei delijke verbeteringen, die de tijden gaandeweg in de woningen en bouwwerken medebrachten, behan deld; men leerde meerdere en betere ^materialen aanwenden en de bekwaamheid imhet daarstellen van woningen, kerken en andere gehouwen nam toe. Met lichtbeelden werd vervolgens een en ander toe gelicht en kregen we verschillende bezienswaardige kunstuitingen in Nederland en in het buitenland te zien, terwijl de heer Van Reijendam zich deed ken nen als een spreker, die over uitgebreide kennis -op het gebied van de geschiedenis der bouwkunst be schikt. Bij het behandelen van verschillende stijl in het bouwen, geeft spreker aan, dat de Gothische stijl om streeks de 13e eeuw een groote plaats in de wereld innam en de Gotiek is een van de schitterendste kunstuitingen der wereld. Voorts had men in Italië de Renaissance-stijl, waar in verschillende fraaie bouwwerken zijn opgetrok ken; de Rococo-stijl en nog andere stijlen van bouw kunde worden door spr. genoemd. Met de lichtbeelden werden ons vele fraaie en be langrijke bouwwerken Vertoond uit verschillende stre ken in ons land en daarbuiten en de flinke toelich ting van spr. geeft aan een en ander nog meerdere beteekenis. Zoo weet de spreker met zijn breede kennis op het gebied, waarop zijn onderwerp ons brengt, verschil lende wetenswaardigheden aan te geven en aan het einde van zijne belangrijke voordracht hoopt de heer Van Reijendam, dat hij met het gesprokene althans een flauw beeld van de geschiedenis der Bouwkunst van vroegere tijden tot op heden heeft gegeven. Als spreker geëindigd heeft, volgt een hartelijk ap plaus. De voorzitter brengt den spreker hartelijk dank, waarna sluiting der bijeenkomst volgt LANGEREIS (VEENHUIZEN). De ledenvergadering vanwege de IJsclub Lange- reis, was zeer slecht bezocht, slechts 4 leden waren aanwezig. Toch werd het punt: Afscheiding van den IJsband in behandeling genomen en met algemèene stemmen aanggenomen. BREEZAND. .Zaterdagavond 19 Febr. hielden de afdeelingeft Anna Paulowna der S.D.A.P. en van den Landarbei- dersbond.een propaganda-feestavond in den zaal van den heer Jb. Borst. De voorzitter, de heer Jb. Raven, heette de 'vele aanwezigen welkom en bracht in herinnering, dat 15 jaar geleden hier een afdeeling van de S.D.A.P. werd opgericht. En er was wel aanleiding voor de arbei ders, om op die stichting met dankbaarheid terug te zien. Immers, daaruit waren voortgekomen de landarbeidersorganisatie, de verbruikscoöperatie en medezeggingschap in den gemeenteraad. En onze taak blijft het, zei spreker, op de reeds gelegde fun damenten voort te bouwen. De „Stem des Volks", onder leiding van den heer Rusting, gaf vervolgens een viertal zangnummers, die, mooi als zij gezongen werden, een hartelijk ap plaus verwierven. De heer Van der Vall te Heilo wekte daarop, in een frissche en krachtige rede, de aanwezigen op om mee te strijden voor medezeggenschap, 8-urendag en ontwapening. Toen kwam de arbeiderstooneelvereeniging „Uit Eigen ring voor 't voetlicht met JDe Hoogste Wet", tooneelspel in drie bedrijven, en al dadelijk werden wij getroffen door de smaakvolle tooneelaankleeding Dit stuk van Dr. J. L. Walch, stelt zeer hooge eischen, waaraan de spelers dan ook niet altijd vermochten te voldoen. Doch duidelijk was bij allen een lofwaardig streven merkbaar, die eischen zoo dicht mogelijk te naderen. Er viel daardoor zeer veel goeds in de op voering te waardeeren, zoodat aan de spelers bij het einde dan ook een daverend en langdurig applaus ten deel viel. Aan regisseur en souffleur werd ieder, als blijk van waardeering een fraaie bloemenmand aange boden. Een collecte voor de verkiezingen, iü de pauze ge houden, bracht ruim 18 gulden op. Voor Winkeliers bij' Groas. vJa. M. DE 'HAAS te Alkmaar. ANNA PAULOWNA. De opkomst ter vergadering van de commissie voou Wijkverpleging! der af deelingen Anna Paulowna en Wieringerwaard was, als gewoonlijk „niet groot. Voorzitter opende met een woord: van wolkom; waarna de secretaris. de heer. G. Liefhebber, de notu len ias. welke onveranderd werden goedgekeurd. Naar aanleiding der rekening 1925, genoemd in de notulen, heeft de penningmeester een schrijven ont vangen met de mededeeling dat door de commissie voor Wijkverpleging voor het te kort hoven f 400 geen subsidie zal worden gegeven. Het te kort is geweest f 425.60, zoodat deze f 25.60 telkens weer zal worden afgetrokken. Door den heer Van der Knaap wordt voorgesteld om te trachten die f 25.60 als gift van een of ander lichaam te ontvangen, teneinde dit tekort weg te werken. Besloten wordt, aan de beide Witte Kruis-af- deelingen Anna Paulowna en Wieringerwaard te verzoeken, naar evenredigheid dit bedrag te ver leenen. Van dè N.H. vereeniging Het Witte Kruis is een schrijven ingekomen met de mededeeling, dat over 1920 geen subsidie zal worden verstrekt, omdat in 1925 een batig saldo op de t.b.c.-rekening is gemaakt. Naar aanleiding eener ingekomen ciculaire betref fende Emmabloem-collecte. wordt besloten, zoowel te Wieringerwaard als te Anna Paulowna weer een col lecte te houden, ©ij monde van den heer 'Van der Knaap brengt de 'Commissie voor het nazien der rekening verslag uit, waaruit blijkt, dat. wat betreft de Wjjkverpl., ontvan gen is f 2539.50 en uitgegeven f 2882.07. dus is er een nadeelig saldo van f 34251. Betreffende t.b.c. is ont gon f 2088.85 en uitgegeven f 2173.46. dus een nadeelig - saldo van f 84.61. Op advies der Commissie, die verklaart allesin orde te hebben bevonden, wordt do rekening goedgekeurd waarna voorzitter den heer Sleutel bedankt voor zijn goed beheer en de commissie voor haar werk. De begrooting voor 1927 wordt aangeboden, voor Wijkverpleging in ontvangsten en uitgaven op f 2933.70, voor tb.c. in ontvangsten en uitgaven op f 2908. Aan het jaarverslag, door den secretaris uitge bracht. ontleenen wij het volgende: Het ledental be draagt thans 565. waarvan 118 te Wieringerwaard en 447 te Anna Paulowna. In totaal is hiervan contri butie ontvangen een bedrag van f 830.35. 'Door onze wijkverpleegster-huiöbezoekster is met gunstig gevolg het examen voor huisbezoekster afge legd. Gedurende het afgeloopen jaar zijn door haar 101 gezinnen bezocht en 1941 bezoeken afgelegd, waar onder zijn begrepen 10 gezinnen en 594 bezoeken, be treffende alzoo 12 gezinnen en 594 bezoeken meer dan het vorige jaar. Van- de ligtenten is een zeer 'druk gebruik ge maakt, zoo zelf», dat noodig was. er een nieuwe tent hij te laten maken, waardoor de x Commissie thans da beschikking heeft over 10 ligtenten, 3 te Wieringer waard en 7 te Anna Paulowna. Alle tenten zijn gron dig gerepareerd on enkele van vasts ledikanten voor zien, In totaal zijn 5'llöntgenfoto'e vervaardigd, van wege de consultatiobureaux. In twee gezinnen is tot woningverbetering over gegaan. door het aanbrengen van ramen en luchtrooB ter». Voor versterkende middelen i» uitgegervon een be drag van f 819.39**. Een Eimmabloemcollecte werd gehouden, zoowel te Anna Paulowna als te Wieringerwaard. Bij de nu volgende Bestuursverkiezing wordt de heer D. Sleutel, aftr., met algemeen© stemmen her kozen. Tot afgevaardigde naar de algemeen© vergadering wordt gekozen de heer D. Sleutel en tot plaatsvervan gers de heer enG. J. Lovink en C. Liefhebber. As Commissie tot het nazien der rekening 1927 wor •den benoemd de heeren J. van der Knaap. W. Peere boom en Van der Woude. Hierna rondvraag en sluiting, met dank voor de aangenajpe besprekingen. BREEZAND. Tot kaasmaker aan de kaasfabriek „Nooit ge dacht" is benoemd de heer K. Kossen.

Schager Courant | 1927 | | pagina 1