\e Langendijker Groenten-Centrale Een overzicht over het jaar 1926, Gemengd Nieuws. Arrondissement? Rechtbank te Alkmaar. dai ulp 9 boel het an, md gt «Unde ns Plast, •nne m, rs voorj *OT t 20; r. Eeten wie: p.i tot den 10; .W 20, 't Pi erdiek: Xb. Sch Dekker de Wi T t 750; od voor V. v. <j. [schenen is het jaarverslag van don Tuinbouw- d „De Langendijker Groenten-Centrale", te op Langendijk, over 1926, waaruit wij het <3. St ende overnemen. wug: P, 0'ld: P. roor 30; ter voor voor! ingen ii; Geen go»d Jaar voor da tuinder». Da to tale omrei ruim 1600.000 lager dan hat vorige jaar. De aardappelencampagne be langrijk minder opgebracht. Teelt van vroege kool kon zelfs het arbeidsloon Biet dekken. Moet de vroege kool ver dwijnen? Het maken van dubbele bos sen wortelen goed bevallen. Uien en bloemkool vrij goed. Draaihartigheid houdt de teelt van meer bloemkool te gen. Voor het komende jaar in verband met de koolprijzen alle hoop op Amerika gevestigd. Het besluit tot het vaststellen van een minimumprijs voor uitschotkool van 60 cent per 100 K.G. een goed besluit geweest. Ook voor bloemkool zou een der gelijk besluit van groote waarde zijn. Het merk van het U.C.B. meer en meer ge vraagd. Tot slot een woord van hulde ge wijd aan de nagedachtenis van den over leden ecre-voorzitter, den heer S. Zeeman. anneer het bestuur de maandelijksche omzet de veiling onder de oogen krijgt, dan is daar uit op te maken, hoe of de prijs der producten eest is. Dit jaar vielen de uitkomsten van de ichillendo maanden niet mee en blijft de totale et dan ook belangrijk onder den omzet van het ge jaar. Het gevolg hiervan is dat de leden iders) over het algemeen geen goed jaar heb- koolprijzen van de eerate vier maanden wa- ..og vrij goed, doch de prijzen der nieuwe aard- an den Bleien waren in de maanden Juni, Juli en Augus- over het algemeen te laag, zoodat dan ook de iappelen-campagne belangrijk minder heeft op- iracht dan het vorige jaar. er eet )g prijs van de vroege kool was van dien aard, het beslist niet loonend was, ja, dat soms het idsloon er niet uit kwam. Wat moet dat worden? onze zoo belangrijke vroege koolteelt geen le- vatbaarheid meer hebben? Zouden de toltari^ voor dat product te zwaar zijn? Wij meenen wel, bij normale groei jaren zullen wij tegen on oostelijke buren niet kunnen concurreeren. Wan- er wij dan enkel afhangen van groote droogte, (kt daar het product mislukt, dan zal dat zekei wel ur hetiï te duur gekocht zijn. Moeten wij dan geheel op- nd wal houden vroege kool te teelen? Neen, dan zou men rer te ve-r gaan, maar dat ingekrompen wordt, zeker goed zijn. Wanneer het getij verloopt, ïtie injmjgj men de bakens verzetten, en zoo is het ook ?ing, ik ermee. Voor dien grond die zoodoende vrij komt, toegebn wt wat anders gezocht worden, en dat kan en t jet ieder voor zichzelf klaar maken. De bospeen, dit jaar aangevoerd is in z.g.n. dubbele bossen, 't vrij goed geld opgebracht en het maken van ehooreajibele bosschen is goed bevallen. Het vele werk, a de ati est, toej is een Md, dis mr dit product verbonden is, houdt zeker me jen terug om hot te produceeren, want meestal is goed loonend. ngesprolg ujeni die door enkalen overvloedig geteeld is, ie mogt chi steeds een matigen prijs op. De prijzen der mkool waren dit jaar niet zoo hoog als het vo- maar toch is dat artikel altijd gewild. Vooral Bn nazomer en herfst brengt het veelal een goe- prijs op. Over den prijs is ook dit jaar weer te klagen, en het is wel gebleken, dat er heel meer geplaatst had kunnen worden. Daarom is [dubbel jammer, dat de draaihartigheid de teelt dit product zoo tegen houdt, anders zou dit wel >pschu gebreid kunnen worden. Toch wil ik nog iets bleken,' jgen aangaande de bloemkoolteelt: In den Zomer wit algemeen verbouwd de Lecerf-Bloemkool, die ook heel goed is, maar ook voor late nateelt us. Zijn in zakê raatwef irhaal i. De preken, •avond De it, de lil overge er. iteeren er Van isqué u liua ïmui gueu uiuui uuiv UUJ 1Uuuvi/uii. m V8" tien ze nog gezet en dan zijn ze tenslotte niet ir goed voor den export. Dan raken wij hier f die export zoowat door de bloemkool heen, om- er gewacht moet worden op de reuzenbloemkool echensoort), die eerst in de tweede helft van ^kregen, ^er en November komt. Mij dunkt dat het goed terugke zijn als er vrij uitgebreid ook een vroeger soort moord tenbloemkool werd geteeld en wel de zg. „Kort- i". Deze soort moet klaar zijn in de tweede t van September en October en is meestal zeer ild Wanneer dat gedaan werd, dan konden on- >urgenf|kooplieden hier hun orders uitvoeren, wat ze- ook ten goede zou komen aan de daar aange- rde andere producten. sorteering van de bloemkool is dit jaaar goed rgevoerd, wat zeker ieders tevredenheid kan dragen. et is zeker thans tot ieder doorgedrongen, dat sorteeren en het prima afleveren van onze pro oien het middel is, dat ons bedrijf loonend kan 43,1 tjven, toch moeten wij met het sorteeren nog 'n YeMggj) verder gaan en wel met de tweede soort. s tweede soort bloemkool is nog een goed han- isrtikel, maar moet dan ook beslist goed gesor- ird worden, dat wil zeggen, het 3e soort er goed oit. JWj willen hopen, dat dit in het volgend seizoen ter Uitgevoerd wordt. De koolprijzen waren in October iets beter, doch Gember was weer minder goed, zoodat er in De- iber verlangend werd uitgezien naar vriezend >r. Ctok werd weer de hoop gekoesterd, dat Ame- i onze kool zou vragen, doch van beiden zijn wij het nieuwe jaar schraal bedeeld en is dan ook de >P weer gevestigd op het voorjaar, want de uit- ist envan ons bedrijf hangen daar nog ten zeer- van af. Bij de L.G.C. zijn aangesloten 14 vereeniglngen, te men met 1366 leden. Het bestuur vergaderde 9 er, het dagelijksch bestuur 12 keer, met „Den Trenst! erhond" 2 keer, terwijl er 1 Algemeene Vergade- >e eigen f gehouden is. „De Vierbond"-vergaderingen wa- ïr, datn ^geschreven door de Veiiingsvereeniging War- ijgen,li>6nauizen en Omstreken, welke met het voorstel geving I orn voor uitschotkool een minimum-prijs te schiet st te stellen en wanneer het die prijs niet kon op hogen, het product te vernietigen. „De Vierbond" ^het.hier spoedig over eens en besloot de mini- -prijs te stellen op 60 cent per 100 Kg. en bij .etiging zou de betrokken veiiingsvereeniging [Cent per 100 Kg. vergoeding geven. Dit voorstel Vacht bij alle leden der Veilingvereenigingen ïdgekeurd. jöt is al wel gebleken, dat deze maatregel heel 1 werkt, niet alleen dat er minder slacht goed wereld in gaat, maar dat het door da tuinders ,-annee: p niet wordt aangevoerd. Dit is zeker in het jrden _an£ van den geheelen handel en de oogenschijn- tiging e schade voor de tuinders is zeker zeer gering, de *al dan ook zeer goed zijn als het uitschot aen bk ^mkool er het volgend jaar bij betrokken wordt, het tü 81 voorstel van „De Vierbond" is ook aangeno- eslissi® -n m den Veilingkring Hoorn en ten slotte ook nnenb gvinciaal. jet aantal keuringen bedroeg dit jaar 189, ter- le gele? ''net vorige jaar 142 keuringen hebben plaats te koop 0ncl®n- De meerdere keuringen zijn zeker ont- igdenj' £n> doordat de kooplieden zeer nauwgezet hunne en hela uitvoeren en dat er ook veel onder controle p» U.C.B. wordt verladen. Dit is voor ons van groot belang, dat ons product met den naam r. 1927. jfJ, Jpfckomt, de wereld ingaat. Het merk van n Lour wat uitsluitend gegeven wordt aan lï na Pr0(^ucten, wordt al meer en moer ge- iaar. 5?e? daaroru wordt er ook nauwlettend con- •1 Con K p ?e verlading gehouden. u* verkoop op bonnen was dit jaar beduidend la ger dan het vorige jaar. Het vorige Jaar afgegeven in November 244 bonnen en nu in November 68! in December van hot vorige jaar afgegeven 1423 bon nen tegen dit jaar 464. Dit verschil is wel belangrijk, doch dit komt niet door den groot aanvoer, maar zeker wel omdat Amerika geen bestellingen deed. De aanvoer bedroeg van 1 Januari tot 31 Decem ber: Roode kool Gele kool Witte kool Aardappelen Uien Wortelen ,losse{ Wortelen (bos) Slaboonen Rabarber Ramenas Bieten Rapen Witlof Bloemkool 1925 21.990.182 K.G. 14.470.125 K.G. 15.497.150 K.G. 14396.845 K.G. 2,028,113 K.G. 1573,071 K.G. 430.467 -bos 89308 K.G. 151.756 K.G. 26.175 K.G. 527.139 K.G. 10.070 K.G. 1926 19.619.441 K.G. 15530.863 K.G. 14.406387' K.G. 15391.914 K.G. 2.490,524 K.G. 743.487 K.G. 287.000 bos 125,926 K.G. 107.S40 K.G. 28385 K.G. 702.04 K.G. 5.975 K.G. 1536 K.G. Andijvie 194 805 krop 1.927.962 stuks 2320.857 stuks Schorseneeren 3.145 K.G. Wanneer wij de K.G. bij elkaar tellen, dan blijkt daaruit dat in 1925 globaal geveild zijn 7037 wagons van 10.000 K.G. en in 1926: 6915 wagons van 10.000 K.G., dus in 1926 ruim 100 wagons minder dan in 1925, wat in hoofdzaak veroorzaakt is door minder aanvoer van roode en witte kooL Dit jaar zijn 192000 stuks bloemkool meer aangevoerd dan het vorige jaar, waar de maand December al veel toe bijdraagt, want in dit jaar zijn er in de maand December 125000 stuks meer aangevoerd dan het vorige jaar in Dec. Het aantal bossen wortelen 19 dit jaar belangrijk minder dan het vorige Jaar, dit komt echter niet alleen doordat de teelt zooveel is ingekrompen, maar dat er dit jaar dubbele bossen zijn aangevoerd. Dit neemt echter niet weg dat de aanvoer evengoed nog belangrijk minder is, waarvan ik de oorzaak reeds eerder heb gezegd. De totaal omzet der veiling bedroeg van 1 Jan. tot 31 Dec.: 1923 f 2,216,959,65, 1924 f 3,974,184,87, 1925 f 3.702.429.65, 1926 f 3,090,832,44. Het is de gewoonte om de getallen over de drie laatste jaren te geven, maar het leek mij thans goed om ook 1923 er nog bij te doen, als zijnde een jaar dat het laagste cijfer heeft bereikt over de laat ste 10 jaar. Vanaf 1918 werd de opbrenjftet per jaar steeds minder tot aan 1923, toen wij dan ook wer kelijk van een ^noodtoestand konden spreken. Doch in 1924 werd de opbrengst haast verdubbeld, zoodat dat jaar weer veel goed maakte. Maar ook nu gaan wij steeds terug, totdat... Ja, dat kan gelukkig nie mand zeggen, wij willen hopen, dat wij nu het laag ste punt weer bereikt hebben, want met dezen om zet is ons thans zoo uitgebreid bedrijf niet loonend. De secretaris wijdt daarna woorden van waardee ring aan het overleden eere-bestuurslid, den heer S. Zeeman. Het is nog geen twee jaar geleden dat hij zich als werkend lid uit het vereenigingsleven terugtrok. Bij die gelegenheid is hij uit waardeering en hoog achting tot Eere-Bestuurslid benoemd en tevens een pensioen aangeboden. Het was ons allen een vreugde dat wij in de gelegenheid waren om den man ,die zooveel voor den Tuinbouw had gedaan te kunnen huldigen en het stemt ons allen diep treurig, dat hij zoo kort van zijn rust heeft kunnen genieten Wat de heer Zeeman voor den Tuinbouw heeft gedaan, is maar niet direct in woorden uit te drukken en dringt vooral bij de jongere tuinders niet zoo dadelijk door. Ouderen( die in dien tijd hebben medegewerkt, weten het en gevoelen het wat de heer Zeeman voor den Tuinbouw heeft gel daan Reeds in 1896 toen de groote vereeniging „De Naamlooze Landbouw- en Handelsvereeniging werd opgericht, werd de heer Zeeman als bestuurslid aan gewezen. Later in de Commissie van Beheer der Broeker Markt heeft hij steeds als secretaris gefungeerd. In 1908 was hij mede-oprichter van de hoogste organi satie „De Nederlandsche Tuinbouwraad", waarin hij steeds als vertegenwoordiger van de Groenteteelt als bestuurslid zitting heeft gehad. Toen in 1909 een wet werd klaar gemaakt, dat de *Tuinbouwarbeiders tegen ongevallen verzekerd moesten worden, was hij de man die het initiatief nam om direct zelf als organisatie een verzekering op te richten, omdat hij meende, dat het zelf doen goedkooper voor de tuinders zou zijn, dan dat het door de regeering zou worden uitgevoerd Dienaangaande is toen opgericht „De Tuinbouwonderlinge", eene vereeniging tot het verzekeren van de arbeiders tegen ongevallen. Ook in deze vereeniging had hij tot zijn dood toe zitting als bestuurslid. Toen in 1915 in Noordscharwoude een Veiling werd gesticht, werd er hier overgegaan om voor de Broeker Veiling een Tuinbouw Bond te stichten. Ook toen weer was de heer Zeeman voor op en hij het tot stand komen werd hij benoemd als secretaris van den nieuwen Tuinbouwbond, ge naamd „De Langedijker Groenten-Centrale". Zoo treffend is er over hem geschreven, dat hij niet werkte voor geld of goed, noch voor eer of roem, maar dat hij zijn werken beschouwde als zijn hei lige plicht en ieder die met hem heeft samengewerkt, zal dat kunnen en moeten getuigen, dat al waar hij voor geplaatst werd uiterst nauwgezet door hem werd uitgevoerd. Het doet ons allen zeker innig leed, dat hij zoo kort van zijn rust heeft kunnen genieten, maar het is voor ons thans zeker een dub bele vreugd, dat wij nog in de gelegenheid zijn ge weest hem. bij zijn leven te eeren. Het financieel overzicht geeft o.m. de volgende cij fers: Aan veilingsprocenten is ontvangen f2550335, aan keurboete f 601.89 en aan labels voor het Uitvoer Controle Bureau f 1247.85. Uitgegeven werd aan contributie Prov. Commissie en Groep Veilingsver. f 2380.14, aan labels Uitvoer Controle Bureau f 1144.05. aan onkosten gedurende de transportar beidersstaking f 1152.80 en als steun aan den waters nood f100. BEN MOEDIGE VROUW Zondag zal Tardieu, de minister van openbare wer ken, en van het bevrijde gebied, te Roubaix komen om daar aan een. jonge vrouw, Leonie Vanroutte, het ridderkruis van het Legioen van Eer uit te reiken, dat zij op de volgende wijze heeft verdiend. Toen de oorlog uitbrak, word Leonie verpleegster in een der hospitalen ymaaar weldra begon het ihaar tegen de borst te stuiten, dat zij haar goed© izorgen in hoofd zaak aan Duitsche soldaten moest wijden. Zij heeft er zich toen vervolgens op toegelegd jonge Fran- schen iuit het bezette gebied, die dienst wilden nemen in het -Fransche leger, naar de Fransche regimenten of zelfs tot in Nederland te brengen, wat haar uitste kend gelukte. Zij deed ook wat zij kón om corres pondentie van Fransche soldaten aan het adres te doen bezorgen. Twee jaar lang heeft Leonie dit ge vaarlijke spel volgehouden, zij had daarbij een trou wen steun in een andere jonge vrouw, juffrouw de Bettignies, eveneens uit Roubaix. In het laatst van den oorlog werden beide vrouwen door de Duitsch© oveiheid gevangen genomen en ter dood veroordeeld. Dank zij de bemiddeling van den Spaanschcn con sul te Brussel, is dat vonnis veranderd en beide jon- gev rouwen werden opgesloten in een vesting te Siegburg. Juffrouw de Bettignies is daar in Juli 1918 tengevolge van de ontberingen gestorven. Korten tijd daarna, toen de krijgskans den Duitscbers onher roepelijk ging tegenloopen, wist Leonie Vanhoutte uit Siegburg te ontsnappen. Eind November bereikte zij het Fransche grondgebied. 1918—1927. Deze twee jaar tallen, zoo merkt de Eteho de Paris op, geven den tijd aan, die er verloopen is vóór men heeft kunnen be sluiten officieel hulde te brengen aan de buitengewo ne daden van heldenmoed eener vrouw. Juffrouw Vanhoutte, die te Roubaix aan het hoofd staat van een winkel van porcelein en aardewerk, is draagster van het oorlogskruis, «en onderscheiding die 9lechts aan hen. die in den oorlog hebben mee gevochten, is toegekend: HET TEGENWOORDIGE MOSKOU. De bekende 'bolsjewistischs lelde Oechanow heeft op de communistische partij conf erentie te Mokou een redevoering gehouden over den stand van de commu nale huishouding van de hoofdstad' der Sovjet-Unie. Wij ontleenen aan het verslag in de „Prawda", het orgaan van de 'Russische Communistische partij (in bet nummer van 19 Januari), de volgende gegevens: Wij hebben 29000 gebouwen, aldus Oechanow, maar hiervan hebben slechts 11.000 een waterleiding. Van de twee millioen inwoners van Moskou moeten 700. OOOwater halen aan de fonteintjes op straat of eenvoudig uit waterputten. Het water moet daarna in emmers naar huis worden gedragen. Deze toestan den heerscben hoofdzakelijk In de arbeiderswijken van Moskou. Over de ripleering van Moskou deelde Oechanow 't volgende mede. Van de 29000 huizen hebben'slechts 9000 afvoerbuizen voor het vuil. In de overige 20.000 huizen (in doorsnee wordt elk huis door 100 perso nen bewoond) heerschen primitieve toestanden, die het verspreiden van ziekten in de hand' werken. Over de woningen vertelde Oechanow het volgen de: Wij bouwen slechts 60 pet. van hetgeeen ons plan voorschrijft. De nieuwe huizen zijn in staat slechts aan 50 pet. van het jaarlijksche surplus van de bevolking een onderdak te verschaffen. Dit betee- kent dus, dat de vreeselijke woningnood die alles overtreft, wat op dit. gebied in West-Europa ooit aanschouwd werd', niet alleen niet vermindert, maar integendeel erger wordt. Over de scholen. Oechanow zei letterlijk het vol gende: „Wen hebben tot un toe geen enkele nieuwe school gebouwd."" Het onderwijs moet zich dus te vreden stellen met de schoolgebouwen, die het oude regime heeft achtergelaten, Maar toen had' Moskou een bevolking van 1.600.000 en nu van meer dan 2 millioen zielen. Dit beteekent, dat de schoollokalen overvol zijn, hetgeen niet dienstig i's "voor het onder wijs. 5 - „Hoe het Imèt dé ziekenliuiz ongesteld! is, weten jullie zelf ook" zei Oechanow. Op dit gebied heerscht er nl. in Moskou een toeatand1 nog erger dan op het gebied vanhuisnresting. Et* ts nijpend' gebrek aan zie kenbedden aan verpleegsters, jaan geneesmiddelen enz. Ook met de badhuizen ia het zeer slecht gesteld. STAKING IN HET BERLIJNSCHE BIERBROU- WERSBBBRIJF. BIJ het referendum, dat Maandag en Dinsdag in het Berlijnsche bierbrouwersbedrijf heeft plaatsge had, heeft de overgroote meerderheid van de brou werijarbeiders zich vóór de staking uitgesproken. In een gisteren gehouden vergadering wees het be stuur van de vakvereeniging er op, dat de staking niet kan beginnen voor de collectieve loonovereen- komst is opgezegd. Desondanks besloot de verga dering de staking toch onmiddellijk te proclameeren. Het bestuur weigerde daarop de verantwoordelijk heid te aanvaarden. Onder hevig tumult ging de vergadering uiteen. VERDUISTERING VAN TWEE MILLIOEN FRANCS. Uit Antwerpen meldt men: Bij het verhoor van de twee employé's van de Bur- ger-kredietbankalhier, verdacht van verduistering tot een totaal bedrag van frs. 2.000.000, hebben deze verklaard, dat de beide directeuren van den bank zich aan dezelfde feiten schuldig ggemaakt zouden heb ben. Dientengevolge zijn zij eveneens in voorloopige hechtenis genomen. Het gerechtelijk onderzoek bracht aan het licht, dat het geheele fondsenbezit van de bank verdwenen is. Ook is gebleken dat door of op last van de direc teuren de boekhouding vervalscht is. In kleineren omvang geeft het geval een treffende gelijkenis met hetgeen bij het Crediet Foncier d'Anvers ongeveer een jaar geleden aan het licht is gekomen. Alleen met dit verschil, dat de crediteuren van de Burger kredietbank geen slachtoffers van de verduisterting- gen worden, wijl de leden van den raad van beheer besloten hebben het tekort uit eigen middelen te dek ken. GEEN TWEE MAAR DRIE KOUSEN IN EEN PAAR? In Amerika verkoopt men tegenwoordig de dames kousen niet méér per paar, maar bij de drie. De bedoeling is, dat de dames de derdo kous meenemen om in geval van nood aan te trekken. Het gebeurt n.1. nogal eens, dat in de ragfijne kousen een steekje los raakt en dan is het gemakkelijk een extra-kous in dezelfde kleur bij zich te hebben. Bovendien be hoeft men. als men een reeervekous bezit, niet da delijk beide kousen af te donken als er oen ln het ongereede geraakt. Men verwacht, dat deze nieuwe mode ook wel spoedig in Engeland ingang zal vinden en vandaar wel naar het vasteland zal overwaaien, ONTPLOFFING VAN EEN GRANAAT. Men meldt uit Brussel aan de N. R. Ct.: Er gaat geen week voorbij of er doen zich in de voormalige frontstrcek ontploffingen voor van oude granaten, die geregeld het leven kosten aan een of meer lieden. Gisteren gebeurde er weer een dergelijk ongeluk te Sint Julien, bij Ieperen, waar drie werk- loozen een opgegraven granaat van den koperen band en kop trachten te ontdoen. De granaat ont plofte, met het gevolg, dat twee der ongelukkigen letterlijk in stukken werden gereten. De derde was slechts licht gewond. DOOR EEN HUWELIJXSONEENIGHEID. Eergisternacht om twee uur hoorde een agent van de Parijsche politie iemand van het tweede platform van den Eiffeltoren roepen. Het bleek te komen van een man, die zich aan het hek van het platform vasthield. Hij riep dat hij Gaston Orpholou heette en verzocht den agent zijn vrouw te gaan halen, wier adres hij opgaf. In de meening dat een beetje toegeeflijkheid den man er toe zou brengen af te zien van zijn klaarblij kelijke bedoeliing om in den nacht den Eiffeltoren te beklimmen, voldeed de politie er waren intus- schen meerdere agenten bij gekomen aan zijn ver zoek. Aan het opgegeven adres werd een jonge vrouw ge vonden, in tranen badend. Zo vroeg wat er van haar man geworden was. 's Avonds hadden ze ruzie ge had, omdat zij liever niet had, dat hij ging biljarten en toen was hij weggegaan met de woorden, dat hij zelfmoord ging plegen. De agent keerde met de vrouw in een taxi naar den Eiffeltoren terug. Een der agenten naderde den toren en riep den man op het platform toe, dat zij hem z'n vrouw zouden brengen als hij naar beneden kwam. Het antwoord was: „Marie moest hier zijn, als ik mij aan haar voeten naar beneden werp; dat zal haar afleeren om mij zoo te treiteren". Op het gejammer der vrouw, bracht de politie haar een eindje weg, zoodat zij niets kon hooren of zien van wat gebeurde. Toen begaf een der agenten zich naar het eerste platform en trachtte gedurende een uur den biljartliefhebber van zijn zelfmoordplan nen af te brengen. Vergeefs echter. Op het oogenblik dat de klok vijf uur sloeg wierp de man zich naar beneden en viel te pletter. Zitting van Dinsdag 22 Februari. UITSFRAIAK INZAKE DE INBRAAK TE BERGEN AAN ZEE. Petr. Antoh. v. Avezaath. 5 mnd. gev. Joh. de Vries. 4 mnd. gev. Joh. Bern, v. d. Hoek, 1 jaar gev. NIEUWE ZAKEN. OPLICHTING TOT EEN TOTAAL BEDRAG VAN 12^ CENT. Anne de Joagh, een 25-jarige Leeuwarder van ge boorte. moet terzake van oplichting terecht staan. Verdachte, tabakskerver van beroep, zwierf om streeks het begin van Januari in den omtrek van Wognum rond. waar hij bij de inwoners door het op wekken van medelijden eenig geld trachtte ilos te krijgen. Hij bezigde hiertoe een ontslagbrief, waarin o.a. stond, dat door brand een oliefabriek te Leeuwar den ten gronde was gpgaan. waarna ondergeteeken- den (A. en C. de 'Jongh, resp. vader en broer van ver dachte) hun ontslag hadden gekregen. Als eeriste getuige in deze zaak wrdt gehoord een zekere Overtoom, die zonder kennis te hebben ge nomen van den ontslagbrief, aan verdachte een 2Y» cent-stuk had doen geven, zonder daarbij aan eenige oplichting van de zijde van verdachte te hebben ge dacht. De volgende getuige, een 16-jarig meisje, had daarentegen wel het stuk ingezien en hem op grond daarvan een dubbeltje gegeven. Zij zegt. dat ver dachte haar om een kleinigheid vroeg, hetgeen deze cehter ontkent. De O.v.J.. thans aan het woord komende, zegt, dat 2 van de 3 feiten welke aan verdachte ten laste zijn gelegd, geen veroordeeling tengevolge kunnen hebben. Wel is dit het geval ten aanzien van het in ontvangst nemen van het dubbeltje. Dit heeft verdacb/ wel ge kregen. nadat door de -geefster kennis was genomen van de aangeboden ontslagbrief. Derhalve vraagt de O.v.J. tegen verdachte, die, al staat hij niet gunstig, toch ook niet bepaald ongunstig bekend staat. 2 cmnd. gevangenisstraf onder aftrek van preventieve hechte nis. De verdediger. Mr. Dwars uit Hoorn, acht het niet onwaarschijnlijk, dat het meisje het dubbeltje heeft gegeven meer uit angst en om maar van verdachte af te wezen. Hij gelooft derhalve niet dat verdach te een strafbaar feit gepleegd heeft en vraagt ont slag van alle rechtsvervolging met onmiddellijke in- vrijheidisstelling subs, «en voorwaardelijke veroordee ling. De O.v.J. meende te moeten aannemen, dat de angst waar de verdediger op doelde, volkomen op fantasie van dezen berust. Nadat de heeren rechters een oogenblik ln Raad kamer zijn geweest, wordt medegedeeld, dat de on middellijke invrijheidsstelling van verdachte niet kan worden verleend. EEN INBRAAK TE KOEDIJK. Verdachte had het geld in zijn pet ge naaid. -Wilhelmus Jansen, een dwergachtige verschij ning, afkomstig uit Noord-Brabant en 53 jaar oud, moet terecht staan terzake van diefstal van een por- temonnaie. inhoudende een bedrag van ongeveer f 20, bij den broodbakker en winkelier Jn. Wit to Koe dijk uit diens woonkamer, op den 18den Januari van dit jaar. Verdachte ontkent alles. Getuige Wit verklaart, dat hij met zijn gezin dien dag in het achterste gedeelte van zijn woning het middagmaal gebruikte. De inrichting van het huis is zoodanig, dat men vanuit den winkel direct toegang heeft tot de woonkamer. Na het middagmaal had getuige, toen hij zich ge reed maakte om te gaan venten. i§ts bijzonders be merkt. namelijk dat zoowel de winkeldeur als de deur van de woonkamer half open stond. De woón- kamer binnengaande, was hij tot de ontdekking ge komen. dat de portemonnaie met wisselgeld, welke hij meende, door zijn vrouw op de tafel te zijn gelegd, verdwenen was. tevens bemerkte hij. dat zich op den drempel vuile voetstappen bevonden. Getuige deelt verder nog mee. dat hij verdachte in het dorp had zien rondloopen. hetgeen hem later deed vermoeden, toen hij hoorde, dat zijn vrouw inderdaad de porte monnaie op tafel had gelegd, dat deze den diefstal wel eens gepleegd kon hebben. Zijn vrouw daarna geboord, bevestigt voor het grootste gedeelte datgene, wat haar man reeds had verklaard. Een buurvrouw had even voordat de diefstal ge pleegd moet zijn. verdachte bij zich gehad, waarbij hij haar zijn koopwaar had aangeboden. Zij had ech ter niets noodig. zoodat verdachte, die zeide nog voor geen gulden te hebben verkocht, tamelijk booa weg liep. Na enkele minuten, toen ze weer voor aan den weg verscheen, zag ze verdachte weer teruggaan in de richting Alkmaar, zoodat hij niet verder geweest kon zijn dan haar buurman Wit, Verdachte had toen

Schager Courant | 1927 | | pagina 3