Schager Courant nge uw Van Haafvisch tot Opeaanstoomer. Tweede Blad. art K >p lij SJD ,AN «4D Schm ale Fa. Gebr. ROTGANS, Gedtpl. Opticien, Molenstr. C 13, Schagen. Eiectrncne siijper» Spaart tijd, spaart porto, spaart moeite, spaart geld en brengt Uw kapotte bril naar de Schager Optische Slijperij. «n Tan, male d, t ls, dat ïaar ry? viel* VO! tan het Idoende f 50 j, vrijSpra :nst Ie en melfe 'loegen. nnesluls, iu van dii 'R. van 't be, or 1 lm, Donderdag 24 Februari 1927. 70ste Jaargang. No. 8005. van den Raad op Dtotdag X) Februari 1527", des middags 3 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer K. Brcebaart Dl, burgemeester, secretaris de heer P. Bronder. Voorzitter opent deze eerste vergadering in 1927 en hoopt dat dit jaar de besprekingen weer genoe- «lijk zullen worden gehouden en in het belang zul len zijn van de gemeente. Vorig jaar is er nogal wat «sluit zal zun i ijken te zijn. Nee, tj -DER in het# raren' oop* KESJ» ui ut Texel, O H.A,! laar, se groot 579 en groot Oi 'P Tetdi lewestw en 1 SI ot 30 No aan hetl 1660,1 en gee 20 Mai alsmede :kt gene hoopt en het belang der gemeente zal bli. De potuien worden onder dankzegging aan den secretaris onveranderd goedgekeurd. Bij de kasopname bij den gemeenteontvanger öp 28 December bleek, overeenkomstig de boeken en be scheiden, in kas te zijn ƒ4143.09, Ged. Staten hebben goedgekeurd bet besluit tot wij ziging van de begrooting 192? en bet besluit tot aan gaan van een geldleening. Ingekomen is het verslag over 1926 van hot Cor respondentschap dar arbeidsbemiddeling té Barsin- gerhorn. Er hadden zich 78 werkloozen aangemeld, die allen vrijwel direct door bet Armbestuur in overleg met de polderbesturen te werk konden wor den gesteld. Ook nu werd door geen enkelen werkgever de lijst geraadpleegd. Wordt voor kennisgeviing aangenomen. te Iaat In verband met gemaakte opmerkingen door Ged. Staten, wordt de gemeentebegrooting, dienst 1927, ge wijzigd, de wijzigingen zijn allen van administratie ven aard. Aan het slot van hun schrijven merken Ged. Staten op dat de begrooting op 9 November is vastgesteld en verzocht wordt voortaan de wettelijke voorschriften in acht te willen nemen. Door den secretaris wordt opgemerkt, dat de Baad bezig was met de overdracht van het electrisch be drijf aan de provincie en dit de aanleiding was dat de begrootiing niet eerder kon worden vastgesteld. Voorzitter zegt, dat hij deze opmerking van Ged. Staten niet aardig vindt en spr. gelooft ook niet dat een dergelijke opmerking gemaakt wordt tegen de groote steden, de gemeente Heldor is zeker nu nog met de begrooting bezig. Trouwens spr. trekt ach y&n die aanmerking weinig aan. De begrooting voor den Vleeschkeuringsdienst, kring Barsingernorn, over het tijdvak van 1 Januari tot 1 October 1927, wordt vastgesteld tot een bedrag van f6950. De voorzitter licht toe, dat deze begrooting loopt tot 1 October, omdat dan de overeenkomst met an dere gemeenten afloopt Er komt wel veranderiing in de regeling, maar aat hooren de heeren later wel, we zijn nog niet klaar. Reorganisatie brandweer. In vèrband met het gesprokene in de vorige verga dering door den heer Kistemaker, deelt voorzitter over de reorganisatie van de brandweer mede, dat B. en W. een berekening hebben gemaakt: le. naar den tegenwoordigen toestand, berekend over de laat ste 30 jaren; 2e. een berekening met do waterleiding en 3e. met een stoombrandspuit Het is de bedoeling dat na afloop van de ópen- bare vergadering een bespreking in comité zal wor den gehoudenen in de eerstvolgende vergadering kan de zaak dan nader in het openbaar worden behandeld. Ue stemburaux. Be stembureaux worden als Volgt Samengesteld: Hoofdstembufoau (gemeenteraad): Voorzitter K. Breebaart Dz., leden O. Smit Gz., J. J. Engel, W. Kooijman Jr. en Jm. Blaauboer Gz., plaatsverv. léden K. Burger, J. Kiitemaker en J. Schenk Az. Stembureaux, district I: Voorzitter K. Breebaart Dz., leden C. Smit Gz. én J. Schenk Az., plv. ledén H. Dubbelman en P. Bronder. District II: Voorzitter W. Kooijma* Jr,, leden, ft Speciale M Reparatie en Spoedbeatelilng iectrl Grootes en Jb. Waiboer, plv. leden D. D. P. Westen berg en mevr. G. Waiboer—Jonker. District III: Voorzitter J. J. Engel, leden Jm. Blaau boer Gz. en K. Burger, plv. leden J. Kistemaker en mevr. D. Breebaart—Stins. De wijze van werkverschaffing, trekkerij. Lijn- BiJ de rondvraag geeft de heer Schenk B. en W. in overweging eens na te gaan of de werkverschaf fing niet beter geregeld kan worden. Spr. vindt de wijze waarop het vraagstuk in onze gemeente wordt opgelost niet goed en spr. zou daarom willen dat B. en W. eens keken waar het wel goed gaat, ln Zijpe bijv.- Voorzitter meende dat het hier vrij goed ging met de werkverschaffing en zou graag willen dat do heer Schenk aanmerkingen naar voren bracht Als ze adrem zijn, kan er dan rekerdng mee worden gehouden. - De heer Schenk begrijpt wel dat een goede regeling □iet gemakkelijk is en als de menschen geholpen moeten worden, kost dat geld en dat is ook wel goed. Maar spr. zou willen dat niet geholpen werd, waar het niet noodig is, want anders zouden we het eind niet kunnen uitloopen. Voorzitter zegt, dat het Armbestuur ven oordeel is, dat wie om werk komt, geholpen moet worden, on verschillig wie het zijn, het is moeilijk een uitsluiting te maken. De heer Schenk wijst er op, dat als geholpen wordt zooals hot teggenwoordig gebeurt er steeds moer werkloozen zullen komen. Er is tegenkanting door do tegenwoordige regeling, niet alleen bij de werk gevers, maar ook bij de werknemers. Als do vasto werklieden weten dat ze in den winter toch worden geholpen, gaan ze los en dat is onze bedoeling niet We willen opbouwend werken, niet afbrekend. Er zijn menschen die thans geholpen worden, maar die het niet noodig hebben, aanstonds kan ér wél een winkelier om werk aankloppen. De heer Engel: Dat is onwijze praat Voorzitter heeft van een .geval gehoord of het waar is, weet spr. niet dat een vasté arbeider los ging werken, maar dat zullen toch gevallen zijn die sporadisch voorkomen. De heer Engel zegt, dat B. en W. de werkverschaf fing in handen geven van het Armbestuur en met de regeling die het Armbestuur treft, kan spr. vrij wel accoord gaan. Wat de heer Schenk wil, beteekent dat het Armbestuur angstvallig zou moeten nagaan of hulp noodig is of niet. Dat evenwel is de bedoe ling van de werkverschaffing niet geweest en ook het Armbestuur kan aan do hand van het regle ment zorgen dat de menschen blijven in den stand waarin zij verkeerden, dus behoeven ze niet te ver armen. Het systeem dat wij willen is dat bij werk verschaffing allereerst worden geholpen zij, die door zich aan te sluiten bij de werkloozenverzekering, zich zeiven .willen helpen. Dat systeem wordt on derste boven gegooid, indien die menschen eerst wor den uitgeschakeld. Dan zou verzekering averechts werken en daar is ook de Minister tecren op geko men. Spr. wijst er op, dat de gemeente subsidie geeft aan de polderbesturen en spr. dacht eerst dat de heer Schenk daar bezwaar tegen had. Immers er zijn er die redeneeren dat de polderbesturen on deze wijze voor de helft van de kosten het kerk kunnen laten verrichten en dat men op deze wijze zijn slooten wel kan laten verwaarloozen. Wij weten wel dat dit het geval' niet is, en doordat iedereen de sloot ingaat, kunnen wij ons met deze werkverschaffing vereeni gen. Dat da boeren op deze wijze geen vast werkman zouden kunnen krijgen, gelooft spr. niet; de heer Schenk heeft om een werkman geadverteerd en den volgenden dag adverteerde hij voorzien te zijn. Als er 80 werkloozen zijn, blijven die er. Spr. zal er zich met hand en tand tegen verzetten, als eerst het Armbestuur zich moet afvragen of een werklooze al of niet f 25 in huis kan hebben. Dat gebeurt ook niet met ons eigen personeel, een onderwijzer wordt op wachtgeld gesteld of men geeft aan Dubbelman f8000 on daar heeft ook de heer Schenk voor ge stemd. Waarom moet nu een arbeider op het merg toe nageplozen worden?, de heer Schenk heeft zelf zijn welvaart te danken aan de vlijt van die men schen. De heer Schenk blijft het Afkeuren dat zelfs men schen die een ander vak hebben, te werk worden ge steld. Als er landarbeiders zijn, die behoefte heb ben, moet er geholpen worden. Er wordt echter nu zoo miserabel weinig gewerkt, Spr. wil goed helpen, op een andere manier. Nu gebeurt het werk zonder leiding en daar heb je niets aan. De heer Engel: De leiding is aan dén burgemeester. Voorzitter zegt, dat de regeling niet meevalt Ook spr. heeft gehoord dat het met 't werk lalala gaat, maar als men zich aan het publiek wil storen, heeft men wel dagwerk. Spr. heeft aan drie leden van het Armbestuur gevraagd en die zeiden dat het met het werk goed ging. Als raadslid heeft men het volste recht aanmerkingen te maken, maar laat men dan zeggen op welke (manier men het zou wenscben. De heer Schenk zegt, juist daarom aan B. en W. gevraagd te hebben dezen zomer aens te willen uit zien naar een betere regeling. snde p s bezor? s. Scrvoft Nlenwe wegen ln flen scheepsbouw. Hoe zullen de „windhonden der Oceaan" er uit zien. Het geheim der snelzwemmende via- Bchem Een uitvinding, dié op scheepvaartgebied naar alle waarschijnlijkheid een niet geringe beteekenis inhouden, is dóór een Duitschen ingenieur gedaan. JJeze ingenieur is A Boerner, die zich op het gebied van motoren reeds «eer onderscheiden heeft Hij heeft de constructie van zijn nieuw schip ontleend aan de bewoging van gnelzwemmendo vissollen. Met <«t voortbewegingssystoem zou Boerner in staat zijn aan zijn schip een snelheid te gaven, die tweemaal ïoo groot is ala de snelheid, die de tegenwoordige Benepen bezitten, oI DL&.W. het de snelheid ven eed D-trein te geven. Op do Elbe, bij Oreaden-—Loschwitz hebben da eer- Jte proefnemingen met een door Boerner, volgens «jn systeem ingerieht vaartuig, plaats gehad. Een correspondent van het Berk Tagebl., die de proef- mf P^S^aakt heeft, vertelt er het volgende van: uit het verloop van de proefvaart moet men zon- aer meer den indnak krijgen, dat de uitvinder dat' gene wel bereikt heeft, dat hij zich van zijn uit vindingheeft voorgesteld. Da óBaagwijdte van het nieuwe prineips laat rich tot nog toe nog niet örew wen, omdat niet als vaststaand ka* worden aanga- nometi, dat het op allé rivier én we schepen, fa zélfs °P vliegmachines kan worden toegepast troï?8 P1"?0'80*1*?» dat door den uitvinder „Porei" f®^00EQd is, onderscheidt zich reeds uiterlijk van zijn fin« §eno9t6IV k* vorm herinnert het zeer Sterk aan de visch van gelijken naam. Op het eerste ge went merkt men op, dat van achteren de voortbewe- gingsachroef mankeert. t)eee bevindt rich in het voorste gedeelte van de boeg, di® onder de water- ISv* e?n trechtervormige opening heeft; links en «Sm bevinden zich in het voorat® gedeelte van het Dcnip openingen, die niet alleen aan de kieuwspleten visch nerinnfcpr. doch ook dezelfde junctie te vervullen hebbed' Achter deze rijdelingscbe uiuaatoponingen is de Scueepswand aan beide rij den van ruwe nerven voorzien. AI deze schijnbaar absurditeiten worden minder ongerijmd, wanneer het schip zich in beweging zet De „Forel", die dan met het Boernersche systeem was uitgerust, heeft de volgende afmetingen: Leng te 9 meter, breedte 1.2Ó meter, diepgang 65 centime ter ballast 400 K.G., schroef 47 centimeter diame ter. Voortbewogen door een 6 P.K motor, ging het met B man aan boord stroomopwaarts. Tijdens de vaart kon het volgende vastgesteld worden: Door de werking der schroeven werd een groot deel van den weerstand, die zich bij een voortbewegend schip voor de boeg ophoopt, naar binnen gezogen, daar door de draaiing der beide schroeven versneld, om oogenblik- kelijk daarna door de kiemspleten te worden uitge- etooten. Deze beweging veroorzaakt, dat het heele schip door een laag water omspoeld wordt, die snel ler stroomt dan de normaio stroom van het water, (het schip voer stroomopwaarts) en het schip voor uit stuwt, terwijl de vlajctedruk, dus de weerstand tot een minimum beperkt wordt De door de turbine werking versnelde watermassa'swerken nog op an dere wijze aan de voortstuwing van het schip meo. ZIJ nemen van de scheepsschroeven energie over, die in den vorm van ontelbare kleine wervelstroomon tot uitdrukking komt Dez® wervel stroomen worden door de «erven, i* de* scheepswand aangebracht en hier voor genoemd, i* hu* o*tataan begunstigd, halver wege hu* draairichting onderbroken, zoodat weer een deel van de opgenomen energie aan het schip afgegeven wordt, en het daardoor helpt voortbewe gen. Men zag bij de proefvaart duidelijk, hoe de wer- velstroomen steeds Veer braken, zoodat het schip voortdurend tot aan den waterspiegel door een ket ting van wervelstroomen was omsloten, die in zeker opzicht aan het schip een voortrollende, beweging ga ven. Nog iets andere viel op t® merken. De bijna opge heven kop weerstand was *11 een nog maar merk baar daaraan, dat zich zoo goed als geen golven meer voor den boeg vertoonde, terwijl bij een grootere vaart een zeer zwakke stuwgolf ontstond. Verbluf fend was de gemakkelijkheid waarome de boot zich keerde en wendde, terwijl het tot stilstaan brengen Voorzitter weet niet hoe het in den Anna Pau- lownapolder is geregeld. Spr. hoopt niet dat men zijn afkeuring gaat uitspreken over het Armbestuur. De heer Schenk zegt met de leiding te bedoelen, een leiding onder de werkers. Kan het werk niet worden aanbesteed. De heer Burger zegt, dat de Schringkaag een proef heeft genomen met het uitdiepen van een sloot bij aanbesteding en één in daggeld en de uitkomsten waren dezelfde. Spr. gelooft niet dat de menschen zullen saboteeren om het werk zoo lang mogelijk te rekken en als dat gebeurde, zou spr. dat betreuren. De heer Blaauboer kan voor een zeker gedeelte het gesprokene door den heer Schenk billijken. Ook spr. ziet do moeilijkhedon van een goede regeling, maar er zijn menschen die zich beslist wel 6 weken zouden kunnen redden en die nu direct worden geholpen. Soms zijn ze één dag zonder werk en melden zij zich aan. Op die manier zal ook het werk te vlug klaar wezen en zal later moeiliik werk zijn te vinden. Menschen die hulp noodig hebben dienen te worden ;eholpen, maar menschen die het niet noodig heb- ien, steken op deze manier het geld van andere men schen in hun zak. Spr. denkt aan een regeling waar- .bil men eerst een paar weken zonder werk moet zijn, vóór men geholpen wordt Voorzitter vraagt of men van oordeel is dat een los werkman in den zomer zooveel extra verdient dat hij in den winter enkele weken zonder hulp kan. Spr, oordeelt van niet. De heer Blaauboer vindt het niet goed dat men schen die het betrekkelijk niet noodig hebben, direct naar do armenkas loopen. Voorzitter zegt dat do armenkas niet de bedoeling is. Vroeger zijn wel bonnetjes afgegeven, dat was armenzorg. Nu kan men zich aanmelden bij de ar beidsbemiddeling en do werkgevers kunnen dan Uit zoeken. En als een werkgever iemand uitgezocht heeft, moet de werklooze dat accepteeren. De heer Engel heeft drie bezwaren gehoord, dat er menschen geholpen werden die niet geholpen behoor den te worden en daarna dat er tekort gewerkt werd en de leiding niet deugde. De leiding is bij drie le den van het Armbestuur en die worden dus veroor deeld. Of ér tekort gewerkt is, weet spr. niet, hij heeft er geen verstand van en bemoeit zich er dus ook niet mee. Bij de werkverschaffing gaat jong en oud bij elkaar en het werk zal niet zoo goedkoop ge beuren als bij inschrijving. Spr. heeft ook al gehoord, dat het loon waarvoor het werk te Kolhorn is aan genomen, nergens naar leek. Welnu, voor dat duur dere werk dient de subsidie der gemeente en spr. vraagt of het nu zoo erg is als de gemeente voor deze werkverschaffing flOÖÖ per jaar betaalt. De werkverschaffing is, zooals ze thans is geregeld, niet alleen in het belang van den arbeider, maar ook in dat van den middenstand, want zooals het vroe ger geregeld was, moesten de winkeliers gedurende den winter dikwijls op crediet verkoopen. Spr. wijst er voorts op, hoe gevaarlijk het is om de menschen eerst 5 A 6 weken zonder werk te laten loopen, want na die 5 6 weken zou de winter kunnen invallen en zouden er weer 6 weken bij kunnen komen. Spr. oordeelt dat de heer Schenk te kort schiet doordat hij geen betere regeling aangeeft Voorzitter deelt mede, dat de werkverschaffing f1000 heeft gekost De heer Blaauboer zegt niet op den voorgrond to hebben willen schuiven dat de menschen na 5 A 6 weken geholpen moesten worden, maar dat men schen die zich kunnen redden, aan de werkverschaf fing deelnemen. Spr. vindt de regeling zoo beroerd. De heer Smit zegt dat de leiding van de werkver- schaffing niet is te benijden. De heeren Kater e.a. hebben zelf de werkverschaffing niet noodig en Ka ter loopt zich gaten in de kousen. Aan dezen kant wordt dan ook alles gedaan'om de werkverschaffing zoo goed mogelijk te regelen en spr. had daarom van den anderen kant oneer medewerking verwacht Spr. wil geen namen noemen, paaar die medewer king is spr. niet meegevallen, al heeft spr. er nooit over gesproken, omdat Kater hem mans genoeg is. De menschen moesten zelf zeggen: „ik wil mijn geld verdienen". De heer Kistèmaker vraagt of hét slootwerk niet aanbesteed' kan worden, dat is voor beide kantëh veel mooier. Voorzitter wil de discussie maar sluiten. Het Arm bestuur is niet voor uitsluiting. Spr. zal eens infor- meeren hoe het in den Anna Paulownapolder of Zijpe geregeld is. De heer Schenk herhaalt, een dergelijk onderzoek te hebben ge,vraagd. Het was beter dat er in aan genomen gewerkt werd, om die lijntrekkerij over te maken. De heer Burger meent dat als "er een groep men schen in een sloot staat en er moet b.v. een dam ver plaatst worden, het wel gebeurt dat een gedeelte van het werkvolk stil staat, dat is een onoverkomelijk iéts. De heer Schenk: Als het werk goed verdeeld is, niet. Do heer Burger acht het niet goed als er scheiding gemaakt wordt in beter en minder gesitueerden. De heer Engel zegt dat nu dus uitkomt dat de hoofdfactor is dat, er tekort gedaan wordt Misschien zijn er wel enkele menschen die té kort doen, of dat enorm was. Wanneer de motor werd afgezet, lag het schip in minder dan geen tijd stil, (vlerwieïremmen op het water) op een zeer rustige manier, zonder dat de stopzetting groote beweging in het water tenge volge bad. Na déze korte bescchrijving is hêt misschien wel interessant de oorzaak van bet Boernersche effect te leeren kennen. Boerner zegt daarover: Hij verwon derde zich reeds langgen tijd, evenals menig ander, die de natuur nauwkeurig bestudeert, dat de forel len met ongelooflijke snelheid tegen den stroom in zwemmen. Van de forellen dwaalden zijn gedachten af naar de grootste snelzwemmers, de haaien. Zwemt een visch werkelijk met haar vinnen? Enkele reeds vroeger opgedane ervaringen op dit gebied waren voor Boerner niet voldoende. Hij liet zich een 120 pond zware en 1.50 Meter lange haai door een Noor- zoevisscherij sturen en bestudeerde het dier met de grootste nauwkeurigheid. Het allereerst zocht hij naar een verklaring daarvoor, waarom de haaien meer kieuwen hebben dan hunne langzamer zwem mende collega'®. De kattenhaai beeft namelijk drie, de haringhaai vier, de reuzenhaai vijf en de blauwe haal zelfs tien kieuwen achter elkander. Dan vond Boerner de plooien in de huid der haaien ook «eer eigonaardig. Waarom had eigenlijk de haai van dor- gelijke verhoogingen op zijn huid; misschien als eschermingsmiddel? Tenslotte kwam de uitvinder tot de conclusie, dat de visschen hun kieuwen niet alleon hebben om er mee te ademen. Integendeel, hij beweerde vastgesteld to hebben, dat do visschen ntin kieuwen stelsel naast ademhalingsorganen, ook voor voortbeweging gebruiken en heeft op grond va* dé ze ontdekking de volgende theorie opgebouwd. De visch slikt het water niet alleen om té ade men, maar ook om te zwemmen. Door de kieuwen perst hij het met verhoogde versnelliing weer uit en laat het verder langs zijn lichaam wegglijden. Hij schakelt alzoo een medium in tusschen de voort Te bewegen last, die zijn lichaam uitmaakt en het wrijvlngs- en weerstandsvormende water. Het uit geperste water uit rijn kieuwen vormt wervelstroo men, Welke in do schubben en huidplooien ingrij pen en zoodoende oen voortdrijvende kracht té Voor schijn roepen. Da vinnen der visschen dienen alleen voor behoud van het evenwicht, terwijl do staart dienst doet als het ware als startmotor en vonder als stuurinrichting. De Boernersche gedaehtengang heeft op het eerste het werk te duur wordt. Maar spr. zal zich blijven Verzetten, als men zich weer gaat bemoeien met do private aangelegenheid-van een werklooze, dan krij gen we weer de ouderwetsche armenzorg. Spr. wijst er op, dat de werkloozen steeds disponibel blijven voor de particulieren. De heer Burger is van oordeel, dat de Anna Pau lownapolder een beter figuur slaat dan het Schager Koggebestuur. Het werk wordt nu gedaan door niet- ingezetenen. De heer Kooijman: Maar dat betreft niet alleen de gemeente Barsingerhorn, de Schager Kogge is 3300 bunders. Het gemeontebestuur had dan aan het Scha ger Koggebestuur moeten vragen. Voorzittor zegt, dat Droog het werk heeft uitbe steed. De heer Kooijman: Dan had du® het gemeentebe stuur aan Droog kunnen vragen. Voorzitter sluit dan nu de discuselön. Wat er voor de tuberculose wordt gedaan in Barsingerhorn. Een mooi aanbod wordt geweigerd. De heer Burger brengt ln bespreking het artikel van den heer K. de Boer in de Schager Courant van 9 Februari en dat inhoudt een opsomming van te kortkomingen van de Witte Kruisafdeeling én ook van het Armbestuur. Spr. wenscht nadere inlich tinggen, omdat het Witte Kruis gesubsidieerd wordt door de gemeente. Wat spr. dan zou willen weten be treft het bezoek aan het consultatiebureau, het moe ten liggen in een ligtent en de omstandigheid geen bed daarvoor ta kunnen koopen. Voorts dat do vróuw na onderzoek door Dr. Winkler extra sterke voediing zou moeten hebben, en deze geweigerd zou zijn zoo wel aan Do Boer als aan zijn vrouw. Voorzitter zegt, dat het Bestuur van de Witte Kruis afdeeling reeds een antwoord in de Schager Courant heeft geplaats. Voor verdere mededeelingen is co mité-vergadering gewenscht, omdat die mededeelin gen, waar zo een persoon betreffen, niet voor open bare vergadering vatbaar zijn. Als de heer Burger daarna in openbare vergadering de zaak wil bespre ken, is is dat zijn zaak, geheimhouding zal spr. hem niet opleggen. De heer Engel zegt dat in het artikel feiten wor den genoemd, die als ze niet worden weerlegd, een blamage inhouden voor de gemeente. En spr. dacht dat er dingen waren die wel in het openbaar gezegd konden worden. Zoo bijv. aan den eenen kant de ver klaring dat als de vrouw in bet bed van den patiënt ging, dit geen besmetting zou veroorzaken en aan den anderen kant dat voor het in gebruik nemen van het bed, het bed eerst ontsmet diendo to worden. Voorzitter zegt dat dit iets ,is, waarop spr. toch niet kan antwoorden, dat zijn doktersadviezen. De heer Engel noemt ook het weigeren van ver sterkende middelen. Er wordt heel wat voor de tb.c, bestrijding uitgegeven, doch als het is zooals in het artikel staat zou blijken, dat aan den anderen kant toch weer niet voldoende steun wordt verleend. Voorzitter zegt dat de heeren Burger en Engel kunnen praten wat ze willen, maar spr. zal in open bare vergadering geen woord zeggen. De Raad gaat in comité. .Na heropening vraagt de heer Burger over gé- noemde zaak nadere inlichtingen. De Voorzitter deelt dan mede, dat wat het Arm bestuur betreft, het gezin f 12 kreeg, met versterkende middelen, vleesch en melk. Dr. Bósch is bij spr. ge weest, die mededeelde dat het goed zou wezen als de man naar Gelderland zou gaan. Het kleine ki*»4 was ook tb.c. en de vrouw was niet best Spr. heeft toen zelf gevraagd of het niet het beste zou zijn dat het heele gezin voor een jaar naar Gelderland werd gestuurd, de kosten daarvan zouden voor het arm bestuur f35 per week bedragen. De betrokken per sonen evenwel hadden hier geen idee in, de bezwa ren weet spr. niet. Zè kunnen dus niet zeggen dat het Armbestuur niet heeft willen helpen. Wat hét Witte Krujs betreft, daarover kan spr. niets zeggen* desnoods zouden we aan Dr. Beeker om schrifte lijke mededeeling kunnen vragen. De heer Burger zegt dat de heer Blaauboer lid is van Het Witte Kruis, misschien kan die wat mededee- len. Voorzitter antwoordt, dat de heer Blaauboer geen bestuurslid is, ook de heer Burger en spr. zijn lid van het Witte Kruis. De heer Engel zegt, dat we dus nu een andere kijk op de zaak hebben gekregen. Het schrijven van De Boer luidde zoo, dat de indruk werd gevestigd, als zou in de gemeente Barsingerhorn weinig zijn ge daan, terwijl nu blijkt dat het Armbestuur het idéé aan de hand heeft gedaan het heele gezin naar Gel derland te sturen. En spr. vertrouwt, dat het Arm bestuur daarna ook niet te kort zou zijn geschoten en verder voor de nazorg zijn opgekomen, door te zorgen voor werk of anderszins. Toen het aanbod was ge weigerd, kan spr. rich indenken dat de zorg ver flauwd is. De voorzitter deelt verder fiog mede, dat voor SL Nicolaas de Boer bij het Armbestuur is geweest en gevraagd heeft om f100 voorschot, om inkoopen te kunnen doen. Geen halve minuut is getwijfrid, D® Boer kon 'sftYond® het geld halen Spr, wij ut er nog gezicht, vooral voor den leekiiets verleidelijks, dat zeer tot de geloofwaardigheid ervan toe bijdraagt. De verdere ervaring zal echter leeren, of de uitvinder tenslotte gelijk krijgt Misschien treden er door den tijd nog wel niet voorziene onmogelijkheden op, die het oog van den leek niet vermag te ontdekken, of door de ter zake kundige op dit moment over het hoofd worden gezien. In ieder geval zal de scheeps- bouwtecniek de ontdekking eerst wel zeer nauwkeu rig nagaan, alvorens haar toe te passen. In dit verband is het misschien niet overbodig op te merken, dat men zich reeds veel eerder op het ge bied van de voortbeweging van 6chepen door middel van de rectie van het water, heeft toegelegd. In 1738 trachtte Daniël Mernoulli, geboren to Groningen, 'n schip voort te drijven door het water het achterechip uit te stooten. Tegen het einde van de vorige eeuw heeft de Engelschmaan Rumsey een stoomboot gge- bouwd, waarin hij het principe van Bernouilli ver wezenlijkte. Uitvinders hadden toentertijd met nog grootcr pessimisme te kampen dan tegenwoordig en zoo kwam het, dat Rumsey's pogingen al heel spoe dig gestaakt moesten worden. Ondervorwijzing naar Bernoulli en Rumsey toont Boerner aan, dat de reactiewerking van bet uitgestooten water alléén niet voldoende is, om een bevredigend resultaat te bereiken. Alleen in de toepassing van de drie midde len, die hij in zijn scheepsbouwprincipe heeft neer gelegd. «iet Boerner den weg naar een werkelijk té- sultaai Het is overigens duidelijk, dat een uitvinding, als deze, niet zoo zonder eenig meer door de wetenschap en dé techniek in de praktijk kan worden toegepast, daar maa ral te vaak in het begin van vele kanten bezwaren optreden en tegenovergestelde opvattingen aanl het licht treden. Maar dat zijn meestal de ver schijnselen, welke een nieuwe uitvinding begelei den. En niet heelemvtl ten onrechte kan men ver wachten, dat het grootste deel van het publiek, dat niet deskundig is, niet direct hooge verwachtingen koostert. al behoeven zij niet bepaald* tot de pessi misten te behooren. Velen zullen zich zeker nog her inneren, dat een paar jaar geleden het „Roto*- schip" ook een algeheelo omwenteling in de scheeps- bouwtechniek terweeg moest brengen, waarvan tot nog toe niet veel is te bespeuren, op de enkele uitzon dering na, waarbij een schip volgens dii priacipe wordt voortbewogen, x

Schager Courant | 1927 | | pagina 5