De verwerping van het Tractaat. Marktberichten. I Ga na Ga van 't Voorjaar eens naar SPAANDER 6 Co. Voor de Kantonrechter te Alkmaar. Binnenlandsch Nieuws. U ets. den hoogeten prUa, welke per pond besteed werd. De handel in kalf- en geldekoeien was goed, wat de prijzen betrof, iets minder. Naar pinken was hoegenaamd nog Reen vraag. De handel in nuchtere kalveren was heel stug. Zoo was het ook met de overhouders. Deze Rolden over 't alRemeen ook belangrijk minder; hier is op 't oogenblik ook o vraag naar. Do handel in hokken en geiten was ook weinig van beteekenis. De slachtschapen golden tot f 45, deze wilden ze nogal''hebben. De handel in paar den was goed. De biggen schrammen goTcfën een paar gulden duurder bit de vorige week; toch was de handel niet druk, (met een grooten aanvoer. Op de vetmarkt was de handel zeer gedrukt, ook weer minder in prijs. Op de kippenmarkt wa9 het deze keer niet veel gedaan, weinig aanvoer, prijs houdend. De boten werd nog al vlug verkocht, iets goedkooper. EEN NIEUWE KIESVEREENTGING. Naar men ons mededeelde is een nieuwe kies- vereeniging voör de a.s. gemeentreaadsverkiezing in wording. Het doel is om de verkiezing van de heeren Gor ter en Van Erp te bevorderen. Behalve deze beide candidaten werden ons nog als voorloopige trek- candidaten genoemd de heeren C. Blaauboer, P. Kramers en C. Breet. Waar ons verdere inlichtingen door betrokkenen werden geweigerd, moeten wij ons tot deze korte me- dedeeling bepalen. KINDERVACANTIEKOLONIES. Vrijdagavond vergaderden in Cérès enkele dames en heeren, leden van bovenstaande vereeniging, af- deeling Schagen onder leiding van den heer Brou wer. Notulen, jaarverslag werden gelezen en daar uit bleek, dat de ontvangsten waren f289.08, de uit gaven 1431.82)4, dus een nadeelig saldo van f 142.74)4 Er waren twee kinderen uitgezonden, waarvan één langdurig, vandaar ook het kastekort. De rekening en verantwoording, volgde en ook de goedkeuring. De gemeente had f50 subsidie gegeven inplaats van f 100, die was gevraagd. Men wees er op, dat Zijpe aan haar af deeling f200 gaf. Er werd op gewezen, dat door dit tekort de af- deeling voor 1927 zoo goed als niet kon werken en werd daarom besloten om nog eens om een hoog^re subsidie bij de gemeente aan te kloppen. Tevens werd besloten om voor ons eigen kind in het na jaar eenzelfde avond te organiseeren als nu met zooveel succes voor het' _/Drentsche kind was ge houden. Tot bestuursleden werden herkozen de dames Roggeveen-de Vries en Chr. Kaan en gekozen mej. Harder. Deze laatste in de plaats van den heer M. Visser, die als secretaris had bedankt. De afdracht aan het Algemeen Genootschap werd bepaald op fö. DE LOFSTEM. Gisteravond gaf de Chr. Gem. Zangvereeniging „De Lof stem" in lokaal Bethel eene openbare uit voering. Nadat de voorzitter met gebed en een kort welkomstwoord had geopend, werd met het afwer ken van het programma begonnen. Van de door het koor gezongen liederen kon Psalm 23 ons het meest bekoren, voor het kwartet Scheiden, terwijl voor de sopraan soli, het laatste vers: 0 had ik vleug'len, wel het mooiste was. De heer Van der Brugge gaf nog een paar orgelsoli ten beste, waarvan Adagio en Rondo zeer lofwaardig was. De heer Posthuma sprak nog een woord over den oorsprong van het lied. Over het algemeen genomen werd er goed ge zongen. Er was vriijl veel publiek. Gesloten werd met dankzegging. HOORN, 24 Maart 1927., 113 stapels kleto F&briekskaas f 40, 1' stapel klea-j me Boerenkaas f 41', 1 stapel Fabrieks Comm. Kaas 40, talles gem. Totale aanvoer 15 stapels, wegende 16449 Kg. Handel goed. WARMENHUIÏZEN, 24 Maant 1927. Roode kool: le soort r 25,20, 2e soort f 1,403,50, Gele kool: le soort f 2,40—2,70, 2e soort f 2—3,10 Deensche wtte kool .Te soort f 1.703, tUrieka- feten f 21,402,70, Uien f 4,10, Grove uien f 3,40 'a f 3,50.. Totale aanvoer: 48600 Kg. Roode kooi, 4700 Kg-. Gele kool, 1I&700 Kg. Deenseha witrbe kool, 3200 Kg. Uien. KIERVEILING AMSTERDAM, Prinsengracht 199. 24 Maant 1927. Kipeierenhoogste prijs f 6,40, 'middelprijs 55,25, laagste prijs f 4, eendeieren f '4,305. Totaal aanvoer 550,000 stuks. Handel stug. EIERVEILING HELDER, 24 Maart 1927. Aanvoer 109 partijen, 18364 kipederen, 981 eend eieren, prijs wit ongewiogen f 4,505/ prijs bruin ongewogen f 4,90—5,60, prijs eendeieren f 4.50 EIERVEILING SCIIAGEN, 24 Maant 1927. Aanvoer 63492 kipeieren, gewogen en geschouwd, 55—57 Kg., f 4,50—4,60, 50—60 Kg. f 4,60—4,80, 61—63 Kg. f 4,80—5,40, 64—66 Kg. f 4,10—5,50, ougowogen bruin f'4,80—5,40, wit x 4,50—4,90, ge middeld f 4,70, 'Jdefltn f '44,40, 8376 eendeieren r 4 f 4,30. ALKMAAR, 25 Maant 1927. Op de heden ge houden kaasmarkt wanen aangevoerd 103 stapels Vegende 102652 Kilogrammen. F.abriekskaaskleine met merk f 46,50, Ooamnissie- kaas met nuerfc 43. Boerenkaas: bkleine zonder merk (39, Oom,mi ssiekaas met merk f 48, Handel goed. ALKMAAR, 25 Maart. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoenrd 648 hectoliters. 225 HL tarwe f 14,7515,50, 75 HL gerst ohev. tf 1(2—14, 253 HL haver f 1050—12, i49 HL boonen: paardeboonen f il2,2512.75, bruine boonen f 13,75 1.4,50, witte 1 boonen f 1820, 1 HL geel mosterd zaad f 2425, 15 HL erwten: groene (kleine) f 28 Éi f <30, groene (gtroobe)) f 31, grauwe f 4556, vale f 30 per 100 kilo. NOORDSCHARWOUDE, 25 Maart. Uien f 4,805,50, drielingen' f 3,303,70, grove uien f 4—4,40, peen f 1,30—1,90, roode kool f 2,40—6,60, doorschot f 4,405.40, gele kool f 2,90—5,20, Deen- scvhe Vitte f il'3,10, doorschot f 0,40—1,80. Aanvoe 4300 Kg UYieu, 9600 Kg. Peen, 163600 Kg. Roode kool, 42600 Kg. Gele kool, 92600 Kg. Deensche witte. BROEK OP LANGEND!JTC, 25 MW. Roode looi: lé soort f 2.405,40, 2a soort f 2,40 4,20. Gele koolle soort f 2,20—4,60, 2e soort f 2,20 k jff ,90, Witte kool vroege f l-,703.80, Witte kool Decnsohe f 1,609,10 Uien f 3.805,10, Drielingen f 1.902.50. Totaal aanvoer: 40600 Kg. Roode kool, 0113000 Kg. Gele kool, 56600 Kg. Witte kool, 9700 Kg. Uien. ALKMAAR, 25 Maart. Spruiten f 11-42, Bieten f 1,903 per 100 Kg., Preri t 1,505,60 per 100 bos, Boerenkool f 0,70— 2,30 per 1Ö0 stuks, Radijs f 3,808,70 per 100 bos, Roode (kool f 2,40—7,30, Gele kool f 2—6,20, Woxv telen f 5,40—6,90, /Uien f 3,20—5.90 per 100 Kg. Spinazie f 0,45—0,73 per bakje (2y» Kg.), Kropsla t 2,809,50 per 100 stuks, Raapstelen f 2,803,70 per bos, Watlof I f 10—SAper 100 Kg„ ET f 10—14 per 1100 Kg. WARMENHUIZEN, >25 Maart 1927. Roode kool: lle soort f 2,205,80, 2a soort f 1,40 4,50, Gele kool: l|è esoorb f 4,10 2e soort f 2,70, Deensche witte kool: le soort r 2,10y3,60, 2e srt. f 1.60—2,30, Drielingen f 2.10—2.40, Uien f 3,90— 4,00, 'Grovfel Uien f 3,403,50. Aanvoer:52700 KgL Roode kool, 1500 Kg. Gele bod, 23000 Kg,. Deen scha iwdtte kool, 5625 'Kg.Uien. Langestraat - Alkmaar. Honderden Colbert-Costumes, Demi-Saisons, Regenjassen hangen klaar. PRIJZEN vanaf 19 tot 65 gld. Eigen kleermakerijen. Zitting van 25 Maart 1927. EEEN PEPERDURE NALATIGHEID. Nog altijd heeft de Kantonrechter nalatige zegel plakkers te berechten. Ditmaal weer eenige land bouwers uit den omtrek. Om te beginnen met don heer J. H. K. uit Stompetoren, die ondanks de ont vangen waarschuwing van een ambtenaar van den Raad van Arbeid te Alkmaar, toch in gebreke was gebleven, tijdig de vereischte zegels te plakken voor zijn knecht A. de Groot. Zijn verontschuldiging dat hij de zegels wel in huis had, maar niet had kun nen vinden, was geen voldoende motief tot vrij spraak en derhalve werd hij, daar het 35 overte- dingen betrof, veroordeeld tot 35 maal f 1 boete, subs. 35 maal 1 dag hechtenis. ONDERWERPING IS HET VERSTANDIGSTE. Een fruitkweeker en tuinder uit H.H. Waard, P. de G., moest zich heden verantwoorden wegens het verzuim rentezegels te hebben geplakt voor zijn knecht I-fven, welke overtreding 32 keer was ge pleegd. Voorts had de adjunct-commies van den R. v. A. die had geconstateerd dat de landbouwer ondanks de ontvangen waarschuwing toch in gebre ke was gebleven, tevens opgemerkt, dat een dienst bode en een andere knecht niet in het bezit waren van renteboekjes, waaruit moest concludeeren dat deze tuinder niet veel medewerking betoonde voor de richtige toepassing der arbeidersverzekeringswetten. Deze verdachte werd dan ook door den kanton rechter met meerdere gestrengheid bejegend en ver oordeeld tot 32 geldboeten van £2 te vervangen door* 32 maal 1 dag hechtenis. DE VERKEERSBELANGEN GAAN BOVEN AL LES. Een vrachtschipper te Broek op Langendijk had op 19 Maart zijn lading afgezet op de Prins Hendrik kade aldaar, hetgeen hom was verboden en waarte gen de veldwachter Nieuwenhuis hem bereids reeds had gewaarschuwd. De P. H. Kade, die door de af sluiting van den beroemden Twuijverweg zeer druk wordt bereden door autobussen en ander gerij, is thans niet moer do rustige plek, waar een schipper zijn vrachtgoederen kan lossen en zijn vrachtauto kan plaatsen om die goederen verder te vervoeren. Hij werd dan ook veroordeeld tot 12.50 boete sub- 'sidiair 2 dagen hechtenis. EEN SCHRIFTELIJK VONNIS. Jacob Z., H.H. Waard, overtreding keuringsregle ment op de autobussen, f 10 boete subs. 5 dagen. Het betrof hier het vervoer van passagiers in een niet goedgekeurde bus, normale uitgaven te dekken. In deze minder gunstige factoren vinden zij aanlei ding, er krachtig op aan te dringen, dat het in de laatste jaren verbroken evenwicht tusschen de in komsten en uitgaven worde hersteld en daarbij zoo veel mogelijk geleidelijkheid worde betracht. De middelen, welke op 31 Dec. jl. nog in het reserve fonds aanwezig waren, zouden daartoe, naar het ons voorkomt, de gelegenheid kunnen bieden, indien ze gedurende het tijdvak van overgang voor het aan zuiveren der tekorten werden besteed. Dat het re servefonds geheel zou worden uitgeput om de be- grooting voor 1927 sluitend te maken, achten zij kwalijk verdedigbaar. B. en W. zijn van meening, dat er termen zijn, om aan de bezwaren van Gedeputeerde Staten tegemoet te komen. Dit zou h. i. kunnen geschieden, door volgn. 2a der Begrooting-1927; ontvangsten uit het Reservefonds voor bijzondere doeleinden, te verla gen en volgn. 337 dier zelfde begrooting: belasting naar het inkomen, te verhoogen met f 2.646.000. BURGERBRUG. Naar wij vernemen heeft do heer J. P. van der Pkaog, hoofd de O.Lr sohool alhier, verlenging' van ziiekbeverlotf: aangevraagd.. BURGERBRUG. Men deelt ons mede dat de heer Jb. Bellis onth, slag" heeft laamjglervraagd als lijn werker bij het ge meentel ijk eleotriscdteisbedrijf alhier. JULIANADORP. Vrijdagavond hield de afdeeling Helder van de Ver eeniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland, een algemeen© vergadering in een lokaal van de chr. school te Koegras. Aanwezig waren ook nog een aantal gasten, waar van er zich drie als lid lieten inschrijven. De voorzitter, de heer Willemse, riep allen het wel kom toe, De notulen werden door den secretaris, den heer J. Kiljam, gelezen en onveranderd vastgesteld. De agenda van Ring 8 vermeldde ook een punt om tot opheffing van dien Ring te besluiten, omreden deze nu geen reden van bestaan meer heeft. Daar de afd. Helder nog niet daarbij is aangeslo ten, zal aan dat bestuur bericht worden, dat er afge wacht zal worden, hoe de beslissing omtrent het on derhavige punt uitvalt Naar de Alg. Vergadering te Utrecht op 28 April a.s. wordt de secretaris afgevaardigd en de heer Th. Terra als plaatsvervanger. Bij de rondvraag bespreekt de heer Terra het hou den van een lezing of het houden van een practi- sche les. Hierover wordt druk gediscussieerd. Ge tracht zal worden om in de maand April a.s. een Rijks-Bijenteeltconsulent hier een lezing te laten hou den, zoo mogelijk met lichtbeelden. Gevraagd zal wor den alsdan een beschouwing van de bijenteelt in het algemeen te houden. Mocht door een of andere reden er soms niemand kunnen komen, dan zal in ieder geval de Voorzitter een inleiding houden. De Bazar ten bate van de school zal in Augustus worden gehouden, en het is derhalve gewenscht, om dan de toegezegde potjes honing voor gebruik van het lokaal beschikbaar -te stellen. Een der gasten, die nogal wat kennis in de praktijk had opgedaan, was bereid om nog eenige vragen, die gedaan zouden worden te beantwoorden. Over het voeren der bijen en over de soorten van kasten werd toen in den breede van gedachten gewisseld. Men staat echter versteld van de verschillende toegepaste methodes, die toch aan iederen imker in het bijzon der het meeste voordeel geven, en goed slagen. Daarna sluiting. ANNA PAULOWNA. Zijn we goed ingelicht, dan zal een groep van mal contente, een soort van oppositiepartij dus, bij de aanstaande Raadsverkiezing met eigen candidaten uitkomen. NEKKRAMP TE LEMMER. Gistermorgen is alhier bij een dochtertje van 5 jaar van het hoofd der R.-K lagere school nekkramp ge constateerd. uDE BEGROOTING VAN AMSTERDAM. Ged. Staten van Noordholland hebben de begroo ting van 1927 voor de gemeente Amsterdam niet goedgekeurd. Volgens Ged. Staten is er geen vol doende evenwicht tusschen ontvangsten en uitga ven en verzoeken zij de begrooting andermaal bij den Raad aanhangig te maken en te bevorderen, dat dit evenwicht worde hersteld. Ged. Staten meenen daarbij niet te mogen verzwijgen, dat zij zich na le zing der verschillende stukken niet hebben kunnen onttrekken aan den indruk, dat de-voorzichtigheid, die gedurende eene reeks van jaren het financieel beleid van Amsterdam heeft gekenmerkt, ©eniger mate dreigt te loor te gaan. En vooral voor eene ge meente, die, gelijk Amsterdam, in een stadium van snelle en ingrijpende ontwikkeling verkeert, achten zij die voorzichtigheid in hooge mate gewenscht. Ged. Staten wijzen op de hooge uitgaven die voor Amsterdam a.s. zijn en dat sinds 1923 de gewone in komsten nimmer toereikend geweest zijn om de ZTJPHL (By Idee qp 19 en 21 Maart gehouden kern van dJenstpïïüh.tiig'en <3.-0® Kohtingi 1928 uit deze gt meenbe, werden 41 dienstplichtigen vcor don li taireta dienst geschikt bevonden en 4 vc ongeschikt. ZIJPE. Geleaigenheid tot koetelooze inehring üol worde* gegeven in den O.L. school te Burger brug,, op 31 Maart a.s., dJes morgens te 10 uur, ite Sint Maart! tensbrug op^ -deuaeltden dog, des namiddags te 1 uur, en te Sehagerbrug op 1 April a.s., des mor gens te 10 uur,. v ZIJPE. Wegens het vergevorderd seizoen aal do ge meentelijke steun voor de warkversohafÉng op 2 April worden stopgezet. DE WERKLOOSHEID OP WIERINGEN. Heb gemeentebestuur heeft zich inzake het werlcalotosheidsvraagstuk nog eens met een brief tot den minister van baxmenlajidsche zaken en land-» bouw gewend, warain heb bestrijdt dab de boes terne- den inzake het arbeidersvraagstuk in deze gemeente o.a- een gevolg (zJtfn van het niet tijdig trefijan van maatregelen door heb gemeentebestuur. Het gemeentebestuur besluit: Heb 'duet ons lood, dat Uwe Excellentie gemeend heeft by de -erkenning van de -hier ondervonden aeilijkb iua gw brij ven end, d i werk jpde ar it g.era (tot tgege-s uitend l>ot no onder meiiijk ok on2 yietnfcuie oor de al kun en ni( oorzóc OVE1 Giste enter leoi vr tracht? Iver h band Het waren zeker wel een ipaar duizend menachen die zich, even voordat de beslissing in de Eerste Kamer over het Ned.-Belgisch Verdrag zou vallen, op het Binnenhof hadden verzameld. Bereden po litie en motorpolitie kwamen er bh te pas om het verkeer tusschen de twee poorten van het Binnen hof; dat elk oogenblik dreigde vast te loopen, te regelen. Toen de zitting klokslag half twaalf geopend werd, stroomden degenen, die van een kwart voo-r zien waren, naar binnen om plaats te nemen op de publieke tribunes. De rest bleef buiten, dicht op el kaar gepakt, en in gespannen toestand, achter. Lang hebben ze niet behoeven te wachten. Enke le minuten, nadat de zitting was geopend, kwamen de mensohen. die naar binnen gegaan waren, al weer naar buiten. Iemand onder hen. die blijkbaar zich niet in kon houden, riep opgewonden uit. dat het Verdrag met 33 tegen 17 stemmen was ver worpen. Het resultaat vond zijn weerklank in een luid hoerageroep, dat weldra uit de menigte op steeg. Een ontzettend eedrang ontstond er voor de deur van het Kamergebouw, waar men blijkbaar nog meer bijzonderheden wilde vernemen, of waar men hoopte, -minister Van Karnebeek te zien te krijgen. Deze liet zich echter voorloopig niet zien. Wel verschenen er de andere ministers en de Ka merleden, waarvoor de politie met moeite een pad tusschen de enthousiaste menigte door wist te banen. Fotografen en filmoperateurs waren op dat oogenblik heviger in actie dan ooit. Allengs begon echter de drukte te luwen en toen het twaalf uur Was geworden, ging de menigte al voor een groot gedeelte uiteen, En hiermede was de dag van den 24«ten Maart een datum geworden, die nog lang in de geschie denis van Nederland zal blijVen voortleven. De Kamerzitting* Dadelijk nadat de vergadering was -geopend, werd met do stemming een aanvang gemaakt. Gedurende de stemming ontstonden eenige rumoerige momen ten toen enkele leden hun stem wilden motiveeren maar hierin door de tegenpartij' werden verhinderd. Onder groote stilte werd hierop met het afroepen der namen begonnen, steeds gevolg door het „voor" of „tegen". Tegen hebben gestemd' alle "Vrijheidsbonders. ml. de heeren v. d. Bergih. Koster. Rink, de Muralt. v. Nagell. v. Ampsen en Smeenge alle c.h. op één na, nl. de heeren v. d. Hoeven, de Savornin Lohman, de Gijselaar. de Vos van Steenwijk. de Vries en Verkouteren; 1 van de- 3 v.d.. nl. de heeren Slin- genberg en Westerdijk; 9 van de 16 r.k. nl. de hee ren Arntz, Blomjous. v. d. Lande. Michiela van Kessenich. Vertoeven, id-e Wit. Fransen, Dobbeli- mann en v. Voorst tot Voorst; 3 van de 7 a.r„ nl. de heeren Briët de Veer en Croles; en 7 van de 11 s.d. nl. de heeren Polak. Mendels. de Zeeuw. linde- mij er. Moltmaker, Ossendorp en Danz. Voor stemden -de c.h. v. Wassenaar v. Catwijck; de a.r. Colijn. Anema. de Vlugt en Diepenhorst; de rk. v. Lanschot. Steger. Heerkens Thyssen, Janssen Haffmans. de Jong en Haazevoet; de v.d. van Eimibden; en de s.d. Wübaut. Rrugge. Hermans •en m-evr. PothuisSmit. Det uitslag van de stemming een meerder heid van ongeveer 2/3 tegen het tractaat werd kalm door den minister Van Karnebeek. op wiens gelaat zich slechte een berustende glimlach aftee- kende aangehoord. Elen enkele handdruk en dara- mee was de zaak afgedaan. Minister Van Karnebeek treedt aL Nog denzelfden middag, nadat de beslissing over het Nederlandsdh-Belgiscto Verdrag is gevallen', heeftd' e minister van Buiten!andsche Zaken. JhT. V an K ar n etoeek. aan HM. de Koningin ont slag aangevraagd. Uit De Nederlander (c. h.): „Wat nu?" is de vraag, die in veler harten leeft. Allereerst is er behoefte aan rust. Even zullen de tegenstellingen' opvlammen, dit kan niet anders. Maar dan moet er rust komen. I Het Vaderland (lib.): Maar wij achten het niet in het belang van onzen constitutioneelen staat, dat sommigen onevenwich- tigen het wapen in handen onze belangen minder de Koningin van Nederland onze belangen minder zwaar zou hebben doen wegen dan die van België. Over dezen, onzen bevrienden nabuur, zij ons alleen de opmerking veroorloofd, dat hij niets, maar ook letterlijk niets, gedaan heeft, om, nadat het trac taat in de Tweede Kamer net met de hakken over de sloot was gekomen, de stemming milder te ma ken. Het Centrum (r. k.) schrijft: Wij zien naar de toekomst, met bezorgdheid. Niet allereerst naar de naaste toekomst. Heftig zal de ontstemming in België zijn. Dat is het ergste niet. De Belgen hebben dit negatief resultaat aan zich zelf te wijten. Hadden zij in 1920 niet zélf geweigerd dit tractaat te aanvaarden, ze zouden het al sinds vijf jaren gehad hebben. Dat Nederland thans deed, en op ongetwijfeld betere gronden, wat België zelf in 1920 gedaan heeft, geeft onzen Zuiderburen niet het recht, al te zeer te toornen. J. W. Albarda, de leider der S.D.A.P. in het Volk: „Naar mijn wijze van zien zou de partij, indien zij ten deze eendrachtig ware geweest een schoone roe ping op het tererin der internationale staatkunde met geestdrift hebben kunnen vervullen. De strijd voor het Verdrag zou dan tot da schoon ste bladzijden in de geschiedenis der S.D.A.P. heb ben behoord. Een stem uit België* Een telegram van Belga uit Brussel meldt: Een diplomatiek medewerker van'Belga heeft zich op de hoogte gesteld van den indruk die in zekere Blgische officieele kringen gewekt was door de verwerping van het Nederlandsch-Belgische tractaat. Die indruk is er een van zeer levendig leedwezen. Men betreurt er, dat de gevallen beslissing onver mijdelijk tot gevolg zal bobben, dat de ontwikkeling van de samenwerking tusschen de twee landen in de internationale politiek en met name in het kader van den Volkenbond er onmogelijk door wordt ge maakt. Voorts merkt men op, dat de verwerping van het tractaat door de Eerste Kamer volstrekt niets oplost, De vraagstukken, die het tractaat had opge lost, blijven immers in hun geheel aan de orde. De bewoordingen, waarin de mogendheden ze in 1919 hebben omschreven behouden hun volle waarde. De openbare meening in België is eenparig besloten de volmaakt wettige eischen te handhaven aange zien het metterdaad vitale kwesties betreft, waarvan de economische toestand van België afhangt. Het lijdt geen twijfel dat de regeering met alle noodige vastberadenheid de voldoening zal nastreven welke België het recht heeft te verwachten, oVe Gazette: De verwerping is een slag in het gelaat, maar wij zijn in 1927. In 1918 zou het anders zijn geweest: toen was het de tijd, dat men beefde 'te Maastricht, te Utrecht, en in Den Haag. Wij hadden toen het recht, ja den plichf de overwonnenen te volgen in hun terugtocht, door Limburg te trekken, en Maas tricht en zijn bruggen te bezetten. Het was ook gf- wettigd. Maar wij hebben het, dom als we waren, niet gedaan. Nu of nooit is het oogenblik aange broken voor den godsvrede tusschen katholieken, liberalen en socialisten, Wij moeten ons aaneen- scharen en ons Belgen voelen. De uitspraak van. de Nederlandsche Eerste Kamer maakt aan het debat i 4 geen einde. Het vraagstuk blijft aan de orde. Dat HOO O© Nederlandsen© pers moeten de ministers eiscben. over de verwerping van het r a Fransche persstemmen. verdrag schrijft. Een diepe vreugde vervult ons. ,Een diepe vreugde vervult ons", begint het Utr. Dabgl. over de verwerping van het Tractaat een ar tikel, waaraan we nog het volgende ontleenen: De verwerping van het verdrag heeft, naar onze overtuiging, die verstandhouding niet bemoeilijkt, maar vereffend. Wij kunnen de haat-uitstortingen der annexionisten kalm over ons heen laten gaan, het besef zal veld winnen, dat thans, na jaren van strijd dit groote doel is bereikt, dat tenminste de kleinere mogendheden zich hebben losgemaakt uit de benauwenis der oorlogspsychose, waarvan de in dit traktaat neergelegde concessies aan Bel gië de laatste overblijfselen waren en dat zij, in het tijdperk dat opengaat, hunne verhouding regelen naar het beginsel der eerbiediging van wederzijd- sche levensbelangen. Daarom heeft deze verwerping uit internationalen gezichtshoek bezien, zulk eene groote en opwekkende beteekenis. Ook België zal er, wanneer de eerste teleurstelling verdwenen is, in eene toekomst, welke de internationale gedachte meer ruimte geeft, dankbaar voor zijn,-dat het thans vrij en zonder achtergedachten tegenover Neder land kan staan, dat een toestand van oprechtheid in de plaats is getreden van eene verhouding die samen gesteld was uit dreigement en vrees. Uit de Tijd (r. k.): Velen in Nederland zullen mot ons vreezen, dat de bewindsman, die, nu zijn levenswerk is ver nietigd, de taak aan anderen overdraagt, door de komende feiten in het gelijk zal worden gestel. Met hem betreuren wij dan ook het gevallen votum, dat niet in het belang zal blijken te zijn van ons va derland. De meeste bladen bepalen zich ertoe, het bericht over de verwerping van het Belgische verdrag af to drukken, soms met korte en dreigende commentaa»*, volgens welke Brussel de kwestie van de Wester- Schelde voor den Volkenbond wil brengen, in welk geval deze ze zou kunnen internationaliseeren. Bij na alle schrijvers geven blijk, de betrokken kwes ties onvoldoende bestudeerd te hebben. Zij betreuren de verwerping, maar begrijpen ons standpunt, tot zekere hoogte en onthouden zich van scherpe woor den. Engelsche perstemmen. Het verwpen van het Nederlandsch-Belgisch trac taat trekt over het algemeen in de Londensche bla den weinig aandacht. De indruk in Zwitserland. De „Neue Zurcher Zeitung" het leidend Duitsch- Zwitsersch orgaan, betreurt de verwerping van hot Nederlandsch-Belgisch verdrag en het heengaan van Van Karnebeek, wiens aftreden zoo zegt. het •blad, niet alleen in Nederland maa,r algemeen be treurd wordt. Het roemt Van Karnebeek als oen er varen volkenbondsdiplomaat ,die geroepen was Ne derland met succes in den volkenbondsraad te ver tegenwoordigen. Het blad meent, dat hoewel, dank zij de bezonnen houding der Belgische regeenng, geen gevaar voor een eigenlijk conflict dreigt, toch de ongezonde concurrentie tusschen Antwerpen en Rotterdam weer zal ontbranden, terwijl volgens het juiste inzicht van Van Karnebeek Amsterdam. Rot terdam en Antwerpen een economische eenheid vormen.

Schager Courant | 1927 | | pagina 10