f Schaar Courant Veehouders en Landbouwers! Accountantskantoor J. SCHOORL Pz., Schagen. Raad Harenkarspel Vierde Blad. zult te hoog worden aangeslagen, als thans niet zorgt voor een behoorlijke Boekhouding. Laat over het boekjaar 1926-T927 alsnog een eenvoudige boek houding bijwerken door Binnenlandsch Nieuws. Zaterdag 26 Maart 1927. 70ste Janrgang. No. 8022. Vorgadering van den Raad op Vrijdag 25 Maart 1927. des middags 8 uur. Allo loden zijn aanwezig. Voorzitter de heer J. Burger, burgemeester, secre taris do heer Jb. Dam. Voorzitter heet de heeren welkom, ln het bijzonder den heer Duijves, die na een ernstige ongesteldheid weer aanwezig is, spr. feliciteert hem met zijn her stel. De notulen worden goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen deelt voorzitter mede, dat omtrent hot vetgehalte in de melk de be doeling was, dat dit betrekking had op zoete melk. Ingekomen zijn dé volgende stukken: Verslagen van de Commissiën tot wering van schoolverzuim. Verslag Volkshuisvesting. Verslags choolarts. Er werden 165 afwijkingen ge constateerd'. w.o. 96 gevallen van tooofdiluis. Er was goede medewerking van de ouders. Over de zinde lijkheid van de school te Waarland werd geklaagd, speciaal wat de vloer in één der lokalen betrof. Dr. Groenhart krijgt den dank van Voorzitter voor zijn activiteit. Bij opnieuwde aanvragen om een lokaal voor ge ven van landbouwcursus e.a. zal voortaan de voor waarde gesteld worclen, dat zorg zal moeten worden gedragen dat de school zindelijk blijft. Voorzitter weet niet, of de onzindelijkheid in de school te Waarland te wijten is aan onvoldoende activiteit van personeel of schoolschoonmaakster. Beschikking van Ged. Staten waarbij: ongegrond wordt, verklaard het beroep, ingesteld door het R. K. Schoolbestuur te Waarland tegen het 'besluit van den Raad tot afwijzende beschikking op het. verzoek tot vergrooting van de speelplaats. Rekening van den gomoenschappelijken vleesch- keuringsdienst over 1926. Balans met verlies- en winstregeling van den keuringsdienst voor Waren in hot gebied' Alkmaar, over 1925. Bericht van den Inspecteur der 'Dir. Bel. in de 2de Inspectie te Alkmaar dat. de kwade posten op de ge meentelijke inkomstenbelasting over 1926 bedragen f 2005.12. In verband met de meded'eeling over de kwade posten informeert de heer Francis naar den stand der rekening over 1926, maar Voorzitter antwoordt dat de stand van de rekening nog niet bekend is. Er was gerekend op een saldo van f5000. De heer De Vries vraagt, of het niet mogelijk is te voorkomen dat zooveel kwade posten ontstaan. Voorzitter weet dat niet, de vereeniging van bur gemeesters en secretarissen zou dat künnen over wegen, Misschien zou overwogen kunnen worden de vraag of de gemeente de gemeentelijke inkom stenbelasting weer zal innen. Een abnormaliteit is het weL Mede doding en. Medegedeeld wordt: Kasverificatie G.E.B. Waarland op 19 Febr. 1927, in kas f 460.07; kasverificatie bij den gemeente-ont vanger op 25 Febr, 1927, in kas f 1407.73/4. Goedkeuring Ged. Staten op besluit tot aankoop van land en wijziging der begrooting voor 1927. Mlededeeling. dat het gasverbruik over 1926 heeft bedragen 142582 M3., eene vermindering van 7000 M3. vergeleken bij vorig jaar. Het voornbmen bestond bij het P.E.N. om te elec- trificeeren het gedeelte vanaf Zijdewind tot en met het nieuwe gemaal. B. en W. wenschen uitspraak van de bewoners van den polder Slootgaard. Unaniem verklaarden de ter vergadering verschenen personen tot medewer king en later bleek, dat 40 ingezetenen teekenden voor eventueele aansluiting. Aan het P.E.N. is be rekening gevraagd voor aansluiting van (Slootgaard en gedeelte Woudmeer tot Woudmeorweg "per ceel Francis, mogelijk iets verder. Aan de gemeente is door het P.E.N. gevraagd of de gemeente wel steun zou willen verleenen, evenals gedaan is voor Schagerwaard. B. en W. wenschten eerst exploita tierekening en rapport daarover wordit dan nu afge wacht. dat de stemming voor den Gemeenteraad ia be paald op Dinsdag 17 Mei 1927. omtrent het resultaat van het voorloopig onder zoek inzake elrv.trliicatie van Slootgaard. Goedkeuring van de veroxdeaing tot heffing een er belasting van de ingezetenen van Schagerwaard, aangesloten aan het electrisch net, Rapport van den accountant J. Schoort Pz. te 'Schagen omtrent de balans en verlies- en winstre- kenip" van het G.E.B. te Waarland over 1926. De winst bedraagt f 287.31, Voorzitter dankt den administrateur van het be drijf voor de wijze waarop hij zijn taak waarneemt. Spr. wijst op den gunstigen toestand en spr. voor ziet dat wellicht in de nabije itoékomst tot verlaging der stroomprijzen zal kunnen worden overgegaan. Besloten wordt, het winstsaldo in mindering te brengen van het vroeger geleden verlies. De schooltoestand te Waarland. In verhand met de noodzakeliv^jeid1 tot uitbrei ding van de bijz. school te Wajc^ ,nd wordt mede gedeeld, dat het R.-K. schoolb<u,éShïr te Waarland bericht ontving, van den Inspe- ^ur, dat geen ont heffing meer zou worden vr .cl, ten aanzien van de overbevolking der klas Mei 1927 zal het Waarland sullen blijven, schoolgaan. Spr, wijst er op, dat dus ook nog niet de zekerheid bestaat dat dus de vijfde leerkracht door het Rijk wordt be taald, want dit wordt geregeld naar het aantal van vorig jaar. Voorzitter zegt, dat de Inspecteur dit voor 90 95 garandeert en wel aan de hand van soortgelijke gevallen. Wat het blijven van de kinderen betreft, spr. heeft de schriftelijke toezegging van den pas toor. De heer Francis vindt het voorzichtiger toch eerst de beslissing van den Minister af te wachten. Voorzitter zou toch willen, dat, de voorbereidin gen plaats vonden, het is een onhoudbare toestand, een klas van 60 leerlingen voor één onderwijs kracht. De heer Dekker wijst op do toename der bevol king in Waarland en het is wel noodig dat de voor bereidingen worden getroffen. Do heer De Vries erkent, dat do toestand niet goed is, maar spr. wil toch liever wat meer zeker heid. Voorzitter doet de toezegging zoo tactisch mogelijk te zullen handelen. Hlet bestaan do stroomleverihgscontract mot de gemeente oischte 'herziening. In bet nieuwo con tract zijn enkele wijzigingen van ondergeschikt be lang aangebracht. Goedgevonden. Volgt voorstel tot uitbetaling aan de R.K. school besturen van 80 ipct. van hert voorschot over 1927, ingevolge art. 101 der L.O.-wet 1920. J>e kosten voor het o.l. onderwijs hebben over 1926 bedragen i 8.32 per kind. Voorgesteld wordt aan de bijz. schoolbesturen 80 pet. en wel aan Waarland naar 189 leerlingen f 1258. en aan Kerketbfi'urt naar 136 leerlingen f 906. Conform het voorstel wordt besloten. Het hoofdstembureau on do stembureaun worden aldus samengosteldi: Hoofdstembureau: Voorzitter J. Burger Jz.. leden: J. de Groot. P. Borst. C. Francis en S. J. de Vries; plaatsven'. A. Dekker, A. Groen en A Duijves Stembureoux: Stemdistrictl: Voorzitter J Burger Jz., leden: C. Francis, S>. J. de Vries, plaatsverv. J. Dam en J. Smit. Storndlist/rlct II: Voorzitter A. Dekker, leden: A. Groen en N. van der Holst, plaatsverv. P. de Jong en P. Nieuwboer. Stemdistrict III: Voorzitter J. de Groot, leden P. Borst, en A. Duijves, plaatsverv. C. C. M. Immens en P. Hof. De aftredende leden der Schattingscommissie, de heeren J. Burger Jz,. P. Borst, A. Dekker en (L. Doeken, worden herkozen. Vastgesteld zou worden een suppletciro begroeting, dienst 1926, doch omdat nog niet bekend is hoeveel de bijdrage zal zijn voor de 6 leerlingen die de am bachtschool te Alkmaar bezoeken, wordt dit uit gesteld. Hierna sluiting. seizoen on dooide mee, dat op Men Paaschdag eene openbare uitvoering zou gegeven worden ten bate van Huiszorg, waarvoor hij een beroep deed op de aanwezig jongeuames, om zich met den verkoop, van programma's met bewijs van toegang te belasten. Een zevental stelden zich ter beschikking. AARTSWOUD. De algemeone landbouwcursus alhier is Woens dag geëindigd. Vorige herfst werd deze voortgezet met 7 leerlingen, doch spoedig kwamen er twee bij. Toch was dit getal te klein om voor rijkssubsidie in aanmerking te komen. De afdeeling Opmeer on omstreken van cle II. M. v. L. en de gemeente Hoog woud' zegden elk' f 0 toe. waardoor het mogelijk Werd. vol te houden. Woensdagavond werd deze cursus besloten mot eene openbare los, waarbij alle nogon leerlingen het diploma ontvingon. AARTSWOUD. De ö-fdeeling Opmeer en omstreken van de Holl. Mij. van Yandbouw hield vergadering ton huize van den hoer J. P. de Boardomaker te Spanbroek. Na de opening door voorzitter, den heer Stapel, en lezing van de notulen door den socrotarls, den heer Harp, kregen wo do ingekomen stukken on me- dedeolingon. Voor ditmaal waren er weinigen die iets bijzonders inhielden, dus passeerden dit spoe dig de revue. Daarna kregen we verslag van de fi- nancioele commissie, waar we van aanstippen: Ontvangsten tentoonstelling f3437.99, uitgaven f3339.61, voordeelig saldo derhalve f98.38,-terwijl de eigendommen vermeerderden met f97. De rekening van de afdeeling gaf aan: ontvangsten met inbe grip van het kassaldo ad f 1834.28, totaal f 2534.71 uitgaven f 1425.49. Batig saldo f 1207.60, met inbegrip van het tentoonstellingssaldo. Van het saldo is ren- tegevond belegd' een bedrag van f 1091.69 op de Boe ren! oonnbank te Hensbroek.Tot bestuurslid,inplaats van den heer G. Stapel Sr., welke tot voorzitter werd benoomd, werd gekozen de heer L. Glas. Tét tweeden voorzitter werd gekozen de heer K. Braak, Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering der Holl. MIJ. van Landbouw werd gekozen de heer J. Harp te Wogmeer; tot len plaatsvervanger de heer G. Stapel Sr., en tot 2en plaatsvervanger de heer P. Fluister. Daar de beschrijvingsbrief nog niet was ingekomen kreeg de afgevaardigde vrij mandaat. Door het hoofdbestuurslid Braak werd mededee- ling gedaan dat de beschrijvingsbrief o.a. behelsde salarisverhooging van den secretaris van het Hoofd bestuur. De vergadering keurde dit goed en de afgevaar digden zullen hier rekening mee houden. Na eon kleine pauze kregen we de volgende land- bouwfilms te zien: 1. Zuid-Afrikaansche Spoorwe gen met mooie landschappen; 2. Sinaasappelenteelt, in Zuid-Afrika; 3. Veeboerderijen in Zuid-Afrika; 4. Landbouwonderwijs, leerboerderijen enz. Ten slotte nog een -paar komische films. De rondvraag leverde niets op en hierna volgde op een 5e leerkracht zal hei-v-o,-ai itseruugeij. i»o moeten zijn en om die reden^tihden B. en W. het nie>t juist een lokaal te doen bijbouwen. Voorzitter wijst nu op de leerlingen die paro chiaal tot Heerhugowaard behooron, gemeentelijk bij Harenkarspel, en de kwestie is door spr. met den Inspecteur besproken. De ouders zijn natuurlijk vrij om hun kinderen naar de school te zenden, waar zij willen. Do inspecteur achtte het gewonscht dat alles gedaan werd om 193 leerlingen te krijgen, en dat hij dan alle mogelijke moeite zou doen direct tee verkrijgen 'n 5e leerkracht. Mocht t aantal niet tot 193 komen, dan zal de Inspecteur zich er bij neerleggen dat geen nieuw lokaal wordt gebouwd. De pastoor te Waarland heeft zich gewend tot den pastoor te Heerhugowaard, en het resultaat is dat door medewerking van de ouders, de pasto.or te Waarland garandeert dat 1 Mei 1927 het aantal leer lingen 193 zal zijn. De plannen voor den bijbouw van één of twee lo kalen zijn nog eens bekeken en met don Inspecteur besproken, het plan-Wartenhorst kon niet zijn goed keuring verwerven, het goedkoopste plan-Soal zal worden overwogen. Morgen zal spr. nog een9 naar den Inspecteur gaan. 'JU De heer Francis vraagt, of er zekerheid zal zijn dot de kinderen, die tot nu de school te Heerhugo waard bezoeken, na aanboUw van óon lokaal te al leerlingen 193 DE VERDUISTERINGEN TE VEENENBAAL. Ingevolge ©en iadvies van den rechtsgeleerden raadsman ider gemeente VeeneudJaal, mir. A. v. d. Deure, werd den raad dezer gemeente voorgesteld de verduisterde bmiwpremi.eg.elden terug te vor deren.. Liet meest sprekende geval is dat van E. C. Muller te Veenendaal. Een daar hem gedaan verzoek om bofiiwpremie werd dloor den Minister afgewezen. Toch werd door het toenmalige oolleg© \{a|n B. en W. een mandaat tot een bedrag: vani t 800 afgegeven. Dit bedrag heeft Muller voor noemd eohter nooit ontvangen, daar het verduis terd is. In de laatstleden gehouden raadsvergadering werd na geheim© zitting met algemeene stemmen besloten, die heeren H. A. van die Wesberingh, oud' burgemeester van Veenendaal, thans wonende te Heelsum en de bedde oudwethouders Jan Bos Czn. Jaoob vajn Leeuwen te Veenendaal, gedurende het tijdvak September 1919—Sepbember 1923, tezamen vannen de het college van B. en Wl. dor gemeente Veenendaal, persoonlijk aansprakelijk! te stellen voor een bedrag ad f 300, voor welk'bedrag dat college tóendiertijd een mandaat heeft afgegeven ten name van E. O. Muller, wegens een toegekende bouw- premie, welke premie door dén Minister van Ar beid was geweigerd. EEN MOELIJKE OVERWINNING. Op het erf van den landbouwer J. v. R. te Zwam- merdam is een ware veldslag geleverd tusschen don boer en zijn knechts eenerzijds en twee ambt- tenaren der melkcontrole anderzijds. Drijfnat van de melk verlieten de ambtenaren met de zwaar be vochten monsters ten slotte het erf. Do politie heeft proces-verbaal opgemaakt. BREEZAND. Ook de laatste Nutsavond van „Vriendenkring" is weer achter den rug en de opkomst was gering. Na opening en het lezen der notulen, welke onver anderd werden goedgekeurd, kregen we als lezing van den heer Jm. Schoute „Schrille Klanken", en als vaste bijdrage van den heer M. Glasbergen „Een, Pa niek", Toen kregen wij het blijspel in 1 bedrijf „De principes van Van der Steen", door F. Maerlant. op gevoerd door de dames C. Keijzer, C. van Eeten, A. van Eeten en de heeren B. Straathof, H. Straathof, D. Angevaren en C. van Eeten. Daarna do volgende voordrachten: Vrijheid, door G. Schenk; De List van den Banketbakker, door de dames Keijzer en Gezus ters Van Eeten; een kamerstukje: Do kranige Bur gemeester, door do heeren Jm. Schoute, MM. Glas bergen en Alb. Tiel: Hans en Grietje, door do dames Borst-Tijsen en De Ridder-Schcers; Een Dag ge rouwd, door don heer D. Angevaren on mej. A. v. Beiton; Het Kerstkindje (zang) en Liefdesmart (zang), door C. Glasbergen; Kapittelstokje, door G. Schenk, Het Paartje van Kropswolds, door den heer Jb. Bood en mevr. Bood-Keppel en tot slot Die één, die in t Ouderhuis ontbreekt, door M. Glasbergen. Hierna sloot -sporzitter met een woord van dank voor da grooto en aangename medewerking ln dit sluiting van deze nuttige en tevens aangename ver gadering. WIERINGEN. Alhier werd door den heer N. Scheltus Pa. te Oos- terklief het eerste kievitsei gevonden en aan bur gemeester Kolff aangeboden. WINKEL. Tot Molenmeester van den Lagelandspolder te Winkel, is benoemd de heer C. Meurs. WINKEL. De dienstplichtige der lichting 1927, W. O. Schaap, medisch student is nader aangewezen om te worden ingedeeld bij de Hospitaalsoldaten Ziekenverpleger (opleiding tot officier), WINKEL. Donderdagavond vergaderden een getal kiesgerech tigden niet itot een bepaalde politieke partij' behoo- rende en hebben besloten voor de aanstaande ge meenteraadsverkiezing candidaat te stellen de hee ren: P. Dekker Dz., no. 1, P. Honingh Wz., no. 2, C. Koorn, no. 3. De heer Dekker heeft thans zitting. WINKEL. Blijkens in dit blad voorkomende advertentie wordt de gelegenheid opengesteld om zich aan te melden voor de school voor U.L.O. en nieit alleen voor beginnende leerlingen, doch ook voor leerlingen die in aanmerking komen voor plaatsing, in 'n boogere klasse. Het schoolgeld loopt van f 4.87 Yt tot f9.01 >4, welk bedrag wordt bereikt bij een inkomen van f6000. Alle leermiddelen worden kosteloos in bruik leen verstrekt. Opgeleid wordt voor het M.UX.O.- diploma A en B. BURGERBRUG. De heer 'C. Pronk, leider van de oefeningen der Zijper Sportclub alhier, heeft tegen 1 Mei a.s. ont slag uit die betrekking genomen. KOEDIJK. Een groep vrijzinnige kiezers heeft candidaat Voor den gemeenteraad gesteld de heeren J. Visser, J. Kramer, J. Verwer en C. Bos. z z z z z LANGENDIJK. Bij gehouden openbare verkoopingen van tuinbouw gronden doen de ongunstige uitkomsten van den tuinbouw ongetwijfeld hun nadeeligen invloed gel den. Werden vorige jaren meermalen prijzen van ver boven de f100 per snees besteed soms zelfs tot f200 (1 snees is 1/42 H.A.), hij de laatste veilingen bleef de prijs zeneden de f100, de meeste keeren daar zelfs ver beneden. Bij de tegenwoordige slech te toestand is die achteruitgang zeer begrijpelijk. LANGENDIJK. Met dit mooie voorjaarsweer is de drtikte op onze tuinbouwakkers allerwegen begonnen. Vooral in St. Pancros en Broek is men overal in de weer. Daar is de vroege kool reeds geplant en zijn de nieu we aardappelen aan den grond toevertrouwd. Wor telen en uien krijgen nu hun beurt. Een interessant gezicht is het nu, al die rictaü hekken in wijden om trek te zien staan, een bewijs van den ijver der tuinders en van hun zorg voor de gepote en ge zaaide tuinbouwproducten. In St. Pancras zit heel weinig winterkool meer, daar de werkzaamheden op den akker nu weer den vollen mensch vragen. Na dit droevige jaar zullen de meesten zich wel af vragen: Wat zal het komende ons in het nieuwe toeïtjaar brengen? WINKEL. Woensdag jl. eindigde de mbedorcursus, wslko door de afd. Winkel van de N.-H. Ver. het Witto Kruis in het levon was geroepen. De lessen zijn gegeven door mej. Drent, daartoe door het Hoofdbe stuur aangewezen. Ruim 30 leerlingen volgden trouw van begin tot het einde van den cursus de lessen, aan het einde waarvan mej. Drent dank zeido voor do aangename stemming en warme belangstelling tan de zijde der leerlingen ondervonden. Als bewijs van waardeoring werd haar door de deelneemsters van den oursus een prachtige bloe menmand aangeboden, welko aanbieding gepaard ging met een waardevol woord, uitgesproken door mevr. Smak. Hierna sprak de voorzitter der afdeeling, de heer J. Koster, die met den heer G. J. van Leersum aan wezig was, een woord van dank aan het adres van mej. Drent, zoowel als aan dat. der leerlingen, over tuigd als hij was van het groote nut van zoodanige cursussen, zoowel voor de toekomstige moeder als voor het kind, OUDE NIEDORP, In de gisteren gehouden vergadering! van de Pro- testantsche Kiesvereeniging alhier, werden 8 can- didaten gesteld! voor lid van den Gemeenteraad en na stemming op de ranglijst geplaatst ale volgt; 1. G. Liefhebben aftr, 2. D. Krllior. 3. Jb. van Zoonen Az. 4. J. Waiboer, aftr, 5. M. Beets. 6. J. Waclhendorff van Rijn. 7. Jb. Rootjes. 8. K. van der Oord, aftr. —OUDE NIEDORP. ,!Op de kiezerslijst deizer gemeente, dienstjaar en voor 630 kiezers voor de Tweede Kamer, 628 voor de Provinciale Staten en 581 voor den Gemeenteraad. ANNA PATJLOWNA. Vrijdagmiddag werd de autobus van Naastepad te Van Ewijcksluis aangereden door de vrachtauto van den heer J. Leijen te Kleine Sluis. Beide voertuigen werden beschadigd, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De zoon van Naastepad, die de autobus bestuurde, treft in dezen hoegenaamd veen schuld. WINKEL. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk alhier, is in de vacature, ontstaan door het bedanken van den hoer P. Strijker, benoemd de heer A. Ocstwoud Wijdenes. HET ONTSLAG VAN MINISTER VAN KARNE- BEEK. Naar wij vernemen, beeft do Koningin den Mi nister van Buitenlandsche Zaken, die ontheffing uit zijn ambt beeft gevraagd, gisterochtend' in con ferentie ontvangen. MINISTERIEEL BEZOEK AAN MAASTRICHT. De minister van Arbeid'. Handel en Nijverheid, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, die gisteren te Maastricht vertoefde, vergezeld van d'e afdee- lingschefs Eringe en Westhof en den heer Volma, directeur der afd. Werkloozenzorg en Arbeidsbemidj deling, heeft ten gouveraementshuize achtereenvol gens geboord1 afgevaardigden van den R.K. Werk- liedenbond, van den Ldmburgschen Bestuurders- bond' en van de R.K. Werkgeversvereniging te zo men met de directeuren van de fabrieken Mosa, Kristal-Unie, Siphynx en Société Céramique, ver volgens de vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel en die van den Nijverheidsraad. In den mid'dag waren de burgemeester en de wet houder® van sociale aangelegenheden met den di recteur van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs aan 't woord en tenslotte werd een conferentie gehouden met Gedeputterde Staten. De minister, die alle gegevens verzamelde en toe zegde dat het resultaat der besprekingen zal over wogen worden, heeft zlln genoegen- uitgesproken ovejj de wijze waarop bet program was samenge steld en de verschillende organisaties haar wen schen hébben voorgedragen, waardoor bij eer. der en duidelijker inzicht in diep. toestand i-.evft gekregen. Te half vijf 1» do mlnistej? vertrokken. DIEFSTAL VAN EEN AUTO. Door J. D. te Maatsricht is bij de politie aangifte gedaan, dat een auto uit een aan zijn huis verbonden garage was verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. BOSCHBRAND BIJ GIETEN. Alhier is in het bosch het „Zwanemeer" brand ont staan in het akkermaalshout; een groot gedeelte van het nieuw aangelegde bosch is verbrand. VAN EEN ONHANDIGEN INBREKER In den nacht van Donderdag op Vrijdag is getracht in te breken in een juwelierswinkel in de Piet Hein- straat te Den Haag. De inbreker klom over de schutting van den tuin, maar kwam daarbij op het kippenhok terecht. Hij viel door het gaas en tusschen de kippen, die luid- kakelend opvlogen. De dief vond het toen maar go- raden zoo spoedig mogelijk te vertrekken, zoodat de bewoner, die in zijn slaap- gestoord was, hem niet meer kon grijpen. EEN VOORBSHOEDMIDEL TEGE NMOND- EN KLAUWZEER Dr. [Wi di. Ni. van dier. Slaens te Haarlem,» dffie als natuuronderzoeken naam' heeft), had reeds oera- g© Laren zich 'bezig gehouden met heb vraagstuk vajn het mond en klauwzeer. Daarbij! heeft hij! etté ontdekking gedaan: heb la hem gékdcb een voory behoedmiddel tegen mond en klauwzeer samen te stellen, dat in de bekende Immmoelkoeketn verwerkt woedt. Koeien, die met zulke koeken als böjVoegy sol gespijzigd worden, krijlgen de stoffen van het voorbehoedmiddel in. het Üohifflam1, die zé noodig) hebben om gezond te worden en te blijven, omdat het motnd en klauwzeer geen vat meer op hen) heeft. Reeds rijn verscheiden proeven genomen. Op ver schillende plaatsen in Noordholland rija koeien mat het voorbehoedmiddel gevoederd'. H«fc resultaat was, dat rij niet door mond- en klanwrieor' worden aa* getast, hoewel de ziekte rondom in. deen «rnatigé mate hoorschte.. Dr. van der Sleen is ook bezig, naar een genees middel voor mdod- en klauwzeer te z Vfcen. Tot heden is hü daarin naar hij! zelf verklaart nog niet volkomen geslaagd.

Schager Courant | 1927 | | pagina 13