laad Noord-Sriiarwoude. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrij dag 25 Maart 1927, des avonds half acht. Voorzitter, Burgemeester Jhr. Van Spengler, Secre taris de heer Reinders. Aanwezig alle leden. De voorzitter snreekt bij de opening zijn leedwezen uit over üen slechten economischen toestan. Hij ge voelt met de ingezetenen die hierdoor getroffen wor den. Ten opzichte van de inkomstenbelasting zijn we al licht geneigd pissimistisch gestemd te worden. Ech ter dank zij het beleid van den Raad, zal het niet noodig zijn in het komende jaar hierdoor de belasting te verhoogen. De notulen worden gelezen en onveranderd vastge steld. Mededeelingen. Ie. dat de sluis wederom gepacht is door den heer P. de Moei voor f2010. De pachtsom is thans f2000. 2e. Dat de landverhuring f343 heeft opgebracht, tegen f348.55 bij de vorige verhuring. 3e. dat de landverhuring voor het Burgerlijk Arm bestuur f 230.65 heeft opgebracht, tegen f 228.25 bij de vorige verhuring. Goed toezicht ie wel noodig. De heer Duijves vraagt wie de huurders zijn, daar een der huurders het land zeer slordig gebruikt heeft Goed toezicht is wel noodig. Voorzitter kan momenteel geen antwoord geven, doch zal er ter gelegener tijd mededeeling van doen. De heer Ootjers zegt, dat het vorig jaar het land goed in orde was. Dit jaar was het minder, doch er ia even rekeniug gehouden met de omstandigheden. De heer Duijves: Hot was 3 en 4 jaar terug ook reeds slecht. Alles togel. De man heeft daardoor niets van het land gehaald. Het wordt gevaarlijk. De voorzitter deelt mee, dat de Mosselenbrug zich niet in een gunstigen toestand bevindt. Zoowel de onder- als de bovenbouw bevinden zich in een slech ten toestand. Ter voorkoming van schade zijn thans voorloopig borden geplaatst, met de mededeeling dat de maxi mum draagkracht 3000 K.G. is. Straf staat er niet op, doch bij eventueel ongeval ontheft dit de gemeente van finantieele verplichtin gen. Ter gelegener tijd zullen den Raad voorstellen be reiken. Een flinke spaarpot. Gisteren is de kas opgenomen bij den gemeenteont vanger, waarbij bleek, een ontvangst van f 148309.38, een uitgaaf van f 147.632.85>5, alzoo een kasgeld van 1676.52^2, wat overeenstemde met de boeken. Onder de uitgaven komt voor een bedrag van f23200, die bij de Boerenleenbank geplaatst zijn. Van mej. wed. Eriks—Bruin is een dankbetuiging ingekomen voor de verleende pratificatie. Van mej. wed. K. de GeusBorst is een dankbetui ging ingekomen voor den toeslag op het pensioen. Ingekomen zijn de jaarverslagen: le. van de com missie tot wering van schoolverzuim, waaruit blijkt dat het verzuim zeer miniem is; 2e. van de plaatse lijke schoolcommissie; 3e. van het vervolgonderwijs. Alle stukken en mededeelingen worden voor kennis geving aangenomen. Komen en gaan. Van den heer Langhorst is de mededeeling ingeko men, dat hij zijn benoeming tot onderwijzer aan neemt In een volgend schrijven vraagt de heer Langhorst eervol ontslag, liefst met ingang van 1 Mei, wegens benoeming te Alkmaar. Het onalagywordt eervol verleend, echter op een na der door B. en W. vast te stellen datum. Dat ging niet Van den heer C. Langendijk was een mededeeling ingekomen, dat hij met de door B. en W. aangegeven rooilijn voor zijn nieuwbouw niet accoord kan gaan., waardoor hij «in beroep komt bij den rdad. B. en W. stellen voor het schrijven voor kennisge ving aan te nemen, omdat een dergelijke bepaling geen beroer» op den Raad kent Aldus besloten. Ingekomen zijn verder de rekeningen van den Keu ringsdienst op vee en vleescb en van den Warenkeu- ringsdienst, waarvan we reeds eerder de cijfers ga ven. Lichtelijk verbaasd. Van het gemeentebestuur van Alkmaar Is de mede deeling ingekomen, dat Ged. Staten geen subsidie toe kenden voor het nieuwe ziekenhuis en nu een iets kleiner plan is aangenomen. Zij danken voor den toe gezegden steun. B. en W. zijn echter van oordeel, dat nu het raads besluit niet zonder meer aanvaard kan worden, daar de toegestane s\*bsidie was gebaseerd op het groote plan en nu de financieele uitkomst wel anders zal zijn. Alkmaar zal nu eerst met nadere mededeelingen dienen te komen. Ik ben, aldus voorzitter, wel lichtelijk verbaasd, dat Alkmaar nu .piet komt met de vraag de toezegging te handhaven. In een volgende vergadering zullen we op de zaak terug komen. Voorschot bijzondere scholen. Voor de Chr. Nat. School wodt het voorschot be paald on f 483.50, voor 46% leerling, voor de R.K. Jon gensschool op f 1628.88 voor 157y2 leerling en voor de R.K. Meisjesschool op f 1696.10 voor 164 leerlingen. Het onderwijs kostte aan de O. L. school 112.92 per leerling. Benoemingen. Tot leden van de Schatterscommissie worden herbe noemd de heeren A. Barten, J. Ootjers, P. Zut en C Keeman; tot leden van de plaatselijke schoolcommis sie de heeren J. Kuiper en K. Wagenaar on tot lid van het Burgerlijk Armbestuur de heer H. Swager. In het hoofdstembureau worden benoemd de heeren Ootjers, Barten, Duijves en De Geus, met den burge meester als voorzitter, tot plaatsvervangers de heeren Kooij, Jes en Zut. Tot leden van het stembureau worden benoemd voor district I de heeren Kooij on Duijves, met, de hoe ren Zut en C. Keeman Tz. als plaatsvervangers; voor district II de heeren De Geus en Barten, met wethou der Ootjers als voorzitter, als plaatsverv. de heeren Jes en Reinders. Goedgevonden wordt het vetgehalte der melk te bepalen op 2.75. Na toestemming van de Kroon, zal de verordening als zoodanig worden aangevuld. De Tol s«o den Ttmfjwwao. Had, pp Daonmbn f 277,000, m pp nogirsMD* 290,000. Hst Jedantal is festoen vaa 1£8 Spaarboekjes ux omloop 277, vorige jaar Vanmiddag ia een schrijven ingekomen van het gemeentebestuur vun Broek op Langendijk, met ver zoek adhaesie te betuigen op bet adres dal ze aan de Krooii zullen zenden. Voozritter zegt, dat B. cn W. gister al besloten hadden een voorstel tot adreaseeren te doen. Er is echter geen bezwaar dat thans op deze wijze te7 doen. Het effect is precies hetzelfde. .Niemand zai in dezen verlichten tijd voor een tol zijn, zoodat allen zeker met het voorstel accoord zullen gaan. B. en W. zul len naast de adhaesiebe-tuiging dan de plaatselijke argumenten naar voren brengen. Men zal begrijpen dat het voorstel geen overrompeling is, doch de spoed dwingt. Met een adhaesicbetuiging kan niet worden gewacht. Ik meende dit even te moeten zeggen, omdat het noodig blijkt wat voorzichtig te zijn met uitingen. De heer Duijves dacht dat het beter was dat elke gemeente op zichzelf adresseerde. Men kan dan meer de eigen grieven naar voren brengen. Oudkarspel, die b:v: een uur van den Twuijverweg ai is, kan andere bezwaren hebben dan Broek. Hoe verder de protesten vandaan komen, boe meer zullen ze in slaan. Voorzitter meent, dat evengoed de eigen motieven kunnen worden- vastgelegd. Met algemeene stemmen wordt besloten adhaesie te betuigen en aan de Kroon en aan Ged. Staten de bezwaren kenbaar te maken. Daarna wordt de vergadering gesloten. NOORDSCHARWOUDE. i De afd. Langendijk van Volksonderwijs hield Don derdagavond de jaarvergadering in Concordia. De vergadering was slecht bezocht. De voorzitter, de heer Joh. Zaal, opende de verga- aering met welkom, waarna de heer Janssonius de notulen las, welke werden goedgekeurd. Van den heer Heertjes was bericht ingekomen, dat hij zijne benoeming tot bestuurslid niet aan neemt. Meegedeeld werd, dat in het bestuur de kringvor ming, het houden van een prov. landdag en het houden ecner collecte nader onder oogen zijn ge zien. Kringvorming is reeds eerder in Alkmaar be sproken, doch zonder resultaat, het houden van een provincialen landdag zou voor de propaganda wel aan te bevelen zijn. en het houden van een collecte werd in verband met ongunstige tijden niet aanbevolen geacht, vooral niet daar deze ook het vorige aaT nog gehouden is. Omtrent 't houden van een prov. landdag was de «vergadering van oordeel, dat daarvoor de leiding van het hoofdbestuur moet uitgaan. De afdeelingcn die er voor gevoelen zouden dan het werk kunnen doen. In dien geest zal het hoofdbestuur geschreven wordon. Bosloten werd, dit jaar geen collecte te houden. Van de collecte, het vorig jaar gehouden, is f 169 aan het hoofdbestuur afgedragen en pl.m. f 60 kwam daarvan in de afdeelingskas, De heer Gorter brengt daarna een kort verslag uit van de gehouden bondsvergadering. Eon uitge breid verslag was reeds in het bondsorgaan opge nomen. Hij heeft op die vergadering boven zijn ver wachting een groeiende belangstelling kunnen con- stateeren voor het Volksonderwijs. Er bleek dat in verschillende deelen van het land veel actie is. Als hoofdbestuursleden werden gekozen de heer Neuteboam uit Assen en mej. Klooster uit Den Haag. Voor de getallen in de wet de Visser zal geageerd worden, ofschoon voor 1930 de kans van slagen niet groot geacht werd. Ook de agitatie voor het 7e leer jaar zal met meer kracht worden gevoerd. Over dit laatste had tusschen enkele aanwezigen een gedachtenwisseling plaats of het vooral voor kleine schooltjes in meerdere gevallen wel zoo aan te bevelen is.. Enkelen waren van oordeel dat ver plicht vervolgonderwijs nuttiger zal werken, omdat het 7e leerjaar in een overbevolkt lokaal storend op de andere klassen moet werken. Anderen waren van oordeel, dat er in de le piaats mee bereikt wordt dat de kinderen, een jaar langer van den akker blij ven. Als bestuursleden werden herkozen de heeren H. Janssonius, A. Kist en L. Mallekote. In de plaats van T. Kliffen, die bedankte, werd Jb. Dirkmaat gekozen. In de vacature Posthumus werd A. Jan sen gekozen. De rekening van den penningmeester, die over drie jaar liep, werd nagezien door de heeren Gor ter en Frielink en in orde bevonden, met een ont vangst van f'511.15>4 eeu uitgaaf van f 388.10)4 aJ- zoo een saldo van f 123.06. Er moet echter nog een kleine f25 aan zaalhuur uitbetaald worden. Bij de rondvraag werd het geschiedenisonderwijs besproken en kon geconstateerd worden, dat voor al de onderwijzersorganisaties in deze actief zijn. In het orgaan van het U. L. onderwijs was daaromtrent al eens een artikel opgenomen, waarin ook de irosi- lijkheden tot uiting kwamen. De practijk leert b^ven dien dat de kinderen voor de nieuwe methoden niet zoo veel belangstelling hebben. Mededeeling werd daarna gedaan, van de gehou den vergadering met Lobstein als spreker, die, hoe wel nie»t best bezocht, toch geslaagd mag heeten. Nadat het houden van een gezelligen propagania- avond in het najaar besproken is en ook de hooge schcolgeldregeling te -Noordscharwoude aan een bespreking was onderworpen, werd de vergadering gesloten. OUDKARSPEL. Vergaderiixg van de Coöperatieve. Boerenleeeor' bank op Vrijdag" 25 Maart, in het lokaal van den hoe® Jansen. Aanwezig waren 53 leden. Te ongeveer 8 uur opent de voorzitter de hoetr G. Hart Jbz. de .vergadering, en roept alle aan wezigen een hartelijk welkom toe. Spreker wensoht dat de agenda zakelijk en tot aller genoegen aal worden afgewerkt. Met deze vergadering is het 16e boekjaar voltooid. Do omzet bedroeg in 1925 1 millioen jon 4 bom en in 1926 1 millioon en 6 ton' Spreker brengt in herinnering dat de heer M. Borst Kz. en hij in de vereen, de 16 jaar hebben medegemaakt en het verheugt hem dat de vereen, een dochter van 16 jaar is, die er wezen mag. De notulen van do vorige vergadering aworden onder dankzegging van den voorzitter onveranderd goedgevonden. Hierna volcrt het jaarverslag van den Socretaris, waaruit we bet volgende overnemen: nemen: Ofschoon do toestand verre van rooskleurig Is, mag onze vereeniging arioh steeds in grooterbloei \)Brhir-HJgtri» wat wel blijkt mie het reit dat de bank op 1 Januari 1926 f 272,000 aan spaargelden tot 2Ö3. 269. oorschotten 102, vorige jaar 97. Rekening oouranthoudera 79, vorige jaar 69. Wanneer <l« warnat vun dit jaar bij liet reservefonds gevoegd wordt zal dit bedragen f 8838,64. bet bestuur heeft bijgewoond 2 vergaderingen in Utrecht, terwijl er gehouden zijn: 1 olgemeenCK ld Bestuur»-, 4 Baad vam Toezicht en 10 rccombd neerdo vergaderingen. Met de wensoh oat 1927 niet- alleen- onze bank, maar ook voor U gunstig mag zijn, sluit ik myn overzicht. Voorzatter dankt den secretaris voor Zijn keurig uitgebracht jaarverslag. De rekening over het afgeloopen jaar wordt in orde bevonden met een eindcijfer "voor de reke- {pfrng rf £/i'3250,03, un voor de balans van 31643884. Goedgevonden wordt de winst bij de reserve te voegen. Voor het nazien van de vol gende rekening worden aangewezen de boeren P. ±±e:rfcjes en C. Borst Mededeelingen. Ingekomen is een verzcek om de zitting niet meer op Maandag, doch op Vrijdag te houden. Het bestuur maakt hier een voorstel van, hetwelk wordt aangenomen. De tijd wordt vastgesteld^ van 7 tot 8.30,. Artikel 4 wordt in verband hiermede gewijzigd., Door den kassier ,den heer Timmerman, wordt het verslag voorgelezen van de Centr. Bank. Voorz. merkt naar aanleiding hiervan op, dat de Bank een groote vlucht heeft genomen. De rente voor 1927 wordt verder bepaald op 4 voor de deposito's en 5 voor de voorschotten. Bij de verkiezing van een bestuurslid aftredend de beer Jn. Kalverdijk, wordt deze met 49 stemmen herkozen. Bij de verkiezing van één lid van den Raad van Toezicht, aftredend de heer P. Wijn. wordt deze met 51 steimmen herkozen. Beiden nemen hun benoe ming aan. Bespreking toekenning vacatiegelden Bestuur en Raad van Toezicht. Voorzitter licht dit punt nader toe. Het bestuur kreeg tot heden f78. De Raad van Toezicht wilde er aanvankelijk niet aan, doch gezien de groote vlucht welke de vereeniging genomen heeft, zijn sil tot an dere gedachten gekomen. Dr heer Swager vraagt of het Bestuur reeds een voorstel heeft. Voorzitter: Het bestuur heeft gedacht om voof den Raad van Toezicht f 40 en voor de Bestuursle den f 60 uit te keeren. In de werkzaac/nheden is een kleine wijziging gekomen doordat de Raad van Toe zicht ook zitting houdt <met het Bestuur. De heer Kaan gaat met het voorstel volkomen ac coord en vindt de tegemoetkoming voor het vele werk niet te hoog. De heer Deutekom sou per keer de vergoeding willen uitkeeren. De heer J. Timmerman zegt. dat reeds in 1914 over de uitkoering van presentiegeld is gesproken. Na dien tijd is er veel werk bijgekomen. Het Be stuur en de Raad van Toezicht wordt bovendien veel meer aansprakelijk gesteld. Een vergoeding per keer zal moeilijk gaan. Het voorstel wordt zonder stemming aangenomen. Daar de rondvraag niets opleverde, sluit de voor zitter met een woord van dank aan stemopnenters, pers en leden voor de prettige samenwerking de vergadering.

Schager Courant | 1927 | | pagina 15