EVEN LAC|HEN Rommelkruid. Ware Woorden. isolatie-materiaal, bijv. kartonnen schijfjes, geschei den. Evenals bij de vreerstandsversterking speciale lam pen achter deze koppeling geschakeld moeten worden is zulks ook het geval bij de smoorspoelverster- king. De lampen moeten een hooge spanningsver- sterkingsfactor hebben. Men zal in het gegeven schema, zooals trouwens altijd in de l.f. versterkers, weer den Condensator CV, den lekweerstand LW en een batterijtje voor negatieve roosterspanning (N.R.) aantreffen. Koot Het volgende artikel zal nog eens gaan over: Storingen en hoe die te vinden. Een zeer hulpvol artikel!!! DICKENS ALS VOORDRAGER. George Dolby, die Dickens overal, waar deze le zingen ging houden, als administrateur vergezelde, zegt in zijn gedenkschrift o.m. van hem: Dickens las gaarne zijn eigen boeken. Eens toen we te Liverpool een vrijen avond hadden, was ik in de noodzakelijkheid hem alleen te laten. Hij verzocht mij bij een boekverkooper aan te loopen en hem iets te zenden om te lezen. Ik vroeg hem wat hij hebben wilde en hij antwoordde: Iets van Walter Scott of van mijzelf, Ik kocht „Nelly" en bracht hem dit boek, waarmede hij zeer in zijn schik was, zeggende dat hij het in geen ja ren gelezen had. Ik was nieuwsgierig te zien welk een indruk zijn eigen werk op hem maakte en bij mijn terugkomst vond ik hem hartelijk lachende om zekere voorval len in zijn boek. Hij verklaarde mij echter, dait dat hij niet zoozeer van zijn eigen scheppingen genoot dan wel van de herinneringen aan de omstandigheden, waaronder sommige passages en voorvallen door hem geschre ven waren. BLANGA'S. In de woningen der Dajaks op Borneo vindt men als eenig kostbaar huisraad de zoogenaamde blanga's. Dat zijn aarden potten, ongeveer als onze Keulsche potten. Alleen is de opening nauwer en de buik wij der. De potten zijn bruin van kleur, verglaasd en met slangen en leguanen-decoraties versierd. Elke Dajaksche familie is er bij voortduring op uit, zooveel mogelijk van deze blanga's in bezit te krij gen. Er worden prijzen voor betaald tot f8000 per stuk. Sommige potten zijn tot geen enkelen prijs te koop, omdat de eigenaar er onder geen voorwaarde afstand van wenscht te doen. Zelfs gescheurde pot ten en scherven hebben voor de Dajaks nog gjroote waarde. Dat komt omdat zij aan de blanga's boven natuurlijke 'kracht toekennen. De potten brengen ge luk en voorspoed, heet het, zij beschermen tegen vele ziekten en rampen en verzekeren een doorgaans over- vloedigen oogst. De Dajaks zijn van meening, dat de potten van bovennatuurlijiken oorsprong: zijtn. En zij laten zich niet gemakkelijk misleiden door allerlei nage maakte blanga's, die door Japanners en Chineezen worden ingevoerd. De aankoop van een echte blanga is natuurlijk een handeling van het allergrootste gewicht, waaraan dikwijls alle familieleden te pas komen. De betaling mag nooit in geld geschieden. Men moet dan ook vaak onderhandelen over de vraag, waarmede betaald zal worden. Als ten slotte alles voor elkaar is, de partijen het dus eens zijn geworden, moet het begeerenswaar- dige voorwerp in huis worden gebracht. Dat geschiedt met allerlei ceremonieel. Geschiedkundig staat niets vast omtrent den oor sprong dezer potten, maar de Dajaks weten het pre cies. In dé eerste eeuwen na de geboorte van Christus vestigden de Hindoes uit Voor-Indië zich op Java en stichtten daar verschillende rijken. Het machtigste van deze rijken was dat van Modjopait op Oost-Java. De zoon van een der heerschers van het rijk Modjo pait was een hartstochtelijk speler en verloor bij het dobbelspel groote schatten. Zelfs verdobbelde hij zijn erfstaten. Toen durfde hij niet meer onder de oogen van zijn vadert te komen en vluchtte de wildernis in. Op den top van den vulkaan Merbaboe leefde hij langen tijd in eenzaamheid. Ten slotte kreeg de hoogste godheid, Mahalara, medelijden met den onge lukkige en zond den beheerscher der maan op aarde, om hem te helpen. De beheerscher der maan, Kand- janka geheeten, daalde op een zilveren straal der maan naar beneden en raakte verliefd op de beeld schoons dochter van den eenzamen koningszoon. Kadjanka beloofde hem weer schatrijk te zullen ma ken, indien hij hem zijn dochter ten huwelijk gaf. Daartegen bestond bij den koningszoon geen be zwaar. Mahalara, de hoogste godheid, had de maan ge maakt van de overgebleven klei, waarvan de zon was gemaakt Maar voor de maan geheel klaar was, iiad Kadjanka een deel van de klei weggenomen. Van de ze klei maakte hij, samen met den koningszoon, zijn toekomstigen schoonvader, een groot aantal potten. In zeven dagen tijds werden zooveel blanga's ge maakt, dat de toppen van den Meraboe en van de andere bergen in den omtrek er geheel mee bedekt waren. Uit vrees voor diefstal ging de koningszoon met een groot aantal menschen' aan den arbeid' om een hooge 'schutting om de bergen op te trekken. Eerst ging alles goed, maar toen de dag vorderde en de zon hooger aan den hemel kwam te staan, kregen de arbeiders last van de hitte. Om hun dorst te lesschen, wilden zij een naburigen tuin, waarin heerlijke, sap pige vruchten groeiden, plunderen. Een deel hunner verzette zich daartegen en er ontstond zoo'n groote ruzie, dat de blanga's op de bergen stonden te beven en probeerden te vluchten. Toen de twistenden dat bemerkten, staakten zij hun ruzie en togen weer vlug aan dén arbeid, zoodat de omheining toch nog gereed kwam tegen den avond. Kadjanka was ondertusschen naar de maan terug gekeerd, omdat hij niet zoo heel lang uit zijn rijk kon wegblijven: -er was zooveel te regelen. En toen hij tegen den avond terug kwam op aarde, ging hij met den koningszoon een rondgang om de bergen ma ken, om de schutting in oogenschouw te nemen. Daarbij ontdekten zij, dat een aantal blanga's, ten gevolge van den twist tusschen de arbeiders, ont vlucht waren. Maar de overgebleven potten brachten bij verkoop zooveel op, dat de koningszoon schatrijk werd en in staat was gesteld, zijn verdobbelde erf landen terug te koopen. Hij verzoende zich met zijn vader, den heerscher van Modjopait, en Kadjanka huwde met de schoone dochter van den heerschers- zoon. De gevluchte potten hadden een schuilplaats ge zocht in de binnenlanden van Borneo. Daar hebben zij zich in de dichte bosschen langen tijd schuil we ten te houden. Maar de voorvaderen der tegenwoor dige Dajaks hebben de blanga's gevonden en nu gaan ze als erfstukken van geslacht op geslacht over. En de enkele malen, dat er een echte blanga te koop is, wordt er veel voor betaald. Want zij bezitten zeer bijzondere eigenschappen, tengevolge van de om standigheid, dat zij van dezelfde stof gemaakt zijn als de zon op de maan. Msb. GEBREK AAN EERBIED. Onze voorouders hadden heel andere denkbeelden over het gebruik van kerken dan wij. Wat men thuis niet doen kon als gevolg van de beperkte ruimte, dat verrichtte men in tle kerk. Moest een zeilmaker b.v. een gropt zeil maken, wat in zijn bekrompen werk plaats moeilijk ging, dan deed hij het in de kerk, want die was ruim genoeg. Spelende Jongen» storm den soms onder de godsdienstoefening schreeuwen de en scheldende de kerk binnen. Bij een keur van 5 Augustus 1552 werd het te Amsterdam verboden. En niet alleen de kinderen toonden soms weinig eer bier voor het Godshuis, ook de volwassenen trokken, om hun weg te bekorten, met hun vrachten door de kerk, de eene deur in en de andere uit, of er gods dienstoefening was of niet In de 14e eeuw was zulks reeds verboden, maar zelfs in het laatst der zes tiende nog, -moest Amsterdam in een keur met boete bepalingen tegen dergelijke stoornissen stelling ne- RECORDS VAK LEVENSDUUR. Het is een -bekend feit, dat hoornen een veel lan gen lev enfoeihben dan menschen en dieren. Er zijn zelfs enkele hoornen, die geschat worden 4 en 5000 jaar oud te zijn. Afgezien van deze Methusa- lems onder de hoornen, weten wij, dat cypressen tot 350 jaar, kastanjes tot 600 en ceders tot 800 ja-' ren kunnen leven. Eiken kunnen den eeorbiedwaar- digen ouderdom van 1500 jaar bereiken. Dieren wor den zelden ouder dan 100 jaar. Hierop -maken kro kodillen, olifanten en schildpadden een uitzonde ring. Menschen die 100 jaar worden zijn een groote uitzondering. De oudste mensch, die bekend' is, was de Engelschman Thomas Pais, die 152 jaar leefde. Toen hij 120 jaar was, trouwde hij1 voor den der den keer in zijn leven en tot weinige dagen voor zijn dood wa* hij druk bezig in zijn landbouwbe drijf. Doet gij iets goeds, dat u moeite kost, dan gaat de moeite voorbij, maar het goede blijft. Het huisgezin is de eerste en voornaamste school, waarin het karakter moet worden gevormd. De schemering is het visite-uurtje der herinnering. Oordeel niet liefdeloos over de afdwalingen van anderen; gij weet niet hoe de verzoeking ook u kan overrompelen. De ouderdom, die niet zichzelf eerbiedigt, mist het recht, eerbied van anderen te verwachten. Wij moeten in onze zaken dikwijls verslagen wor den om te kunnen slagen. Als liefde roept geeft liefde antwoord. - Waarom heb je cfie vrouw van 10.000 francs bestolen? Uit vaderlandsliefde. Ik wil de ze beleggen in staatseffecten om den franc te helpen stijgen 1 Hier heb je je ring terug. Ik kan niet met je trouwen. Ik houd van een ander. Wie is die ander? Je wilt je zeker op hem wreken? Nee, ik zou graag probee- Fen hem den ring te ver koopen. Ktm Je me bewijzen, dat je ook succes met je werken hebt O, zeker! Iedere uitgever, <Be ze mij terugstuurde, deed dat tot „ryn grooten spgfl Waarom zou de oude Tules met hier zijn? Wel, die wordt immers be graven 1 Wat? Jij in een café? Heb je dan succes met je schrijven gehad? Ja, ik heb duizend envelop pen geadresseerd tegen een dub beltje de honderd Als je een dubbeltje meer geeft mag je de omlijsting ook hebben Kgk eens in het avondblad. Je zult zien, dat dit de allerlaat ste mode is. Ben je er wel zeker van? Heb je de late editie al gezien Laat je tong eens zien Nee, dokter. Gister heb ik nog een pak slaag gekregen om dat ik ze den meester liet »enl Die woorden hooren in jou mond niet thuis, ventje. En Shakespeare heeft zélf hetzelfde gezegd.. Dan moet je niet meer met dien iongen spelen Ik dacht, dat dit een com petitie-wedstrijd was. maar ik zie, dat de lui onder elkaar maar zoo'n beetje aan 't goal-schieten zijn. Toch niet, 't is een echte competitie-wedstrijd. Maar alle spelers van de vreemde club zijn wegens ruw spel uit het veld ge stuurd, behalve de keeper De skilpoper (na zijn te kor ten sprong) Sapperloot! Wat nou gedaan? Tongeman, mettertijd zul je nog een rooie neus krijgen 1 Ja, dat kan ik aan jou zien! Mijn vrouw wenscht te lee- ren. chauffeeren. Wat vraagt u per les Tien francs per uur.Alle scha de komt op rekeninfe van den leerling. Goed. Ik zal je alvast 5000 francs vooruit betaien. BeschuldigdeIk stal het brood omdat ik honger had! Rechter: Dat is geen reden. Ik heb ook dikwijls honger maar dan ga ik daarom nog geen brood stelen Elsa heeft zich verloofd met dr. Bom, den Röntgenspe- cialist 1 Wat, met den Röntgenspe- cialist? Ik vraag me af, w.at-ie in haar ziet? Wie is die vrouw met dat kattige gezicht Dat is miin vrouw. Maar mijn goeie man, je hebt niet eens gekeken, welke vrouw ik bedoel. Neen, dat hoef ik ook niet

Schager Courant | 1927 | | pagina 17