Woensdag 30 Maart 1927 70ste Jeargang. No. 8024. Tweede Blad. Afrondissements Rechtbank te Alkmaar. Werkt Duitschland voor den Vrede? Gemengd Nieuw®. Schager Courant Zitting van Maandag 28 Maart 1927. Voor den Politierechter. VERZET AANGRTEIOK'KND. Adr. Joh. do R., oon 31-jarige metselaar uit Am sterdam, thans in het Huis van Bewaring ti> Alk maar, moot terecht staan terzake van oplichting van f 250 ton nadeele van van den vrachtrijder Laan te Alkmaar. Ven lachte was in dienst gowoest bij den ovonbou- wer Huber te Amsterdam, waar hij fiö en soms nog meer loon verdiende. Desondanks kon bij van dat geld niet rondkomen en trachtte langs allerlei om wegen, die niet altijd na ar waarheid werden be wandeld, zijn tekorten aan te vullen. Na hierop herhaalde malon door zijn patroon te zijn gewezen, kroeg hij tenslotte zijn ontslag. Hij raakte hierna aan het zworvon met bovengenoemd gevolg. Voor dit feit is verdachte reeds eerder voor geweest, maar tegen bet vonnis van 6 maanden gevangenisstraf was bij in verzet gekomen. Gehoord de verklaringen dor getuigen, kan de O.v.J. echter geen termen vinden om wijziging in dit vonnis te brengen. Nadat verdachte zijn wensch om een voorwaar delijke straf opgelegd te krijgen, heeft kenbaar ge maakt, aan wolk verzoek de politierechter echter, gezien de orast van het feit, en het strafregister van verdachte, nlot. kan voldoen, wordt het vonnis be paald op 3 maanden gevangenisstraf. Zitting van Dinsdag 29 Maart 19(27. DE AANRIJDING OP DE VLOTBRUG TE ALK MAAR. Moot terecht staan Dirk M., koopman te Alkmaar, terzake van het toebrengen van letsel door schuld. Verdachte heeft, op den 28sten December, toen hij met zijn vrachauto de vlotbrug over het Noordhol- landsch Kanaal overging bij het Heiligland, een vier tal monscben aangereden, weorv&n er één zoo ern stig werd gewond, dat hij in het ziekenhuis moest worden oogenomen. Op hot oogenblik dat verdachte kwam aangereden, was de brug voor het vorkeer gesloten. Toen zij wederom opengesteld werd, was het verkeer direct heel -druk, omdat zoo juist een tram was aangekomen. Inplaats van wat te wachten, hetgeen hij zegt gedaan te hebben, is hij volgens getuigen direct met een te groote snelheid de brug opgereden, met hot noodlottige gevolg. Het slacht offer, dait het zwaarst getroffen is, liep met zijn bei- do kinderen aan den rechter kant op de burg. Het kind aan zijn linkerhand kwam onder de auto te liggon, maar kwam er echter ongedeerd woor on deruit. De getroffene echter, v. d. Velde, raakte be kneld cn liep verschillende kwetsuren op, terwijl hij door den schok met zijn hoofd tegen, den bodem of leuning sloeg, zoodat hij bewusteloos geraakte. Dr. Degonaar, die spoedig ter plaatse was, liet het slachtoffer naar bot dokonhuis transporteeren. Thans, na 13 weken is deze weer in zooverre her steld, dat hij zijn werkzaamheden kan hervatten. Hij wenschtt egenv erdachto een civiele vordering in te stellen van f 300. Wordt nog als getuige gehoord de dienstdoende brugwachter. Deze verklaart, dat verdachte niet al leen te gauw de brug is opgereden, maar ook te snel. Dit, laatste wordt nog door een derde getuige bevestigd. De romproeven, op de auto van verdachte geno men, wezen uit, dat de remmen niet in alle op zichten perfect werkten. Do O.v.J., thans aan het woord komende, con cludeert uit 'de verklaringen der verschillende ge tuigen, dat vordachte ondor hoogst onvoorzichtige omstandighoden gereden moet hebben en het alleen aan zijn schuld te wijten is, dat aan iemand zoo zwaar letsel is toegebracht. Er zijn echter gunstige omstandigheden, waarom de Off. in dit geval niet een principale gevangenisstraf meent te moeten vra gen. Hij eischt daarom f 200 boete of 100 dagen hech tenis. ZEDENMISDRIJF. Volgt de zaak togen Klaas V., geboren te Egmond aan Zee, thans arbeider te Hensbroek. Hem wordt ten laste gelegd dat hij. met een 13-jarig meisje niet nader te noemen handelingen heeft gepleegd. Met het oog op de goede zeden wordt deze zaak verder met gesloten deuren behandeld. ONGEREGELDHEDEN TE MEDEMBLIK. In verband met de in uitvoering zijnde Zuiderzee werken in do nabijheid van Modomblik hebben al daar herhaaldelijk botsingen plaats t.usschen de po litie en de arbeiders, van dat werk afkomstig. Voor al een drietal W. A. Z., S. W. Z. en Joh. Nic. P. schijnt het de politie bijzonder lastig te maken. Het gebeurde dan na sluitingstijd in tden avond van den Oen op den 7en November, dat'de politie poogde W. A. Z., één uit het drietal, die het den menschen zqer lastig maakte, naar het. arrestantenlokaal over te^ brengen, maar daarin door de beide anderen verhinderd werd. Door op den rug van den arres tant te springen, poogden zij dezen te bevrijden, het geen. waar ook de politie met zijn drieën was, niet gelukto. Vooral heeft zich daarbij sterk geweerd de boer van den arrestant S. W. Z. Majoor v. d. Schans, als getuige gehoord, ver klaart, dat dezelfde verdachte, toen gearresteerd, ook gisterenavond nog weer de boel op stelten zette, toen hij bij een caféhouder drank wilde hebben, en geen geld had om het te betalen en het café der halve uitgesmeten werd. Daarbij kunnen ze niet na laten het publiek op allerlei wijzen lastig te vallen. De eisch luidt tenslotte tegen do gebroeders Z. elk 14 dagen gevangenisstraf en tegen P. f25 boete of 25 dagen hechtenis. VERVOLG. Als bewijs, dat het in do vorige zaak genoemde drietal inderdaad een ailosbohalvo goede reputa tie genipt, dlcne, dat. een dor verdachten S. W. Z. zich ook in deze zaak weer heeft te verantwoorden en wel terzake van beleediging van de politio, die uij nariep „rotsmeris". Voor dit feit wordt tegen hem f20 boet© of 20 da gen hechtenis geëischt. Het was in do maand Juli van het vorige.jaar dat oon zekere Daniël Chr. op den Brakkoveidweg te Don Helder van een firma ih Amsterdam door tus- schonkomst van den reiziger Jansen, een vloeistof apparaat betrok, dat dienst moest doen bij de rei niging van Herleidingen, althans in huur ontving, zooals deze dat beweort, er bij de afsluiting van de transactie had bijgevoegd, ofschoon hiervan geen contract bestond, althans de kooper iets dergelijks niet in zijn bezif. Deze meende dan ook, dat hij het apparaat gewoon op afbetalipg kocht en hij na de betaling van een zekere som dus eigenaar was ge worden. Tcsti dan dat bedrag bereikt vne&, Loeft hij nadien op zekeren dag het toestel .van de hand gedaan, reden, waarom de firma voornoemd hem had aangeklaagd. De O.v.J. zegt, altijd getwijfeld te hebben of verdachte Inderdaad geweten heeft dat hij het ap paraat alleen tegen oon zekere huur in gebruik had en daaraan nog twijfelt. Verdachte, geniet een pen sioen van f-2544 per jaar, waarom de O.v.J. meent, dat hij het niet uit een oogpunt- van winstbejag heeft kunnen doen. Voel eerder gelooft spr., dat net hier, om toch vooral maar con apparaat te verkon- pen, aan onvoldoende voorlichting te wijten is. HIJ weivscht dan ook niet de ve<roordGeling van dozo verdachte op zijn verantwoording to nemen en vraagt vrijspraak. Uitspraken heden over 8 dagen. Men schroef enkele dagen gelodon aan de N. R Ct: van Franscho zijde: Alle oprechte vriendon van den vrede volgen mot belangstelling de pogingen ter bevordering van de Fransch Duitscho toenadering. Men weet, dat. naar de meening der Franschen een schaduw ongelukki gerwijze den horizon vorduistort en dat. men in Frankrijk, ondanks allen goeden wil, niet. ken ont komen aan oen zekere ongerustheid: Waarin bestaat het geheimzinnige werk van de Rijksweer en van hare geheime organisaties. Wat moet men nu oigen- lijk denken van de begrooting van de Rijksweer? Eccard, Senator uit den JElzas, heeft to dezen op zichte aan den Franschen Senaat eene mededeeling gedaan, die van algemeen belang moet worden ge acht. Eccard heeft zijn bewijzen hoofdzakelijk uit do Duitsche pers geput. Eerst dient het volgende feit geconstateerd te wor den: hoewel het contingent van de strijdkrachten te land en ter zee is vastgesteld door het Verdrag van Versailles, wordt de begrooting van do rijksweer ge regeld hooger: van 430 millioen goudmnrk in 1924, stijgt zij tot 572 millioen in 1925 en het heeft thans het. geweldige cijfer van 700 millioen goudmark be reikt., zijnde do mark tegen 6 frank gerekend, 4 mil- liard 200 millioen papierfranken. In Frankrijk wordt op de begrooting elk crediet toegestaan voor één'jaar en voor een bepaald dool en de bedragen die in den loop van het bogrootings- jaar niet. worden gebruikt., kunnen niet naar eon volgend jaar worden overgebracht. Tn Duitschland echter kunnen sommige kro.dieton, die „ubertragbar" zijn verklaard, overgebracht, worden en door de re geering voor heel andere doeleinden worden gebruikt dan aanvankelijk was bepaald. Het gemakkelijk te begrijpen tot welke misbruiken een dergelijk stol sel kan leiden, waar alle controle van de zijde vau het parlement onmogelijk is. Van do hierboven vermelde 700 millioen mark is het derde gedeelte, dus pl.m. 230 millioen of pl.m. V/% milliard papieMranken „ubertragbar", waarover de minister van de rijksweer vrij kun beschikken; De „Vossischo Zcitung", do „Vorwarts", de „Frank furter Zeitungéd en Zwitserscho bladen, zooals de Neue Zuricher Zeitung", de „Basler Nationalzoi- tung", zijn heftig te keer gegaan en veertien Duitsche vredesvereenigingen hebben op het bureau van den Rijksdag een protest tegen deze praktijken gedepo neerd. Langs omwegen is men te weten gekomen dat er aan het, ministerie van oorlog speciale rekeningen bestaan, die door oen ambtenaar, Spargerberrr ge naamd, geopend zijn ten bate van sportvcreenigingen („Menscbheit" van 14 Januari 1927). Een bedrag van 35-millioen goudmarken wordt op deze wijze jaarlijks bestemd voor de leverantie van geweren ten behoevo van zoogenaamde sportvcreenigingen. Van de verschillende begrootingsposten noemt de furtor Zeitung" en Zwitsersche bladen, zooals de zijn, bijvoorbeeld: 5 millioen 400.000 mark, of meer dan 32 millioen frank worden in twee geheel verschil lende hoofdstukken, uitsluitend bestemd voor den dienst van. de pontons en de pontonniers. Voor de bewapening: 22y2 millioen mark, of 135 millioon pa- pierfranken, zijnde een vermeerdering van 2.237.000 mark vergeleken bij 1926. En al deze bedragen kun nen „overgedragen" worden. De wensch»om te kunnen beschikken over gecamou fleerde kredieten treedt nog duidelijker aan den dag in het hoofdstuk betreffende de munitie-reserves, waarvoor eon gewoon en een buitengewoon budget is opgevoerd: voor de munitie-reserves in uei geheel 38 millioen Mark of ongeveer 22S millioen francs. De „Vossische Zeitung" vergelijkt de totale bedra gen, welke door het Fransche en het Duitscho leger worden besteed aan oorlogsmunitie. Als men de 45 millioen Mark van het Duitsche budget (munitie) ver gelijkt met de 39 millioen franc (6.500.000 Mark) van de Fransche begrooting (munitie) en in aanmorking neenlt, dat het .Fransche leger vier maal zoo groot is als het Duitsche, komt men tot de volgende con clusie: Frankrijk geeft voor zijn 400.000 man 6.500.000 Mark uit, het zou dus voor 100.000 man ruim Ï.ÖOO.OOO Mark besteden. Duitschland geeft voor 100.000 man 45.000.000 Mark uit of 30 maal zooveel als Frankrijk. Deze cijfer®, zegt de Elzasser Senator, bewijzen dui delijk wat meu moet denken van het „militaristische Frankrijk" en het „ontwapende Duitschland". De marine-begrooting is nog leerzamer. Deze is van 114 millioen Mark in 1925 gestegen t.ot 201 millioen in 1926 en 221 Va millioen in 1927. Da cijfers toonen aan, dat de kleine vloot van 97.200 ton, die aan Duitschland krachtens het verdrag van Versailles is gelaten, de helft van de kredieten verslindt van de vroegere Duitsche vloot, die mét de Engelsche vloot wedijverde. De „Frankfurter Zeitung" van 17 Februari ver meldt, dat, terwijl de vloot slechts 10.000 man telt, voor het beheer en deadministratie der zeemacht, 10.500 menschen noodig zijn. Na het vorenstaande be grijpt men waarom de „Basler Nationalzeitung" haar laatste artikel over de Duitsche marine heeft genoemd De vloot der officieren". En moeten ten slotte de onthullingen in Duitsch land zelf over de vervaardiging van munitie en stik gassen in het buitenland, met name in Rusland, niet de oogen van de meest verblinden doen openbaan? De socialistische Duitsche afgevaardigde Kunstier heeft hierover een leerzaam gesprek gehad met twee Duitsche werklieden, die in de Russische stikgasfa- brieken gewerkt hebben. Dit gesprek is weergegeven in de „Menschhett" van 14 Januari. Men leest daarin, dat de beide Duitsche werklieden gewerkt hebben te Trosk a. d. Wolga, dat zij er stikgas hebben gemaakt in een fabriek, die ingericht was voor het vullen van een millioen gasgranaten, dat deze fabriek sedert 1924 werd beheerd door do chemische fabriek van Hugo Stolzenberg te Hamburg, dat de directie van de firma te Trosk was 'opgedragen aan dr. Nass; dat Stolzenberg, een bekend lid van de Volkische partij, gemachtigde was van de Rijkswoervereeniging Gefu, dat. de werklieden 700 A 900 goudmark per maand ont vangen, dat do fabriek heotte: Rusko German Kaje Fabrika Bersol, dat de brieven dor worklieden aan censuur waren onderworpen, dat zij slechts reactio naire bladen mochten ontvangen, dat zij behandeld werden door twee doktoren van don rijksweer, dat de fabrikatie dikwijls word gecontroleerd door Duitsche officieron, daartoe afgevaardigd door de vereeniging Gefu. Dezelfde afgevaardigde Kunstier, maakt in de Leip- ziger Volkszeitung van 2 Februari 1927 de gesprekken .openbaar dio hij gehad; hoeft met twe© dokwerkers uit Stettin, betreffende het lossen van granaten uit Rusland. Da correspondent van de Manchester Gu ardian vestigt in hef nummer van 19 Februari de aandacht op het onderzoek van Kunstler en voegt daaraan toe: „Ik heb mij persoonlijk te Stettin op de hoogt* gesteld betreffende de drie etooinbeoten „Go tenborg „Artushof en „Kolberg", die in den afge- loopen herfst in de haven aankwamen raet een lading munitie uit Rusland. Het resultaat van mijn onder zoek stemt overeen met de verklaringen van de beide betrokken dokwerkers: hot totaal der geloste granaten bedraagt 850.000 tot 400.000." En de Frankfurtor Zeitung stelt in haar nummer van 24 Februari vast, dat de rijksweer 85 millioen mark per jaar betaalt aan do vereeniging Gefu, waar van de naam thans veranderd is in Wickp. DE MOORDPARTIJ TE NANKING. Sir Percival Phillips do correspondent van de Daily Mail to Sjanghai, geeft in zijn blad verhalen woor van de vluchtelingen uit Nanking, dio Zon dag te Sjanghai aangekomen zijn. „Hot is te hopon", schrijft hij ter inleiding, „dat do onthullingen over do Kantonnoescho uitspattin gen te Nanking de openbare meening in Engeland zullen sterkon tegen vordero overhaaste tegemoet komingen aan do communistische nationalisten in zake de rechten, wolko de Engulschen thans ln Chi na genleton. Met do zoogenaamde Knntonneesche regeering in haar huidigo stemming valt zoo min te praten als met een dolle hond. „Ongetwljfold was do aanval door gnregeldo troe pen in uniform uitdrukkelijk voorbereid en goed gekeurd. door do bevelhebbers van hot leger, (lat Nanking binnentrok. AI mogen de hooger geplaat ste overheidspersonen do verantwoordelijkheid af wijzen, hun latere houding toont denzelfdon geest van vijandschap en overmoed, welke voortvloeit uit de overtuiging, dat de groote mogendheden en met name Engeland toch niet tot werkelijk krachtig in grijpen clurvon overgaan. Dit bleek uit hot achter wege) blijven van pogingon om de orde te herstellen na het protest van de Engelsche en Amerikaansche marineoficieren en uit het weloverwogen onbe schaamde antwoord, op het ultimatum om de En- gelschen en Amerikanen, die in gevaar verkeerden, uit to leveren. „Generaal Tsjang kol sjek, geeft blijk van den- zolfden algomeenen geest van onbeschaamdheid door zijn verklaring aan de journalisten, dat Nan king een opzichzejf staande gebeurtenis i3 geweest, dio nu is afgedaan en dat alle vloton cn legers tor wereld nog niet in staat, zijn om do nationale wen- schen van het 'Chinee-sche volk te smoren. „Een verder leerzaam feit uit, de varhalen van do vluchtelingen over da wreedheden van de Kanton- neezen, is dat het Chineescho karakter in den grond nog geen zier veranderd is sipds den tijd, dat marte ling de gebruikelijke methode was om eischen te genover vreemdelingen af te dwingen. De zoogenaam de beschaafde Kantonrreezen hebben de vorige week dezelfde gevoellooza wreedheid getoond, als de aan stichters, van den laatsten grobten opstand tegen de vreemdelingen, 27 jaar geleden. „Toen men dr. I.eonard Smith, de Engelsche ha- vendoktej-, zijn vinger af had gesneden, omdat hij zijn ring, er niet gauw genoeg af kon krijgen en hij zijn bloedende hand met oen kreet van pijn omhoog stak, werd hij neergeschoten. Zijn lijk werd vrijwel geheel ontkleed, en gruwelijk verminkt. „Dr. J. E. Wililams, oen Amerikaan, een vriende lijke oude heer, vice-president van de universiteit, dio bijna een menscheleven lang gestreden had voor de geestelijke en materieelo vooruitgang van de Chi- •neezen, zag kalm toe hoe zijn huis geplunderd en hijzelf beroofd werd. Daarop zei hij, in waren Christenzin tot. de Kantonneesche soldaten om hem heen - in Nankingsch dialect en met de gebruike- lijkeC hineesche etiquette: ,Gij zijt van verre geko men. Wij hopen, dat het u hier goed bevallen zal." Ook hij werd in koelen bloede vermoord. „De paters-jezuieten Vauara en Dugout, die ook al geruimen tijd onder do Chineezen gewoond had den, zijn op ongelooflijk wreede wijze vermoord. „De heer Huber, de havenmeester, werd, nadat hij alles had afgestaan, wat hij bezat, vermoord om dat hij niet meer had. „Amerikaansche vrouwelijke zendelingen zijn uiterst onbeschaamd bojogend. Sommigen werdon de kleeron van het lijf gerukt." Phillips herhaalt dan, dat de soldaten volgens een vast plan te werk gingen en dat zij steeds ruwer en bloeddorstiger gingen optreden, totdat het bom bardement van de oorlogsschepen er ineens een eind nan maakte. Enkele Rngelschcn en Amerikanen waren er al voor het bombardement op soms treffende wijze in geslaagd te ontkomen. Zoo had een koopman zijn snor afgeschoren, zijn gelaat en handen met Chi- neesche inkt bruin gemaakt on daarop in Chinee- sche kleedij zijn weg weten te vinden naar de Emerald. Op het Engelsche oorlogsschip wilde men hom eerst niet toelaten, omdat men hem voor een Chinees versleet. TWEE EN EEN HALT MHJJOEN VOOR EEN UITVINDING. Door een groep New Yorksche zakenlui, aan wier hoofd de heer Honry Morgenthnu. de voormalige ge zant in Turkije staat, heeft een bedrag van twee on een half! imüllioen gulden betaald) aan een armen fo tograaf, AuatoÜ Joseptho. voor een aandeel in diens •uitvinding! van een automatisch fccogjc-afietoestel. ..photomaton" geheeten. Josepho kwam drie laar geloden doodarm uit Rusland in Amerika aan. Ze» maand«n heeft hij aan zilte toestel gewerkt. 'Men werpt eenvoudig een munt in den photomaton. die automatisch acht foto's maakt, in acht minuten, die oogonblikkelijlk worden afgeleverd. De gelukkige uitvinder denkt de helft van het bedrag dat hij ontvangen heeft aan liefdadige doel einden te besteden en met de rest arme uitvinders Voort te helpen. EEN MTUONNAIRSZOON ALS VRACHTAUTO* CHAUFFEUR. Aan de zijdeuren van de voorname huizen in de Londensche wiik Mayfair worden thans pakjes af gegeven door den chauffeur van een vrachtauto, die tot een cmaand geleden nog als gast dé hoofddeur van diezelfde huizen binnen placht, te gaan. Deze chauffeur is de zoon van een schatrijk edelman, de genaturaliseerde Oostenrijkache baron de Forest. die oud-lid is van het Lagerhui® en tot derijksten van Europa gerekend wordt. De 19-jarige zoon heeft een maand geleden onoenigheden gekregen met zijn va der en is van, huis- weggoloopen. Hiji .woont nu op een kamertje in een achterbuurt en gebruikt zijn maaltijden aan de koffiestalletjes op straat. Nadat' hiji tevergeefs getracht had' pakjesdrager en sand wichman te* worden is hij er in geslaagd een baantje te vinden «Jls chauffeur, op een vrachtauto voor 3 •pond1 sterling, (ongeveer 86 guldon) per week. Do jongen zegt. dat het hem best bevalt zijn -eigen brood to verdienen en dat het vooruitzicht, dat zijn va der bom1 onterven zal. hem geen zier kan schelen. SOLDATEN IN EEN HINDERLAAG GEVALLEN. Zondagochtend zijn eon twintigtal ïersche solda ten. oven binten Dublin in oen hinderlaag geval len. hun door gemaskerde mannen gespannen. De militairen wielrijders hadden vier ma* afge zonderd als voorhoede, daarop volgde één man om de verbinding te onderhouden en ten slotte kwam de hoofdtroep. In een bocht van den weg stiet de voorho-ode op twee auto's, die den weg versperden. Toon zij do auto's genaderd was. sprongen er onge veer 20 gewapende en gemaskerde mannen uit; die haar gevangen namen. Oip hetzelfde oogenblik ver scheen de verbind-Ingsman ia de bocht. De gemas- korden schoten op hem en wondden hem in een van do boenen. De gewonde schoot terug, waarop de hoofdmacht snel aderde en er zich een gevecht ontwikkelde, dat met de vlucht der gemaskerden. van wie er tesxnösste éér< kVftvnd moet vü®. eto- digde. Even voor den aanslag waren een doctor uit Du blin en eenige andere heeren per auto ter plaatse gekomen en door de gemaskerdon aangehouden, die hen tegen een muur plaatsten met- de bedrei ging ze to zullen neerschieten als zü verder gingen, Tijdens het gevecht waren zdj naar een naburig huis gevlucht. De dokter verleerde den gewonden soldaat do eerste geneeskundige hulp. DE EENZAME. lederen morgen zat hij op het eind der rij stoe len op den zoeboulövard. Het schoon, dat hij geen vrienden had, daar hij altijd alleen was; zijn oenige gezelschap was eon ongeopend boek. De muziek boe zemde hom geen belang in en hij zat daar maar, zonder op iets of iemand te letten. Op een morgen ging ik naast hom zitten. Badgas ten kwamen en gingen, maar nimmer lette hij op hen. Wat voor soort man was hij toch, zoo wonderlijk wan zijn doen en latonl Hij was van middelbaren leoftijcl, goed goklood en welgemanierd, doch sprak nimmer. Eon sphinx kon niet stiller neerzitten oc droomen als hij. Opeons wekto oon klndorstemmetje hem uit rijn ovorpeinzingon. Goeden morgenl Eon aardig meisjo van een Jaar of vijf, dat plotse ling to voorschijn scheen gekomen to zijn, stond voor hem en vatto hom bij do hand. Hij koek haar ver schrikt aan, doch spoedig hersteldo hij zich en nam haar op zijn knlo. Wiens kindje ben je? •L- Wel, van moeder. O ja, dat is dom van ml). Maar hoe noemt, moe der je? Mollis. Een oogenblik trilden zijn lippen. Snel wist hij zich te beheerschen zeide hij: En waar is j© papa? O, dio is weggegaan, ver weg, daar hij een lang© reis moest doen. Misschien komt hij wel nooit te rug, heeft moeder gezegd. Een schaduw trok over hot gelaat van den een zame. En hij vervolgde: En waar is je mooder? Daar ginds. De richting, welke haar hand aangaf, was ©enigs zins vaag, zoodat de eenzame zo dan ook niet volg de. Ga dan naar fe moeder toe on vraag haar, of zij hier wil komen. In één wip was zij weg en rende naar se-n jonge vrouw, die in angstig wachten haar komst verbeidde. Een kort gesprek volgde en dan stond de dame op, nog een weinig weifelend.... Bij haar nadering stond de eenzame op, een nieuw licht scheen uit zijn oogen en hij breidde zijn armen Den volgenden morgen was zijn plaats óp den boule vard verlaten. Ergens aan het strand bouwde iemand, samen met een lief, klein meisje, kasteelen. Rott. Nieuwsblad. HOTELDIEFSTAL TE ANTWERPEN. Wij lezen in het „Hbl. van Antwerpen": Vrijdagmiddag heeft in het Grand Uotpl aan de De Keyzerlei een brutale bandietenstreuk plaats gehad, die geheel het hotel in rep en roer heeft gebracht. De dader, een 34-jarige Nederlander, zonder beken de woonstede, had kennis aangeknoopt met den di amanthandelaar Polak. De eerste had volgens zijn be wering een partij diamant te koop. Zij waren over eengekomen, Vrijdagmiddag in een koffiehuis van het het Statiekwartier bijeen te komen. Zij vonden daar elkaar samen, doch Polak verzocht zijn landgenoot mede naar het Grand Hotel te gaan, waar een vriend van hem wachtte en waar zij dan een kamor zouden huren, om alzoo gerust te zitten. Daaraan werd gevolg gegaven en de vriend werd daar werkelijk aangetroffen, en met hun drieën be trokken zij. eon kamer Dadelijk draaide Polak het licht aan, doch de an dere draaide het even vlug weer uit stelde de vraag aan den eerste .>f hij geld bij zich had, want dat hij geld moest hebbeu. —- .la, natuurlijk, was het antwoord, doch eerst moet ik de diamanten zien. Handen omhoog dani riep de man hen toe en liij stak beiden zijn revolver onder don neus. De man wilde toen meer zekerheid'hebben en -ter wijl hij steeds de revolver in .ie eene hand vast hield, begon hij eerst den vriend van Polak met een koord op don stoel vast te binden. Vervolgens wilde hij Po lak hetzelfde lot doen ondergaan, doch deze begon luidkeels te roepen en te schreeuwen, wat heel hot hotel in rep en roer bracht en de bedienden van alle kanten deed toesnellen. De aanvaller zette hot dan maar dadelijk op eon loopen, zijn hoed achterlatend. De kerel snelde de straat, op, doch werd ook op de hielen door de be dienden achtervolgd. Hij was reeds in de Loosstraat geraakt, tot in de Bambruggestraat, waar hij een herberg binnenvluchtte en door de bedienden werd aangehouden en vervolgens in de handen van de politie overgeleverd. Ondervraagd door den polltle-officler bekende hij d.e feiten en troostte zich in het onvermijdelijke. „Ik heb een stommiteit begaan", wist. hij er nog enkel b„; te voegen. In bezit werd een revolver gevonden, dio mot zes kogels geladen was. Het wapen werd aangeslagen en de dader ter beschikking van den procureur des konlngs opgesloten. VERWOESTING VAN EEN STADJE AFGEWEND- Arbeiders, dio in de nabijheid van Moncolieri met grafwerken bezig waren, hebben een metalen kist gevonden, die bijna- 3 Kg. dynamiet bevatte een voldoende hoeveelheid! om heel bet stadje in de lucht te doen vliegen. Men gelooft dat de kist in het communistisch' tijd perk daar gedeponeerd da. in afwachting van- de toen beraamde revolutie, want in de kist lag een communistisch blad van het iaar 1921. Dank rij! de voorzichtigheid van de werklieden, die. toen ze op een deel der kist stuitten, or van afzagen, van hun houweel engehrudk to maken, is een groot onheil, dat het kleine bevallige Piemon- teesche stadje zou hebben doen verdwijnen, voor komen. FOKKEN. In North HamrpSbire en Hereford rijn weer eenfge lichte gevallen van pokken geconstateerd, die een goedaardig, beloop nemen. Gelegenheid tot her-inen ting wordt in de betrokk endorpen verschaft. MILITAIRE MUZIEK TN CAFé'S. D'e sociaal-democraten hebben jjQi dan DditscSon Rijksdag! een motie ingediend omi te bepalen.dat militaire muziekkorpsen niet langer dan drie da gen achter elkaar in eonzelfde koffiehuis, restau rant. bioscoop enz. zullen mogen spelen. Slechts bij hooge uitzondering moet den muziekkorpsen toe stemming. worden verleend, om1 in het openbaar ia uniform te spelen. DERTIGDUIZEND AMERIKAANSCHE OÜD-STRIJ- DERS. Tijdens den oorlog zijn er twee millioen Ameri kaansche militairen in Frankrijk ontscheept> Dertig duizend van hen zullen dezen zomer in Frankrijk terugkeeren on er van 19 tot 24 S-ptembor fton con. gres houden. Zaterdag roeds is de - oorhoede van dit vreedzame leger op Franschen. bodem geland. Zij komt nog allerlei in orde brengen v SCr de komst van de dertigduizend, wier congres tweq jaar voorberei ding heeft gekost. Den löden September zal er te Parijs een g^ote troepenschouw worden gehouden.

Schager Courant | 1927 | | pagina 5