Belangrijk Soeiis KIEZERS!! De Coöperatie „De Tijdgeest" „De Tijdgeest", Vrede en Welvaart. Pension aangeboden, Huis met drie Hoeten, Flinke Jongens Jan G. Hieuwland, lijwitHii, Burgerbrug. Prijsverlaging Oudesluis^Zijpe 15 Koeien, 3 Paarden, Coöperatie WINKEL. Reclames. De dreigende storm in den Zuid-Oost-hoek van Europa. Advertentiën. SEPKJE, DIRK KINDT, iin Uw epl te WINKEL. een net Meisje, een gebruikte Waschmachine Tuimelkarn Veldsmidse, Kunt U een Rijwiel contant betalen? Brood, Koek en Beschuit. CONFLICT IN DEN VMïHETDSBDND TB ALK MAAR. Naar aanleiding van het conflict, ontstaan in den boezem van den Vrijheidsbond te Alkmaar over het stemmen van den heer A. F. Thomsen, zittend wethouder van financiën, vóór eene subsidie aan het te stichten R. K. lyceum, hetgeen geleid heeft tot het afvoeren van den naam van den heer Thom sen van de lijst van candidaten voor de a.s. raads verkiezingen, is gisteravond te Alkmaar een druk bezochte vergadering van de kiesvereeniging van den Vrijheidsbond gehouden, ten einde te trachten het geschil tot een oplossing te brengen en wederom eensgezindheid in de gelederen te doen ontstaan. Naar wij vernemen, stond deze vergadering oi der leiding van mr. W. C. Bosman en werd o.ia. het woord gevoerd door den burgemeester van Alkmaar, mr. W. C. Wendelaar, die het beleid van den wet houder Thomsen in bescherming nam en verded- digde. Het resultaat was, dat de vergadering thans met 39 stemmen voor, 26 tegen en 8 blanco het be sluit nam, den naam van den heer Thomsen weder om op de candidatenlijst te plaatsen. Eén poging, om de plaatsing der namen op de candidatenlijst in de bestaande volgorde: 1. A. F. Thomson, 2. D, Govers, 3. mr. J. P. Bosman te handhaven, mis lukte. Over de definitieve volgorde xal een nader te houden referendum bellissen, AUTO-ONGELUKKEN. Dinsdagmorgen omstreeks 11 uur is op den Dam te Arnhem een 54-jarige man, uit de Schutstraat die den weg wilde oversteken, door een luxe-auto, be stuurd door een 77-jarigen heer uit Oosterbeek, aangereden. De man bekwam zeer ernstige verwon dingen. Per ziekenauto werd hij naar het nabije Stedelijk Ziekenhuis vervoerd, waar hij een uur la ter aan de bekomen verwondingen overleedi. Maandag is op den Rijksweg Venlo-Nijmegen na bij de Kleine Wei onder Well, de auto van een heer uit Nijmegen in volle vaart, wegens het springen van een achterband, over den kop geslagen, meldt de „L. K." De vijf inzittenden, drie dames en twee heeren, werden ernstig gewond onder de auto uit gehaald en naar het ziekenhuis te Well overge bracht. Te Blerick viel een arbeider uit Baarlo, tijdens een pleziertochtje met een'auto van de treeplank, waarop de man plaats genomen had, af. De auto ging hem over hoofd en beenen. Zwaar gewond en in ernstigen toestand werd hij naar het gasthuis te Venlo overgebracht, meldt de Msb. AUTO TE WATER. Bij Enkhuizen is gisteravond een vrachtauto van J. Visser bij den dijk te water gereden. Het voertuig maakte een volledige aaito mortale. De drie inzit tenden werden licht gewond; zij wisten, zich door het stukslaan der ruiten te redden. ~DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Bij den onbewaakten overweg bij het tolhek te Noordhorn (Gr.) is een voerman uit Grijpskerk. met zijn twee paarden bespannen wagen door een snel trein aangereden. Hij had nog juist den tijd om door een forschon ruk aan de teugels zichzelf en een der paarderiTn veiligheid te brengen, meldt de Tel. Het andere dier werd vijftig meter meegesleurd en ver pletterd. Door het mistige weer was hot uitzicht be perkt. DE INVALIDE MIJNWERKERS. De „Limb. Koerier" deelt mede, dat pogingen wor den aangewend om invalide mijnwerkers te vin den, die geschikt zijn om het schildersvak te leeren. Een beambte van het ondersteuningsfonds der Staatsmijnen is belast met het opsporen der invali den die daarvoor in aanmerking wenschen te ko men. Mocht men er in slagen, dan kunnen deze in validen hun opleiding krijgen bij een schilderspa troon, die zich daarmede heeft belast. Op het houtterrein der Staatsmijnen „Emma" en „Hendrik" zijn 30 invaliden aan het werk. PETTEN. a. Aan de o.I. school alhier is als tijdelijk onder wijzer aangesteld de heer Ai. v. Meerten fit Helder. De narigheid van kloven in de handen, winter handen en voeten, kan spoedig verdwijnen door ge bruik van Foster's Zalf. Eczeem, huiduitslag, dauw worm. psoriasis en de meeste jeukende huidziekten moeten spoedig zwichten voor de verzachtende wer king dezer antiseptische zalf. Foster's Zalf is alom verkrijgbaar a fi 1,75 i doos.' f 1.— per tube. Het Is het dreigende conflict op het Balkanechter- eiland, tusschen Zuid-Slavië en Albanië, waarin Italië ten nauwste betrokken is, en dat ontstaan is, doordat geruchten werden verspreid over militaire voorberei dingen aan de Albaneesche grens, dat met den bur- geroorlog in China op het oogenblik de grootste aan dacht dor groote mogendheden vraagt „Wij zullen hopen, dat het geschil tusschen Italië en Servië weer spoedig op vredelievende wijze zal worden bijgelegd", zei Briand Dinsdag in de Fran- sche Kamer. „Frankrijk is vast besloten de rust te doen weerkeeren en wordt daarbij krachtig gesteund door Engeland en Duitschland. Briand is een groot diplomaat, maar hij is nog groo- ter optimist Hij bouwt uit dit optimisme den grond slag voor zijn politiek op, en meer dan eens is de waarheid van zijn optimistische veronderstellingen gebleken. Misschien, dat hij ook nu weer zal trium- pheeren en de dreigende storm, die in den Zuid- Westhoek van Europa ia opgestoken, weer binnen kort zal gaan liggen. Een feit is echter, dat Briand ditmaal met minder overtuiging heeft gesprokon dan hij dat andera pleegt te doen. Hij weet wel, wat hij wil, maar wat hij be reiken kan, daarvan is hij nog niet zoo zeker. Frank rijk moet aan de zijde van Zuid-Slavië blijven, met welk land het door een vriendschapsverdrag verbon den is, maar mag een Fransche minister, de ver antwoording op zich nemen, met een duidelijke sym- pafHiebéfulglhg voöt* 3e TZfafd-SlaVeh, 3e pas geregelde verhouding tusschen Frankrijk en Italië opnieuw verstoren? Frankrijk wordt in zijn vredesbemoeiingen loyaal door Engeland ondersteund maar is het wel geheel zeker, dat Engeland niet evenzoo loyaal de belangen van Italië in Albanië ondersteund heeft bij de totstandkoming van het Verdrag van Tirano, de wortel en de oorsprong van het huidige conflict? De politieke toestand blijft onveranderd en gevaarlijk, zoolang er tusschen Rome'en Belgrado geen overeen stemming bereikt is. Ook deze verzoening kan echter bezwaren in zich bergen.-Want zij moet de machts positie van Italië in een voor de belangen der andere staten bedenkelijke wijze vergrooten. Maar wat wordt er dan van den Volkenbond en den Geest van Lo camo? Italië is Mussolini, en Mussolini heeft tot nu toe voor de politiek van den Volkenbond en den Geest van Locamo altijd alleen dan belangstelling getoond, wanneer beide aan het „heilige egoisme" van het nieuwe Italië dienstbaar gemaakt konden worden. Of zich Zuid-Slavië aan de Italiaansche uitspraak vrij willig zal aanpassen of dat'het zich onvrijwillig on derwerpen moet: in beide gevallen blijft er een doom achter, die ook Frankrijk, de beschermende macht der kleine Entente, zal verwonden. Wie zal dus behalve de eer, ook de verantwoording van de bij legging van dit conflict op zich durven nemen? Moet dat de Fransche minister Briand. doen, de man, die in October van het jaar 1925 een strijdv die tusschen Bulgarije en Griekenland dreigde uit te barsten, binnen de acht en veertig uur wist te bezwe ren; of zal deze de verantwoording afschuiven op Duitschland, welks rijksminister, Dr. Stresemann, op het oogenblik voorzitter is van den Volkenbond.sraaa, waardoor Frankrijk rustig kan afwachten hoe de zaak zich zal ontwikkelen? Een ideale ontwikkeling in deze moeilijke kwestie is door een Franschman, den pacifist Jean Piot, aan gegeven. Voor hem was het belangrijkste niet Albanië, maar de vereeniging van Frankrijk, Engeland en Duitschland, om het vredeswerk in deze uit te voeren. Duitschland mag niet neutraal zijn en zich van de anderen uitsluiten, het moet krachtig, met gelijk recht en gelijke verantwoording, zich schouder aan schouder met Frankrijk stellen. Duitschland, Frank rijk en Engeland voor den vrede dat zou een ont waken van het ware Europeesche geweten zijn, schrijft Piot. Geen geheime diplomatie met voorzich tige overwegingen naar rechts en naar links, maar een moedige bekentenis voor den vrede in Europa en op de gansche wereld, meent Piot. Dat zou een mo nument voor Lacamo zijn, hoopt Piot. Zoo schrijft meent en hoopt een goed Franschman, een waar vriend van den vrede. De Balkan-correspondent van de N. R. Ct. brengt de Italiaansche Balkanpolitiek in verband met de Bessarabische kwestie, de inlijving van Bessarabië bij Groot-Roemenië met erkenning van de vier „voor naamste mogendheden", en de onmiddellijk daarop gevolgde goedkeuring dier erkenning door het Ita liaansche parlement, welk laatste op den Balkan al- Jerwege groot opzien heeft gebaard. Het blad vraagt zich af, welke de beweegredenen van Italië zijn bij dezen nieuwen politieken zet op den Balkan, terwijl de beweging, veroorzaakt door het met Albanië gesloten vriendschaps- en beschermings verdrag nog geenszins bedaard is. In verscheiden kringen is men van meening, dat de Britsche regee ring daarbij de hand in het spel heeft, waarin zij ge sterkt worden door het feit, dat,bij de conferenties, gehouden tusschen Mussolini en den Engelschen mi nister Chambcrlain en later de Engelsche Lord-kan- selier Churchill, Mussolini voor de keuze gesteld werd tusschen de vriendschap van Sovjet-Rusland of van Engeland. Daar Mussolini over de Sovjet-re geerders allesbehalve tevreden was en groote waarde hechtte aan den vriendschap van Engeland, was het voor ingewijden niet moeilijk om te raden welke keuze Mussolini gedaan had. Verleden zomer, vervolgt de correspondent van de N.R.Ct., heeft Frankrijk met Roemenië een vriend schaps- en waarborgverdrag gesloten, waarin niet alleen de vereeniging van Bessarabië met Roemenië opnieuw nadrukkelijk is erkend, maar waarbij de twee landen zich in geval van oorlogsgevaar weder- keerige ondersteuning toezeggen. Zou Rusland Roe menië wegens Bessarabië willen aanvallen, dan zal het bijgevolg dadelijk ook Frankrijk tegenover zich zien. Volgens de voorstelling van zaken van de personen, die het bovenstaande betoogen, omtrent de Italiaan sche politiek, heeft Frankrijk zich tot die ver-reiken de verbintenis laten brengen, uit hoofde van het Ita- liaansch-Fransch antagonisme, dat inzonderheid op het Balkanschiereiland scherp aan den dag treedt. Frankrijk streeft er met alle macht naar om zijn ge- daalden invloed in het naburige Oosten weer zooveel mogelijk te herwinnen en daarbij vindt het Italië als gevaarlijkste mededinger. Vandaar het antagonisme, (tegenwerking). Te Rome is men zich daarvan ten volle bewust en neemt men er zijn maatregelen voor. Het thans toe geven aan den Britschen aandrang om de inlijving van Bessarabië te bevestigen, heeft dan ook vooral ten doel Frankrijk's poging om Roemenië aan zijn zijde te brengen, tegen te gaan en naar men hoopt - te voorkomen. Die omstandigheden zijn oorcaak van de spanning tusschen Italië en Zuid-Slavië, die zich op het Bes sarabische geval gegrift heeft en zoogenaamd uit de Albaneesche zaken voortkomt. In werkelijkheid is ze een element van het Fransch-Italiaanach antagonis me. Zuid-Slavië in zijn tegenwoordigen omvang wordt dan beschouwd als een schepping van den Franschen generalen staf uit den wereldoorlog, welke Clemen- ceau er van wist te overtuigen, dat het scheppen van een; zoo sterk en zoo groot mogelijken Slavischen Staat aan de Adria Italië in bedwang moest houden opdat het voor Frankrijk in de Middellandsche Zee niet hinderlijk, ja gevaarlijk zou worden. Zoo werd het drieledige Koninkrijk met zijn tegenwoordige ;renzen bij de nieuwe indeeling van de kaart van Juropa door de vier bedisselaars daarvan in het le ven geroepen. Dat dientengevolge tusschen Italië en Zuid-Slavië voortdurende wrijving opkomt is alles zins begrijpelijk. Het fascistische Italië van Mussolini heeft weinig op met zulk een buurman, die, volgens de Italiaan sche opvatting geschapen is om als rem en ajs hinder nis tegen het verwezenlijken van de Italiaansche doel einden të'dienen en het stelt alles in het werk om zich van dien hinderpaal te ontdoen. Een der hoofddoel einden van de tegenwoordige Balkanpolitiek van Ita lië is dan ook, Zuid-Slavië zoo mogelijk te isolee- ren; en het verwacht Britschen steun daarbij als wederdienst voor het ondersteunen van de Britsche politiek tegen Sowjet-Rusland en in China. Door bemiddeling van Engeland heeft Italië zich met goed gevolg met Griekenland verstaan en zor gen beiden er voor dat eon nieuw bondgenootschap tusschen Griekenland en Zuid-Slavië niet tot stand komt Met toestemming en bijstand van Groot-Brit- tannië heeft Italië Albanië geheel onder zijn invloed gebracht en ook is het voor een niet gering deel een jevolg van de werkzaamheid van de Britsche en de Italiaansche diplomatie, dat een toenadering tusschen Zuid-Slavië en Turkije waarnaar van Zuid-Slavische zijde al sinds een half jaar zoo ijverig gestreefd wordt, zoo weinig voortgang maakt. Met hoogen druk wordt er ook te Sofia inzonder heid van Italiaansche zijde gewerkt om Bulgarije zooal niet geheel aan den Italiaansch-Britschen kant te krijgen met verzoening tevens en hartelijke be trekkingen met Griekenland, dan toch om het buiten den Franschen-Zuid-Slavischen invloed te houden. Dat al die politieke en diplomatieke strijd achter de schermen niet zeer bevorderlijk is voor het tot rust komen van de nóg steeds niet in hun huidigen status gestabiliseerde en berustende Bal kan volken, spreekt van zelf. Zoo dreigt op het oogenblik weer meer dan ooit het gevaar, dat een vonk ontploffing en grooten brand tengevolge kan hebben. Ondertrouwd: A. STADTMAN en J. H. WESSEL. Helder, Parallelweg 68, „n St. Maartensbrug, JUMaart Huwelijksvoltrekking 14 April te Helder. Heden overleed onze innig geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd- en Groot- moeder Pietertje Gootjes, eerder Weduwe van P. Tuinman, in den ouderdom van 68 jaar. P. Groet. C. Tuinman. Tuinman. Tuinman—Jonker en Kleinkinderen. Oudkarspel, 30 Maart 1927. HedenO overleed onze jongste lieve ling in den leeftijd van bijna J/3 jaar. Haar diepbedroefde Ouders, J. P. Mosk. M. Mosk—Minnema. Breezand, 30 Maart 1927. Heden overleed na een langdurig doch geduldig lijden, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Groot vader in den ouderdom van ruim 59 jaar. Uit aller naam, Wed. J. KINDT—Tlel. Julianadorp, 30 Maart 1927. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben op Zaterdag 2 April, 11.30 uur van het sterfhuis. Heden overleed na een langdurig doch geduldig lijden, onze lieve Vrouw en Moeder, Behuwd en Grootmoeder, Mejuffrouw Immetje van Twuiver, in den ouderdom van 45 jaar en 11 maanden. Uit aller naam, Jb. PRANGER. Kinderen en Kleinkinderen. Nes, Schagen, 30 Maart 1927. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben Zaterdag 2 April a.s., n.m. 2 uur op de begraafplaats te Schagen. Heden overleed na een kortstondige ongesteldheid, onze geliefde Man en Vader GERRIT BAKKER Azn., in den ouderdom van 57 jaar. Wed. G. Bakker—de Groot. -Arie Bakker. Schagen, 30 Maart 1927. Algemeene kennisgeving. wegens opheffing van het bedrijf, op Zaterdag 9 April 1927 des voormiddags 8'/2 uur, ten verzoeke van den heer A. KAAN Kz., op diens boerderij „Sluiszicht" aan de Groote Sloot te Oudesluis,. gemeente Zijpe, .om contant geld, van: die allen gekalfd hebben, waarvan 6 ingeschreven in het N. R. S., 6?pin- ken, 1 jarige stier, 6 kuikalveren (3 ingeschreven), 1 stierkalf (ingeschre ven), 12 schapen met lammeren, 12 schrammen, 3 drachtige zeugen, waarvan1 zwarte witvoet, best lljn- paard, 1 vos-blesmerrie, 7 jaar, drach tig van Dumas, 1 vos-blesmerrie, ge kruist Belgisch ras, 5 jaar, drachtig. RIJTUIGEN brik, nieuwe bakwagen, 2 boerenwa gens met voorladder, ponder en binten, 3 driewielde karren, waarvan 1 met ierketel, platte kros met hekken, hon- denkros, bokkenwagen met tuig. Landbouwwerktuigen 1 Melotte ploeg, 2 driescharige ploe gen, 3 eggen, karwljploeg, wiedploeg, aanaardploeg, staartploeg, maaimachine (Cormick), hooihark, schudder, zwad- keerder, zaadwaaier, bascule met ge wichten, peenmachine, de helft met den heer J. Komen in 1 wiedmachine en zaaimachine enz. Boereninventaris volledig melkinventaris, 2 kruiwagens, 4 gareelen, 2 kartuigen, 2 hamen, een partij klaverruiters, schuit met roei spanen, slee en stokken, 150 zaadzak- ken, fietsenrek, hooivorken, zaadvorken, mestvorken, graven* schoppen, nieuw zaairiool, deuren, ketels, lange stokken, beunen, gieter, emmerrek, karwijstok- ken, naald, mestplanken, slijpsteen, voervaten, meelvaten. 2 troggen, hou ten hort, houten tafels, houtblok, haver kist, vaten, balies, trap, ladders, pap- bakken, 3 pullenloopen, kippenhok, hekken, ruiven, hondenhok, varkens hok, 200 takkenbossen, slieten, boom stammen enz. Voorts eene groote stuit mest, kla- verhooi, withooi, erwtenstroo, 50000 L. ier, 13 kippen met haan, hok met 6 konijnen en hetgeen verder ten ver koop zal worden aangeboden. Op de plaats is geen gelegen heid tot stallen. NOTARIS J. VAN DER KNAAP Wieringerwaard. De Coöperatie „De Tijdgeest te Winkel trachtjte bevorderen: ZIJ treedt prijsregelend op. ZIJ bezorgt U prima kwaliteit bakkers- en krui denierswaren en brandstoffen tegen de laagste prijzen. ZIJ keert hare overschotten uit aan hare Leden. ZIJ heeft een MOEDERFONDS en keert bij bevallingen 14 dagen VRIJ BROOD en KRUIDENIERSWAREN uit. ZIJ organiseert schitterende feesten voor de kinderen. ZIJ verspreidt een GRATIS Weekblad. (Ruim 60 nieuwe leden traden reeds^ dit jaar toe.) Dankbetuiging. Voor de hartelijke deelneming en belangstelling door mij ondervonden bij het overlijden en de teraardebe stelling van mijn beste Vrouw, NAN- TJE STAM, zeg ik uitsluitend langs dezen weg mijn hartelijken dank. C. GROEN. Alkmaar, Maart 1927. Spoorstraat 13. Voor direct gevraagd bij H, de Graaf Hz., Schagerbrug. Aan hetzelfde adres te koop voor krachtaandrijving, merk „Miele", zoo goed als nieuw, en een voor krachtaandrijving en een beiden nog in goeden staat. Voor direct of met 1 Mei: met vrije zit- en slaapkamer, op mooie stand te Schagen. Brieven letter Z, bureau van dit blad. TE KOOP Prima 4 P.K. Douglas Motorrijwiel, weinig bereden, mot garantie f325. Ook genegen te ruilen voor zwaar der, lichter of defect motorrijwiel. 1 O.K. 2 takt Motorrijwiel, in goede conditie f 125. 1 Snop 4 takt Motorrijwiel, idem f 95 1 Sarolea 1 cyl. Motorrijwiel, id. f 115 1 HD 5-7 P.K., 2 cyL, electr. met duo, van particulier, prima, voor elk aannemelijk bod. Gebruikte rijwielen, rijklaar, op goedeb anden, vanaf f10.2 zoo goed als nieuwe damesrijwielen f40 en f45, 1 damesrijwiel f15.25., JAN G. NIEUWLAND, Motoren en Rijwielen, BURGERBRUG. bij DE BOER, Keinsmerbrug. gevraagd, voor wiedwerk. P. v. d. VOORT, Breezand. Koopt dan geen RijwieJ uit een zaak, welke bijna uitsluitend op afbetaling levert. Verschillende merken ^zijn tegenwoordig berucht omdat ze geleverd worden op termijnbetaling. Het is geen prettige gewaarwording als Uw kennissen denken of vragen of U het Rijwiel dat U berijdt (hetgeen U contant Ibe- taalde) op afbetaling heeft gekocht, alleen omdat buren o.a. ook eenzelfde merk bezitten, maar dan op afbetaling. Daarom nogmaals Kunt U een Rijwiel contant betalen? Koopt of bestelt deze dan bij Dan kunt U gerust rijden, en behoeft'niet bang te zijn onaangename op- of aanmerkingen te moeten'hooren. En U koopt tevens nergens voordeeliger. Verschillende le klas merken uit^voorraad leverbaar. Geen termijnbetaling. Beleefd aanbevelend. In den loop dezer week werden wederom verschillende broodsoor ten in prijs verlaagd, welke thans luiden aldus: Wittebrood (water) 8 ons 20 ct. Wittebrood (melk) 8 ons 24 ct. Wittebrood met krenten 40 ct. Wittebrood casino 20 ct. Wittebrood (strengel) 12 ct. Tarwebrood, 8 ons 18 ct. Tarwebrood, 12 ons 26 ct. Tarwebrood met krenten 34 ct. Tarwebrood (melk) 32 ct. Maltbrood 17 ct Roggebrood 24 ct Kadetjes per stuk tX ct Treedt toe als Lid en Verbruiker!! Krentebroodjes per 3 stuks 10 ct. Luxebroodjes per stuk 4 ct Puntjes, harde,p er stuk 2X ct Puntjes, zachte, per stuk 2X ct. Beschuit per r§l van 10 st. 13 cent. Ontbijtkoek, per stuk 25 ct. Gemberkoek, per stuk 20 ct Suikerkoeken, per rol 20 ct. Kantkoek, per pond 24 ct. Beschuitkoek, per rol 14 ct Kaneelbeschuit, per pak 14 ct. HET BESTUUR.

Schager Courant | 1927 | | pagina 3