Schager Courant Tweede Blad. Binnenlaudsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Donderdag 31 Maart 1927 70ste Jaargang. No. 8025. de grondverschuiving bij elsloo. Een verslaggever van do Lirab. Koerier vertelt o. m. nog het volgende over (het geval van grondver schuiving to Elsloo: Hot is bekend, dat 'het terrein aldaar zeer onvast, is. -Do spoorbaan op1 do hou velg looiln-g had! reeds eerder daarvan te lijden. Thans hoeft zich snoer N. W.-waarts. en uen geheel eind van bedoeld spoor- wogvak af, In do diepte van het. dal even benoor den hot pontvcer. oen morkwaardige grondverschui ving voorgedaan merkwaard! gomdat zo zich in de Jagoro laag voordeed en een bijna horizontale verplaatsing te zien geeft, Haar ter plaatse maakt de Maas een sterke krom ming. met de 'holle zijde naar den Belgischen vlak ken oever en de bolle zijdo naar don heuvelactotlgen Ned. Lirnb. oever gericht. Een groot stuk van dezen laatstvermelden oever, en wel onder aan den voet. dus weinig boven do hoogte der rivier. Is dioor zljde- lingschen druk. uit. don heuvel komende, terzijde geperst en alzuo in de Maas geschoven, met do daar op staande peilschaal, boomon. struiken en al. Men ziet de deels geknokte boomon en struiken hoven hot water der rivier oprijzen, die nu ter plaat se aanmerkelijk versmald is en waar door den Rijkswaterstaat een roode vlag als waarschuwing^ sein voor de scheepvaart, wordt aangebracht. De ri vier is nog voor 3/4 haror breedte vrij on de door vaart blijft dus mogelijk, alhoewel de schuiten een korteren draai zullen moeten nemen dan gewoon lijk en niet to dicht langs den Nederlandschen oever zullen mooten komen. Ter plaatse was o.a, de burgemeester van Elsloo. tot hot beramen van maatregelen ter afrastering van do plok. 'Deze biedt inderdaad nog gevaar: in bei. begaanbare hooger gelegen terrein der heuvel- holling hovinden zich tal van scheuren en thans nog is het afvallen van zand en kiezel en het dringen van water uit den heuvelrand merkbaar. Niet on waarschijnlijk zal er nog wel meer grond naar om laag komen. Reeds enkele weken geleden was hier en daar op kleine stukjes «enige grondverplaatsing waargeno men. De^grond is dus blijkbaar nog in werking. Op merkelijk is. dat de grootste verschuiving nabij een kiezelkuil heeft plaats gehad, dus jui3t daar, waar de druk dor bovenste aardlagen verminderd was. Alles wijst er dan ook op, dat die verschuiving van onderen on zijwaarts haar oorzaak heelt gehJad. Welke die oorzaak ls, volt moeilijk te zeggen. Sommige geologen meenen, dat het gesteente in de zen sterk kiezolhoudenden grond een verweering heeft ondergaan, die den weerstand ervan vermin dert. Andoren meenen, dat zich in den ondergrondi, een tweetal dikke leomlagen bevinden (tientallen meters dik), waarvan de bovenste het afzakken van het uit het Limburgsche hoogplateau aanvloeiebde ondorgTondsche water belet, terwijl tusschen die la gen een z.g. loop- of drijfzand bevindt, dat door zij del ingsch en druk worde voortgeschoven. Mogelijk is een complex van deze dingen de oorzaak. Hoe het zij. het terrein is onbetrouwbaar. De modder en de zwarte aarde op do plek der afscheuring, aar nog voortdurend1 water borrelt, wijzen er in ieder geval op. dat er water verkeerd afvloeit. Wannee pecios de veschuiving op deze onbe woonde plek heeft plaats gehad. valt niet met ze kerheid te zeggen. Do ravage werd Zondagochtend vroeg( waargenomen. Do Rijkswaterstaat heeft foto's van de situatie ge nomen. Het zal een lastig karwei worden, de door het ongeval veroorzaakte versperring in de Maas (Ne- derlandsch deel) op te ruimen: in het belang van scheepvaart en waterafvoer (vooral met het oog op (hoog water) zal dit echter gedaan moeton worden. Misschien nelpt de stroom door zijn uitschurende werking daartoe zelf een handje mee, maar dan zul len de losrakende boomen. die dan in hun geheel aan het drijven gaan. wellicht een tijdelijke hinder nis voor het (overigens kleine) scheepvaartverkeer opleveren. Het belangrijkste van het geval echter is dat daar ter plaatse (maar veel hooger: in de heuvelhelling) het Julianakanaal ontworpen is. In zooverre is de ze grondverschuiving een geluk, (tot ze tijdig genoeg is gekomen om een ernstige waareshuwtng te vor men. dat daar het kanaal-tracé zal moeten gewij zigd worden. SPROETEN komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot SPRUTOL. Bij alle Drogisten. het votum deh eerste kamer en de voorlichting van het buitenland. Uit de Ilaagsoha OorreBpandentie in da Zntphen- sohe Ct. Wat heeft onze regiering! godaa-n om het bui tenland zoo goed mogelijk voor te lichten op dit voor ons land belangrijke moment? Niets! Br is gedacht toilet vóór, maar pas na de verwer ping- over een persconferentie, die dan mis- schien twee dagen latca? zooi plaats hebben. Eietn Belgische journalist, die er fo midden van Neder- landsche collega's van hoorde, lachte met roden schamper....Welk een gebrek aan organisatieI Die te late persconferentie ging tenslotte niet door: de regeering^ deed niets. Waarom onze gez&nbon en consuls niet voorzien van het noodige materi aal om die verwerping' vam dit Jaerdrag te verkla ren en te verdedigen overal in do buitenlandsoho pers waar men toegang kon krijgen'? Dit had men van onze regeering- mogen verlangen. Het antwoord dat die buitenilandsohe pers zulke ver- boogem -niet zou opnemen, is eon uitvlucht. Dat men het eens probeare, na zijtn traditianeele iüertae overwonnen te hebben11 En zijn bladen genoeg, üe voor eon eerlijk bobong roimte hebben en vrij" vergeren te gelooven1, Idat ieon commirniquó' van 3on Nederlandsoh gezant oef oansul in de imibetnr andsche pers als regol geweigerd zou worden. Laat xnze rogoering het departement van buitenland- ohe zakon eens Wakker schudden fln ons aan bevallen laind in het buitenland laten verdedigen, laar is thans groote behoefte aan. Maar Nederw and' zwijgt.. Van' Brussel ufit is die actie in '^llen gang. Mot succes! En onze diplomatie doet nets aan de bewerking van do publieke opino. 'Wugt of slaapt. De volksvoorlichting in dé lan- JGP..<?m 9^® do heeran blijkbaar nog altijd noot belangrijk. Althans vcxlhardcü In m gewichtig tntote-olaefn' l SCHAGERBRUÖu Vergadering der Holl. Mtf. van Landbouw, afdee- ng Zijpe en Omstreken, gehouden op Dinsdag 29 taart JU des voorm, 10 uur in het lokaal van den eer J. Broer. Tegenwordh? waren 7 leden waaronder 1 gast. D'e voorzitter, de heer H. Rezelman heet dé aan wezigen hartelijk welkom, betreurt de geringe op komst. maar hoopt dat de besprekingen aangenaam en zakelijk zullen worden behandeld, en opent de vergadering. De socretaris leest de notulen van de vorige ver gadering welke zonder op- of aanmerkingen wor den goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van het Hoofdbestuur, over een Cursus (eerste hulp bij ongelukken), waar voor subsidie wordt verstrekt door de Centrale Landbouw Onderlinge. Waar hier een dergelijke 'cursus is gehouden, uitgegaan van de afdeeling Het Witte Kruis, oordeelt men. dat hierop niet be hoeft te worden ingegaan. Volgt een schrijven, geteekend' door Stevens en Buhlmann. hoofdvertegenwoordigers te Rotterdam!, over de schitterende resultaton door het gebruik van Aftinin Donati. middel tegen mond- en klauw zeer onder het rundvee. Evenals dit. werden ver scheidene ingekomen stukken voor kennisgeving aan genomen. Rekening on verantwoording van don penning meester. nagezien door de heoron HL de Graaf en E'. Lindonborg. Dozo hoeren advisoeron do rokoning goed to keuren met een ontvangst, saldo 1025 inbe grepen van f 1267.72 en eon uitgaaf van f 679.49. ba tig aal do 1' 088.23. Mat dank aan den penntogmees- en do heide heeren voor hun gedane mooito. wordt do rekening goedgekeurd. Alvorens tot do rondvraag over te gaan. verzoekt de voorzitter aan den heer Kaan als gast om een uit oenzetting te willen gevon omtrent, den to houden mei keur sus. D'e heer Kaan wil hier mot genoegen aan voldoen on geeft dan een uiteenzetting, hoe een cursus tot het bevorderon van goed melken, waar voor door Holl. Noorderkwartier diploma's zullen worden uitgereikt, moet worden gehouden. Wordt be sloten per advertentie een oproeping lot deelname to plaatsen, en alles te doen plaats hebben onder controle van Holland» Noorderkwartier, met als leider do heer Kaan. Do rondvraag niets opleverende, volgt sluiting. Voor Allen die Sukkelen met verstopping of moetli.fKon. tragen en onrsgolmatigon 'Stoelgang zijn Mljnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Biji Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. ernstige mishandeling. Uit 's Hertogenbosch, 30 Maart. In De Hoeve onder do gemeente Nieuwkuik is een ernstige mis handeling gepleegd. Toen de 78-jarige A. v. d. Pol rumoer in de nabijheid van zijn woning hoorde, ging hij met een lamp in ide hond naar buiten om te zien, wat er gaande was. Buiten gekomen, sprong oen man op hem toe, die hem de lamp uit de han den sloeg en v. d. Pol met een mos in den rug stak. De zoon van v. d. Pol, die naar buiten kwam, kreeg eonige steken in de zij. Vermoedelijk ls een long ge raakt. Hoewel beider toestand ernstig is, bestaat er geen dadelijk levensgevaar. De marechaussee uit Heusden heef 11 den 18-jarl- gen W. v. O., eveneens in De Hoeve woonachtig, van zijn bed gelicht en hem met de getroffene ge confronteerd. Beiden wezen hem als den dador aan, doch v. O. blijft ontkennen. Hij1 is voorloopig op vrije voeten gesteld. Nog meer personen, die in zijn gezelschap waren, zijn gehoord, Zij kunnen of wil len de politie echter geen aanwijzingen geven. Tel. auto aangevallen. door een stier. Uit Terwoade, 30 Maart. Toen gistermorgen de heer S. uit Apeldoorn met zijn gezin per auto op weg was naar Lemielerveld, werd even buiten het. dorp, de auto aangevallen door een losgebroken stier. Het beest duwde den wagen op zij, zoodat de ze met de inzittenden in eon sloot reed. De auto werd zwaar beschadigd, doch de inzittenden wisten zich in veiligheid te brengen. De stier is later ge grepen. een trein doen ontsporen? Op 14 Maart 1926, tijdens het conflict bij uD tram Zutphen-Emmerik ontspoorde, naar men zich her inneren zal, in de Haare een trein door verkeerden wisaelstand. In verband hiermede is gisteravond de oud-sto-r ker en gewezen bankwerker bij de Zutphen-Emme- rik J. v. H. gearesteerd. Hij wordt heden naar Arn hem overgebracht. uitbreiding der staring in de venen. De staking van veenarbeiders te Valthermond was gistermorgen algemeen. Ook de arbeiders, die Maan dag nog doorwerkten, hebben zich bij de stakende arbeiders aangesloten. Behalveu it dit dorp is ook een aantal arbeiders uit omliggende plaatsen, als 2e Exloërmond, Odoron, Exlo, Nieuw-Buinen, enz. bij het arbeidsconflict betrokken. Het aantal stakers wordt thans geraamd op 400. een nieuwe kolenlaag aangeboord. Naar wij vernemen is gisteren bij de boring Hup- sel ten Noorden van Groenlo van het consortium Koster-I-Iope de achtste kolenilaag aangeboord op- ontginbare diepte. Deze kolenlaag beeft een diepte van 74 c.M. een dienstweigeraar opgebracht. De militaire politie te Haarlem heeft in den af- geloopen nacht een inval gedaan ten huize van ze keren O. in de Platanen straat te Schoten, waar zich een dienstweigeraar, I. V. genaamd, verborgen hield. De man werd na eenige moeite gearresteerd. Daar hij weigerde zich aan te kleeden, is hij in zijn onderkjleeding in een auto naar de kazerne ver voerd. Do aangehoudene is heden op ^transport ge steld naar Utrecht, alwaar hij in garnizoen ligt. de moord in den haag. De raadkamer der Haagsche rechtbank heeft van daag een beschikking genomen ten aanzien van mej. G.—>Z., die was gearresteerd in verband met den moord op mej. Wille aan het Bezuidenhout De rechtbank achtte geen "termen aanwezig om de gevangenhouding te gelasten; zij weigerde der halve die gevangenhouding, zoodat mej. G. in vrij1- heid moet wordon gesteld. Zooals men zich zal herinneren, bewoont mej. G.— Z. het huis boven de manufacturenzaak, waarin op 17 Januari jL de moord is gepleegd. OUDE NTEDORP. Gisteravond werd in bed café van den heer Mijt» te Verlaat door notaris Kroon publiek geveild, een (woonhuis mat 2.4.92 HJL wei- en; bouwland^ meti den volgenden uitslag: Bet woonhuis met bouwland, groot 73.82 HA. ge kocht door Dijkhuizen te ZUidscharwoude voor f 2035 en 1.31.10 H.A. bouwland door K. Beus e.a. vor f 2310 Samen f 4345. broek op lanqendijk. De op 22 Maart 1927 vastgestelde kiezerslijst der gemeente Broek op Larigendijk telt 1161 kiezers voor de Tweede Kamer, U149 voor de Provinciale Staten en 1115 voor den GemeeenteraacL broek op langenodxjk. Gevonden: een beerenxijwiel. Inlichtingen bij den gemeente-veldwachter. WIERINGEN. Naar wij vernemen ,is het huls van den heer M. Minnes alhier, staande in da Hoofdstraat te Hippo- lytushoef, verhuurd tot 31 Augustus a.s. aan Mevr. Kolf en medebewoond door den heer P. de Haan, voor onbekenden prijs verkocht aan de Mij. tot Uit voering van Zuiderzeewerken en zal dit pand be trokken worden door den heer M. A. van dor Mark, Ho o fd-Adni i n istrat our van do I-Iollandsche Aanne ming Miji. In verband met de Zuiderzeewerk en en de ves tiging van do M.IJ.Z., alhier, komt hier eon leven dig enhandel in huizen en zijn den laatsten tijd di verse panden voor goeden prijs overgegaan en wor den ook verschillende panden tegen voor Wierin- gen ongekende prijzen verhuurd, terwijl de M.U.Z. ook belangrijke nieuwe panden laat bouwen, o.a te den Oever, Westerland on Hauke», waarbij com plexen van f 40,000. Eon en ander brengt hier eon tamelijke drukte te- weog on hoewel nog,vroeg to don tljdl, komen ver schillend» belangstellenden al een» een kijkje ne men. anna paulowna. De laatste vergadering van de afdeeling Anna' Paulowna der IIoll. Maatschappiji van Landbouw Was buitengewoon flink bezocht, dank zij het feit, dat zij; ook voor oiet-leden toegankelijk was. Als spreker trad op de heer Vos Diaz, voorzitter van don Raad van Arbeid te Alkmaar, die het standpunt uiteenzette van den Raad van Arbeid ten aanzien van de nakoming der verplichtingen, voort vloeiende uie de verzekeringswetten.ZlJn credo kwam hoofdzakelijk hierop neer, dat hij de werkgevers aanmaande, om toch zegeltjes te plakken en vooral ook, oom geregeld en trouw de loonlijsten to te vul len, Men klaagde, dat de administratie der (Raden van Arbeid zoo buitensporig kostbaar was en spre ker gaf dat grif toe. Maar de schuld lag grootendeels bij do werkgevers, die de verzekeringswetten sabo teerden; en die to Anna Paulowna deden daaraan dapper mee. Met Inderdaad) ontstellende cijfers- werd aangetoond, hoe Juist de onwillige werkgevers de administratiekosten door hun tegenwerking met ieder Jaar deden stijgen- en een chaot dreigden te scheppen, die natuurlijk niet toelaatbaar was. Wet ten moeten nu eenmaal uitgevoerd worden, of zij ons sympathiek zijn of niet. Aikeerig van harde maatregelen, had spreker steeds een Soepele uit voering der verzekeringswetten voorgestaan en be-1 tracht. Acht Jaar lang had hij geschreven in cou ranten, gesproken op vergaderingen, zijn ambtena ren ter overreding van de imenschon er opuit ge stuurd!, alles om zoo mogelijk de werkgevers te over tuigen wat hun plicht was en hun belang. Maar die soepelheid had juist het tegenovergestelde uitge werkt van hetgeen hij er mee beoogd had. Men be gon blijkbaar te denken: Zo kunnen me toch niets maken-I Spreker verzoekt dus thans de medewer king d"er werkgevers. En mocht die ook in 't vervolg niet worden verleend, dan zou1 noodgedwongen de arm der Wet zijn plicht moeten doen, want inder daad' zóó kon het niet langer blijven. Nadat spreker nog verschillende' vragen had be antwoord, kwam de beer Bestébroer, landbouwspe- cialist van de Ford'son-Motor-Company, aan de beurt, die met behulp van eenige mooie film-* het enorme voordeel deed; uitkpmen van de moderne landbouwmethoden in Amerika tegenovre de ouder wet,sche werkwijzen en- daarbij inzonderheid' liet zien, welk een belangrijke en veelzijdige taak de Fordson-tractor bij die nieuwere werkmethoden kon verrichten. de armste stad tan engeland. Jarrow gaat door voor de armste stad van Enge land. Geruimen tijd hebben daar al 13.000 van de 35.000 menschen van onderstand geleefd uit dé kerke lijke of de steunkas. Thans zijn daar weer bij een groote staalfabriek en -pletterij twee van de vijf hoogovens aangemaakt en zullen daardoor 600 menschen werk krijgen. De directeur heeft de hoop geuit, dat spoedig weer alle hoogovens aangemaakt zouden kunnen worden en zoo heerscht nu weer hoop onder vele menschen, die aan den rand van gebrek zijn gekomen. de maharadja en zijn geheimzinnige „vijand." Uit Calcutta wordt gemeld, dat in alle Punjab- districten sensatie is gewekt door de publicatie van een oproep door den maharadja van Nabha om be scherming tegen een „machtigen vijand", die hem, naar hij beweert, blijft achtervolgen. Sinds het oogen- blik dat hij in 1921 zijn vader opvolgde, achtervolgt die vijand hem. De maharadja vreest, dat de „vijand" hem, zijn familie en zijn kinderen wil ontvoeren. Vooral in den laatsten tijd doet de „vijand" veel van zich) booren', hetgeen den maharadja ejj toe faeefe ge bracht officioele hulp te vragen. Tel. groote bontdiefstal. De handelsafdeeling van het Russische gezantschap is te Leipzig bestolen voor een waarde van ongeveer 80.000 mark bont, voornamelijk witte vosson en her melijn. De Russen zouden 6 April óen Verkooping houden en bij de inventariseering bleek gistermorgen, dat meer dan de helft der aanwezige goederen In- tusschon ontvreemd waren. de tisch 19 th duur. De Britsche reeders van de treilervisscherij zijn van plan een veldtocht te beginnen onder de leus: Eet meer vischl Een Engeleeh blad merkt ep, dat het publiek hier toe zeker bereid zou zijn, indien de visch maar niet zoo buitensporig duur was. Zij gaat door drie tus- schenhanden, alvorens zij in de pan komt en dan to zjj in vele gevallen 300 pet. duurder geworden. Daar moet iets aan to doen zijn. Intusschon is ook de Levcnsmiddelraad reedB doende mot het instellen van een onderzoek naar de- zon misstand. de houding van de moderne vrouw. Bij een deftige mode-show to het Westend, aldus de N.R.Ct., heeft mevrouw Bagot Stack een uiteenzetting gegeven over de houding van de hedendaagscho vrouw, welke behalve onzen lezeressen ook onzen la zers belang zal inboezomen. Het was een rondborstig betoog van éen vrouw voor vrouwen en twee van mevrouw Stack's pupillen lichtten het, de een gekleed als grootmoedor, de an- dor als modern meisje, toe. „Terwijl onze grootmoedórs stijf en „heupig" wa- iren, hebben onzo moderne, meisjes figuren als gefi leerde platyisch. Bijkans elk meisje staat met één heup omhoog en één schouder naar beneden. Groot moeders hebben misschien hun wervelkolom verkort, maar hun kleindochters riskeeren een kromming van de ruggegraat. „U zult zien", reide de spreekster verder, „dat grootmoeder haar rug korter maakt en haar heupen uit hun juiste positie optrekt. Zij is stijf en tegelijk recht, maar het is een hoogst onnatuurlijke en on bevallige figuur. „Haar kleindochter ls Ingezakt. Haar schouder» lijken te zwaar voor haar. Haar heupen wiegen, zij heeft ^een centrum van evenwicht, en als wij X- 9traal-oogen hadden, zouden wij versteld staan over de inwendige gevolgen van deze verwringing van de natuurlijke gestalte. „Ik wandel graag in hot Westend en kijk dan naar -den deftigen gang en do „sjieke" manier om den mantel op éón heup op te houden. Do mantel zonder bevestiging brengt het moderne meisje ertoe, haar linker heup omhoog te houden als eon soort van plechtanker voor dat gedeelte van het kieedingstuk, waar de knoop zou moeten zitten. „Zij houdt haar mantel bij elkaar met haar hand, laat één schouder zakken, neemt een katachtige hou ding aan en voelt zich futuristisch en aantrekkelijk. „Dit is heel iets anderè dan do figuur met de juiste heupbeweging, de goed in evenwicht gehouden schou ders en do gomakkelijk draaiende knieën. „Dames, hoedt u voor den politle-agcnt-gang. Wij bewonderen zijn figuur en zijn kracht en zijn gang, maar zijn houding en zijn stap makon den indruk van breedte, en wij moeten die niet nabootsen. Wan del op een smalle basis wat wij de krijtlijn noemen het bevordert den indruk van slankheid". MUUR INGESTORT. Bij het afbreken van een oude muur op een fa brieksterrein te Beuthen, is deze onverhoeds inge stort tengevolge waarvan twee werklieden, door groo te steenen getroffen, gedood zijn. dierstal in chicago. Mevr. Dahlberg, de echtgenoote van een bekend za kenman, logeerde in het Ritz-Carlton hotel te Chi- cago. Zij had daar ook haar juweelen, ter waarde van 8 60.000. Deze zijn haar ontstolen, terwijl zij sliep. Onder de vermiste Juweelen is ook een plaque, be zet met 65 diamanten, ter gezamenlijke waarde van f22.000. De diamanten zijn verzekerd. De echtgenoot van mevr. Dahlberg is president van de Cellotex, Corporation. een berlijnsche tramstatistiek. De tram te Berlijn heeft nieuwe wagens aange schaft, waardoor het totaal aantal tot 3600 is geste gen. De tram beschikt thans over 80.000 zit- en 130.000 staanplaatsen; men zou dus de geheele bevolking van steden als Kassei en Halle tegelijk kunnen vervoe ren. Indien men alle wagens van de Berlijnsche iram achter elkaar zette zou men een stoet krijgen van 36 K.M. lang. De wagens worden opgeborgen in 29 remises die samen 100.000 vierkante meter groot zijn. Elke wagen vervoert per dag gemiddeld 800 rei zigers en legt gemiddeld 125 K.M. af, zoodat hij per jaar 1*4 maal de afstand om de evenaar maakt. De totale lengte der rails bedraagt 1100 K.M., dit is de afstand van Berlijn naar Koningsbergen. In 1926 veer den in het geheel met de tram 819 mi Pioen reizigers vervoerd of 100 millioen meer dan met de stadsspoor, autobussen en tunnelspoorsamen. F.lke Berlijner heeft verleden jaar 200 maal getramd. wreede gebruiken. Uit een missiepost in Congo schrijft de missio naris Augustus het volgende aan de Stem van St. Antonius: Er is hier in den omtrek een chef gestorven, en zijn begrafenis gaat gepaard met een heele ceremonie. Er zijn verschillende stammen van negers en iedere stam heeft zijn chef of koning, die' andere chefs on der zich heeft die hem jaarlijks belasting -moeten be talen: geiten, varkens, kleeren, enz. Nu, als er een van die groote chefs sterft, dah moet hij begraven worden, niet in den grond, maar in een hut. Samen met hem moeten 12 menschen levend begraven worden. Voor dezen chef zou dat ook ge beurd zijn. Gelukkig is de overheid het te weten gekomen en heeft het verhinderd. Maar de 12 slacht offers waren reeds aangewezen en. gevangen. Een er van heb ik gezien. óewoonlijk breekt men dien ongelukkigen armen en beenen, men legt ze dan in de hut, rond het lijk; dan wordt de hut aangevuld met slijk, en de arme menschen.moeten verstikken. Dit doen ze eigenlijk niet uit wreedheid; wel uit bijgeloof. Als ze dat niet doen, meenen ze, dan zal heel de stam sterven; is het. dan ni6t beter dat er 12 sterven? Zooveel ze kunnen, zullen ze altijd dö twaalf slachtoffers gaan vangen bij andere stammen. Zijn opvolgöï is reeds benoemd. Indien ze het kun nen gedaan krijgen, zonder dat de blanken het te we ten komen, moet de nieuwe chef iemand dooden on zijn bloed drinken uit don schedel van den vermoorde. Daardoor wordt hij chef. DE TYPHUS IN MÖNTREAL. Het aantl typhusgovallen to to éét daa met 167 gestegen on bedraagt thans in het géLooi i438. Dui zenden inwonors laten tóch inenten door -hospitalen en verzekefdngamaatschappijen.

Schager Courant | 1927 | | pagina 5