Van hier en van daar. MODERNE BOEKDRUKKERIJ. Alle groote en kleine Drukwerken Drukkerij v.h. TRAPMAN Co., SCHAGEN. worden concurreerend geleverd ter Blnnenlandseh Nieuws. Plaatselijk Nieuws. DE EX-KEIZER WIL NIET NAAR DUTTECHLAND. De „Hamburger Neueste Nachrichten" bevat een mededeeling van den Berlijnschen chef van cTe „In ternational News Service", die" van een bezoek aan huize Doorn teruggekeerd is. HU verklaart, dat de kei zer, noch zijn gemalin, noch zijn kanselarij officieele of officieuze stappen hebben gedaan voor een terug keer naar Duitschland. Ook bestaat op huize Doorn niet het voornemen dergelijke stappen te doen.. In tegendeel wordt Verklaard, dat de keizer het voor zich onmogelijk acht bij den tegenwoordigen staats vorm in Duitschland, daarheen terug te keeren of daartoe toestemming te vragen. Wat het in orde brengen van een deel van het kei zerlijk paleis te Berlijn voor prinses Hermine betreft, deelt hij mede, dat de echtgenoote van den ex-keizer niet voornemens is zich langen tijd te Berlijn op te houden. Het paleis zal slechts dienen voor oponthoud gedurende enkele dagen bij haar reizen van Doorn naar Berlijn. OUDKARSPEL. Door de afd. S.D.A.P. is na gehouden referendum onder de leden, de lijst van candidaten voor den ge meenteraad als volgt samengesteld: 1. C. Paarlberg. 2. H. Bakker. 3. E. Zaagman. 4. Jn. de Jong. 5. C. Bakker. 6. H. C. BaltfiuijS, OUDKARSPEL. Mede in verband met enkele onjuistheden welke voorkwamen in den uitslag van het gehouden gemas kerd bal, ontvingen we het volgende bericht: Zondagavond j.1. werd leetn gietmaskjecrd bal gehou den in de czaal van den heer O. Vis AsJ. te Oud- karspel, waarvoor veel belangstelling' was. Zeer mooie oostuums vielen «r te bewonderen. Een clown, die 'zich later op den avond ont popte als de bekende feest- etn Galleider, Erlie Go niefl, vermaakte de aaniwezigietn met zijde grollen en grappen. Door de jury, bestaande uit mevrouw M. üot- jersBi gier en de heeren P. van der Molen en J". Keizer, werden de prijzen als volgt toegekend: le prjjs mooiste dame soos fcuunu: „Satonelle» nva- vrouw Kostelijk- Pranger^ 2e prijs „Wie ben ik mevrouw RootjesKostelijk!.- ie prijs origineelste damesoostuum „Odol me vrouw D. Kist'IJff, 2e prijs „Correspondentie," mevrouw Bakker—Messing Holstedn1, toegevoegde 2e prils „Harlekijn Cbkmbme/' mevrouw G. Harfc- Cornelissen. Ie prije mooiste heerenoostuum „Duivel/ de br. C. Wagenaar, 2e prijs „Indiaan," da heer P. Kostelijk. le prijs origineelste heerenoostuum „De Gelaars de Kat," de heer L. Tromp. In deze afdeeling' 'ba- haalde de clown het hoogste aantal punten, doch ble'f buiten medfdeeling. Een ,2e prijs werd in deze afdeel ing niet taegieketnd. Ie prijs Groenen, aan wie tevens de publiek^ pri|=i ten doel viel ,.Het 101.090ste Groninger Kind*' uitgebeeld door mevrouw J. Deutekom en mevrouw G. Zeeman, en1 de heeretti J. Deutekom1 en G. Zeeman. 2» prijs Staats oensiofcneering," mevrouw ValcmetStam en J. Bruin. Fen zeer geanimeerd bal besloot de®e in alle opzichten gpslaagde avond ..Ten spai't der velen dansTust;gm werd hef. sluitingsuur aangekondigd. OUDKARSPEL. Van een der candidaten van de z.g.n. wilde lijst ontvingen we de mededeeling dat ze tob het indienen dezer lijkt gekomen Zijtn, omdat Ze niet tevreden zijn over de behandeling der oandidaten.- lijsb der V.D., waar Zij anders nun stem' op uitr brachten Zij. weneehOn hierdoor een zuiverder vol houd mg te krijgen ten opziohte van de verschillende partijen. Op de lijst komen de volgende niet bij eenige kiesvcreen''g;ng aangesloten personen voor: Jao. de Boer. H. Stenneberg. N. Kaan. T. Wijn. C. B~rst Pz. G. IJff. H. de Geus. HANDELSWINTERAVONDSCHOOL. Woensdagavond had onder leiding en bij monde van den heer Ch. Schmalz de sluiting plaats van den cursus van onze handelswlnteravondschool. De heer Schmalz zelde daarbij: Dames en Heeren. Het is namens de commissie, resp. namens het Bestuur der Sch. H. en'Ind. Midd. Ver. dat ik dit jaar weer de eer heb diploma's en rapporten uit te reiken en dezen cursus te sluiten. Alvorens echter daartoe over te gaan, kan ik niet nalaten een woord van dank te zeggen aan Rijk, Provincie, gemeente Schagen en omliggende ge meenten, voor den welwilienden, zeer gewaardeer de» financieelen steun, welken zij on» hebben ver strekt, om onze plannen mogelijk te maken. Tevens een woord van hartelijken dank aan heeren leera ren, in het bijzonder aan den heer Deenik, directeur dezer school, voor al hetgeen zij in het belang van het onderwijs heben gedaan. Ik spreek dan ook ze- Aer uit naam van alle leerlingen, als ik namens hun de heeren leeraren dank zeg voor het onderwijs dat zij hebben verstrekt en de goede zorgen welke zij aan de leerlingen hebben besteed. Dan wil ik richten een woord van dank aan alle leerlingen, voor het getrouwe schoolbezoek en voor hun ijver en vlijt welke zij hebben getoond en ik fe liciteer ben die een diploma hebben behaald, spreek daarbij den wensch uit, dat bet bun gegeven zij nog vele jaren de vruchten daarvan te mogen plukken en zij op den ingeslagen weg zullen voort gaan, want kennis is macht. Aan de leerlingen van het le schooljaar wil ik richten een verzoek en wel dit: komt dezen herfst terug voor het tweede leer jaar, het is in uw welzijn, eigen belang, dat vraagt zicht toe te rusten tot den strijd, die de middenstand in het algemeen en ieder voor zich zelf heeft te voe ren om het bestaan. De gelegenheid wordt u gebo den op de verschillende Handelsscholen en dank zij cle actie, die de Kamer van Koophandel heeft ge voerd, zijtt d# scholen in ons district behouden ge bleven, want zooals U wellicht wel weet, is bij de versobering, bij de bezuiniging van het Rijk, spreke geweest, dat de Handelsscholen ten deele zouden worden opgeheven; uit erkentelijkheid voor dit be houd zou ik U in overweging willen geven allen te rug te komen en met ijver en toewijding het onder wijs te volgen. Aan 16 leerlingen die daarvoor in aanmerking kwa men, werd aan 13 een diploma uitgereikt. De heer Blokland van Callantsoog, met uitmunten den uitslag, kreeg oen extra compliment, eveneens mej. Stuij van Winkel, met zeer goeden uitslag. De namen der geslaagde leerlingen met den door hen behaalden uitslag zijn de volgende: 1. T. Blokland, Callantsoog met uitmuntenden uitslag. 2. mej. J. Stuij', Winkel, met zeer goeden uitslag; 3. mej. I." Vethman, Winkel, meft. goeden uitslag; 4 J. Stammes, Nieuwe Niedorp, met goeden uitslag; 5. P. Paarlberg, Oudesluis, met goeden uit slag; 6. Mej. 'M. Molenaar, Schagen, met goeden uit slag; 7. mej. Lena Ranke, Schagen, met ruim vol doen den uitslag; 8. mej. J. Waiboer, Schagen, met ruim voldoenden uitslag; 9. Jb. Fijnheer, Schagen met ruim voldoenden uitslag; 10. T. Werker, met ruim voldoenden uitslag; 11. mej. T. Schaafsma, met voldoenden uitslag; 12. P. Frans, Groenveld id., 13. H. Grin, Barslngerhom. id. Twee leerlingen kwamen wegens slechte cijfers niet in aanmerking, terwijl een leerlinge wegens een onvoldoend schoolbezoek in de hoofdvakken géén cijfers had. Van de 28 leerlingen der èerste klasse hebben 23 een zeer gunstig rapport en zijn overgegaan resp. bevorderd naar de tweede klaase, terwijl vier leer lingen onvoldoende cijfers hadden, en een leerling was weggebleven. De heer Blokland zeide namens de leerlingen dank aan heeren leeraren en aan de Commissie van Toe zicht en hoopte, dat alle leerlingen van de eerste klasse het volgend jaar terug rullen komen. De heer Deenik bracht eon woord van dank aan de Commissie van Toezicht voor den belangeloozen arbeid en het verheugde hem dat de heer Schmalz als oude bekende in die commissie was teruggekeerd en sprak daarbij den wensch uit, dat de prettige sa menwerking op dezelfde aangename en vruchtdra gende wijze van langen duur moge zijn. Daarna volgde sluiting en namen de leerlingen met een handdruk afscheid van leeraren en Bestuur. VERKOCHT. Het woon- en winkelhuis aan de Loet. van Mei. Wed. Koelemeiji, is in publieke veiling overgegaan in eigendom' van den heer N. (Hoogschagen alhier voor f 2680. MUZIEKTUINCOMMISSIE. Woensdagavond' hjeld de Muziektudncommissie on- de voorzitterschap van den heer J. Schoort Pz." een vergadering, welke zeer goed bezocht was. Ingekomen was een schrijven van den heer M. C. Tuinman, dat hij als lid der Commissie bedankte. Den heer Tuinman zal een schrijven worden gezon den met dankbetuiging voor de vele diensten, de zaak bewezen. De Winkeliersvereeniging, waar door de heer Tuinman was afgevaardigd, zal wor den verzocht een nieuw lidi aan te wijzen Voorts is de heer J. Gootjes als nieuw lid benoemd door het Spoor- en Trampersoneel, ter vervanging van den heer J. Prins en de heer H. F. van Nuland door den R. Kath. Volksbond). Een ingekomen verzoek van de afd. Schagen der S.DA..P. orni den Tuin beschikbaar te stéllen voor het 1 Mei-feest, werd1 ingewilligd. Het voornemen van de HM1. Spoor, om een ZJon- dangavond-trein in te lasschen gedurende den zo merdienst, werd mét instemming vernomen; terwijl goedgekeurd wordt een partij stoelen gratis in bruikleen te geven ten behoeve van de fancy-falr te Dirkshorn en op het verzoek van den heer J. Rog geveen tot het opnieuw pachten der sigaren-kiosk gunstig werd beschikt. Daarna werd het aangeboden programma voor 't seizoen 1927 onveranderd goedgekeurd. Het werd vastgesteld als volgt: Opening Hemelvaartsdag, 26 Mei, „Onderling Ge noegen" Krommenie. 29 Mei: Schagen's Harmoniekapel. len Pinksterdag: „Onder Ons", Dirkshorn', 2en Pinksterdag: Wester'a Harmonie, Amsterdam. 12 Juni: Oostknollendaimmer Kapel. 10 Juni: Matinee „Kunst na Arbeid" Hoorn. 26 Juni: Matinee Schagen's HarmonlekapeL 8 Juli: Schager Strijkorkest. 10 Juli: Groot Zangersfeest. 13 Juli: Kon. Marinekapel, Helder 17 Juli: Wormerveer's Mannenkoor. 24 Juli: Matinee Anjstardi Poetharmoni» Avy Bal-champêtre. 27 Juli: Schagen's Harmoniekapel. 31 Juli: Opera-zangers (Jules Moes c,.) 7 Aug. Amsterdamsche Brandweercorps. 14 Aug. Matinee „Excelsior", Wormerveer fi Avonds Bal-cbampètre. 21 Aug. Zang-vereen. „Crescendo" (W. BWtpe), Noordecherwoude, met Kinderkoor. 28 Aug. Schagen's Harmoniekapel. 4 September: Harmonie ,Concordia", IJmuiden. De begrooting van inkomsten en uitgaven werd vastgesteld op f 4285. De verpachting der buffetten werd geregeld als vorig jaar. Per advertentie zullen gegadigden wor den opgeroepen. BEVORDERD. C. Stammes Pz., leerling van de Ambachtsschool te Den Helder is bevorderd van de 2e naar de 3e klasse der SlmdiBankwe-rkers. BENOEMING. Tot assistente te 'Burgerbrug plaatsgenoot© mei. S. Watertor. is benoemd) onze BOOMEN SNOEIEN. Nu er zooveel boomen in onze gemeente gesnoeid zijn, doet zich een eigenaardig verschijnsel voor. De punten der afgezaagde takken zijn geliefde rust- plaatson voor vele vogels. De uitwerpselen dier die ren bevatten vele onverteerde zaadjes, die zich op de ontbloote plekken hebben gehecht en nu lang zamerhand beginnen te ontkiemen. Vooral de zaden van klimop, gras en fopkruid doen dit gemakke lijk. Om de ontsiering der boomen tegen te gaan kan men de ontkiemende plantjes niet beter verwij deren dan door een krachtige» waterstraal, waar in wat zout gemengd is. Vrijdag begint men op or der van B. en W. in onze gemeente met dat werk op de Loet. Het is als gewoonlijk weer opgedragen aan de Heidemaatschappij. De burgeroorlog In China. •- De samen- werking tusschen de groote mogendhe den. Het schrikbewind der communis ten. De positie der vreemdelingen langer onmogelijk. Maatregelen in voorbereiding tegen het gruwelijk op treden te Nanking. Scheen het, alsof er ten aanzien van het comman do over het geheele oorlogvoerende gebied in China eenige wrijving tusschen Frankrijk en Engeland was ontstaan, doordat Engeland wenschte het com mando alleen te krijgen, later bleek toch, dat er voldoende samenwerking tusschen de groote mo gendheden was. Het verdedigingsplan is in gemeen schappelijk overleg tusschen de Fransche en buiten- landsche technici opgesteld.Hét omvat de volle dige bescheming van de zelfstandigheid van elk der internationale zón es, met wederzij dschen steun in geval van gevaar. De Japansche politiek, die de laatste dagen gezind scheen zich bij de actie der andere mogendheden te gen het Kantonneesch geweld aan te sluiten, schijnt weer een draai te nemen om terug te keeren tot af zijdigheid tegenover den Chineeschen chaos. De re geering, zoo meldde Reuter gisteren zoo stellig moge lijk uit Tokio, heeft besloten, af te zien van het ge bruik van militaire macht in China en een vreedzame overeenkomst langs diplomatieken weg te sluiten. De voorzichtige uitlating van een blad te Tokio, dal Ja pan niet in de noodzakelijkheid verkeerde, een ge meenschappelijke actie met Engeland en do Ver. Sla- ten te ondernemen, was hier een voorzichtige vnorbc- bereiding op geweest. Kanton zal stellig alles doen om den Japanners hun besluit gemakkelijk te maken door hun al de verontschuldigingen en schadeloos stellingen voor het gebeurde te Nanking aan *e boe den, die zij mochten wenschen. Étigéne Tsjefi heeft zich thans ook door een diplomatiek kanaal tot Was hington gewend om dit verzoenend te stemmen. En geland blijft voor het communistische nationalisme de groote tegenstander en daarom zal het belangwek kend zijn te zien, of Kanton zoo weet ie koersen, dat het de andere mogendheden er weer van losmaakt. Het communistische schrikbewind te Hankau breidt zich meer en mee^uit. De positie der buitenlanders, in het bijzonder der Engelschen, is ondragelijk ge worden als gevolg van het schrikbewind der com munisten. De enkele Engelschen die nog te Hankau verblijf houden, vertoeven aan den oever der rivier, op"dat zij in geval van gevaar snel kunnen worden geëvacueerd. Ook de Amerikaansche consul ziet zich gedwongen, aan den oever te verblijven. Do mvJoed der gematigden in de Koeomintang is volkomen teniet gedaan, ook die van Eugène Tsjen, den minister van Buitenlandsche Zaken van Kanton. De buitenlandsche banken moesten sluiten als gevolg vaa onmogelijke eischen van het personeel. Het politiek bureau ".er- hindert de verschijning van alle bladen, die een mee ning voorstaan tegenovergesteld aan die der commu nisten. Ook te Sjanghai neemt het communisme hand over hand toe. Onder de arbeiders heerscht onrust; de riksjakoelies en de gemeentelijke employé's hebben bonden gevormd. Er vormde zich een menigte voor de poorten van de Fransche concessie. Van een der ingangen weiden de ijzeren deuren gestolen. De autoriteiten der neder zetting hebben bevel gegeven tot het oprichten van een prikkeldraadversperring in de Avenue Edward VII, waardoor de internationale nederzetting wordt gescheiden van de Fransche concessie. Hoewel ver klaard wordt, dat het hier slechts ^en eenvoudigen voorzorgsmaatregel geldt, vertrekken er steeds meer Amerikanen uit' de concessie naar de nederzetting. De voorloopige regeering te Sjanghai wordt goheel door de communisten overheerscht Leden der regee* ring zijn: een generaal, vier vakvereenigingsleiders, twee radicale studenten en drie leden van den rech tervleugel van de Koeomintang. Naar aanleiding van het gebeurde te Nanking en de iaarmee gepaard gaande plunderingen en barbaarsch- heden, heeft Chamberlain gisteren in het Engelsche Lagerhuis een-uitvoerig relaas gegeven, terwijl de fei ten, die hij noemde, door beëedigde verklaringen kon den worden vastgesteld. Van acht uur 's morgens af werden in alle deelen der stad moorden, diefstallen en andere wandaden op Amerikaansche en andere buitenlanders gepleegd en er werd geen officieele poging gedaan daaraan paal en perk te stellen voor na het gordijn vuur der marine te half vijf 'smiddags. Het Britsche consulaat-generaal werd omsingeld en er werden schildwachten geplaatst. Ongeveer der tig soldaten brachten den vorigen nacht in het huis van den vice-consul doo£, dat destijds leeg stond, en heschen de revolutionaire vlag toen de plunderaars binnentrokken. Buitenlandsche vrouwen, waaronder mevrouw Giles, de vrouw van den Britschen consul- generaal, werden terdege gefouilleerd en op ruwe wijze beroofd van haar kostbaarheden. Aan tal van vrouwen werden de kleeren van het lijf getrokken en twee Amerikaansche vrouwen werden nog juist intijds vóór een poging tot geweldpleging behoed. Deze en nog vele andere wandaden hebben den buitenlandsche regeeringen doen overwegen, om daartegen maatregelen te nemen. Chamberlain heeft te kennen gegeven, dat de maatregelen, die Britsche en de andere regeeringen, wier onderdanen op deze wijze werden behandeld en wier vlag was beleedigd, het oirbaar zouden achten te nemen, in overweging zijn. Een Reuterbericht uit Sjanghai meldt, dat T9jang Kai Sjek zijn chef van den staf en zijn secretaris naar het Japansche admiraalsschip heeft gezonden, om leedwezen te betuigen over het gebeurde te Nanking. De vertegenwoordiger van den admiraal gaf zijn ver bazing te kennen over het gedrag der Zuidelijke troe pen en besloot met te zeggen, dat de Japansche ma rine voortaan krachtige maatregelen zal nemen in geval de zuidelijke soldaten de wet zouden overtre den of zonder reden op Japansche stoomschepen zou den schieten.

Schager Courant | 1927 | | pagina 6