SchagerCourant Raad Zuidscharwoude Vierde Blad. Ingezonden Stukken. Zaterdag 2 April 1927 70ste Jaargang. No. 8026. Heerhugo waard, BI Maart 1027. Zeer geachte Hoor Rodactour, Mag Ik oon plaatsje voor enkoio aanteokoulngon In uw blad vragen? In het raadsvorslag der gemeente Haronkarspel komt o.m. het volgende voor: „Over do zindolljkhold van do school te Waarland werd geklaagd, speciaal wat den vloer In een der lokalen betrof. Bij hernieuwde aanvragen om lokaal voor geven van landtoouwcursus e.a. zal voortaan de voorwaarde gesteld worden, dat zorg zal moeten worden gedragen, dat de school zindelijk blijft. Do voorzitter weet niet, <ff de zindelijkheid in de school te Waarland, te wijten is aan onvoldoende activiteit van personeel of schoolschoonmaakster.. Do argelooze buitenstaander weet nu reeds, dat ,de onzindelijkheid enzaan den gwaouden tüis> bou,wcur?u3 te wijten is. Die zaak is in orde! De v orzitter weet niet, of personeel of school schoonmaakster soms ook nog schul dhebben. We! weet hij, maar verzwijgt, dat de onzindelijke toestand veroorzaakt wordt: le. doordat de school onmiddellijk aan eon grint weg ligt; 2e. door een permanente plas of modderdiepte vlak voor de schooldeur; Je. doordat een eng on kort gangetje toegang moet geven aan twee lokalen; -te. door den onhouclbaren toestand (zijn eigon woordon) van 00 leerlingen voor één onderwijskracht in oon propvol mot bonken bezet lokaal, die do controle op do zindelijkheid van den vloer zoor moeilijk, zoo niet onmogelijk rnaRkt; r>e. doordat een bedrag van f8.32 por leerling on voldoende is om, mot alle andere kosten, een work- ter te betalen, die de vloeren ©enige koeren meer per week schoonmaakt. DU laatste doet. natuurlijk aan de activiteit van die schoolschoonmaakster niets af. Zoodat de tuin- bouwcursus dan oerst op do zosdo plaats, maar ook niot oor, den onzlndelijkon toestand komt verergeren. Zoolang oen tuinbouwondorwijzer niet genoigd Is baboewerkzaamhoden to verrichten, ral wol nie mand meer gevonden worden, die de garantie geeft, dat de school zindelijk blijft; waarmee dan de" zoo veel Jaren bestaande tuinbouwcursus tot het ver leden behoort. Of daarmee de onzindelijkheid veel verbeteren zal, betwijfel ik. In ieder geval hebben dan die men- schen hun zin, die steeds in de weer zijn, het ont wikkelingspeil der Waarlanders zoo laag mogelijk 'te houden. U bij voorbaat dankend voor de verleende plaats, in uw blad, verbüjve, hoogachtend, Uw dw.dm, P. A. v. SCHAICK, Hoofd van den Landbouwcursus te Waarland. Een lel debat over de Twuijverweg-kwestie. Een der ieden loopt van de tatel weg. De harde koppen. De pers protesteert tegen de lange vergadering en neemt tenslotte de boenen. Vergadering /an» den Raad1 dezer gemeente op Donderdag 31 Maart 1927. des avonds half acht. De Burgemeester was wegens ongesteldheid af wezig. Voorzitter de heer J. Kroon, secretaris de heer Kunnen. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter zegt. liever van de leiding dezer vor- Cadering verschoond te zijn gebleven, doch door ongesteldheid van den Burgemeester, kon dat niet anders. Spr. heet allen wedkoan en opent de vergade ring. Do notulen, welke ter visie hebben gelegen, wor den goedgekeurd, met aanteekening van den heer Zeeman, dat hij geen gelegenheid heeft gehad, de notulen, 'in te ziem Ingekomen stukken. le. Goedkeuring op de aanvulling van da bouw en woningverordening; 2e. Goedkeuring op dé begrooting. 3e. De rekening van den 'Warenkeuringadienst. 4e. 'De rekening van, den vleescbkeuringsdienst. 5e. verslag van de plaatselijke schoolcommissie. 6e. Vierslag van da commissie tot wering van schoolverzuim. 7e. Goedkeuring op de geldleening groot I 54$X 8c. Verslag van het vervolgonderwijs, dat van den heer Du Burck de mededeeling ontlokte, diat het het niet bijl de stukken lag. Na voorlezing blijkt dat, 'het onderwijs met 12 leer lingen aanving en met l'l eindigde, terwijl het ge middelde aantal verzuimen 2 per les was. D'e heer Groen wijst op het kleine aantal leer lingen en vraagt naar de mogelijkheid om het ge zamenlijk bijv. met Noordscharwoude te houden. Het is een belangrijke uitgaaf, waarop (bezuinigd kan worden, terwijl liet misschien nog het onderwijs ten goede komt; Voorzitter meent, dat dit nu geen doel heeft. Het kan echter onder oogen worden gezien. 9e. Proces-verbaal van kasopname, waaruit bleek een ontvangst van f 65677.5L een uitgaaf van f 64524.81 alzoo een kasgeld van f 1152.69K. Al deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. De slechte toestand der tuinbouwers. Ingekomen is een schrijven van de raadsleden j Du Burck en Dijkhuizen, imet verzoek een punt aan de agenda toe te voegen met het doel. daarmee de tuinbouwers, die door de slechte uitkomsten gehol- nen moeten worden, de gelegenheid' ie geven, hun- bedrijf in stand te houden. B. en W. slellen voor uit punt tot de volgende ver gadering aan te houden, daar het geen onbelangrijk punt is en het door B. en W. niet behandeld is kun nen worden, omdat het pas hedenmiddag ia Inge komen. Die heer Dd Burck kan zich daarmee niet ver eenigen. vooral daar hii niet weet of er heel gauw weer een vergadering komi Voorziter kan niet zeggen, wanneer. Veel is waar wat in het adres staat, doch de meerderheid' zal het er mee eenszijn. dat het nu niet behandeld kan worden. Het is niet in een vloek en een zucht voor elkaar te zetteen. De heer Du Burck meent, dat het punt dringend! voortgang eischt. D'e nood der tuinders is een vol dongen feit. Hij wil meegaan als binnen een week weer vergaderd wordt. Voorzitter kan geen toezegging doem De he^r Groon markt op. dat 'hot punt geen voor stel is. Als er oen vo of stel was. zou er mischien een ander tegenover kunnen komen. Spreker vraagt of de heeren een 'bepaald idee hebben. Laat d'e heer Du Burck dan met een idee naar voren komen. 'Die heer 'Du B'urck: Dat kan door de besprekingen naar voren komen. Ook wit. aldus spreker, kennen de oplossing van de kwaal niet. Over een maand is tiet punt oven urgent, doch1 de (mogelijkheid van uitvoering zal minder zijn. Voorzitter: Het kan over een maand nofl wél ér ger ziin. hoe jammer het ook da ge J106** Zeeman zegt. dat deze zaak ook iai de L. G.G. besproken is. In de plaatselijke tuiabouwvar- eeniging echter niet. In den Raad van Koedijk kwam het ter «prak©, omdat het ook in de tuinbouwvereeniging bespro ken was: in Heemstede dito. Beiden hebben zich in verbinding met de provincie gesteld. Die zal zich téker niet onttrekken, als iets gedaan kan worden, 'Pet is beter, dat'ook hier eerst een voorstel uit den uinbouw komt. Laten ziji er naar aanleiding van ieze bespreking over gaan spreken. We kunnen dan iesnoods de volgende Week weer vergaderen. We veten dat de toestand uiterst beroerd is. (De nood c. dringend. Velen zijn aan het einde van het cre- liet, doch eerst dient de tuinbouw voor 't front te ■omen. De heer Du Burck: Dat ls precies onze bedoeling ewecFt. Wiji wilden een vergadering met het tuin-' touwbostuur en den raad. Als er gelegenheid tot 'esproken ia, komen er wel concrete voorstellen, iegelijk binden ze zeelf liever niet de kat d« bel 'in. Het, kan voor hen een. eiscb van bescheiden- eid .ziin. In stemming wordt gebracht of hei voorstel deze vergadering in bespreking zal komen. Tegen stem men de heeren Kramer. Groen. Bekker en Kroon. De heer Du Burck stelt nu voor dat B. en W. met bekwamen spoed de volgende vergadering voorbe reiden. Wethouder Bekker wil een voorstel van den tuin bouw afwachten. Ook hij. is er van overtuigd, dat de nood aan den man i9^ Voorzitter: De toestand is ernstig, doch in de plaatselijke tuinbouwvereeniging is oog niets aan.' de orde geweest. De beer Zeeman stelt voor. gezien den toestand, dat de raad zeer zeker het punt onder oogen zal zien en zijn plicht doen als hulp verlangd wordt. De heer Du Burck dacht, dat de zaak vrij een voudig was. Al deze dingen zouden gedurende de besprekingen vanzelf naar voren gekomen zijn. Verder uit zich de heer Du Burck in de Fransche taal en is dus voor ons persmenschjes. diie hun taai- kennis niet tot die hoogte hebben opgevoerd, onveer- staanbaar. De heer Zeeman zegt daarop ..vrij vertaald", waarop de voorzitter de discussies' sluit. Het adres van de schippers. De Voorzitter brengt ter tafel het aangehouden adres van eenige schippers, die op zijn Hollandsch gesproken, zich zeer ontstemd toonen over het pol derbestuur, da,t bet vaarwater niet voldoende op diepte houdt. Hoewel niet als gevolg van het adres, heeft hot polderbestuur thans het water op ver schillende plaatsen uitgediept, zoodat het adres nu geen zin meer heeft. De heer Zeeman: Is het vaarwater nu voldoende op diepte f Voorzitter: Voor zoover er gelden voor beschik baar waren. wel. Geen medaille. Van den Ned. R.K. Bond van Banket ?nz.jbak kers ia een verzoek ingekomen om een medaille. B. en W. meenen. dat de gemeente niet van gel den overloopt en dus medailles eventueel alleen aan plaatselijke vereenigingen moet geven. Aldus wordt besloten. Hei Centraal Neutraal Ziekenhuis. Een nieuw perspectief. Het gemeentebestuur van Alkmaar doet mede deeling van het aannemen van een iets kleiner plan en betuigt zijne «nkentelijkheid1 /oor. den toeg©zeg den steun. B. en W. meenen in verband met het ge wijzigd en vereenvoudigd plan eerst inlichtingen van Alkmaar te moeten wagen, alvorens besloten wordt, het vroeger ingenomen standpunt te hand haven. De heer Zeeman acht nog alle gelegenheid aanwe zig om het goed onder ooeen te zien. Voor 1923 zijn de gelden nog niet noodTg. Hier is echter besloten om 15 ets. per inwoner beschikbaar te stellen als het te kort f G5000 is. terwijl anders naar verhouding wordt bijgedragen 'Daardoor is het overbodig de vraag aan Alkmaar te stellen. Voorzitter: U hebt toch wel gelezen, dat Alkmaar er wat licht overheen gaat. D'e heer Zeeman: Door genoemde clausule is er geen vaste bijdrage. Als door het gewijlzigd plan het te kort kleiner wordt, krijgen ze ook een kleinere bij drage. Het ziekenhuis is noodig en zeker ook voor de buitengemeenten, zoodat Alkmaar het niet al leen moet doen. Voorzitter: U gaat dus met de gedachte van B. en W. mee. De heer Groen: Het hangt af van d'e motieven, van het raadsbesluit. De heer Du Burck beschouwt de zaak «enigszins anders. Toen ging het over *t groote plan. Ik dacht aldus spreker dat het een staaltje van Alk- maar's plicht geweest was. mededeeling te doen vam het kleinere plan. met de vraag of op dezelf den iteun gerekend kan worden. Ik ga. aldus spr., accoordj met B. en W. Voorzitter: Het is precies wat bit B, en W. voor zat, doch Alkmaar heeft niet gewaagd en daarom willen wij het doen. De heer Zeeman: Alkmaar heeft toch-kennia ge geven van het veranderde plan. Wiji hebben in het besluit een variant opgenomen, waardoor de steun lager wordt. Wat willen we dan nog meer weten?; Het is totaal overbodig. De heer 'Dijkhuizen: Ik kan me wel vooretellen, dat Alkmaar denkt: het maakt hen- niet zooveel uit of het plan even kleiner wordt. Bovendien was er tegenstand destijds, omdat het plan te groot was. We kunnen dan ook nu wei be richten. dat we volkomen met h9t kleinere plan meegaan. Wat inlichtingen moeten we nu hebben? De heer Du Burck meent, dat Dijkhuizen mis is. Het gaat niet alleen om het kleinere planJ. doch de zenuweninrichting i« er niet meer 'WJ. i De heer Zeeman: Voorloopi» niet. De heer Du Burck: Het gast om de exploitatie. De ontvangsten zullen Slinken en de uitgaven mo gelijk in mind'ere mate. Deze liepen over het groo- tere plan. Ze hadden kunnen vragen. Dat wa» een: staaltje->van hun plicht geweest. De heer Zee-man: Ook bij het verkleinde plan wordt gerakend co i lUKA/ van de butvengeineenteu. Er komen 116 bedden. De zenuwafdeeiing is op gegeven. waardoor anaere uitgaven teniet gedaan zijn. Veie gemeenten gaven een vaste bijdrage, wij niet. De heer Groen: De mededeeling van Zeeman doet me overhellen naai* B. en W. Vooral ómdat vun de f 15000 slechts 8 h 9000 gulden ls toegezegd, zijn nadere inlichtingen van groot belang. Voorzitter sluit de discussies, met de mededeeling dat liet. punt de volgende vergadering opniéuw oun -le orde komt. De lol op den Twnijverweg. Hel be gint den voorzittor tenslotte te tollen. Voorzitter doet voorlezing van het adres dat door Brook.aan de Kroon zal worden gezonden, voorzien van breedvoerige memorie van tooliohting. De heer Kramer ia verheugd over een ommokeer van B. en W., die nn wel fi- nantteele stoun blijken te wllien toe staan. De hoer Kramor vraagt, of or een voorstel van B. en W. la. Voorzitter: Ja, wij willen adhaesie betuigon. De heer Kramer: Dan kan ik me er ten zeerste over verhugen, omdat het beteekont dat er een ra- dika-lo ommokeor in B. en W. heeft plaats gohad. In de laatste vergadering was het absoluut geon cent voor den Twuijverweg en nu wordt met Broek meegegaan, die in de toelichting zegt, tot eon kleine bijdrage wel bereid te zijn. Het is dan echter niet noodig adhaesie te betuigen., uaar dan de veel een voudiger v/eg is nan Alkmaar te berichten, dat we tot medewerking bereid zijn. Ik hoop, dat B. on W. dezen beteren weg gaan volgen en nu de koe biji de horens zullen vatten. Dat is niet de bedoeling. Voorzitter zegt, dat he-t van B. 'en W. volstrekt de bedoeling, niet is. zich met Alkmaar, in verbinding te stellen. Het verheugt me, dat Kramer de hou ding van B. en W. flink vindt. De hoer Kramer: Het is maar het verschil hoe de' adhaesiebetuiging opgevat wordt,. Als we het be sluit nemen te stounon, kan de tol vervallen. Als wil het doen, zijn er drie voor, In Noordscharwoude is het besluit reeds geno men te steunen. Dat is al twee. Met samonwerking is het te bereiken, dat de tol niet komt en de weg verbeterd wordt. Misgerekend. Noordscharwoude liep wat vlug van stapel en B. en W. hier zijn er te licht overheen gegaan. De heer du Burck: Kramer zal nu denken: ziezoo nu hebben we ze. Echter zullen B. en W. er te licht overheen gegaan zijn. In Noordscharwoude is de toelichting door B. en W. niet behandeld. De mo- morie van toelichting die geheel op Broek slaat, zou ik anders willen heben en anders willen redi- geeren. Broek denkt niet aan betalen. De memorie is mogelijk wat vlug samengesteld. Als de tol er komt, verwondert spreker zich over de houding van Minister Kan, die in zijne circulaire van 19 Juli den weg van noodzakelijke bezuiniging aangaf. Hij zou in de memorie van toelichting willen invoe gen: de nalatigheid van Alkmaar inzake onvol doende onderhoud, do afsluiting zonder overleg met de Langendijker gemeentebesturen en de eigenaar dige wijze van handelen van Alkmaar door het mede aansprakelijk stellen. Hij haalt verder aan, één gedeelte, van een artikel van Dr. van der Weer den. in het blad ,/de Gemeente" van 3 Maart 1927, inzake electriciteitsvoqrriening en waarin stelling werd genomen tegen de houding van Alkmaar inza ke het halsstarrig handhaven van het contract met het Prov. Bedril f. tegen aille billljkheidin. Toen zei Alkmaar: contract is contract en werd het gemeen schapsbeginsel niet erkend. De heer Zeeman: Broek sprak van „welke schran dere gast", doch ik zou willen vragen, welke schran dere geest de memorie van toelichting behandeld heeft. Dat geheele ding is zeer inconsequent en we kunnen er geen snars uit wijs worden wat Broek wil. Spr. wijst verder op art. 179 lid H, van het reglement op de wegen, dat geen snars op de uitvoering slaat en verder geen enkel artikel voor Alkmaar de plicht van verbetering aangeeft. Het recht van onderhoud ontkennen ze niet, doch verplichtingen hebben ze omtrent verbetering niet, zoodat ze niet in gebreke gebleven zijn. Als ze eigenaresse is, is ze verplicht, doch dan zal er ook een wet zijn die ze de plicht oplegt. Voorzitter: Dat zal ook wel komen. De heer Zeeman: Die nu wil zien, niet hard doof en niet stekeblind is, moet behöoren inzien dat het den verkeerden kant uitgaat. Spr. vraagt verder aan den hoer du Burck, aan te geven welke artikelen aan Alkmaar den plicht opleggen van verbetering. Ik geef mijn toestemming niét aan het verzoek. Mon moet verstandig zijn en inzien den slag niet gewon nen te hebben. Voorzitter: Maar ook niet vorloröïk Do heer Zeeman: Do tol sal er komen. Voor 99 pet. is dat zeker. Hier moet de weg gevolgd worden door Dijkhuizen in de gecombineerde vergadering aange geven, een ennferf.nr.io var. Ged. Staten, Alkmaar, St. Panera s en de Langeudijker gemeenten. I Voorzitter meent, dat de heer Zeeman afwijkt. De heer Zeeman: Ik hen zakelijk. De zaak is me ernstig genoeg. Er is genoeg op het, spe! voor een ieder en niet het minst voor de neringdoenden. Spr. steunt den heer Kramer en heeft daarmee alle hoop We moeten, aldus spreker, aanpakken eer we voor erger komen. Broek zegt, dat ze destijds een tol hebben opgehe ven, doch die f14000 hebben ze zelf ook niet gevo teerd. Dat is ook va.n andere lichamen gekomen. We moeten niet wachten tot de tol er is. De strop wordt grooter. Er moet een vergpdoring komen. Voorzitter: Wat u gezegd heeft, was niet aan de iorde, doch alleen het verzoek om adhaesie. De heer du Burck wil wel het adres, doch niet de memorie van toelichting. De heer Kramer: Dan vervalt de adhaesiebetuiging. De heer Groen: Het lijkt me het beste dat niet ge- 'let wordt op het adres van Broek en dan kan ik in hoofdzaak meegaan. Ik had zelf reeds het plan ge had te interpelleeren voor een zelfstandig adres. Met het toekennen van een kleine bijdrage kan ik me niet vereenigen. We kunnen met 20 dezelfde pun ten naar voren komen. Reeds de tol zal gelegenheid tot consequenties geven. Wie dan wel eigenaar .is, Zuidscharwoude toch zeker niet. Ze zou de weg ook nooit gekocht hebben, al was ze er vroeger voor in de gelegenheid geweest. Er zijn meer corporaties niet in staat hun wegen to onderhouden. Met den tol is het onrecht ten top gestegen. Spreker wil een eigen adres formuleeren. De heer Du Burck merkt op, dat Alkmaar getracht heeft den weg te verkoopen. Wie verkoopt nu jets wat niet van hemzelf is. Do heer Zeeman: In de officieele stukken is niets van den eigenaar te vinden. Alkmaar nou let» ver kocht hebben wat geen eigendom was. Spreker wijst er verder op dat de gemeenten moe ten, toonen iets te willen. Nooit zal de provincie iets doen als de gemeenten niets doen. We moeten praten. Dat is de weg. De harde koppen moeten buigen. Er is geen eigenaar aan te geven. Als Alkmaar eigenaar was, zou het uit de stukken moeton blijken. Het oude recht van twaalf honderd zooveel was zooveel an ders als nu. Voorzitter zegt, dat het hem begint te tollen, zoo veel als er weer over gesproken wordt en brengt het voorstel van adhaesiebetuiging is stemming. Met 1—6 stei-jDTwi, dl* Alleen ds voorzitter stemt voor. Voorzitter: Wat is nu de bedoeling? De heer du Burck: Een zelfstandig adres. De heer Dijkhuizen wil protesteeren zonder meer. Een tol is uit den booze. De heer Kramer is niet voor adresseeren. De tol kom!, ondanks groote afkeer daarvan. Wie niet hooren wil, moet voelen. Hij heeft van iemand uit leidende kringen, dat ook danr groote ofkeor van een tol heeft, doch deze afkoer z.i. niet opweegt togen de minder prettige hou der Langendijker gemeentebesturen, die elke samen werking afwijzen. Zijn 'oordeel was: Wie niet hoo rei wil, moet maar voelon. Mat den kop tegen den tolboom. Hij zou do to! zoo lang mogelijk tegen houden, doch als do Langendijker goinocnton niot willen, moeton zo maar mei hun kop tegon den tolboom aan loopen. Ze voelen daar hoef goed de eigenaardige houding dor Langondijkor gemeenten. Als hun duidelijk ge bleken is, dat Alkmaar geon plichten kunnen worden opgelegd, moet iets anders gebeuren, hetzij goed of hetzij kwaadschiks. Ook ik ben, aldus spreker, tegen een tol, doch uit dezelfde overweging: Wie niet hoo ren wil, moet maar voelen, zou ik or ook voor zijn. Die or onbevooroordeeld tegenover staat, beschouwt het als een plicht van do Langendijker gemeenten. Door fezamenlijk overleg moet de oplossing komen. De ver- ctering van den weg juich ik toe. Die komt tot stand. De houding van Alkmaar kan ik me zeer goed begrijpen, nadat de Langendijker gemeenten op een beleedigonde manier tegen Alkmaar zijn opgetreden. Er is tamelijk groote zekerheid dat de tol er komi Verplichtingen kunnen aan niemand worden opge legd. Daarom wil ik een gemeenschappelijke bespre king. Broek en Noordscharwoude willen reed» een kleine bijdrage. Als de tol er komt, wordt het plan nog duurder. Als de tol er is, is er geen gelijkgerech- tigheid meer. Nu is het nog f 300 per jaar, doch dan worden het duizenden. Waarom heeft Broek de tol in haar gemeente niet alleen weggedaan, waarom haalde zo er Heorhugowaard en dc L.G.C. er bij. Hot is oon verloren zaak. Nog eens zoo'n overwinning, dan zijn we geheel vorloren. Spreker stelt voor aan Alk maar to verzoeken welke voorwaarden ze voor onze gemeente stellen. Voorzitter gaat op de besprekingen niet *n, dooh (s het er niet mee eens, dat op een beleedigendé manier tegenover Alkmaar is opgetreden. Wat was het voor de Langendijker gemeenten toen ze zonder meer de teekening voor het plan van f78000 kregen? De heer Kramer: Ze zijn driemaal uitgenoodigd, doch niet gekomen. Wethouder Bekker acht het geld voor don Twuij verweg weggegooid geld. De heer du Burck becijfert dat het voorstel van de L.G.C. jaarlijks totaal f 1360 zal kosten, terwijl reeds alleen aan den tolgaarder f2500 betaald zal moeten worden. De harde koppen zitten in Haarlem, doch niet hier. Het is hier het recht van den sterkste. De heer Kramer: Het ontwerp van de L.G.C. is ner gens bekend, zelfs in Alkmaar niet Dat kan dus bui ten bespreking blijven. Die becijfering gaat niet op. Nu staan we voor het feit yan een tol. Dat is geen dreigement, doch tamelijk grootezekerheid. Van twee kwaden moeten we de beste kiezen. Ged. Staten staan niet afwijzend tegenover steun, als eerst de Langen dijker gemeenten hun welwillendheid toonen. Als we niets doen, zullen we meer moeten betalen dan ons lief is. Het voorstel-Kramer, om aan Alkmaar te berich ten, dat de gemeente tot samenwerking bereid is, wordt met 4—3 stemmen verworpen. Voor stemmen de heeren Dijkhuizen, Zeeman en Kramer. Voorzitter zegt: We wagen het nog eens. Hot voorstel-du Burck om het adres van Broek over te nemen, doch te voorzien van een andere toe lichting, komt hierna in stemming. De heer Zeeman wil ziin stem niet aan een memorie van toelichting geven, die hij niet gezien heeft. Hij heeft zooiets moeten slikken in de gecombineerde ver gadering, doch wil het nu liever niet. Voorzitter verzoekt den heer Zéeman zich andera uit te drukken. Van slikken is geen sprake. Opwinding. De heer Groen spreekt zijn ergernis er over uit dat de heer Zeeman steeds van slikken spreekt. In de gecombineerde vergadering heeft Zeeman 'het woord' gehad, het langst van allen. De memorie van toelich ting kunnen we toch wel aan de ambtenaren overla ten. Het is een handige slag, meer niet. De heer Zeeman: Geen kwestie van. Glad den verkeerden kant uit Voorzitter: De discussies gaan glad den verkeerden kant uit. Het voorstel-du Burck wordt nu met 43 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Dijkhuizen, Zeeman en Kramer. De heer Kramer: Wat moet 6r nu in de memorie van toelichting staan? De heer Zeeman: Dat gaat u niets aan. SeiL iaoiiïöui. Hen raaügïii gaat de per» geselschap houden. !fro Leer Groen: V&MWB roo voorzitter, dat 1'fc aan de publicktafel ga zitten. Zoo wensch Ik niet langer de vergadering mee te maken. Spreker verwijdert zich. Voorzitter: Komt u toch weer aan tafel. De heer Groen vanaf de publiektafel: Als ik eenige waarborg krijg. De heer Zeeman: Er is je geen onkel verwijt ge maakt, maak nu geen comedie. Er is geen enkel pei- soon beleedigd. Er is we! eens iets anders gebeurt. Voorzitter wijst op lachen, als anderen spreken, wat niet te pus komt. Hij hoopt dat. het niet. meer gebeurt. Het is verschrikkelijk ais tijdens dat iemand in het belang van do gemeente meent te sprekeh, door anderen gelachen werdt,. Dc heer Zeeman, tot den voorzitter: Is het zoo lek ker als u me geregeld in de rede valt. Is dat in orde? De heer du Burck, bestraffend. Als Burgemeester Van Spcnglor hier gezeten had, zou je het niet zoo gelapt hebben, kameraad. De heer Groen komt na herhaald verzoek van don voorzitter, weer terug. Die heer Zeeman: Kom tot de vaderen on maak ffesu flauwe kuL De heer Groen: Nu begint hij direct weer. Als ik nu begon over flauwe kul met Jou, stonden we pre cies tegenover elkaar. Het incident is ten einde en komt aan de orde: Het Beglfuaeat van Orde, voorgesteld door de heeren du Burck en Dijkhuizen. B. en W. geven als hun mecning te kennen, dat aannemen niet noodig is, omdat do Raad altijd een punt kan aanhouden en B. en W. in hun toelichting vrij blijven. De namen van aftredenden zullen voortaan ter visie liggen. De heer Dijkhuizen: B. en W. blijven halsstarrig. Voorzitter: De harde koppen. De heor Dijkhuizen: Het eeraer genomen besluit is op formeelo gronden door God, State-, verworpen. Wo stellen nu- hetzelfde van toen voor, order er het op roepingsbiljet aan vast te koppel Ws meenen niet voldoende nn de hoogt© te zijn aln -r /orgadering ia en zouden daarom vastgelegd willen -den dat voor stellen van B. en W. minstens tweerv *4 uur voor de vergadering dm Raad moeten bereden, schriftelijk toegelicht en voof stol Ion van den Raad voorzier) v*n prae-advies stukken te legge".

Schager Courant | 1927 | | pagina 13