De Verkiezings-Candidaat. DAMRUBRIEK Rommelkruid. Bijvoegsel der Schager Courant van Zaterdag 2 April 1927. No. 8026. RADIO Ml 11 11 üf PU 11 11 nn iü H 11 f§§ Pf 11 <P1 FLINKE OPOE. Opoe liep met rooie oogen, Kuchend door de keuken rond. En ze slofte es naar de kamer, Waar d'r koppie koffie stond, Ze was huiv'rig en verkouden, Nachten, dat ze al niet sliep, Ze was bang zoo in d'r eentje, Bang voor alles ende griep! 0, ze moest voorzichtig wezen, Of ze raakte in den nood, Griep was erg voor ou£<e menschen, Want die gaan er vaak aan doodt En ze wou zoo graag nog leven, Ook\ol was ze dan alleen, Heel veel ouwe, trouwe dingen Stonden vriend'lijk om haar heen. 't Beste was maar niet te komen, Waar de griep was voorgegaan, Flink haar omslagdoek gebruiken En dan zou 't wel over gaan, Rustig en geregeld leven, Want d'r eetlust was nog goed En als allerbeste middel Maar een beetje levensmoede Maar toen bi) haar eigen kindera De gevreesde ziekte kwam, Was de eerste die kwam kijken, Opoe, die de leiding nam! En ze slofte langs de bedden Heel den lieven, langen dag Met een rustig, vroolijk woordje En een opgeruimden lacht Ieder lag op haar te wachten, O, ze was zoo stil en goed, Van den morgen tot den avond Zorgde ze vol frisschen moed.! En haa.r eigen leed vergetend, Al haar vrees, die soms verwart, Gaf nog eens haar moederliefde 't Mooiste van een moederhart! Toen haar kipders beter werden, Sterk en vroolijk en gezond, Vond men opoe neergedokfcü In de keuken op den grond! Later huilden op haar kamer Stil haar kinders in den nacht..-.-. Opoe ijlde„Griep" zei dokter, Maar haar taak had ze volbracht!! April 1927. KROES. Alle rechten voorbehoudt». WEDEROM: STORINGEN— Wij- willen nu eens nagaan, waardoor tochl die hortende en stootende geluiden uit den luidspreker veroorzaakt kunnen worden. Zooveel mogelijk is, aan dé hand van een grondige ervaring, uitgezocht, wat hiervan de oorzaak kan zijn. Allereerst moet men onderzoeken of de luidspre ker nog intact is. Dit kan het best geschieden met de reserve-luidspreker. Men schakelt daartoe den luidspreker uit, en luistert met de telefoon. Zoo laat zicli oen doorgeslagen luidsprekerspoeltje gemak kelijk ontdekken en in Jat geval komt duidelijk (het voordeel van de reserve-telefoon naar voren. Vervolgens, wanneer het (blijkt, dat de luidspre ker geen fout vertoont, worden afzonderlijk onder zocht het. h.f. deel en het l.f. deel van het toestel. Van bet h.f, deel worden vanzelfsprekend eerst de contacten nagegaan. Dan gaat men na of de gloei- draadweerstanden wel in orde zijn; anders toch kan de gloeidTaadstroom van de lampen varieeren. Ook een te hoog© negatieve roosterspaning kan oorzaak' zijn, dat de luidspreker gaat gillen of ^stooten". Vre wisselde honingraatspoelen, stof tusschen de pla ten van don antenne-condensator en onvoldoende isolatie zijn evenzoovele redenen, waarom de signa len in een snelle opeenvolging onderbroken worden, Wanneer onder 'het afstemmen die storende ge luiden optreden, kan men de fout niet zelden met succes zoeken bij een te booge anode-spanning of een te hooge gloeidraadspanning aan de detector- lamp, of wel in een terugkoppejspoel van een te groot aantal windingen (elen te hoog nummer)1. Ge durende het afstemmen kan men eveneens veel last ondervinden van aanwezig stof tusschen de platen van een der condensatoren. Wanneer nJ. de capo- citoit van den condensator niet geleidelijk gewij zigd wordt, zal dit ook niet het geval' zijn niet dö eigen golflengte van het toestel. Wanneer nJ. door het aanwezige vuil de condensator plotseling geheel of gedeeltelijk wordt kortgesloten, verandert die golflengte met een sprong. Ook fc©t hondeltast zal dan sterk tot uiting komen Kan men in het buf. gedeelte van bet toestel geen fout ontdekken, dan moet men bet l.f. deed aan een nauwkeurig onderzoek onderwerpen. Daartoe moet alleen op de l.f, lampen geluisterd' worden, voor zoover dit althans geen moeilijkheden meebrengt. Anders het beproefde systeem van' het bijschakelen van één lamp; Het l.f. -deel heeft een zwak punt in de transfor matoren; vooral eigen bouwers willen er zoo spoe dig toe overgaan, een paar „niet te dure" transfor matoren in te bouwen. Heeft men eenige aanwij zing, dat hier de bron der storingen gevonden kan zijn, dan kan men zich zekerheid verschaffen, door den transformator op de volgende wijze te onder zoeken. Men neemt d'en verdachten transformator Uit het toestel en schakelt de primaire en secundaire wik kelingen hiervan met een accu en een hoofdtelefoon' in serie. Wanneer een der wikkelingen verbroken is, zal een klik inde telefoon worden geboord op het moment, dat de accu wordt ingeschakeld. Wordt deze klik bij bet openen als bijl bet sluiten van den accu-keten gehoord, dan wijst dit op een volko- -»nu intact zijn van den transformator, Ook in dit deel van het toestel kan de negatieve roosterspanning aanleiding geven tot de storing. De batterijen kunnen uitgeput zijn of wel één der ver bindingen is verbroken. Eh ook hier kan sprake zijn van deftecte gloeidraadweerstanden èn/o< losse contacten. Radio-amateurs!, spitst Uw© ooren! Dte volgende week een artikel over het hoogst inetressante on derwerp: Dubbelroosterl ampen!-! I onder redactie van GEO VAN DAM. OPLOSSINGEN. Wedstrijdprobleem No. 12 (A. H. v. d. Geest, Lis- se). De diagramstand in cijfers was: Zwart, 9 schij ven, op 2 9 11 13 15 18 23 26 en 30. Wit, 9 schrijven, op 25 29 31—34, 39 44 en 45. Wit speelt en wint door 25—20J1 Hierna loopt verder alles op de fraaie rol letjes van „meerslag". Zie maar: zwart 26X28, wit 33X22, zwart 15X33, wit 39X8, zwart S0X50, wit 22X4, zwart 2X13 en wit 4XH Wedstrijdprobleem Nó. 13. (W. Verkroost, St. Pan- cr-as). De diagramstand was. Zwart, 12 schijven, op 3 7 9 12 13 16 17 19 21 en 23-25. Wit, 12 schijven, op 27 28 30 32 34 36 37 39 42 43 45 en 49. Wit wint door 2822, 34-29! 49X40, 40X18, 37X8!, 45-40, 40-34, en 35X41 Het is een verdienste van den heer Ver kroost zijn vraagstukken allen op partij-standen en partij-spel te doen gelijken, waardoor ze van veel waarde worden voor het practiscb spel. WEDSTRIJD-PROBLEEM Na 16. van Geo van Dam. (Eindspel-studie). Zwart: iü iü HÉ BP Hl H H B iü B UB m Ui si li li m M Wit: 1. De diagramstand in cijfers behoort 'te zijn: Wit, 1 schijf, op 8, zwart 4 schijven op 6 11 21 en 26. Wit speelt en forceert de remise! Dit kan op twee geheel van elkaar verschillende, doch beide even mooie manieren geschieden. Beide oplossingen die nen volledig uitgewerkt met alle varianten te worden ingezonden. Het eindspel is zeer 'leerzaam en van veel nut voor het practisch spel. Voor de wedstrijd-voorwaarden en schitterende prijzen verwijzen wij naar onze voorlaatste rubriek. Oorspronkelijk verhaal door SIRÖ'LF. (Nadruk verboden. Alle rechten voorbehouden. Pirandella verwelkomde ml) op een goeden mor gen aan het ontbijt met een zacht gekookt eitje en de opmerking: Wat hen je toch een verschrikkelijke ezel, man! Ze duwde mi) het ochtendblad van de Krummel- damsche Oprechte Nieuwsbode in de hand en ik las een geestdriftig artikel over de aanstaande verkie zing van een nieuw lid voor den gemeenteraad, in verband met het aftreden van één der leden. Er bleek mij duidelijk uit, dat het kiezersvolk van Krummeldam in twee kampen was verdeeld: de eene helft wilde een candidaat, die voorstander was van de aanschaffing van een nieuwe brandspuit, terwijl de andere helft een candidaat voorstond, die zou Ijveren in den Raad voor een eigen Krummiel- damsch© waterleiding. De brandspuiters werden door de tegenstanders smalend de Modderpompers genoemd. Maar deze lieten zich ook niet onbetuigd en scholden de Waterleidingers uit voor Natten". Ik keek, nadat ik het artikel gelezen hadi, Piran della eens vragend aan: Wat bedoel je nu eigen lijk? vroeg ik. Zie je wel, dat je een ontzaglijke ezel bent? iro niseerde Pirandella, Snap je nu nog niet. dat het eigenlijk jou plicht was, je candidaat te stellen voor den gemeenteraad'? Zou je denken, dat ik daarvoor geschikt zou zijn? vroeg ik. „Natuurlijk, je zou er een schitterend figuur slaan." ging Pirandella enthousiastvoort. Kijk, dacht ik, bij mezelf, ze is inwendig toch' zeker wel erg trotsch cvp haar man. Maar Pirandella vervolgde: Die raad ia een troep armzalige ezels en als JIJ er nu' bij' zou komen1, zou Je ze allemaal in de schaduw stellen, want JIJ bent eenreuzen-ezelHaha! ïk kon nu niet zoo erg meelachen met Pirandel la, nee, zeker niet. Ik ben niet grootsöh, maar om je door Je eigen vrouw te laten uitlachen en voor ezel laten uitmaken, alleen omdat Je geen lid van den gemeenteraad bent, dat Is toch wat al te erg. Maar ik zei niets, trok mijn mond' in een grijns en dacht verder na. Toen het ontbijt afgeloopen was, stond1 het bij mijl vast: Ik zou mezelf candidaat stel len voor den gemeenteraad, ik zou Pirandella laten zien, wat ik als man, als spreker, als politicus, als raadslid, misschien later wel als burgemeester- van Krummeldam' kon beteekenen. Fn ik maak te een al zeg ik het zelf, heel schrander diplomatiek plannetje. Ik zou een verkiezingspropaganda op touw zetten, een vergadering beleggen, die ik zou toespreken en het zóó handig inrichten, d'at Ik de stemmen zoowel van de Modderpompers, als van de Natten op mij zou vereenigen. Het ei van Colum- busl Nog dienzelfden middag reed1 er een groote re clamewagen door de hoofdstraat van Krummeldam, waarop een groot bord stond. Daarop was met koei en van letters geschilderd: Allen hedenavond op naar de verkiezingsbijeenkomst in De Blaffende Hondl Spreker.... de beer XXX. Allen zijn welkom! Toegang gratis! Iedere bezoeker ontvangt een siga renaansteker cadeau! Ieder bezoeker krijgt een glas van bet edelste, kostelijkste nat ter wereld'! Stemt allen op candidaat XXX, die hedenavond voor U zal spreken, die U zelf zal inschenken, die U zelf Uw cadeau ter hand) zal' stellen! Allen naar.... 'De Blaffende Hond! Gratis sigarenaanstekers!(II Vrij drinken! II! De groote zaal van De Blaffende Hond!, het toon aangevende hotel van Krummeldam (er is er slechts één) was stampvol dien avond en toen ik' mij naar bet podium begaf, zag lik dadelijk, diat er zoowel Modderpompers als Natten in de zaal aanwezig waren. De helft van mijn doel was dius bereikt. De rest moest ik door taktiek behalen. Ik begreep, dat ik daartoe de lachers op mijn hand moest krijgen en daarom had ik een zeer geestige speech in el kaar gezet. Die, tezamen met mijn origineele cade- dea/ux, zou het 'm doen! Op bet podium stond, op 'n tafel, een leger van glaasjes, waarin men gewoon lijk geestrijke dranken schenkt. Daarnaast stonden een tientalflesschen en daarnevens een vierkant pak. Met een kwiek sprongetje stapte ik op het podi um toe en begon: Geachte toehoorders! Ik ben.... XXXI Gijl allen kent mij wel, nietwaar, want ben lk niet de man, die negen jaar geleden een ingezonden stuk schreef in do Krummeldamsche Oprechte over het gevaar van overbevolking in Zuid-Australië? Ik ben niet trotsch! Maar ik durf te beweren, dat ik eigenlijk de aangewezen man ben, om in den gemeenteraad zitting te nemen. Waarom, zult ge vragen? Waar om? Wel, omdat ik zal ijveren niet alleen voor een nieuwe brandspuit, maar ook voor eeneigen water leiding. Krummeldam moet een eigen brandspuit hebben! Tot mijn laatsten ademtocht zal ik daar voor vechten! Maar wat doen we met een brand spuit, als we geen water hebben? Daarom zal ik mijn laatsten druppel bloed plengen op het altaar van een, hm, van een brandspuit, ik wil zeggen van de aterleiddng. 'Brandspuit en waterleiding, waterleiding en brandspuit, dat zijl ons doel! De vergadering werd ©enigszins onrustig en daar om besloot ik het kort, te maken en me regelrecht tot de beide partijen afzonderlijk te richten.Dus sprak ik, terwijl ik mij; tot een groepje Modder pompers richtte, dat vooran zat en waarbij ook Kne kels, wiens boerderij vorig jaar was afgebrand, ge zeten was: v 'Gij: allen, beste Krummeldammers, weet, wat hot zeggen wil, een brandspuit te hebben! Gij1 hebt er een noodig! Gij' kunt zonder brandspuit niet leven. Anders brandt elk oogenblik Uw boerderij. af! En gij. beste ingezetenen van ons geliefd Krummel dam1, gij 'hebt een waterleiding broodnoodig! Nu richte ik mij tot een groepje Natten, waar onder ook Van Wtessem, de melkboer. Om iemand re hebben, tot wien ik regelrecht kon spreken, ves tigde ik mijn blikken vaal op van Wassem en ver volgde: Gij weet ook, wat het zeggen wil, water in overvloed bij de hand' te hebben. Sichoon reukeloos water, in plaats'van slootwater of putwater- Het is een levensbelang voor UI Gij' moet met schoon wa ter kunnen wasschen Op eens richtte de enorme gestalte van den dik ken melkboer zich dreigend' op, en hij riep, half tot mij, hèlf tot de rumoerige zaal: Zeg eens eventj&s motte we ons door dat uitgehongerde konijn late be- leedige, dat vraag ik? Nee, nee, joelde de zaal. Ik vreesde, dat de stemming ongunstig zou wor den en daarom maakte ik er een eind aan en riep: Mannen, burgers van Krummeldam, ik. weet, dat gij nu allen op rniji zult stemmen, daarom zal iki nu overgaan tot het persoonlijk uitdealen van mijn kleine verrassingen. Eten sigarenaansteker om de voorstanders van de brandspuit er aan te herinne ren, dat ik de man zal zijn, die hun een brandspuit zal geven, en een glas edel vocht om.... De binnenbrand te blusschen!, ginnegapte een man met een vurige neus, die op de eerste tri) zat. Door bet gejuich kon ik niet verder spreken. Ik nam •het pak van de tafel en ging naar achteren in de 'zaal, waar lk uit het groote pak telkens een doosje haalde en aan de aanwezigen begon uit te deelen^ terwijl ik erbij zelde: Eien aardigheidje! Maar ik had nog geen tien doosjes uitgedeeld, oi de zaal begon steeds luider en dreigender te schreeu wen: Dat is oplichterij! Hij geeft ons lucifers! De oplichter! Dat noemt ier een sigarenaansteker- Eten doosje lucifers van twee centen! Inderdaad, ik had een groot pak met lucifersdoos jes ingeslagen en had die, heel toepasselijk voor de brandspuit!iefhebbers willen ultdeeleru, als sigaren aanstekers. Maar ik hoefde ze niet meer uit te deo* len. Eten oogenblik later had men mijl het pak uit de handen gerukt en door de zaai geslingerd, het geen Ongetwijfeld een origineele manier was, om de dioosjes te verspreiden. Maar als handig diplo maat liet ik me niet uit het veldl slaan. Ik' wist het podium te bereiken en riep, zoo hard' lk kon: Nu zal ik het (beloofde glas schenken! Ik nam een groot blad met glazen, vulde die met eenige der flesschem en ging de zaal door, om ieder van een glas te voor» 'zien zeggende: Wacht even met drinken, dan drin ken e straks allen tegelijk: op den voorspoed! vbjö Krummeldam'! In een minimum van tijd had ik allen van een gé» vuld glas voorzien. Ik ging weer op het podium' staan en riep: Mannen, laten we allen het glas le digen op het welzijn van Krummeldam en rijn war terleiding! Hiep, hiep, hoera! Hoeral brulde de zaal. Dan met één enkele hé* weging, gingen alle armen omhoog en de glazen werden in één teug geledigd. Gedurende dirtö volle seconden werd1 het plotseling doodstil in de zaak Dan viel er eensklaps een merkwaardige verande ring op alle gezichten te lezen. Van blijde verwach» ting, zag men de gezichten wegtrekken tot een uit drukking van stomme verbazing. De man met de vurige neus, op de eerste rij zette een gericht, ol hij petroleum dronk. Maar dadelijk daarop brok een oorverdoovend lawaai' los: Dat is water- brulden Se aanwezigen, Ja, Ja, lachte lk, heel Juist, dat te water, te» eera van de nieuwe waterleiding! Maar niemand scheen het grappige te waardeeren, Een zwaar man sprong op het podium. Het was de melkboer, die me met zijn geweldige vuisten beet* greep en j over zijn vette knie legde terwijil hi) riep: Hier, akelige glibberaal, ik zal je leeren ons te be- leedigen met je lucifertjes en je glaassiee waterl Hier, dat is voor je waterleiding! En hi) liet een zware hand kletsend1 op mijn ge spannen broek neerdalen. „En dat is voor Je brand spuit 1', brulde Knekels en gaf me ook een schallende klap op het onderste deel van mijn rug. De men schen uit de zaal dromden eromheen. Er (kwamen nog meer liefhebbers. Het volgende oogenblik daal de er een regen, neen, een zondvloed' van slagen op' mij neer en telkens klonk het: En die is voor je brandspuit! En die is voor Je waterleiding brandspuit.... waterleidingbrandspuit Ik ben niet in den raad van Krummeldlam geko zen. KERK EN VLIEGTUIG. Een medewerker schrijft aan de N.R.Crt.: De paus heeft den liefhebbers van kerkelijk puz&- les een onderhoudend vraagstuk opgegeven. Vlieg tuig en kerk hoe rijmt men dat tezamen? Dat de ze twee instellingen, het alleroudste en het allermo dernste werktuig in het menschelijk verkeer, met elkaar in verband worden gebracht, is op zichzelf een bewijs, van de geestkracht die zich in het hoofd van een de machtigste kerkgenootschappen verpersoonlijkt. Inderdaad, de kerk moge oud zijn, dood is ze nog niet, zoolang ze over het vliegtuig denkt. Merkwaardig is, dat juist de oudste kerk met het jongste hulpmiddel aankomt. Het is niet de eersfö keer, dat de schijnbaar conservatiefste, in elk geval het sterkst aan de traditie gehechte gezindten zich ten opzichte van de moderne cultuur en de moderne techniek het ontvankelijkst toonen. De radio en de bioskoop zijn door de op het supranatüreele gezag steunende kerken onmiddellijk geconfisqueerd en ge lijk sport en tooneel door Rome, wordt door Dordt de moderne architectuur met een verrassenden durf gechristianiseerd. Bijna zouden we een symbool zien in dien ouden geestelijke, die, voor zoover ons bekend, voor het eerst het vliegtuig ten bate van kerkelijke doel einden in gebruik heeft genomen, ofschoon deze

Schager Courant | 1927 | | pagina 17