Mnnniit- Lailmllii Maria Boodschap te Grotta Ferrata. Weer thuïs van Ceylon 70ste Jaargang No. 8026. Eerste Blad. Uit en voor de Pers. Vraagt Uw Winkelier! Zaterdag 2 April 1927. SCH1GER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woenrdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, vorden Adver- teni.iön nog zooveel mogelijk in hét eerstuitkomend nummer geplaatst. UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers 8 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10,' iedere regel meer 20 cent (bowijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN. WO breien de fijnste kousen zeer netjes voor U aan. Ook voor nieuw werk xljn wij speciaal. DepbtsSchagen J. BALK, Alkmaar J. v. THIJN, Snaar- manslaan 64, Mej. BEUDEKER—Tepel, Hofplein. KAPITAALVERLIES. (Ds.) J. A. B(ruins). de hoekjesman van de „Voor waarts besluit een artikeltje aldufl: Een klein zinnetje in een buitenlandsch blad geeft echter meer inzicht dan lange artikels over de Chinee9che quastie. Het ware gele gevaar in China Is het goud van het Ehiropeesche kapitaal. Als er in China niets te krijgen was. zouden de vreemde mogendheden in China ook niet aan een krijg denken of voor een krijg vreezen. T>at is geschikt om misverstand te doen voortbe staan. dat toch al te veel onheil aanricht, schrijft het Hdbld. „Het kapitaal" is een zondebok, die met heel wat schuld is heiaden. als de sociaal-democratische pers het de woestijn harer minachting instuurt. De simpele vermelding van het woord1 op den juisten toon. in hot luiste verband, verzekert den öutrekor in de volksvergadering, dien echlrijver in een volksblad een succes. Wie evenwel niet met een oppervlakkigen indruk tevreden is. zal zich moeten afvragen, wat .het ka pitaal" uit China verwacht. Het antwoord is dan: een afzetgebied. Men wil er de producten der Westersche nijverheid, waar aan 'China steeds meer behoefte krijgt, slijten, slijt- ten met winst. En men wil er grondstoffen koopen en bewerkte en halfbewerkte artikelen, die China alleen of goedkooper dan andere op de Westelijke markten kan brengen^ Wijl zijn in dat opzicht bijl anderen vrijwel ach teraan gekomen en doordien de nationale overwe ging zich' bij ons veel minder doet- gelden dan bij anderen, hebben wiji zelfs een veel geringer aandeel in den Chineeschen handel dan wiji hadden kunnen hebben als onze handel, ons bankwezen en onze scheepvaart, voor zoover wij zaken doen op China, elkaar de hand haddien gereikt, zooals dat bijl onze Oostelijke buren vooral, maar ook bijl de Zuidelijke en- de Westelijke geschiedt. Daar begrijpt men, dat ..het kapitaal" op die wij ze werkgelegenheid helpt scheppen. In' de Twent- ische katoentjes om ons slechts tot een voorbeeld te bepalendie naar China worden geëxporteerd, zit een vrij: hooge loonfactor. Die katoentjes moeten worden vervoerd! per spoor en boot, In die transportkosten daarop, in de financiering zitten loonfactoren. Hetzelfde geldt van al de Ned'erlandsche en Indi sche producten, die China koopt in grooter of kleiner mate. AJls „het Nlederlandsche kapitaal" dus probeert een deel van den handel op China te behouden of te heroveren, dan dient het daardoor naast zijn ei gen belang nog wel andere ook. Het verlies van het Ohiineesche afzetgebied zou door anderen dan door kapitalisten worden meege- voeld. China kocht In 1920 voor 3.757.383 taeis uit Nederland en voor 10.565.203 uit Ned.-IndiS, in een tijd toen de tael gemiddeld 8 Bh. 9Y> d!. deed!ruw gerekend dus voor een kleine 15 millioen uit Ne erland en ruim 40 millioen uit Indië. In 1922 waren deze bedragen de zilverkoers was sterk terugge- loopen ruim 17 en ruim 31 millioen. in 1924 even 45'en ruim 45 millioen. d'ank zij verhoogde Neder- landsche activiteit. Voordat het verlies van een dergelijk afzetgebied' wordt goed gemaakt, zou er heel wat loon minder worden verdiend hier en in Indië. E!n nu gewagen wiji nog niet eens van den export uit China, die ook voor Nederlaudsoh-Indiö in 1924 bijna 22 millioen taais (v. j. 220 ong.) beliep. Ook daarvan profiteert niet alleen Jhet kapi- taahH Het is 25 Maart en Maria Boodschap. Reeds een maand geleden werd er tegen mij gezegd: Denk er om, op dien dag naar Grotta Ferrata te gaan en daar ik ten slotte dien dag alleen met de Italiaan sche dienstbode in de villa te Castel Gandolfo zat en ik, wilde ik goede vrienden blijven met deze zeer yerdienstelijke dame, wel gedwongen was haar te laten gaan om eenige inkoopen voor den tuin to doen, ging ik ten slotte mee. Het had gisteren den geheeleii dag gestormd en geregend, vannacht was ik wakker geworden door een geweldigen donder slag, doch de ochtend bracht weliswaar wind, maar buitendien prachtigen zonneschijn. Wij trokken er op af. Ondanks mijne begeleidster die er met baar even ge-rouge-de lippen en wan gen., haar bruine tint, pikzwart haar, donkere oogen en felwitte tanden tr typisch Italiaansche uitzag, worden wi) °P wefe> naar de tram toch voor Inglesi 'Engelschei!) gehouden endaarom aangebedeld. ïn dit katholieke land is het moeilijk niet to geven. Het is nu eenmaal gewoonte de b ijde üitgangen der kerken gepostee.rde bedelaars en bedelaressen wat te schenken cn dat schijnt grooten invloed te hebben op het feit, da* een katholiek zelden een aalmoes zal weigeren. Zélfs een gewezen 'katholiek behoudt die gewoonte. Ik ken in Italië een gewezen katholiek, die eiken dag wanneer hij naar zijn bu reau gaat aan een op een bepaald punt gestatio- neerden bedelaar iets geeft. Toen ik dat bemerkte en hem vroeg: waarom doet gij dat/zooiets is toch typisch on-IIollandsch, was het antwoord: Zoo maarl Ik dacht echter onwillekeurig aan zijn geboorte plaats in het zuiden van ons land. Natuurlijk gaven wij ook wat aan de lollige kin doren. Op rnijn vraag: wat doet gij er mee, was on middellijk het antwoord: ik geef het aan moeder. Van alle kanten kwamen de zwartoogige snaakjes aan, sommigen met hune kleine baby-broertjes of zusjes, op den arm, en het valt mij altijd weer op hoe intelligent dit Italiaansche volk tbch is en hoe dat reeds merkbaar is bij de kleinste kinderen. Natuurlijk moeten die ook een paar soldi hebben en ze kijken zóo hegrijpend, dat men graag twee soldi geeft, die nu de waarde van óen cent Hol- lansch hebben. Wat is het toch zonde en jammer, dat de katholieke overhecrsching steeds getracht heeft de Italianen dom te houden. Het succes is groot geweest, want tan-ijk zijn de analphabeten. Het strekt inderdaad de katholieke kerk weinig tot eer, dat zij in „domhouden" haar groote kracht moet zoeken en .dat men zelfs in een zoo noordelijk gelegen, maar katholiek land als België nog 8 analphabeten telt. Van de honderd Belgen kunnen er dus acht lezen noch schrijven Het protestan tisme maakt dan toch een beter figuur en kan met trots op Nederland en de Scandinavische landen wijzen, waar al sedert tien-tallen van jaren geen analphabeten meer te vinden zijn. We moeten even op de tram, die ons naar Grotta Ferrata zou brengen, wachten. Grotta Ferrata' is beeldig mooi gelegen op een der hellingen van de Albaansche bergen met een prachtig vergezicht op Rome en de Agro Romana, de Romeinsche laag vlakte. terwijl de Tyrrheensche Zee dei) achtergrond vormt. Linkt ziet men Marino1 en zelfs de koepel van de kerk te Castel Gandolfo liggen, achter ligt Rocca d'. Papa op de helling van de Monte Cavo. en rechts ligt Frascati duidelijk zichtbaar, terwijl Ti- voli juist even te zien is. Grotta Ferrata heeft eene interessante geschiede nis. Volgens de overlevering had hier Cicero zijn zomerverblijf. Dichtbij, ofschoon dichter hij Fras cati, ligt Tusculum, dat gesticht heet te zijn door Telegonus, zoon van Odysseus en Circe, Tusculum waar de oudere Cato geboren werd en waar de reeds genoemde Cicero zoo gaarne vertoefde Grotta Ferrata zelf heeft eene historische beteekenia gekregen door hot feit, dat Sint Nilo, een calabrische abt, in 1104 hier. oen Grieksch Orthodox klooster der Basilianen stichtte en dat de naam feitelijk komt van Crypta Ferrata. In het Zuiden van Italië, b.v. bij Brindisi, vindt men veel moor vroegere stichtingen van Grieksche monnikken en verscheidene crypten in de rotsen uitgehouwen. De tram kwam aan en we klommen naar boven. Wat een prachtig uitzicht aan beide zijdon, het Albaner Meer mét in den achtergrond de bergen, dicht met bosch begroeid en bekroond door den Monte Cavo, we zien het groote Capucijnerklooster als verscholen achter statige cypressen, wit tegen het er achter gelegen bosch afsteken, meer links ligt Palazzola, in de 13e eeuw als klooster gebouwd, thans zomerverblijf dor Schotsche Seminaristen, Hot ziet er meer uit als een cud roofridderkasteel dan als een verblijfplaats van een voor Roomsch priester studeerende jongelingschap. Hoog boven op den Monte Cavo was in de Mid deleeuwen ook een klooster, maar later toen de menschheid en dus ook de monnikken eenerzijds celibatairs leven der kloosterlingen acht gaf, werd meer verwijfd en anderzijds meer kritisch op net het langzamerhand verlaten. Daaronder ziet men Rocca di Papa liggen. Draaien wij ons om, dan ligt de Campagna, de Zee en Rome beneden ons. De koepel van de St. Pieter steekt uitdagend boven alles uit. We moeten in Marino even'wachten op een tram, die wisselen moet. Even er uit opi een slokje van den heerlijken wijn van Marino te drinken. Wel wat koppig op den vroegen ochtend. Ik vind, dat Marino en de bevolking er onguur uitziet en hoor, dat hier gauw naar het mes gegrepen wordt. Daar zien de Marineezen me wel naar uit, Toch is de toe stand veel verbeterd sedert er dank zij verscherpte bepalingen en beter toezicht minder gedobbeld wordt. Natuurlijk wordt er toch gedobbeld, want de Italiaan kan het dobbelen niet laten. Wanneer ik door Castello loop, dan zie ik dikwijls meisjes van 814 jaar om soldi dobbelen. Het doet mij aan de Calvinistische Veluwe denkon, waar in een der fraaie, maar zeer afgelegen dorpen de dominee tusschen 12 en 3 uur en na 5 uur van 9.30 tot 12 on van 3 tot 5 preekte hij de dobbelende mannen en jongens uit de heggen ranselde. Toch waren die zelfde lieden eiken Zondag twee maal onder zijn gehoor. Van Marino ging het nu naar Grotta Ferrata, na even het station voor overstappen naar Rocca di Papa te hebben aangedaan. Het werd druk langs den weg. Automobielen, rijtuigen, de typische twee wielige wagentjes'der hoeren uit de Campagna met Ie snelle dravers, ruiters te paard, ruiters op muil- iieren, ruiters op ezels en taliooze voetgangers hadden allen éen richting, die naar Grotta Ferrata en naar .dè -Madonna della Conversina. Arme muildieren, arme ezels! Terwijl de paarden slechts éen liter te dragen hadden, waren de muilen der ezels bepakt en bezakt en daarop zaten nog eens twee personen, soms nog met één of meer kinde ren. GeduHig torst zoo'n goedig wezen de onmoge- en vandaar mede genomen de fijnste Theefin van den NIEUWEN OOGST, vol geur en smaak, waarvan de filrma C. KEG de heerlijke KEG's THEE mengt. lijke vracht, wordt doodmoe, maar geeft niet op. Schilderachtig is het geheel. De boerenvrouwen allen met kleurrijke shawls en hoofddoeken, de mannen met de pellerlns. rie ze. zooaJs slechts een Italiaan de kunst verstaat te doen, om hun schou ders slingeren. De groote hoed op den bruinen kop, de pellerin in fraaie plooien om schouders on rug geven iets heel bijzonders aan de mannen, die daar door juist weer zoo mooi harmonieeren met de vrou wen en kinderen, waarnaast b.v. iemand in sport- costuum belachelijk zou wezen. Te Grotta Ferrata was het geweldig druk. Met moeite bereikten wij de kerk, .waar reeds sedert de vroege ochtenduren zich eene groote menigte ge- loovigen verdrong ten einde te mogen profiteeren van het mirakel der Beata Vergine. Tot 's avonds laat zou dat zoo doorgaan. Ik vond het onverdraag lijk in de volgens de Italianen prachtig versierde kerk, overal hingen kleurrijke lappen, terwijl slin gers van kunstbloemen en olijftakken een naar mijn smaak pijnlijke disharmonie vormden. Het ergste was de lucht van een opeengepropte menigte vermengd! met wierook en walm van kaarsen. Gelukkig is mijne gezellin van dezen dag heel erg los van haar geloof en was zij heel blij dat ik wilde opstappen. Nu gingen wij naar de markt. Dat was aardig en schilderachtig, vooral do.or de kleuren rijkdom der kleeding van de 'boerenbevolking. Het was een echte Italiaansche jaarmarkt. Men kon er van alles koopen, paarden, muilezels, ezels, koeien, schapen, geiten, varkens, kippen, ganzen, eenden, duiven en wat al niet meer. Wij zochten en vonden wat wij hebben wilden, nl. jonge erwten- en boonenplantjes en groenten- en bloemzaden. Ik had daar zonder onze brave dienst bode niet van terecht gebracht. Die wist echter hoe ze met de lui moest omspringen, zoodat ik werke lijk pret had gedurende die inkooperij. Wanneer Santa. z,oo heet onze gedienstige, afdong dan werd ihet die comediö. eerst den blik naar bo ven geworpen en dan een vloedgolf van welspre kendheid. Maar Santa gaf ze van katoen. Neen maar. de lui van het Amstelveld kunnen hier nog een lesje nemom We gingen de kennis eens bekijken. Er waö een circustent, er waren schiettenten, koekkramen, speel goedkramen en dobbel kramen. We werden al gauw doodmoe in het gedrang en zochten naar een goed heenkomen. Waarheen kon dat anders zijn, dan naar een wijnkelder. Santa ia zeer matig, maar ik- liet müi mijn hal ven liter lichten land'wiln. die ïY» lire. dus pl.m. 18 cents kostte, goed smaken. Wij' hebben hier in de buurt van den winter een soort ty-phus-epidemie gehad, maar hoe kan dat ook anders, wanneer men ziet hoe vrouwen en kin deren gewoon snoepten van de gekochte rauwe groenten. Rauwe, ongewasschen groente, kan men zich iets gevaarlijker» voorstellen. Ge had) eens moeten zien. hoe die zwartoogigekinderen rauwe spinazie verslondenl Ze kregen er een f linken slok wiin biji en dat zal. iaten we het hoopen. de bac- cillen gedood hebben. 'De wijn was zeer licht, zoodat het den kinderen geen kwaad gedaan zal hebben: al geef ik gaarne toe. dat hot verkeerd- is aan. kinderen alcohol te ge ven. Maar het was immers1 feest, de Heilige Maagd' word: vereerd op dezen zeer bijzondéren dag. dus weg met alle muizenissen! Vroolijk. doch ordelijk was de talrijke menigte en in de beste stemming verliet ik het feest en zochten wij onze tram op. We reden tot Marino, daar hadden we V* uur oponthoud. We hekeken een heel interessanten ge* vel. toen ik opeens mijn naam hoorde roepen. Hol landers uit Rome! Heb je het al gehoord, het Ver drag is verworpen met 33 tegen 17 stemmen! Ik had niets gehoord en was eerst stom van vreugde. Toen barstte ik los en nam ze allemaal mee naar een wijnkelder en bestelden wat wijn en we klonken op Nederland, op ons 'lieve vaderland, waarop wij. dtank zijl 33 Éérste Kamer-leden weer echt trotsch mogen zijn. Onze vreugde-uitingen waren kort en krachtig, want de tram. waarop de onze had moe ten wachten, was aangekomen en daarmede gingen de kennissen door en ook onze tram stond op ver trekken. Op de tram zei Santa tegen mij: ik dacht.

Schager Courant | 1927 | | pagina 1