RAAR HEERHUGOWAARD. VERVOLG Raad Zuidscharwoude Nadat wij van oordeel waren dat het laat genoeg geworden was, is door den Raad besloten toestem ming aan de Kroon te vragen om het vetgehalte voor melk op 2.75 te bepalen. Ter beteugeling van drankmisbruik werd op voor stel van B. en W. besloten tot het aanleggen van een z.g.n. zwarte lijst. Inzake de winkelsluiting kwamen B. en W. met het voorstel om de Zondagsluiting niet van kracht te verklaren voor uitsluitend winkeliers in sigaren en eet- of drinkwaren, gereed voor onmiddellijk ge bruik. Na verschillende amendementen werd op voor stel van den heer Kramer besloten om de wijziging te doen gelden voor winkeliers in sigaren en aan verwante artkelen en voor winkeliers in fruit. Dit voorstel werd met 61 stem aangenomen. Te gen was wethouder Kroon. Een voorstel-du Burck om er genotmiddelen aan toe te voegen werd met 43 stemmen verworpen. Verder werd besloten om ontheffing der sluitings bepaling te verleenen op de drie Zondagen voor St. Nicolaas, als deze op Maandag of Dinsdag valt, de dagen voor Kerstmis en Nieuwjaar als een gewone Zaterdag te beschouwen en eveneens ontheffing te verleenen op de drie kermisdagen. Na het sluitings uur zal men inplaats van een kwartier een half uur gelegenheid hebben de aanwezgie klanten te helpen. Bij de rondvraag zegt de heer Dijkhuizen een voorstel van B. en W. verwacht te hebben betref fende vertegenwoordiging door B. en W., dit in ver band met een uitspraak van den hoogen raad, over een kwestie te Hoogkerk. Voor de volgende verga dering zal dit overwogen worden. De heer Kramer zou gaarne een exemplaar van elke verordening aan de raadsleden uitgereikt zien. Van dit voorstel zal den voorzitter mededeeling gedaan worden. De heer du Burck stelt voor meer te vergaderen, om de agenda niet zoo lang te maken. Voorzitter was het er roerend mee eens, dat de vergadering te lang werd. Voorzitter sluit om kwart over twaalf de lange vergadering. De besprekingen zijn, aldus voorzitter, weliswaar mooi en minder mooi geweest, maar in het belang van een goede verstandhouding zijn en kele concessies tegenover elkaar gedaan. Ik hoop, dat de leden, zich in het vervolg zullen weten te be- heersehen en bij verschil van gevoelen men elkan ders meening zal weten te respecteeren. Vrijdag 1 April, 's namiddags 2 uur, vergaderde de Raad. Voorzitter Burgemeester Van Slooten. Afwezig de héér C. Zuurbier. Door den voorzitter wordt de vergadering met een woord van welkom geopend, waarna de notulen dei- vergadering van 15 Februari worden gelezen en zon der op- of aanmerking goedgekeurd. Hierna deelt de voorzitter mede, dat van Ged. Sta ten de goedkeuring is verkregen op de begrooting voor 1927. Ingekomen is een adres, onderteekend door een aan tal inwoners uit Veenhuizen, waarjn wordt gewezen op den slechten toestand der bruggetjes in het pad naar de Berkmeer, het geen gevaar oplevert voor daarlangs gaande schoolkinderen, weshalve de onder teekenaars verzoeken van gemeentewege hierin ver betering aan te brengen. Na eenige toelichting door den voorzitter, wordt door don heer Kostelijk gevraagd naar het advies van B. en W. De voorzitter antwoordt hierop, dat naar het oor deel van B. en W. de onderhoudsplicht niet rust op de gemeente, al mag dan ook wel eens iets tot her stel door de gemeente zijn gedaan; ter verbinding met de Berkmeer is door een particulier een brüg over de Ringvaart gelegd. Het, z.g. Kerkpad, van den Kerk- weg naar het Veenhuizer stoomgemaal is steeds door de gemeente onderhouden, hoewel de plicht hiertoe niet is bewezen en uitsluitend berust op overleve ring. Wat het thans ingediende verzoek betreft, zijn B. en W. niet voor inwilliging. De heer Mienes meent zich te herinneren, dat op een dergelijk verzoek al eens afwijzend is beschikt, wat door den voorzitter is bevestigd. Deze voegt er nog aan toe, dat ook het brugje over de Ringvaart allesbehalve soliede is. Rust op de gemeente de ver plichting tot onderhoud, dan moet dit natuurlijk ge beuren, doch spr. betwijfelt dit ten.zeerste. Door den heer Poland wordt opgemerkt, dat de ge meente het onderhoud voor beide op zich dient te ne men of voor geen van beiden; niet het eene bevoor recht boven het andere. Over deze zaak wordt zeer breedvoerig gediscus- seerd, waaruit blijkt, dat dit pad door maar enkele leerlingen wordt gebruikt, terwijl voor anderen de buurt daar veel beter per rijwiel is te bereiken. Ten slotte wordt op het verzoek afwijzend beschikt. Een tweede adres is uit dit deel der gemeente in gekomen, waarin geklaagd wordt over slecht licht in de woningen, wat men meent te moeten toeschrij ven aan slechte stroomvoorziening, zoodat verzocht wordt hierin verbetering te willen aanbrengen. Door den voorzitter wordt gezegd, dat die klacht al meermalen is vernomen, waarom B. en W. dan ook een onderzoek hebben doen instellen. Naar het oordeel van dep lijn werker Bruin, zou verbetering te verkrij gen zijn door zwaarder draad of wellicht door een z.g. paal transformator. B. en W. achten het gewenscht hieromtrent het advies in te winnen van den inge nieur, zoodat voorgesteld wordt, dit verzoek aan te houden, waartoe wordt besloten. Mededeeling wordt gedaan van de kasverifiejjtie bij den gemeenteontvanger, waarbij alles in goede orde is bevonden. In kas was een bedrag van f 69891.62%, voor het gem. elee, bedrijf bedroeg dit f 4849.12. De balans wijst een saldo verlies aan van f 649.82, hetgeen echter zijn oorzaak vindt in groo- tere aflossing. Ingekomen zijn de jaarverslagen der Gezondheids commissie te Hoorn en van de Kamer van Koophan del, welke ter beschikking van de raadsleden wor den gesteld. Hierna wordt door den voorzitter voorgelezen het verslag van den schoolarts over 1926. Hieruit blijkt dat 132 nieuwe leerlingen zijn onderzocht, waarvan 80 in het bijzijn van ouders, waaruit afgeleid mag worden, dat ook dezerzijds hiervoor meer belangstel ling bestaat. Er werden hierbij 49 afwijkingen gecon stateerd, terwijl in den loop des jaars nog eenige nieuwe -afwijkingen werden waargenomen; 13 maal is de schoolarts op verzoek der hoofden van scholen op onderzoek geweest; eenige malen werden waar schuwingsbrief jc.s meegegeven; op gebied Aan rein heid en zindelijkheid werd reeds veel verbetering waargenomen. Meermalen werden ook inlichtingen verstrekt ten aanzien van beroepskeuze. Naar aan leiding van dit rapport meent de voorzitter te mo gen constateeren, dat het optreden van den school arts ook in onze gemeente wel succes heeft. Door den heer Kostelijk wordt opgemerkt, dat hier omtrent geen verordening bestaat, zoodat aan de christelijke school nog steeds de schoolarts niet wordt geraadpleegd, wat spr. betreurt. In de vergadering van de Gezondheidscommissie is door spr. voorgesteld aan het schoolbestuur een schrijven te richten, met het verzoek ook daar de schoolarts te raadplegen. Van Ged. Staten is een schrijven ingekomen met be trekking tot de verordening voor kinderaftrek. Hoe wel door Ged. Staten geen bezwaar is gemaakt, wordt gewezen op bezwaar van den Minister. Deze dringt er n.1. op aan, indien de gemeente den kinderaftrek wil bepalen op f 100, de noodzakelijke kosten voor le vensonderhoud gesteld dient te worden op f 600. Door den voorzitter wordt dit schrijven nader toe gelicht. Door den heer Tromp wordt het betreurd, dat de Minister bezwaar maakt tegen de verordening, doch spr. acht het nu maar het best in te gaan op het door den Minister voorgestelde. Ook de heer Krom gaat hiermee accoord, de duurte moge niet veel verminderd zijn, toch is spr. van oor deel dat de levensstandaard iets lager is geworden, zoodat ook hij wenscht, dit voorstel te aanvaarden. Hoor den heer Kostelijk wordt echter ten zeerste betwijfeld of op deze wijze de billijkheid wordt be tracht. Spr. acht f700 voor noodzakelijk levenson derhoud inderdaad al niet hoog. Heel velen zouden bij de voorgestelde regeling reeds moeten worden aangeslagen in de gem. inkimstenbelasting, hetgeen door spr. hoogst onbillijk wordt geacht. De heer Poland zou de zaak nog eens nader wil len toelichten, waarvoor ook de voorzitter wel iets gevoelt. In elk geval is met het voorstel van den Minister al iets gewonnen; gaan we daar niet op in, dan zal heLwel hoogst moeilijk zijn de zaak vóór Mei voor elkaar te krijgen. De. heer Kostelijk verklaart, zich bij de indiening van het voorstel ter vorige zitting daar niet tegen te hebben verzet, maar spr. zou' liever nog alles bij het oude willen laten, dan in te gaan op het voor stel van den minister, waardoor een groote categorie van burgers getroffen zou worden. De heer Krom had gaarne handhaving der goed keuring van Ged. Staten gezien, doch waar dit niet is geschied, gevoelt spr. toch veel voor het voorstel van den heer Tromp. Neg geruimen tijd wordt dit debat voortgezet, waarbij de zaak van alle kanten nog nader wordt belicht, terwijl ten slotte het voorstel van den heer Poland wordt aanvaard, om voorloopig de verorde ning te handhaven, doch dan met breede toelichting opnieuw ter goedkeuring in te zenden. Door de afdeeling Noord-Holland der Vereeniging \an Nederl. Gemeenten wordt aangedrongen op aan sluiting bij de Adviescommissie. Uit de toelichting door den voorzitter blijkt, dat dit nogal met kosten gepaard gaat, weshalve en W. adviseeren hier niet op in te gaan. Aldus wordt besloten. Voorgelezen worden de ingekomen verslagen over het vervolgonderwijs. Geklaagd wordt hierin over Let zoo snel vervliegen van het geleerde op de la gere school. Voorts wordt een overzicht gegeven van de deelname, alsmede van de behandelde leer stof. Deze verslagen worden voor kennisgeving aan genomen. Voorgelegd wordt aan den Raad het kohier dei- hondenbelasting over 1927. Het aantal.aangesiagenen blijkt te zijn 196, terwijl het totaal dier aanslagen f825 bedraagt. Het kohier wordt aldus vastgesteld. Op een vraag van den heer Mienes of het doel met deze belasting wordt bereikt, nl. een belangrijke vermindering van het aantal honden, antwoordt de voorzitter, dat dit wel verminderd, doch niet. zoo heel veel. Vervolgens komt aan de orde het voorstel tot in trekking van het raadsbesluit met betrekking tot aangebrachte wijzigingen in de begrooting over 1926. Door den voorzitter wordt toegelicht, dat de kosten aan de R.-Ivath. school aan het Kruis, blijkens de in gediende nota, ongeveer f 150 hooger zijn, dan daar voor was toegestaan. De oorzaak hiervan is, dat wijziging is gebracht in de uitvoering van het werk en dat directe voorzieningen meteen zijn uitgevoerd. 'De Raad zal zich hierover dienen uit te spreken. De heer Kostelijk merkt op, dat wanneer iets moet gebeuren, hetgeen 'is aangevraagd, de aan vrager zich daaraan dan te houden heeft. Blijkt eenige wijziging noodig. dan acht spr. het ge wenscht, dat op zijn minst daarin B. en W. wor den gekend; naar spr.'s oordeel geeft het geen pas, eerst maar de zaak te. laten maken, zooals men dat wenscht. en dan de gemeente te stellen voor het feit. maar te betalen. Het schoolbestuur acht spr. in dezen niet vrij te pleiten van eigengerechtigd heid. Door den Voorzitter wordt gezegd, dat ook het college van B. en W. over dit beloop zich niet bij zonder gesticht heeft getoond, vandaar dan ook, dat nadere inlichtingen zijn gevraagd. De heer Kostelijk: Goed. maar een dergelijke gang van zaken geeft geen pas. De heer Krom deelt ten volle hvit bezwaar van den heer Kostelijk en is met hem van oordeel, dat van wijziging in de uitvoering vooaf kennis gege ven had moeten worden aan B. en W\. waar trou wens door B. en W. ook reeds op gewezen is. Evenwel acht spr. het niet zeker, dat het aan het schoolbestuur heeft gelegen, waarop de heer Mie nes zegt. dat een aannemer toch niet voor eigen rekening gaat wijzigen, doch deze uitvoert na op dracht van het bestuur, terwijl de 'heer Kos telijk opmerkt, dat het schoolbestuur toch de hoo- gere kosten heeft gemotiveerd, dus had men toch B. en W. er intijds mee in kennis kunnen stel len. Door den heer Krom wordt nog aangevoerd, dat de z.g. waranda niet kon worden opgetrokken naar het oorspronkelijke plan, waarop de heer Mie nes antwoordt, dat het niet gaat over die meer dere kosten, doch over de wijze, waarop in dezen is gehandeld. Ten slotte wordt tot voldoening besloten, nadat door den heer Poland is voorgesteld ter kennis van het schoolbestuur te brengen, dat bij1 eventueele wij ziging in de uitvoering van een werk. B. en W. daarvan in kennis dienen te worden gesteld vóór tot uitvoering wordt overgegaan. Ingevolge dezen post en hooger bedrag voor het nijverheidsonderwijs, alsmede aan oninbare posten der gem. inkomstenbelasting en voor de uitbrei ding van het B. E. B.. wordt de begrooting voor 1926 gewijzigd met een" totaal-verhooging der uit gaven van f 9228 26 waarvan echter een be drag van ruim f1 4000 van het Electr. Bedrijf weer als inkomsten kan worden geboekt. Hierna komt aan de orde benoeming van leden der Schattingscommissie. Vóór tot stemming wordt overgegaan, zegt de heer Kostelijk, niet meer in aanmerking te willen komen. Bij eerste stemming worden aangewezen de heeren Krom. Wijnker, Kostelijk, en Borst. Allen nemen de benoeming aan, behalve de heer Kostelijk, die desgevraagd nog zegt dat zijn bedanken niet in verband staat met de samenstelling der commissie. Na stemmingen en herstemmingen wordt nu nog aangewezen de heer C.„Pool. die verklaart de benoeming aan te nemen. Hierna 1 uiting der openbare vergadering. HARENKARSPEL. Algemeene Vergadering van de Vrijzinnig-Democra tische Kiesvereeniging, op Vrijdag 1 April, des.avonds half acht, ten huize van- den heer D. Bruin te Dirks- horn. Te ongeveer acht uur opent de voorzitter, de heer G. Schoorl Pz., de vergadering en betreurt de op komst van hedenavond. Slechts 28 leden van de 80 ruim zijn opgekomen en was het nu enkel de bespre king over de verkiezing van de Provinciale Sta ten, doch nu het ook geldt vaststelling van de can- didatenlijst voor den gemeenteraad alhier, maakt het de zaak nog droeviger. Ook de pers, die bij elke ver gadering bijna tegenwoordig is, behalve als de kies vereeniging vergaderd, wat hem blijkbaar niet sym pathiek is, schittert hedenavond ook weer door af wezigheid. Voorts heet hij alle aanwezigen welkom en verzoekt den secretaris de notulen te lezen van de vorige ver gadering, die onder dankzegging worden goedge keurd. Door den secretaris wordt een kort jaarverslag voorgelezen, waaruit blijkt, dat het ledental achteruit gaande is en nogal bedankjes inkomen van dames- leden. De heeren J. Dam, .T. Homan en J. Wartenhorst, worden door het bestuur verzocht om de rekening 1926 na te zien. De ontvangsten hebben bedragen f 88.75, de uitgaven f 44.92, alzoo een batig saldo van f 43.83. De heer "Wartenhorst verklaart aan het be stuur, dat de rekening is nagezien en goedgekeurd, waarop den penningmeester dank wordt gezegd voor zijn accuraat beheer. Alsnu volgt verkiezing bestuui-sleclen, periodiek af tredend de heeren D. Groenhart, C. Wink en Jb. Smit Az. De voorzitter zegt dat gebleken is bij vorige ver kiezingen, dat het zeer moeilijk is om bestuursleden te krijgen en zou gaarne zien dat de thans zittende leden wederom werden aangewezen. Hij stelt voor, indien de vergadering het goed vindt, dat de aftre dende leden bij acclamatie werden herkozen. De ver gadering ging hier ten volle mede accoord, gehoord de toestemming. Punt bespreking verkiezing Provinciale Staten, ont lokte geen besprekingen. De voorzitter zegt alle moeite te hebben gedaan om nog een spreker te krijgen, doch dit is hem niet gelukt. Nu volgt vaststelling van de candidatenlijst voor den gemeenteraad. Ingekomen waren 2 lijsten, ver meldende de volgende namen: P. Borst, C. Francis, mevr. Groenhartvan Thiel, P. de Jong, J. Rcns, R. Vader en S. J. de Vries. Bij de nu volgende stemming werden op de ranglijst geplaatst: 1. C. Francis, 2. S. J. de Vries, 3. P. Borst, 4. P. de Jong, 5. J. Rens, 6. R. Vader, 7. mevr. GroenhartThiel (op verzoek). Daar de rondvraag geen bijzonders opleverde, zegt voorzitter allen hartelijk dank voor hunne aanwezig heid en gezellige bespreking en sluit de vergadering, en verzoekt allen propaganda te willen maken voor de a.s. verkiezingen. OUDKARSPEL. De heer J. Sehrieken alhier, hoopt 8 April a.s. den dgg t»o herdenken dat hij 23 jaar ambtelijk verbonden is aan Oudkarspels Brandwaarborg-Mij. —OUDKARSPEL. De kinderen van de hoogste klasse der O. L. School alhier zullen heden Zaterdag-micldag onder leiding van het hoofd der school een bezoek bren gen aan d? bloemententoonstelling" te Alkmaar. NQQRDSCHARWOUDE. Tot de U.L.O. School te Noordscharwoude zijn toegelaten: W. Frielink, C. Kcoij, E. Oudshoorn te Noord- scharwcude, H. Hart, M. Kroon, G. Oud, M. Plakman, S. Pranger en J. P. Sehrieken te Oud karspel. P. Bierman,' C. Kostelijk, D. Kuiper en J. Oudendijk te Zuidschnrvvoude, N". Blom, M. Kaas, M. Klos, J. van der Molen. M. Slot te Breek, en P. Kuiper Gzn. te Kalverdijk.

Schager Courant | 1927 | | pagina 23