BIIEVEH OKI EU. Polder Wieringerwaard. Van hier en van daar. Gemengd Nieuws. 35 stuks gebruikte Rijwielen A. e J. PRINS, Predikbeurten. echter, wei degelijk, dat het gegaan is, zooals Koop man heeft verteld. De O.v.J. vindt het een zeer ernstige mishandeling en eischt togen Leendert K. 2 maanden en tegen Corn K. 1 maand gevangenisstraf. GESLOTEN DEUKEN. De zaak tegen Aihert K., een bewoner van Urk, wordt heden voortgezet, maar met het oog op de goede zeden' met gesloten deuren behandeld. (Meervoudige Kamer). Uitspraken van 12 Apri. E. D. H. en A. T., Bergen, thans gedetineerd, dief stal in vereeniging, le 6 maanden voorw. en 2e. 6 maanden tuchtschool voorw. ieder met 3 jaar proeft Jacobus Johannes St.. Amsterdam, gedetineerd, rijwieldiefstal en oplichting, nader onderzoek gelast Joh. Ger. J., Schagen. brandstichting. 6 maanden gev. voorw. met 3 proefjaren. Vergadering van Dijkgraaf en Heemraden met Hoofdingelanden, op Woensdagmiddag, onder lei ding van den Dijkgraaf, don heer R. Kaan. Afwezig de heer Jb. Waiboer Hz., wegens ongesteldheid. De notulen worden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Naar aanleiding der notulen wordt medegedeeld, dat de sloot bij H. Bakker in orde is gemaakt. Tijdens de bespreking over de concept-overeen komst met Zuiderzeewerken, komt de heer Thierry eerst-aanwezend Ingenieur, ter vergadering met wien de verderbehandeling wordt voortgezet. Enkele vragen werden gesteld en naar genoegen beant woord. Het resultaat der bespreking is, dat de over eenkomst geheel onveranderd wordt aangenomen, zooals deze door Zuiderzeewerken met het Dag. be stuur werd samengesteld. Deze overeenkomst betreft overdracht van eigen dommen van den polder aan Zuiderzeewerken. Nadat do heer Thiorry is vertrokken, wordt nog medegedeeld, dat de gemiddelde waterstand op het kanaal waarschijnlijk zal worden 40 N.A.P. Bij de Nieuwesluis zal een doorgraving plaats hebben in den Oosterdijk voor aanleg van een nieuwen weg door den Waardpolder naar de Wieringermeer. De dijk naast de kluften wordt afgegraven tot on geveer 1 meter boven het wegdek. Ter voorkoming van eventueele overstrooming wordt bij de door graving een kleidepot aangelegd. In den boezem wordt een dam gelegd, waarover een weg komt vanaf den Lotweg te Apna Paulowna naar de Wie ringermeer., voorzien van zoodanige duikers, dat uitwatering verzekerd is. Volgt bespreking huurovereenkomst met de ge meente inzake veldwachterswoning. De vraag wordt" gesteld of herziening wenschelijk wordt geacht. Na uitvoerige discussie, waarbij blijkt, dat het mcerendeel den l>estaanden toestand wil handha ven, wordt met 10 tegen 4 stemmen hiertoe beslo ten. Ken tweede overeenkomst mot de gemeente, wat betreft de vuilnisbelt, wordt met algemeene stom men aangenomen, Do gemeente krijgt de beschikking over een ge doolt,e terrein aan den Noorddijk onder voorwaarde dat het wordt gebruikt in -overleg met en ton ge noegen vnn Dijkgraaf en Heemraden. Hierna krijgen we wederom een praatje over het teren der -wegen. Voorzitter licht toe, dat het de bedoeling is om den Molenweg dit jaar nog niet in behandeling te nemon in verband met het bouwen van den watertoren en nog eventueel te wachten gravingen in den weg. Verder wordt voorgesteld om de bebouwde kom te bewerken on ongeveer 1/4 gedeelte v.d. voorraad beschikbaar te houden voor de buitengemeenten., Besloten wordt om aan hen die dit wenschen gele genheid to geven tegen nader overeen te komen vergoeding een gedeelto van den weg .voor hunne woning met teer te bewerken. In verband met eene bespreking in een vorige vergadering over het aanbrengen van ,een naam aan' het Polderhuis, wordt thans voorgesteld om aan het voorfront, boven de vergaderzaal het woord: „Polderhuis" on tusschen do beide ramen oen wapen aan te brengen. Het zal nog worden on derzocht op welke manier dit het best. kan gebeuren.-. 'Bij do rondvraag worden enkele straten genoemd, welke wel eens voor verbetering in aanmerking komen. Dijkgraaf geeft toezegging hieraan aandacht te zullen schenken en zoo noodig verbetering te laten bewerkstelligen. Voorzitter zegt nog, dat de geplante visch in de kolk goed groeit en de gelegenheid wordt gegeven zioh van dat resultaat t.e overtuigen. In verband met het snelverkeer enz. zal bij enkele bochten en hoekon de binnenkant der wegen wor den bestraat. Ook wordt nog medegedeeld, dat gedurende het tijdvak 1 Januari—12 April 1926 ongeveer 53000 K.W.U. stroom werd gebruikt in het watergemaal. terwijl in hetzelfde tijdvak van dit jaar 52973 K.W. stroom is gebruikt, waarvan 31861 nachtstroom. Ten slotte deelt Dijkgraaf mede, dat de hoogste waterstand, waarbij begonnen werd met malen, is geweest 2.50 N.A.P. Hierna volgt sluiting. EEN BLOEDPLAS EN WAT ER VERDER GE* BEURD WAS. De rechtbank te Herne krijglfc dezer dagen von nis te wijzon in een geval van verduisbering', op zich zelf oen zaak van piet zoo bijzondere be- teekenis, maar sensationeel door de omstandighe den die er mee in verband staan in October van hot vorig jaax liep plotseling het gerucht door Dortmund, dat in een der ho tels een vreeselijke moord op een onbekend meisje zuu zijn geploegd. Op de eerste verdieping! van het hotel Rieuwie had een jongeman, die zich als bedrijfsleider in het vreomdelingenboiek had ingeschreven, een kamer ogenomen, 's Avonds om tien uur had hij deze verlaten on was eerst om drie uur in don nacht teruggekeerd. Toen de vreemder ]ing 's middags zijn kamer nog niet verlaten had en op herhaald kloppen van heb kamermeisje geen antwoord gaf, begon men achterdocht te krijgen, temeer daar de sleutel van binnen op het slot 6bak. Een slotemaker werd gewaarschuwd omi de deur te openen. Toen deze na een kwartiertje verscheen bleek tot algemeene verbazing dat de sleutel piot moer in het sLot stak. Waar na her haald kloppen ook nu niet werd opengedaan, word de deur geforceerd. Een verschrikkelijke aanblik vertoonde zich aan de binnentredesnden. Op het bed bevonden z-ich van het hoofd tot het voeten einde twee breede bloedstralen, die den indruk wek ten als had de moordenaar zijn slachtoffer in den slaap de keel doorgesneden, zoodat het bloed aan beide zijden langs het lichaam stroomde. Voor het bed lag een groote bloedplas. De grond was met bebloede sigaretteneindjes bezaaid. Het drie enj een halve meter booge plafond vertoonde bloedsporen!. Di de moering, dat men hier inert een moord te doen had werd men nog versterkt, toen aan, het houtwerk van een naar het balkon voerende deur bloedsporen werden ontdekt, en men op het balkon zelf een met bloed bevlekt scheermes vond- Merkwaardig echter, nergens was oen spoor te vinden noch van het lijk van het slachtoffer, noch van den moordenaar. De politie stond voor. een raadsel. Onmogelijk was het, dat de moordenaar Door inruiling wederom een party van vanaf f 5.00. Heerenstr. 38, Tel. 2 Laagzfjde 62, Print: Meisjes-Rijwiel me! nieuwe banden en kast f 25.00. in het kwartiertje dat hoogstens veriaopen kon atijn sinds het oogenblik dat hij den sleutel uit het slot verwijderde bot aan de opening van de kamer en dat hij op klaarlichten dag met een lijk had kunnen vluchten, zonder dat iemand iets zou hebben gemerkt, en absurd moest het ook hee- ten, dat de moordenaar zich in den nacht van het ljjk zou hebben ontdaan, en zich toen weer kalm naai- zjj'n kamer zou hebben begevem De dokter en deskundigen kwamen eenparig tot de ovmtiiiging, dat volgons heb bloedverlies dé dood op de plaats zelf moest zijd ingetreden,1. In tusschen had het hotel boek den naam van den gast uitgewezen en had men weten te ont dekken, dat een persoon van dien naam te Herne in Westfalen woonde. Een hoofdinspecteur van politie vertrok met eenige beambten uit Dortmund naar de bedoelde plaats en tot hun gronzenlooze verbazing kwamen ze daar don verdachte met bloed sporen aan het hoofd en een verbonden arm .tegen, op weg, zooals hij zeide maar oen dokter om zich te laten verbinden1. Als 'vain moord verdacht werd hij' gearresteerd em hij vertelde daarop dat hij verduistering had gepleegd tot een bedrag van 337 mark. Uit vrees had hij getracht zelfmoord te plegon door zich de polsader te openen. Toen echter ondanks hett geweldige bloedverlies de dood^ maai* niet wilde intreden, hij zelfs mplaats van iets van een dood strijd té bemerken, zich veel opgewekter begon te voelen, had hij zich zoo goed en zoo kwaad als het 'ging verbonden, was daarop van het bal kon in den tuin gesprongen en had zioh kalm verwijderd. Ondanks een bloedverlies van ongeveer 21/3 liter had hij 'te voet oen weg van drie uur afgelegd. Hoezeer men aanvankelijk aan dit verhaal ook twijfelde, men heeft de verdenking van moord volstrekt terug moeten nemen. De vermeende moor denaar zal Zich slechte voor de verduistering hete ben te verantwoorden. VLIEGONGELUK. Uit Germersheim, 12 April.Gistermiddag is een Fransch militair vliegtuig, dat boven Germersheim vloog, in brand geraakt. De zich in het toestel be vindende leerling-vlieger Sergeant, die het gevaar Be merkte, sprong uit het vliegtuig, dat zich op een hoogte van driehonderd meter bevond, en viel te pletter. De bestuurder slaagde er evenwel in het vliegtuig in glijvlucht te doen dalen en kwam onge deeld op een weide in de nabijheid van den Rijn neer. Het toestel werd geheel vernield. EEN VLOER INGESTORT. Maandag vierde men in een nieuw gebouw te Ko penhagen het zipj. tiimmermansfleest! dat gegeven pleegt te worden als het gebouw onder de kap is. Ter wijl het feest in vollen gang was, stortte de vloer in. De feestgangers kwamen op den beganon grond en ten deele in den kelder terecht on kregen do neerstortende balken én planken op zicb. Vijf hun ner werden gewond, van wie twee zwaar. TORNADO. Uit San Antonio (Texas), 13 April. Naar gemeld wordt, is het stadje Rocksprings vrijwel geheel ver nield' door een tornado. Men vreest, dat er honderd- vijftig personen om het leven zijn gekomen. Tot dus ver zijn~vijftig lijken gevonden. Volgons ontvangen be richten zijn ook in de omgeving der stad Kerryville vijftig personen gedood, terwijl het aantal slachtof fers in de omringende dorpen op 118 wordt geschat. De tornado richtte ook verwoestingen aan te Fort Smith in Arkansas, waar vijf personen werden ge dood en twintig gewond. Omtrent de ramp. in Texas wordt nog gemeld: De storm kwam uit het Zuidén en richtte op zijn weg overal groote schade aan. Het stadje Rocksprings is totaal verwoest. Tot nu toe werden ongeveer twee honderd dooden en eon groot aantal - gowonden ge meld. De matcrioele schade is zeer groot. Hulp-expo: dities van het Roode Kruis zijn naar het verwoeste gebied gezonden. Hot bergen der .dooden en gewon den gaat met groote moeilijkheden gepaard, daar. zij onder de puinhoopen liggen. CYCLOON IN BENGALEN. Dc „Daily Express" meldt, dat in het district Dasca in Bengalen een cycloon heeft gewoed. Verscheidene dorpen zijn geheel verwoest. Er zijn vele dooden. DE UITBREIDING VAN HET VROUWENKIES RECHT IN ENGELAND. Naar verluidt, heeft het kabinet gisteren besloten een wetsontwerp in te dienen waarbij' zonder eenig voorbehoud het kiesrecht wordt verleend aan vrou wen die den een-en-twintig-jarigen leeftijd bereikt hebben en dus voortaan met mannen geheel gelijk ge steld worden. Er zullen dientengevolge tusschen de 41/2 en 5 millioen nieuwe kiezeressen bij komen en de kiezeressen zullen dan tegenover de kiezers in de meerderheid zijn. Op dit oogenblik hebben vrouwen alleen op zekere voorwaarden kiesrecht op 30-jarigen leeftijd. Het kabinet is tpt dit besluit'gekomen na oen le vendige gedachtenwisseling en na een krachtig ver zet van een aantal ministers en andere conservatie ven. NED HERV. GEMEENTE to: VRIJDAG 15 APRIL. Schagen. voorm. 10 uur. Ds. Van Dijk. Bevestiging Li dim aten, Nam, 7 uur, Ds. Van Dijk. Avondmaalsviering. EVANGELISATIE tor Schagen, voorm. 10 uur. de 'heer Hoekstra v. Hoorn. Breezandi. nam, half aoht, do 'heer Boon. ZONDAG 17 APRIL. HED. HERV. GEMEENTE tö: Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Varn Dijk. Kerkkoor. Barsingerhorn, voorm. 10 uur., Ds. Van Loon. Doop. Oudkarspel, geen samenkomst. Diskshorn. voorm. 10 uur. Ds. de Leeuw. Onderwerp: „Ik sta aan d'e deur en klop." Wieringerwaard, voorm. 10 uur. Ds. Groeneveld. Be vestiging van nieuwe Lidmaten. Extra schaalcoll. Veenhuizen, voorm. 1 uur, Ds. Scbennerhorn. Heerhugowaard. geen dienst. Winkel, geen dienst. Warmenhuizen, voorm. 10 uur. Ds. Hornstra. Petten, voorm. 10 uur. Ds. de Kloet. Westerland, voorm. 10 uur. Ds. Van Beek. Den Oever, nam. 2 uur. Ds. Van Beek. Burgerbrug. geen dienst Oudesluis, zie Schagerbrug. Schagerbrug. voorm, 10 uur, Ds. Witkop. St. Maartensbrug geen. dienst. DOOPSGEZv GEMEENTE te: Nieuwe Niedorp. voorm. 10 uur, Ds. Haars. Hippolytushoef. voorm. 10 uur. Ds. O. L. v. d. Veen. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. v. d. Veen. Doop. EVANGELISATIE ter Schagen. ^vonn. 10 uur. de heer Hoogesteger van LoosdUmen. Paaschcollecte. Nam. 5 uur. de heer J. Bosma van Wieringen. Breezand. voorm. 10 uur, de heer Boon, GER- GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm'. 10 uur. Preeklezen. Nam. half drie. Preoklezen. MAANDAG 1* APRIL. HED. HERV. GEMEENTE te: Anna Paulowna. voor. 10 uur. Ds. Van Dijk van Schagen. Avondmaalsviering Kolhorn. voorm'. 10 uur, Ds Groeneveld. Haringbuizen, voorm. 10 uur. Ds. Van Loon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Van Beek. Zang koor. Burgerbrug. geen dienst. Oudesluis. voorm. 10 uur. Ds. Witkop. Schagerbrug. zie Oudesluis. St. Maartensbrug. geen dienst. DOOPSGEZ. GEMEENTE te: Oudesluis, voorm. 10 uur. Ds. R. v. d. Veen. Avond maal. Stroe, voorm. 10 uur. Ds. O. L. v. d. Veen. EVANGELISATIE te: Schagen. voorm. 10 uur. de heer Hoogesteger van Loosduinen. Paascheollecfce. Nam. geen dienst. Breezand. voorm. 10 uur, de heer Boon. 9 April 1927, 1 Ben Jiunson zei, dat Shakespeare niet voor één maar voor alle tjjden had gpschrervm. Wij moeten tewoaideriiig' voelen voor Ben Jon- sun, die, tijdgenoot van Snakeepeare, de groote lioo- aarugiieaen van het werk van den strattordsohen tixmeelschrijver zoó -doorgrondde. Immers, niets is moediijker dan oen oordeel te vellen over het werk van tijdgienooten. Hen pordeel althans, dat liet nageslacht, ook na eeuwen, erkennen moet Ajuist te zijn. Waarom vermoedde Ben Jonson, dat Shakespeare door jallo eeuwen heen bewonderd zou wordenf ui', vermoedde is het woord niet. Waarom wist Ben Jonson, dat dit zoo moest zijn? hvigpmljjk is 'de roden heel eenvoudig. Wat Sha kespeare schreef, boeide zijn tijdgenooien. Niet, om dat het geschrevene handelde over iets, dat toe vallig aan die tijdgenooten belang inboezemde, .iets op politiek, op sociaal, op godsdienstig gebied, een strijdvraag, die de gemoederen bozig hield, in pft/r omdat het handelde lover de eigenschappen •en hartstochten van den mjemsoh. Over, jaloezie, liefde, eerzucht, trouw, verraad. Hi'gens.ohappen, dte Shakespeare's tijdgeaxooten bij zichzelf en hun vrien den en bekenden opmerkten. Maar eigenschappen ook, idie wij opmerken bij onszelf en bij onze vrienden en bekenden. Daarom verouderen Shake speare''8 stukken niet. Hun onderwerp is even nieuw en even oud als het was, toen za geschrei ven werden. Hun onderwerp zal aan ons nage slacht belang blijven inboezemen, zoolang, wij men schen menschen zijn. Shakespeare schreef niet voor één tijd maar voor alle tijden, zei Ben Jons-oni. Hij1 had er bij' kunnen voegenniefc voor één lanid, maar voor alle lan den, Do mienschelijko .edgeiischuppion bepalen zich niet tut een land, al wijken ze misschien oenigs- yjms van elkaar af in van elkaar door zeeën of gebergten gescheiden gewesten. Welezen in onze aardrijkskundeboeken van be paalde karaktereigenschappen van dit of van dat volk. Do bevolking is hoogmoedig, is lui, is ar beidzaam. Geschiedenis, en vooral de natuur spe len hier -oen groote rol. Een vruchtbare bodem, met pegion -en warmte, die op tijd! komen om h<?fc zaad te doen ontkiemen en het gewas te doen groeien, werken de traagheid in de hand. Een minder vruchtbare hodöm, een wisselvallig klimaat, oen vaalt mislukkende oogst, dwingen tot voort durende inspanning en arbeidzaamheid. Maar lief de, jaloezie, eerzucht, trouw, verraad, dit zijn edgen- genschappen, die tot geen land zijn beperkt, aan geen klimaat zijn gebonden. „Onze en aller men schen Shakespeare" heeit een Engelschman Shakas- opeare terecht genoemd. - Wij menschen ziin in werkelijkheid 000 weinig van -elkaar verschillend. Het is nu ongeveer een jaar geleden, dat ik hot- bakende boek Ma-in Street, las, van -do Amerikaanjaoke schrijver Sinclair Lo- wis. De hoofdindruk, dien dit werk op mij maakte, was,dat de stad G-opher Prairie, daar ver weg over den Atlantischpn Oceaan, een heel andoren indruk mag makendan welke llollandsehe stad ook, de menschen, mot hun goede, en hun slechte, en vooral met hun alledaagsehe eigenschappen, hun nieuwsgierigheid, hun kleteerighoid, hun zelf genoegzaamheid, zijn dezelfde menschen, die wij aantreffen in -elke stad, en elk dorp van* ons eigen land. Enkele dagen geleden las ik A Window m Thrums, van J- M. Barrie, de schrijver van Deftige Straat, Barrie schrijft over die gebrekkige vrouw Jess, die i:n het Scho-tsche dorpje Thurms dag in, da©' tuit, aan het venster zit, over haai* dochter Leeby, en haar man Hendry. Ik kan de verlei ding niet weersaan een klein gedetelte van Bame s boek verkort hier weer te geven Laat ieder daar na oordoelen, of de Schotsche vrouw en haar dochter niet uitstekend op haai* plaats zouden zijn in welk dorp van West Friesland dat men voor ze lui'b wil MeZen. „Dominee preekt morgen vast niefc, Leeby," zei Jess. Leeby haast zich naar liet raam. Een man met een leegicn kruiwagen gaat voorbij. „Dat is Robbie Tosh," zei Leeby, „Hij gaat [naar dominee, want hij heeft zijige Zwarte jas aan. Hij moet natuurlijk dominee's bagage naar den postwagen brengen". „Dominee gaat een dag of wat uit", zei Jess, „Anders ging hij wel gewoon met een fcasch- Hij gaat "vast naar Edinburgh, naar zijn dochter.''* „Wie zou er morgen preeken? Dominee Skinner van Diundee?" „Ga era boven uit het naam kijken, Leeby, of de schoorsteen rookt van idie logeerkamer in de g astaria. Als Dominee Skinner^ ïcomt, d:an komt nog vanavond en logeert hij1 op de pastorie." „Nu, 't is Dominee Slomer niefc," zegt Lee by, teerugkeerend van haar onderzoek. „De schoor steen rookt niet, en de gordijnen v. d. logeerkamer zijn neer. Wie er komt preeken, komt dus in geen geval in de pastorie logeoren.'" „Dat zeg ik nog Zoo niet. 't Kan wel een' stu dent 'Zijn, en dominee's moeder vindt het mis schien de moeite niefc de haard voor hem aan te leggen." „Weet je, wie 't zal Zijd moeder?v 't zal de jon ge Willem wezen, die Zijn moeder getrouwd' is met -de broer van de vrouw van Sam Dutkie. Hij' is twee drie jaar geleden begonnen te sfcir- deeren." „Als dat zoo is, Leeby, logeert hij natuurlijk bö Sam." „O, [dat is ook Zoo, moeder, toen ik gister bij Watts was, was Sam zun vrouw er ook, en ze kocht twee meter sits. Ik begreep' al niet, waar ze 't voor noodig had. 't Was natuurlijk om' de leuningstoel te- overtrekken." „Ja, dat kan wel, Leeby. Sam.' zij'n; ttouW zou niet graag willen, dat Willem'8 moeder hoorde van -de scheur In haar stool. En Willem is een man, dus zal hij er wel niet aan dénken, om om- der de sits te kijken." „Zeg, Leeby, wie gaat daar met die twee kan netjes in der hamd?" „JDat? Dat is de imeid van den notaris. Ze gaat melk halen. Maar twee kannen? Een groote en een kleineDe kleine zal voor room wezen, maar 'die groote ia grooter dan do'kan, waar ze altijd mee gaat.'"; „uan moet er iets aan de hand' wezen' bij don notaris, Leeby, cis zo room koopen. Ze hobbun anders glooit moer dan. voor een dubbeltje melk." „Nou, moeder, ik zeg je, dat kannetje ia voor room, en in clie groote kan gaat wel voor twintig oenten melk." „Dan hebben ze morgen pudding, Leeby. En ze zouden gLeen pudding' hebben, ale zo geen visite kregen." „ik zal ers boven gaan kijken, moeder." Ècn oogenblik later: „Ja, moeder, ze krijgen gasten. Tweo van do jongens zag ik in hun Zondagscho pak, en ibxt doen ze niot voor mots." „N-ou snap ik het, Leeby' Willam gaat bij don notaris kgeeren, inplaats van bfj Sam Dutliie." „Maar waarom heeft Sam zijn vrouw dan die sits gekocht?" „Nou, zij -dacht natuurlijk, dat hij bij haar zou komen." Leeby gaat weer naar boven. „Nu, moeder, je hebt het mis. Wieer komt preeken, komt op de pastorie logeeron. De meid van den dominee is bij bakker Duff gewenst om koekjes te kcopen." „Weet je dat wel zokor, Leeby?" „Ja, ik zag haar net gaan, en zo gaan van de pastorie alleen maar naar Duff om koek." Jess zat na te denken. Toen sprak ze triom fantelijk .„Willem igaafc bij den, notaris logeeron, maar hij komt morgen op de pastorie eten." „Maar wat moet de notaris .dan met- die melk en de room?" „Dein hebben ze vanavond pudding aan heb souper. Dat hebben zulke deftige menschen wol meer.'" Het bleelc dat Jess gel ijlt had gehad. Wat vindt U? Kon Thrums niet in West Fries land liggen P De chaos in China. De opxnarsch van het Noordelijke leger. De Zuidelijken werpen in koortsachige haast verdegings- werken op. Na de panische vlucht van het Noordelijke tegor voor een week terug zijn hot thans de Zuidelijken, wier succesvolle opmarsch gestuit wordt. Er valt niet aan te twijfelen, dat de noordelijken de zuidelij ken te Tsjoetsjau, 35 mijlen ten N. van Pookau (dat tegenover Nanking ligt) hebben verslagen en 111 dozo dagen zijn de kooplieden er vlug bij om nieuwe kiou- ren te hijschcli. passend hij iedere wijziging van liet politieke uitspansel. Zelfs le Sjanghai begint de vlag der Koeomintang omzichtig plaats te malum voor do republikeinsche vlag mot de vijf strepen, nu de tijding komt, dat iSoen Tsjoean Fang de rivier is overgestoken en snel langs den spoorweg oprukt. Als dit laatste werkelijk liet goval is. zal hij volgons den correspondent van de „Times" wel niot veel tegen stand ondervinden, daar de eenige troepen, dio Tsjang Kai Sjek te Sjanghai heeft, gevormd worden door de brigade van Tsjekiang. die er berucht voor is. dat zij nooit voor den vijand stand houdt. Intusschen werken de zuidelijken te Poekau koorts achtig om'nog verdedigingswerken op te werpen. Er ziin extra kanonnen opgesteld1 op den Leouwcnheu- vel achter Nankfng: deze 'kanonnen ziin op het aan den overkant gelegen Poekau gericht. De buitenland- sche kanonneerboten ziin een halve mii-l -de rivier op gevaren om huiten schot te blijven. I Een treurige toestand te Hankau. De correspondent van de ..Times" te Sjanghai meldt, dat de toestand te Hankau droevig is. Sta kingen.. uitsluitingen en onmogelijke eischen der vakvoreenigingen hebben allo hAndel en bedrijf ge dood. Menigten 'hongerige werk loozen zwerven door de straten, er wordt herhaaldelijk' gevochten en de en kele buitenlanders, die nog gebleven zijn,'doen goed; zich niet buitenshuis te vortoonen. Een huiszoeking in de gebouwen van Roöde Vakvereeni[}ingen. Een huiszoeking ob groote schaal van do militaire politie is verricht in de lokalen van de roede ak- vereenigingen door aanhangers van Tsiang-kci-sjek in Sjapin, Kantao. de omstreken- van Sjanghan cn Goetsing, aan- de overzijde van do rivier. De politie- -mannen. gewapenijd mot mitrailleur, revolvers, en bommen, violen.het centrum aan. Er zijn verscheide ne gevechten gevoerd, waarin 15 vakvereenigings- mannen zijn gedood, velen gewond. 600 ontwapend en gevangen genomen en 7 mitrailleurs'. 300 geweren, revolvers, bommen en veel munitie in beslag zijn ge nomen. Het hoofdkwartier van de vakvereenigings- bond ia thans bezet door Chineesche troepen. Ook te Han'gtsjou is een dergélijke huiszoeking gehouden, waarbij' vele lieden zijn ontwapend on ge vangen genomen. De grootste internationale vloot in de Chineesche wateren. De grootete internationale oorlogsvloot, die ooit in de Chineesche wateren geweest is, is thans bij een. Zij bestaat uit ,171 oorlogsbodems, onder bevel van 8 admiraals: 3 'Engelsche. 3 Amerikaansche. 1 Fransche en 1 Japanneesche. Van de' schepen ziin er 76jEngelsche. 48 Japanneesche. 30 Amerfkaansche, 10 Fransche. 4 Ilaliaansche. 1 Spaansch. 1 Portugeesch, en 1 Nederland'sch. Wat zal Japan doen? Geruch ten over een algemeene mobili satie. Met groote spanning wordt de houding van Japan afgewacht, daar er tal van aanwijzingen zijn. dat Ja pan zfjn geheele leger mobiliseert,. Men vr'éagt zich af of dit op een oorlogsverklaring aan Rusland wijst of dat het niet anders is dan een mobilisatie voor plaatselijke troepenbewegingen. Dc Japansche in-» woners van Hankau dringen er bijhun regeering op aan, dat zij onmiddellijk, een expeditie uit zal zen den om het gedane onrecht te wreken. Men ver wacht binnen eenige weken uiterst belangrijke- ge beurtenissen. Te Sjanghai is thans generaal Pei be gonnen de leden van de arbeidersunie te ontwapenen wat niet zonder -tegenstand geschiedde. Noordelijke troepen belegerden 'het hoofdkwartier van de unie in de wijk Tsjapei. De verdedigers onderhielden den geheelen nacht, geweervuur, 's Ochtends om 0 uur werd er,eveneens zwaar gevochten bij de Westelijke poort van de Chineesche stad en het arsenaal van K langs au, waar geregelde troepen machinegeweren gebruikten togen gewapende arbeiders, Eon ander bericht meldt, dat do nationalistische troepen in vallen deden in 5 verschillende gehouwen, allo brand punten van samenspanning van de bosjewistische leden der vakvereenigingen. 13 gewapende arbeiders en soldaten wan generaal S'iang kei siek's leger wer den gedood. Tal van wapenen en een groote hoe veelheid munitie is in .beslag genomen. Er zijn weer 4 Japansche torpedojagers naar Sjang hai vertrokken.

Schager Courant | 1927 | | pagina 2