SchagerCourant WitteSter ATTENTIE! Vierde Blad. Binnenlandsch Nieuws. GROOTE KEUZE Pruimtabak Gemengd Nieuws. Zaterdag 16 April 1927 70ste Jaargang. No. 8034. Dinsdag a.s. verschijn, er door de Paaschdagen geen Schager Courant. Het eerste nummer in die week komt dus Woensdag. De Uitg. BOND VAN OP COÖPERATIEVEN GRONDSLAG WERKENDE ZUIVELFABRIEKEN IN NOORDHOL- LAND. De cursus voor Botermakers, in den winter 192o 1926 en 1926—1927, door den Leeraar-Technicus, den heer Jb. B. Swart van den Bond te Alkmaar gege ven, eindigde voor enkele dagen, met het gevolg dat een diploma werd uitgereikt aan de heeren: (in alphabetische volgorde) W. Bron te Wieringerwaard, D. de Graaf te Assendelft, F: Makkinga, te Ursem, P. Middelkoop, te Middelie, J. Mook te St. Maar tensbrug, A. v. d. Plaat te Purmerend, J. Schuring te Stompetoren, L. Strijder te -Hoogkarspel en IJ. v. d. Veer te Wognum. De cursus v.oor kaasmakers, gedurende Hetzelfde tijdperk te Alkmaar, eveneens door den heer Swart gegeven, werd ook beëindigd. Alhoewel voor dezen cursus geen diploma werd uitgereikt, mag worden aangenonien, dat de volgende leerlingen goed voor hun taak als kaasmarker zijn berekend: (in alphabe tische volgorde) P. W. Bas te Warmenhuizen, G. P. Boerlage te I-Iaringhuizen, C. Geusebroek te Beemster, A. de Haan te St. Maartensbrug. R. Holtrop te Middelie, M. Hiemstra te Opmeer, C. Koning te 't Zand, K. Kossen te Breezand en C. de Vries te St. Maarten. TWEE ONALÜKKEN. In een cler perceelen van de Oude Waal te Am sterdam, heeft een noodlottig ongeluk plaats gehad. Daar trok een knaapje van anderhalf jaar in een on bewaakt oogenblik een theepot met kokende thee om, met het gevolg, dat de vloeistof het kind deerlijk verbrandde. De Geneeskundige Dienst bracht het kleintje maar het Binnengasthuis, waar het spoedig bezweek. Het bijvullen van brandende petroleumlampen is een onvoorzichtigheid, die reeds velen het leven heeft gekost. Niettegenstaande alle waarschuwingen be ging de 19-jarige dochter van een schipper, diens Rijnaak in het IJ ligt, dezelfde fout. In de kajuit goot zij petroleum in een brandend toestel, waardoor een groote vlam ontstond en het meisje in brand geraak te. De vader trachtte het vuur te dooven, bij welke pogingen hij eveneens ernstige brandwonden opliep. Beiden werden naar het Binnengasthuis vervoerd. Het meisje is daar overleden; de toestand van den man is redelijk. DE MOORD AAN DE NOORDERMARKT. Gisteren is in hooger beroep behandeld de zaak tegen W. F. S., die door de zesde kamer is veroor deeld tot 8 jaar gevangenisstraf, terzake dat hij op 13 April 1926 de 23-jarige Nellie Wijker, met wie hij samenwoonde, in een logement aan de Noordermarkt, opzettelijk van het leven heeft beroofd, door haar met een handdoek te worgen, Zoowel de verdachte, die de straf te zwaar vond, als het O.M., mr. van Thiel, die 12 jaar gevangenis straf had geëischt, hadden tegen dit vonnis appèl aangeteekend. Noch het verhoor van verdachte,nochhetgetuigep- verhoor, bracht eenig nieuw licht in de zaak. De deskundigen, die een onderzoek naar de geestvermo gens van verdachte hadden ingesteld, waren niet van meening, dat verdachte ontoerekenbaar moet worden geacht. Wel heeft de rechtbank bij de uitspraak in overweging genomen, dat verdachte, op het oogen blik dat hij de daad pleegde, in een psychisch oneven- wichtigen toestand verkeerde. De advocaat-generaal, mr. Van Geuns, was van meening, dat hier van doodslag sprake is. Hij achtte het niet noodig een nader onderzoek naar de geest vermogens van verdachte te doen instellen en vroeg bevestiging van het vonnis der rechtbank. De raadsman van verdachte, mr. Lind, wees er in zijn pleidooi op, dat verdachte feitelijk geen opvoe ding heeft gehad. Hij had allen aanleg om pp de vlakte terecht te komen, maar in zijn hart bleven de beste instincten bewaard, gelijk blijkt uit mede- deelingen van zijn familie en bekenden. Deze ver dachte is geen gewoon misdadigerstype. Ongetwijfeld heeft verdachte door het samenleven met Nellie Wij ker, een hysterica, nog meer zijn geestelijk evenwicht, verloren. De vrouw had hem meermalen verzocht, haar van kant te maken< haar te worgen, terwijl ze zijn handen om haar keel legde. Op het moment van den doodslag heeft verdachte geen weerstand kunnen bieden aan dqn wensch der vrouw, onbewust haar sugestie ondergaan. Pleiter is ervan overtuigd, dat verdachte de waar heid heeft gezegd. Hij lijdt het meest er onder, dat men hem niet gelooft. Pleiter zou wenschen, dat ver dachte een korte straf zou worden opgelegd en dat hij daarna, indien het njogelijk is, in een psychopa- tische inrichting werd gebracht. Ook drong hij aan op een hernieuwd onderzoek naar de geestvermogens van verdachte. Na re- en dupliek, waarbij de procureur-generaal er op wees, dat in de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen rekening zou kunnen worden gehouden met den bijzonderen aanleg van verdachte, werd. de uitspraak bepaald op 28 April. ANNA PAULOWNA. Zaterdag jl. hield de afd. van den Jeugdbond voor onthouding een openbare bijeenkomst in het café Borst te Breezand. De opkomst was klein, waarover de voorzitter, de heer Kreijger, zijn leedwezen uitsprak, te meer waar het reeds zoo lang geleden was dat zulk een verga dering was gehouden. De vereeniging was, wat zijn ledental en als gevolg daarvan ook wat zijn werkzaamheid betreft, aan rij zing en daling onderhevig geweest. Door den leeftijds grens van het lidmaatschap is men verplicht soms ie beste en ijverigste leden af te schrijven, daaronder moet de werkkracht der afdeeling lijden. Daarom is >ok zoo lang een openbare vergadering uitgebleven, lie steeds zoo mogelijk met eigen krachten wordt ge zuld. Voorzitter had graag over het groote belang der lrankheetrijdmg gesproken en zoodoende willen hel len om de vereeniging grooter en krachtiger te ma ten, maar waar zoo weinigen bijeen zijn, en allen tot le drankbestrijders behooren, zal spr. dit niet doen en 'pent mot een welkom de vergadering, met de beste, venschen voor de afdeeling. Het programma wordt voorgelezen; no. 1 zang, een ezing over de Duitsche Jeugdbeweging en haar Te- mizen, tevens afgewisseld met lichtbeelden en tot slot en Tombola, en daar tusschen door nog muziek. De lezing wordt gehouden door Chris Blom van Allernaar en is zeer belangwekkend en leerzaam en houdt in een pleidooi voor zulke Tehuizen in Ne derland. Daarvoor zal het. noodig zijn dat de Jeugd organisaties samenwerken met steun van Rijk, Pro- windes en Gemeenten. Muziek en zang waren een mooie en gezellige af wisseling. De tombola bracht voor allen een prijsje. In de pauze werd aan eiken bezoeker een kop chocolade geschonken. WINKEL. Wil werden heden in de gelegenheid gesteld aan wezig te zijn 'bij.' de opening van de nieuwe slagerij van den heer P. van Zoonen, alhier. Bij de opening, waarbij verschillende personen waren uitgenoodigd, zien we den Burgemeester, do heer Spaans, lid der Vloeschkeuringscommissie. Notaris van Leorsum, do architect J. Oosterleo van Noordischarwoudo en de uitvoerders. G. Molenaar en Zoon. timmerwerk en P. Lamorale, schilder. Hot gezelschap wordt den win kel binnengeleid, waar al direct de indruk wordt gevestigdi van een stuk vvork dat at is. dat. in alle onderdeelen voldoet aan eischen van netheid, zinde lijkheid en practischo indeeling. Do etalagekast en toonbank geheel in marmer uitgevoerd' door do firma Werkhoven te Amsterdam, do groote koelcel, waar in plaats is voor hot ophangen van 1 kno. 2 var kens. 1 kalf en voorts klein vleesch, de sterke glim mende stangen en haken nu voor do komende feestdagen beladen mej. diverse bouten, vestigen den indruk van een flinke zaak, evenals de etalage, waar in groote hoeveelheid fijne vleeschwaren voor ieders smaak rijn uitgestald. De betegelde muren en vloe ren van graniet maken de omgeving helder en frisch en het geheel ri.ik versierd1 met bloemen en bloem stukken, doet weldadig aan. Niet alleen de winkel, maar ook de plaats waar geslacht en het vleesch klaar gemaakt wordt, is naar de eischen ingericht en geheel in overeenstemming gemaakt met de VIeeschkeuringswet. Voor eik onderdeel van het be drijf is gezorgd, en voor zouteri.il zoowel als voor rookerij een goede gelegenheid gemaakt. Bij, do daar- stelling van zoo'n inrichting kan het niet. anders of de vleeschkeuringsdienst verheugt zich in zoo'n model-inrichting, welke ondernemer en uitvoerders eer aan dioet. Is het bedrijfsgedeelte af. niet minder, is dit het geval met het woongedeelte waarin ook met alles rekening is gehouden. Bij monde van den Burgemeester werd die onder nemer geluk gewenscht met de opineng van deze zaak en de hoop uitgesproken, dat hij in deze zaak, nog lang, gelukkig en tevreden zal mogen werken en Zijn werk succes moge hebben. Wij verwachten dat menig bezoek aan deze zaak zal worden gebracht, deels om den nieuwen winkel te zien. deels om1 de kwaliteit, want een zaak in dezelfde gemeentel door opvolgende geslachten reeds bijna honderd jaar bchtereen uitgeoefend, spreekt, voor zichzelf, en de tegenwoordige onderne mer heeft er een grootsche uitbreiding aangegeven. DAMES- en HEERENRIJWIELEN steeds voorradig. Wij verkoópen dit jaar uitsluitend MERK-Rijwielen tegen de laagste prijzen. Steeds grooter wordt de omzet Doe dus Uw voordeel en koopt een Rijwiel bij O. ANNEVELDT, Dorpen, Laan, Sohagen. VERGIFTIGING VAN EEN OFFICIER. In den loop dezer week is te 's-Gravenhage een zeer ernstig feit aan het licht gekomen. Zondag j.i. is n.1. te zijnen huize aan de Van Slingelandtstraat ivo. 52 overleden de 45-jarige kapitein der militaire ad ministratie, de heer M. F. S. R. Queck. Advertentiën van het sterfgeval verschenen niet in do. bladen. Het stoffelijk overschot zou worden gecremeerd. Maar al vorens hiertoe zou worden overgegaan, rees een ver moeden, dat kapitein Queck een gewelddadigen dood was gestorven. Hij was onder behandeling geweest van den dirigeerenden officier van gezondheid der 3e -klasse, ,d'en heer J. C. G., die als majoor-doktor aan het Militaire Hospitaal alaar is verbonden. Po litie en justitie bemoeiden zich met het sterfgeval en het lijk werd ter gerechtelijke schouwing In be slag genomen. Bij de sectie, welke in het gemeentelijk ziekenhuis is verricht, moet zijn komen vast te staan, dat kapi tein Queck is overleden aan sublimaat-vergiftiging, een gevolg van een sublimaat-injectie ip een der ar men. Als verdacht, dat hij? deze injectie heeft toegepast heeft de justitie termen gevonden, om majoor G. té doen aanhouden. De majoor is daarop gisteravond gearresteerd en na een verhoor waarbij hij, naar ver nomen wordt, moet hebben erkend, inderdaad de su blimaat-injectie te hebben toegediend, in liet Huis van bewaring ingesloten. Nog wordt vernomen, dat ook mevrouw Queck, de weduwe van den kapitein, aan een verhoor door de justitie is onderworpen. EEN AGENT GESTOKEN. In den laatsten tijd leefde een gezin in de Zwaans hals te Rotterdam in zeer bezorgde omstandigheden, omdat de man werkloos was. Door den tegenslag was de man volkomen zijn evenwicht kwijt geraakt. Hij liep met zelfmoordplannen rond en hij bedreigde bovendien zijn vrouw herhaaldelijk met den dood. Toen hij'Zaterdag met geld van het Steuncomité thuis kwam, is hij bier gaan drinken. In beschonken toestand heeft hij thuis ruzie gemaakt en ten slotte dreigde hij zijn vrouw van de trap te gooien. Dit zou inderdaad gebeurd zijn, indien niet een buurvrouw tpsschenbeide gekomen was. De politie werd toen in de zaak gemengd en voor kortten tijd werd de man gekalmeerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag is hij even wel laat thuis gekomen en wederom beschonken. De ruzie, die hij nu met zijn vrouw maakte, liep zoo hoog, dat hij .een mes trok en daarmede naar de vrouw stak. Door het geschrei van de kinderen is de buurvrouw naderbij gekomen, juist bijtijds om te voorkomen .dat de vrouwr gewond werd. Den volgenden dag heeft de vrouw aangifte gedaan bij de politic en als gevolg daarvan werd de aanhou ding verzocht van den man ter zake poging tot doodslag. De verdachte was voortvluchtig, maar Dinsdag avond werd hij door een agent vanpolitie in den Zwaanshals aangetroffen in gezelschap van zijn broer. De politieman wilden den verdachte arresteeren, maar hij ondervond verzet, waarbij dé arrestant door zijn broer wed geholpen. Burgers hebben den agent ter zijde gestaan, maar er kon niet worden voorko men, dat de agent gewond werd in den rechter-on- dcrarm door een messteek van den arrestant. Ten slotte is het tweetal overgebracht naar een po litiepost, nadat er agenten ter assistentie waren ge komen. De werklooze zal naar het Huis'van Bewaring wor den overgebracht. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Gistermorgen is een auto, bestuurd door een heer uit Rijswijk, op den Haagweg nabij Leiden bij het passeeren van een met een paard bespannen voer tuig in volle vaart tegen een boom gereden. De auto, die door den heer gehuurd was voor een pleizicr- tochtje, werd aan de rechterzijde totaal vernield. Een zoontje van den bestuurder werd door de glas scherven aan het voorhoofd verwond en moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. De overige inzittenden bekwamen wonder boven wonder geen letsel. De Auto was verzekerd. NEDERLAND IN DEN VREEMDE. De heer W. Kloeke, oud-hoofd eener school tc Haarlem, zal binnenkort namens de vereeniging Ne derland in den Vreemde, weer een reis naar Frankrijk ondernemen, oip> verschillende onderwijsinstellingen te bezoeken. OVERTREFT ALLE ANDERE wSMAAKin STEVIGHEID VERZAKKINGEN. Men schrijft aan de N.R.Ci: Tal van inwoners in do mijnstreek klagen over grondverzakkingen, tengevolge waarvan hun lande rijen in waarde achteruitgaan en hun woningen scheuren krijgen. Menigeen meent, dat dit kan wor den voorkomen door den mijnbouw te verbieden of door bij de ontginning afdoende maatregelen te ne men, ten einde het optreden van verzakkingen onmo gelijk. De Mijnwet van 1810 laat de verkrijging van gelijk. De Mijnwet va 1810 laat /de verkrijging van mijn concessies en dus ook van mijnontginning toe, natuurlijk onder bepaalde voorwaarden, waaraan de concessionaris moet voldoen. Een van deze voorwaar den is, dat de tengevolge van de mijnontginning aan gerichte schade moet worden vergoed. Verder ont staan er, bij üe beste steen-opvulling van de ont koolde ruimten, d.w.z. als ze tot boven toe met goede harde steen worden gevuld, nog samendrukkingen van die opvulling tot 50 pet. Indien de allerbeste wij ze van opvulling wordt toegepast, namelijk de spoe lende. opvulling met zand, wordt toch deze opvulling nog 10 pet. ineengedrukt. Deze wijze van opvulling is echter niet overal uitvoerbaar, b.v. niet op te ver af gelegen punten. Op hee? ver gelegen punten moet soms zelfs wel van den afhouw zonder steenopvulling gebruik gemaakt worden, om den afbouw economisch mogelijk te te maken. Men werkt dan van de conces- siegrens terug naar de slacht en laat het gesteente dak achter zich, waar men toch nooit meer komt, een voudig instorten. Dezé werkwijze wordt in vele groote, buitenlandsche mijnen toegepast. In verschillende plaatsen in Zuid-Limburg hebben zich thans de huiseigenaars vereenigd in een bond van huiseigenaren, om in geval van mijnschade zoo noodig bij de rechtbank voor hun belangen te kun nen opkomen, indien de kwestie niet, zooals gewoon lijk gebeurt, in der minne kan worden geschikt. OU DE SLUIS. Daar de verkoop van kaarten, waarvan de op- brer^st zal strekken ten bate van het Drentsche Veenkind, alsmede voor de uitzending van plaatse lijke kinderen, nogal naar wensch gaat, heeft het comié besloten voor dat doel twee uitvoeringen te geven en welv een hij den heer Langedijk voor de oudere menschen en daarna bij den lieer Hoogvorst voor de jongere, datum waarschijnlijk 24 April en 1 Mei a.s. Zie 'hiervoor advertentie in het nummer van a.s. Woensdag. Alle plaatselijke vereenigingen en verschillende personen hebben voor deze avonden hunne mede werking toegezegd., zoodat men van een aangenamen avond verzekerd kan zijn. DE BURGEMEESTER VAN LODZ VERMOORD. Toen de burgemeester van Lodz 's morgens zijn woning verliet, sprong een individu op hem toe, die oen mes trok en den 'burgemeester daarmee in de borst stak. D:e burgemeester viel neer en werd in zijn. woning gedragen, waar hij na enkele minuten aan bloedverlies overleed. In de verwarring is de dader ontkomen, maar de politie heeft eenige goede signa lementen. ERNSTIG MIJNONGELUK. In de nabijheid van Oklahama-City heeft een ern stig mijnongeluk plaats gehad, 21 personen verloren daarbij het leven. WAANZINDAAD. Aan de .,Breslauer Neueste Nachriohten" wordt gemeld, dat een te Löwenberg woonachtig, bankier do kruitvoorraden in brand stak, die in een kruithuisje waren opgeslagen. Met brandende kleeren liep hij vevolgens naar de Bober, die op een afstand van 'vierhonderd meter is gelegen en stortte zich, in het water, waarin hiji verdronk. EEN GROOTE BRAND IN NEW YORK. In den avond' van Dinsdag heeft vijf uur kmg een •hevige brandi gewoed in het Hotel Netherland op de vijifde Avenue tegenover den ingang van het Cen trale Park te New York. Het hotel is 23 verdiepingen hoog en men was nu 'bezig er een toren op te bou wen van 15 verdiepingen, waaromheen een hooge houten lbouwschutting aangebracht was. De toren- verdiepingen zouden met October in gebruik worden genomen en waren dus nog niet voorzien van meu bilair en bovendien waren zij: gebouwd' volgens de niuwste vindingen van brandvrij, materiaal. De houten schutting- heeft, door nog onopgehelder de oorzaak vlam gevat, en na enkele minuten scheen het of 'boven het dak aan het hotel een reusach tige 'fakkel in brand gestoken was. Op het Pllaza- plein, in het park en van de daken der omliggende hooge huizen hebben honderdduizenden het zeld zame schouwspel gadegeslagen. De brandweer was volmaakt machteloos op de hoogte waar het vuur woedde en heeft zich bepaald tot het dooven van brandende splinters die op de naaste huizen vielen. Zeven honderd Ipoliti ©-agenten zorgden voor de af zetting van het terrein. De brand is vanzelf geëin digd toen het houtwerk verbrand' was en de toren heeft slechts onbelangrijke schade geleden. DE UITBREIDING VEN HET VROUWENKIES RECHT IN ENGELAND. Men meldt uit Londen aan de N.R.Crt.: In conservatiev©kringen groeit de tegenstand' te gen de door de regeering voorgestelde uitbreiding van 'het vrouwenkiesrecht tot 21 jaa. Lagerhuisleden van de tory-partü vragen zich af, hoe de regeering zich verplicht kan voelen, tot dezen maatregel over te gaan, daar er in vergelijking met den kdesrechtstrijdi van de vorige eeuw of zelfs met hot optreden van de suffragettes voor den oorlog bijna geen vraag naar is. en er zelfs niet naar wordt getaald. De E veiling Standard oppert de onderstelling dat, als deze uitbreidingsmaotregel in het Dhgeriiuis aan een vrije en geheime stemming wordt onder worpen, het ontwerp met een overweldigende meer derheid zal worden afgewezen. Het blad1 twijfelt er zelfs aan. of er dan in een der drie partijen wel een meerderheid! voor te vinden zou zijn. De conservatieve zijn gebonden door b.un loyaliteit tegenover de re- goering, de liberalen en labeur door de vrees voor de gevolgen van een openlijk tegenstemmen. Een ander vreemd verschijnsel is. dat de regee ring voornemen#schijnt te zijn. zooals dat bij andere kieswethervormingen altijd is gebeurd, de kies districten opnieuw in te deelen. EEN CYCLOON. TWINTIG MATROZEN VER DRONKEN. Het ParJjache „Journal" ontving een telegram uit Oran. volgens hetwelk een hevige orkaan gewoed heoft over heel de kuststreek van het departement Oran. Er werd aanzienlijke schade aangericht. Talrijke schepen in de haven van Oran zijn van hun boeien losgeslagen. Aan de Noord-Afrikaansohe kust. vooral van Spaansch Marokko, heeft gisteren hevig noodweer gewoed. Te Vala Cuemeda zijn 20 matrozen hij een poging tot landen verdronken. Het scheepvaartverkeer met Spanje is gestaakt. De verpleging der troepen in het Marokkaansche op- ■standgebned is zeer moeilijk geworden. Volgens een officieel bericht uit Menilla zijn' door den storm aan de kusten van Marokko verschillen de stoomschepen gestrand, waaronder een hospitaab, schip. Do bemanningen schijnen ali© gered te zijn. Do schade, te Menilla en in de buurt van deze stad door den storm veroorzaakt., is zeer belang rijk. Hot aantal persoonlijke ongelukken Is ook groot. Een persoon is om het leven gekomen. ZONDERLING AVONTUUR VAN EEN ELECTRI- CIEN. Uit. Newfield, in don staat New. Jersey, komt oon zonderling verhaal. Een monteur in een electrische centrale, zekere Grace. kwam in oarraking met een draadgeleiding van, 10.000 volt „spanning. Door do scholc werd do man weggeslingerd en viél tien meter, Hij kwam, terecht op oen geleiding dio 33.000 volt spanning had. Door het contact vlogen de kleeren van Grace in den brand; en ide brandende (bundel kwam, terecht op een in volle vaart snorrende dynamo. Onder do bedrijven door had' Grace het bewustzijn verloren; maar een uur later kwam hifi weer bij. Een makker hadi hem van do dynamo getrokken en de vlammen gedoofd. Toch1 moet men maar niet probeeren Grace deze evoluties na te doen. AARDBEVING EN CHILI. Uit Santiago (Chili) wordt geméld, dat daar een hevige aardbeving heeft plaats gehad. De 'halve stad is in duisternis gehuld. De aardbeving had des nachts een uur plaats. De aangerichte schade is nog niet bekend', maar naar men gelooft, is zij groot. Eenige gebouwen ziin in gestort en andere ernstig beschadigd. Naar verluidt zijn meer dan vijftig personen ge dood en honderd gewond door neerstortende muren en na de aardbêving ontstane branden. EEN ZWENDEL. t Uit Keulen, 14 April. De laatste weken zijn 15 of 16 personen gearresteerd, die 'n georganiseerden zwendel, in stukken grond op touw hadden gezet. Zij hadden drie deskundigen weten te bewegen op liöogst nonchalante wijze de waard© van stukken land. te schatten zonder deze te hebbon gezien. Op clezo wijze werden kleine terreinen ter waarde van 300 400 mark geschat op 30 50.000 mark, waarna er hypotheken op werden genomen. EEN STAD TE ROEMENIë IN BRAND. Uit Boekarest wordt aan het „Berl. Tagebl." ge meld, dat de stad Boehoesi in het Moldaudal ge heel in brand staat. Ruim 150 huizen zijn reeds 'n prooi der vlammen geworden, en 100 andere zijn niet meer te redden. De brandweer staat geheel machteloos tegenover deze vuurzee. Honderden go- zinnen zijn dakloos, de paniek die er heerscht is onbeschrijflijk. Do ma.terieele schade is enorm en wordt op 40 millioen lei geschat. WITTE DONDERDAG IN BELGIS. In het „Laatste Nieuwsvertelt A. Hans van oude gewoonten in Vlaanderen op Witten Donderdag. Zoo wordt op eiken Witten Donderdag te Rupel- monde een gebruik in stand gehouden, dat door een poorter aldaar, uit den tijd van Jacob van Artevel- ve, dus in de 14de eeuw, in zijn testament werd in gesteld, nl. dat elk jaar op den Donderdag vóór den Goeden Vrijdag aan twaalf arme kinderen een brood met een stuiver zou worden gegeven en dat die zelfde jongens bij de voetwassching in de kerk de Twaalf Apostelen zouden voorstellen. Ook moest er brood onder het volk verdeeld worden. Nog eiken Witten Donderdag, in den namiddag wascht in Rupelmonde's oude kerk een priester aan twaalf jongens de voeten. En elke jongen krijgt een brood. Maar wat doet men nu nog met een scha- melen stuiver? Deze wordt vervangen door een rank, niet meer in het brood gebakken, als weleer, de stuiver, maar er boven opgelegd. Na de voctwassching stroomt het volk voor bet gemeentehuis samen. En uit de bovenramen wer pen notabelen stukken brood naar de menigte, de zoogenaamde Apostelbrokken die door jong en oud worden opgevangen. AUTOBANDIETEN VERVOLGD. Drie mannen met een auto trachtten Woensdag morgen vroeg in te breken in de garage van een ho tel te Ivnockholt in Kent, doch werden door den ho telhouder verrast, waarop, zij snel in de richting van Londen wegreden. De hotelhouder wilde eerst met zijn jachtgeweer de banden van huil auto stuk schieten, doch toen hij het wapen niet vlug genoeg kon bereiken, haalde hij met, een bediende zijn auto te voorschijn en reed de bandieten in snelle vaart na. De politie werd gewaarschuwd en stelde cordons over den weg op, maar de vluchte lingen stoorden zich daaraan niet doch reden in volle vaart door de cordons heen, de agenten om ver rijdende. Het mocht niet gelukken de auto te achterhalen. VIJF EN DERTIG PELGRIMS GEDOOD. Twintig mannen en vijftien vrouwen zijn, zooals wij reeds berichtten. Woensdagmorgen gedood bij het gedrang om deel te nemen aan een godsdienstige badplechtigheid der Hindoes te Hardwar. Deze plechtigheid heeft om de twaalf jaar plaats bij den heiligen vijver waar de Ganges uit de Himalaya komt en waar volgens traditie de voetafdruk van den god Visjnoe zich op een rots bevindt. Honderd dui zenden werden bij de plechtigheid verwacht; de autoriteiten hadden maatregelen genomen tegen epidemieën en ter regeling van het verkeer. DE RESULTATEN VAN DE REVOLUTIE IN RUS LAND. De „Kremsomoljskaja Prawda''* heeft een brief van een. jongen communist ontvangen, die een duidelük beeld geeft van de algemeene ontgooche ling, .die 'nu onder de Russische communisten hearseht. Wij ontleomeu aan den brief eenige pas- jemge communist vertelt, dat het tegenwoor dige leven in Rusland ontzettend is, da.t hij er van huivert. Hij vervolgt zoo: Er was een revolutie; wij voohben aan de fron ten, wij vergoten bloed, on dachten dat wij nu beter zonden leven, en wat zien wij nu? Er heerscht een vróeselijke werkloosheid, er zijn dui zenden homgorigan, die bereid Zijn voor een stuk brood een misdaad te begaan, zich aan de prosti- .tutio over te leveren. Aan de arbeidersbenrzieml 'ziet ge stieed's 'drommen werkloozen. En wie leidt nu een gemakkelijk leven tjo? De bourgeoisie, spe cialisten, partnloozen, 'Zij die in het uur van gevaar, boen de kegois om hun hoofden floten, zich in hrun huizen hebben verstoptnu. Zijn Zij1 ouzo chefs. Nu kunnen zij' ons op straat zetten, ons werkeloos maken....Vroeger stonden wij onder de heerschap pij van do bourgeoisie en nu moeten wij de spet- sein. gehoorzamen. Welle verschil is er? En wat zal verder gebeuren? W5j: hebben duizenden dak- loozen, die kaders leveren voor do prostitutie. Mijn eigen zuster is prostituee geworden, omdat zij van honger oankfram....Ouder dien tsaar verdiende zij steeds wat, al_ was liet een stuiver....IJ zat te jVDosköu en ziet niets. Maar wanneer je ziet, hoe in do socialistische republiek roonsohen van hon ger en koiude omkomen, dan begin je onwillekeurig to twijfelen. Op hot platbelend is de koelak de baas en de landarbeider lijdt honger. In de steden hoeft de spots heb .good en de werldoozen hobbenl honger. 'Waar izijin dan de resultaten van do re volutie? Waar is de beloofde gelijkheid? Het beeld, dat deze jonge communist van den boestnnd in Rusland geeft, verstdiilt, veel van hetgeen vele vreemdelingen, die oen blauwen Maan dag in Rusland hebben doorgebracht, over de Ras- sische toestanden schrijven.

Schager Courant | 1927 | | pagina 11