Ibr^cht en spa*, noemt dan het bepalen van den toe- latinffsleeftlid van 5X jaar op jaar. Do heer Bakker; Nog meer verwildering. De heer Van Nuland zegt hier een circulaire van de S.D.A.P. te hebben, die een en al verwildering is. Wij hebben de finantieele gevolgen te dragen, als de rekening sluit met een groot deficit, komt het voor rekening van den Raad. De S.D.A.P. raadsfractie voe ren nu wel een groot woord, maar spr. brengt dit in verband met het feit dat het a,s. Dinsdag een belang rijke gebeurtenis is. De heer Bregman: Amen! De heer Van Nuland: Neen, nog geen amen. Spr. zegt verder dat we leven onder abnormale omstandig heden en als door verhooging van toelatingsleeftijd er 40 inplaats van 62 leerlingen tot de school werden toegelaten, zou er 1 inplaats van 2 parallel klassen komen. Voorzitter zegt dat de 10e leerkracht voor reke ning van de gemeente komt, de kosten van het onder- wijs worden per leerling dus hooger en bijgevolg ook de bijdrage aan de katholieke school. Wij hebben advies gevraagd aan den Inspecteur en moeten ons daarbij neerleggen. De heer Van Nuland wijst op de goede bewaarscho len, verhooging van toelatingsleeftijd zou dus geen verwildering veroorzaken. De heer Gorter deelt mede, dat ook hem de finan tieele bezwaren oorspronkelijk afschrikten, maar nu blijkt dat er zooveel nieuwe leerlingen toegelaten dienen te worden en zoo'n aandrang van ouders is ontstaan, nu meent spr. dat de tegenwoordige toe stand niet langer mag worden bestendigd.. Wat ver hooging van den toelatingsleeftijd betreft, herinnert spr. aan een dusdanige besluit van de regeering en de oppositie daartegen. De heer Leguit deelt mede, dat hij Dinsdag de school bezocht heeft en daarbij tot de conclusie is ge komen, dat er lokalen zijn, waar de onderwijzer niet tusschen de banken kan loopen. Spr. zou niet graag willen dat de toelatingsleeftijd werd verhoogd, want dat beteekent 1 jaar later klaar. De heer Bakker meent, dat verhooging van toela tingsleeftijd zou beteekenen van 't jasje op 't broekje gooien, want ook de bewaarschool zou dan te klein worden en te weinig onderwijskrachten hebben. De heer Van Erp betreurt dat deze onderwijszaak de publieke belangstelling in deze mate heeft en spr. ziet er verkiezingsmethode in. Spr. herinnert aan 2 jaar geleden, toen de Vrijz.-Dem. tegen aanstel ling van een 10e leerkracht waren en er geen meer derheid voor in den Raad was. Het verheugt spr., dat hier nu geen twijfel aan is en spr. deelt mede, in de vergadering van Oudercommissie en Commissie van Toezicht op het L. O., 4 weken geleden, de eerste te zijn geweest, die zijn meening naar voren bracht en het hoofd der school voorstelde voor 1 Mei de aanstel ling te vragen. Spr. doet het genoegen nu van de toen aanwezige V.-D. raadsleden de heeren Leguit en Rog geveen, hun motieven te hooren, terwijl ze die in de vei^adering der Oiidercommissie niet naar voren brachten. De heer Leguit: We hadden daar geen raadsverga dering. De heer Van Erp meent, dat men ook daar zijn hou ding had dienen te verdedigen. Wat de opmerking van den heer Bregman betreft, de heer Gorter heeft niet zijn stem gemotiveerd, dat heeft spr. gedaan. Dq heer Roggeveen wijst er op dat de heer Van Erp de zaak vooruit loopt, waar deze zegt dat spr. zijn motieven thans naar voren brengt. Spr. heeft nog geen woord gezegd en in de vergadering van de Ou dercommissie heeft spr. wel. zijn houding gemoti veerd, door er op te wijzen, dat hij wel voelde voor een 10e leerkracht, maar gewezen heeft op de finan tieele gevolgen. Voorzitter is het met den heer Roggeveen eens, dat hij zich nog niet geuit had. De heer Leguit wijst er op, dat de heer Van Erp herinnert aan wat 2 jaar door de V.-D. raadsleden gedaan is. Spr. was toen nog geen raadslid, maar denkt dat als de toestand thans nog zoo was als 2 jaar geleden, hij ook in dien geest zou hebben ge handeld. Bij 2 jaar geleden is er nu een verschil van 44 kinderen. De heer Tuinman zegt, dat het Dag. Bestuur enthousiast blijkt te zijn voor de aanstelling van een 10e leerkracht. Ook spr. is doordrongen van den ernst van den toestand doch verwondert er zich over dat B. en W. met niet meer voortvarendheid hebben ge handeld. Reeds in Maart had men 30 sollicitanten. Voorzitter: Dat heeft met de lóe leerkracht niets te maken. De heer Tuinman wil in dit verband er toch op wij zen en spr. heeft ten aanzien van deze zaak op de stukken datums gezien, waaruit hij de conclusie trekt, dat met meer voortvarendheid te werk gegaan had kunnen worden. De heer Gorter wijst op de moeilijkheid om ge schikte sollicitanten te krijgen. De zaak is kant en klaar, het oordeel over de sollicitanten is gunstig, toezegging is gedaan door de op de voordracht ge plaatsten, dat ze aanwezig zullen zijn, zoodat alles goed zal rollen. De heeren Bakker en Tuinman zijn daar niet zoo zeker van. Voorzitter merkt op dat de heer Bakker niet voor uit moet praten, wat hij niet weet. De heeren Beun der en Schlamilch zullen a.s. Maandag present zijn, dë heer Oosterhoff is elders benoemd. De heer Huibert9 zou willen voorstellen op te schie ten. Voorzitter vindt dat niet het onverstandigste woojd. De heer Van Erp tot den heer Huiberts: U heeft geen zetelvrees. De heer Roggeveen: Ik ook niet, en tot de wethou ders: „misschien jullie wel". De heer Van Nuland vraagt nog of den Inspecteur is gevraagd wat hij dacht over het stellen van den toelatingsleeftijd op 6% jaar. Medegedeeld wordt dat hiernaar niet is geïnfor meerd. Voorzitter wees er verder nog op dat de heer Brou wer het tweede onderzoek naar de sollicitanten wel wat te veel op zich had laten komen en las de tele grammen voor, waarin de heeren Beunder en Schla milch verklaarden Maandag in functie te zullen ko men. Met algemeene stemmen wordt vervolgens het voor stel van B. en W. aangenomen. De Voorzitter wordt boos. v Voorzitter wil thans overgaan tot het volgende punt, doch de heer Bregman wijst er op dat dus blijk baar de ingekomen stukken zijn behandeld. Spr. vraagt of er nog geen atjres is, een adres dat 3 Maari is ingekomen. Voorzitter wordt zefer boos en zegt dat de heer Breg man dat dan maar bij de rondvraag moet informee- ren, de orde der werkzaamheden is aan spr. B. en W. stellen den Raad voor, den onderwijzer I. Roos over te plaatsen naar de U.L.O. school en in de hierdoor ontstane vacature te voprzien, door een benoeming te doen uit de sollicitanten naar de vaca- ture-Parlevliet. De heer Roos verklaarde zich met de overplaatsing te kunnen vereenigen, evenals de Inspecteur van Ij. O. Weliswaar maakt de heer Roos het voorbehoud, dat de betrekking niet zal worden opgeheven, doch B. en W. zijn van oordeel, dat de Raad zich in dit opzicht niet kan binden en krachtens art 36, 9e lid-, laatste zinsnede van de Wet op het L. O., in ieder ge val bevoegd is tot overplaatsing te besluiten. Zonder hoofdelijke stemming goedgevonden. CnderwfJcersbenoemlnaexL Daarna komt aan de orde de benoeming van on- onderwijzers aan de O. L. school, waartoe B. en W. de volgende voordrachten aanbieden: Vacature-Parle vliet: 1. K. Beunder, Oudendijk. 2. J. Oosterhoff, Marssum. 3. J. Schlamilch, Anna Paulowna, Vacature-Roos: 1. J. Oosterhoff. 2. K Beunder. 3. J. Schlamilch. 10e leerkracht: 1. J. Schlamich. 2. K Beunder. 3. J. Oosterhoff. Voorzitter deelt nogmaals mede, dat de heeren Beunder en Schlamilch 2 Mei in functie zullen tre den, de heer Oosterhoff is elders benoemd en voor de 10e leerkracht zal een hernieuwde oproeping plaats hebben. Voor vacature-Parlevliet wordt de heer Beunder met algemeene stemmen benoemd, voor vacature-Roos de heer Schlamilch. Als leden der Schattingscommissie voor de Rijks inkomstenbelasting, treden af de heeren J. Cornelis- sen, Th. L. Overtoom, Jb. Schoorl Jz., en J. Bregman. B. en W. bieden de navolgende aanbevelingen aan: vacature J. Cornelissen: 1. J. Cornelissen, 2. W. F. Gorter; vacature Th. L. Overtoom: 1. Th. L. Overtoom, 2. W. J. F. v. Erp; vacature Jb. Schoorl Jz.: 1. Jb. Schoorl Jz., 2. D. P. Timmerman; vacature J. Bregman: 1. J. Bregman, 2. K. Bakker. De heer Bregman zegt, dat het gebruikelijk is dat voor de vacatures als 2e iemand wordt aanbevolen van dezelfde fractie als de aftredende. Spr. vraagt, waarom bij de vacature-Overtoom hiermede geen re kening is gehouden. Voorzitter zegt, dat dit niet met opzet is gebeurd, voor de vacature-Corneli9sen is de heer Gorter als no. 2 aanbevolen en voor de vacature-Overtoom i9 toen uit beleefdheid de heer Van Erp al9 no. 2 aan bevolen. De aftredenden worden allen herbenoemd. B. en W. stellen voor te besluiten tot overname van het gedempte gedeelte der Laansloot. Goedgevonden. Vastgesteld wordt een suppletoire begrooting dienst 1927 en wel tot een bedrag van f 1560. In verband met het eindigen van den termijn, waarvoor de vrijstelling van het geven van onder wijs in lichamelijke oefening is verleend, stellen B. en W. voor aan Ged. Staten vrijstelling te vragen van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichame lijke oefening voor de O. L. school en de U.L.O. school, wegens het vooralsnog ontbreken van de lokalen en terreinen voor het geven van bedoeld onderwijs. Zonder bespreking aldus besloten. Rondvraag. De heer Overtoom informeert naar het rapport, dat aan den directeur der lichtbedrijven zou worden ge vraagd over den toestand oveF den ouden oven. Voorzitter zegt, dat het rapport nog niet is ingeko men; wel, aldus de heer Gorter, is het onderzoek ver nietigend. Een adres van 2 maanden terug, nog in behandeling. De heer Bregman informeert dan naar een adres van Jb. Peper, om bij de gemeentewoning, door adressant een schuurtje te doen bouwen. Adressant verklaart zich bereid daarvoor een wekelijksche huur prijs van 35 cent te betalen. Dit adres is 3 Maart inge zonden. Voorzitter zegt. dat het adres nog bij B. en W. in behandeling is. De heer Bregman vindt dat'een beetje absurd, vo rig maal is gezegd dat het adres in de volgende ver gadering behandeld zou worden. De heer Gorter vindt het adreg niet van zooveel belang en heeft geen bezwaar het thans te behan delen. Goedgevonden wordt het adres te behandelen. Voorzitter merkt op. dat voor den bouw geen be drag op de begroeting is en het niet goedi te vinden, er steeds weer een schepje boven op te doen. B. en W. vinden het beter het op de begrooting va-n 1928 te plaatsen. De heer Bregman meent een goede oplossing te hebben gevonden, het maken van de kiezerslijst is op de begrooting van 1927 uitgetrokken er wordt ge stemd volgens de oude. zoodat van dien post zal overblijven. Voorzitter noemt- het gelukkig, als er eens een post is. waar wat van overblijft, we behoeven dat in April al niet op te miaken. De heer Bakker zegt dat het schuurtje mogelijk f 200 bost en er 52X35 oent huur voor komt. Spre ker wijst op de wensoheljjkheid dat het schuurtje wordt gebouwd, wil die woning* niet meer onder houd vragen of onnet worden. Spreker was mede- Sedeeld dab ha 3 Maart reeds was goedgevonden at het schuurtje werd gebouwd. Voorzitter weet niet wie den heer Bakker mede- deeliingen doet over de vergaderingen van B. en W. maar het verwondert B. en WI. dit te hooren*. De heer Gorter wijst toog1 eens op hét in' de war brengen van de finantien!. waarop de heer Bakker opmerkt dat voor demping van een gedeelte der Laansloot klein f 1000 wordt uitgegeven. De heer Gorter noemt dat een spoedgeval. Het voorstel Bakker om nog dit jaar het schuur tje te bouwen, wordt aangenomen. Tegen stemde ae heer Gorter. Do oude kiezerslijst De heer Bakker vraagt waarom in Sohagen voor de" Gemeenteraad verkiezing" weer gestemd wordt volgens de oude kiezerslijst. Voorzitter zegt dat de uitvoering! dei1 wetten aan B. en W. is afgedragen cm dat' B. en W. .over do uitvoering geen verantwoording schuldig Zijn aan den raad. De heer Bakker wijst er dan op dat in een bloeien de plaats als de onze een gToot percentage niet aan de steminiing kan1 deelname^, en dat het een groot plaatselijk belang is dat dit wal had! kunnen geschieden. Spreker wjjst er verder op, dat zij die voor Prov. Staten niet gestemd hebben een schrij ven ontvangen dat ze voor den burgemeester moe ten verschijnen, terwijl aah den anderen kant het Dag. Bestuur zoodanig handelt, dat de kiezers in de onmogelijkheid varkeecren hun stem uit te brengen. In gemeenten waar men accuraat te werk gaat, zullen die kiezers van hun vorige woonplaats ook uitgesloten worden. Spreker betreurt deze weinige voortvarendheid. De heer Gorter meent dat dit verwijt de wetge ving. treft, niet B. en WL Het verkeer in de Heerenstraat. De heer Roggeveen wijst op het gevaar van botsing op den hoek HeerenstraatLoet en geeft als oplossing aan een regeling waarbij heb verbo den is vanaf de markt komende, de Heerenstraat in te rdijon, doch verplichtend te rijden over aht Remsgars, terwijl daarentegen men vanaf de Loeu door de Heerenstraat zal hebben te rijden. Voorzatter lijkt dit wel een goede oplossing en zal het met B. en Wu pespreken. De heer Tuinman noemde nog, het aanbrengen van Witte strepen op den weg, doch men oordeelde voor een dergelijke oplossing de Heerenstraat te bauw.. De heer Roggeveen vindt voorts dat op het Oude Slot op drukke Donderdagen te veel auto's" staan en wijst op de uitstekende gelegenheid voor stalling en de garage van den heer Boontjes op het Noord. Voorzatter zegt dat de heer Roggeveen moet af wachten hoe de regeling zal werken, waarbij ,e»en 3 tal plaatsen den auto's zijtni aangewezen. f bene vens het heften van staangeld. Het is juist de de - bedoeling geweest dat de autos naar de parti culiere inrichtingen gaan. De heer Roggeveen zegt verder nog geem; gele genheid te hebben gehad om1 voorstellen betreffende eventueele uitbreiding van gaslevering in te dienen. Voorzitter ziet de voorstellen, met belangstelling tegemoet. Ook de Secretaris boos. Nog eens de kiezerslijst De heer Bregman komt nog eens terug op het feit dat gestemd moet worden volgens de oude kie- zerlijst len dat terwijl in 1919 en 1924 volgens de nieuwe lijst werd gestamd. Voorts heeft liet hem verwonderd dat ar m de oude kiezerslijst zooveel fou ten staan. Spreker noemt een geval waarbij iemand getrouwd zijnde, niet in de gelegenheid was deel e nemen aan de verkiezing van de Prov. Staten, zijn. vrouw echter wel. Ook verhuizingen blijken met goed aangeteekend{ een bewijs, zegt nspreker, dat die kiezerslijst niet in orde is, er ontbreekt iets aan. Voorzitter zal die boodschap overbrengen op de secretaris. Het publiek evenwel moet zelf contro leeren. De heer Bregman zegt_ dat dan dagelijks wel een 60 man op de secretarie zouden moeten komen. Trouwens de wet zegt dat niet, ze dienen er ambts halve opgezet te worden. De secretaris vraagt of de heer Bregman dan de namen wil noemen, opdat heb onderzocht kan worden. De heer Bregman zegt dat de seoretaris dat geval wel weet, de persoon is op de seoretarie ^geweest. De secretaris tart den heer Bregman te bewijzen dat het niet voorkomen op de kiezerslijst het ge volg is vatn de fouten ter seoretarie. Het geval dat de heer Bregman noemt is ontstaan doordat de per soon zich met had laten inschrijven in heb bevol kingsregister. i De heer Overtoom geeft den voorzitter dien raad -over 4 jaar geen vergadering meer uit te sohrijvetn vlak voor de verkiezing. Voorzatter erkent dat dè lucht vol eleofcriodteit schijnt te zitten. De heer Bakker vraagt of ten aanzien! van de gedempte sloot .achter1 de Regenbenstraat reeds eeul acte van rekening is gepasseerd ook de gemeente is hierbij betrokken. Voorzitter zal aandacht aan deze zaak schenken. De heer Van Nuland bepleit het opnemen van een bepaling in de politieverordering, waarbij heb verboden is gedurende een zekere tijdsverloop hon den los te laten loopen. Voorzatter zal het bespreken. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1927 | | pagina 2