Hijgt gij tij het trappenklimmen ABDusiroOP van heinde en ver Gemengd Nieuws. «luit. U Otidfcarzpel worden gebouwd; is die gereed, dan kunnen de «luizen aan de Zes Wielen en Nieuwe Niedorp opgeruimd worden. Met enkele verruimin gen der bestaande vaarten kan dan een betere vaart van Alkmaar naar Kolhorn worden verkregen, waar van dan reeds spoedig een belangrijk deel van West- Friesland kan profiteeren. Van het gemeentebestuur van Alkmaar was ingeko men een afschrift van een brief van Ged. Staten om trent vaartverbetering van de Zaan naar Alkmaar over het Alkmaardermeer, welke verbetering inge volge een door de Prov. Staten genomen besluit al leen dan zal kunnen worden uitgevoerd, indien door de gemeente Alkmaar en de gezamenlijke Zaansche gemeenten ieder voor een zesde gedeelte der op f80.000 geraamde kosten wordt bijgedragen, in welk geval rijk en provincie ieder een derde der kosten voor hun rekening moeten nemen. Het gemeentebestuur van Alkmaar verzocht thans de Kamer haar oordeel uit te spreken of de beteeke- nis van deze vaartverbetering voor Alkmaar inder daad het gevraagde offer rechtvaardigt. Verschillende leden meenden van wel; er werd ech ter de aandacht op gevestigd, dat ook Helder er be lang bij heeft en er dus eveneens wat voor over moest hebben. De Heldersche vertegenwoordigers in de Kamer ontkenden dit belang; besloten werd de zaak commissoriaal te maken en te onderzoeken of schutsluisrechten niet behoorden herzien te worden. VERPLICHTE ZEVENDE LEERJAAR. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de wetsontwerpen tot wijziging van de artikelen 59. 97 en 203 der L. O.-wet en tot wijziging van artikel 3 der leerplichtwet achtten vele leden het bij deze ontwerpen bepaalde ten eenenmale onvoldoende. Zij meenden, dat er thans geen ernstig bezwaar meer bestaat tegen onverwijlde invoering van den 7-jari- gen leerplicht. Deze leden spraken dan ook de hoop uit, dat de minister bereid zou zijn alsnog het wets ontwerp in dien geest te wijzigen. Mocht de minister daartoe niet bereid blijken, dan wenschen sommigen reeds nu te verklaren dat zij niet zouden nalaten te trachten door amendeering van het wetsontwerp in voering van den 7-jarigen leerplicht te verkrijgen. Andere leden zouden gaarne van de regeering ver nemen of er, gelet op 'sLands financiën, inderdaad overwegende bezwaren bestaan tegen invoering reeds nu van den 7-jarigen leerplicht, en welk standpunt de regeering zal innemen, indien door amendeering der wetsontwerpen getracht zal worden herstel van dezen leerplicht op een vroegeren datum dan 1 Januari 1930 te verkrijgen. Gevraagd werd, of de regeering bereid is de invoering daarvan op 1 September 1928 te stellen. Weer andere leden verzetten zich tegen den aan drang tot vervroegde invoering van de 7-jarige leer verplichting. De financieele bezwaren tegen een ver vroegde invoering van den 7-jarigen leerplicht acht ten zij gegrond. PETRCXJnrV «N CWVAAHLTCE KIDDBU Uit Leeuwarden, 5 Mei. Een jonge man, aldu« vertelde de heer W. C. C. ten Veldhuis, art», die voor enkele jaren een ernstige borstvliesontste king doormaakte, waarvan hij herstelde, diende zich op mijn spreekuur aan, daar hij hoestte. Na onder zoek kon ik hem geruststellen het was slechts een voorbijgaande verkoudheid. Doch den volgenden morgen komt zijn moeder mij onthutst het volgende mededeelen: dat zij haar jongen op advies van een buurvrouw een lepel petroleum had ingegeven, en of ik nu eens gauw wilde komen kijken.... Zoo vond ik een jongen man, die te voren abso luut niet ziek was, met uitgebreide verbranding (bla ren) op borst, rug, buik en zelfs de bovenbeenen, zóó ernstig dat onmiddellijke opneming in een zieken huis noodzakelijk was. Deze funeste inwerking aldus de dokter van petroluem op de menschelijke huid is ons, medici, wel bekend, maar wat baat zulks, wanneer nog im mer buurvrouwengeklets, eigenwijsheid, waanvoor stelling en bijgeloof voor leeken zooveel bekoring hebben, dat zelfs een moeder zich laat bepraten om met haar kind een dolzinnigge proef te nemen? EEN GULDEN BELOONING. Een brievenbesteller te Axel vond een actetasch met een waarde van meer dan f 100.000. Hij seinde aan den eigenaar, die elders woont, en kreeg totaal f 1.60, zoodat hij voor zichzelf f 1.hield. HET GEVAARLIJKE WAPEN. Een bediende van de firma Albert Heijn, die Maan dag zijn nieuwe betrekking in het filiaal te Boxtel had ingenomen, had 's avonds bij het uitpakken van zijn koffer het ongeluk te vallen, waarbij 'n kleine revolver, die hij volgens de „M. Ct." bij het uitpakken in de hand had, afging en de kogel in zijn hoofd trof. Door de bewoners werd het schot niet gehoord en men vond hem eerst den volgenden morgen bewusteloos op zijn kamer liggené Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis in Den Bosch vervoerd om den kogel te verwijderen. Zijn toestand 1» ernstig. doordat er slijm op Uw borst vastzit waardoor Uw ademhaling bemoeilijkt wordt Doe, wat duizenden vóór U deden t zuiver Uw borst van de benauwende elijm met de onvolprezen die door zijn slljmoplossen- de en krachtige, werking Uw ademhaling zal ver> beteren. Onvolprezen bij verouderde verkoudheid, kortademigheid, kinkhoest Overal verlcrljgb. In koker k fl.50,11.75, HM D* groots ilacoas ztjg jroordesllger. EEN GEVECHT MET EEN TIJGER. Jacobson en Collina, twee ambtenaren van de po litie in de Centrale Provincie, hebben een verwoed gevecht met een tijger moeten leveren. Het dier was door drijvers opgejaagd, toen men een van hen een vreeselijken gil hoorde slaken op het oogenblik dat de tijger hem ontvoerde. De andere drijvers vluchtten, maar de twee Engelschen gingen erop af. Jacobson vuurde op den tijger, waarop het dier Collina aan viel en vreeselijk in den rug klauwde, ondanks de revolverschoten, die 'hij loste. Toen Jacobson zijn laatste schot had afgevuurd, ging hij den tijger met den kolf van zijn geweer te lijf, zoodat hij van Col lins afliet. Nu kroop Collins, ofschoon door bloed- verfies verzwakt, op zijn buik naar het dier toe en loste nog drie schoten, die doel troffen i en het dier doodden. Zoodoende werd Jacobson's leven gered, Beiden liggen thans in het ziekenhuis te Nagpur. DE OVERSTROOMING VAN DE MISSISSIPPI. De Nederlandsche regeering heeft telegrafisch aan Hr. Ms. gezant te Washington opgedragen, haar deel neming te betuigen aan de Amerikaansche regee ring in verband met de door de Mississippi veroor zaakte overstroomingen en de daaruit in Amerikt ontstane ramp. EEN SPOORWEGONGELUK IN SPANJE. Uit Sevilla werd gisteren aan de Temps geseind, dat de Andaluzië-expres naar Madrid in het station Palma-del-Rio op een goederentrein is geloopen, en kele minuten nadat de bijzondere trein, waarmede de koninklijke familie naar Madrid terugkeerde, het sta tion was gepasseerd. Bij de botsing zijn twee men- schen om het leven gekomen, tal van reizigers heb ben kwetsuren opgeloopen. NOG STEEDS MIJNEN. 'De Engelsche bladen maken melding van het feit, dat Dinsdagmorgen een motortrerler „President Wit- toch", afkomstig van Ostende, bij de Nederlandsche kust aan het visschen was, 'toen plotseling aan den voorsteven een geweldige ontploffing gehoord werd, ;evolgd door een dikken rook en een blauwe vlam. Sen waterkolom, -zoo hoog als de voormast, kwam op het dek neer en tegelijk begon de boot te zinken. De vijf opvarenden approviandeerden een redding boot en verlieten het schip. Na verscheidene uren roeien werden zij gepraaid door een stoomboot uit Lowestoft, die hen in deze plaats aan wal zette. De Belgische schipper gelooft op een mijn gestoot- ten te zijn. VRIJWILLIGE LOONSVERLAGING IN ITALIë. Naar de Milaneesche correspondent van de Times aan zijn blad -meldt, heeft Turati, de secretaris-gene raal van de fascistische partij, gisteren telegrafisch aan Mussolini laten weten, dat 20.000 landarbeiders uit het district Brescia, vergaderd op een indrukwek kende bijeenkomst, een loonsverlaging van 10 percent neerkomende op 2y2 lire per dag hebben aan vaard. Zij hebben dit, naar Turati zegt, gedaan om de politiek van herstel van de waarde van de lire te steunen en de verlaging van de kosten van levens onderhoud te verhaasten. De Popoio d'Italia stelt de Bresciaansche land arbeiders ten voorbeeld aan de patroons en aan de fabrieksarbeiders, die in deze dagen angstig zoeken naar een punt van evenwicht. De politiek van herstel van de lire, zegt het blad, moet gevolgd worden door een periode van pijnlijka normalisatie, welke ge makkelijker zal te bereiken zijn als overwegingen van louter zelfzucht terzijde worden gesteld. EEN VREEMDE BRUIDEGOM. De dochter van een restaurateur in het Noorden van Berlijn was sinds korten tijd; -de gelukkige bruid van een „koopman met een groot inkomen", zoo- als de bruidegom zich had voorgedaan. Papa gaf een feest dat klonk als een klok: als bewijs daarvan weet het „Berl. Tag." te vertellen, dat er minstens 40 flesschen Sekt wei-den geledigd. Het eind van het feest was echter zulk een geweldige kloppartij tus- schen de gasten onderling, dat de politie er hij te pas moest komen. Toen zii op het slagveld ver scheen was de bruidegom spoorloos verdwenen. Hij liet niets meer van zich1 hooren. Dit wekte argwaan, zoodat de recherche zich voor den verdwenen© ging interesseeren. Al spoedig bleek, dat de man een val- schen naam' had opgegeven en dat men vermoedelijk te doen had met een berucht misdadiger, n.1. den 27-jarigen „arbeider" Paul Kassner, bekend gewor den door zijn vechtpartij met een Zwitser, die in het hotel Kaiserhof logeerde en in wiens kamer hij was binnengedrongen. De bruid die geen fauw idee ervan had gehad, wie en wat eigenlijk haar bruidegom was. maakte dade lijk het engagement af en zond haar cadeaux. o.a. een kostbare briljanten broche, aan de recherche. De ze ontdekte, dat het kleinood behoorde tot den buit van een diefstal in Maart te Wiesbaden gepleegd ten nadeele van een oude dame in een sanatorium, in wier kamer de dief langs de goot moest zijn binnen gekomen. Toen de bruid in een haar getoond portret van -den misdadiger Kassner haar vroegeren bruide gom herkende, moest men haar meedeelen. dat deze als inbreker in Wiesbaden „gewerkt" had. Bij een vechtpartijtje op straat in de omgeving van het Stettiner Bahnhof werd Kassner dezer dagen ge arresteerd. De recherche meent in hem den dader ge vat te hebben van verschillende inbraken en dief stallen o.a. een van 70.000 M. te Frankfort. TeDus- wil ik wel eens weten wat u van plan bent. Roderiok graf green antwoord, maar het was hem (een Üef ding" waard geweest om er achter tel ko men hoeveel de man wiet. Zijn aanmatigende ge zicht 'bracht hom "buiten ziohzizjelf en hjj voedde opnieuw den lust in zich opkomen om zqfn vuist weer eens op dien man te probeeren. XJ heef c niet de vermoorde onschuld te spe len, mr. Bricctm, ging* Shemy hkalm. voort. Daar voor heeft u zich op den avond van het ongeluk te veel bloot gegeven. Hij leunde iets verdeer over *le tafel. Zal ik u eens wat vertellen? U bent het, die haar vermoord hebt. t Er was een gemeene gluiperige uitdrukking m Zijn oogen. Ziji heeft zich met opzet laten vaL- len, omdat u haar eerst het hoofd op hol ge bracht hebt en daarna niets xneer 'met haar te deen wilde hebben. Ik weet precies boa dat zaakje in elkaar zat. U stuurde Jiaar briefjes met dien opgedirkfcen knecht van u; u hebt haar het hof gemaakt, blijkbaar met succes... Hij ging overeind (Zitten op zijn stoel. En ik kan me precies voor; Stellen hce dat geschiedenis je afliep, eindigde hij met een afschuwelijken grijns. Toen het haar ernst werd, hebt u haar uitgelogd, dat Ze zich geen gekke dingen in het hoofd moest halen, want dat zij lang niet goed genoeg .voor u was, omdat u een gentleman bent en zij maar een arm carcus- meisje, heel aardig voor een koot avontuurtje. En klat heeft dat arme kind zich zoo aamgetrokken, dat ze Zich... Enfin, ik heb het u al gezegd,. De hatelijke woorden van den bezoeker, waarm ongetwijfeld toch een kern van waarheid lag, trof fen Rorie als zweepslagen en deden het gebeurde van de vorige week weer in geuren en kleuren rn zijn herinnering opleven.. Hij was bleek geworden en achter zijn rug balden zijn handen zaoh. tot '(vuisten. Hij gaf zich er rekenschap van, dat Sherny zoo goed als zeker niet op fde hoogte was van hun huwelijk. Anders zon hij deze troef wel direct hebban uitgespeeld. Hij wendde zich naar afijn bezoeker. TTn]£rt vooral niet denken dat u mij met zoo'n v§rnai kunt overbluffen, zei hij uiterlijk kalm. U kunt veel beweren, maar niets bewijze,n. U zegt, dat Rosalie het kostte hem moeite dien tnaam in tegenwoordigheid van dezen mensch over de lippen te brengen zich m!et opZet liet vallen, aus zelfmoord pleegde, omdat ik haar slecht behandeld heb. Maar als dit allee ie, waarvoor u kwam, da» kunt la wel weer vertrekken. Bewijzen hebt ge niet. Roadie strekte de hand uit niaa» de bel. Sherny was overeind gesprongen en hield Roric's 'hand terug Geen bewijs? schreeuwde hij. Geen bewijs? Was uw gezicht op den avond van het ongeluk geen be wijs? Was uw heele gedrag niet meer dan voldoen de bewijs? Ieder van de omstanders zal het kunnen bevestigen wat ik zeg. Al had Rosalie ook geen woord gesproken het arme kind. Al praatte hij ook nog zoo aangedaan, Rorie had Sherney's grove truc direct doorzien. Hij' zag de ge forceerde uitdrukking van smart op de gemeene tronie van den kermisgast, toen deze huichelend vervolgde: Maar zij dacht er niet aan u de schuld te geven, met haar laatsten adem probeerde zij u nog vriji te pleiten terwijl ze ineenkromp van pijn. Ze was zoo dapper als een man. het arme, kleine ding Rcrie's adem ging zwaar. Het was hem. of die man daar hem bij de keel greep en hem met geweld te rugsleurde naar dien vreeselijken avond; of hij hei' dwong hij het doodsbed van zijn vrouw te staan on haar martelende angsten en smarten te zien. Toen hij weer sprak klonk zijn stem heeach: Hoeveel verlangt u? Hij kon het niet langer uithouden; hij: had Jiet ge voel alsof hij; alles zou willen geven ony maar van dien verschrikkelijken kerel bevrijd te zijn. om te ontkomen aan de herinneringen, die op. hem aan stormden. Zijn zefbeheersching en zijn vermogen om helder door te denken waren verdwenen; het berouw en de knagende zelfkwelling van den avond van Ru salie's dood waren opnieuw over hem gekomen. Hoeveel verlangt u? vroeg hij nog eens. Hij was niet dapper genoeg, om zijn zieleleed. waarvan zijn eigen zwakheid de oorzaak was. als een man, die de consequentie van zijn daden aanvaardt te dragen, Hij zocht het af te koopen. Eindelijk kunnen we dan eens verstandig pra ten. Sherny ging gemakkelijk zitten en haalde zijn sigarettenkoker voor den dag. Hij presenteerde Rorie maar deze weigerde abrupt, woedend om 's mans vrijpostigheid en ongegeneerdheid. Sherny zelf stak een sigaret op en legde den afgebranden lucifer op het aschbakje. Laat ons kijken, zei hij', terwijl hit aan zijn ruige borstelige wenkbrauwen plukte: Wat dacht u van 500 pond? Hoeveel? Wordt vacrolgd. seldorf moet hij twee Amerikanen opgelicht hebben voor 2700 dollar. Reeds in zijn jonge Jaren was hij werkzaam als zakkenroller. Het verhaal zwijgt over den gemoedstoestand van de bruid nu zii od zulk een sensationeels wilze haar „Fassadenklet'erer" verloren beeft. Maar waar schijnlijk is niet de justitie de eenige verheugde l ONGEREGELDHEDEN MET DE CHINEEZEN IN NED. O.-INDIë. Uit Bandoeng, 5 Mei. Het O. I. D. „De Preanger Bode" ontving een telegram uit Bandjermasin over een huiszoeking bij1 Chineezen in de afd. Sama- rinda (Borneo). Er werden belangrijke stukken in be slag genomen, waarna eenige arrestaties volgden. Toen de arrestanten naar het politiebureau zouden worden overgebracht, kwam de toegestroomde me nigte in verzet. De politie en de militairen werden van alle kanten aangevallen. Er moest ten slotte van de wapens gebruik gemaakt worden. Twaalf Chi neezen werden neergelegd; verscheidenen zijn er ge wond. Nader wordt uit het Samarindasche gemeld, dat men hier te doen heeft met een actie van de Kwomin- I tang. Het optreden van de politie stond hiermede in verband, naar inderdaad is gebleken, Twee vooraan staande leiders zijn gearresteerd. Bij het overbren gen naar het politiebureau deden de Chineezen po gingen, zooals gemeld, om de arrestanten te bevrij den. Hierdoor werd de gewapende macht gedwongen tot krachtiger ingrijpen. De escorteerende militairen moesten noodzakelijkerwijze gebruik maken van hun geweren. Behalve het reeds geseinde aantal dooden zijn er 25 gewonden, onder wie eenige inlanders. Er werd geen enkele Europeaan getroffen. Het incident moet beschouwd worden als geheel op zich zelf staande. INFLUENZA IN HET JOEKON-GEBIED (ALASKA). Uit Nome fAlaska). 4 Mei. Een ernstige influ- enza-epidemie op groote schaal woedt thans in het Be- nedenstroomgebied van de Joekon. Er is geen me dische hulp dichterbij dan 4 500 K.M., te Nome. Bijna alle menschen zijn ziek, zij hebben naar Nome geseind om toezending per vliegtuig van dok toren en medicamenten. ERNSTIGE ONTPLOFFING TE HAVANA. .Uit Parijs, 5 Mei. De bladen melden uit Havana, dat bij een ontploffing in een kruitfabriek veertig personen werden gedood en honderd gewond. EEN KONINGSDROOM. Het terugverlangen naar den goeden ouden .tüd met koning en troon, hofstaat en koninklijke heer lijkheid. is nergens zo sterk als in het Poolsche dorp. De werklooze Jozef Szeewzyk, die zonder brood; en eenig uitzicht op een betere toekomst was. was goed op de hoogte met den denkwijze en het gevoel van de boeren in Miloszka. onder wie hij leefde. Hij wilde deze geestestoestand te zijnen dienste aan wenden en stelde „documenten" samen, die van ko ningszegels voorzien waren om ook de ongeloovigen en schroomvalligen van de echtheid zijner aanspra ken te overtuigen. Aldus uitgerust, verklaarde hij den boeren kort en bondig, dat hij een afstammeling was van den Poolschen koning, maar voor de ver volgingen van zijn vijanden gevlucht was. De repu- blilceinsche regeering wilde hem onder elke omstan digheid te pakken zien te krijgen en daarom vroeg hij om een sohuilplats. Oud en jong. boeren en boerin-» nen. allen liepen uit. om „den koning" te zien. Een lijfgarde van 50 man werd samengesteld. Eenige dagen later verklaarde hij. dat hij op zijn geboorte dag een manifest tot het volk wilde richten. Daar hij echter voorloopig nog geen gebruik kon maken van de troonzaal, moest hij zich voorloopig met de pachthoeve van een landeigenaar, die zich op dat oogenblik in Warschani bevond, tevreden stellen. Op recht feestelijke wijze trok zich de lijfgarde, die in middels tot honderden personen was aangegroeid, voor de pachthoeve tezamen. Onder den vrijen blauwen hemel hield „de koning" een voorloopige bijeenkomst. Het tot nog. toe gelukkige avontuur ver hoogde de koninklijke moed niet weinig en de lie veling van het volk besloot, de hoeve, welks beheer der de plaats niet goedschiks wilde af9taan. met ge weld te nemen. Eefa zware strijd met knuppels, mes sen en bijlen dreigde te ontbranden. Binnen de mu ren van de hoeve maakte men zich tot de verdedi ging gereed en toen de geestdrift van de koningspar- tij" steeds meer aanzwol, telegrafeerde men naar Warschau aan den eigenaar. De boeren drongen ten slotte de hoeve binnen: de zaal werd met tapijten behangen en in het midden werd een troon opgesteld. De troonsopvolger nam. gekleed in het purper, en met ridderorden omhangen, op trotsche wijze bezit van de zoo juist ingerichte troonzaal. Maar niet lang duurde het. of de eigenaar keerde met een sterke politiemacht terug; eenige schoten knalden, die voldoende bleken te zijn om de koningsgezinde boeren op de vlucht te jagen. De „koning", die niet van zijn troon had willen wijken, werd geboeid naar de gevangenis gebracht, waar al heel spoedig bleek dat de Poolsche troonopvolger niemand anders was dan de werklooze Jozef. Maar de boeren gelooven nog steeds in het uur van de bevrijding van hun koning en heerscher en zien in de wraak der re publikeinen een beproeving Gods. die men geduldig moet dragen. Overigens zijn ze niet veel dommer dan het hoopje uitgelezen Duitsche studenten van laatst die aan den .koningszoon" Domela geloofden en eerst veel later tot de ontdekking moesten komen, dat ze door een buitengewoon handige oplichter lee- lijk bij' de neus waren genomen. „Dat automobielen in de gevangenis niet te krijgen zijn, is tenslotte begrijpelijk," zei Balsa tot den agent van politie, die hem uit de rechtszaal geleidde. „Maar hoe een jong en sterk mensch twee jaren lang zon der meis j e moet 'leven, dat kan ik niet begrijpen. De wet zondigt door de dwang van de onthouding te gen hoogere zedenwetten. De wet werkt de immora liteit in de hand. Het gerecht moest eigenlijk wegens het bevorderen van ontucht aangeklaagd worden. Heeft U zich dat wel eens een enkele maal voor oogen gesteld, mijnheer de inspecteur?" Ja. zoo sprak Balsa, die een goede schoolopvoeding gehad heeft. De agent van politie lachte, terwijl zij samen door den zonverlichten corridor van het paleis van justitie gingen. Deze kerel is gek, dacht hij. maar wat hij zegt. is toch niet zoo heel bezijden de waar heid. Intusschen liet Balsa zijn oogen alle kanten heengaan, naar rechts, naar links, naar onder, naar boven, de een in het leven en de andere in de ge vangenis. „Ik wil mijn oogen toch nog éénmaal te goed doen" sprak Balsa. „Ach, die Parijsche straten en die Pa rijsche meisjes! Twee jaar lang zal ik niet meer zien. wat een rok draagt, en toch maar voor den duivel, wat is dat^ daar beneden, die slanke daar, met dat blonde kopje, wat een In ware verrukking bleef 'Balsa voor het venster 3taan en de agent kon niet nalaten ooki eens naar beneden te kijken op de binnenplaats waar ech ter alles, behalve een blond meisje, te ontdekken was. Welnu? wilde de agent van politie tegen Balsa zeggen, maar die was reeds zijwaarts in één van de vele gangen verdwenen. Hij had blijkbaar de juiste snaar in de ziel van een Fransch agent van politie aangeroerd. Op. de straat moet 'Balsa blijkbaar dadelijk weer een onbeheerde automobiel hebben gevonden, want tot nog toe heeft de politie hem niet terug kunnen vinden. En nu weet men meteen waarom' dat meisje, waar over in het begin gewaagd werd. zoo moeilijk was te omschrijven. BALSA EN HET MEISJE. Boe het meisje er bil te pas kwam. zal eerst aan het einde worden verteld. Dit meisje is niet zoo ge makkelijk te omschrijven. Maar Balsa is een per soonlijkheid, die in ons verdorven tijdperk vlugger te begrijpen zal zijn. Balsa is een enthousiast vriend van de sport, een goed chauffeur, wien geen enkel merk vreemd bleef, en die ze allen bestuurd heeft want hij heeft gedurende twee jaren elke automobiel gestolen, die hij onbeheerd op straat zag staan. Hii werd van Madrid, waar hij1 geboren is, tot Parijs vervolgd, maar nooit gevangen, omdat hij de politie altijd; nog op het laatste oogenblik wist te ontsnap pen. Totdat hij eindelijk aan de Quai d'Orsay te Pa rijs door zijn noodlot achterhaald werd. omdat hij niet wist. dat op een anders goed te passeeren bocht in den weg het asphalt nu opgebroken was. Over deze vervloekte opbrekerij inde Parijsche straten hadden zich reeds al zoovelen geërgerd. Het laatste slachtoffer nu is Balsa. Hij nam het nog al gemoede lijk op en liet zich rustig wegvoeren, ook al omdat hem niets anders overbleef. Hij zat nu geduldig twee maanden in voorarrest on werd, omdat zijn zonden- register nogal omvangrijk was. tot twee Jaar gevan genisstraf veroordeeld. En nu treedt het meisje op. Balsa is een buitengewoon levenslustig man. dien de gevangenisbewaarders en de gendarmen en zelfs de rechter gaarne mocht lijden, Juist omdat hij zoo lustig was. Dat hij de cel inging, daarover klaagde hij allerminst, dat is het noodlot, maar dat hij tusschen de vier muren van zijn kerker voor loopig geen automobiel meer zou ontmoeten en geen meisje meer tot verstrooiing zou mogen verwachten, maakt hem een beetje zwaarmoedig. VOOR DEN NIET-POLITIEKEN SMULPAAP. Sedert de vrouwon in Engeland politieke rechten hebben verkregen, zijn hun de mannen niet politiek genoeg mere. Inplaats van zijn heilige stemplicht te vervullen, brengt datzoogenaamde sterke geslacht den kostbaren verkiezingsdag, dood op de> club of met op patrijzen te jagen. Zoo ongeveer oordeelden de politieke dames van Edmonton. die er zich het hoofd over braken, hoe den man weer op het po litieke pad, waarvan hij zoo schromelijk dreigde af te dwalen, terug te brengen. Dit kon. meende men, alleen, door den man de politiek wat „smakelijker" te maken. Nadat dit vaststond, was het lokmiddel heel gauw gevonden. Besloten werd op den verkie zingsdag een maaltijd aan te richten, waaraan de allerbeste koks hun kennis zouden hebben toe bijge dragen, maar met de bepaling, dat alleen die man nen er aan mochten deelnemen, die het bewijs kon den leveren, dat ze hun stemplicht vervuld hadden. Hiermede gelooven de Edmontonsche dames te be reiken. dat ook de metapolitieke mannen zullen be grijpen, wat zij hun vaderland schuldig zijn. EEN. DIE 4624 KINDEREN OP DE WERELD GE BRACHT HEEFT. Een vroedvrouw in Hongarije, in de stad Györ, heeft in] den tijd van vijftig jaren bij de geboorte van 4624 kinderen hulp verïeeend. Een gansche stad zong ter harer eere het 'lied van de brave vrouw. De we duwe Wilhelm Gold is tachtig jaar geworden en op dien dag werd haar een feest bereid waaraan zelfs grootvaders en grootmoeders, wien zii den weg .in de wereld gebaand had. deelnamen. Het was een feest, dat we] in een sprookjesboek vereeuwigd had kun nen worden. In de glazen pronkkoets van den bis schop werd zij rondgereden en tenslotte naar het stadhuis gebracht waar een duizendkoppige menigte de jubilaris een ovatie bracht. Een heele schaar van feestredenaars, onder wie een stad saf ge vaardigde, bij wiens geboorte juffrouw Gold geassisteerd had. hul digde de verdiensten van de brave vrouw, die dezen bescheiden op de moeders van de door haar ter we reld gebrachte 4624 kinderen overdroeg, want wat ge ven de schoonste vroedvrouwendeugden. wanneer de *hioeder (en misschien ook de vader) nieten zoo voort. Tenslotte werd aan juffrouw Gold het ge schenk van de stad. een bedrag van 2000 pengo, over handigd. Dan liet men haar weer plaats nemen in het bisschoppelijke rijtuig, waarin ze weer naar haar woning werd gereden. Daar werd zij door een bode opgewacht die haar hulp inriep voor de geboorte van het 4625ste kind.

Schager Courant | 1927 | | pagina 10