Alititii Nieiws- De zitting der Econo= mische Conferentie. Zaterdag 7 Mei 1927. 70ste Jaargang No. 8045. Eerste Blad. Bakker's koffie en Bakker's thee Binnenlandsch Nieuws. SCHACER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, /orden Adver- tentiön nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TISN van 1 tot 6 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN. Te Genève wordt op het oogenblik een internatio nale conferentie gehouden ter bespreking van1 den nog altijd' heerschenden economischen oorlogstoe stand. 'Deze conferentie, die vóór den. grooten wereld oorlog zeer zeker een stevig bolwerk tegen den vloed van politieke conflicten geschapen zou heb ben,, wordt dus eigenlijk twintig laar te laat gehou den. Vier jaar van een vertwijfelden strijd en acht jaren van den ergsten economischen nood, ondanks de stevig gefundeerde volkseconomie op de wereld, hebben de volkeren ervan overtuigd, dat hun econo mische belangen hen in zekeren zin niet alleen schei den. maar ook in vele opzichten tot elkaar brengt; dat reeds de bijlegging van misverstanden en over vloedige tegenstellingen hun economischen toestand buitengewoon sterk verbeterd en hun economischen en politieken vrede op een zoodanige wijze kan ver sterken zal er veel toe bijdragen, dat de uitbarsting van een nieuwen oorlog, zoo niet onmogelijk, dan toch uiterst onwaarschijnlijk gemaakt wordt. Reeds voor den oorlog hadden, trots werkelijke of schijnba re bloei in bijna alle landen, de problemen, waar mee zich op. het oogenblik de wereldconferentie be zig houdt, zich aan de gemeenschap opgedrongen. De basis ontbrak echter, welke aan de enkele landen, die eikaars wederzijd9chen steun zoo hoog noodig hadden, als grondslag voor gemeenschappelijke be sprekingen had kunnen dienen. De Volkenbond heeft daardoor, waar hij' voor de eerste maal dp gelegenheid tot het houden van een samenkomst van de vertegenwoordigers der belang rijkste 47 naties heeft geschapen, een nieuw bewijs van zijn bestaansnoodzakeliikheid geleverd. Hij heeft landen, die door meer tegengestelde belangen gescheiden, dan door gemeenschappelijke belangen verbonden zijn. op deze conferentie tot elkaar ge bracht en voor hen den weg tot verzoening reeds sedert lang vrijgemaakt. Anderzijds mag de uitbrei ding van het werk van den Volkenbond op het ge bied der economie voor de vergrooting van zijn in- vloed zich belangrijk genoeg achten, dat hij zelfs bij een zeer gering resultaat van deze economische conferentie verder voor de internationale toenadering op economisch gebied met alle kracht zal arbeiden. Hij zal dit doen, om de enkele landen die zich tot nog toe op den achtergrond hielden, van de noodza kelijkheid van. de internationaliseering hunner eco nomische politiek te overtuigen en ze uit hun ver- dooving wat op te wekken. Natuurlijk kon moeilijk verwacht worden, dat reeds op de eerste dagen een grooten indruk van de moge lijke resultaten verkregen kon worden. Niettemin is echter na de eerste debatten een1 zekere twijfelachtig heid bij sommige landen min of meer naar voren getreden, alhoewel hieruit geenszins de conclusie moet worden getrokken, dat deze conferentie geen *ükel resultaat zal opleveren. Zij: onderscheidt zich van alle andere conferenties door den Volkenbond hierin, dat zij' niet een vastomschreven probleem heeft op te lossen, maar uit een geweldig warnet van vragen datgene te halen, wat de mogelijkheid van een spoedige oplossing aan de hand doet. Dit werk nu zal in een commissie aan de hand van een grooto verzameling materiaal worden voorbe reid. De Volkenbond beeft ongeveer zestig geschrif ten over de verscheidene der te behandelen problemen uitgewerkt. Jammer genoeg is de tijd voor deze voor bereiding te kort geweest, dat alles tot in de punt jes1 is nagegaan kunnen worden. Talrijke geschriften die voor een grondige oplossing van de moeilijke vraagstukken van zeer groote waarde hadden kunnen zijn. zijn zelfs tot op heden nog niet verschenen. Dit zal zeer zeker van niet geringen invloed zijn op de huidige conferentie, in dien zin. dat de bespre kingen er heel gemakkelijk door vertraagd kunnen worden Na een inleidende rede van den Zweedschen eco noom. professor Gustav Cassel. die een zoo spoedig en zoo vèr gaand mogelijke ontwapening in don nog altijd heerschenden economischen oorlogstoestand bepleitte, kwam. nadat nog enkele gedelegeerden hun inzicht uiteen gezet hadden, de Nederland se h e gedelegeerde, de gewezen hooge commissa ris van den Volkenbond voor'Oostenrijk en oud-bur gome ester van Rotterdam, dr. Zimmerman. aan het woord. Deze stelde Amerika als voorbeeld, wiens een heid die daar heerscht. hij vergeleek met de ver deeldheid in Europa. Hij verklaarde, dat de tegen woordige economische toestand in de Vereenigde Maten bijna als een ideaal-toe9tand kan worden be- sctiouwd. Als voornaamste oorzaak van dezen goe den economischen toestand noemde Dr. Zimmerman het ontbreken van tolbarrières. waardoor een snelle ontwikkeling van den welstand in de Vereenigde Ma'en mogelijk was. Voor Europa kan dit een voor beeld zijn. Amerika heeft in de eerste plaats zijn bloei en we!vaart te danken aan den bijzonder heilzamen in vloed. uitgeoefend door de grootheid van de eenheid van productie en consumptie, door de krachtige or ganisatie der monetaire en financieels instellingen, en uoor het rationeels stelsel der verkeerswegen en ::?:i0,er™ddele"- een gebied dat zich uitstrekt tusschon twee Oceanen op een afstand van 5000 K.M'. ••n« ion -V,® en landbouw een nationale markt vani wu millioen inwoners. Deze markt is niet ver- 0 grenzen; menschen en goederen circu- &eF ^Uelük. spreekt er dezelfde taal. neett dezelfde gewoonten en dezelfde behoeften. Het n??viiïï m' wlrkt er 0ver heel de uitgestrekte op- van.Ahet grondgebied en de economische wordt er gestimuleerd door een net van ni+oS!^0^611' ?at «^onstrueerd is en dat wordt tw naar <ie beh°ftften van het enorme geheel, riii/'^1?liriermari herinnerde verder nog aan Oosten- ophmiw ilan weet' dat de «uancieele wedsr- ee-P yoldongen feit geworden is. stabiela "Mifi1® Weer een land *ew<>rden met een sianieie valuta en een evenwichtig budget. Maar uit Bijzond. Vrijw. v. d* Landstorm. LANDDAG op Zaterdag 14 Mei, op het Gemeentelijk Sportpark te Alkmaar. Vrijwilligers: vrij entree met één Dame. Particulieren: f 1.80, f 1.20, f 0.60. Zie de Aanplakbiljetten en Programma's. de mededeeling. die van de Oostenrijksche regeering is ontvangen, blijkt dat de economische toestand la^^ niet zoo gunstig is als de monetaire en financiee'le toestand, hetgeen slechts kan worden bevestigd door allen, dieden huidigen stand van zaken kennen. Niet alleen Oostenrijk 'lijdt, maar alle landen van Midden-Europa. Deze monarchie vormde bijna een ideale economische eenheid. Op politiek terrein wa ren er veel verschillend en was er zelfs vijandschap, maar op economisch gebied gaf de monarchie een beeld van harmonie en samenwerking, die haar wor tels vonden in een samenwerking van meerdere eeuwen en die schenen voorgeschreven door de geo grafische ligging. De economische samenwerking tusschen dé landen van Centraal Europa is volgens Dr. Zimmerman noodzakelijk voor de wederopheffing van ons conti nent en hij hoopt dat deze conferntie een stap nader in de richting van dit goede doel zal beteeke- nen. De tweede Nederlandsche gedelegeerde, Co- lijn, behandelde twee vraagstukken, die naar zijn meening het hoofdprobleem voor de bestaande moei lijkheden zijn. Ten eerste de tariefmuren en in de tweede plaats het feit, dat in de handelsverdragen de tarieven niet worden vastgesteld. Verlaging van de invoerrechten, totdat deze het karakter van fiscale rechten dragen en terugkeer naar het systeem van handelsverdragen op langen termijn, zooals dit aan het begin dezer eeuw bestond, is volgens spreker het doel, waarnaar men moet stroven. EERSTE ALKMAARSCHE EIECTRISCHE KOFFIEBRANDERTEM THEÊHANDEL C.BAKKER EZH. ALKMAAR TEL INTÈ'RC, 73 0 in kwaliteit onverbeterlijk. DE MOORD AAN HET BEZUIDENHOUT. De Haagsche, Rotterdamsc'he en Zwijndrechtsche politie hebben, aldus de N.R.Crt.: de vorige week een drietal drukke dagen gehad., toen ze dachten den al zoo lang gezochten moordenaar van het Bezui- denhout te pakken te hebben. Dag en nacht is ge werkt, om een aantal merkwaardig kloppende gege vens door den dader zelf aan het licht gebracht, te controleeren ente toetsen, het resultaat van alles was echter, dat de arrestant, die de schuld op zich had genomen, Vrijdagnacht plotseling in schreien uitbarstend, moest toegeven maai' een rol te hebben gespeeld en zoo onschuldig aan den moord te zijn als een pasgeboren kind. Zucht om zich belangwek kend te maken had hem, verslinder van detective verhalen, ertoe gebracht, de rol van moordenaar te spelen. Eonigen tijd geleden kwam bij de politie te Rot terdam een brief in, geteekend ILouise de P., (de familienaam niet voluit) waarin werd medegedeeld, dat als men den moordenaar van mevrouw Wilk wilde vinden, men maar eens moest zoeken aan een met name genoemden weg onder Zwijndrecht. Na tuurlijk wordt in een zaak als deze goen enkele kleinigheid veronachtzaamd en dus werd de politie te Den Haag met den brief in kennis gesteld en kreeg de politie te Zwijndrecht opdracht een onder zoek in te stellen. Op het aangegeven adres bleek echter een eerzame landbouwer te wonen met zijn vrouw en een dienstbode en knecht, die allen te goeder naam en faam bekend stonden, en op wiens gedrag niets viel aan te merken. De aanwijzing werd dus als zonder beteekenis beschouwd. Maar eenigen tijd later werd in Zwijndrecht in gebroken, bij welke inbraak brand was gesticht. Er was in den laatsten tijd 'herhaaldelijk in het tegen over Dordt gelegen plaatsje ingebroken en de politie toog weer ijverig aan het zoeken. Een dochtertje van de bewoners van het laatste pand, waar de inbraak met brandstichting had plaats gehad, had den avond te voren den knecht van den landbouwer K., zelf genaamd v. B., in de buurt van haar woning gezien. Zij deelde dit mee aan de politie, die v. B>. aanhield, vingerafdrukken nam' en ■tot de conclusie kwam, dat v. B. den brand had ge sticht. v. B. bekende do inbraak en deed dat in een fan tastisch relaas. Hij had omgang met twee vrouwen van verdachte zeden te Rotterdam, die 's nachts per auto uit de Maasstad kwamen, met hem de inbra ken pleegden en dan 's morgens voor dag en dauw weer naar Rotterdam togen. Naar de namen van zijn vriendinnen gevraagd, gaf v. B. op Agatha V. en Louise de P. Die laatste naam riep bij de Zwijndrechtsche poli tie de herinnering weer op aan den ingekomen brief betreffende den moord in Den Haag. Den boerenknecht werden de duimschroeven aange legd enhij bekende er aan debet te zijn. De Haagsche politie werd onmiddellijk op de hoogte ge bracht, en commissaris Kramer nam persoonlijk 't verdere onderzoek ter hand. v. B. verklaarde per auto naar Den Haag te zijn gegaan met zijn twee vriendinnen, zij waren naar binnen gegaan, in de woning van de ongelukkige vrouw, hadden haar ge dood en beroofd, terwijl hij zelf op den uitkijk stond en spoorslag was men met den buit van f72 weer naar Rotterdam getrokken. Het kwam er nu op aan de twee vrouwen te Rot terdam te vinden. Merkwaardig vooral was het, dat op 'n dag in December of Januari, dat wist boer K. zich niet zoo precies meer te herinneren, v. B. een maal des Zaterdags verlof had gevraagd om naar Den Haag te gaan en des Maandagsmjiddags was te rug gekomen. Men herinnert zich, dat de moord op een Maandagmorgen is geschied. De Rotterdamsche recherche, die al dadelijk niet veel geloof aan de verhalen van v. B. sloeg, heeft haar uiterste best gedqan om de twee vrouwen te vinden. De arrestant had een adres op den Schiedam- schen dijk opgegeven, waar hij des nachts met de vrouwen vertoefde. Op dat adres bleek echter een kleine drukkerij te zijn gevestigd. En wie men ook vroeg van alle met de bevolking van den Dijk ver trouwden, vrouwen wier naam geleek op de opge- gevene, of wier signalement klopte met de beschrij ving, die v. B. gegeven had, bleken onvindbaar. Wel was weer juist 'n ander gedeelte van 's mans relaas, nl. dat hij een maand lang met een der vrouwen zijn en haar fiets gestald had ergens op den Lin ker Maaroever. Toen men v. B. het vuur wat nader aan de schenen ging leggen, is hij na een langdurig verhoor door de mand gevallen en deed hij de bekentenis zelf het gruwelijk feit te hebben gepleegd. Wel was een der vrouwen naar Den Haag mee geweest, had zij in haar tasch de bijl meegedragen, waarmede de winkelier ster was afgemaakt. Zelf had hij de winkelierster zes tien slagen met dat voorwerp op het hoofd gegeven. Men moest in Zwijndrecht maar eens zoeken, daar lagen in zijn koffer een met hloed bevlekte jas en broek en een garbardine pot. Onmiddellijk deed de Zwijndrechtsche politie huiszoeking en inderdaad kwamen de kleeren. die de sporen ervan droegen, dat men gepoogd had ze uit te wasschen, met bloed be vlekt. te voorschijn. Dit was dan toch wel zeer over tuigend. Steeds bleven echter de gezochte vrouwen onvind baar, het onderzoek werd met kracht voortgezet en toen bleek en daarmee viel het heele verhaal in elkaar dat verdachtes reis naar Den Haag in De cember had plaats gehad en niet in Januari. In tegen woordigheid van verschillende rechterlijke autoritei** ten en nadat hem een portret was getoond van een te Rotterdam wonende juffrouw V. wier naam de zelfde was als die verdachte had opgegeven, slechts de voornaam klopte nietl. heeft hij toen, in het nauw gebracht door de aanwijzingen die tegen zijn bekentenis pleitten, bekend het heele verhaal te heb ben gelogen. De leugen moet zoo overtuigend aan den dag ge treden zijn, dat men in Den Haag met het heele ge val zich niet verder bemoeien wil do Zwfjndrcht- sche politie is daarop met haar arrestant weer huis waarts getogen. Schrijfproeven hadden bovendien uitgemaakt, dat verdachte, zij het met een verdraaide hand, zelf de brieven had geschreven, die de politie op zijn spoor brachten. Het bloed in zijn kleeren moet bij een of andere slacht daarin zijn gekomen. De Zwijndrechtsche politie heeft den vreemden fan tast, die bovendien ook nog een berooving hier in Rotterdam op zijn rekening had genomen, welke me dedeeling ook al weer onjuist is gebleken, en die toch op zijn minst genomen een ernstige psychopaat moet zijn, natuurlijk gehouden in verband met de in braken en de brandstichting. geef dooront Hols' ODtokuoader 'dat alle» bevat o« da groei te bevorderen, •amengeateld met Melkpoeder, Eigeel, Gist en Levertraan, woordoor riekte ca atcrfgcvallen bijna uitgesloten. ftWMVCrvOCDCGTAbCien XJbaaXiSP Vraagt Uwen winkelier. PULLMANTREIN PARIJS—AMSTERDAM. Met de noodige plechtigheid en feestelijkheid is in- gewijd het rijden van den eersten zoogenaamden Pullman-trein van Parijs naar Amsterdam. Do correspondent der N. R. Ct vertelt daarover het volgende: Uit Amerika hoort men zoo af en too van do moeite, die de spoorwegen daar doen om door miliardairs- overdaad den verfijnden smaak, of in lk geval de wel gevulde portefeuilles van hun passagiers te stree- len en het woord Pullman-trein heeft voor onze ooren een klank gekregen, die voorstellingen oproept van een summum van gerief, van treinen, die geen treinen meer zijn, zooals men die in Europa gewend is, maar comfort op wielen, waar men alles-vindt dat men in zoo'n bestek maar verwachten kan, van de radio-telefoon, die den tijd kort en het mogelijk maakt ook onder de hand weg zaken te doen, tot de steno typiste, die de correspondentie opneemt en uitwerkt, zoodat de post geteekend kan wezen eer men zijn be stemming heeft bereikt, om van allerlei meer alle- daagsche attracties, zooals de Fransche keuken, de barbershop, de manicure binnenkort misschien zelfs 't Turksche bad of zooiets (want men kan in Amerika nu eenmaal nooit weten), maar niet eens te spreken. Voor den gemiddelden Europeaan, die het met zijn meer bescheiden trein doet en er niet eens erg on tevreden over is, zijn dat sprookjes van wier werke lijkheid alleen zij iets te zien krijgen, wier reizen hen voert op de lijnen van de groote Europeesche exprestreinen of van den beroemden train bleu, die langs de Riviera of daaromtrent moet rijden. Maar dat is tenslotte slechts een beperkt publiek. Tot dus ver tenminste. Want nu binnenkort krijgen ook wij hier over Hollandschen bodem, zooals men heeft ge lezen, een heuschen Pullmantrein, misschien dan niet zoo uitermate geraffineerd als die Amerikaan- sche Pullmantreinen. waarvan wij: hierboven hebben gesproken, maar toch een heel mooie trein, zooals nen permiitteeren, omdat men waarlijk.' geen milliarw trein, dien iedereen zich nog wel af en toe zal kun nen prmitteeren, omdat men waarlijk geen milliar- dair behoeft te wezen om er mee te reizen. Wij hebben al eenige korte berichten gegeven over dien nieuwen trein, maar kunnen er nu wat meer van vertellen, omdat wij het genoegen gehad heb ben den inwijdingsrit ervan, die gisteren tusschen Parijs en Amsterdam heeft plaats gehad, als gast van de vier erbij betrokken maatschappijen, de Fran sche Compagnie du Nord, de Belgische en Neder landsche Spoorwegen en de Compagnie der Wagons- Lits, mee te maken. De trein wachtte haar passagiers om 8.20 aan het Gare dn Nord te Parijs. SPROETEN komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot SPRUTOL. Bij alle Drogisten. In de rijtuigen van de tweede klasse met keuken zijn er 38, in die zonder keuken 51, in die van de eer ste resp. 24 en 32 plaatsen. Het grootere aantal plaat sen van de tweede klasse vindt zijn verklaring hierin, dat in de eerste klasse ter weerszijden van het gang pad uitsluitend enkele plaatsen zijn en in de tweede klasse op ééne zijde ook dubbele. Wij vertrokken uit Parijs met schitterend weer en het laat zich dan ook verstaan, dat de reis door het prachtige Fransche en Belgische landschap een door loopend genoegen was. Ons eigen land ontving ons met een betrokken lucht. Te Esschen hadden wij van locomotief verwisseld, omdat de Fransche locomotief die ons tot zoover gebracht had, voor onze kunst werken te zwaar was. Een Nederlandsche locomotief, versierd met onze vlag en de Belgische en Fransche vlaggen, trok ons het Nederlandsche grondgebied bin nen. Tot ons genoegen bemerkten wij, dat de buiten- landsche tochtgenooten de schoonheden van ons land, de weidschheid van den Moerdijk met de vergezich ten over de lage lanen van Westelijk Noordbrabant en later de imposante Maas, de bijna uitgebloeide pracht van de bloembollenvelden wel wisten te waar- deeren en over het riviergezicht op Rotterdam en de bollenvelden bepaald verrukt waren. Nu nog iets over andere verdiensten van den nieu wen trein. Hij maakt de reis sneller. Het vertrek er van is (van 15 dezer af dus) gesteld op 12.15 van Amsterdam, 1.09 van Den Haag en 1.34 van Rotter dam. Men is dan reeds om 3.50 te Brussel en om 7.30 te Parijs. Een enorm verschil wanneer men rekent dat men nu (met den wintertijd wel te verstaan) van Den Haag naar Parijs van 8.30 tot 5.33 noodig heeft Het oponthoud te Brussel (te Antwerpen stopt de Etoille du Nord op de heenreis niet) is dan ook tot 10 minuten beprekt Visitatie en pascontrole vinden als in de andere treinen onder het rijden plaats. Van Parijs vertrekt de Pullman-trein 's ochtends om 11 uur. Aankomst te Rotterdam om 5.40, in Den Haag om 6.07. te Amsterdam om 7.0L De prijs is als voor het gewone biljet eerste en tweede klasse met f7.10 tot bijslag voor de reis 1ste klasse Amsterdam Parijs en f5.05 voor de 2de klasse. Van Den Haag en Rotterdam zijn de bijslagen resp. f 6.75 eerste klas^ se en f 4.70 tweede klasse, f 6.35 eerste klasse en f 4.55 tweede klasse. De eerste tedrukt dien hij van buiten maakt is dien van dèn RoninMijkeh trein. Inderdaad ziet hij er met Zijn fraai blauw en wit gelakt» wagens, die Jiet wapen van den Oonrpagnie des Wagons Ldta voeren, royaal pit. Green wonder, dat er ook te Parijs veel bekijks voor was. Hij bestand voor vandaag uit zes rij tuigen, met een bagagow. in de aelfdo kleur. Dit is als wij 't wel hel de gebruikelijke samenstelling. Op elke twee wagens is er een met een keu ken, van waaruit de twee wagens worden bediend. Ook in de tweed© Hasso^decïing heeft men deze „couplago". Er zijn alleen eerste en tweede klasse- wagens. Groot verschil hebben wij tusschen^ cLeze twee tniefc kunnen zien. Het eenige verschil ie, dat in tdb eerste klasse de gangpaden wat ruimer zijn, omdat daar por compartiment minder plaat sen voorkomen.. De inrichting van den trein kan men hot beat vergelijken met die van een zéér geperfectionneeoR- den restauratiewagen van het gewone type. Elke reiziger zit in een baaonder gemakkelijken leun stoel (in de tweede klasse met 'leer, in de eerste mot fluweel bekleed). Door de zeer breede ramen hoeft men oen prachtig ruim uitzicht op het land schap waar dcorhoen men rijdt. Do betimmering van 'don. trein is in alle opzichten af en bizonder 'gedistingeerd. Zij is geheel van bruin mahoniehout Telere reiziger heeft een fraai mahoniehouten ta feltje voor zich. De vakken tusschen de ramen aijn versierd met artistiek rmuiue'eriewerk, op _den vloer ligt in de eerste klasse om fraai tapijt, in de twoede klasse e n bedekking van rubber. Alle oamr parti.tren'en z\jn onderling versch"Ilend. Ook .in kleinigheden, zooals de sloten, de deurknoppen, de lampj'os, ja zelfs de aschbakjes en heb servies is itvim de afwerking en den inventaris van den trein de grootst mcgeGjko z>rg besteed. Men zit er dan ook als# in een salon. N" Het idee van een trein, waar men zioh maar jzfljn buurman moet schikkletii is er geheel uit. Eu mea kan er zoo heerlijk rustig slaaponl Een bizomdare attractie van den trein is nog, dat men om wat te gebruiken zijn plaats niet behoeft te verlaten. De keuken is Sij de hinl en men wordt op zijn plaats bediend.

Schager Courant | 1927 | | pagina 1