SchagerCourant FISK OVERZICHT Gisteren ZOMER Heden WINTER Qusck Quaker Tweede Blad. Bitmenlandseh Nieuws. WHAT'S IN A TYRE? Woensdag 11 Mei 1927 70ste Jaargang. No. 8047. van de In 1927 in Noordholland aan gelegde Rijkslandbouwproefvelden Hieronder volgt eenkorte beschrijving van het doel der in dit jaar aangelegde proefvelden en de plaatsen, waar deze te vinden zijn. A. BEMESTINGSPROEFVELDEN. 1. Ierproeivelden. Bij de heerèn C. Klerk Jzn. te Stompetoren en J. van der Oord te Schagerbrug, zijn, als voortzetting van de onderzoekingen van vorige jaren, ierproefvel den aangelegd, o-m na te gaan, welke tijd voor aan wending van ier als de meest gewenschte moet wor den beschouwd. Op het bedrijf van den heer Jb. Kaan te Anna Paulowna, zal de uitwerking van ier, aangewend door middel van de Plarth-onderbrenger, worden ge controleerd op bieten, in vergelijking met het uit strooien met behulp van een gewone ierkar. 2. Stikstofbemesting op hooiland. a. Bij een aantal proefnemers to Beemster wor den de meest bekende stikstofhoudende kunstmest stoffen op hooiland vergeleken, n.1. bij de heeren: P. Waal, Westdijk J. Kooij, Oostdijlc. J. v. Baar, Westdijk J. H. Köhne, Neckerweg L. Kröger, Rijperweg K. Zijp, Neckerweg TJ. Hartog. Middelweg P. Doets, Hobrederweg D. Willig. Purmerenderweg P. Koeman. Jisperweg C. Glijnis, Purmerenderweg M. Ruiter, Jisperweg. b. Verschillende hoeveelheden kalksalpeter zijn op hooiland aangewend bij de heeren J. Kossen en Lief hebber te Oude Niedorp. Op Texel heeft een overeenkomstige vergelijking plaats bij de heeren: A. Commandeur te Den Hoorn; Jb. Hin Hzn. bij Den Burg; J. Eelman Gzn. te Eier- land; J. Mantje te Dijkmanshuizen en C. Witte te 't Noorden. Bij laatstgenoemden proefnemer is tevens zwavel zure ammoniak in de proef opgenomen. c. Bij den heer K. Evers té Purmerland wordt de uitwerking op hooiland nagegaan van resp. zwavel zure ammoniak, norgesalpeter en ureum, in combi natie met een kalkbemesting. 3. Stikstofbemesting »p bonwland. a. Bij den heer L. H. Slotemaker, Vijfhuizen, Haar lemmermeer, wordt de uitwerking van 0 250 500 en 750 KG. chili nagegaan op suikerbieten, welke op dezelfde standruimte zijn geplaatst. b. Op de standruimte-proefvelden, genoemd onder D. zal deels een normale, deels een dubbele gift chili- salpeter worden gegeven, om den invloed hiervan te kunnen nagaan. c. Bij de heeren N. Geertsema en T. Hazekamp, Haarlemmermeer, worden chili- en kalksalpeter ver geleken bij suikerbieten. d. De werking van verschillende stikstofmeststof fen (zw. ammoniak, amm. chloride, en chili) worden, met die van kali- en superfosfaatbemesting, in de Bennemeer (bij Twisk) gecontroleerd bij de volgende proefnemers: F. Cha/tillon, P. Ham, J. Laan, G. Ham, W. Koster, W. Kweldam, P. Langereis, S. Poen, S. Baas en J. v. d. Ham. i. Kalkproefvelden zijn aangelegd bij de heeren Joh. de Veer te Schagen (op jong grasland) en W. Eriks te 'tZand (op groen te maken bouwland); bij eerst genoemde om structuur-verslechtering te voorkomen, bij laatstgenoemden proefflümer om te trachten de klaver beter stand te doen houden. 5. Bemestingswaarde van ondergeploegd bietenblad. De bemestende werking van bietepblad zal worden gecontroleerd bij de heeren A. Spaans te Kolhorn (op tarwe), Jm. Blaauboer te Kolhorn (op erwten met karwij) en G. Kistemaker te Kolhorn (op haver en erwten). B. VARIëTEITSPROEFVELDEN. 1. Tarwe. 1. Interprovinciale proefvelden zijn aangelegd bij de heeren: a. M. C. van der Laan te Stompetoren, met de soorten Wilhelmina, Imperial 2a, Millioen III, Mans- holt III en W.E.P. b. M. van Gaaien, Hoofdvaart, Haarlemmermeer, met de soorten Wilhelmina, Strubes Dikkop, Gen. van Stocken, Standaard, Pantser III, Ridder- en Kroon tarwe. c. G. Kroon, Abbenes, Haarlemmermeer, met de soorten Wilhelmina, Victoria, Concurrent, Batauwe en Wageninger. -2. In samenwerking met deZaaizaadvereeniging Anna Paulowna (Z.A.P.), is bij den heer J. C. Geer- ligs, aldaar een proefveld aangelegd met de volgen de 20 rassen: Wilhelmina, E.W.C. Ia, Millioen II, Batauwe, E.W.A.A., Strube's Dikkop, Kruisingangel, W.E.P., Victoria, Concurrent, Imperial Ila, Selectie Imperial Ila, Algebra, Millioen III, Mansholt III, Kroontarwe, Gen. v. Stocken, WXImperial III, No. 65 1926 en Baltikum. 3. Verder zijn nog de volgende rassen Uitgezaaid bij de heeren: a. P. M. Burmann te 'Stompetoren; Kruisingangel, Wagenmgen en Imperial Ila. b. A. j. Barendregt te Schermerhorn: E.W.A.A.; Victoria en W. X E.P. c. P. Visser te Wieringerwaard: Wilhelmina; W X E.P. en Imperial Ila. 2. Haver. 1. Interprovinciale proefvelden rijn aangelegd bij do heeren: a. Jb. de Boer te Stompetoren met de volgende "assen: Zege, Hylkema's Record, van Citters, Strube's Schlanstedter en Svalöfs Sterhaver. b. A. Jansen te Stompetoren met Zége, Kirche's *ele haver, v. Lochow's gele haver 9a en Weibull's Echohaver. 2. In samenwerking met de Zaadtclorsvereeniging Waard en Groet", zijn dezelfde rassen als bij den jroefnemer Jb. de Boer te Stompetoren uitgezaaid )ij don hoor G. Kistomaker te Kolhorn 1. Gerst. In samenwerking met. de Z.A.P. zijn de volgende proefvelden met zomergerstrassen aangelegd bij den h-wr C. D. Rexelmau t« Anna Paulowna. 1. Vergelijking van Goud-, Princesse-. Zege. M5n. Ruys-, Heil's Franken- en Peragis gerst (intensief en extensief). 2. Vergelijking van groote en kleine parallel-per- ceelen, met de rassen Goud- en Zegegerst. i. Erwten. 1. In samenworking met de Zaadtelersvereeniging „Waard cn Groet" zijn bij den heer K. Kistemaker te winkel de volgende orwtenrassen uitgezaaid: kleine groene, gekruiste extra korte, nieuwe kruising 1925, lvoopraan's Glory-Schokker, en Hylkema's Unica Erwt. 2. Bij den heer C. de Heer te Purmor worden ver- golckon: do kleino groene, vroege Fletumcr en de gekruiste extra korte erwten van Mansholt, 3. Voerbfeten. Interprovinciale proefve.l.d.e.n zijn aan gelegd bij do Hooron: J. Vothman to Winkel en Th, List 10 Schagorbrug. met Kirche's Ideaal, Groenkraag .Taapjes (v. d. Have), Eckendorfer, Rosé Jaapjos (Hob bel), Groenkraag Jaapjes (Hobbel) en Gekruiste Wit te Silezische (Brugman). C. SELECTIEPROEFVELDEN, De in samenwerking met de Zaadtelersvereeniging „Waard en Groet" verkregen .Selectie Imperial Ila' is uitgezaaid op het proefveld bij den heer J. C. Geer- ligs te Anna Paulowna, genoemd onder Groep 1, No. 2. Vier Selecties Millioen III worden verge leken bij den heer P. Brugman te Winkel. D. STANDRUIMTE-PROEFVELDEN MET SUIKERBIETEN. Verschillende standruimten worden vergeleken bij de volgende proefnemers: W. Kaan te Anna Pau lowna, Jm. Blaauboer te Kolhorn en S. Breebaart te Kolhorn. Gecombineerd met de verschillende standruimten, is een normale en dubbele chili-bemesting gegeven, E. ONTSMETTINGSPROEFVELD, Bij den heer D. Zon, Langevliet, Koegras, is Stre- penzieke-Goudgerst en Steenbrandzieke-Princesse- gerst gezaaid, deels ontsmet, deels niet behandeld. F. PROEFVELDEN ZUIlffenZEEWERKEN. Op den Balgzanddijk zijn verschillende gras- en klaverzaden fctrooksgewijze uitgezaaid, om de ont wikkeling er van op dezen zouten grond na te gaar., waardoor gegevens zijn verkregen voor het op deze dijken uit te zaaien mengsel. Het proefveld vlak bij de Van Ewijcksluis is in het voorjaar 1925 aangelegd, dat bij ..Halfweg", gelegen halverwege de Kooij. in April 1926. Beide proefvelden zullen voorloopig nog bestaan blijven. In den Balgzandpolder (het opgespoten ter rein ten N. van de Kooij) is in Oct. 1926 een gras- en klavermengsel strooksgewijze uitgezaaid, evenals ook een klein oppervlak met rogge en wintergerst. Thans worden verschillende akkerbouwgewassen, evenals ook een gras- en klavermengsel op strooken gezaaid, om na te gaan in hoeverre bebouwing van deze nog zoute gronden reeds mogelijk zal zijn. De grond in dezen polder en ook de verschillende nieuwe of met zout materiaal opgehoogde dijken, worden een paar maal per jaar bemonsterd, om de snelheid van ontwikkeling te controleeren. Aan de hand van deze gegevens kan ten naastebij worden bepaald, wanneer tot het inzaaien met gras- en kla verzaden kan worden overgegaan. Schagen, 9 Mei 1927. De Rijkslandbouwconsulent voor Noordholland, S. SMEDING.- Ons Hollandsch klimaat is verraderlijk Ddizenden worden daarvan heden ongetwijfeld het slachtoffer: verkoudheid en hoesten zijn dan ook typisch Hollandsche ongemakken, die licht ernsti ger gevolgen hebben. Akker's Abdijsiroop is evenwel een echt Hollandsch middel ertegen. Neem dus bij een rillerig -«voel. een grieperige onbehaaglijkheid, een Jichte keelpijn* de zen verzachtenden slijmoplossenden en'toch krach tig ingrijpenden kruidensiroop. Gij stuit daarmede de verkoudheidsaanval van U of Uwp kinderen in het begin en voorkomt daardoor erger. DE STEM VAN DEN REUS. Men schrijft aan het Hdbld.: Er .was eenseen reus, die zoo groot was, dat hij over een huis heenstapte, zooals wij over een steen stappen en daarbij zoo sterk, dart. hij met één hand den zwaarsten boom uit den grond kon rukken. En deze reus had een stem, zoo vervaarlijk, dat de men- schen meenden, dat er een orkaan was losgebroken, zoodra hij met een grommend hoei! hoei! zijn komst aankondigde. Wie geloofde als kind niet gaarne aan sprookjes en aan het bestaan van zulke fantastische wezens! Maar we kregen nimmer zulk een reus te zien of ook maar te hooren. Ja, op kermissen waren „reuzen" te zien, maar deze bezaten nimmer die fameuze eigenschappen, waarover sprookjes-reuzen beschik ken en' zij wekten hoogstens de lachlust van een kijk graag publiek op. De techniek, die reeds zoo vele der Julles Verne- sprookjes tot werkelijkheid gemaakt heeft, is er in middels in geslaagd tenminste één der eigenschappen van zulk een sprookjes-reus te verwerkelijken: zijn stem. Niet, dat wij hierbij denken aan de radio, met behulp waarvan groote afstanden telefonisch over brugd kunnen worden, neen, 't gaat om het zuivere versterken van de menschelijke stem tot waarlijk „gigantische" geluidsterkte. Eenige dagen geleden hebben de duizenden deel nemers aan de feesten op de terreinen van de Staatsmijn „Maurits" bij Sittard naar de „stem van den reus" kunnen luisteren. Met verbazing... de me nigte, met voldoening... het feestcomité! Want voor de leden van dit comité kon met recht gelden: „Hoe wérm het was en hoe vér....! Een gloeiend heote zo merdag, een uitgestrekt feestterrein met aangren zend voetbalveld en renbaan en duizenden menschen Wie zou voor deze vele duizenden goed verstaanbaar de nummers van het feestprogramma aankondigen? Wie de leden der muziek- en zangvereenigingen, die over het geheele terrein verspreid waren, bijeen krijgen? Wie de leden van het feestcomité, wier aan wezigheid in de directietent telkens dringend ge- wenscht was, op het terrein opsporen? Zoo bleek het al spoedig, dat, „de stem van den reus", voor het comité een openbaring en een uit komst was. Niet alleen, dat de gehouden toespraken over het geheele veld daverden, al spoedig moest de reus ook zijn stem laten weerklinken om den op het terrein aanwezigen arts te verzoeken zich naar het voetbalveld to begeven, waar een ongeval had plaats gehad. Eenige oogenblikken later was de arts in derdaad ter plaatse! Onze reus bleek ook een goed kindervriend t8 zijn. Er zit in een FISK band meer dan alleen maar lucht. Er zit in een FISK band Kwaliteit door de wijze van constructie en de ver werking der materialen. Daardoor hebben FISK banden de belangstelling van hen, die werkelijk voor hun banden iets gevoelen. de band, die minder kost dan hij moest kosten N.V. „R. A. M. L" LEEUWARDEN! Rulle rakvrartier 37-45 Telef.232 AMSTERDAM i N.Z. Voorburgwal 75-77 - Tel. 35397 Depót te Alkmaar: Jac. Slotemaker, Lindenlaan 100. Telefoon 1113. In do directietent werd een kleine dreumes gebracht en de begeleider deelde mede: „Mijnheer, dit kind is zijn moedre kwijtgeraakt, zou u het. niet eens willen omroepen?" .Wel zeker." ant woordde de steeds bereidwillige omroeper en even ia- ter 9prak de reus: „De moeder, die op het terrein haar kind heeft verloren, gelieve zich naar de direc tie tent te begeven." Eenige minuten later verscheen de vertwijfelde moeder, die onder luid gejuich der nieuwsgierigen .die het resultaat hadden afgewacht, haar kind in ontvangst nam. Behalve moeders, kinderen en comitéleden, die opgespoord moesten worden, kreeg de reus ook nog ander werk te doen. De politie zag in hem een krach tig bondgenoot en zoo brulde de reus op een gegeven oogenblik allen op hetveld aanwezigen chauffeurs het bevel toe. zich onmiddellijk naar hun auto's te begeven en den weg te ontruimen. Er was natuurlijk h8el wat belangstelling voor het stem-mechanisme, een kleine in de directietent op gestelde installatie en een op het terrein aanwezige speciale luidspreker. Ja. we mogen het hier zeker wel verraden, dat deze „reus" van Nederlandschen stam is en in de Philips-fabrieken to 'Eindhoven 'het levenslicht zag. Deze luidspreker-installatie van buitengewone kracht werkte zonder hoorn en toch is de geluid sterkte ongeveer 25000 maal zoo groot als die van de menschelijke stem. zodat het gesproken woord op een afstand van ca. 1 kilometer nog goed te ver staan is. Ook voor muziek is dit instrument, ge schikt., warvan het bij de feesten der staatsmijnen blijk heeft gegeven. WIERINGERWAARD. Maandagavond herdacht de Handeldrijvende en Industrieele Middenstandsvereeniging' alhier haar '10-jarig bestaan in het lokaal van den heer D. Ha- verkom. De opkomst was maar weer matig. Slechts 20 per sonen waren aanwezig, w.o. nog 3 leden van de zus- tervereeniging Schagen, 1 uit Anna Paulowna en 3 dames van leden, zoodot er uit onze vereeniging zelf ook al weer verscheidenen zijn weggebleven. Als spreker voor dezen avond was uitgenoodigd de heer ïngenool, directeur van het Bondsbureau. De heer C. Rezelman Jz., als voorzitter, opent de bij eenkomst, waarbij hij in 't bijzonder welkom heet de heer ïngenool, den heer Burgemeester en de heeren uit Schagen en Anna Paulowna. Memoreert verder het ontstaan van de vereeniging nu 10 jaar geleden en meent dat we met voldoening op dit 2e lustrum kunnen terugzien. Laten we doordrongen zijn van de gedachte dat we lid moeten zijn en lid blijven. Als onderwerp voor dezen avond had de heer ïn genool: Rechten en plichten van den Middenstander. Spreker begint met de vereeniging te feliciteeren en zegt dat hij met zeer veel genoegen gevolg heeft ge geven aan de uitnoodiging om zelf naar Wieringer waard te komen: Het is waar: 25 menschen als ver eeniging maken maar een klein gedeelte van den grooten Bond, doch het Bondsbestuur waardeert een kleine vereeniging even goed als een groote, speciaal uw vereeniging stellen we op hoogen prijs. Het onderwerp: Rechten en plichten, zou ik willeD omdraaien en eerst spreken over de plichten. Bij den middenstand is plichtsbetrachting toch een eerste factor, daarna komen de rechten._ De middenstand moet zich bewust zijil van een grooten en ernstigen plicht te moeten vervullen. De taak is van groote sociale wetten. De taak van den middenstand is produceeren en distribueeren. Om politiek gewin te maken, wordt menigmaal be weerd, dat de middenstand overbodig is. Menigeen dweept met de coöperatieve gebruiksvereeniging en denkt dat daar heil bij is te verwachten. Het is utopie. Uitvoerig wordt door spr. het contra uiteen gezet. Verder ziet men dat in verschillende gemeen ten de overheid meewerkt om den middenstand te treffen, door sommige artikelen over de gemeente te laten gaan. Als voorbeeld wordt b.v. gewezen op de melkvoorziening in Amsterdam; hoe wethouder Dc Miranda dit niet heeft kunnen doorvoeren en hoe nu toch later is besloten dat de meel voorziening via de gemeente zal gaan. De bond biedt natuurlijk, feilen tegenstand en heeft Verzet aangntockend bij Ged. Staten. Middenstand (het woord zegt het reeds) zit in het midden en wel tusschen den arbeidersstand en de grootbazittendo klasse. De middenstand zit dus öp de wip. Is dat niet een mooie taak om het even wicht te bewaren. Hoe gauw zou de strijd niet be slist zijn, wanneer wij er niet waren. Onxe plichten zijn om de geheele bevolking aan voedselvoorziening te helpen. In den middenstand zit de prikkel van eigenbelang, ten bate van zich zelve, van zijn gezin, van de maatschappij,. Van de overheid is het dom gezien om maatregelen te nomen die het midden- standsbedrijf onmogelijk maken. De middenstand brengt (vooral in de steden) zeer voel voordeelen. Wat de rechten van den middenstander betreft, wil spreker kort zijn, dat moet iedereen zooveel mogelijk voor zich zelf uitmaken. Een recht is: Laat me met rust., lant mc werken. Middenstanders werken lang, hebben nooit, gevraagd om1 den 8-urigen werkdag. Dé Minister van Arbeid komt nu weer met oen rijkswet geving betreffende sluiting om 8 uur en ook den ge- heelen Zondag. Dit is oen govolg, dat hot personeel heeft gevraagd om onder de termen der Arbeidswet to vallen, doch een winkelbediende kan housch wel wat langer werken dan b.v. een smid. De Bond zal wol tegen die wet agoeren. Ten slotte zegt .spr., dat de Bond dit jaar 25 jaar heeft bestaan, is toen overgewaaid uit België. Wil de Middenstand zich handhaven, moeten- we organiseeren. Do Middenstand behoeft niet alleen to bestaan uit winkeliers, bakkers, ambachtslieden enz., neen, ook leeraren, doctoren, onderwijzers, notarissen, kantoorbedienden enz., behooren bij den Midden stand. De Middenstandsbond heeft langzamerhand burgerrecht verkregen. Wc hebben al jaren voor u gezorgd en bobben u doordrongen dat 'hij onmisbaar voor u is. We moeten allen propagandist zijn. Alge meen belang moet no. 1 zijn; eigenbelang no. 2. liet moet de bevolking in de le plaats goed gaan Blijft dus volharden, blijft uw vereeniging getrouw en werft nog meerdere leden aan. Met den wensch, dat. de Middenstand steeds nog in bloei mag toenemen, eindigt spreker zijne mooie en duidelijke rede, waarop een hartelijk applaus van uit de vergadering volgt. Na een half uurtje pauze wordt door den heer Veld man van Anna Paulowna geinformeerd naar de win kelsluiting en zegt dat hij persoonlijk wel v oor ver plichte sluiting is. De heer ïngenool erkent, dat ook een winkelier wel eens vrij wil hebben. Men kan inderdaad deze zaak van 2 kanten bekijken, maar toch lijkt het den Bond beter toe, dat de verplichte sluiting geen wet wordt, wat door verschillende voorbeelden wordt toegelicht. Burgemeester Haringhuizen vraagt ook even het woord en zegt* het op hoogen prijs te hebben gesteld een uitnoodiging te ontvangen. Ik wilde wel eens gaarne in uw midden zijn. Met groote belangstelling heb ik de rede gevolgd en het heeft me overtuigd dat de Bond strekt tot heil van den Middenstand. In de 2e plaats was ik blij hier te zijn omdat we juist 10 jaar geleden, toen de vereeniging werd op gericht. in den distributietijd zaten en do eemeente besturen genoodzaakt waren om maatregelen te ne men. We hadden toen de belangen der ingezetenen te behartigen, doch ook het oog te houden op den Mid denstand. Het heeft me voldoening gegeven, dat de wijze waarop een en ander is gedaan, door den Mid denstand op prijs werd gesteld. Ik wil hier wel verklaren dat de vereeniging hier heeft gewerkt op een wijze, die belangstelling ver dient. Er is nimmer botsing of verschil met het ge meentebestuur geweest. De vereeniging heeft hier o.a. de eerste stoot begeven 'aan een boekhoud cursus dien we gehad hebben en is ook zeker de eerste aanleiding geweest tot de instandhouding van de begrafenis- vereeniging. Hoewel klein in ledental, hebben we hier toch een krachtige middenstand. Ik feliciteer u met het 10-jarig bestaan en wil den wensch uitspre ken dat de vereeniging op dezelfde wijze zal voort gaan en steeds moge groeien en bloeien. Voorzitter dankt voor deze waardeerende woorden en hoopt op steeds gunstige samenwerking met het gemeentebestuur. Ook de heer Speets, als oud-voorzitter, vraagt éven het woord en memoreert wat aan de oprichting is voorafgegaan. Noemt het een groot voorrecht dat een man als den heer ïngenool hier in onze kleine ge meente wil optreden. De heer ïngenool is niet alleen een man van het woord, doch ook van de daad. Op voorstel van den heer Speets wordt onder applaus een dronk gewijd op het welzijn van den heer ïn genool. Met een woord van dank. vooral aan den heer ïn genool, voor zijn mooie uiteenzetting, wordt de bij eenkomst gesloten.' De afwezigen hebben groot ongelijk gthad met weg te blijven. vlugkokens havermout gaar in J toi 5 minuten. STEMBUS-GEWETENSBEZWAREN. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Kersten betreffende het niet vervolgen van conciëntie-bezwaarden wegens niet-deelneming aan stemmingen voor de verkiezing van leden van open bare colleges, heeft de minister van justitie geant woord: De ondergeteelcende noemt, gelet op de ervaring bij vorige verkiezingen, gereedelijk aan, dat ook we der aan de laatstgehouden stemming voor dc Pro vinciale Staten vrouwen niet hebben deelgenomen op den in de eerste vraag aangegeven grond. Het initiatief tot de vervolgingen ter zake van overtreding van artikel 72 der Kieswet, is door ar tikel 149 dier wet, in afwijking van hetgeen in het algemeen ten aanzien van strafvervolgingen geldt, tot de taak van de burgemeesters gebracht. Hun met betrekking tot, do uitoefening van deze door de wet hun opgedragen taak een bepaalde aanwijzing te ge ven, kan naar het oordeel van den minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw, hetwelk dc onder- geteekende naar aanleiding van de onderhavige vraag heeft ingewonnen, niet op diens weg liggen. Overigens moge de ondergeteelcende herinneren aan hetgeen door zijn ambtgenoot van binnenlandscho zaken en landbouw en hom zelf ten vorigen jare op de vragen van den heer Duymaer van Twist is ge antwoord; daarbij is n.1. te kennen gegeven, dat de meening, als zouden gewetensbezwaren, zonder meer als geldige reden van verhindering in den zin van art. 72 der Kieswet zijn ter zijde te stellen, schijnt te berusten op een misvatting omtrent de be- teekenis van de verwerping door de Eerste Kamer van het met betrekking tot de gewetensbezwaren aangangig geweest zijnde ontwerp. DE DIEFSTAL VAN EEN AUTO OP SCHEVE NIN- GEN. De ITaagsche politie heeft gisteren v. d. V., die Zondagmorgen te Zandvoort is aangehouden als ver dacht van diefstal van een auto te Scheveningen, aan een verhoor onderworpen. Hij bekende, dat hij in den loop van den middag den auto van het parkeer terrein aan den boulevard heeft gestolen en er mee naar Zandvoort is geroden. De auto is gisteren aan den eigenaar teruggegeven. Tn het ongestoord bezit van zijn Fordje moc/ht deze zich échter nog niet verheugen. Toon hij gisteravond een tochtje ging maken, werd hij, niet ver van zijn woning aangehouden door een agent, die van den diefstal kennis had gokregen. De zaak was echte* spoedig opgelost BROEK OP LANOF.NDIJK. Bij de Geref. Kerk alhier is beroepen Dfc. 7. H. l>on- ner van Molenaarsgraaff.

Schager Courant | 1927 | | pagina 5