Centrale Veilinpvereeniging „Warmenhuizen_en Omstreken". Algemeene Vergadering der Centrale Veilingsver- eeniging „Warmenhuizen en Omstreken", op Woens dag 11 Mei 1927, 's namiddags 1.30 uur, in het Vei lingskoffiehuis te Warmenhuizen. Toen de vergadering door den voorzitter, den heer P. Slot geopend werd, waren van alle aangesloten vereenigingen vertegenwoordigers aanwezig, waar door de vergaderzaal vrijwel geheel gevuld was. Spreker heet allen welkom, in het bijzonder den ver tegenwoordiger van „Koophandel", de pers en het eerelid burgemeester Burger,, wijst op de slechte uitkomst van het bedrijf, hoopt dat de besprekingen van aangenamenaard zullen zijn. De notulen worden gelezen en onveranderd onder dankzegging goedgekeurd. Mededeelingen. Ie. Het ledental is gestegen van 602 op 606. 2e. Tot leden van het Centraal Bestuur zijn her kozen de heeren K Molenaar, P. Borst, D. Swart, D. Wildeboeer, A. Nottelman en K. Biersteker. 3e. Het koffiehuis is wederom voor*2 jaar ver pacht aan K. Wit voor f700 per jaar. Het gebouw is aan de waterleiding aangesloten. Aansluiting en verbruik komen voor rekening van de vereeniging. 4e. P. Witsmeer heeft zijn motorboot weer ter be schikking gesteld. Thans is een huurcontract met afbetaling aangegaan met den heer Joost Koordes te Dirkshorn. Deze kan de motorboot in eigendom ver krijgen voor f750. 5e. Tot 26 Mei zal weer de gelegenheid open staan aardappelen voor de keuring aan te geven. De keuringskosten bedragen fl per 10 Are. 6e. De heer V/. Balk, secretaris der Prov. Com missie, heeft bericht van verhindering voor deze ver gadering gezonden. 7e. Door „De Koophandel" is meegedeeld, dat het verzoek van de bij den Vierbond aangesloten ver eenigingen, om een vertegenwoordiger als gast te willen toelaten, is toegestaan. 8e. „De Koophandel" heeft het verzoek gedaan om een gelegenheid te maken, waaraan motorbooten, welke groenten en aardappelen moeten laden, kun nen gemeerd worden. 9e. De telefoonuren zijn thans geheel geregeld zooals .dit door „Koophandel" gewenscht was, met uitzondering van de maanden April, Mei en Juni, zoodat hier een bevredigende oplossing verkregen is. Door de vergadering wordt goedgevonden het ver zoek van „Koophandel", bovengenoemd, in handen van het bestuur te stellen. Rekening en verantwoording. Uit de rekening blijkt een ontvangst en uitgaaf van f 14023.23, met een kassaldo op 31 Dec. van f282.52. De balans sluit met een bedrag van f 10946.75^, waarbij een winstsaldo van f4044.80. Brandkast en aanlegsteiger staan voor f 1 op de 'balans en het koffiehuis voor f 252.51%. De verlies- en winstrekening geeft aan een eind cijfer van f9644.96. Het Centraal Bestuur stelt voor de winst over het afgeloopen boekjaar ad f4044.80, aan te wenden als volgt: le. 4 over het aandeelenkapitaal uit te keeren ad f184. 2e. Te storten in het fonds voor uitbreiding f 386.80. Voorzitter licht toe dat dit afwijkt van de regeling in vorige jaren, doch (het de bedoeling is dit jaar geen winst aan de vereenigingen uit te keeren, doch ter voldoening aan den wensch om de uitbreiding zoo spoedig mogelijk uit te voeren, het fonds daar voor zoo veilig mogelijk te stellen. Zonder bespreking gaat, de vergadering met dit voorstel accoord. De heer C. Kos (Eenigenburg), vraagt over de sa larissen eenige inlichtingen, en wordt door den voor zitter naar bevrediging beantwoord. De balans geeft aan een eindcijfer van f 10946.75V2- Rekening en balans, welke door de commissie zijn nagezien, worden zonder verdere bespreking goed-' gekeurd. Begrooting. De begrooting geeft aan een ontvangst en uitgaaf van f 10350—, met een post batig saldo groot f 3725.—. Zonder eenige bespreking heeft goedkeuring der be grooting plaats. Jaarverslag. Uit het jaarverslag blijkt het volgende: Een weinig opgewekte geest. Wel zijn groote hoeveelheden verhandeld, doch de prijzen waren zonder uitzondering slecht. De omzet bedroeg over het boekjanr f885.492.65, over het seizoen tot heden slechts f736.454.39, wat voor de 606 leden en met de hooge productiekosten, een uitkomst geeft die voor allen zeer ongunstig is. Er is 277 maal geveild tegen 263 maal vorig jaar. Verhandeld zijn: 3042.400 K.G. aardappelen, 9048.340 K.G. roode kool, 2647.000 K.G. gew. witte kool, 3892.475 K.G. Deensche witte kool, 1390.024 K.G. gele kool, 693.865 K.G. gew. uien, 164.235 K.G. gele nep, 81.460 K.G. zilveruien, 202.150 K.G. peen, 98.050 K.G. rha- barber, 16.864 K.G. slaboonen, 64.050 K.G. bieten, 132.040 stuks bloemkool, 28.272 snees roode kool, 47 snees D. witte kool. In vergelijking met het vorig jaar, is de aanvoer toegenomen als volgt: 42 wagons aardappelen, 12 wagons gew. witte kool, 60 wagons D. witte kool, 24 wagons gele kool, 43 wagons uien en nep, 3 wagons zilveruien, 2 wagons peen, 6 wagons bieten 67.700 stuks bloemkool. Afgenomen is de aanvoer met 119 wagons roode kool en 10 wagons rhabarber. De tusschenkomst van den keurmeester is 81 maal ingeroepen tegen 58 maal in 1925. In 65 gevallen is boete toegepast. Bovendien heeft de keurmeester 15.951 baal aardappelen voor verzending naar het buitenland gekeurd, waarvan zijn verzonden naar Engeland 122 baal, België 160 baal, Zwitserland 600 baal, Duitschland 15069 baal. De stappen die het vorig jaar bij de Ned. Spoor wegen zijn gedaan om te trachten uitbreiding van de laadplaats te verkrijgen, zijn dit seizoen met suc ces bekroond. De laadplaats heeft eene voorgeruimen tijd vol doende uitbreiding ondergaan. De regeling voor een minimum prijs voor minder waardige kool heeft bevredigend gewerkt. Met genoegen werd geconstateerd, dat het prin cipe van de verplichte bijdrage voor het reclame- fonds door de Groep Veilingen is aanvaard. Wel ia aldus het verslag de verplichte heffing nog veel te gering, om de reclame op ruime schaal te kunnen voeren, doch de eerste stap is gedaan, ter wijl vertrouwd wordt, dat op dezen weg zal worden voortgegaan. Met de hoop dat de ellende in het afgeloopen sei nen spoedig zal zijn vergeten, sluit het verslag. Het \erd met applaus goedgekeurd. Voorstellen. Voorstel van de Vereeniging Samenwerking on naar aanleiding van de onvoldoende ruimte in hetveilingsgebouw te trachten een nieuw veiiings- gebuw te stichten. Preadvies van het Centraal Bestuur: Zooals in de \)rige algemeene vergadering is medegedeeld. acht ook het Centraal Bestuur d© stichting van een nieuw veilingsgebouw urgent en zal dit in een niet ie ver verwijderde toekomst met voorstellen komen. Samenwerking gaat accoord met het praeadvies van het bestuur, doch wijst op de moeilijkheden ten opzichte van de overdekte goot. De heer Boekei zou daarom gaarne zien dat het groote plan in tweeën werd uitgevoerd en begonnen met het maken van een nieuwe goot. De voorzitter wijst op de moeilijkheden daarvan, aaar niet gezegd kan worden waar het nieuwe vei- lingsgebouw zal komen en dus alles wat thans ge daan wordt, als weggeworpen geld moet worden be schouwd. Het bestuur meent dan ook, thans niet beter te kunnen doen dan geheel op het nieuwe plan te wachten. De vergadering gaat met deze zienswijze acoord. 6. Vo:rstel van de Vereeniging „Samenwerking" om de gelegenheid open te stellen witte kool te vei- ien op de conditie, dat ze geleverd kan worden aan de zuurkoolfabrikanten te Langend ijk. Praeadvies van het Centraal Bestuur: Deze wijze van veilen is reeds vroeger toegestaan en in de kraktijk toegepast. Samenwerking gaat rmt de toelichting accoord en ook de vergadering is blijkbaar van oordeel, dat er weinig over te spreken is. Er wordt dan ook geen woord over gezegd. 7. Voorstel van de Vereeniging „De Noord" om eene eventueele uitkeering door de Centrale Vei- ïingsvereeniging aan de aangesloten vereenigingen voortaan niet meer t.e berekenen per lid maar naar evenredigheid van den omzet. Toelichting: Met het oog op het feit dat verschei dene leoen van enkele vereenigingen een groot ge deelte van hunne producten in sommige geval len zelfs alles op een« andere veiling verkoopen is „De Noord" van oordeel dat het billijker is de uitkeering te regelen zooals in het voorstel wordt aangegeven. Praeadvies van het Centraal Bestuur: Het Cen traal Bestuur kan zich met dit voorstel volkomen vereenigen. De heer P. Mink (Warmenhuizen) is van oordeel, dat over de toelichting weinig te zeggen is en spreekt als zijn meening uit, dat het noodig is, zoo weinig mogelijk winst aan de vereenigingen uit te keeren. De heer Boekei wijst op de mogelijkheid dat de verliezen komen en vraagt hoe het dan zal gaan. Voorzitter zegt, dat eventueele verliezen op het volgende boekjaar worden overgebracht. Als het te groot wordt, zal het veilingspercentage verhoogd dienen te worden, waardoor dan ook de grootste aanvoerder het meeste krijgt te betalen. De vergadering gaat verder met het praeadvies accoord. 8. Voorstel van de vereeniging „De Noordwest" om het extra-percentage van de producten die op een vergunningsbewijs onderhands worden verkocht tot 1 te verhoogen. Toelichting: Waar algemeen het oordeel onzer le den is dat bij verkoop op bonnen een eenigszins hoo- geren prijs wordt bedongen dan aan de veiling wordt besteed, wordt het niet overbodig geacht hier van een hooger percentage te heffen. Praeadvies van het Centraal Bestuur: Het Centr. Bestuur acht verhooging van het extra-percentage niet gewenscht en meent dus het voorstel te moeten ontraden. De Noordwest deelt bij monde van den heer C. Kos mee, het praeadvies te hebben behandeld en het niet direct hun doel is om meer geld binnen te krij gen, doch om het bonnenstelsel zoo veel mogelijk den kop in te drukken. Voorzitter zegt, dat de bonnen een uitvloeisel van verplicht veilen en noodig is, omdat de bouwers zich niet voldoende aanpassen aan alles veilen. Als het met den aanvoer ging zooals in den aardappelentijd, zou het beter gaan, doch met de winterproducten is er geen regelmatige aanvoer. De heer Boekei (Samenwerking) zegt, dat zijn ver eeniging zich ten volle bij De Noordwest kan aan sluiten en acht het alleszins noodzakelijk dat het bonnenstelsel den kop wordt ingedrukt. Voorzitter zegt, dat het bestuur er geen nut in ziet. Het percentage van een A te laten vervallen wordt nog niet gewenscht geacht, doch ook verhoo- gin'g wordt niet gewenscht geacht. De heer Mink (Warmenhuizen) heeft het over de vroege kool, die ten nadeel© van hen die zich aan de hier bestaande markt houden, deze elders gaan aanvoeron. Als de boete hiervoor bepaald werd zou er veel voor te zeggen zijn. Do heer Boon (Samenwerking) vraagt, of er nog wel eens dagen komen dat geen bonnen worden afgegeven. De heer Molenaar (veilingleider) deelt mee, dat geen bonnen gegeven worden als de aanvoer voldoen de is. Hij acht het jammer dat er menschen zijn die bij voorkeur op bonnen verkoopen, soms ten na deele van zelf. Hij is echter van oordeel, dat de bonnen hier zoo beperkt mogelijk worden gegeven. Vooral voor Deensche Witte kool is het koopen op bonnen meermalen noodig, zonder dat het echter aan de veiling schade doet. Het vbor9tel van De Noordwest wordt met 23 voor 35 st. tegen en 1 blanco verworpen. Alleen De Noordwest en Samenwerking stemden voor. 9. Voorstel van het Centraal Bestuur: Het Cen traal Bestuur vraagt machtiging van de algemeene vergadering om tot 1/10 van den omzet bij te dra gen voor het reclamefonds. Toelichting: Voor de groep Veilingsvereenigingen moet een verplichte bijdrage voor het reclame- fonds worden afgedragen van 1/50 van den om zet. Het Centraal Bestuur acht dit percentage ech ter te gering en wenscht in overleg met den Vier bond 1/10 van den omzet beschikbaar te stellen, onder beding dat het meerder ezal worden aange wend voor reclame voor die producten, waarbij de leden van den Vierbond het grootste belang hebben. Dit voorstel is overeenkomstig de besluiten van de L.G.C. en den Noordermarktbond eenomen. De voorzitter licht het voorstel met toelichting na- ner toe. De heer Groet (Warmenhuizen), is niet voor de reclame, doch als het toch moet gebeuren, zou hij het niet meer dan billijk achten, dat de Koophandel ook iets doet. De heer Jb. de Groot (Warmenhuizen), vraagt naar de resultaten der reclame. De heer Jb. Strooper (Eenigenburg), wijst op het nut van reclameboekjes en zou die bij duizenden in verschillende talen willen laten bedrukken. De voorzitter zegt. dat de hulp van ..Koophandel" al meermalen besproken is. doch acht samenwerking in dit opzicht niet mogelijk. Hij acht het dan ook beter, dat de veilingen hun eigen boontjes ^ppen. Als de koopman nog bijv. 1 wagon per wagon ver goeding zou geven, zou toch een slotte de tuinder het moeten betalen. Zij zullen bovendien o^ eigen terrein flink reclame maken. Reclame voor eigen zaak zullen zij het beste achten en dit komt ook d entuinder ten goede. De eenvoudige vraag, wat met reclame bereikt is. is moeilijk te beantwoorden. Toch zijn met enkele producten bijv. wel resultaten te noe men. Voor onze producten is de omzet in eigen land reeds zeer vergroot. De reclameboekjes zullen hier aan zeker ten gunste hebben meegewerkt in Enge land stonden de producten veel gunstiger aange schreven na de reclame, waardoor de menseden be ter met de bereiding bekend werden. De reclame en dus ook de uitgifte der reclameboekjes is a»n het centraal bureau opgedragen. De eenige mogelijkheid voor ons is om- hen wenken te geven. Over hun ma nier van werken kunnen we tevreden zijn. Verdere besprekingen worden niet gevoerd en de vergadering bewijst door applaus accoord te gaan met het bestuursvoorstel. I Rondvraag. "De Noordwest acht het bij monde van den heer C. Kos gewenscht zooveel mogelijk aan te voeren en niet mrei na te veilen. Voor verafwonenden ia 411 bijna niet te doen en voor de veiling zal h*t beter zijn. Megedeeld wordt, dat ait ook het gevoelen van Schoorldam is. De voorziter ^egt. dat dit stelsel niet ingevoerd, doch gegroeid is en vraagt, wat het doel is iet na te veilen of voldoende aan te voeren. De heer Boekei meent, dat het dan eerst noodig is, meer ligruimte te hebben. Hij acht het gewenscht en rendabel. Hii acht de reservegelden niet beter be steed. dan met het geven van ruimte. De beer Glas (Groenteteelt) wijst op de groote last dat bet nageveilde uit verder afliggende vereenigin gen zeer moeilijk op tijd aan te voeren is. Voorzitter is in beginsel voor alles aanvoeren, doch het jsyisteem Is gegroeid en voor Warmenhuizen nog wel het heste systeem. Het navellen gebeurt al leen als er tekort aanvoer is. De vraag is hier niet zoo uitgebreid als in Noordscharwoude en Broek. Er komen dagen, dat naar bepaalde soorien geen vraag is, terwijl er andere dagen zijn, dat de vraag daarnaar groot is. Als het sysieem opgeheven wordt zal de koopman zich'meermalen niet kunnen dek ken. De heer Glas (Groenteteelt) juicht het toe. dat de voorzitter de moeilijkheden voor de buitenvereeni- gingen erkent en zou gaarne zien. dat geen gelegen heid werd gegeven voor naveilen. Zoolang het geen dicht water is. Voorzitter wijst nog eens op de moeilijkheden. Er siaai nu geen scok acnier ae ueur. zooais in de oorlogsjaren. Er zullen èn voor koopman èn voor tuinder schaduwzijden aan vast ziten. doch meerma len is het finantieel voordeel aan den kant van den tuinder. De koopman heeft het voordeel da+ hij alles kan krijgen wat hij noodig heeft. Er zou in het ko mende seizoen een proef mee te nemen zijn, doch resultaat zal het niet opleveren. De heer J. Mink wijst er op. dat er vele tuinders zijn. die voor het naveilen zijn. Bezwaren had hij eerder uit de hoek van Koophandel verwacht. Voorzitter wijst op het nut van aanvoeren waarna het naveilen vanzelf overbodig wordt. De veilingleider merkt op. dat bet vorig Wr geen enkele aanmerking is gemaakt op het naveilen, doch dergelijke opmerkingen veelal komen na eQn slech ten winter. Er zijn aan het systeem zeer zeker beva ren verbonden, hoewel de verspeling van t'-'d. voot de buitenvereenigingen niet zoo groot is. De heer Strübis (Koophandel) wijst oo de moei lijkheid. dat niet aangeboden wordt als de daopriji een paar dubbeltjes lager is. De koopman k^n dan niet krijgen wat hii noodig heeft. liet systeem van naveilen als zoodanig onder vindt niet zoo veel tegenkanting, hoewel aanvoeren het meest gewenscht is. Voorzitter aoht het vrijwel buiten gesloten dat een ideale toestond gesohapeu wordt. Het kaïn goed zijn aan het bestuur het floeiken van den besten weg op te dragen, rekening houden de met het hier gesprokene. Do vergadering betuigt door applaus met deze woorden volkomen in te stemmen. Groententeelt is niet tevreden en stelt voor zoo lang als het open water is alles te veilen. De heer Swart (bestuur) ziet in aisohaffing van het naveilen de intrede van het bannensbelsei daar er zeer zeker niet voor voldoende aanvoer gezorgd zal worden. Hü zelf lid van Groententeelt vreest dat zelfs de leden van Groententeelt niet tot het uitvoeren van het besluit zouden meewerken. Voorzitter aoht het punt nu voldoende besproken. De Koophandel dankt voor de uitnoodiguog ea dankt het centraal bestuur en het gemeentebestuur voor de bemoeiingen inzake de telefoon, dooh wüst op het bezwaar dat in den gestelden tijd geen gieLee genheid voor telegrammen gegeven wordt. Voorzitter Zegt dat het centraal bestuur den wensch zal bespreken. Temeer is daarvoor gele genheid omdat thans het doel schijnt te zijn demi telefoondienst een uur minder open' te stellen. Ook de burgemeester zegt volle medewerking toe, en deelt mee dat het gemeentebestuur reeds tegen dit laatste ernstige bezwaren heeft ingediend. De Koophandel zag verder gaarne dat na 1 April alles wordt aangevoerd, daar juist in natijd het naveilen moeilijkheden oplevert. Voorzitter acht heb moeilijk vooruit een lijlna uit te stippelen, hoewel er alles voor zou Zijn, zoo- Wel in December als in1 April den Wensoh uit té voeren. Let zal in ieder geval onder oogen wor den gezien. De heer Mosk (Koophandel) wijst op de trap haar de telefoon die te smal is. Hij1 wijst verder op moeilijkheden in de bloemkoolaanvoer door voor verkoop, waardoor het soms noodig was «au deto Latngemdjjk in de behoefte te voorzien. Het bestuur zal dit onder oogen zien. De veilmgleider licht dit laatste punt nader toe en meent dat dit in het afloopen van het seizoen 'zal zijn. - De heer Mosk zegt, dat het Zelfs over de Leoerf ging, dus niet in den natijd. Voorzitter geeft de verzekering dat relkening met eventueele klachten zal worden gehouden. Na enkele woorden wn waardeering en opwek king door den burgemeester sluit de voorzitter met een woord van dank de vergadering.

Schager Courant | 1927 | | pagina 7