DAMRUBRIEK iH m H K iH W, 11 18 m m iH m WA m 11 Hl m Bermuda, het Koraalland contacten moeten deugdelijk zijn. 5o. Er moet zoo weinig mogelijk isolatiemateriaal gebruikt zijn, 60. De as van den condensator moet stevig zijn. 7o. Eén- gats-montage verdient de voorkeur. Vaste condensatoren: Het zijn deze, voor een goe de ontvangst zoo noodzakelijke onderdeelen, waar op het volgens de opvatting van velen minder aan komt. Maar juist minderwaardige condensatoren kunnen de werking van het toestel geheel onvol doende maken. Kies daarom een goed merk. Het prijsverschil is ten slotte te gering. Heeft men in zijn toestel een blok condensator, die men niet vertrouwt, dan kan die op de volgende wijze onderzocht worden. Men sluit den condensator aan op een spanningsbron met een hooge spanning. Daarvoor kan gebruikt worden het plaatspannings- apparaat of de anode-batterij. De beide plaatgroepen worden zoodoende dus geladen. Vervolgens verbreekt met het contact en wel plotseling, waarop, na eenige minuten wachtens, de beide contacten van den con densator kortgesloten worden. Kan men bij dit kort sluiten vonkjes trekken, dan bewijst dat, dat de condensator nog geladen was, met andere woorden, de isolatie is voldoende. Was de condensator lek, dan zou de ontlading inwendig plaats hebben kun nen vinden. Gloeidraadweerstanden behooren voor Miniwattlampen een weerstand van 30 Ohm te heb ben. Het weerstandsdraad moet roestvrij zijn, de contactveer moet stevig op het draad gedrukt wor den. Lekweer standen. Voor dezen geldt het zelfde als voor de vaste condensatoren. Neem goe de! Vooral is het van belang, dat de weerstand zich niet of althans zoo min mogelijk wijzigt. Er moet gehandeld worden Smvf nu, wat ik u al twee uur heb uiteengezet: de tijd der r-devoeringen is voorbij! onder redactie van GEO VAN DAM, Heemskercklaan no. ite Baarn. Alle brieven, deze rubriek betreffende, gelieve men rechtstreeks te zenden naar bovenstaand adres of anders via het bureau van dit blad. WEDSTRIJD-PROBLEEM No. 22. van A. C. van Aart, Roosendaal Zwart: 6. 1 5 6 m 10 11 gff 15 16 HP 20 21 «f 25 26 30 31 35 36 m 40 41 45 46 PP 50 Wit: 7. De diagramstand in cijfers moet zijn: Zwart, 6 schijven, op: 8 18 22 23 28 en 38. Wit, 7 schijven, op: 27 32 34 37 43 47 en 49. Wit speelt en wint! Voor de wedstrijdvoorwaarden en de mooie prijzen zie men onze vorige rubriek. DE NATUURLIJKE HISTORIE VAN HET DAMSPEL. (Den schoolmeester naverteld.) I. Inleiding. Als U de ware historie van het damspel leest, Dan bemerkt U, dat er nooit een is geweest, Om U dus iets nieuws van dat spel te verhalen, Moet ik, met lange vingers, mij tot zekere schrijvers bepalen. Verwijt me dus niet: ,,'t Is uit je duim gezogen", Want het is eerlijk andere schrijvers nagelogen. En dit is nu inderdaad het laken, Waarvan ik een rok voor het damspel wil maken. Het bord is ontstaan bij den timmerman, Als het krom is, dan neem je '<t eenvoudig niet èn. Van te voren dient U wel te besluiten, Dat het moet bestaan uit honderd ruiten Want een ruit te veel, is niet goed voor het spel, Vermoedelijk weet dat de timmerman wel! De Bchijven zijn gedraaid, met een kring in het hart, Twintig zijn er wit en twintig zijn er zwart. Maar wie dat moeilijke spel heeft uitgebroed, Was zeker niet goed, onder zijn hoedl Volgens Battefeld en de groote de Haas, Was hij geen eigenwerk-maker of baas, Ook was hij geen ware Bataaf, Doch een armoedige, Egyptische slaaf, Die, als hij geen pyramiden had te bouwen, De steenen op het dambord ging versjouwen! Verder had die goede man van dammen geen verstand, Daarom kwam; Ephraïm van Embden in ons land, Die ons den lof van het spel heeft bezongen, En een partij remise heeft opgedrongen. Wordt vervolgd. HET GEHEIM VAN DE TELEVISIE OF HET OP VERREN AFSTAND ZIEN. Een blik over den Atlantischen Oceaan. Met een nagenoeg ongehoord tempo schrijdt de moderne techniek voorwaarts. Wat gisteren alleen nog maar in de verbeelding: bestond, wat ondoor- zichtbaar, phantastisch scheen, wat hoofdschudden, en vele bedenkingen opwierp, is vandaag werkelijk heid en als-van-zelfsprekend geworden. Wij kunnen ons thans draadloos vanuit Londen met New 'iork onderhouden, als waren wij dat hooit anders gewend geweest. Spoedig zal deze draadlooze telefoonienst ook tot het vasteland van Europa uitgebreid worden. In weinige weken reeds zullen, volgens een verkla ring van Marconi, draadlooze telefoongesprekken tusschen Londen en Australië, Zuid-Afrika en Bra zilië mogelijk zijn. Het probleem van de draadlooze fotografie (telefotografie) is volkomen opgelost en vraagt alleen nog maar om practische toepassing. Men kan op het oogenblik reeds een brief of een foto in een nauwkeurige nabootsing draadloos tot in de verste deelen van de-aarde verzenden. Ook het vraagstuk met betrekking tot het vèr-zien (tele visie), zal, zegt Marconi, binnen korten tijd opge lost zijn. Een inrichting op dit gebied in Washing ton heeft dezer dagen het vèr-zien nog eens gede monstreerd om er nog meer bekendheid aan te ge ven. Voor dit doel begaf zich de staatssecretaris Hoover in een daartoe ingerichte ruimte en op het zelfde oogenblik was zijn beeltenis op het witte doek te New-York te zien. Maar nog veel verder dan de plannen van de Mell Company gaan die van den Amerikaanschen ingenieur Alexanderson van de Ge neral Electric Company en de Radio Corporation van Amerika. Alexanderson heeft onlangs een vèr-zicht- apparaat beschreven, waarmee het mogelijk zal zijn, tot over den Oceaan te zien. Zijn doel is het draad loos telefoneeren over den Oceaan, verbonden met een gelijktijdig draadloos vèr-zien der sprekers. Wan neer dus later in New-York de telefoniste's de „halloh-girls" zooals ze daar genoemd worden, de spreekverbinding tusschen New-York en Londen tot stand brengen, zullen zij gelijktijdig de vèr-ziener inschakelen, die het elkaar-zien tusschen de heide sprekers mogelijk maakt. Wanneer men nu het ontwerp-Alexanderson wat nader beschouwd, dan zal ieder toch verbaasd moeten staan over de vermetelheid van dit idee. Terwijl alle andee vakkundigen op het gebied van draadloos zien met de foto-electrische cel, de vacuumbuis, den ver sterker en slechts één zender werken, wil Alexander son zeven zenders tegelijk gebruiken om daarmee de verhoogde snelheden en verhoogde lichtsterkten te bereiken. Elke zender heeft dientengevolge een ze vende deel van de vereischte arbeid te verrichten. Op den hoofdzender worden de zeven door deze zenders uitgezonden golven gemoduleerd, worden dus de verschillende toonaarden tot één vereenigd, waardoor de gemoduleerde draaggolf ontstaat. Op het ontvang station wordt door een ingenieus geconstrueerd toe stel de golvenbundel weer gezeefd. Alexanderson heeft in Amerika naam gemaakt door zijn hoogfrequent-wisselstroom-machine, die in hoo ge mate tot het goede resultaat van de radio-telefo- nie hébben bijgedragen. De vèr-zicht-apparaten, welke tot nu toe werden gemaakt, beperkten zich tot de weergave van een bewegenloos be8ld, een eenvoudige fotografie. De verzending over den Atlantischen Oceaan nam 2 tot 20 minuten in beslag. Alexander son wil nu de bewegende beelden, zooals de kine- matographie ze geeft, draadloos overbrengen. Om deze beweging, die met een snelheid van zes tien den van een seconde werkt, te bereiken, moet het apparaat 20000 maal zoo snel werken als 't eenvoudi ge vèrzichtapparaat.Alexanderson bedient zich hierbij, van de korte golflengte van 20 tot 21 meter. Hij wil echter de beelden tót in al hun details zien over gebracht, waarom hij' wil bereiken, dat het beeld met 40000 eenheden per seconde inplaats van met ?OftTE>itT, Hoe het oude volksspel, het touwtrekken, werd uitgevond WETENSWAARDIGHEDEN. dat van de 50 inwoners van het Fransche gehucht Aumone, er 20 zijn, die 80 jaar of ouder zijn? dat Denver, Colorado, de zonnig ste plek ter wereld is? dat hier de zon 356 dagen van de 365 in een jaar schijnt? dat Mevrouw Suzuki, een Ja- pansche, sedert 1905 (den dood van h8ar echtgenoot) zijn zaken over nam en in de afgeloopen 20 jaar een fortuin bijeen heeft gebracht van f500 millioen? dat zij op 13-jarigen leeftijd met een man huwde, die een kleine suikerraffinaderij1 begon?. 300.000 op het ontvangstation wordt gereproduceerd, en dit is aanleiding, dat hij niet één maar zeven zen ders gebruikt. De snelheids-arbeid wordt dus nu door zeven zenders gedragen en elk der zeven stroomkringen heeft nu voor 40.000 beeldeenheden te zorgen. Dat is ongeveer de gewone kortegolf-snel- heid'. Practisch komt de vinding op het volgende neer: Men gaat b.v. te New-York een zeer sterk verlicht vertrek binDen en neemt plaats voor het ont vangapparaat, dus de foto-electrische cel. Deze cel fotografeert den betreffenden persoon, ontleedt dan het gereproduceerde beeld in 300.000 beeldpunten, (deze punten herkennen we ook in de rasterpunten van een afgedrukt cliché in de courant), die daarna in electrische stroomsterkten worden omgezet. Dit eerste gedeelte duurt slechts enkele seconden. De stroomsterkten worden dan door zeven zenders ge stuurd, dus geleid naar de ontvangapparaten aan de overzijde van den Oceaan. Deze ontvang-apparaten vangen de electrische stroomen op, om ze daarna weer in lichtsterkten om te zetten. Vier en twintig spiegels werpen dan het thans tot een mozaik sa mengestelde „levende beeld" op een wit doek; op deze wijze ziet en spreekt men gelijktijdig, terwijl men duizenden kilometers van elkaar verwijderd is. Op het oogenblik mag, zooals reeds gezegd, ons dit wonderlijke ontwerp nog rijkelijk fantastisch en wat duister schijnen, morgen echter, wanneer het wer kelijkheid geworden is, zullen wij het als iets van zelfsprekends beschouwen, precies als wij indertijd gedaan hebben met de wonderlijke techniek van db radio zelf. De Bermuda^- of Somers-8ilanden zijn een groep eilanden in den Atlantischen Oceaan, die voor een zeer groot gedeelte uit hooge klippen bestaan en, ofschoon door een Spanjaard ontdekt, thans aan En geland behooren. Dat de Spaansche vlag nu niet meer op de koraal rotsen van de Bermuda's wappert, hebben den Span jaarden enkel en alleen te danken aan de bijgeloo- vigheid van hun voorvaderen uit de 15de eeuw. Juan de Bennudez, een Spaansche zeevaarder, is de ontdekker der eilandengroep, en naar hem zijn ze dan later ook vernoemd geworden. Maar reeds kort na de ontdekking gingen matrozensprookjes van mond tot mond, die de Bermuda's als het „Isla de Demonios", het „diui v els e i land" schilderden. „Zwarte geesten van den nacht" zouden daar hun woonplaats gekozen hebben, en de eilanden volko men behekst hebben. Sedertdien werden geen ont dekkingsreizigers meer gevonden, die den moed had den, in de woesternijen tusschen de hooge rotsen door te dringen, en dus bleven de Bermuda's onbe woond tot aan het jaar 1612. In Juni van het jaar 1609 leed den Engeflschman Sir George» Somers, die er met een expeditie op uitgetrokken was, om de noodlijdende Engelsche kolonisten in Virginië te hulp te komen, schipbreuk op de klip pen van de Bermuda-eilanden, Sir George overtuigde zich met eigen oogen, dat de eilanden geen booze geesten herbergde maar de verblijfplaats scheen te zijn van bontgekleurde vogels, die, onbevreesd voor duivel en heksen, zich blijkbaar een veilig en won- derschoone schuilplaats verzekerd hadden. Na den terugkeer van Sir George gingen diens landgenooten het belang van de eilandengroep Inzien, en allengs begon zich er een levendige kolonisatie te ontwikke len, trots het zwakke protest van Spanje, waar men zich in Londen weinig van aantrok. Op het oogen blik is Bermuda het strategische centrum van het Britsche Imperialisme in de Noord-Amerikaansche en West-Indische wateren. Zooals deze eilanden, wel een honderdvijftig in aan tal, wanneer men ook de kleinere meetelt, uit de Oceaandiepte zijn geboren, is een geschiedenis op zich zelf in de natuurlijke historie. Hun gemeen schappelijk fundament is een ongeveer vijfduizend meter hoog; gebergte van vulkanischen oorsprong, dat uit den zeebodem1 opstijgt, maar niet geheel on al de oppervlakte van het water bereikt. Een enkele uitzondering hierop maakt een der drie toppen, welks kammen boven den zeespiegel uitsteken, vermoede lijk eerst geruimen tijd nadat de vulkaan uitgedoofd was. Op deze kammen nu voltrok zich het drama tische schouwspel, dat gedurende duizendtallen van jaren in prae-historische perioden verliep. Miriaden van koraaldiertjes hechtten zich aan de rotsen vast, en door hun speekselafscheiding en het later verval van hun weefsel werd de onderhouw geschapen, waarop zich door het spel en tegenspel van eb en vloed allengs zandduinen konden vormen, Zoo ont stonden heuvelen en dalen en weldra was het zand der mosselenschalen mot behulp van het regenwater in een vaste weerstandbiedende massa veranderd Het volgende chemische proces voerde tot ophooping der roode moederaarde, die tot een vruchtharen bo dera werd voor het zaad, dat wind en golven en trek vogels aanbrachten. Zelfs nu nog laat zich de boven staande ontwikkeling aan de kusten der eilanden en speciaal aan de er voor gelegen koraalriffen, be merken. Het groote werk i9 echter volbracht en mid den in den Oceaan, Is een paradijs ontstaan, waar in het wonder van de A'tlantis (fabelachtig, groot ei)and, door den Oceaan verzwolgen) tot een nieuw loven is ontwaakt. Maar iets mankeert er, en dat is versch water. Geen enkele bron, geen beek, geen stroom is op 't eiland, Daarvoor hebben de koralen niet kunnen zorgen. Maar de Bermudiancn weten zich te helpen. Elk hunner huizen, ja zelfs de kleinste hutten, zijn zoo gebouwd, dat zij als verzamelbakken voor het regen water kunnen dienen. Sneeuwwit zijn alle daken geschilderd, om het kostbare hemelwater zooveel mogelijk zuiver op te vangen, waarna het door kun stig aangelegde huizen naar urnen en andere hou ders afloopt, om het vandaar uit in de waterleidin gen der huizen te pompen. Groote hotels en zaken- huizen hebben op gelijke wijze heele heuvels ge bouwd, die dan denzelfden dienst doen als de dakpn der huizen, Een gevolg van dit systeem is, dat de smaak van het water er sterk van afhangt of de waterhouder goed schoon en gesloten, wordt gehou den, of dat er door onachtzaamheid allerlei onzuivere ingrediënten in kunnen komen. Op deze wijze heeft dus elke burger zijn eigen waterwerk. De witte huizen van Bermuda maken op iederen bezoeker een sterken indruk. Vanuit de verte, wan neer de boot in de richting van de haven vaart, zou men meenen aan de kust van Marokko te zijn. De daken, die voor een deel, gelijk aan de Afrikaansche kusten, in lage neerhangende koepels eindigen, doe men met hun verblindend wit scherp op tegen den donkeren achtergrond der verre cederbosschen en de diepblauwe zee, die hier en daar ver in het eilanden rijk doordringt. Het landschap levert op verren af stand een vrij nuchteren aanblik op en zijn bekoring krijgt het eerst bij een stille wandeling door de stra ten der kleine dorpen, die over het heele eilandenrijk verspreid liggen. Hamilton is de hoofdstad, de zetel van het parle ment en den Engelschen gouverneur en tevens de haven voor de groote zeeschepen. Doch er ontbreken alle kenteekenen van de groote wereldstad en dit is wel een van de oorzaken, dat het een oord is waar zich de bloesempracht van zijn altijd voortdurende lente zich ten volle kan ontplooien. „Het land van de leliën en rozen" is Bermuda eens gedoopt gewor den. Oleanderboomen bloeien het gansche jaar door en al die door de zon beschenen helwitte huisjes staan temidden van heerlijke tuinen, die overscha duwd worden door palmen en bananenboomen. Al leen de grootste omliggende eilanden zijn door brug gen met St. George verbonden en dezen met elkaar zijn alleen noemenswaard bewoond. Het bevolkings aantal zal ongeveer 25000 zijn, waarvan tweederde deel uit negers bestaat, de afstammelingen van voor- malige slaven. Een eerste plaats onder de voortreffelijkheden van Bermuda neemt ook het feit in, dat er geen automobielen, geen trammen en zelfs geen spoorwe gen zijn. Antieke paardenkoetsjes en fietsen zijn de eenige verkeersmiddelen, die de 25000 Bermudianen ter beschikking staan en daarbij nog twee verkeers agenten, die echter alleen daarop hebben te letten, dat na zes uur 's avonds alle voertuigen van licht zijn voorzien. Voor eenige jaren terug heeft men voor korten tijd een proef met automobielen genomen. Maar de publieke meening was kort en bondig. In vier uren kan men de eilanden van het eene naar het andere einde met paard en wagen doorkruisen. Waarom dus die kilometervretende benzinemonsters? Derhalve hoort anen over de velden der Bermuda's nog altijd het melodische klingelen der fietsbellen weerklinken, inplaats van het schrille geluid der autamobielhorens. Hoe lang echter deze auto-loosheid zal aanhouden, zal wel in de toekomst blijken. Een feit is, dat bin nenkort een smalspoor zich over de gansche eilanden groep zal uitstrekken, en de stap van een locomotief tot een benzinemotor is maar zeer klein. Op het oogenblik kan men echter nog in de schaduw der palmen en ceders wandelen en over heuvels en door dalen trekken, 'die diep vervuld zijn van de geur der lelies en rozen, alsmede langs de tuinen, om welks poorten zich de jasmin en de passiebloemen slin geren, zonder dat dichte stofwolken ons den vrijen adem benemen en motorlawaai de diepe stilte ver stoort In de rijke Amerikanen vinden de Bermuda-eilan den trouwe bezoekers, speciaal onder de golfspelers. Het mooie weer, dat er het gansche jaar door heerscht, maakt, dat ze, waar het golfspel buiten ge speeld wordt, nooit teleurgesteld wordt Maar niet alleen bij de golfspelers, ook bij de too- neelspelers en speciaal die van de film hebben de eilanden een wit voetje. Een tropisch oerwoud met een warnet van lianen en vele druipsteengrotten ma ken het voor filmopnamen zeer geschikt Vooral in de druipsteengrotten, waar in de azuurblauwe onder- aardsche zeeën zich de dunne steenen pilaren weer spiegelen en in de stille inhammen van de zee, waar duizenden 'bontgekleurde visschen in het kristalhel dere water rondzwemmen, vinden de filmsterren dankbare plaatsen om hun rol van waternimfen en zeemeerminnen uit te spelen, zonder zich door haaien bedreigd te zien. Wie wat nader kennis wil maken met dit schoone plekje natuur, laat zich naar „de tuinen der zee" roeien. In roeibooten, waarin in plaats van een houten bodem zich een glazen bodem bevindt, worden de vreemdelingen naar de riffen ge varen. Koraalvisschers hebben de leiding. De boo ten glijden zeer langzaam over het water, zoodat de inzittenden, die boven den glazen bodem gezeten, al les op hun gemak kunnen gadeslaan. Voor het grij pen schijnt de zeebodem, zoo helder is net water. Zeetuinen! De grootste aquaria zijn slechts armza lige copieën, vergeleken bij deze schitterende na tuurtaferelen. Alleen het water in zijn diepe hemel blauwe kleur vormt reeds een wonder op zich zelf. Witglinsterende koralen hechten zich aan de dichte bosschen van olijfgroen zeegras. Prachtig gekleurde visschen schieten door het water en het lichtende blauw van hun schubben steekt scherp af tegen het grauwe zand van den bodem. Een mengsel van pur per, rood en violet wiegelt zich als 't ware zacht in den vloed, tusschen zeegras en mosselen. En daar- tusschen hangen donkergele, grijze en roode zwam men, ineengevlochten in de teerwitte takken der ko ralen. Zoo nu en dan een zeester of een zwarte zee egel, in alle mogelijke afmetingen. Maar het schilderachtigste van alle natuurwonde ren op de Bermuda's is de ondergaande zon over de slapende eilanden en de bruischende Oceaangolven, die op de koraalriffen uiteen spatten. Dan verbrei den zich purperen strepen over den horizon en de ceders staan daar als donkere silhouetten in de wijde ruimte en de witte daken spiegelen zich spookachtig af in den kristalhelderen vloed. Heel veraf glijdt een wit zeil langzaam voorbij. Een ster flikkert op en de eerste zilveren stralen van de maan spelen schuilvinkje met de wegzinkende schaduwen. Geen geluid verbreekt meer de stilte en een groote plech tigheid valt over het uitgestrekte landschap. Zoo moet eens Atlantis geweest zijn, het eiland, dat duizenden en duizenden jaren geleden in de diepte verdween.

Schager Courant | 1927 | | pagina 16