Marktberichten. Gemengd Nieuws. SprUtOl. Bij alle Drogisten. Voetbal. WIERINGERWAARD. Dezer degen geraakte de familie B. (vader, moe der en zoon), die met hun drieën in een tilbury waren gezeten, aan den Slikkerdijk van den vrij hoogen wal te water, doordat ze in botsing kwa men met een losloopend paard, en waardoor hun paard achteruit begon te loopen, met gevolg dat het geheele zaakje spoedig te water lag. Behoudens materieele schade (de stokken en kap waren kapot) is het ongeval voor de menschen zelf nog goed af- geloopen. NIEUWE STEENKOLENLAAG AANGEBOORD. Naar wij vernemen, is bij de boringen in het mijnveld in den Achterhoek voor rekening van de combinatie Koster-Hope bij Meddo ten Noorden van Winterswijk thans een derde steenkolenlaag aange boord. De dikte van de kolenlaag is officieel vastge steld op 95 c.M. OOK BIJ DE POST. Evenals bij de Ned. Spoorwegen zal met ingang van 15 Mei a.s, bij de posterijen de 24 uur tijdaan wijzing worden ingevoerd. Een en ander zal o.m. tot uitdrukking komen in de verandering van de stempels. De handstempels worden geleidelijk bij nieuwe verstrekking gewijzigd. De stempelmachines zullen echter zoo spoedig mogelijk gewijzigd worden. BRAND TE VENLO. Gisternacht is de ruim 300 jaar oude Wyltehof aan den Hulsterweg te Venlo, bewoond door den landbouwer H. Lichtenberg en toebehoorend aar. het R.-K. Armbestuur, geheel afgebrand. Het vuur breidde zich met verbazende snelheid uit. Een dei- zoons, die te bed liggend, het eerst den brand ont dekte, had nauwelijks tijd de overige huisgenooten te waarschuwen. De hoeve is met al de daarin geborgen voorraden en gereedschappen een prooi der vlammen geworden. Vier koeien, zes varkens en een zestig kippen zijn verbrand. Toen de brandweer met de motorspuk verscheen, was het gebouw reeds afgebrand; de.' brandweer moest zich bepalen tot bet beschermen van enkele belendende gebouwtjes. De oorzaak van den brand is onbekend. Een en ander was verzekerd bij een Brusselsche maatschappij. DOOR EEN KOE MEEGESLEURD. Te Groesbeek bij Nijmegen is de 10-jarige jongen P. K., door een koe, welke hij langs den weg bege leidde, meegesleurd. De jongen kon niet los komen, doordat het touw om zijn arm gebonden was. Men vond den knaap later bewusteloos langs den weg liggen. Gisterenavond laat is bij overleden aan do bekomen verwondingen. DE NACHTVORSTEN. Uit verschillende deelen van Gelderland bereiken ons nog berichten over ernstige schade door de nachtvorsten aangericht. Op vele plaatsen in het land van Maas en Waal, de Betuwe en in den Tielerwaard zijn de vroege groenten afgevroren en is veel schade toegebracht aan de appel- en perebloesems. Ook in Noord-Limburg hebben de nachtvorsten veel nadeel berokkend aan groente- en fruitcultuur. GEDICHTEN TER EERE VAN PRINSES JULIANA In de „Tribune" lezen we het volgende: We kunnen de Volk-redactie feliciteeren: zij telt onder haar medewerkers een hof-poëet, te weten den heer G. J. Peters, hoofd der openbare lagere school te Kerk-Avezaath, bij de trouwe „Volk"-lezers beter bekend als Batavus, de schrijver van feuilletons in Betuwsch dialectEen groot heil is dezen „Volk"- modewerker wedervaren hem werd de zilveren medaille uitgereikt, ter belooning van zijn dichter lijke talenten enOranjeliefde. Gelijk bekend, heeft de jury voor de prijsvraag, uitgeschreven door den Prov. Oranjehond in Gelder land voor een gedicht ter eere van Prinses Juliona de gouden medaille toegekend aan mevr. Elise Soer, don tweeden prijs aan den heer Ed. Peters te Nijmegen, en den derden prijs aan den heer G. J. Peters, hoofd der openbare lagere school te Kerk- Avezaath (zilveren medaille). In de „Notenkraker" van jl. Zaterdag heeft „Pe narie" den draak gestoken met het bekroonde ge dicht van mevr. Elise Soer. We zijn nu zéér be nieuwd, zegt. de „Tribune" wat de „Notenkraker" en wat „Het Volk" zullen schrijven over het berichtje van de „Tielsche Courant" van 4 Mei, waarin wordt medegedeeld, dat de heer G. J. Peter,s alias de ,,Volk"-medewerker Batavus bericht ontving van het bestuur van den Proviniaal-Gelderschen Oranje- bond, waarin hem werd medegedeeld, dat ook zijn gedicht gecalligrafeerd aan Prinses Juliana is op gedragen. terwijl overwogen werd om juist voor zijn gedicht een prijsvraag uit te schrijven voor het samenstellen van een geschikte compositie met het gedicht als tekst Ilof-poëten aaft een „socialistisch" dagblad 1 Het is toch wel aardig ver gekomen met de sociaal-de mocratische jousnalistiek, roept de „Tribune'* uit AUTO VERBRAND. Gistermorgen bemerkte een inzittende van een ■particuliere auto. op den Deelscben weg onder Arnhem, bij het rijden langs een vrachtautomobiel, •dat deze wagen aan den onderkant geheel in vlam men was gehuld.. De bestuurder scheen daarvan niets bemerkt te bebben» Hij werd door gebaren op bet gevaar, waarin bij verkeerde, opmerkzaam ge maakt en had nog gelegenheid om intijds van het brandende voertuig te springen. De vrachtauto reed een eind door en zwenkte toen bet boscb aan den kant van den weg in. waar hij tot stand kwam. De brandweer to Arnhem werd gewaarschuwd, en bluschte de wagen met eenige minimaxen. De vrachtwagen, een Benz-wagen. die ledig uit de stad terugkeerde, is totaal onbruikbaar geworden. EEN ONGELUK IN DE ERTSMIJN EN. Tn de ertsmijnem der Hollandsohe Erts winning Maatschappij op Sardinië, had een der arbeiders dezer dagen de onvoorzichtigheid bij een helling- de kleminrichting ram een wagone van de bakel- baan, die den wagen! aan den trekkabel verbond, los te maken, waardoor den wagon langs de c.a. 400 M. hooge hélling naar omlaag dreigde te stor ten. Toen de werkman het gevaar zag, méldt de „N. R. Orfc." wierp hij een kabel naar omlaag ïtaar de daar aanwezige werklieden, om den wagon te houden, doch dezen mis ben. Iets verder, aan de helling, snond de bedrijfsleider, de Nederlandsche ingenieur Pin» uit Haarlem, die den kabel greep om den man te redden. De wagon hed echter in- tnsschen zulk een vaart gekregen, dat de heer Pino werd naedegesleurd en omlaag gteslinge waarbij hij rijn handen aan den slippenden ka wondde en boyendien zijn linkerbeen brak._ werkman had intussohen nog de tegenwoordigh van geest om rich op den draagkabel te werpert, uooda-t hij er met eenige kneuzingen en ontvelde handen en armen afkwam. Een oogenblik later derailleerde de wagcm en sloeg tegen den berg wand te pletter. Na op de mijnent voorloopig ver* bonden te rijn, werden de gewonden te paard naar het nabijgelegen plaatsje gebracht teer verdere geneeskundige behandeling ANNA PAULOWNA In overleg met de afdeelingen van S.D.A.P. en Mo derne Landarbeidersbond, is door de tooneelclub „Uit Eigen Kring" besloten tot het weder-ofcvoeren van het op den laatsten Mei-feestavond zoo goed ge slaagde tooneelstuk „Het huis Hense en Zoon". De Arbeiders-Zangvereeniging „De Stem des Volks", zal den avond met *n aantal zangnummers aanvullen. De baten van deze opvoering, die Zqndag 22 Mei in het lokaal van den heer Borst te Breezand zal worden gegeven, zullen worden bestemd voor het Troelstra- oord. Deze opvoering zal nader per advertentie woiden bekend gemaakt VAN EWLJCKSLUTS. In den loop dezer week was er nogal eenige on tevredenheid onder de'arbelders op het werk van den aannemer Klos alhier. Deze aannemer beweerde na melijk overwerk vergunning te hebben, waarom hij zijn arbeiders een langeren werkdag voorschreef. Sommigen voldeden hieraan, anderen echter niet. Bij een bezoek, door de Arbeids-Inspectie, Donder dag aan dit werk gebracht, bleek de bewering van den heer Klos ongegrond te zijn en is deze wegens het laten overwerken zonder vergunning,, geverbali seerd. Het ontslag, dat de aannemer aan verschillen de arbeiders, die niet aan zijn wensch tot overwer ken wilden voldoen, had aangezegd, moest boven dien worden ingetrokken, terwijl daarnaast nog aan verschillende andere, tot dusver nog niet gevolgde verplichtingen, zal moeten worden voldaan. AMSTERDAM. Eierveiling Prinsengracht 199. 12 Mei 1927. f 4,25, eendeieren' f 4,855,50. Totaal aanvoer 400000 Hoogste prijs f 7, 'middélprifs f 5,50, laagsfco prijs stuks. Handel zeer vlug. EIERVEILING .HELDER, 12 Mei. Aanvoer 16573 kipeieren, 999 eendeieren, 101 par tijen, wit ongewogen f 5,105,50, bruin ongewe ten f 5,20—5,80, kleine eieren f 4,805, groote eie ren f 5,606, eendeieren f 4,804,40. EIERVEILING, SCHAGEN, 12 Mei. Aanvoer 64253 kipeieren, gewogen en geschouwd, '55—57 Kg. f 5,10—5.20, 58—60 Kg. f 5,20—5,30, 6163 Kg. f 5,30—5,50, ongewogen, bruin f 5,40— f 6,10, wit f 5,10—5,40, giimftd(died(<ï f 5C30, klein f 4,50 a f 4,70, 12074 eend eieren f 4,404,70. HOORN, 12 Mei. 13 Stapels kleine fabriekskaai f 41, 13 ztapels kleine boerenkaas f 40, 5 stapels fabriek® oomm. kabaja f 4/6, 7 stapels boeren comm. kaas f 47,50, Alles gemerkt. Totaal aanvoer: 38 stapels, wegende 36901 Kg. Handel vlug. NOORDSOHARWOUDE, 12 Mei. Uien f 2,603,70, drielingen f 1,601,70, grove uien f 2,60—3,10, peen f 0,20, roode kool f 1,40— f 4,80, gele kool r 0,501,10, deensche witte kool f 0,10—2,10, alles per 100 Kg. Totaal aanvoer: 9500 Kg. uien, 900 Kg. peen" 31800 Kg. roode kool, 11800 Kg. gele kool, 104000 Kg. deensche witte. NOORDSOHARWOUDE, 13 Mei. -Dien f 3,70—5, drielingen f 1,201,30, nep f 0,30, fove uien f 3,90-r-4,60, peen f 0,50—1, roode kool b70—4,50, gele kool f 0,902,30, Deensche witte kool f 1,20—3,20, kroten r 0,60, alles per 100 Kg. Totaal aannveer: 9300 Kg. uien, 8000 Kg. 38500 Kg. roodekool, 14400 lig. gele kool, Kg. Deensche witte kool, 1700 Kg. kroten. BROEK OP LANGENDIJK, 13 Mei. Witte kool (vroege) f 0,700,80, drielingen f 0,40 k, f 1,70, panap f 3,50—3,60, alles per 100 Kg. Totaal aanvoer: 1300 Kg. witte kool* 8200 Kg. uien, 550 Kg. nep. ALKMAAR. 13 Mei. Asperges dik wit f 5266, dik! blauw f 3248 per 100 bos, bloenikaoll I f '3041!, II f 1820 per 100 stuks, prei f 2—5,80 per 100 bos. komkommers f 10—^22 per 100 stuks, wortelen f 11,5016,80 per 100 bos, uien f 17,20, spinazie f 0,508,90 por 100 Kg., -kropsla f 1,50—6,80 per 100 stuks, rabar ber f 3.5012 raapstelen- f 0,701,60, radijs f 12)0 4 f 4,80 per 100 bos. ALKMAAR, 13 Mei. 117 Stapels, 195000 Kg, Fabriekskaai kleine met merk f 41, fabrieks commissie gemerkt f 40,50, boeren kleine gemorkfc f 41, boeren kleine zonder merk f 35, boerear oommissie gemerkt 47. Handel goed. ALKMAAR, 13 Mei. Op de heden gehouden graanmarkt Waren aange voerd 458 hectoliters. 78 H.L. tarwe f 1517. 61 H.L. gerst chev. J4, 227 HL. haver 11,2512,30, 69 H.L. boonen: bruine boon en f 1118, citroen- booinen f 1520, duivenboouen f 15,50, witte boo- fnfen f 25/, 3 (H.L. mosterdzaad, 1 H.L. blauwmaan- zaad, 2 H.L. diversen, 17 H.L. erwten: groene (kleine) 2427, idem (groote, f 41, alles per 100 Kg. EEN HUISZOEKING IN EEN SOVJET-RUSSISCH HANDELSGEBOUW TE LONDEN. Op last van den minister van binnenlandsche zaken werd gisteren te Londen een huiszoeking ge daan in de kantoren van de Sovjet-Russische coöpe ratieve verkoop- en inkooporganisatie. De reden van deze huiszoeking was, dat men enkele belangrijke officieele stukken, welke verdwenen waren, ver moedde in handen te zijn gespeeld van de Russen. Tevens zou het kantoor een middelpunt zijn van communistische propaganda. Natuurlijk zegt de Sovjet-regeering, zooals in al zulke gevallen, dat zij oficieel niets uitstaande heeft met organisaties, die niet rechtstreeks onder haar gezag staan. De politie-inval heeft groote opschudding gewekt en men verwacht, dat er belangrijke dingen door aan het licht zullen komen. Toen de rechercheurs een zekere afdeeling binnendrongen, vonden zij brandende stukken, waarvan belangrijke gedeelten, naar mfen gelooft, voor de vlammen gespaard zijn. De politie moet ook geweren en ploertendooders in beslag genomen hebben. De overrompeling had plaats op een uur dat Moorgate, waar het gebouw staat, een druk ver keer heeft, Een geweldige menigte begon samen té stroomen en het verkeer dreigde vast te loopen, tot de politie maatregelen nam, om de nieuwsgierigen tot doorloopen te dwingen. Alle ramen vanwaar men het gebouw kon zien, waren bezet met menschen. Voor de beambten vertrokken, werden zij zorgvul dig aan den lijve onderzocht, hun zakken werden omgekeerd en elk stukje papier in beslag genomen. De inval geeft reeds tot vele veronderstellingen aanleiding. Velen meenen, dat het in verband moet worden gebracht met de in Peking gevonden docu menten, welke bij een soortgelijken inval voor den dag kwamen. Omtrent de huiszoeking wordt nog gemeld, dat in de gewelven van het Sowjethuis, het hoofdkwartier van de Arcos en van de Sowjet-Russiche handels delegatie de politie vijf kolossale brandkluizen vond en) achter de paneelen in den muur van de tweede verdieping ontdekten ze heden drie geheime brand kasten. Van drie der kuizen zijn de sleutels aan de politie overhandigd, en een aantal ambtenaren zijn bezig, de daarin gevonden papieren te onderzoeken. De Sowjet-handelsdelegatie weigerde de sleutels der beide andere kluizen aan de politei af te geven, daar deze niet aan de Arcos behoorden en onder de diplomatieke immuniteit vallen. De sleutels van de verborgen brandkasten werden om dezelfde re den geweigerd. Verondersteld wordt, dat de papie ren, welke door de politie gezocht worden, in deze brandkasten worden bewaard. Het onderzoeken van de gevonden papieren zal waarschijnlijk niet voor a.8. Dinsdag afgeloopen zijn. De zaken van de organisatie zijn zoolang stopge zet, totdat, volgens een aankondiging op de gebou wen, de politie het gebvuw zal hebben ontruimd. Du Russiche zaakgelastigde Rosengolz heeft een onderhoud van een half uur gehad met Sir Austen Chamberlain en heeft een in ernstige bewoordingen opgesteld protest overhandigd, waarin gezegd wordt dat deze inval een inbreuk ie op de handelsovereen komst van 1981. Zomersproeten ver dwijnen spoedig door «en pot TWEE LUCHTSCHIPPERS VERONGELUKT. Onlangs was na een ballon-wedstrijd in Moskou een der deelnemende ballons spoorloos verdwenen Thans komt het bericht binnen dat deze Tomsk in Siberië is gepasseerd. De meening is nu, dat de bal lon in Oost-Siberië in het gebied van de Ob in de wouden is gedaald. Een nader telegram van Wolff meldt, dat de beide luchtschippers van den ballon Aviachim gevonden zijn, maar bijna bevroren, terwijl slechts zwakke le vensteekenen weinig kans op behoud geven. EEN MERKWAARDIGE DIEFSTAL Einde Juni van het vorige jaar wij maakten er destijds melding van werd midden op den dag uit een juwelierswinkel voor 128.000 M. kleinoodiën ge stolen. De dief was via den kelder en 'n gat in den vloer in den winkel gekomen. De dader, een 35-jarig arbeider, is dezer dagen veroordeeld tot zeven jaar tuchthuis. Hij vertelde bij zijn verhoor, dat hij zes of zeven avonden had gewerkt aan het gat in den vloer. Het eigenaardige van het geval is, zoo meldt de ,,Koln. Z.", dat de juwelier bijna al het ontvreemdde leeft teruggekregen. Stuksgewijze heeft hij alle sie raden kunnen terugkoopen van helers, die hem dreigden, dat hij niets meer van zijn eigendom zou terugzien, indien hij de politie op hun spoor bracht/ DE ZINGENDE GEVANGENE. Te-Weenen heeft een zonderling heerschap terecht gestaan: de „N. Fr. Presse" noemt hem den zingenden gevangene. De man, koopman te Weenen, was beschuldigd van bedrog. Reeds op den eersten dag van zijn gevangschap zong hij den cipier( die hem zijn soep bracht het lied toe: „Gott erhalte Franz, den Kai3er". Telkens als hij een sleutelbos hoorde rammelen, zette hij in: „Was kommt dort von der Höh'Op zijn weg naar den rechter van instructie zong hij met luider stem: Das Wandern ist des Müllers Lust! v.d. rechter zong hij: ,,Ub' immer Treu und Reulichkeit" toe. Bij de openbare behandeling van zijn proces kon hij niet nalaten te neuriën „Ich wandle wie im Traum einher dem Paradiese schweb' ich zu", terwijl hij de recht bank met opgewektheid een: „Seid mir gegiüsst" toe- jubelde. Daar de deskundigen hem volkomen toerekenbaar verklaarden, kreeg hij een jaar, ofschoon de zanger beweerde zijn bedriegelijke handelingen onder hyp notischen invloed te hebben verricht. Met een diepe buiging nam hij afscheid van zijn rechters. Nog geruimen tijd gklonk dooi dé gangen van het paleis van justitie zijn gezang. „Komm in meine Liebeslaube!" KERKSCHENNIS. Naar -de Germania meldt, heeft een fanatiek ad ventist in de St. Ludwigskerk te Munchen een vree- selijke verwoesting aangericht Na een godsdienst oefening stormde hij naar het hoogaltaar en smeet met geweldige kracht de heiligenbeelden, kande- labres, vazen, den crucifix en ander gerei op den grond. Alleen het Maria-beeld bleef ongeschonden. Daarna richtte hij zijn woede tegen het sacraments altaar, waar hij alles kort en klein sloeg. Met moeite gelukte het den woesteling te overman nen. Hij schreeuwde voortdurend: dat zijn allemaal afgodsbeelden. Ik zal ze vernielen. De kerk is tijdelijk gesloten om dé aangerichte vernieling te herstellen. ZWARE BRAND BIJ DE FRANSCHE SPOORWE GEN. Uit Parijs, 13 Mei. ïn de werkplaatsen der Fran- scho spoorwegen te Ivry nabij Parijs, is gisteren een groote brand uitgebroken. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen. Machines en materiaal ter waarde van meer dan vier millioen francs, zijn ver loren gegaan. HET GROOTSTE ORGEL Het grootste orgel in Scandinavië wordt thans aan gebracht in de oude kathedraal te Aarhus op Jut land. Het orgel is gebouwd door de Deensche firma Frobenius; het heeft 83 stemmen en 5000 pijpen, waarvan de langste niet minder dan 32 voet meet, terwijl de kleinste minder dan een duim lang is. De installatiewerkzaamheden zullen ongeveer een maand duren. PAPIEREN COSTUUMS. Te Islington (Londen) wordt óp hét oogenblik een tentoonstelling gehouden, waarvan een stand met rijke damescostuums in prijzen van f 1.20, f 1.50, prachthoeden voor minder dan een gulden, hand- taschjes voor twee kwartjes ,enzoovoorts, sterk do aandacht trekt. Het merkwaardige is, dat die costuums, hoeden, taschjes en dergelijk gerei alle vaan papier zijn ver vaardigd: van papier in alle kleuren. Men merkt er niets van, voordat men het product aanraakt en ook dan nog blijft er twijfel over. DE MISSISSIPPI-OVERSTROOMINGEN. Uit New York wordt geseind, dat op een mijl van Cotton Pott in het gebied van Bayon de* Glaizes op twaalf punten nieuwe dijkbreuken hebben plaats ge had, zoodat thans het geheele Zuidelijk gebied van Lousiana van Simmesport tot aan de Golf van Mexico wordt bedreigd. Dit gebied wordt door 105.000 men schen bewoond en is bekend wegens zijn suikerplan tages. Door de aanhoudende regens wordt de toe stand nog verscherpt. Minister Hoover is in het bedreigde gebied aan gekomen. Bij Yanktown stijgt de Missouri nog steeds. De laagvlakte tusschen Springfield en Heder wordt met overstrooming bedreigd. Omtrent de dijkbreuken van de Bayou des Glaizes wordt nog gemeld, dat dit feitelijk op het oogenblik nog slechts smalle geulen en doorsijpelingen zijn, maar het zijn de voorboden van de onafwendbare catastrofe. Er blijkt uit, dat de dijk van de rivier zijn weerstandskracht heeft verloren. Slechts een wonder kan nog de rijke suikerplantages van Zuid-Louisi- ana redden, te meer, waar in -dit gebied noch de Mississippi, noch de Red River, noch de Atihafalaya haar hoogste punt reeds hebben bereikt. Vooral in Zuid-Louisiana vertoonde de Mississippi zelf gisteren «en stijging. Nu verwacht men te New Orelans, dat daar de rivier niet hooger zal komen dan in 1922, toen de dijken stand hielden, maar daar staat tegenover, dat -de dijken onvermijdelijk door den langdurigen hoogen waterstand moeten hebben geleden. Te Harrisonburg, waar 100.000 vluchtelingen uit de Noordelijke staten een onderkomen hebben gevon den, zijn twintig gevallen van pokken geconstateerd. Gelukkig waren de zieken, allen negers, in een afzon derlijk huis opgenomen, zoodat men hoopt uitbrei ding te kunnen voorkomen. Terwijl een groot aantal leden van hel congres zich voor een buitengewone zitting hebben ver klaard, teneinde de noodige wetgevende maatregelen te treffen voor den steun aan de slachtoffers van de overstroomingen, heeft president Coolidgo te verstaan gegeven, dat hij zulk een bijeenkomst niet noodig acht De dijk van Bayou de Glaises is bij Moreauville over een uitgestrektheid van 200 M. doorgebroken. Volgens den gouverneur van Louisiana zullen 25000 menschen dakloos worden ten gevolg® van de dijkdoorbraak bij Bayou des Glaises. Gevreesd wordt voor het doorbreken van de dij ken van de rivier de Atchafalaya, waardoor de wo ningen van 150.000 menschen Bedreigd worden. Bij Bordleonville (Donaldsonville?) is eveneens een dijk doorgebroken. De materieele schade in den staat Louisiana wordt op 10 millioen dollar geraamd. STORMACHTIG WEER. Twee van de drie vrachtloggers, waarmee de sleepboot Olymp Woensdag uit den Nieuwen Wa terweg naar Hamburg is vertrokken, zijn gister avond tijdens stormachtig weer ter hoogte van de Terschellinger bank op drift geslagen. Toen de kust wacht van Terschelling daarvan mededeeling deed, is dadelijk de sleepboot Texel ter assistentie uitge varen. Ze bracht een der loggeT9 in de haven van Terschelling en was gistermorgen bezig de andere binn ente brengen. De reddingboot Brandaris bracht de bemanning van de beide loggers op Terschelling. Cristeren is de nieuwe reddingboot Insulinde uit Delf zijl met bestemming naar Harlingen vertrokken. Daar de boot niet op den bepaalden tijd in Harlingen aankwam, maakte men zich daar ongerust, in ver band met het stormachtige weer. EEN DUBBEL LEVEN. Enkele maanden geleden werd een jeugdig xar brikant te Rudolfsheim verdacht van dierstalhij pleegde daarop zelfmoord. Hij had voor zijn dood zijn onsehuid staande gehouden; in een nagelaten brief gaf hij de justitie de verzekering dat hij: het slachtoffer moest zijn van een afschuwelijken yer- Sissmg of wel heb ging om eon persoonsverwisse- ng, waartegen hij zich niet kon verweren'. Ook in een brief aan Zijn familieleden verzocht hij dringend aan zijn onschuld te gelooven. Thans is door eenn toeval de geheimzinnige ge schiedenis opgehelderd. De beschuldigingen blijken juist te zijn geweest. De deftige faorikannt was een dief, die in spootrwegcoupe'^s, op bals, in schouwburgen, stal wat hij grijpen en vangen kon: pelzen, mantel®, sigarettenkokers, beurzon, hand- tassohen enz. In Februari van dit jaar deed zich een oompro- mitteerend incident voor. Op een dansavondje werd het zilveren tasohje van een dar gasten van een tafel, waarbij .zij' stond weggenomen. De fabri kant, die ook bij; de tafel had gestaan, werd ver dacht het tasohje te hebben gestolen; een paar >ersonen meende zelfs, het voorwerp m zijp zak e hebben zien verdwijnen. Later lag het plotse ling vlak bij hem op den grond; hii verzekerde), niets met de diefstal te maken te hebben en niet aan» kleptomainie te lijden. Bij het politieonder zoek was het voor hem oen bezwarende omstan digheid dat hii in Deo. '25 in een warenhuis was aangehouden', toen hij een ^mbotaalde parapluie wilde meönemen. Men vond toen in zijn bezit een porceleinen beeldje, een gloeilampje en verschillen de andere verdwenen voorwerpen. Hij word voor waardelijk tot vijf dagen hechtenis veroordeeld. Bij het onderzoek na zijn dood bleek, dat zijln zaak slecht .ging en! dat hij door zij'n moedor on derhouden werd. Een toeval heeft nu de waarheid uitgebracht. Volgens het spoorwegTeglement moeten na drie maanden do nieLafgehaalde voorwerpen uit de sta tiemsgarderobo verkocht worden1. Dit geschiedde ook thans. In een tasoh werden o.a. een couvert met brieven en foto's van aardige meisjes en vi sitekaartjes op naam van den fabrikant gevonden, Bovendien zaten er 41 pandbriefjes in, afgegeven voor jassen, pelsen, hanatassohen, kijkers, enz. De bloedverwanten van don fabrikant verzekerden, dat deze nimmer zulk een rijke garderobe had bezeten. Een verder onderzoek bracht aan het licht, dat het allemaal gestolen goederen' waren. De vroolijko fabrikant placht blijkbaar de dames, met wie hij danste, van hun handtaschje to berooven; de ele gant gékleede schouwburgbezoeker stal de kijkers uit de loges en de jassen en bontmantels uit dé kleedkamers. Hdbl. DE KOSTBARE VIOOL Voor een winkel 'te Bristol stond een oude, grij ze straatmuzikant en speelde eenige deuntjes op zij'n viool. Daarna opende hü de deur om een aalmoes te vragen, welke de vriendelijke winkee Iier hem Sliet weigerde. Hierdoor aangemoedigd verzocht de oude man om 'n kleine gunsif: hij' wilae zijh middagmaal gaan gebruiken en ten einde daar bij geen last van zijn instrument te hebben ver zoent: hij beleefd, dit ©enigen tijd in den winkel te mogen neerleggen. Ook dit stond de mwinJkelier hem toe. Na enkele minuten ging de deur opnieruw open en een keurig gekleed heer, klaarblijkelijk een welvarend zakenman, trad binnen. Hy kocht ieta, betaalde en wilde weggaan, toen zijn oog op de oude viool vieb die buitengewoon Zijti belangstel ling wekte. Hij informeerde, hoe het"* instrument zoo in den winkel was gekomen, nam het op en begon het te bespelen. Hij bleek een kenner en vond de viool prachtig. Vernemende, dat heb in strument aan een ouden straatmuzikant toebehoor de, gaf 'hij den wensch te kennen, mot dén man in contact te komen ora over den koop te onder handelen. Daar de winkelier niet wist of de violist spoedig zou terugkeeren en de heer niet veel tijd had, verzocht deze den winkelier voor hem de zaak in orde te maken, waarbij dé winkelier bij1 zijn aanbod tot -20 mooht gaan. 'De heer zou dan later terugkamen. Teen de oude vioolspeler weer in den winkel kwam, werd hem gevraagd, of hij' rijn instru ment niet wilde verkoopen. Neen, hij1 was daartoe niet bereid, want het vertegenwoordigde zijn brood winning. De winkelier bood hem - 5, vervolgens 10, daarna 15, doch alles te vergeesch. Eerst toen hij zijn bod tot 18 verhoogde bezweek de •oude man voor de verieiding en deed hij, met een bloedend hart, afstand van zijn trouwe makker. Hij streek het geld op en verdweenn. Toen de heer op het afgesproken tijdstip niet verscheen, kreeg de winkelier argwaan. Hij bekeek het kostbare instrument eens wat nauwkeuriger en' haalde er een heusohen kenner bij, die het schatte Op een waarde van enkele guldens. RREEZANDu Blijkens advertentie in dit blad zal Zondag a.s. te Breezand op het voetbalterrein een groote wedstrijd plaats hebben. De vereeniging West-Frisia van Enk huizen en H.R.C. uit Helder zullen te Breezand een wedstrijd spelen. Door de supportersvereniging is hiervoor een fraaien bekr beschikbaar gesteld. Het zal voorzeker een spannende ontmoeting zijn tus schen het sterke West-Frisia. dat als no. 2 op de ranglijst van 2de Klasse A eindigde, terwijl ook H. R.C., de Kampioen van de 3de KI. A. over een uit stekende ploeg beschikt. De leiding berust bij den heer Geurts. De wedstrijd vangt aan om half 3. om 5 uur zal aan den winnaar den prijs uitgereikt wor den en hierna zal aan de bezoekers een diner wor den aangeboden, een en ander in de zaal van den heer Borst. Beide ploegen zijn volledig. Vanaf Zater dagmiddag zullen kaarten worden voorverkocht bij J. en G. Borst. Beide elftallen komen volledig uit met:-. West-Frisia: Van der Zei'. Bouwman. De Kroon. Goos. Kofman. Daelman. Peereboom. Ramkema. v. Ea. Krul. Horsman. Reserv. Klouwers. Scheidsrechter: Geurts. H R C Prins. Selderbeek. Beneker. Kaptein. Rijkers. Smit Goudswaard Luijt. Hoenderdos. Augustein, Goudswaard.

Schager Courant | 1927 | | pagina 2