Buitenlandsch Overzicht. Binnenlandsch Nieuws. Voetbal. Staatsloten". Llnnancaaien: C. Boot, Keesman, K. Bïesboer, E. Schoorl, K. Meijer, G. Groet, H Hollenberg, A. Quacks, C. Scbram, A. Krap, M. Knöbbe, P. Wie- linga, P. Blokker, J. Hoogschagen, J. van Kuipers, P. Simons, allen Schagen, T. Burger en J. Burgers, Schagerbrug; T. Blaauboer, idem, T. Tijs en B. Rijs, idem, L. de Jongh, idem; C. Schouten, Wieringer- vvaard, D. Schenk, idem; E. v. Stipriaan, idem; D. Kuiper, idem; M. Hartman, idem. EERVOL ONTSLAG. Aan dén heer F. A. van Seters. vroeger alhier, is eervol, ontslag verleend als kantonrechter-plaats- vervanger. OUDERCOMMISSIE. Vrijdag vergaderde in een der lokalen van onze openbare lagere school de oudercommissie, onder het voorzitterschap, ambtshalve, van het hoofd der school, den heer Brouwer. Behalve het grootste gedeelte vaü het onderwijzend personeel en de oudercommissie, waren .een flink aantal ouders van schoolgaande kinderen ter verga dering opgekomen. De bestuurstafel was met een drietal vazen tulpen en seringen versierd, wat een vriendeliikea aanblik gaf. Na het gebruikelijke wachtkwartiertje, opende de heer Brouwer de bijeenkomst met te zeggen, dat er vreugde in zijn hart was, nu het succes was bereikt dat de oudercommissie zich had voorgesteld te be halen, n.1. het doen aanstellen van een tiende leer kracht. Door samenwerking van oudercommissie, schoolcommissie en de ouders der kinderen, in één woord door samenwerking van school en huis was dit succes bereikt en de 10e leerkracht door den Raad met algemeene stemmen toegestaan. Zoo ziet men, zei de voorzitter, dat safnen werking van school en huis iets goeds kan bereiken en hij hoopte dat ver dere toenadering van die twee nog meer heil aan onze jeugd za.1 brengen. (Applaus.) Daarna verkreeg de voorzitter der oudercommissie, de heer Rempt, het woord, die een schrijven voorlas van B. en W. der gemeente, waarin de mededeeling betreffende de 10e leerkracht van den heer Brouwer werd bevestigd. Besloten werd op voorstel van den heer Rempt een dankbetuiging aan den Raad in deze te richten. De notulen werden door den heer v. Rijswijk ge lezen en onder dankzegging onveranderd goedge keurd. Voorzitter deelde daarna mee, welke veranderin gen er in de school hadden plaats gehad na in dienst- stelling van de 10e leerkracht. Mededeeling werd gedaan dat mevr. Hasselo om gezondheidsredenen afwezig was en zij twee maanden verlof had bekomen. Periodiek moesten als commissieleden aftreden de dames KeesmanPool, niet meer herkiesbaar, omdat geen kind van haar meer de school bezocht, en Gortei^-Groen en de heer G. Rempt. De laatstgenoem den werden herkozen, in de plaats van mevr. Kees manPool werd gekozen mevr. Wissekerke, die ver klaarde deze benoeming aan te nemen. Volgde bespreking jaarlijksch schoolfeest. De ou dercommissie stelde voor het schoolfeest dit jaar te houden te Bergen. Na eenige bespreking werd daar toe besloten en wel op 8 Juli a.s.. Vooral de heer v. Rijswijk bepleitte het voordeel van Bergen boven Schoorl. Dehe er Bleker brak tevergeefs een lans voor het ook meegaan van de- kinderen der le klasse. De heer Brouwer zei de dat de ervaring had geleerd, dat zoo'n feest voor die jonge kinderen te vermoeiend was en ontraadde het. Op de gebruikelijke wijze zal men weer de benoo- digde gelden bijeen zien te brengen. Zoo mogelijk zul len de kinderen met muziek uitgeleide worden ge daan en ingehaald. Als nu kreeg de heer Span het woord ter inleiding van het onderwerp: „Het rooken der kinderen". Spre ker zeide dat hij op het idéé was gekomen dit onder werp te behandelen, omdat hij in onze gemeente meende op te kunnen merken, dat 't rooken der kin deren toeneemt. Hij had een onderzoek ingesteld in de twee hoogste klassen der school en was tot de ontstellende wetenschap eekomen, dat van 41 jongens er slechts 2 nooit rookten. 10 geregeld en 25 zoo nu en dan. Rooken ondermijnt liriiaam en geest, door het in het lichaam brengen van nicotine. Het is vooral voor kinderen hoogst schadelijk. Hoe komen zij tot roo ken?-Door zucht tot nabootsing en groot willen schij nen. Vader wordt nagedaan en de groote broers. Aan rooken is nog een extra gevaar verbonden. Als de kinderen geen geld hebben om tabaksartikelen te koopen, komen ze licht tot onrechtmatige hande lingen. Dit is lang geen denkbeeldig gevaar. De Bond van Nederl. Onderwijzers heeft zich indertijd tot de regeering gewend om van regeeringswege verbods bepalingen te krijgen. De regeering weigerde. Toen zijn er gemeenteverordeningen gekomen hier en daar. Maar ze hebben weinig succes. De oiiders moeten er van doordrongen worden dat rooken slecht is en het hun kinderen verbieden. School en huis moeien in deze samenwerken. Spreker gaf tenslotte eenige uitspraken van ge neeskundigen over het nadeelige van rooken door kinderen, en eindigde zijn toegejuichte rede met den wensch uit te spreken, dat aan het toenemend kwaad een einde gemaakt mocht worden. Eenig debat volgde. Er werd ook gevraagd of de gemeente Schaden iets tegen het rooken van kinde ren doet. Voorzitter las toen de strenge verordening voor, die in Schagen in deze bestaat. Maar ze helpt niet als de ouders niet meer meewerken. Er werd o>.a. ook nog meegedeeld, dat zelfs op de Schager kinder- bals de meisjes sigaretten rooken. Bij de rondvraag bracht de heer Rempt dank aan het aftredend commissielid, mevr.. KeesmanPool (applaus) en werd er weer eens over geneeskundig kinderonderzoek gesproken. De oudercommissie za voor deze zaak weer het hare doen. Er nooit mee ophouden is toch de eenige manier, om eindelijk in deze iets gedaan te krijgen. Van het nut bleek ieder doordrongen. Vele voorheelden van het nut brachten de aanwezigen naar voren. Nadat mevr. KeesmanPool nog haar dank had ge bracht voor de woorden van den heer Rempt en voor de aangename samenwerking in de commissie en de heer Bleker op de kracht van het voorbeeld van groo teren, ook van de onderwijzers, in zake het rooken had gewezen, sloot voorzitter op de gebruikelijke wijze de vergadering. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN SPARTA L Zondagmiddag a.s. ontvangt Sparta 1 in Schagen voor bovengenoemde wedstrijden de sterke 4e klas N.V.B.'er Zaandijk. Sparta zal dan oo kalle zeilen bij moeten zetten om de Zaankanters er onder houden, hetgeen een spannenden kamp belooft. GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Jan Doeksen, oud 25 jaar, telegra fist te Amsterdam en Anna Beers, oud 25 jaar, zon der beroep, te Schagen. Eildert Buiskool, oud 25 jaar, hoenderfokker te Vledder en Henrietta Louisa Frederika Igesz, oud 22 jaar, zonder beroep, te Schagen. Getrouwd: Leonardu3 Petrus Brinksma en Trijn tje Dekker. POLITIE. Verloren: een sierspeldje. 2 fietsplaatjea, een por- temonnaie met inhoud. Inlichtingen ter gem.-secretarie. OONTCTJIW TAif irAJSuctT.Nlifc- SK FANFARE CORPSEN TB COSTBTJIZBN. De uitslag van het concours was: 8e Af deeling Fanfare: „De Vriendschst/', Sohocrl 2en prijs met 134Vj mint; „De Eendracht?', Enkhni* zen, Acn prijs met lo&V* 2e Afdeeling Fanfare: „St. Hildegardis", Tuitien- horn, 2en prijs met 130 punten; „Volhardingr', Berkhout, 1-en prijs met loOV* punt. 3e Afdeeling Harmonie: „De Eendracht; Kol- horn, 2en prijs met 128V* punt, „Harmonie, Ben- nmgbroek, 3en prijs met 112Vi punt. 2e Afdeeling Harmonie: „Kunstzin"* Julianar GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 25 tot en met 27 Mei 1927. Overleden: Antje Pater, 67 jaren, wed. van Dirk de Lange, (overleden te Warmenhuizen). NOORDSCHARWOUDE. Voor het beroep naar de Geref. Gemeente alhier beeft bedankt cand. H. Tom. te Hilversum. dorp, 3en prijs met 111 put. Ie Afdeeling Fanfare :.,Texel8 Fanfarecorps", Ttexel,' 2en prijs met 122 put.; „Harmonie", Wie- ringen, Ion prijs met 168V2pnt.„Oonoordia", Abbe- kerK Lamberfcsöhaagi, 1-en prijs met 173Vi pot.; „H.U.G.O.", Heerhuaofwaard (zuid) ldn prijs mot Ajü&eeling Uitmuntendheid„Andante", Oosthui- zJotn, 2e -oprijs met 139 pnt. Fanfare: „ExoelaiiOir,'i Andijkf-West, lcfü prijs met 155ll/2 pnt. Eflre-Afdeeling Fanfare: „West Frisja" Twist, 2en prijs met 137 ptrrb. BROEK OP LANGEN1HJK. Vrijdagmorgen werden voor het eerst nieuwe aard appelen ter veiling aangevoerd door de heeren C. de Groot en S. Keizer, welke f 34JjO per 100 K-G. op brachten. PROV. NOORD-HOLL. ZENDINGSFEEST. Op het Provinciaal Noord-HolIandseh Zendings- feest, dat op 22 Juni a.s. te Bergen wordt gehouden, zullen als sprekers optreden Jhr. J. W, G. Boreel van Hogelanden, Velsen welkomstwoord; Ds. A. Ver waal Alkmaar, openingsrede; Ds. C, Ferguson. 's- Gravenhage; Ds. M. D. Gijsman. Zunderdorp; Ds. J. Juterna, Broek op Langendijk. Ds. P. L. Kiehl. Hoorn en Ds. J. F. van Duyne. Zaandam slotrede. De Chr. zangvereeniging Soli Deo Gloria te Lands meer en de Chr. Harmonie Nut en Genoegen te Edam verleenen bun medewerking. BURGERBRUG. Op den op Hemelvaartsdag te Enkhuizen gehou den Sportdag behaalde de gymnastiekvereniging Z.C.S. te Rurgerbrug de volgende prijzen: Mej. M. Delver met Tremplin-hoOgspringen voor dames den 2en prijs, een zilveren beker. Heeren in de hindernisbaan. vereenigingswedstrijd, den 2den prijs, een zilveren lauwertak. BURGERBRUG. Wegens bedanken van den heer C. Pronk als di recteur van de gymn.-vereeniging Z.S.C. alhier, is thans benoemd als directeur de heer Mooij van Alk maar. WINKEL. Alle op 18 Mei jl. gekozen leden van den Gemeente raad hebben hunne benoeming aangenomen. WINKET- OBoj de op Woensdag en Donderdag jl. te Enkhuizen gehouden Gymnastiekwedstrijden 'behaalde ..Sparta" alhier des Woensdags 4 prijzen, nl. 1 lauwertak. 2 kruizen en 1 medaille. Donderdags behaalde boven dien het lid C. Bakker den 2den prijs. nl. een kruis (1500 M. hardloopen) en T. Mantel, den 6en prijs een medaille (100 M. hardloopen). en met de hinder nisbaan den 2den prijs, een kruis. WINKEL. Door het Oosterpolderbestuur is besloten de sluis te Nieuwe Niedorp grondig te herstellen en daar voor geheel droog te leggen. Aangezien door deze sluis het vaarwater naar Winkel wordt bereikt, zal daarvan gedurende den tijd dat de herstelling duurt geen gebruik gemaakt kunnen worden. AANA PAULOWNA. Een vereeniging als „Huiszorg", die voor haar doel altijd veel gold bheoeft. zal uit den aard der zaak steeds naar middelen moeten omzien, om zoo moge lijk haar kas te stijven en zoo is het bestuur ook dit jaar niet voor de enorme taak teruggedeinsd, nog eens een driedraagschen fancy-fair voor elkaar te zetten. Op den openingsavond, Woensdag 25 Mei, heette de voorzitter van „Huiszorg", de beer C Keijzer, de talrijke aanwezigen hartelijk welkom en in het bij zonder den Burgemeester, die wel zoo bereidwillig was geweest om de uitnoodiging, deze fancy-fair te openen, onmiddellijk te aanvaarden. Dank werd voorts gebracht aan den heer Jonker, die zijn tent weer ter beschikking had gesteld, aan de velen die voorwerpen voor de inrichting der tent hadden afge staan, aan de dames, die zich met den kaartenver- koop hadden belast, aan de Orchestvereeniging aan de zangvereeniging, aan mej. Annie v. d. Waal en aan de tooneelvereeniging „Ormenio" en O.B.K., die alle haar medewerking hadden toegezegd. O.B.K. had zich echter door plotseling vertrek van eenige leden, genoodzaakt gezien haar toezegging weer in te trek ken, waarop „Ormenio" zich bereid verklaarde dan nog wel een toegiftje te zullen geven. Op dit gedeelte van het programma scheen echter nu eenmaal geen geluk te rusten, zegt spreker, want Maandagavond al laat, bereikte ons de teleurstellende mededeeling. dat door ziekte in het gezin van een der leden, het eigen lijke nummer van „Ormenio", n.1. „De Ploegbaas", niet zou kunnen doorgaan, zoodat dus alleen het toe giftje overbleef. Niettemin brengen wij béide vereeni- gingen voor de goede bedoeling nochtans hartelijk dank. Het was echter heel moeilijk, in den éénen dag die ons nog restte, iets anders te vinden. Gelukkig vonden wij den heer Alt bereid, met de „Matteus Passion" naar hier te komen, ofschoon hij morgen er gens heel in den Achterhoek, als Jury-lid van een zangconcours moet fungeeren en daardoor nog van avond per auto naar Zutphen moet reizen. Er is dus alle reden, den heer Alt hier in het bijzonder welkom te heeten. De fancy-fair, vervolgt spreker, wordt morgen voortgezet, daarom onzen dank aan de dames, die zich niet alleen voor dezen avond, maar ook voor deo beide andere dagen ter beschikking hebben gesteld. Maar een festiviteit is onmogelijk zonder muziek., Welnu, morgen (Hemelvaartsdag) zal 's middags voor muziek gezorgd worden door den heer Zon, terwijl 's av. de muziekvereeniging „Concordia" van Bree- zand een concert zal geven, daarvoor kunnen wij na tuurlijk niet anders dan onzen hartelijken dank be tuigen. Vrijdagavond zal de verloting plaats heb ben (de derde, door Huiszorg ondernomen) en ik kan gelukkig nu reeds zeggen, dat ook deze derde verlo ting volkomen is geslaagd. Vele en mooie prijzen zijn er voor afgestaan. De hoofdprijs, een inzinkbare naaimachine, werd ons door den heer Schmalz te Schagen verstrekt voor den halven inkoopsprijs. Ten slotte kan ik nog mededeelen, dat de loten al reeds bijna zijn uitverkocht en de rst zal wel volgen. En hiermede geef ik het woord aan den Burgemeester, om onze fancy-fair te openen. Burgemeester Lovink sprak daarop de volgende openingsrede: Mijnheer de Voorzitter, Dames en Heerenl Met zeer veel genoegen, M. de V., wil ik aan uw uitnoodiging voldoen, en dat vooral, wijl uw vereeni ging „Huiszorg" is een der meest populaire en zeer zeker een der meest nuttige instellingen in deze ge meente, een vereeniging bovendien, die nog dit sym pathieke doel en voordeel heeft, dat zij door de ge- heele gemeente werkt en door de geheele gemeente wordt gesteund, ongeacht verschil van politieke en godsdienstige richtingen. In deze dagen van verkie zingen en stemmingen, waarin de partij geschillen nogal eens breed worden uitgemeten en belicht en de verdiensten van die partijen ook nog al eens naar voren worden gebracht, zij het dan ook met de meeste bescheidenheid natuurlijk, doet het eens weer weldadig aan, dat er nog organisaties zijn, welke de geheele gemeente omvatten en waar de leden zich weer eens op neutraal terrein kunnen be vinden en samenwerken. Dit is ook het mooie en de kracht van Huiszorg, het „Eendracht maakt Macht" Daardoor heeft zij slechts in enkele jaren zooveel voer de Ingezetenen tunnn doen. Opgericht 6 Novem ber 1923, dus pas 3y2 jaar geleden, heeft zij in dien tijd 3387 dagen in 114 gezinnen hulp verleend, waar van in enkele den maximum tijd van 3 maanden. Bo vendien werden 69 gezinnen nog één dag in de week bijgestaan. In die jaren is uitgegeven, tot 6 Januari 1927, een bdrag van f 8487.84%, dus bijna f8500.-—. Het laatste jaar f2504.88. Dat dan ook de actieve penningmeesteres zit met een akelig hol klinkende schatkist, waarvan de bo dem meer dan zichtbaar is, behoeft ons dus niet te verwonderen en kunnen wij haar evenmin kwalijk nemen. Neen, M. de V., integendeel I Ik reken het „Huis zorg" tot een groote eer, dat zij in die korte jaren zooveel heeft kunnen doen voor armen en onge- lukkigen, die bovendien nog door ziekte en lijden be zocht zijn. Evenwel, die kas kan en mag niet leeg blijven. Neen, M. de V., er moet geld komen, als het kan véél geld liefst, want de nood is nog groot; en daarom, M. de V., het is ons allen bekend, heeft het bestuur besloten, deze fancy-fair te houden. En nu behoeven wij hier maar even rond te kijken om te zien, hoeveel werk en moeite u en de dames en hee ren van uw bestuur zich weer hebben willen geven, om dit alle9 zóó tot stand te brengen. Namens de ge meente en in het bijzonder namens de economisch zwakken, die door ziekte eri lijden worden gekweld, breng ik uw bestuur hiervoor een woord van hulde en dank. Mede breng ik dank aan verenigingen en perso nen, die als om strijd hun medewerking aan deze fancy-fair hebben verleend, vooral aan den heer Alt, die ons hier reeds verscheidene prachtavonden heeft bezorgd en dien ik dus op dezen weldadigheids avond bijzonder welkom heet en dank. En ten slotte een opwekking, doch dat zal wel niet noodig zijn, aan de ingezetenen en in de eer ste plaats aan de hier aanwezigen, om vooral te zor gen, dat deze fancy-fair slaagt Door dezen avond al alle stands leeg te koopen en alle kopjes thee op te drinken, brengt gij misschien het bestuur in be nauwdheid, doch het doel wordt bereikt. In elk geval, miinheer de Voorzitterl. wensch ik het bestuur toe, dat het finantieel resultaat geëvenredigd moe-e zijn aan den arbeid en de moeite, die het bestuur zich heeft gegeven en het mooie doel dat door „Huiszorg" wordt beoogd. En hiermede verklaar is deze fancy- fair voor geopend. Daarop werd het programma afgewerkt, bestaande uit een vijftal muzieknummers van de plaatselijke Orchestvereeniging, een voordracht van den heer Alt over de Mattheus Passion van Bach, waarbij mej. A. v. d. Waal eenige malen als pianiste begeleidde, een éénactertje van „Ormenio", een aardig zang-met-dans nummer en een allerliefst Dalcrote-nummer, door de oudste zangklasse van mej. A. v. d. Waal, terwijl in de pauze en ook na afwerking van het programma, gelegenheid was om van de verschillende attracties (sjoelbak, rad van avontuur, enz.), gebruik te ma ken. Nu het gemeentelijk electriciteitsbedrijf weldra aan het P.E.N. zal overgaan, waardoor het stroomver bruik veel goedkooper wordt, waren er ook een twee tal stands om te demonstreeren hoevele gemakken in het huishouden het gebruik van electriciteit ons geven kan. Ook D'ondetfdagmnddag en avond (Hemelvaartsdag) was er zeer veel bezoek en alle loten zijn verkocht, zoodat de fancy-fair alleszins als geslaagd mag be schouwd worden. goHfffc op, dooh Breftsteöd trof do W. niet in a'n bosten vorm. zoodat een paar j al heel gemakkelijk verkregen werden. Ook de overige spelers dezelfde malaise. Wat eon ver schil by de vorige wedstrijden. Mood houden evenwel is het parool, en laten we hopen dat in de overgebleven wedstrijden; nog veel wordt gped gemaakt. Goed Luok. OUDKARSPEL. D.T.S. I speelde Woensdagavond een vriendschap- pelijken wedstrijd tegen de „Papierduivels" uit AUk- maar. Een mooie wedstrijd, in en vlug tempo ge speeld en veel goede spelmomenten. De „Papier- duivels" beschikken over een goed elftal, welk in geene deele onderdoet vóór D.T.S. Dat zc met 43 verloren hebben, geeft dan ook de verhouding niet weer. Gelijk spel was zeker-verdiend geweest. D.T.S. heeft over het algemeen een goeden wedstrijd ge speeld. De aanvallen waren meestal vlug en goed op gezet. Jammer dat de -middenvoor het weer verschei dene malen alleen wilde doen. Na een bloemenhulde voor D.T.S., laat v. d. Hoven om 7.45 uur beginnen. Beide elftallen beginnen on zeker, wat echter langzamerhand beter wordt. D.T.S. neemt de leiding, als de keeper de bal uit de handen laat vallen, waar de middenvoor als de kippetjes bij was. 1—0. Wat later pingelt de middenvoor alleen met den bal en geeft een tam schot op doel, welke de keeper laat glippen. 20. Uit een aanval van Alk maar wisten deze heel mooi tegen te scoren. 21. Na de rust weet D.T.S. na mooi samenspel haar voorsprong te vergrooten. 3—1. Even later neemt de scheidsrechter een verkeerde beslissing en kent aan D.T.S. een vrije schop toe. Ook deze bal liet de niet klemvaste Alkmaar-keeper door de handen glippen. 4—1. De „Papierduivels" vallen nu geducht aan en Mulders (Alkmaria I) weet keurig tweemaal te doel punten. 4—3. De laatste minuten wordt er vinnig ge streden. Mulders lost 3 schoten achter elkaar op het D.T.S.-doel, echter zonder succes. Het einde komt dan ook met een 4—3 overwinning voor D.T.S. OUDKARSPEL. Donderdagmiddag hadden op het D.T.S.-terrein twee wedstrijden plaats. D.T.S. 3 speelde tegen de Alcmaria-adspiranten, van welken wedstrijd gelijk spel 11 bet einde was. D.T.S. 2 speelde daarna tegen Jong Holland I met als uitslag 01 voor Jong Holland. BREEZANDWIERENGERWAARD, 301 De Üem-elvaartedag heeft die voetballers van Wie- mgerwaard geen geluk1 gebracht. M-et 30 kregen _j hun -eerste nederlaag te slikken en vergooiden daarmee hun mooie kanss op den beker. Wel is nog niet -alle hoop verloren. Er moet slechts gewacht wbrdem. op eetni misstap van Bree- zand om weer met deze gelijk te ko-menl^ De wedstrijd Was niet cbij'zonder traai. Daar voor floot scheidsrechter Zwart wel wat veel- El- ken aanval werd door z'n hinderlijk gefluit onder broken. Voor rust 'was Wi-eringerwaard ver de meerdere, doch doelpunten.1 bleven uit. Na rust Trekking: van Yryci&v 27 "Mei. 5e Klas. 8e Lijst. No. 8497 f 50.000. N'08. 7850 12978 en 13966 elli f 1000. Noe. 8697 14829 en 18875 elk f 400. Nos. 3616 7609 8972 10377 een 10765 elk t 200. Nos. 1935 5417 13700 18033 en 19161 elk f 100. Prijzen van f 70. 8 78 '289 365 626 639 644 720 755 787 908 1079 1129 1272 1300 1387 1403 1515 1550 1559 1597 1641 1748 1783 1993 2082 2140 2144 2258 2362 2413 2480 ï>0S 2528 3665 2086 2756 2766 2923 3031 3300 3478 3558 3852 3900 3996 4295 4339 4509 4582 4634 1766 4982 4987 4996 5143 5181 5317 5468 5855 5874 5935 5976 6241 6255 6363 6368 6372 6418 «495 6500 6507 G541 6564 6385 6821 6863 G9S7 7021'7142 7222 7281 7287 7470 7493 7574 7663 7672 7920 8005 8008 8321 8374 8454 8528 8370 8621 8667 8828 8862 9049 9087 9134 9233 9305 9447 9463 9674 9759 9771 9839 10149 10291 10356 10370 10419 10450 10509 10564 10616 10671 10730 10998 11223 —240 300 —353 11363 11488 11508 11682 —822 —824 12250 12252 12274 12295 12297 12327 12496 12555 1232 12779 12788 12798 12818 13111 13025 13058 13174 13250 13296 13300 L3518 13588 13704 13806 13882 1 3-83 13915 13923 13384 14003 14277 14368 14447 14574 14652 14880 14005 15099 lf>133 15136 15471 15497 15598 15642 15644 15660 1563.5 15848 15S93 16357 16495 16981 17070 17120 17409 17458 17516 17594 17602 17627 17688 17907 17958 18097 18149 18180 18307 18325 18371 18542 18595 18611 —617 —676 —695 —741 18758 18879 19038 19200 19285 19666 19675 19790 19810 19801 19866 19975 20212 30246 20331 20455 20585 20707 De.breuk tusschen Engeland en Rus land beklonken. Ziedaar, de kogel is door de kerk. Met een over groots meerderheid heeft het En-gelsche Lagerhuis z'n regeering ge-steund en de diplomatieke als ook de handelsbetrekkingen met Sovjet-Rusland verbro ken. Die meerderheid welke 264 «temmen be droeg draagt thans mede de verantwoordelijk heid welke uit de breuk mocht voortvloeien eii dri, de gevolgen niet zullen uitblijven, -daarvan kan men verzekerd zijn. De breuk, die steeds wijder zal wor den, zal zich tenslotte niet alleen tot Londen en Moskou beperken, maar zeer zeker ook zijn invloed elders doen gelden. In Duitschland ziet men in dat de positie van de Duitsche buitenlan-dsche politiek, die ten deele sterk naar Moskou georiënteerd is, maar het ook niet zonder een goede verstandhouding met Engeland kan stellen, er netelig door moet worden. Frankrijk kan zich dan weer bij wijze van weeromstuit ge noopt gevoelen zich nog dichter bij Engeland1 aan te sluiten, en van Sowjet-Rusland af te wenden, wat de Sowjet-machthebbers wellicht voorzien, zoodat Tsjitsjerin thans te Parijs moeite zou doen de Fransche regeering gunstig te stemmen door het vooruitzicht op een erkenning der oude schulden te openen. In Italië geeft men Engeland schoon ge lijk en daar men te Rome reeds de politiek van sa mengaan met Engeland op zijn program heeft, moet dat van zelf verwijdering van Sowjet-Rusland ten gevolge hebben. In het algemeen kan men zeg gen dat elke mogendheid die nauwe betrekkingen met Engeland zoekt of ze reeds onderhoudt, bij Mos kou wantrouwen zal ontmoeten en bet omgekeerde zullen anderen te Londen ervaren. Zoo ontstaat van zelf een strooming tot vorming van twee groepen in Europa en een nieuwe oorzaak van zich verscher pende tegenstellingen bij de reeds bestaande. Het verzet tegen de verbreking van de Russische betrekkingen in het Engelsche parlement, kwam in hoofdzaak van den kant der Arbeiderspartij. Haar woordvoerder Clynes viel in een heftig betoog den minister van Buitenlandsche zaken aan, die zich een paar maanden geleden nog tegen -de breuk, zou hebben uitgesproken en nu zoo'n warm pleidooi voor de aanneming er van hield. „Wij wei-geren' aldus Clynes „óf de schuld, óf de onschuld van Rusland aan te nemen en wij vragen dat, voor zoo ver er materiaal is, geschikt om voor onderzoek overlegd te worden, dit onderzocht en na behoorlijk onderzoek pas vonnis gewezen zal worden. Drijf niet den spot met het zoeken van waarheid. Zij is niet bij de „Arcos" ontdekt. Men heeft er naar ge zocht en elk wapen en werktuig is er vergeefs voor gebruikt". De actie van de regeering was zuiver politiek ge weest. Als er een document gestolen was, waarom was er dan geen dief of spion in hechtenis geno men? Al-dus redeneerde de arbeiders-woord voerder, die daarna nog langen tijd stilstond bij de economische gevolgen, welke de breuk met zich mee zal brengen en waarbij hij er op wees, dat Engelands indu strieels positie, niet zóó schitterend was, dat het zich de luxe kon veroorlooven, zoo maar een markt van 140 millioen zielen af te snijden. Clynes diende ten slotte een motie in, waarin den wensch werd uitgesproken een commissie in het le ven te roepen, om al de feiten te onderzoeken voor dat een definitieve beslissing genomen wordt, doch deze motie werd met groote meerderheid verwor pen, hetgeen wel verwacht werd en voor -Se Arbei ders ook meer als middel diende om tegenover de egeering hun afkeuring uit te spreken. De meening van de Arbeiderspartij, dat de breuk een gevoelige knak van Engeland's industrie tenge volge zou hebben, werd geenszins gedeeld door Chamberlain, den minister van buitenlandsche za ken. Op de vraag van Clynes waarom Chamberlain thans voor de verbreking van de betrekkingen was, terwijl hij niet zoo lang geleden gepleit had tegen deze verbreking, antwoordde Chamberlain, dat die vraag beter in dezen vorm gesteld was. Waarom hebt gij de betrekkingen al niet eerder verbroken? De Engelsche regeering zou dit reeds eerder stellig gedaan hebben, indien zij alleen .op haar eigen be langen en de bescherming ervan' bedacht was ge weest. Uit den ernst en den nadruk waarmede hij, Chamberlain, nog eenige maanden geleden voor het aanhouden van den band had gepleit, bleek slechts hoe ernstig hij het gemeend had alles te doen om een breuk te vermijden. Hij bad zoodoende mis schien argumenten gebruikt die de gevolgen van een breuk ernstiger afschilderden dan zij metterdaad zouden zijn. Den tijd voor een breuk achtte Lloyd George, die voor de liberalen sprak, nog niet gekomen. De actie der regeering is onverstandig, zeide hij, en het moet ernstig betreurd worden, dat in deze aangelegenheid de buitenland-sche politiek door het ministerie van Binnenlandsche Zaken is gedicteerd. De 'Arcos-raid heeft de handen der regeering gebonden; zij moest iets doen, doch bad nog tal van andere energieke maatregelen kunnen nemen, zonder tot afbreken der politieke betrekkingen over te gaan. Hier ligt -de kern der zaak. Engeland zal volkomen geisoleerd staan. Reeds is aangekondigd, dat Frank rijk er niet aan denkt, het Britsche voorbeeld te volgen. Juist nu de meer gematigde elementen in Rusland de lakens uitdeelen, doet Engeland dezen heethoofdigen stap. In Rusland worden de gematig den sterker, hier is het juist andersom. Lloyd George's rede maakte diepen indruk, voor al ook toen hij lord1 Balfour aanhaalde, -die in Juni van het vorige jaar onder gelijksoortige omstandig heden uitvoerig had betoogd, waarom Engelands belang niet met een breuk gediend was. Jayson Hicks, de minister van binnenlandsche zaken, bracht het debat ten einde. Hij verklaarde* dat de inval in de Arcos geen plotselinge zet was geweest. De regeering bezat al eenigen tijd daar- \oor inlichtingen over de spionage-werkzaamheid der Sovjets. Zij had alle hoop, dat, nadat het Lager huis dezen avond zijn besluit genomen zou hebben, de spionage-organisatie van de Russische regeering vernietigd zou zijn, waarna de motie der conserva tieven, die het besluit van de regeering tot verbre king der betrekkingen met de Sovjets met 357 tegen 111 stemmen werd. aangenomen,

Schager Courant | 1927 | | pagina 14