Raad Harenkarspel Binnenlandsch Nieuws. ZUIDSCHARWOUDE. De uitslag van de alhier gehouden gemeente raadsverkiezing is als volgt: VrijeidsbondJ 119 stemmen, S.D.A.P. 11 -1 stemmen Voor ui te travend© partij 282 stemmen, R.K. 296 stommen, Dissidente R.K. 27 stemmen; zoodat voor de eerstgenoemde lijst gekozen is J. Kroon, voor de tweede P. Zeeman, voor de derde J. du Burck en K. Dijkhuizen, en voor de vierde G. Rekker, J. Green en O. Kramer. Alle' aftredenden zijn dus herkozen, zoodat de samenstelling van den raad geen wijziging heeft ondergaan. Ér is fel gestreden, en al is het resultaat het zelfde gebleven, tooh heeft de pitslag geleerd, dat de gevoerde politiek dia Vooruitstievenden het meest weerklank heeft gevonden bij de kiezers. Zij toch gingen vergeleken bij de vorige verkiezing vooruit van 261 tot 2S2 stemman, terwijl het aan tal uitgebraohte geldige stemman daalde van 852 tot 838. De Vrijheidsbond die toen (in 1923) een aantal stemmen kreeg van ontevreden R.K., daalde van 151 tot 119, de R.K. stegen van 275 tot 296, doch dezen keer hadden zij officieel den steun der christelijken, terwijl deze in 1923 hun lijst met die dar R.K. hadden verbonden en daarop 31 stemmen kregen. De dissidente R.K. hebben geweldig fiasco gemaakt: het aantal candidaten en candidaatstel- lers was n.1. 10 meer dan het aantal stemmen dat op hun candidaten jwerd uitgebracht. Of man in de R.K. gelederen dus nog de middelen bezit, om een oppositie murw te maken? Ook de s.d. zullen maar wéinig tevreden Zijn. Haalden ze bij de Prov. Statenverkiezing nog 144 stemmen en bij de raads verkiezing van 1923 nog 131 stemmen, dit daalde nu tot 114, zoodat zij van alle in den raad ver tegenwoordigde partijen den minsten aanhang blijkt te bezitten. Met begrijpelijke belangstelling wordt nu afgewacht, oef in do komende zittings periode dezelfde tactiek zal worden gevolgd als tot nu toe geschiedde, n.1. of de Vooruitstrevenden uit alle commissies en ooileges zullen worden ge weerd, door een samenwerken van S.D.A.P., RK. een Vrijheidsbond. BROEK OP LANGENDLIK. Talrijk is tegenwoordig het aantal arbeiders, die Werkeloos zijn. Wel is in dezen tijd van het jaar, als de winteroampagnie achter den rug is, <en het zomerwerseizoen nog niet is aangebroken, werkeloosheid, doch dit jaar is het al zeer erg. Dit vindt vooral zijn oorzaak in de slechte econo mische toestanden welke aan den Langendijk beer- schen als gevolg waarvan vele tuinbouwers bezui nigen, wat bij gunstiger uitkomsten van heb bedrijf niet in die mate Zou geschieden. Voor de betrokken arbeiders is het infcussohen een Zware tijd. NOORDSCHARWOUDE. Het Harmoniegezelschap „Excelsior", onder lei ding van -den heer Pranger, gaf Donderdagmiddag het oerste openluchtconcert in dit seizoen. Het was voor het publiek een vrij koud zitje, waai-van het mindere bezoek wel het gevolg zal ge weest zijn. Overigens, de aanwezigen hebben een mooie mid dag gehad, want er is weer prachtig spel gogeven. HEERHUGOWAARD. Th het lokaal van den heer Rus werd de jaarver gadering gehouden der Vereeniging tot hevordering van getrouw schoolbezoek voor de openbare scholen. De heer P. Wonder opent de vergadering, ditmaal, zegt spr.. met zeer gemengde gevoelens, aangezien dit de laatste maal zal zijn. dat hij als voorzitter fungeert; door zijn vertrek naar elders moet. hij. hoe wel noode, voor het voorzitterschap en het lidmaat schap der vereeniging. welke hem steeds lief is ge weest. en waaraan hij 35 a 36 jaar verhonden Is geweest. Door den heer P. Smit wordt, naar aanleiding der voorgelezen notulen, opgemerkt, dat in de vorige vergadering is besloten, dit jaar naar Bergen aan Zee en Schoorl te gaan. Aan de orde komt nu de rekening, nagezien en in orde bevonden door de heeren Van Twuijver en Van der Mieulen. De heer W. Molenaar brengt het finan cieel verslag, waaruit blijk, dat de rekening aan ving met een batig saldo groot f 19.25. wat met de ontvangsten een totaal vormt van f 398.02%. terwijl de u itgaven bedroegen f 354.79%, al zoo een batig sal do over 1926 groot f 43.23. Onder dankzegging aan den penningmeester wordt de rekening goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing worden herkozen voor de schoolwijken 1. 2 en 4 de heeren A. H. M. Wuijs, P. Smit en J. van Breugelen .terwijl in wijk 3 wordt gekozen de heer C. Leegwater Vervolgens moet nu en nieuwe voorzitter worden gekozen. Voor men daartoe overgaat, wordt voor gesteld den heer Wonder.het eere-voorzitterschap aan te bieden, wat met algémeene instemming wordt begroet, evenals het voorstel om Burgemeester Van Slooten te benoemen tot voorzitter. De heer Wonder verklaart, dat de vereeniging hem steeds lief is geweest en heeft hij met groot genoegen vele jaren gefungeerd als voorzitter, dan dankt hij dat vooral aan den steun en vollo mede werking van het bestuur en de leden, maar inzon derheid ook van het onderwijzend personeel. Spr. betuigt hiervoor zijn hartelijken dank en aanvaardt met genoegen het hem aangeboden eerevoorzitter schap. Burgemeester Van Slooten maakt aanvan kelijk bezwaar de functie van voorzitter te aanvaar den. doch neemt ze tenslotte toch aan. rekenende ook op den steun en medewerking door den scheidenden voorzitter steeds genoten. De bespreking omtrent het te houden schoolfeest leidt tot een eindelcoze discussie, een gevolg der op merking van den heer P. Waker,, dat er veel voor te zeggen is den tocht per auto te maken inplaats van met rijtuigen,. Algemeen wordt hier veel voor ge voeld. doch de inlichtingen, door den heer Rus ver strekt. geven aanleiding tot de overtuiging dat dit voor ruim 200 kinderen wel te zware offers van de kas zal vergen. Nadat een reeks van voorstellen de revue is gepasseerd ontvangt "het dagelijksch be stuur de machtiging, na een onderzoek der kosten voor een reisje naar Schoorl en Camperduin, hande lend op te treden, ook doch in de maand Juni den dag te bepalen. x Nog wordt besloten de melk te betrekken van Ex celsior. opdat deze vooraf gepasteuriseerd kan wor den. Hierna sluiting, waarbij dé voorzitter nogr ma-als dank betuigt voor de aangename samenwer king en allen aanspoort, de vereeniging tot steeds hoogeren bloei te brengen. Vergadering van den Raad op Vrijdag 27 Mei 1927, des middags 4 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer J. Burger, burgemeester, secre taris de heer J. Dam. ,Na opening volgt lezing der notulen, die onder dankzegging worden goedgekeurd. Mededeelingen en ingekomen stukken. Ingekomen zijn de volgende verslagen: Verslag Gezondheidscommissie, idem Keuringsdienst, idem voortgezet onderwijs te Dirkshom en idem Handels- winteravondschool te Schagen over 1926. Nadat enkele verslagen zijn voorgelezen, worden ze voor kennisgeving aangenomen. Ged. Staten zonden een schrijven in, waarin op merkingen werden gemaakt omtrent de rekening der gemeente over 1925. B. en W. stellen voor aan deze opmerkingen in hoofdzaak te voldoen. Aldus wordt besloten. Van de Vereeniging van Burgemeesters en Secre tarissen in het kanton Schagen is een schrijven in gekomen omtrent het opnemen van een welstands- grens in de bouwverordening. B. en W. stellen voor niet -tot opname van een wel standsgrens in de bouwverordening over te gaan. Voor onze gemeente achten zij dat niet noodig en het bouwen zou er duurder door worden. Algemeen gaat de Raad met dit advies van B. en W. accoord. Van dezelfde vereeniging is een schrijven ontvan gen over de aanbesteding van leermiddelen voor 1927. •Medegedeeld wordt dat de gemeenschappelijke leve ring was opgedragen aan de.N.V. v.h. Trapman en Co te Schagen. Het aandeel dezer gemeente was f258.30. Thans krassere maatregelen. In verband met de adhaesiebetuiging door dezen raad aan een adres van Middelie deelen Ged. Sta ten mede, dat met ingang van 1 Juli a.s. voor de be drijfsabonnementen tariefverlaging voor waterlei ding plaats vindt en nu de medewerking voor de aansluitingsbeweging wordt ingeroepen. Voorzitter zegt pogingen te hebben aangewend om de aansluiting te bevorderen, in sommige gevallen zal wel overgegaan moeten worden tot het opmaken van proces-verbaal, tweemaal is reeds gewaarschuwd. De heer De Vries is het met den Voorzitter eens, dat de consequentie het thans meebrengt, dat ge dwongen wordt tot aansluiting, wat ook in belang van het P.W.B. zal zijn. Het zal noodig zijn dat nu eens krasser maatregelen worden genomen. Spr. wijst op gevallen waarbij personen die hun perceelen best zouden kunnen aansluiten, maar steeds nog op hun waterstoepen bezig zijn. Voorzitter zegt, dat het ook zijn bedoeling was op te treden, zooals door den heer De Vries wordt aan gegeven. Door het Bestuur van de Federatie van vereeni- gingen van Ziekenhuisverpleging en ziekenzorg in Nederland wordt verzocht mede te werken tot ver laging van den verpleegprijs in de academische zie kenhuizen. B. en W. sympathiseeren met het doel der vereeni ging, toch stellen zij voor 't adres voor kennisgeving aan te nemen, omdat uit deze streek weinig gebruik wordt gemaakt van academische ziekenhuizen en bo vendien de verpleegprijzen in die academische zie kenhuizen niet zoo hoog zijn. De heer De Vries wil juist wel adhaesie betuigen, omdat hij vreest, dat bij verhooging van de verpleeg prijzen te Utrecht, in andere plaatsen meerdere zie kenhuizen zullen volgen. Laat het rijk, dat zooveel kosten op de gemeente afwentelt, maar eens een na- deelige exploitatiouitkomst voor zijn rekening nemen. Wel zijn de inrichtingen niet in onze omgeving, maar we leven niet uitsluitend voor ons kringetje. De heer Francis sluit zich aan bij het gesprokene door den heor Do Vries. De mogelijkheid bestaat, dat ook uit onze gemeente patiënten in de academische ziekenhuizen moeten worden verpleegd. Voorzitter gelooft niet dat de particuliere zieken huizen direct zullen volgen met verhooging van ver pleegprijzen. Het voorstel van B. en W. om het verzoek voor kennisgeving aan te nemen, wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, tegen stemden de heeren De Vries en Francis. De leden en plaatsvervangende leden van stem- bureaux zonden bericht in, dat zij hunne benoeming aannemen. Komt er te Waarland een R.-K. Meisjes school. Voorzitter doet nu mededeelingen over de school plannen te Waarland. Spr. herinnert aan de bespre kingen in de vorige vergadering, toen de toestand van de R.-K. school te Waarland onhoudbaar werd genoemd, doch de heeren Francis en De Vries er op aandrongen niet al te spoedig maatregelen te nemen, omdat nog niet zeker was dat een 5e leerkracht zou kunnen worden verkregen. Om die redenen hebben B. en W. dan ook alleen voorbereidende maatregelen getroffen. B. en W. hebben een onderhoud gehad met den Inspecteur en de plannen besproken en daarna besloten den heer Saai een eenvoudig plannetje te laten maken voor den aanbouw van 1 "lokaal en een aanbouw van 2 lokalen. De meest economische wijze bij den aanbouw werd gedacht de 2 lokalen in rechte lijn aan te bouwen, terwijl tot nu gedacht was aan den bouw van 1 lokaal op den hoek en het andere lokaal er achter. Enkele dagen later kwam het plan netje in, aanbouw in rechte lijn en aan de hand van de wet, zou voor den aanbouw een mindere hoogte worden genomen, dan de school heeft. B. en W. gin- cen met het plannetje accoord en zijn in overleg ge treden met het R.-K. schoolbestuur. B. en W. kregen den indruk, dat het schoolbestuur wel accoord kon gaan met hot plan, behoudens enkele wijzigingen, waarmee B. en W. op hun beurt wel accoord konden gaan. Daarna is weer overleg met den Inspecteur ge pleegd en heeft de heer Saai de definitieve plannen uitgewerkt, één plan voor den aanbouw van 1 lo kaal en een plan voor uen aanbouw van 2 lokalen, met opgaaf van verschil in kosten, wanneer die 2 lokalen in een rechte lijn. worden gebouwd of af zonderlijk. Deze definitieve plannen heeft spr. aan den pastoor ter hand gesteld en als antwoord is nu een schrijven ingekomen, waarin opw en aanmerkingen over deze definitieve plannen worden gemaakt. Spr. zal het schrijven niet geheel voorlezen, maar m allerlaatste instantie wordt gevraagd zich een korten tijd te heramen. opdat het oordeel van den bis schop van Haarlem kan worden gevraagd, terwijl voorts om dezelfde redenen die te Warmonhuizen hebben gegolden, wenschen naar een separatie van jongens en meisjes hier aanwezig schijnen te zijn. Voorzitter zegt dat dus de verantwoordelijkheid nu van den raad af is en het niet onze schuld is als het R.K. schoolbestuur andere plannen heeft en de toestand aan de school dus voorloopig besten digd blijft. Einde Mei hoogstwaarschijnlijk zou ant woord worden gegeven en in die andere plannen zullen we ons thans maar niet verdiepen. 'De heer Duijvis: Dan houdt de gemeente haar centen nog maar een tijdje in haar zak. De heer De Vries wijst erop. dat het R.K. school bestuur blijkbaar niet weet. wat het wil. het is aan het knoopen. ja neen. Het eene oogenblik is de verandering strikt noodzakelijk, het apdere oogenblik, door het gewijzigde inzicht van het schoolbestuur, komt er weer wat tusschen. Het is voor den raad evenwel een eigenaardig geval. Voorzitter zegt dat dit ook zijn meening is, maar enfin, we zullen het nu maar afwachten. Van de commissie der gehouden fancy-fair kwam een dankbetuiging in voor de verleende medewer king. Wordt voor kennisgeving aangenomeni Volgt, onderzoek van de geloofsbrieven van de op 19 Mei jl. benoemd verklaarde leden van den Raad. De heeren Borst en Groen, die niet in den nieu wen Raad terugkeeren, worden met het onderzoek belast en de overige leden van den raad worden door den Voorzitter verzocht de raad een oogenblik te verlaten, aan welk verzoek zij voldoen. De heer Borst rapporteert tot toelating, met welk advies de Raad zich vereenigt Voorzitter feliciteert de aanwezige nieuwe raads leden met hunne herbenoeming; door die herbenoe ming blijkt, dat de kiezers tevreden zijn met de wijze waarop zij de belangen der gemeente hebben be- hartlg* -pr. oordeelt, dat de kiezers met deze her benoeming goed hebben gedaan en hoopt dat hun mandaat nog dikwijls zal worden verlengd. Spr. uit de wensch dat weer op dezelfde prettige samen werking zal mogen worden gerekend, als tot nu toe het geval was. Ook hier belastingverhooging. Door B. en W. wordt voorgesteld het vermenig- vüldigingscijfer voor <ie pl. inkomstenbelasting voor l927-'28 te bepalen op 1.25. Ter toelichting wordt het volgende medegedeeld: Bij de begrooting voor 1927 is gerekend op een ont vangst van gem. ink. bel. van f21000.— en wel 4/10 van den dienst 1927-27, ad f7200.en 6/10 van den dienst 1927-'28 ad f13800.Laatstgemeld bedrag kan worden bereikt indien voor 1927-'28 wordt ge heven f23000. Aangezien de dienst 1926 zal sluiten met een voor- deelig saldo van ongeveer f 7000.zal te zijner tijd worden voorgesteld daarvan f4500 over te brengen op 1927, waardoor het bedrag aan gem. ink. bel. kan worden teruggebracht tot f18500. Over het belastingjaar 1926-27 is bij een heffings percentage van 0.9 een opbrengst verkregen van f 18000.ware het inkomen over 1927-'28 gelijk aan dat van 1926-27, dan zou met een zeer geringe ver hooging kunnen gorden volstaan. Nu dat inkomen echter beduidend lager zal zijn, dient het verm, cijfer in verhouding daarmede te worden verhoogd- Een eenigszins juiste raming van die verhooging te geven is niet mogelijk, omdat daarvoor de gege vens ten eenen male ontbreken. Globaal wordt intusschen aangenomen, dat het totaal belastbaar inkomen zooveel lager zal zijn, dat het verm. cijfer moet worden gebracht op 1.25. Voorzitter zegt, dat in dit voorstel eenige wijzi ging is gekomen. In het voorstel wordt de f4500 afgetrokken van de f 23000, wat moet gebeuren van de f 21000 en het bedrag aan G.I.B. kan teruggebracht worden tot f16500. Dat B. en W. voorstellen deze f 4500 in mindering te brengen van den dienst 1927 is een afwijking van de gewone regeling, maar B. en W. meenden dat er alle aanleiding toe bestond om te zorgen, dat de belastingaanslag 1927V-1928 zoo laag mogelijk blijft, met het oog op den economi- schen toestand. De wijziging van het voorstel heeft voorts naar spr.'s meening nog dit resultaat, dat het vermenigvuldigingscijfer niet op 1.25 behoeft te wor den bepaald, doch op 1.10. Alleen met den heer De Groot heeft spr. deze wijziging besproken. De heer Borst verklaart met de wijziging 1.25 in 1.10 accoord te kunnen gaan. De heer Francis zegt, vorig maal uit protest zijn stem niet aan het voorstel tot vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer te hebben gegeven, en ook nu nog meent spr., dat. die vaststelling niet mogelijk is, omdat wij geen inzicht hebben over het vast te stellen kohier. Tenslotte evenwel moeten we rooien met de riemen die we hebben en zal een schatting gemaakt moeten worden. Spr. wijst op den slechten toestand, niet alleen wat betreft den tuinbouw, maar ook voor den veehouder, voor wien de toestand iets minder slecht is dan voor den tuinbouwer, maar toch nog buitengewoon slecht. Wat het gebruiken van die f 4500 uit den dienst 1926 betreft, spr. noemt dat een lapmiddel en weet niet of Ged. Staten een dergelijke regeling zullen goedkeuren. Voor spr. geldt ook nog het bezwaar dat feitelijk het verme nigvuldigingscijfer voor 2 jaar moet worden vastge steld, omdat 4/10 loopt over den dienst van volgend jaar. Alleen om die reden zal spr. meegaan met het voorstel van B. en W., hoewel hij vreest, dat het voorgestelde hefifngspercentage onvoldeende zal blijken te zijn. De heer De Vries kan zich met de voorgestelde regeling vereenigen, het is evengoed al een tamelijke verhooging. Spr. stelt op prijs, als B. en W. pogin gen deden, om de regeling der plaatselijke belas ting weer in handen van den Raad te krijgen. Do heer Dekker is het met de beide vorige spre kers eens, we moeten er met een stok naar slaan en ieder jaar is de toestand weer anders. Voorzitter gelooft wel dat Ged. Staten zullen goedkeuren dat een bedrag van het batig saldo '26 gebruikt wordt voor den dienst '27 on ais dat niet het geval zou zijn, zou het gevolg Zijn dat zij ook het door den raad vastgestelde vermenigvuldigings- cijïer miei konden goedkeuren. Spreker noemt' dat overschrijven wel gezond, omdat de bedoeling ermee voorzit een zoo weinig mogelijk schommelend hef fingsfactor te> 'krijgen. Spreker wijst er voorts op dat onze ramingen tooh niet zoo slecht blijken te zijn, den raad kan dus blijkbaar nogal mat den stok slaan. B. en W. willen overwegen, wat de heer De Vries opperde, of zij' daarna aanleiding zullen vinden met een dergelijk! voorstel te komen, is een ander geval. De belastingaanslag te regelen door den raad, het is geen dankbaar werk en er wordt weer een heelo administratieve romslomp heen ge bracht, hoewel het juist is dat de aanslagen .beter geregeld kunnen worden. Met algeniioen e stemn iön wo<rdt heb voorstel van B. en W. aangenomen en dus het vermenigvuldi- gingscijfer op f 1,10 bepaald. Vastgesteld worden ean suppletoir© begrooting dienst 1926 en idem dienst 1927. De rondvraag levert niet» op, zoodat sluiting volgt.

Schager Courant | 1927 | | pagina 15