mg CYRUS POORTER's Boelhuis. m JkfisW Inboedel, Gramafoonhandel, Muziektuin Schagen. glad een-paards Tuig, Csmus Alkmaar, prachtvollen Meubelen, Tapijten, Zilverwerk, etc. Salon Gramafoons, CONCERT «en SCHAGEN's HARMONIEKAPEL, D. KRUIT, Bloemist, Vloerzeilen en Karpetten, Loopers en Vitrages, Tafelkleeden en Matten, Belangrijke Houtvelllng Publieke Verkooping Zandstra's HELDER. D. GORTER. De Grootste Sorteering in Tapijt= en Meubelhandel Rij» en Werkpaard, Nieuwe Niedorp. HUISRAAD 80 INBOEDEL, GROOTE 't ZAND, TIMMERHOUT, Stolperviotbrug Nieuw Hout en Afbraak, best Werkpaard, Koolplanten Nederlandsche Rijwielindustrie. Schouwburgzaal. Woensdag a.s., Deurwaarder H. I. HAASBROEK. twee Zeugen met 18 Biggen, Rijwielen. Rijwielen. van de nieuw verbouwde Rijwielzaak te Barsingerhorn. Garage. Stalling. Tel. 78 - SCHAGEN. Alles wordt franco geleverd. - Vloerzeilen gratis gelegd. O ndertrouw®: J. DOEKSEN en A, BEERS. Schagen, 25 Mei 1927. Huwelijksvoltrekking 9 Juni i Ondertrouwd: E. BUISKOOL en H. L. F. IQESZ frederlksoord, 27 Mei 1927i Jcliagen, Door ïdeze betuigen wij onzen velgemeenden dank, voor de vele pewijzen van belangstelling tijdens de piekte en het overlijden yan onzen geliefden Echtgenoot en Vader. In het bijzonder onzen dank aan (}r. OLREE en de heeren Dragers, Goor de laatste eer aan den overledene pewezen. Wed. J. KOSSEN—Rentenaar en Kinderen. Anna Paulowna, Mei 1927. Dankbetuiging. Voor de vele blijken van belang stelling bij gelegenheid van onze 40- Jarige Echtvereeniging ontvangen, zeggen wij hartelijk dank. S. BRUGMAN. A. L. BRUGMAN-Godvliet. Heerhugowaard, Mei 1927. Met deze betuigen wij, ook na mens onzen Zoon, onzen hartelij- ken dank aan Familie, Buren en Vrienden voor de vele en hartelij ke blijken van belangstelling, bij onze 25-jarige Echtvereeniging on dervonden Jb. PLEIJTER. P. PLEIJTER-Wit. Oosterweg, N. Niedorp, Mei 1927. Ondertrouwd; EVERT BROEKHUIZEN en WILLY S. REPKO. Nieuwe Niedorp,M !927 Workum, Mel !M7, Huwelijksvoltrekking op nader te bepalen datum, Toekomstig adres: Zeilstraat57" Amsterdam. Dankbetuiging. Onzen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling bij ons 25-jarig huwelijk ondervonden. A. POOT. A. POOT—'t. d. Oord. De Waal, Texel, „Ora et Labora", Mei 1927. Dankbetuiging. Ondergeteekende betuigen langs dezen weg hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstel ling, ondervonden bij het overlijden van hun geliefden Echtgenoot en Vader, den Heer W. GR IN. Aan Ds. Bouwma voor zijn troost- volel woorden, aan Dr. Groenhart en Zuster Stiel voor hunne liefde rijke behandeling en aan de hee ren koetsiers en dragers voor de laatste eer aan den overledene be wezen. Uit aller naam, de WED. W. GRIN en Kinderen. Dirkshorn, 28 Mei 1927. Te koopeen bij uitstek, mak en best 10 jaar oud, bij J. DEKKER te Nieuwe Niedorp. De Notaris H. DE BOER te Hoog woud, zal op Vrijdag 3 Juni, des namiddags 2 uur* aan het sterf huis van wijlen den heer F. ROMAR, openbaar verkoopen eenig gereedschap, timmer hout, brandstoffen en een ijzeren petroleumvat. op Vrijdag 3 Juni '27, des morgens 10 uur (zomertijd) aan nabij café Schrieken, van: Een groote partij w.o. balken, platen, battings, rib ben, richels, vloer-, schot- en krui planken, kraalschroten, schotten, deuren, ramen, eenig bouwmate riaal, enz. enz. Deurw. W. BIERSTEKER te Helder. op, Woensdag 1 Juni a.s., des v.m. 10 uur (n. t.) aan de van een beste partij w.o. vloer- en zolderdelen, hekpa- len en planken, battings, schroten, enz. Deurw. VAN HUIT. TE KOOP gevraagd een tevens TE KOOP: een beste platte Wagen. Te bevragen J. N. SLOT, van Ga- lenstr. 7A, Tel. 428, Helder. TE KOOP; halfbloed, zwarte merrie, mak voor alles, bij: J. TIJSEN Mz., Oever, Wieringen. TE KOOP. 30000 Deensche en 25000 roode en 10000 gele, begin Juni plukklaar. alles prima wintersoort. Adres NIC. STAM, Spoorstraat, Noordschar- woude. \l Rijwielen venlo het nieuwste product der Fabrikanten Jac. Fransen Zonen, Yenlo. Kantoor; Metiusgracht 5, Alkmaar. Koning CYRUS, Stichter van het Perzische Rijk. Wij kunnen ons levendig indenken, dat de belangstelling voor het Cyrus-rijwiel in Noordholland minder is, dan dit su perieure merk wel verdient, óm de eenvoudige reden, dat mer nog te weinig met de goede eigenschappen van dit rijwiel be kend is. Aan ons is het om het publiek die bekendheid bij te bren gen. Wij zullen dit doen op onze wijze, dat wil zeggen, op bij zondere wijze. Wij willen beginnen met bet begin en allereerst eenige mededeelingen doen óver een groot Vorst, Cy rus, stich ter van bet Perzische Rijk, naar wien wij hebben gemeend ons rijwiel te moeten noemen. Het Perzische Rijk trekt in deze dagen weer buitengewoon de aandacht. Dit Oostersché land verbergt in zijnen bodem enorme schatten. Werd het land vroeger groot door verove ringen, ten koste van de nabuurlanden, in de toekomst zal dit het geval zijn door zijne mineralen. Waren het voorheen dus de omliggende landen, wier fabelachtige rijkdommen bet Per zische Rijk tot een der machtigste staten der wereld hebben gemaakt, straks zal dit het geval zijn door eigen vermogen en wie weet, misschien zullen het nog eens de nabuurlanden zijn die, nu met steun van andere mogendheden of onder dwang Van dezen, op hun beurt bet Perzische Rijk zullen trachten te onderwerpen, om de schatten van dat land te naasten. „Het kan verkeeren", zei reeds Brederode. Wij meenen, dat de lezer er dan ook belang in zal stellen, Iets nader over de geschiedenis van dit land en zijn volk te worden ingelicht. Eenige achtereenvolgende weken zal een ad vertentie in dit blad worden opgenomen, waaronder wij, na tuurlijk in grove trekken, eenige bizonderheden uit die ge schiedenis zullen mededeeleiu Ons verhaal vangt reeds heden aan met oen bespreking over de nabuurlanden van het Perzische Rijk. De Landen der Zwarte Aarde. De geschiedenis herhaalt zich en zal zich blijven herhalen. En tot heden ten dage zijn het vrijwel steeds dezelfde landen, die de geschiedenis maken. De zucht naar rijkdom en genot blijft naast de zucht naar macht het menschdom gevangen houden. Gaat in deze jaren de belangstelling van de grooten der aarde meer uit naar petro- leumgebieden, zoodat het geen verwondering kan baren, dat aan landen, welke voorheen weinig of geen aandacht trokken, tegenwoordig bijzondere belangstelling wordt gewijd, voorheen waren het uitsluitend die landen, welker bodem de bevolking in staat stelde, om door landbouw en veeteelt meer voort te brengen, dan voor de dagelijksche behoeften werd vereischt. In dit verband is het duidelijk, dat b.v. Egypte, oudtijds „K e m i", of te wel „het Land der Zwarte Aarde" ge noemd, reeds duizenden en duizenden jaren geschiedenis schrijft. De machtige Pharao's, ze zouden er niet zijn geweest, wan neer niet de Nijl daar was, om telken jare in den vorm van vruchtbaar slib nieuwe schatten aan te brengen. De groote rijkdom, welke de begeerte van andere volksstammen bij voort during gaande hield, noodzaakte het Egyptische volk zich steeds meer weerbaar te maken tot zelfverdediging. Het volk was ge dwongen, zich nauw aan een te sluiten, wat mee bracht, dat het zich leiders moest stellen, wier macht boven het gewone uitging. Geen wonder, dat die leiders, toen bleek, dat zij bij machte waren hun volk tegen vijandelijke overvallen te beschermen, steeds meer in aanzien stegen, steeds grooter macht verkregen, tot dat uit de leiders de Pharao's naar voren kwamen, de groote Keizers van dat rijke land, die duizenden jaren na hun dood nog spreken tot de verbeelding van millioenen en millioe- nen menschen. Vrij zeker heeft de Bijbelsche geschiedenis er het hare toe bijgedragen, dat in het bizonder Egypte met zijne schatten, macht en aanzien in later jaren de belangstelling van het menschdom heeft gehad. I B a b y I o n i Dit neemt niet weg, dat de andere landen in Noord-Afrika en Z.W. Azië een nagenoeg even belangwekkende geschiede nis hebben gehad en nog hebben. Zoo de landen om de rivieren de Tigris en de Euphraat, ten Oosten van Egypte waren in de oudheid landen van buitenge wone rijkdommen. verwaarloozing der bevloeiingswerken in later eeuwen heeft de rijkdommen, dus de macht en het aan zien van die landen, zeer doen afnemen. Deze kwestie i«A toevallig in deze jaren weer op den voor grond getreden. Engelsche maatschappijen zijn thans bezig om verbetering in die toestanden te brengen. Dat het blijkbaar niet altijd in hunne bedoeling ligt, om die verbeteringen uit te voeren in het rechtstreeksch belang van de betreffende landen, kan o.m. wor den opgemaakt uit het geschil, dat voor een paar jaar is ontstaan tusschen de Engelsche en Egyptische regeeringen, ook over te nemen maatregelen bij de bevloeiingswerken. Een Nederlandsch ingenieur, de heer Canter Cremers, werd aangewezep om een rapport uit te brengen, op welke wijze de belangen van beide landen gelijktijdig bet beste konden wor den gediend. i Als we ons niet vergissen, is het rapport grootendeels ge reed gekomen. Helaas, de man, wiens kennis en eerlijkheid in het buiten land zoo hoog stonden aangeschreven, dat hem dit hoogst be langrijke werk werd toevertrouwd, deze man, uit duizenden bekwame mannen aangewezen als de rechte man, is te midden van zijn werk te Cairo overleden. Zijn nagedachteenis zal in eere worden gehouden, als van de vele groote mannen, wier werk hun Vaderland nieuwen luister heeft bijgebracht. De landen, om de beide voornoemde rivieren, in die jaren bekend als het Babylonische Rijk, toonen bijzonder veel over eenkomst met de landen om den Nijl. Meden en Perzen. Anders wa9 het daarentegen met het land ten Oosten daar aan grenzende, het land der Meden en Perzen. Dit land, de hoogvlakte van Iran, was in de dagen waar over onze geschiedenis loopt, bewoond door een volksstam, die zich uit de binnenlanden van Azië metterwoon daar had ge vestigd. Uit den aard der zaak dus een vrijheidlievend volk, zooals alle volken, welke den ondernemingsgeest en moed bezitten om elders te zoeken, wat ze in het land hunner inwoning niet kunnen vinden, te zeggen een behoorlijk bestaan voor zich en de hunnen. Ze hadden ook in het nieuwe land hunner inwoning een moeilijken strijd om het bestaan te voeren. Ten eerste was het land niet vruchtbaar, waar het zonder rivieren was, die voor den landbouw van zoo ontzaggelijke beteekenis zijn. Het niet aanwezig zijn van die natuurlijke verkeerswegen was eveneens oorzaak, dat de handel niet bloeide. Daarbij was het klimaat guur. Het volk was in taal en zeden geheel verschillend van de Semiotische Volken, die de aangrenzende landen bewoonden. Het heeft op die nabuurvolken evenwel een grooten invloed ten goede kunnen aanwenden. Het bracht over die andere vol ken een milderen geest, alhoewel die andere volken door de eeuwen heen reeds tot de beschaafde volken konden worden gerekend. Misschien ligt het ook in den aard der zaak, dat een natuur volk hiertoe in staat was. De beschaving, leert veel, maar niet altijd goeds. De dikke Bertha's, de gasbommen, enz. zijn er het sprekend bewijs van. De bewoners van het westelijk deel der Itanische hoogvlakte noemden zich Meden, die van het zuidelijk deel Perzen. In de jaren 700 tot 600 voor Christus' geboorte werden de Perzen overheerscht door de Meden. Drukkend was die overheersching niet te noemen. De laat ste koning van Medië, koning Astyages, wien de eer te beurt viel ook heerscher over de Perzen te zijn, had in het onder voogdij staande land een soort zelfregeering ingevoerd. Als ste dehouders had hij in het overwonnen land n.1. aangesteld zo nen uit voorname familie's van dat land. Een van die stadhou ders stond bij koning Astyages in zoo hoog aanzien, dat hij hem zijn dochter Mandane tot vrouw gaf. Koning CYRUS. Veel genoegen heeft Astyages van zijn staatkundige daad niet beleefd. De zoon, uit dat huwelijk geboren, C y r u s, genaamd, heeft de macht, hem later geschonken, aangewend om zijn volk vrij te maken, wat meebracht, dat hij zich tegen zijn grootvader moest keeren. Hij is voor zijn volk de leidsman geweest, die het naar het beloofde land heeft gebracht. Over dezen C y r u s loopt de volgende week ons verhaal. van een op voorm. 10 uur, waarbij KIJKDAG Maandagavond aanstaande van 6«9 uur en Dinsdag van 10-9 uur. TE KOOP: bij E. v. d. HORST, Barsingerhorn. Ontvcangen prima met ruime bergplaats voor platen a f 59. Deze staande kasten zijn voorzien van een soliede Zwit- sersch dubbel veerloopwerk. Kinder gramafoons, spelen een 25 c.M. plaat, f7.95. Platenkastjes met ovalen spiegel f 13.Koffer- of reisgramafoons, in verschillende prijzen en merken. Groote sortee ring schitterende platte Italiaan- sche mandoline's f 15. Nieuwe platen ontvangen: Hallo, Aloha! How are You? (Dans-num- mer), een prachtige Jazzband op de Brunswick-plaat. Sphinx wals, Sous ton Balcon, Wiener Bürger Deze platen zijn voor liefhebbers van stemmige muziek. Hier volgens eenige zangnum mers van Derby: Een zoen, dat moet je mondelings doen, Met jou wil ik uit visschen gaan, August waar zijn je haren, Wederom voor radig: Hallo Californië. Speciale adres voor reparaties aan spreekmachines. Zondags geopend. Zondag 29 Mei 1927, 's avonds 8 uur: Directeur J. DOL. Toegang vrij. Stoelen f0.10. Ruim voorzien van eerste klas merken tegen concurreerende prijzen. Lantaarns, Zadels, Onderdeelen, enz. Beleefd tot een bezoek uitnoodigend. Geraniums, Begonia's, Lobelia's, Afrika nen, Asters en alle andere voorkomende Perkplanten koopt U voordeelig bij Alles prima afgeharde waar uit eigen kweekerij. vindt U in Laagzijde B 56 Tel. 87 - Schagen. Aanbevelend.

Schager Courant | 1927 | | pagina 3