SehagerCourant Raad Schagen VAN HEINDE iii EN VERRE US Derde Blad. Zaterdag 28 Mei 1927 70ste Jaargang. No. 8056. Vergadering van den Raad op Woensdag 25 Mei 1927, des avonds 7 uur. Voorzitter de heer J. Cornelissen, burgemeester, secretaris de heer A. C. Roggeveen. Aanwezig alle leden, 1 vacature. Voorzitter deelt mede, dat van den heer M. C. Tuinman bericht inkwam, dat hij ontslag neemt al3 raadslid. Voorzitter zegt, dat het ons zeker allen spijt, dat de heer Tuinman ons midden gaat verlaten. Wel was de heer Tuinman nog korten tijd raadslid, maar we hebben wei gemerkt dat hij de belangen der ge meente voorstond. Spr. hoopt dat het den heer Tuin man in zijn particulier leven goed moge gaan. Van den Voorzitter van het Centraal Stembureau is de mededeeling ingekomen, van het benoemen en bedanken als raadslid achtereenvolgens van Mevr. A. Roggeveen-Ploeger en den heer P Klaver, idem benoeming van W. Dekker en bericht van den beer W. Dekker dat hij die benoeming aanneemt. De geloofsbrieven worden door de heeren Over toom, Timmerman en Bregman nagezien, terwijl de vergadering wordt geschorst. Na heropening adviseert de commissie bij monde van den heer Overtoom, tot toelating, met welk ad vies de vergadering zich vereenigt. De heer Dekker legt de vereischte eeden af, waar na de Voorzitter hem feliciteert en den wensch uit spreekt, dat de heer Dekker, hoewel het toeval hem in ons midden bracht en het van korten duur zal zijn, de belangen der gemeente zal behartigen. De heer Dekker dankt voor deze woorden en hoopt de belangen der gemeente, naar eer en geweten, zoo goed mogelijk te behartigen. Vervolgens wordt overgegaan tot het nazien der geloofsbrieven van de nieuwgekozen raadsleden, de heeren Bakker, Van Nuland, De Vries, Overtoom, Van Erp, Gorter, Kramers, Leguit en Kooij. De heeren Huiberts, Bakker en Roggeveen worden met dit onderzoek belast en geadviseerd wordt te zijner tijd tot toelating te besluiten. De notulen worden goedgekeurd. Voorzitter deelt mee: Dat B. en W. het niet gewenscbt oordeelen, om; een verbod tot inrijden van de Heerenstraat vanaf de markt uit te vaardigen en een verbod om vanaf de Loet het Rensgars op te rijden, zulks met het oog op de marktdagen, terwijl een betere regeling juist op die dagen gewenscht is. B. en W. overwegen nu het plaatsen van een verkeersspiegel. B. en W. achten het niet noodig een bepaling in de politieverordening op te nemen betreffende het vasthouden van honden en oordeelen, dat art. 31 en 32 der politieverordening desgewenscht volkomen aan de behoefte voldoen. Ingekomen is een 'brief van den heer P. Bak, met dankbetuiging voor vaste aanstelling; dito van den heer J. Roos, die aanneemt overplaatsing naar de U.L.O. school; dito aanneming van de heeren K. Beunder en J. Schlamilch, als onderwijzers openbare school; dito van den heer Jb. Schoorl Jz. aanneming benoeming lid der schattingscommissie Rijksinliom- stenbelasting. Is ingekomen verslag Landbouwhuishouaschool 1926. Voorzitter doet als voorzitter van het Centraal Stembureau uitslag verkiezing. Voorzitter stelt voor al deze stukken voor ken nisgeving aan te nemen. De heer Leguit bepleit het verbieden om vanaf de Markt de Heerenstraat in te rijden, omdat hem is gebleken, dat over het Rensgars een veel beter ge zicht wordt verkregen op de Loet. Voorzitter erkent dit, maar juist voor de markt dagen levert het bezwaar op. Spr. vraagt den heer Leguit, wat deze denkt van een verkeersspiegel, zou die geen nut afwerpen. De heer Leguit gelooft wel, dat het zal helpen, maar het is daar zoo smal. Spr. erkent overigens dat het verbod voor de marktdagen een bezwaar is. De heer Gorter wijst op het gevaar voor opstop ping en op het gevaar dat de Inspecteur van het marktwezen daar getuige van werd. De heer Roggeveen evenwel oordeelt, dat de kans van opstopping hier voor de markt veel grooter is en blijft zijn aan de hand gedane oplossing gewenscht oordeelen. Het gevaar voor die opstopping bestaat trouwens maar een paar uur in de week. De heer Van Erp wijst op de regeling van het aan voeren van vee op de markt, zoodat des Donderdags rijden over het Rensgars niet mogelijk is. De heer Roggeveen adviseert om dan de bepaling voor Donderdags op te heffen, doch de heer Timmer man acht die tijdelijke ontheffing bezwaarlijk. Voorzitter zegt, dat B en W. deze kwestie nog eens zullen bespreken. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid deelt betreffende vetgehalte melk mee, dat door de Kroon en door Zijne Excellentie wordt toegestaan, als eisch te stellen, dat de melk moet bevatten minstens 2.75 vet. De desbetreffende bepaling wordt thans door den Raad vastgesteld. Rapport eierveiling. Is ingekomen een rapport van den gemeente-ac countant, den heer J. Schoorl Pz. over de exploitatie van de eierveiling over 1926. De accountant verklaart, dat de boekhouding zich goed aanpast aan de eischen van het bedrijf en geeft daarvan een beschrijving. Voor zoover de bescheiden aanwezig was alles in orde. Een groot aantal kleine rekeningen zijn niet acor bescheiden gedekt. Het teekenen van quitan- tiën bij verschillen etc. wordt gewenscht geoordeeld. De administratie was verder met groote nauwkeu righeid gevoerd. Uit balans, verlies- en winstrekening over het jaar 1926 komt een saldo-winst van f 1200.59. De dubieuse post debiteuren bedraagt f73.43. Uitgaven direct uit de gemeentekas voor de eierveiling gedaan, bedragen totaal f2129.55K. In een aparte verlies- en winstrekening, waarin alle baten en kosten uit de bedrijfsboekhouding en de uitgaven uit de gemeente-administratie geeft de accountant een duidelijk overzicht met als saldo verlies f 928.96)4. Er loopt nog een geldleening door de gemeente voor de eierveiling resto f1500. Ook is geen reke ning gehouden met het gebouw en de afschrijving daarop en de losplaats daarbij betrokken. Om tot een goede verrekening tusschen de vei ling en de gemeente te komen, moet gelet worden op do exploitatie-uitkomsten van het bedrijf en de gelden door het bedrijf in inventaris en kisten vast gelegd. Het exploitatie-saldo van f 1200.50 is door het vei- lingsbedrljf niet aan de gemeentekas terug te geven, cmdat dit is vastge'egd in den inventaris., te zamen f 1304.81. De accountant meent, dat de gemeente de aan schaffingsprijzen van inventaris en kisten niet aan het bedrijf kon restitueeren. omdat op 31 December 1926 geheel andere aantallen kisten aanwezig waren. Een flink aantal kisten bevond zich in handen der koopers die deze aan het bedrijf hadden betaald. Zoodoende kunnen de oorspronkelijke aankoop- kosten niet als bijlagen aan de bevelschriften wor den gehecht. Verder zou de gemeenterekening daar door nog met ongeveer f 1300 ongunstig worden be ïnvloed. De accountant adviseert dat de gemeente aan het bedrijf leent f 1300 en het bedrijf in de gemeentekas stort de over 1926 behaalde haten., tezamen f 1433.57, terwijl de gemeente aan het bedrijf be taalt bedrijfsuitgaven' door bevelschriften gedekt tot een bedrag van f232.98. Op deze wijze zal het exploi tatie-saldo van het bedrijf in de gemeentekas vloeien en voor een deel tenminste de uitgaven uit de ge meentekas aan het bedrijf gedaan, dekken. Wij zien nog genoemd door aanvoerders niet afge haalde gelden ten bedrage van f 119.23, als baten geboekt. Door den administrateur zijn als vergoedingen en toeslagen aan aanvoerders uitbetaald: f72.22, terwijl aan schade, vergoedingen wegens onderstel, enz. aan koopers zijn betaald f35.10. Op het veilloon is door den administrateur aan verschillende aanvoerders een restitutie van 1 veilloon gegeven, vanaf 12 Aug. tot 31 Dec. 1926, to taal f34.40. De commissie van de Eierveiling gaat met het rap- DE AANVANG VAN EEN ROMAN. Op het kerkhof van Mxmtrouge, een stadje in Frankrijk, zag- onlangs op een avond e(en vrouw achter een grafsteen twee kleine meisjes zitten, die elkaar met oe armpjes vasthielden en Zachtjes ween den. De kinderen waren netjes gekleed, zagen er gezond en frisoh uit, maar wisten op geen enkele vraag antwoord te» geve®. Ze zeiden alleen: „Mama is weggegaan". De beide meisjes waren zusjes, het geen uit de groote gelijkenis dadelijk viel op te mer ken. Zij hadden heiden licht blond haar. blauwe oogen en een zeer blanke huid. De oudste kon on geveer drie jaar oud zijn. de andere misschien 1 slechts één jaar. maar voor dien leeftijd zeer sterk opgegroeid. Het oudste kind droeg een dunne gou den ketting, waaraan een medaillon van de Heilige Maria vastzat, om den hals. De beide kinderen wer den naar het politiebureau gebracht, waar men vaststelde, dat in de kleertjes van elk der beide meisjes een brief was ingenaaid, die met eengoed handschrift, zonder fouten, was geschreven. De brief van 't oudste .kind bevatie de volgende woorden: „Ik laat jnijh beide kinderen a.n de genade van God: over. Waarneer een goed .metrisch ze opneemt, dan zal hij weten', dat ik mijh kinderen weer zal opzodken, zoodra ik een plaats voor ze gevonden heb, waar ik ze kan onder brengenIk moet weg en kan miji*" kinderen niet meenemen, omdat ik an ders van uitputting en zonder onderdak zou moe ten omkomen. Maar ik zal voor ze betalen, wan neer Ze goed verzorgd worden. Maak de vondst door een advertentie in de couranten bekend, ook het adres, wtaar mjjtn kinderen fiLoh zullen bevinden. Ik koon terug, maar wanneer dab weet ikc niet." Het briefje, dat op de jongste gevonden werd, was iets korter. Het luidde: „Wie mjjtn 'kinderen vindt en ze tot zich neemt, die moeit Zijn naam door mid'del van de courant befcand maJcmw H0 B 1 een gjed werk verricht en er Zijtn l .on voor ontvangen." Een vrouw wilde de kinderen wiel opnemen,maar de autoriteiten stelden voor, om de jongste in he. weeshuis onder te brengen, hetgeen geschiedde Kleeding enn 1 chaamsand:rhoud to uien aan, d .t de kinderen u.t een geg eden stind afkomstig moeiten Zijn- De cj-urantan brachten ïeeis den vdi genden dagi de beeltenissen om de moeder de ze kerhedd te verschaffen, d it h ar k nderen niet verloren zijn. Misschien komt na enkele jaren een rijke dame, die de verlaten kleintje, opzo kt en hun de geschiedenis van hun moeder vertelt. i.et oud-te sprjekfc Fran.oh, ziej er eehber ais een kind afkomstig uib Noordelijker gelegen land streken uit, en ver bel u van een papa, die een d kere jas droeg, en van twee honden, die voor de deur lagm. liet heeft ook eens op e.m keer hoo ren schieten en begmb dan te huilen, wanneer iemand verder vragen wil. Om deze kin deren i: ean duistere gosch.edenmis gewondun. Zal zjj een maal het licht komen? ZOELOE-VEREERING. T en de Engelsche troonopvolger, de Plins van Wales, voor jaar en dag Zuid-Atrika bezocht, wer den zijn tr-uwe zwarte onde.d m n bijeen geroepen, om den blanken hoofdman te huldigen- In.pla.ats van lange redevoeringen volgde na de oproeping een huldiging in den dramatische® vorm van een krijgsdans. De groote dag brak aan en met hem de Prins van Wales, tegelijk eohter ook Salomon, Prins der Zoeloekaffers, en kleinzoon van den Grooban Tsetsjewajo. Nauwelijks hadden de ZoelWs hun eigen Prins in de gaten gekregen, of ze vergaten den blanken hoofdman, om huil krijgsdans rondom dien waren prins der Zoeloe's te vervolgen. De Prins van Wales was nevenfiguur geworden. Zulk een achteruitlsbelling van hun „Charming Prins" kon de Engelsche jitngopers onmogelijk slik ken c® waar het nu eenmaal ondoenlijk was om alle, op het feest aanwezige, Zoaloekafrers te tref fen, moest de Zoeloeprims met den bijbelschen naam voor het gekrenkte eergevoel der Zuid-Afrikaansche journalisten boeten. Salomon, heette het, had de opmerkzaamheid der kaffers van hun Engelschen hoofdman afgeleid, zich eigenmachtig tot middel punt van den krijgsdans gemaakt e® hiermee den hoogen blanken gast een zware beleediging aan gedaan. Toen bleek echter, 'dat het bloed va® den groo- ten Tsjetsjewajo ook inv die aderen van Salomon vloeide. Hri stelde zich wel niet met denn assagaai (werpspeer) voor het redactóe'bureau op, (zooals zijn grootvader dat gedaan zou hebben'), maar evenmin Heb hij op zien zitten, dat hij1» Salomon Prins der Zoeloekaffers niet zou weten, hoe zich te ge dragen. Precies zooals de Prins van Wales tegen een belediger was opgetreden, klaagde de moderne Kafferprins de booze pers van Natal by heb ge- reoht aan. Gedurende een heele wéék werd met groote hef tigheid geprocedeerd. Salomon voerde aa®, dat die brave Zoeloe's, toen zij hem zagen1, geheel en al uit den band waren gesprongen. Geen macht ter wereld had hen kunnen1 verhinderen, zich om hem hun Prins, te scharen. Hiertegen beriep zich de verdediging op d'e waardige hofertiquebbe der Zoe loe's, dielaen kleinen hoofdman verbiedt zich bij heb huldeoeboom aan te sluiten, wanneer er een grooteren hoofdman in de buurt is. En wat betee- kent Salomo® tegenover den Prins van Wales? Nochtans ging die wtjilce rechter op dit spitsvon- port van deri accountant accoord. De dubieus genoem de posten van f83.38 acht de commissie oninba?^ en dus af te schrijven De niet afgehaalde gelden kunnen volgens de com missie niet als baten worden geboekt, zooals de ad ministrateur heeft gedaan. Deze gelden mo '.?vi ter beschikking der betrokkenen gehouden worden. De commissie kon zich vereenigen met de door den accountant aangegeven verrekening tusschen gemeen te cn eierveilingbedrijf. De cijfers zullen door de nog niet afgehaalde gel den eenigszins anders gesteld moeten worden. I-Iet winstcijfer wordt nu f202.66 lager en de afdracht aan de gemeentekas f997.93. De commissie adviseert dan ook niet f 1300, maar f 1000 ten behoeve der veiling te leenen. Het saldo-verlies stijgt nu ook mot f202.66 en wordt nu fll31.62%. De commissie oordeelt een afschrijving van f250.— voldoende, deze moet gelijken tred houden met de aflossingen op de verschillende geldleeningen. Zij wijst er op dat do post verbouwing binnenshuis, eigenlijk geen bedrijfsverlies is en meent zij dat met een behoorlijke afschrijving had volstaan kunnen worden. De commissie oordeelt dat bij eenige verhoo ging van den aanvoer voor meerdere en goede op slagruimte voor eieren gezorgd dient te worden. Door onoordeelkundige!! aanleg van de electrische leidingen in het veilingslokaal, is door vocht ol' an derszins sluiting ontstaan, dat bracht een schadepost van f 169.13. (Het euvel is hersteld met de meeste nauwkeurigheid. De commissie zegt, dat door gemopper van aan voerders, over te lage prijzen, aan eenige van hen als de -door hen verkochte eieren niet een zekere dige rasonderscheid niet im, maar veraordieeldei den konin^sgeZ.nd'en redacteur weg-eös_ bloe.liging va® den ZoeloeprinB Salomo®, tot de niet malsche geld boete van zeshonderd pond. D'e massa's Zoeloe's die hu® Prinis naar'het ge rechtshof waren gevolgd, namen dit oordeel met groote tevredenheid op. AMERIKA'S PRESIDENT GAAT MET VERLOF. Mei is in het land. en dat is de tijd. dat er dan nagenoeg overal ten Noorden van den aequator lente behort te wezen. Alleen in Amerika kunnen ze zich niet met den kalender ophouden, dat gaat ze daar veel te langzaam. Of de weerkundigen nu al ze^e-en. dat het lento is. de Amerikaan vindt dat het best zomer kan ,zijn. en niet alleen zomer, neen. het hoogseizoen heeft reeds haar intrede ge daan waarom men zich gereed maakt, om bijtijds op de tropische temperatuur, die boogstwarschijniiik einde Mei wel zal aanvangen, te ziin ingesteld. Spoedig zal hot fcapit ;al haar uittocht beginne®. Pre sidentl puolidge geeft alreeds eetn goed voorbeeld, door Zijn uitgaansplamnen aam zijd volk mee te deel en. E® dan gaat de rest zjoh ook gereed make® maar er wordt i-g geem be-K-sing genome®/ z o- lang_ de President nog niet heert besloten, wa r dit jaar de reis heen Zal gaan. Heb is als e°® parool, dat door Zijn trouwe aanhangers stipt worde nagevolgd. Een van de geheime agenten van he Witte Huis is thans uitgezonden, geworden om e ®3 in de Westelijk gelegen State® va® het uitgestrekte werelddeel een kijkje te nemen. Va® diens bevin den zal veel afhangen. Tot nog toe heeft Presi dent Oooldge Zijn zomervaoantie steeds in heb Oosten doorgebracht. dus_ protesteert her Weeten niet te® onrechte, dat «ij; hun president ook wel eens in hun midden willen Z en. Maar een Pre sident heef t_verplichtingen. Verplichtingen ten aan zien van zijn ambt, verpl:oht'ng; tegenover zijn partij, verplicht'ngernn tegenover de publieke mee ning,'en tensl. tte ook nog een eigen gezondheid en die van Zijn vrouw. Maar tenslotte is de beslissing gevallen. De Pre sident zou zijn vacantie in het Westen doorbrengen ?n sedert dat bekend geworden is. stroomen de uit- noodigingen het Witte Huis van Washington bin nen. De meest vooraanstaande rijkaards, die in het Westen mooie villa's en goederen bezitten, vechten nm de eer. den President als hun gast te ontvangen. Do keuze zal moeilijk zijn. De geheime agent heeft 'us het kringetje wat nauwer getrokken en bekend emaakt. dat alleen Wisconsin. het land van de 'osschen en meren, of Minnesofa en Iowa. de groote raanlanden. in aanmerking komen. Eigenlijk ging de President liever wat hooger. naar Colorado. in het hooggebergte van de Rockies. het liefst, waar de 'rissche berglucht een weinig verkwikking in de Washingtonsche kookhitte kan brengen. Na Pink ster zal klaarheid in de zaak gebracht worden, waar na de groote trek naar het Westen kan beginnen. Wanneer een van ons zijn zomerreisje begint, dan pakt hij zijn handkoffertje, koopt een plaatskaartje en ontvlucht vergenoegd voor tijdelijk de dagelijk- eche beslommeringen. Anders gaat het met een Pre sident. voor wien het voor een gedeelte een ware plaag befeekent. Vóór alles moet hij natuurlijk met een extra trein reizen, waarin behalve hijzelf met zijn vrouw, ook zijn secretaris en voorts journalisten, geheime regeeringsagenten en alle mogelijke dragers van eerebaantjes. di nu eenmaal tot het gevolg vxan een Amerikaansch staatshoofd behooren, hebben plaats genomen. Eiken keer. wanneer de trein stopt, moet de arme president bij het balkon van den uitzichtwagen opklimmen en alle menschen, die zich nieuwsgierig verzameld hebben, om hun Pre sident te zien. vriendelijk toeknikken. En ook eiken keer zijn er die onvermijdelijke persphotografen bij. die den President wel vijftig maal per dag „nemen". En natuurlijk de journalisten, die zich verbonden^ hebben, om dagelijks kolommen copie naar hun bladen op te zenden over* hetgeen de President al- zoo doet en laat. wat hij 's morgens aan zijn ont bijt heeft genoten, wanneer hij zich voor zijn mid dagdutje heeft teruggetrokken en hoe hij overigens den tijd gedurende den langen reis heeft doorge bracht. Dit alles moet hij op den koop toe nemen, wanneer hij zich tenminste de gunst van het volk wil blijven verzekeren. Maar menigmaal moet hem dit toch. om het maar eens in goed Hollandsch uit tedrukken. de keel uithangen. En toch ziin ze niet altijd' te ontbeeren. vooral in het Witte Huis niet, waar het nu eenmaal niet zonder reporter en pors- fotograaf. geheimen agent en privaatsecretaris gaat. Maar de President draagt deze lasten, die zijn hooge ambt met zich meebrengen, met bewonderens waardig gedtild en lankmoedigheid, en het Ameri- kaansche volk is hem daar zeer dankbaar voor. VOOR DE HELFT IDIOTEN. Een grootgrondbezitter in de Zweedsche hoofd stad Stockholm, nogal heftig van nature, en die zijn opmerkingen tegenover andere menschen niet on-' der stoelen of banken pleegt te steken, 'had in een vergadering, waarin de belangen van de gemeente werden besproken, gezegd, dat de helft van de raads leden idioten waren. Hij werd wegens beleedi- ging aangeklaagd en veroordeeld, om in een ge meenteblad zijn beschuldiging te herroepen. De Grondbezitter liet daarop de volgende verontschul diging plaatsen: „Ondergeteekende verklaart hierbij, dat de helft van de raadsleden geen idioten ziin." marktprijs beliepen, eenige tegemoetkoming is ge geven. Dit werd gedaan om den aanvoer niet te ver minderen. Ook de posten schadevergoeding aan koo pers en restitutie van veilloon zijn een gevolg van pogingen in het belang der veiling. Het eerste kwartaal van 1927 geeft tegenover hot eerste kwartaal van 1926 te zien, dat in 1C27 de aan voer was 543.342 eieren, in 1926 365.727. Het geveild bedrag f32.927.40, tegon f23.961.15. De veilingskosten f659.82, tegen f260.67. De kistenhuur f88.95, tegen f22.80. Het aantal partijen 2829 tegen 22Pit De stand van het bedrijf wordt gunstig genoemd. Dit verslag was uitgebracht door den heer M. C. Tuinman, rapporteur der commissie. Onder overlegging van dit rapport en het advies dor Commissie, stellen B. en W. voor conform dit advies terug te storten in de kas der gemeente f 1000, te vinden uit een leening en een bevelschrift tot be taling aan den directeur van f232.95. Zonder bespreking wordt aldus besloten. Verslagen gas- en electriciteltsbedrljf. Is eveneens ingekomen verslag gasbedrijf 1926. In het personeel kwam geen verandering. Op 8 November werd de 6-rotorts oven, die 1486 dagen in bedrijf was geweest, uit bedrijf genomen en de 8- retorts in bedrijf gesteld. De drie nieuwe zuiverkisten zijn 19 November '1926 in gebruik genomen. Er werden verwerkt 1160733 K.G. kolen, en 444192 M3. gas geproduceerd, afgeleverd 433083 M3., verlies en condensatie 10879 M3. De grootste etmaalproductie was 1558 M3., de kleinste 1009 M3. In 1926 werd de hoogste gasproduc tie bereikt. Er werd geproduceerd 16106 H.L. grove cokes, 47067 K.G. teer. Er waren 469 stuks gewone en 352 muntgasmeters geplaatst. Er waren 3 gasmotors aangesloten.. Het buizennet was 4541 M. lang. De winst bedroeg f 3990.89. Is verder ingekomen het verslag electriciteitsbedrijf over 1926. Het net onderging groote veranderingen, n.1. van bovengrondsch in ondergrondsch. Er werd in plaats van een 100K.V.A. transformator geplaatst een 150 K.V.A. Het aantal aansluitingen bedroeg 617 stuks voor lichtinstallatie en 55 voor krachtinstallatie. Er wa ren 784 meters, waarvan 736 geplaatst. Het saldowinst bedroeg f 1163.23%. Het leidingnet staat 31 Dec. 1926 op f 42601.65. Afgeschreven werd f 11009.93%. lp 1926 werd verkocht 98415 K.W.U. lichtstroom, en 23378 K.W.U. krachtstroom, eveneens het tot dus ver hoogst bereikt aantal K.W.U. Daarna is aan de orde het ingekomen rapport over exploitatie electriciteitsbedrijf le kwartaal 1927. Wij zien hierbij een winstsaldo van f 3176.14%, Op de rekening leidingsnet is afgeboekt de post f786.25 verkoop bovengrondsch net, benevens saldo winst 1926 ad f 1163.23%; afgeschreven is f 2482.07%. Al deze verslagen worden zonder bespreking voor kennisgeving aangenomen. Van Ged. Staten is terugontvangen de begrooting 1927, met eenige bemerkingen. Ged. Staten wezen er op. dat de opbrengst der iG. I.B. over 19261927 geraamd is op f 60.000 en dat van dat bedrag over 1926 is uitgekeerd een bedrag van f 54000. zoodat voor de 4 maanden van 1927 een raming overblijft van f 6000. Ged. Staten achten dat bedrag veel te gering en geven in operweging om voor 19271928 een aanmerkelijk hooger vermenig- vuldigingscijfer vast te stellen. B. en W. stellen voor aan de opmerkingen te vol doen en de begrooting nader vast te stellen. Wat de opmerkingen van Ged. Staten over den vermenigvul digingsfactor en de conversie der geldleeningen be treft, wijzen B. en W. naar de nadere voorstellen. Overeenkomstig het advies van B. en Wk wordt besloten. Ged. Staten zonden nog goedkeuring van het raads besluit bepalende de borgstelling voor den gemeente ontvanger op f 12.000 en deelde mede dat de instruc tie voor den gemeente-ontvanger voor kennisgeving is aangenomen. Lid eierveilingcommissie. Volgt benoeming lid eierveilingcommissie, vaca ture M. C. Tuinman. Na 2 vrijë stemmingen volgt herstemming tusschen de heeren Leguit en Dekker, waarbij de heer Leguit met 8 stemmen wordt benoemd en 3 stemmen worden uitgebracht op den heer Dekker. Op de desbetreffende vraag van den Voorzitter zegt de heer Leguit de benoeming in het belang der eierveiling te zullen aannemen. Volgt voorstel tot conversie van geldleeningen. B. en W. stellen voor. een geldleening van f 13000 ad 6 een van f 5500 ad 5)4 en een van'f 12800 ad 5af te lossen en daarvoor een geldleening van f 31300 te sluiten tegen een rente van ten hoog ste 5 en tegen een uitgifte van 100 Voorts stellen zij nog voor een leening van f 18943.06. a te converteeren tegen een leening ad hoogstens 5 koers 100 De heer Leguit vraagt of het niet mogelijk is tegen een lager rentepercentage te leenen. Voorzitter zegt, dat hoogstens 5 zal worden be taald. B. en W. doen moeite om goedkooper klaar te komen. De voorstellen worden goedgevonden. BelastingYerhooging. Aan 'de orde is de vaststelling van het vermenig- vuldigingscijfer met betrekking tot de Gemeente lijke Inkomstenbelasting. B. en W. geven het volgende advies: Raming dienst 1927. a. Betreffende het in het dienstjaar aanvangende belastingjaar netto-opbrengst (verhoogd met f 4500. kwade posten f 56003.79; b. betreffende het in het dienstjaar eindigende belastingjaar 125750.90%, to taal f 81754.69%. Op de kohieren 1926/1927 is uitgetrokken pl.m. f75000.—. Het juiste bedrag is thans nog niet bekend, daar nog enkele aanslagen moeten worden opgelegd. Hiervan worden 9 uitkeeringen ad f 6000 geboekt in 1926 f54000. Blijft beschikbaar voor den dienst 1927 sub b f21000.—. Door den Inspecteur der Rijksdirecte Belastingen te Alkmaar in de 2e afd. wordt een daling van het be lastbare inkomen voor het belastingjaar 1927—1928 verwacht, tengevolge van de slechte uitkomsten van het veehoudersbedrijf en de mindere opbrengst in zaken van den middenstand. Do Inspecteur .raamt de G.I.B. bij een vermenig- vuldigingscijfer van 1.75 op f66500.van 1.90 op I f 72200.van 2 op f 76000 en van 2.10 op f 79800.—. Aannemende nu dat bij een vermenigvuldigingscij- fer van 2 de uitkeerin'g zal worden berekend naar een totaal van f76000.zal het overschot op den dienst 1927 bedragen 9/10 van f 76000.— Is f 68400 De aftrek voor kwade posten te zamen op f 4500.— Blijft beschikbaar voor den dienst 1927 sub a f 63900.— Onder sub b is geraamd f 25750.90% Totaal f 89650.90% Het in de begrooting 1927 geraamd bedrag aan G.I.B. ad f 81754.69%, zal nog moeten worden ver hoogd met een bedrag van f3000 ongeveer voor 2 bo ventallige onderwijzers, n.1. de Se leerkracht aan de U.L.O. school en de 10e leerkracht aan de Openb. Lagere School, waardoor het totaal der geraamde Gem. Ink. Bel. wordt gebracht op i 85000. WH

Schager Courant | 1927 | | pagina 9