Polder Geestmerambacht QOSTERDIJK EN MOLENGEERZEN. Vergadering van het Dagelijksch Bestuur en Hoofd ingelanden van "den Polder Geestmerambacht (Ooster dijk en Molengeerzen) op Dinsdag 31 Mei. De voorzitter de iheer Swan, opent de vergadering, met een woord van welkom en drukt er zijn spijt over uit dat velen afwezig zijn. De heer F. de Boer, P. Slot en C. Brinkman, zijn met en de heer P. Borst zonder kennisgeving afwe zig. Door den secretaris, den heer K. G. Reinders, wor den de notulen van de vorige vergadering gelezen, welke onveranderd worden vastgesteld. De secretaris wijst er op, dat dit de eerste volle vergadering is, waarin hij de functie van secretaris vervult. Hij dankt voor den steun dien hij voor zijn benoeming mocht ontvangen, hoopt even zoo goed als de heer Kroon de belangen van den polder te kunnen behartigen en hoopt verder dat nog vele jaren pret tig met elkaar kon worden samengewerkt Rekeningen. Uit de rekening van het stoomgemaal blijkt een ontvangst van f 31387.65%, een uitgaaf van f 28294.50, alzoo een saldo van f 3093.15%, tegen f 7846.72% het vorig jaar. De omslag was f3.— per H.A. voor ruim 4829 H.A. De ringpolder betaalde voor zijn aandeel volgens contract f2914.63 en het bedrag aan bijzondere ont vangst was f6105.40. De schulden van het waterschap zijn f36000. 4 voortspruitende uit een leening van f85000, volgens goedgekeurd besluit van 5 Juni 1912. De rekening van den Oosterdijk geeft aan een ont vangst van f 12583.95, een uitgaaf van f 7892.72, al- zoo een saldo van f 4681.23, tegen f 2289.03 het vorig jaar. De schulden zijn f6732.50 5% Aan erfpachtrechten is ontvangen f99.78 en aan verpachting grasgewas f 68. De omslag was f 2 per H.A. of totaal f 9659.95. De rekening van Molengeerzen geeft aan een ont vangst van f 14337.36, een uitgaaf van f6876..46, al- zoo een saldo van f7460.90, tegen f9030.48 hot vo rig jaar. Aan, omslag in ontvangen f 968.08. zijnde 20 ct. per H.A. De schulden van het waterschap zijn nihil en be zittingen van het waterschap: f3200.-— ingeschreven in het Grootb. der Nat. Werk. Schuld rentende 3 f2300.ingeschreven in het Grootb. der Nat. Werk. Schuld, rentende 3 f14000.ingeschreven in het Grootb. der Nat. Work. Schuld rentende 2% f 3000.— ingeschreven in het Grootb. der Nat. Werk. Schuld, rentende 2% aandeel in de sluis te Oud- karspel renteloos; een akker bouwland te St. Pan- cras, sectie A, No. 81, groot 8 Aren 10 Centiaren; Sectie A, No. 85, gróót 2 Aren; Sectio C, No. 1406, schuur en 26 Centiaren; Sectie C, No. 1407, -molen en erf, 15 Aren en 44 Centiaren, waarvan een gedeelte is verkocht aan de N.V. Toevoerlijn DorpStation; Sectie C, No. 763, watermolen en erf, 18 Aren en 90 Centiaren; Sectie C, No. 765, watermolen een erf, 15 Aren en 30 Centiaren; Sectie C, No. 1345, riet als wa ter, 52 Aren en 10 Centiaren; Sectie A, No. 1720, wa termolen en erf, 10 Aren en 10 Centiaren te Broek op Langendijk; Sectie A, No. 81, watermolen, 7 Aren en 60 Centiaren te Sint Pancras; Sectie B, No. 245, per ceel grasland bij de Zes Wielen, groot 7 Aren en 90 Centiaren te Koedijk. De begrooting voor 1927 geeft aan een vermoede lijke ontvangst van f 20752.53% voor het stoomgemaal, f 14742.92 voor Oosterdijk en f 12170.78 voor Molengeer zen, met een vermoedelijke uitgaaf respectievelijk van f 19710.85, f 10291.79 en f7633.81. De vermoedelijke saldo's bedragen alzoo f 1041.68%, f 4451.13 en f 4536.97. De omslagen werden vastgesteld voor het Stoom gemaal op f 3 per HA., voor 4840 H.A.; voor den Oosterdijk op f2 per H.A., voor 4829 H.A.; en voor Molengeerzen op 10 ct. per H.A. voor 4840 H.A. Alle bescheiden zijn door de commissie nagezien en in volkomen orde bevonden. De heer G. Slotemaker was rapporteur en advi seert tot vaststelling., waartoe wordt besloten. Easgeldleenlng. Op voorstel van het bestuur wordt besloten, tot het aangaan van een kasgeldleening, groot hoog stens 8000 gulden, tegen een rente van ten hoogste 5 pet. Rondvraag. De kanalisatieplannen. Voorzitter wenscht in bespreking te brengen een eventueelo aanvraag om gelden te voteeren voor do kanalisatie. De heer Schoorl merkt op, dat er nog geen aan vraag is. Voorzitter is er van overtuigd, dat die zeker zal komen en deelt mee, dat deze zaak ook in de ver gadering van „Uitwa/terende Sluizen" behandeld is en daar met 7—6 stemmen de tozegging gedaan is, gedurende 40 jaar daarvoor de uitgaven te dragen. Er zal zeker een aanvrage komen voor de November- vergadering er is. Persoonlijk sta ik niet sympathiek tegenover de plannen, omdat ik op het standpunt gebleven ben, dat de polder er door in slechtere conditie komt. We hebben de belangen van den pol der te behartigen en die zijn met de kanalisatie niet gediend. Volgens het rapporteeren van den ingenieur zal de polder enkele malen meer voor het peil moe ten staan en als we gelden voteeren moeten we dit doen voor verbetering van den polder. Volgens een verslag in de Alkmaarsche Courant komt er geen verbetering in de waterloozing. Ook de tuinbouw is niet gebaat met een waterweg, doch meer met snelvervoer. De heer Sevenhuizen vindt het verschrikkelijk dat het besluit in Uitwaterende Sluizen met 1 stem meerderheid genomen is. Voorzitter zegt, dat er door het Rijk, door de Pro vincie, door de Uitwaterende Sluizen, door de go- meenten en door -de polders aan betaald zal moeten worden, zoodat bet een 4 Ödubbele betaling wordt. Bij de besteding van de 13 millioen gulden heeft men er nooit aan gedacht, de waterafvoer van den polder te verbeteren. Dat is de groote fout van de commissie-Van Aalst. Ik hen er dan ook tegen, gel den voor dit doel te voteeren. (Applaus). De heer J. Ootjers wil zich niet als voor- en ook niet als tegenstander doen kennen, doch ziet er plaatselijk geen nut in. Het is echter moeilijk hier een vast besluit te nemen, temeer niet omdat we niet weten wat het voorstel is en wat men ons zal voorspiegelen. Het feit is, dat misschien het kanaal er zal komen, en als er dan absoluut iets tot stand komt. is de vraag of het wel goed gezien is. ons ge heel afzijdig te houden. Ik stel me voor, dat we dan absoluut niet in de gelegenheid zullen zijn voordee- len te bereiken, als we eenvoudig besluiten, niet op de voorstellen in te gaan. Dat kan er tegen zijn. Als het noodig is, zullen ze toch de centen halen waar ze zijn, ook bij ons. Een stem: of waar ze niet zijn. De heer Ootjers gaat vorder. We weten niet wat er verzocht wordt en als we er geheel buiten blijven hebben we niets te zeggen. Ik spreek me niet uit als voor- of tegenstander, of schoon ik er geen bewonderaar van ben. Mogelijk is echter een ruimer gezichtskring in het algemeen be hang noodig, doch roover zijn we sog nn-t, We dienen voorzichtig te zijn met onze uitspraak. Er kunnen heel andere gedachten komen. Voorzitter acht dit niet het juiste standpunt. De tot standkoming der kanalisatie is afhankelijk gesteld van de bijdragen. Als er meer gegeven wordt, zal het kanaal er niet komen, waardoor we Raaksmaatboe- zem kunnen blijven. Ik meen dat we ons er met hand en tand tegen moeten verzetten. We verslecht ten er heslist van. De heer Ootjers: Ik stel me op het standpunt, dat het kanaal er zal komen en niet zal staan of vallen met het verleenen van bij-dragen. Voorzitter vreest ook wel, dat het doorgedreven zal worden. De heer Ootjers: Juist, maar dan is ook medezeg gingschap gewenscht. De heer Swart: Als je niet betaal en evengoed krijg, ben je beter klaar. Ik hoor er echter van op, dat de opzet zoo is. Als het Prov. Bestuur de kana lisatie noodig oordeelt, laten ze dan de bijdragen ponds ponds gewijze opleggen en niet gaan vragen. Dat is een regeling van snert. Voorzitter: De commissie-van Aalst is met de rege ling belast. De heer Ootjers wiist op een officieus© vergadering, welke in Broek gehouden is. Daar moeten de te vra gen bedragen zijn meegedeeld. Dit zal dus hekend zijn. Dat de afvoer van het water verslecht, zijn ze daar niet met ons eens. Voorziter: Die heer D. de B-oer uit de Schermer, die toch niet de eerste de beste is. acht de Schermer boezem ook nog niet voor elkaar. De heer J. Pranger: Voor een jaar terug was de toestand in Schermerboezem slecht. 'Moeten we ons daar nu bij aansluiten? De heer Sevenhuijsen: In 1925 was het nog slechter. Voorzitter zegt, dat het niet het doel is een defi nitieve uitspraak uit te lokken, doch nu de geest van de vergadering, gehoord, te hebben. De discussies worden gesloten. De molens zullen het volgend Jaar wel verdwijnen. In verband met de vraag, die de laatste vergade ring door den heer Swart gesteld is. betreffende den molen van den ring en het bestaande contract, zegt de voorzitter, dat we in een- -overgangsperiode leven, zoo-lang het besluit niet genomen is, dat de molens gaan verdwijnen, kan moeilijk besloten wor den. het contract met den ring op te heffen. De heer Schoorl: Zoolang de molens niet malen, heeft de ring geen- cent te betalen, Voorzitter. Het: voordeel van verdwijnen wordt geschat op 600 gulden per molen. Bij 1 of 2 jaar zal er wel -een voorstel komen om ze weg te doen. Plet spijt me om de mooie molens, doch het is de eisch van den tijd en de portemonnaie spreekt ook. Het kost te duur Zo te laten staan. De menschen die veel voor het behoud gevoelen, moeten1 ze dan zelf maar koopen. Het is met het werk> van den polder. De heer Swart. Dan Zouden- We in elk geval aan één genoeg' hebben, waar dain misschien nog wel wat voor te zeggen is. De heer Sevenhuizen meent dat het niet langer idan 1 of 2 jaar behoeft te duren. We hebben een waterperiode gehad, die meer dan present was en het peil hield Zich goed. Do heer Ootjers. Het spreekt vanzelf dat dalmo lens gaan verdwijnen. De heer Swart. Als in het voorjaar van11928 het voorstel komt, is er voor d'en ring geen bezwaar af te waehhten. We kunnen dan gerust nog weer tot verkeeren overgaan. Voorzitter gelooft dat in' 1928 de tijd er rijp voor is. De heer O. Kroon. Ze Zij'n dan lang genoeg bui- ben werking geweest. Voorzibtor zegt vorder dat in 1928 de politieveror dening herzien moet worden en geeft de hoofdin gelanden in -overweging de .verordening voor dien tijd na te loopen De heer O. Kroon brengt over een verzoek van van der Velden om een boet Zonder voafcing* te mx> 'gen plaatsen -op heft molenerf Dit verzoek wordt toegestaan. Daarna sluiting der vergadering. j j

Schager Courant | 1927 | | pagina 7