De grillen van den Cycloon. Bezoek van de Koningin en de Prinses. De storm in andere plaatsen. Voor den aandachtigen lezer van uw blad waren bet deze: 9 Augustus 1925 alom zeer warm bier in het land, koude m Ierland, 's avonds hagel en onweder in het westelijk deel van Noord-Brabant (en Gent); volgen den dag warm, onweders, hoozen in het Oosten des lands; koeler. Voord en lezer van het weerkaartje; de hoogere lagen der atmospheer kouder dan normaal, en zeer krachtige bovenwind, N.O. waarts. Wat weet uw lezer van de atmospherische feiten van deze. dagen? 81 Mei, alom zeer warm. hoven de Britsche Ei landen kouder dan normaal, 's avonds hagel en on weer in Axel (Zeeuwsch Vlaanderen)volgenden dag warm, onweders, hoozen in het Oosten des lands; koeler. Volgens de weervoorspelling behoorde de wind Oost te zijn; dat was ook zoo in de onderlagen der atmospheer; doch 1 Juni 's morgens te 8 uur was de bovenwind Z.Z.W. Daaruit volgt, dat ook ditmaal het de bovenwind was, die het verloop der atmospheri sche gebeurtenissen bewerkte; ondanks Oosten onder wind vermoeden we de gebeurtenissen in deze volgorde: Hoozen in Laken (bij Brussel), Lobith (3 u. n.m.), Neede (4 u. n.m.), Enschede en wellicht nog verder. Dat de kennis der omstandigheden in de boven ste luchtlagen, in welke lagen de toekomst van het weder in de onderste lagen ggemaakt wordt, door de meteorologie met groote inspanning helaas met slechts zeer beperkte hulpmiddelen nagestreefd wordt, heeft dus zijn goede gronden; Nederland ging in dit besef de andere naties voor. De weersgesteldheid. De nieuwe stormramp in het Oosten van ons land heeft dadelijk de aandacht van velen op het Meteoro logisch Instituut gericht, met de vraag, of zich te voren iets had voorgedaan, dat op een dergelijk ver schijnsel wees. Dit lag te meer voor de hand, omdai. we voor een herhaling staan van de ramp, die op 10 Augustus 1925 Borculo en omgeving heeft getrof fen. Dat het verschijnsel gelijk destijds nauwkeurig aal worden onderzocht, lijdt geen twijfel, evenzeer als men de omstandigheden van toen met nu za' vergelijken. Voor zoover het de Filiaal-Inrichting van het Kor Nederl. Meteor. Instituut te Rotterdam betreft, waa«- men echter over niet meer dan de ochtendweerkaart en de verdere plaatselijke waarnemingen beschik', dient erkend dat zich alhier geen voorteekenen ker- baar maakten, die iets meer dan een onweer deden verwachten. De weersgesteldheid eigende zich, mede in verband met den tijd van het jaar, hiertoe volmaakt. De lucht was drukkend, -broeiig zwoel, de wind zwak en ver anderlijk met telkens regentjes. De barometer wees te 8 uur:753.4 m.M., te 11 u. 30: 752.3 m.M., te 14 u.: 750 m.M., te 19 u.: 751.0 m.M. De lijn was dus des ochtends al vrij laag en daalde tot pl.m. 14 u. 30, maar de lijn was zeer onregelmatig, toonde tal van z.g. onweershaken. Het onweer kwam hier ongeveer 3 u. los; elders in ons land onweerde het reeds des ochtend 8 uur. Na 18 u. kwam stijging in den baro meter, toen kwam de wind flink door uit Z.Z.W., blies weldra stormachtig uit W.Z.W., maar 's avonds te 22 u. nam de kracht weer at Een correspondent van de Tel., die een rondgang door de verwoeste gebieden heeft gemaakt, en ver schillende van de getroffenen gesproken heeft, ver telt daarvan, eenige bijzonderheden, waaruit de gril len en wispelturigheden wel «eer sterk naar voren komen. Zonderlinge gevaarten, zei hit schenen door de woelige lucht voortgejaagd te worden. Op honderd meter boven den grond beschreven schuren, boomen, pannen en balken grillige bewegingen. Schuivend en fluitend gingen have en goed de lucht in. oen kilometer ver werden overblijfselen van het vrien delijke Avest gevonden. Opmerkelijk is. dat de breed te van de baan welke de cycloon genomen heeft, niet grooter is dan twee a driehonderd meter. Het is alsof over deze streek een giganaische stoomwals haar weg heeft genomen. Een zonderiing avontuur beleefde een postbode, die werd opgenomen en weggeslingerd. Toen de wind hoos voorbij was. miste hij ziin tasch met brieven, en geld. alsmede zijn, rijwiel. Tot dusver heeft men deze zaken nog niet kunnen vinden. Elven- verder bevindt zich een aanplant van Jonge lindeboomen. Een wonderlijk verschijnsel is. dat van al deze boompjes de schors werd afgerukt. Een veearts en diens echtgenoote ontsnapten aan den dood. Hij was een v&rkensschuur te Avest binnengaan. Juist toen bil er uit wilde loopen, werd de schuur in elkaar gedrukt, waardoor hij be klemd raakte. Met moeite wist de veearts zich uit zijn benarde positie te bevrijden en toen hij op deni weg kwam ontdekte hij, dat zijn echtgenoote en de auto verdwenen waren. De vrouw lag op den weg doch de auto was opgenomen en in 'n aloot geblazen Evenals in Neede en in de nabijheid van iGroenlo valt duidelijk op. welke scherpe grenslijn de cycloon heeft getrokken. Aan dén straatweg bijvoorbeeld staat een huisje, waarvan het dak als met een scherp mes is afgehakt. En daar vlak achter, op ongeveer 20 meter afstand, is een groote, mooie mo len. met ronden toren en statige wieken, die geheel onaangetast is gebleven. Tot op eenige meters af stond ligt bet puin van de omgeving, doch aan den molen is niets gekrenkt. Zelfs de lange wieken hebben niets geleden en iedereen verwondert zich over het erbarmen, dat de strenge cycloon voor het gebouw heeft gehad. Te Geesteren heeft nog een vrouw een geheele ld eerenk ast op het been gekregen, waardoor zij een ernstige beenfractuur bekwam. Het vreemde van de geschiedenis met die kast was. dat zij daarna met Y alle kleeren van de familie spoorloos in het lucht ruim is verdwenen. Hoe de boer en zijn kroost den omtrek ook hebben afgezocht, zij konden do kast niet meer terugvinden. Een merkwaardig feit maakte ook boor Gijsberts mede. Hij- had juist een lading van 4000 K stroo ontvangen, en was juist van plan deze op zijn erf te laden, toen de cycloon naderde, Van do gansche lading bleof geen balimi meer over- De molen van den heer Frielink. te Tubbergen, die tevens eigenaar is van een viertal andere perceelen in de nabijheid, waar een maalderij, een bakkerij en een café gevestigd ziin moest in den strijd met de woedende natuurelementen al evenzeer het leven laten. Zooals de heer Frielink vertelde, stond hij 's middags 4% uur voor de deur van zijn café naar 'buiten te kijken, toen hij eensklaps een vreemd ver- schijnsel waarnam. Er was kort te voren een on weersbui geweest, doch die was weer overgetrokken. Het werd dan zoo donker, aldus de heer Frie link, dat ik mijn vrij talrijk gezin aanriep het huis in te vluchten en dicht tegen den muur te gaan staan. Als molenaar heb ik eon bijzonderen kijk op het weer gekregen en een verschijnsel als ik waar nam1. -boezemde mtt angst in. Een dikke zwarte wolk alsof het een troep zwarte kraaien was, kwam recht op mijn molen aangestormd. Hoog in de lucht zag ik het kolken. Allerlei voorwerpen als pannen en balken werden bij nader toezien meegevoerd. Dit ontzagwekkende monster kwam op mij aange stormd. Het passeerde rakelings mijn molen, waar van de wieken plotseling een zwenking maakten en ik dacht bij mij zelf: Dat gaat zoo nooit goed. Angstig lagen wij tegen den muur van onze wo ning aangedrukt en eenige seconden later kletterden de pannen naar beneden. Even, een onderdeel van een seconde, een benauwende stilte en toen.... een lawaai als kanongebulder, vreeselljk om aan teh oo- ren. Ik werd er suf van. Het dak stortte in, de bal ken kraakten, dan plotseling kwam alles donderend neer. Maar gelukkig hield de vloer van de eerste ver dieping, anders waren wij allen onder het dak te recht geekomen. Toen de orkaan voorbij was, zagen wij eerst recht de schade die aangericht was. Mijn vier perceelen zijn zonder uitzondering zwaar beschadigd en ver zekerd tegen stormschade ben ik niet. Het beteekent voor mij een schadepost van minstens f 12.000." En inderdaad is de heer Frieling buitengewoon zwaar getroffen. Nog eenige bijzonderheden. Uit Almelo wordt gemeld:* Bijzonder hevig heeft de storm gewoed- in de Graven-allee, nabij: de Konijnenbelt. Daar ziin over een lengte van ongeveer 400 meter bijna alle boo men. waaronder zeer zware, prachtige eiken, ont worteld of boven den grond afgeknapt, zoodat de weg geheel versperd is. Het aan den Noordkant gelegen bosoh is zoo. goed als vernield. Van de boerenwoning op de Konijnenbelt bleven alleen de muren staan. Het dak werd afgerukt, en van binnen werd alles vernield. (Bijzonder groot is ook de schade op het Tusveld. gemeente Borne, waar eenige nieuw gebouwde boe renwoningen werden vernield. De bewoonster van een dier woningen, de wed. Kn., kreeg een vrij ern stige hoofdwond. Uit Groenlo wordt nog gemeld: In het ziekenhuis alhier ziin tien geneesheoron werkzaam geweest; zooals gemeld, zijn drie perso nen overleden. Een van deze slachtoffers, de heer J. B. Papen, gewoond hebbende te Schependom, ge meente Groenlo. was gevonden tusschen het struik gewas. Men had reeds een- uur naar -hem gezocht, hij had bij een groep personen gestaan op het oogen- blik. dat de ramp geschiedde. Later vond men hem in het struikgewas, op een afstand van 300 M. van de plaats, waar hij- gestaan had. In het ziekenhuis is één slachtoffer, wiens toestand zeer ernstig is; mem vreest voor zijn leven. Uit Eibergen: Nog steeds boort men van talrijke menschen over bun wonderdadige redding. Ook boorden wij1 van een boerin, die zich haas tig (met f 800 bankpapier naar buiten begaf onder een regen van dakpanhen. Juist buiten de deur geko men. struikelde zij over haar kind en vlogen de bankbiljetten de lucht in. Tot heden werd slechts f 140 teruggevonden. Etenige burgers hebben kennisgeving van inkwar tiering ontvangen. Uit Groenlo werd gistermorgen geseind, dat van twee gewonden, die in het St. Vincentiusgesticht aldaar worden verpleegd, de toestand zeer ernstig is. De toestand van de twaalf andere ernstig gewonden U nog dezelfde. Uit Lochem wordt gemeld, dat de toestand van het oudste dochtertje van de familie Zandwijk, dat in het ziekenhuis te Lochem wort verpleegd, naar om standigheden redelijk wel is. Zij is geopereerd. De Koningin heeft aan de gemeente Neede een barak aangeboden, welke plaats biedt voor 37 per sonen. De gemeente Deventer heeft eveneens een barak ter beschikking gesteld. Deze. plaats biedende aan drie gezinnen, wordt door personeel uit dé'geineente Deventer geplaatst en komt vanavond gereed. Verder zullen zoo spoedig keten worden gebouwd. Deze zullen op de erven der bewoners opgesteld worden, om -hen in de gelegenheid te stellen, hun be drijf voort te zetten. Op verzoek van den minister van arbeid, handel en nijverheid is de hoofdinspecteur van de volksge zondheid. afdeeling volkshuisvesting, naar het door den jongsten storm geteisterde gebied gegaan om den minister te rapportteren over den toestand van de huisvesting aldaar. Oim 1 uur Vrijdagmiddag is de Koningin te Win terswijk aangekomen- voor een bezoek aan slacht offers van de stormramp, die in het r.k. en het al- gemeene ziekenhuis aldaar worden verpleegd De Koningen en Prinses Juliana, die Vrijdagmor gen half-elf per trein in Ruurio zijn aangekomen, gingen leder per auto een verschillenden kant uit, ter bezichtiging van het geteisterde gebied. De Prin ses ging naar (Beltrum en Avest. De Koningin ging naar Winterswijk en werd ook te Neede verwacht. De Prinses bezocht verschillende verwoeste huizen, klauterde over versperringen en boomen en ge bruikte de koffie bij' Boer Nahuis. I' De Koningin bezocht Neede, Lichtenvoorde, Groen lo. Beltrum. Winterswijk, Ruwdorp, enz. enz. Geruimen tijd hield de Koningin zich op elke hof stede op; overal had zij'wat te vragen. Dé Commissaris der Koningin in Gelderland ver gezelde de Koningin, die belangstellend naar alles* vroeg. Het bezoek was niet officieel en alles moest 'heel gewoon zijn. I iiDe gemeenteveldwachter van Neede, die een mooier jasje wilde aantrekken, mocht dat niet van zijn burgemeester, het was afgesproken, dat alles heel gewoon moest -blijven. De Prinses beeft een groote wandeltocht gemaakt dwars door de landwegen bij Beltrum, die- nu. na den regen, dik onder de modder iggen. Pastoor van der Horst begeleidde e prinses. Met e boeren in het vlek Avest op e verwoeste hofsteden heeft de prin ses gesproken en bij een hunner, Niahuy®, heeft zit een eenvoudige boterham gebruikt. Deze wandeling was geen kleinigheid. De weg was één modderpoel. Geen nood. Prinses Juliana liet zich niet afschrikken, klom. over takken, sprong over greppels Zij deinsde niet terug voor een dikke boomstam, wel-ke dwars over den weg lag en bad wat een schik' in den pionier, die er haar handig overheeen' hielp. In het gezin Nahuis, waar de prinses een kopie koffie heeft gedronken was de 70-jarige vader den vorigen dag overleden aan zijn wonden. In het leed, dat over dit gezin is gekomen, heeft onze toekom stige koningin een liefelijke troost gebracht. (Pastoor Van der Horst heeft de prinses door een pad. dat liep temidden van velden platgeslagen graan naar 'n nergewaaide boerderij gebracht Een ruim uur heeft de wandeling door deze, nu on herbergzame streek geduurd. Daarna is de prinses, naar Groenlo gereden waar ze. met haar moeder, het noenmaal hoeft gebruikt. Ook hebben de Koningin en de Prinses de ge wonden bezocht en toegesproken. Een koninklijke handdruk. Er had te Neede nog een alleraardigst voorvalle tje plaats. Een oude boer trad ineen op den auto van de Koningin toe en vroeg; „Zou 't noe te veul gevroagd zèn as ik vroeg om de Koning een hand te moagen geven?' Wel neen," zeide H.M. en gaf den ouden boer een ferme hand, waarop hij zich verlegen, maar toch heel blij weer terugtrok. Wat een landbouwer aan de Koningin vertelde. De landbouwer G. Reirink te Lichtenvoorde heeft aan de koningin het volgende sombere verhaal ge daan: 't Was ongeveer vier uur, zoo luidde zijn verhaal, en omdat er een bui kwam opzetten hebben wij voor den hagel de vensters, dat zijn de buitenblin den, dicht gedaan. Zoodoende beb ik niets van bet aankomen van den wervelstorm gezien. Toen bet begon te kraken, vluchtte ik naar de deur: greep mijn dochtertje van vier jaar, dat dicht bij de deur stond, gooide de deur open, maar werd op datzelfde oogenblik weggeslingerd. Mijn dochtertje, dat ik bij den schouder had vastgegrepen, werd mij ontrukt. Vijf en twintig meter van de voordeur verwijderd, kwam ik weer overeind en toen de warreling van pannen en zand voorbij was, kon ik zien dat mijn geheele boerderij vernield was. Het bloed in mijn gezicht (Reirink kreeg eenige hoofdwonden) belette me goed te zien. Ik keek het eerst rond naar mijn -dochtertje. Het lag niet ver van mij af, en het huilde niet eens. Toen ik het kind vastgreep, begon het hard te huilen. Het wederzien was voor mij een gewaar wording van groot geluk, doch daartegenover moest ik het aanzien, dat alles vlak voor den grond lag. Ik hoorde het angstgeschrel van mijne ouders. Ook mijn kind van vijftien maandon moest onder het puin liggen. De wonden, aan mijn armen en beenen opgeloopen, kreeg ik bij het zoeken naar de oudelui, U gelooft niet, wat een mensch in zulke oogenblik- ken doen kan. Met behulp van toegesnelde buren kon bet mij in een half uur tijds gelukken de oude lui en ook mijn kind te redden. De zware balken, die intact gebleven waren, hebben het kind be schermd. De oude menschen hebben verscheidene wonden opgeloopen. Toen ik het kleinste vond, speelde het met een tabaksdoos. Als bet kind in de wieg had gelegen, zou het ongetwijfeld verpletterd zijn, want de wieg was totaal uiteengescbeurd." Deelneming van de Belgische regeering. Baron Kervyh die Murendré, gezantsohapsraads van het Belgisch gezantschap bei 's-Gravenhage, heeft in opdracht van den heer van de Yelde, «tan den minister van Buiteinlandsche Zaken de deelneming van de Belgische regeering betuigd-, met de ramp, die Nederland heeft getrarren- en tevens dien minister verzocht aan de Strekkingen van d'e slachtoffers de sympathie van de Belgisohe regee- ring over te brengen. De ramp in de Tweede Kamer herdacht. Naar aanleiding van de Woensdag plaats ge had hebbende stormramp sleade de voorzitter der Tweede Kamer gisterenmiddag bij do opening der vergadering het volgende: „Nauwelijks heeft de tijd d'e herinnering aan storm «en watersnood tuit de sfeer onzer dagelijk- sohe gedachten vermogen te verbannen of opnieuw bereikten ons beriohben van een groote ramp, door den storm over een welvarende streek van c[as land gebracht. Voordat wij onze werkzaamheden1 aanvangen, meen ik mtmg to mogen geven1 aan ons aller gevoelens van deelneming en deernis met de velen, die door deze ramp werden getroffen. Met Mede- doogen gedenken wtf degenen, die door verlies van betrekkingen in touw werden gedompeld. Onze ge dachten vergezellen hen, die in lbreede schaar reeds Zijn opgetrokken! om hulp te bieden, waar en zoo veel slechts mogelijk is. Ook in dleze donkere dagen zal zeker wedder de saamhoorigheid van geheel ons volle aan den dag treden, waar heb betreft heb lenigen van den nood van hen onder ons, die door een zoo zware ramp Werden getroffen1. De minister van Justitie, dé heer Donner, sloot zich, zooals gemeld namlens de regeeringi, aan bij de woorden van den voorzitter. De regeering, aldus spr., heeft met groote deel neming kennis genomen van dé schokkende ge beurtenis. Zij zal niet achterblijven te doen, wat Zij kan en wat op haar wég ligt. Door den bliksem gedood. De 47 jarige echtgenoote van' den arbeider J. W., wonendje in Siberie, nabij' Hoogeveen, werd, 'toen Zij voor het raam uitkeek naar het onweer, door den bliksem getroffen on gedood. Heb kind, dat zij op haar schoot had, waa geruimen tijd be wusteloos, doch kon weer bijgebracht worden. j Het noodweer boven Steenbergen. Boven de Noord-WasthOek van' Noord' Brabant ontlastte zioh Woensdagmiddag- eveneens een he vig onweer, gepaard met zwaren regenval, speciaal in den omtrek van Steenbergen. De 30 jarige landbouwer L. werd in1 Zijn woning door den bliksem getroffen en terstond gedood. Op ©en .andere plaats sloeg de bliksem een gat in het dak, zonderbrand te veroorzaken. Een drietal runderen' werd in de weide gedood. Tengevolge van den geweldigen regenval stroom de het water op verschillende plaatsen d'e huizen binnen en zeer veel ingezetenen kregen, mede door dat de dakgoten het overvloedige hemelwater niet konden verzetten, waterschade te boeken1. Hét Bood weer duurde ongeveer drie kwartier. Te Rhenen. woedde Woensdagmiddag boven de stad en haar omgeving oen zeer Zwaar onweer. Uit een pik zwarte lucht vielen hagelsteencn. Het snelstrao- mende water van de hoogera gronden spoelde groote ien kleine steenen mee; zelfs werd bij1 den Veeweg den tramweg ondergeepoeld, Zoodat de rails inzakten. Heb eleotnsoh tramverkeer was daardoor gestremd. Op de onderscheidene plaatsen hingen de telefoondraden over den weg. In Friesland bij Dokxum. woeddé dé storm niet minder Hevig. Hier werd aan den Wonddijk dö< voor enkele jaren gebouwde boer derij van De Vries door heb hemelvuur getroffenl en rn aseh gelegd, terwijl de bewoners naar het land waren om te melken. Letterlijk alles, waar onder vier varkens, ging verloren. Zwaar onweder. Ten gevolge van het onweer is onder Drachten een nieuwe boerderij, bewoond door W. Glastra, af gebrand. Te Driesum aan den Stroobosser trekweg werd de nieuwe boerderij, bewoond door S. K. de Vries, getroffen, en brandde geheel af. Noodweer boven Tholen. Tijdens het hevige onweer, dat zich Dinsdagmid dag -boven Tholen ontlastte, is het 18-jarig zoontje van den heer C. de Jonge aldaar in een op het land staand schuurtje door deni bliksem gedoocL Een ander kind; werd bewusteloo» geslagen. Te Lisse is gistermiddag een boerenarbeider doorh den briksem getroffen en onmiddellijk gedood. De< man laat een vrouw en vijf kinderen na. 1 Een waterhoos boven Veenendaal. Gistermiddag ongeveer 4 uur kwam uit Z,W. richting een zeer zware onweersbui opzetten. Bin nen enkele minuten was het daglicht verdwenon en werd het zoo donker, als de nacht. Men kon bijna geen hand voor oogen zien. Alle winkels moesten de lichten ontsteken. Toen de bui zich juist hoven Veenendaal in tweeën splitste, ontlastte zich' .plot seling eteru waterhoos, zooals bij menschenheuge- nis niet was geschied. In tijd van een minimum was de lange en breede Hoofdstraat in een rivier her schapen en op verschillende plaatsen «drong -het wa ter de huizen binnen. Dit ging tevens gepaard met een ontzettende windhoos. Een en ander veroorzaakte op de groote fabrieken, «de katoenweverijen en spinnerijen, enz,, een groote j paniek, daar de stroom werd stopgezet en het licht i uitging. Vele meisjes, die daar werkten, vielen flauw of probeerden te vluchten. De bliksem] sloeg o.a, in de machinefabriek van fa. Einrnen en Van de Wetering. Een der firman ten zat juist met een der bedienden in het kantoor, toen de bliksem insloeg en juist boven het hoofd van den heer Van de Wetering in den muur sloeg, j waar het de 'lichtleiding trof en over den meter een weg naar de aarde vonden. In de omgeving werden verschillende boomen ge veld. Nog eens de winhoos boven Axel. Omtrent het noodweer te Axel (Zeeuwsch-Vlaaii- deren). Dinsdagmiddag te half zes. waaromtrent ons gisteren reeds telegrafische mededeelingen bereik ten, lezen wij o.m. nog in de „Midd. Crt." Uit het Noord-Westen kwam een onweer opzetten* gepaard met zood'anigen storm en hagelbui, dat van het onweer niets gehoord werd. Bijna in alle straten vlogen er pannen van de daken én in sommige straten was er geen woning of er waren een of meer ruiten stuk van de hoekige en groote hagel- steenen. die men beter stukjes ijs zou kunnen noe men. Buiten de kom aan den Westelijken kant is het nog erger geweest; daar moet waarschijnlijk een soort windhoos gewoed hebben. Boomen werden ontworteld, sommige wegen lagen als bezaaid met takken, terwijl op de Axelsche Sassing op de hoeve van den- landbouwer Jac. Dekker een schuur voor de helft werd ingedrukt en ineen stortte, terwijl er 6 menschen op den dorschvloer een schuilplaats hadden gezocht. Twee hunner konden niet tijdig vluchten en geraakten onder het dak. Toen de men-' schen bevrijd waren, was hun het loopen niet mo gelijk. zoodat ze per auto werden vervoerd, een naar het ziekenhuis en de ander naar zijn woning. Beenen ern borstkas hadden zoodanig in de knel gezteen, dat geneeskundige hulp ingeroepen moest worden. Schilders, timmerlieden en de bewoners zelve zijn druk in do weer om de moest noodzakelijke herstellingen aan te brengen. IN HET BUITENLAND. HET NOODWEER IN DUITSCHLAND. Woensdagavond tegen 10 uur werd volgens de B. Z. am M. het dorpje Streitzig bij Neu-Stettin door een geweldigen orkaan -geteisterd. Twaalf huizen wer den totaal vernield, ettelijke daken opgenomen en 250 M. verder neergeworpen. Oude boomen knapten als lucifers af. De storm duurde slechts t-wee minuten en ging vergezeld van een hevige hagelbui, ten gevolge waar van de oogst in de geheele omgeving vernietigd werd. Een dorp verwoest; dooden en gewonden. Het noodweer, dat gisteren het Oostelijk deel van Duitschland teisterde, heeft ook verwoestingen in West-Duitschland aangericht. Blijkens een telegram van het W. B. uit Keulen, heeft de windhoos te Lingen a. d. Ems (ten N. O. van Overijsel) duchtig huis gehouden. Niet minder dan 250 huizen werden gedeeltelijk vernield. Twee per sonen- werden gedood. 17 zwaar gewond. Het «dorp Essche (vlak bij de grens) is geheel verwoest. Nader wordt nog gemeld, dat te 'Lingen 10 huizen geheel verwoest zijn. Ook wordt nog een persoon vermist. Ook de plaats Schepsdorf heeft zwaar ge leden. Van het gemeentehuis werd het geheele dak weggerukt. Gisteren zijn in het zuiden van Oldenburg in de streek van Kloppenburg de buurtschappen Auen, Holthaus en Linerlohe door een windhoos geteisterd. Te Auen zijn alle 27 huizen deels met den grond gelijk gemaakt, deels zwaar beschadigd. Te Holhaus zijn 11 huizen grootendeels verwoest Menschenle- vens zijn er niet te betreuren. Te Lienerlohe zijn bij het instorten van een huls twee personen zwaar gewond.4 De windhoos kwam van Lingen. Vanalt het Emsgebled in Duitschland. seint Wolff dat Woensdagsmiddag! tussoben 4 en 5 uur een vreeselijke wervelstorm boven Langen! woed de. Talrijke boomen werden als lucifershoutjes ge knapt. Volgens do laatste berichten, hoeft de windhoos dén yolgiemde® Weg genomen: van AbneloQ (Neder land) over Esahé niaair LinigteCnJ. Te Schépsdioirf werd: het raadhuis van zijh's .dak beroofd. De balken der huiZemj vlogen als lucifers door de luoht. Nog laat in den avond verscheen de re^eering- presidetnfc van Osnabrüok op de plaats van die ramp. DE STORMSCHADE IN BELGIë. Volgens uit de provincie ontvangen berichten heeft de storm, die gisteren in een gedeelte van Brussel enonme schade heeft gesticht, eveneens groote ver woestingen aangericht in de omstreken van Antwer pen, te Mechelen, in de omgeving van Namen, in het Noorden van Oost-Vlaanderen en in het Zuiden van Luxemburg. Overal was «de schade zeer belangrijk doch nergens zijn personen gewond. Volgens nadere berichten die nog steeds uit de provincie blijven komen, heeft do storm van de laatste dagen niet alleen te Laken waar vooral het koninklijk park deerlijk is geteisterd, en ook eenige menschen kneuzingen hebben opgeloopen en in de Rupelstreek, o.m. te Boom en omstreken, waar verscheidene steenbakkerijen zijn vernield en een vrouw door een omvallen-den muur ernstig werd gewond, maar, naar de corr. van de N.R.Crt. te Brussel meldt, ook elders in het land groote schade aangericht. In West^Vlaanderen sloeg de bliksem op de hoog vlakte van Thielt in verscheidene hoeven en werden eenige stuks hoornvee op het land door het -hemel vuur gedood. Te Cuerne, bij Kortrijk, zijn drie vlas fabrieken en eenige vlasoppers door den bliksem in brand gestoken. De schade bedraagt in deze ge meente alleen verscheidene millioenen frank. Te Miechelenj trof de bliksem een bediende van de nationale spoorwegmaatschappij, die zich naar zijn werk begaf. De man was onmiddellijk dood. Hoe de storm in België huishield. Uit Kortwijkk wordt berioht, dat Het stormwéea? van WoemdagTmiddag daar geweldig heeft huisgé-* houden. Te Ouerttie sloeg de Bliksem iu een' opslag-

Schager Courant | 1927 | | pagina 2