WIJ DEELEN II MEDE!!! éfegnjg C. DE M O E L, (ing: Het! Uit het Hart van Holland. Hot Spaart Jubileum-Bonsf Burgerlijke Stand. Noord A 40. Reclames. DA Cal M. B len op het Pinksterfeest samenkomen en gelijk hunne voorouders danken voor het groote wonder, dat eens geschiedde en wanneer hun dank méér is dan schijn, zullen zij hidden om ook met dien Heiligen Geest tc worden vervuld. Maar andere millioenen zijn er, die het verhaal van het ontstaan der eerste christenge meente beschouwen als een legende. Zij zien daarin geen werkelijk gebeuren meerl Tot deze andore millioenen béhooron zonder twij fel de meeste lezers van de geestelijke levens. En tot hen richt ik mij met de vraag: wat is het Pinkster feest voor u? Ik doe dit omdat ik zoo graag zou willen, dat zij als geestelijk-levende menschen behooren te begrij pen dat de Pinkstergedachte ook voor hen nog be- teekenis heeft 'Het is een bedroevend verschijnsel, dat talloozon het Pinksterfeest alléén beschouwen als een gelegen heid om uit te gaan, om zich te vermaken. Versta mij wel: ik gun iedereen zooveel mogelijk levensvreugde. Ik verheug er mij steeds in, wanneer do Pinksterzon schijnt en den menschen lokt naar buiten om met do natuur te juichen en te jubelen. Ik zie met vreugde dat de jeugd zich overgeeft aan gezond, natuurlijk vermaak. Maar daarnaast vergeet ik toch nooit dat do glorie van den mciisch, óók van den jongen mensch is: zijn geestelijk welvaren. Want wat. ons tot men schen stempelt, tot menschen adelt is onze geest. Van welken geest zijn wij? Met weikon geest zijn wij bezield? Die eerste leerlingen werden bezield met Heiligen Geest. Is de geest, welke ons drijft ook heilig? Dat wil zeggen: wordt ons leven beheerscht door zuivere verlangens en edele begeerten? Is ons le vensdoel om zélf tot edhte menschelijkheid te komen en om anderen tot die menschelijkheid op te voeren 7 Als. ik deze vTagon stel, dringt zich tegelijkertijd het antwoord aan mij op. En dit antwoord is niet bemoedigend. Een geest van zelfzucht is het, welke vaak in ons woont en deze voert ons tot liefdeloos heid. Wanneer wij alleen maar bekommerd zijn om eigen belangen, sluiten wij ons hart toe voor anderen en dan worden wij hard en wreed, dan verspelen wij dat ééne, wat ons leven waarde kan geven, dat god delijke idealisme, hetwelk ons doet strijden voor een schoonere mensc'hhcid. Zij, die vreemd zijn aan Idealisme, die zich kun nen opsluiten in 'bekrompen tevredenheid en zelf genoegzaamheid leven niet, omdat zij de heiligen geest niet kennen. Zij bestaan slechts en er gai.t niets van hen uit. Want de heilige geest is de eeu wig werkzame, de altijd scheppende geest. Dat is oe geest, die wil heerschen over de stof, over de stoffe lijke neigingen. Dat is de geest, die do kleinheid en bekrompenheid wil overwinnen. Dat is de geest, die is werkzaam geweest in de groote mannen en. vrou wen, welke zich hebben gegeven aan de menschheid. Want die menschheid wilden zij brengen naar het groote licht, dart, zij zagen schijnen, wanneer zij in stille overdenking zich verdiepten in de vraag naar des levens doel en der menschheid toekomst. Een wereld, waarin het idealisme versterft is ten ondergang gedoemd. Het idealisme is de groote drijf kracht van den vooruitgang niet in materieel, maar bovenal in geestelijk opzicht. Een wereld zonder idealisme kan stoffelijk rijk zijn, innerlijk is zij arm en kil. En idealisme Is ondenkbaar bij afwezigheid van heiligen geest. Daarom hoeft het Pinksterfeest ook voor ons, die met de oude tradities hebben afgedaan, nog zijn be- teekenis. iHet zegt ons dat wij, willen wij onzen naam als menschen waard zijn, iets in ons moeten hebben van dion gocat, welke ook ons doet medewerken om het levon tot iets moois te maken, d.i. mede te wer ken aan het brengen van\reine verhoudingen tus- schon menschen on menschen. Het is de geest der waarachtige broederschap, dien wij noodig hebben. Want deze geest is het, welke ons verheft boven de in werkelijkheid onbeduidende verschillen, die nog altijd erkenning vinden in onze verdwaasde samenle ving, waar beteekenis wordt gehecht meer aan uiter lijke dan aan innerlijke waarde. Zien wij niet verdee- lhvg als gevolg van „stand" en waardoor wordt die „stand" bepaald? Door zakelijke kwaliteiten, door geestesgaven, door hartereinheid? Wij weten beter. Daarom hestonden er geen standen voor hem, die vol des heiligen geestes was, voor Jezus. Voor hem stond de tollenaar gelijk met den aristocraat,hij ging om met „gevallen" vrouwen en schaamde zich voor brengen. Do bewijsstukken dio voor mij voldoende zijn, hadden aan oen ander mij nooit als haar man kunnen aanwijzen. - Dus Rosalie weet het?, vroeg Rono aarzelend. Dat ze mijn dochter is?" Hij zuchtte en steun de zijn hoofd dn de handen. Was dat pas gister avond geweest dat hij naar huis was gegaan met het vaste voornemen zijn vrouw alles te vertellen? Het geleek wel een eeuw geleden. Het was alsof alle dingen hun gestalte en hun werkelijkheid voor hem verloren hadden. Een gevoel dat verwant leek aan jalouzie, kwam bij Rorio op. Rosalie stond dus niet langer alleen op de wereld, zooals hij gedacht en bijna gehoopt had. Hij was niet de eenige, op wien ze heelemaal was aangewezen; haar levensgeluk hing niet meer van hem-ulleen af. Dr. Myers was haar vader en was het niet hoel natuurlijk dat hij zich als bij intuïtie naar haar gedreven zout gevoelen om troost na dezen vreeselijkcn slag? Hot was alsof do dokter raadde wart er 'in hem omging. Als mijn vrouw... als Brenda... .nog leefde, kwam het er met moeite uit, weet ik niet hoe alles ge- loopen zou zijn. Ik had toch al, voor dat ik de waar heid wist, half en half het plan om haar te adoptee- ren. Zij zou het zonnetje van onzen ouden dag zijir geworden. Ons huwelijk was immers kinderloos..... Hij izweeg een oogenblik. Dat lijkt me nu totaal onmogelijk.... Als Brenda alles geweten had en ze had zich in den toestand ge schikt.... en dat zou ze zeker; ze was zoo goed, dan was alles anders geweest. Maar nu zou het een on recht tegenover haar zijn. Het verbaast me, zei Roderick dof, dat u zoo kalm met me spreken kunt. Indirect ben ik tocli de schuld van 'den dood van uw vrouw. Het is allemaal een gevolg van mijn vervloekte zelfzucht, zooals mr. Fergerson. het altijd noemde. Het was maar beterge- wecst dat de kogel dengeen getroffen had dien hem verdiende. Dr. Myers glimlachte zwakjes. Dat kun je niet meenen en dat meen je ook niet. Jonge menschen vergeten gauw en dat is maar gelukkig ook. Wees goed voor haar, Rorie... Hij (had Roderick nooit eerder bij den voornaam genoemd. Deze stak hem impulsief de hand, toe. Dat beloof ik u, zei hij met grooten en ernstigen nadruk. Als ze weer beter is.... De dokter schu'dde het hoofd. Nog niet al te op timistisch zijn, jongen. Heb goeden moed, maar wees niet te vast overtuigd. Het zal in elk geval een taaie strijd zijn en je zult al je geduld noodig hebben. Daar ben ik in zeker opzicht blij om. Het geeft me een kans om te bewijzen dat ik den ernstigen wil heb om het gebeurde weer goed te maken. Plotse ling viel hij zichzelf in de rode: Wist mr. Ferger- son dat Rosalie nog ieofde? Zekor, hij is nog met mij bij haar geweest. Rorie schrok even. Hij mocht den ouden man niets verwijten; hij schaamde zidh geweldig. Mr. Ferger- son moest dan wel buitengewoon weinig vertrouwen in hem gehad hebben... en terecht Hij dacht aan de scène bij den advocaat thuis, toen hij van Lilian's verloving gehoord had en hij kon zich begrijpen dat de oude man het toen maar verstandig had gevon den om te zwijgen... Brenda's dood «ai ook voor den ouden heer een Voor elke zes Jubileum-Bons van &an/a, Mokka- CA, A dvokaat- CP en endere CA- dranken, ons toegezonden, ontvangt de particuliere gebruiker gratisDR/E FfJN£ OPTISCHE RANJA-GLAASJES mm mRimmt de Jeruzalemsche achtcrbuurters niet. Als wij dit overdenken, begrijpen we pas recht goed, hoe ver wij nog verwijderd zijn van de bele ving van de groote ideeën van liet evangelie. En dan.... dan verheugen wij er ons óver, dat het Pinksterfeest tot ons komt mot de prediking, dat ook in ons de geest cler waarachtige menschelijkheid d.i. do geest van waarheid en iiefdo, ja, dat is do eeu wige alles-stuwendc geest zelf, groot en machtig moet worden, opdat onze levens iets krijgeu van onvergan kelijke waarde. ASTOR. GEMEENTE SCHOORL. Ingeschreven gedurende de maand Mei 1927. Geboren: Nicolaas Petrus, zoon van Petrus Johan- nes Bakker en van Guurtruida Schut. Jacobus Pe trus Johannes, zoon van Johannes Timmer en van Alida Agatha Hopman. Ondertrouwd: Piet er Sevenliuljsen te Warmon- huizon on Maart je Iloog vorst. Johannes Stoop to 11a- renkarspel en liillogonda Cornelia Kager. Getrouwd: Jan de Lange te Beemster en Wi'lhol- mina Catharina Bakker. Jacob van der Oort en Cornelia Duin. Jan Jacob Nottelman en Neeltje Bak ker. Pieter Sevenhuijsen te Warmenhuizen en Maartje Hoogvorst. Johannes Stoop te Harenkarspel en Hillegonda Cornelia Kager. Overleden: Dirk' Heinsfcman, 79 jaar. GEMEENTE NOORDSCHARWOUBEL lihgesclireven over de maand Mei 1927: GoDoortetn: Alborit «ooai van Maarten Visser eu Trijntje Butter. Aafje, doohter van Pieter Forrer on van Brandje Jctnker. Alida Margarefcha, dochter van Tbeodorus Johamnes van der Vliet en van Nooltje Bruijn. ITuAvelijlvsafkondiging' Jaoob Spoots, oud 23 ja ren, en Trijntje Kuiper, oud 22 jaren JJuwelijki'ii: Petrus Maars, oud 24 jaren, en Trijntje Gelder, oud 24 jaren. GEMEENTE HOOGWOUD. GeborenAren&ma Willielmina. dochter van Eise List en van Gezina Alcida van Aalderon. Nico, zoon van Meiwdert Manshanden on van Dieuwertje Kol ken. Gomolis Maria,zoon van Nioolaas Blauw <m van Neolfcje Lange*lijk. Antjo, dochter va.n Klaas Groot en van Marij'tjo Slot. Overleden: Ma-rijtje Veldheer, oud 83 jaren, we- dat onze Depdthouder te Schagen vanaf heden is: Machinale Brei-Inrichting Jaap Snor. zware slag zijn, zei Myers en hij vertelde Rone hoe zij eenmaal rivalen waren geweest. Roderick was blij, toen hij' bot huis van' de stilte had verlaten. Banslieli had. geduldig op hem ge wacht, een doosje sigaretten opgerookt en de trar gedie grondig besproken met dm dorpsveldwach ter. die zjjn permanente aanwezigheid voor het huis van den dokter onontbeerlijk scheen te vinden. Iïet bleek Banshooll hoe weinig! va.n de juiste toedracht nog was uitgelekt bij' de dorpsbevolking; de ontliulliingon bij' hot gerechtelijk onderzoek den volgenden morgen Zouden een sensationeele verras sing voor do brave dorpelingen zijn. Je zou verstandig doen om morgen na af loop van het onderzoek met me mee te gaan naar de stad, zei Banshell. Je voelt er tooh waar schijnlijk iniefcs voor oon door het geheele dorp met den vinger to worden nagewezen. Het is heel vrletnldolijkvan ie daaraan, te denken1, maar je vergeet dat ik toon moeilijk Ro salie hier alleen kan achterlaten, vooral waar de operatie spoedig zal plaats hebben- Daar dacht ik niet aan, oude jongen, «el dc ander een beetje verlegen. Het gerechtelijk' onderzoek werd den volgenden dag gehouden in de dorpsschool. Hat kleine, vre dige gebouw Was nog xtoodt te voren voor> zoo'n tragisch doel gebruikt. Het maakte on .Rorie een verschrikkelijken indruk: de wroeging net hem nog steeds geen rust. Hij luisterde mot. gespannen aan dacht- naar de vragen van den ooroner (gereolitelyka ltfksohouwer)) on de verklaringen van de getuigen Hij zag bleek, maar toen hij' aan do beurt was, klonk Zijn stem heldor en vast. Hij1 vertelde wat hij van dien bochel en hoe hij ham voor hot eerst ont moet had. U zegt dat hij' een' grief togen' u had, mr- Britotn- Kunt n ons ooik vertellen waarom. Jawel. mr. Goroner; het was jaloezie, was het Zonder aarzelen gegeven antwoord. Jaloezie? üm welke reden? Hij schijnt verliefd te Zijn geweest op mijn vrouw. Z38®n leven lang vergat Roderick Briton dit mo ment niet. Hij' had.' do woord'eu laten klinken als een uitdaging ion hij! hoorde de onderdrukte uitroa- t)on van acdoi'pelipgtm die achter in het sohoollo- Jaal opeimgepakt stonden j hij zag do verbaasde blikken van do jury en ving een dankbaren blik van Eu8ta.ce Myers op. Wat verder op do terechtzitting gebeurde drong mfiet. meer helder tot hem door. Op oen gegeven moment stond hij weer buiten ia den zonneschijn met Banshell's arm' door de Zijne. Ondanks alias voelde hij Zich opgelucht: het schrikkelijk, druk doend (geheim1, was uiu geen geheim meer; Rosalie was Zijn vrouw niet alleen voor God. on voor dc wot on Zijn geweten... maar ook voor de heele we reld. voor al de Metsende en bablielzicko menschen- En ntf zou zijn dappere kleine vrouw hoog houden tegenover al die menschen, haar hullen in een man- tol van liefdezoo het do voorzienigheid be haagde haar beter te laten; worden'. Het was alsof oon gebed naar Zijn lippen welde Wordt vrvolgd. duwo van Johannes Koppes. Elisabeth Maria Loos, oud 31 jaren, vrouw van Tbeodorus .Dam. Ondertrouwd: Johannes Weel, oud 23 jaar. te Berkhout/ met Elisabeth Besseling, oud 22 jaar, te Hoogwoud. Getrouwd: Roelof op den Kelder, oud 26 jaar, te IToogWoiudl, met Murgarotha M.aria 'Beers, oud 22 jaar, te Hoogwoud1. Klaas op dien Kelder, oud 24 jaar te Hoogwoud, met Catharina van Diepen, oud 20 jaar, te Hoogwoud. Klaas Jong, oud 24 jaar te Spanbroek, met .Hillegonda Glas, oud 23 jaar, te Iloogwoud. GEMEENE BARS IN GERHORN, Ingeschreven gedurende de maand Mei 1927. (Geboren: Pieter Jacob. zoon van Jacob Pool en Giuurtje de 'Beurs. Apolonia, dochter van Bastiaan de Jager en Lijntje van Houwelingen. Ondertrtpuwcl: (Geert. Wiaiteadander en Rcnske Bootsma. Ario van Duin en Trijntje van Dornpse- laar, Pieter van der Oord en Nantje Heinis. Her man Schager en Elisabeth Hoenson. Getrouwd: Pieter Blaauboer Vries en Catharina Simonette Kistemaker. Maarten van der Bel en Maartje Kleen. Arie van Duin en Trijntje van Dom-psClaar. G eert Waterland er en Renske Boot sma, Overleden: Klaas Beek', oud1 00 jaarw echtgenoot van Trijntje Kossen. GEMENTE BROEK OP LANGENDIJK. Ingeschreven gedurende de maand Mei. Geboren: Jacoba, dochter van J. Blom en van M. de Boer. Maartje, dochter van J. Visser en van T. Tensen. Jacob Hendrik, zoon van R. Nieuwenhul en van A, Hardick. Dieuwertje, dochter van P. Koe dijk en van S. Kooi. Anna, dochter van H. van den Heerik en van L. Penning. Jacob, zoon van W. Baldel R| en van T. Glas. Ondertrouwd: J. Leegwater, oud 25 jaar, van be- roep tuinbouwer, wonende te Heerhugowaard en C Bouwens, oud. 24 jaar. Getrouwd: G. Glas, tuinbouwer en IJ. van der Melj, oud 22 jaar. J. Slot, oud 23 jaar, tuinbouwer en T. Balder oud 21 jaar. J. Balder, oud 25 jaar, veehou-^aafl der en A. van der Molen, oud 24 jaar. Overleden: Trijntje Ket, oud negen maanden, doch- ter van E. Kot en van M. Doorn, won. te Alkmaar. Alberta de Bree, ouid 78 jaar, wed. van Willem de Gr<w>t. Café 5, den laan Jan Een zegen voor de menschheid. Iedere lijder aan verzwakte nieren, die gaarneljntrée f zijn gezondheid zou herkrijgen, behoort Foeter' Rugpijn, Nieren Pillen te gebruiken, het raiddel, dat nieuwe kracht en energie aan tal van angstig' nierlijders bracht. Het 25-jarig succes stempelt dit niermiddel tot een ware zegen voor de menschheid. Ook gij kunt daarvan profiteeren. Begin nog he den met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Merk op hoe uw gezondheid erdoor verbetert! Hoe de rugpijn afneemt, hoe de pijn in uw ledema ten en spieren vermindert, hoe spoedig uw nier- en blaaastoornissen verdwijnen. Door het versterken van uw zwakke nieren raakt gij bevrijd van urine- kwalen, rugpijn, rheumatiek, blaasontsteking, wa terzuchtige zwellingen, ischias en spit. Stel 't niet uit. Laat de trage nierwerking niet van kwaad tot erger worden. Begin dadelijk met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Kom de aangetaste nieren te hulp, waardoor het bloed weder behoor lijk gezuiverd en verrijkt wordt en het geheele ge stel bevrijd wordt van schadelijke onzuiverheden. Foster's Pillen worden vervaardigd in modern ingerichte laboratoria, worden noch bij de vervaar diging, noch bij de verpakking door menschelijke handen aangeraakt en bevatten geen schadelijke be standdeelen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket- let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1.75 per flacon. Unvang Voor d BOl Na de !SA1 ttH. S« 2e kanva op Wo Pletersi tot nai De herrie in den raad om het dansverbod en het conViours-hippique. Een. zeer belangrijke gebeurtenis in de geschiede nis van Den Haag heeft onlangs plaats gehad en men raag wel zeggen, dat die gebeurtenis voor het heeJe land van belang was. Niet alleen omdat al wat in Den Haag gebeurt in zekeren zin voor het land van belang is, maar omdat de gebeurtenis zelve, nu zij in Den Haag kon voorvallen, zeker in alle andere steden van ons land eveneens gebeuren kon. Immers hier zou zij het laatst en hot minst zijn verwacht en het is niet zoo lang geleden dat men haar onmogelijk zou hebben geacht binnen ons ge bied: in 'den Haagschen gemeenteraad heeft de voorzitter zich genoodzaakt gezien, de vergadering te schor sen wegens het lieerschende rumoerl Zoo werd er geschreeuwd on gescholden, zooveel Bondsleden voorden tegelijkertijd het woord, dat 't een heksenketel of nog erger een Amsterdam- sche Raadszitting geleek, en zooals men er te Rot terdam, nu de Raad daar zijn dierbaren rapailleman kwijt is, vooreerst niet te vreozen heeft. De bur gemeester, die niet zoo gauw van zijn stuk te bren gen is, kon niets meer met zijn gemeenteraad aan vangen en schorste de vergadering toen maar om de menschen gelegenheid te geven tot het nemen van een douche of een anderen maatregel, die de kalmte kon doen weerkeeren. Nu, die kalmte keerde niet terug, maar na de heropening van de zitting bleek men althans weer in staat, verstaanbaar te sproken. Dat de vroede vaderen tot elkaar zeiden, dat zij zich belachelijk maakten en dat zij ezels wa ren en zoo meer, was niet zoo erg. En erger dingen zijn trouwens ook niet erg, wanneer men In aan merking neemt, welke soort van menschen tegen woordig lid van den gemeenteraad worden. Verre weg de beschaafdsten, ontwikkeldsten en eerbied- waardigsten in de Raadszaal zijn al lang de boden. Dezen mogen helaas niets zeggen. Toch was de Haag3che Raad nog langen tijd nadat alle bescha ving uit -de gemeenteraadszittingen van andere groote steden verdwenen scheen, voor het allerergste gespaard gebleven, een officieelen vertegenwoordiger van het rapaille hebben we hier nog niet gehad on' zelfs heeft het Haagsch rapaille nog niet getracht, zich als zoodanig te doen vertegenwoordigen. En nooit is het er zoo rumoerig toegegaan, dat de voor zitter doen moest wat hij in de jongste zitting deed en wat al meer dan eens in de Tweede Kamer moest gebeuren. Het moge als historisch feit een plaats krijgen in de annalen van de hofstad. Er geschiedde bij deze gelegenheid nog iets wat voor zoover mij bekend, nog niet in den gemeente raad is gebeurd, misschien zelfs in geen enkelen gemeenteraad van ons land. De burgemeester maak te op zeker oogenblik van zijn hart geen smoorkuil en voegde een der Raadsleden, dat op even zalvende, als prikkelende wijze tegen het dansen oreerde, toe. dat hij niet opzettelijk na eiken volzin wachten moest in de hoop, interrupties uit te lokken. De man was woedend en zeide, dat hij van dergelijke op merkingen wenschte verschoond te blijven en dat hij zoo uitvoerig zou spreken als hij verkoos. Maar de Raad en ook zijn eigen talrijke fractie viel hem niet bij. wat zeker het geval zou zijn geweest, wannoer men niet volkomen overtuigd geweest ware, dat de burgemeester gelijk had in zijn opmerking, waar van de juistheid uiteraard nooit te bewijzen was. Voor ieder evenwel, die een weinig thuis is in de praktijken van volksvergaderingen was het zoo dui delijk mogelijk, dart de heer Guit, zoo heette de man, die als bestuurslid van een Roorasche vakvereni ging in den Raad is gekomen, de demagogische kne pen uit de volksvergadering in den Raad wilde go- bruiken. Zijn woorden waren juist zoo gekozen, dat ze interrupties moesten uitlokken en de zaak, die hij verdedigde, het op Zondag verbieden van dansen, in het openbaar, eischte op dat oogenblik een wei nig herrie. Met een paar stemmen meerderheid, rechts tegen links, is onze stad althans voor deze blamage behoed, er is geen dansverbod gekomen, het stond 20 voor en 22 tegen het verbod en men ziet dus, hoe gevaar lijk het clericalisme voor het leven van Den Haag als moderne wereldstad is. Een even zuivere'partijstemming was het voorstel van een der liberale raadsleden om niet te bukken voor clericale aanmatiging inzake het Zondag open blijven van het concours hippique, wilde het subsidie krijgen. Al vroeger heb ifk uitvoerig over deze zaak geschre ven en ik hoop, dat de lezer het mij niet kwalijk neemt, dat ik hem zoo lang bezig hield met een paar- denfeest, dat hij toch niet zien zal (dat we hier trou wens dit jaar waarschijnlijk ook niet zien zullen.... zooals men zien zall) De lezer zal met zijn gewone scherpzinnigheid héb ben ingezien, dat er hier erger en belangrijker zaken op het spel staan als het al dan niet op Zondag kij ken naar paarden. Op het spel stond zelfs meer dan de vraag of Den Haag clericaal of vrijzinnig zou worden bestuurd. Het gold de vraag, of de eene groep burgers het recht heeft een andere groep te dwingen naar de opvattingen van de eerste te leven. Nooit heeft men met zoo groote verwatenheid die vraag bevestigend hooren beantwoorden, natuurlijk door die groep, welke haar wil aan de andere groe pen wilde opleggen. Oorspronkelijk werd door de veroeniging voor de Paardenfokkerij in Nederland een subsidie van f2000 gevraagd voor haar concours hippique. liet werd ge weigerd omdat de clericalen ertegen waren op grond dat het concours ook op Zondag werd gehouden. Maar zooals men gezien heeft, do clericalen alleen zijn nog net even te zwak om alleen hun wil door te drijven. Ze kregen echter toch hun zin, omdat een deel van de socialisten in het paardenfeest een soort van bourgeoisfeest zagen. Zij stemden om geheel an dere reden tegen, maar in den uitslag van de stem ming maakt het natuurlijk geen verschil om welke reden iemand zijn stem uitbrengt. Als het. aantal stemmen tegen grooter is dan het aantal stemmen voor is de verstandigste en beste gaak van de wereld verworpen, even goed als in het tegenovergestelde geval de onzinnigste zaak aangenomen is. Maar wat deed nu de veroeniging voor de Paarden fokkerij? Zij boog voor het bezwaar van de clerica len (aan dat van de socialisten was uiteraard niet tegemoet te komen). Zij vroegenwederom subsidie, maar nu met de belofte, het concours niet op Zondag te houden. Even wol: dat zou f4000 aan mindere ont vangst van entrees kosten. Daarom vroegen- ze nu niet f 2000, maar f 4000. Logisch is dat niet. Als tmeu f 4000 minder denkt te ontvangen en men geloofde an ders f2000 subsidie noodig te hebben, had men nu onze ouders zeiden: „volgens Bartjes" f6000 moe ten vragen. Maar men had in den Raad wel over an dere malligheden in deze zaak te spreken dan dat daaraan aandacht kon worden besteed. Burgemeester en Wethouders, die voor de eerste toekenning van f2000 waren geweest en gaarne het concours op Zon dag hadden gehad, wilden nu roddon wat er ie redden was en stelden voor, d6 gevraagde f 4000 toe te staan. Ware dit geschied, dan hadden we hier wederom het concours hippique gehad en dat zou wel prettig en nutig zijn geweest, ook voor de groote levendig heid, die zulk een feest in de stad brengt. Maar toch is er een gewichtiger vraag, namelijk deze, of die buiging voor de geweldenarij van een groep onver draagzame burgers moet en mag worden gemaakt. Elen- der Raadsleden, do heer Joöls, gaf do Raad gelegenheid, die vraag te beantwoorden en hij stelde een amendement voor op het voorstel van Burge meester en Wethouders, namelijk om f 2000 sub sidie te geven en de voorwaarde van de sluiting op Zondag niet te stellen. Het oorspronkelijke voorstel dus hersteld! Maar let wel. nu was dit voorstel maar een amendement, dat wil dus zeggen, dat, wanneer het werd aangenomen eenvoudig een an der voorstel ter tafel zou liggen. Over dat voorstel moest dan weer worden gestemd. De stemming over het amendement beteekende dus alleen maar de be slissing over de vraag, of de clericale geweldenarij mocht worden' geduld. Welnu, de Raad beantwoordde die vraag ontkennend, zuiver rechts tegen links, dus weer met 22 tegen 20 stemmen (drie leden ontbra ken. waarvan twee links, een rechts). Het amende ment was dus aangenomen, het oude voorstel her leefd. Dit werd nu verworpen, zooals het den vori- gen keer verworpen was. Men begrijpt. bo<° dit reeds de gemoederen had opgewonden. De anti-re- volutionnaire generaal Duyrnaer van Twist, had don heer Joëls, die toevallig Jood is. toegevoegd, dat hij, wegens zijn geloof de Zondagsviering natuurlijk een gruwel vond maar dat hij als Jood 'rt voorstel niet had mogen doen. Het spreekt van zelf, dat de voor zitter den heer Duymaor tot de orde riep en op merkte. dat de heer Joëls niet anders had gedaan, dan zijn rechten als Raadslid uitoefenen. Verschil lende andere leden gaven ook hun verontwaardiging te kennen over het optreden van den onverdraag- zamen generaal, wiens logica ook niet bijster in orde is. Hij' kreeg jammerlijk de kous op den kop. Im mers in zijn gedachtengang moet nu de meerder heid van den Haagschen gemeenteraad uit Joden bestaan! En toen in dezelfde zitting do dansquaestie. het was eigenlijk te veelen dan nog de mede- deeling, dat e°1 - -uteerde staten hadden afgezien van de aanhechting van Voorburg, en Rijswijk, wat velen ook al zoo ter harte ging. terwijl hun smart nog, vermeerderd werd door de verslagen in de kran ten van de feestvreugde, die er in de geredde ge meenten heeschte! Als het toch bij- Allah geschreven stond, dat er herrie moest ko™en in de deftigste sW van het land. dan voorwaar was deze dag er het meest ge schikt voor! Hede tij van ML Martin M. Verc alle wensc Oud hoogsl NOOF MA1 te co: Woei l boi lev kin i CH lat sul

Schager Courant | 1927 | | pagina 6