Raad Warmenhuizen. Tentoonstelling Opmeer. Deering Hooibauwwerktuigen eersten prijs BERENDS 6 Co., een hoo er hand is genomen. Over de zwaar gehavende shöd- lijken to laken was een brug geslagen voor den aanvoer van overg naterialen van het stationsemplacement af. De ga ten zijn voorloopig afgedekt met planken en zeilen, 'loegcn werklieden waren bezig met het herstel van ie bebording en met het leggen van nieuwe pannen Op den beganen grond, aanvankelijk bedekt met glas- scherven, en brokstukken van muren, schoorsteenen Eiborge m machineonderdeejen, was eveneens reeds heel wat jpgeruimd. De deugdelijke ijzeren kapconstructies, boord fchoel gedragen door kolommen, los van de muren, est Nat ïebben een algoheele instorting voorkomen. Wel zijn adè ruii eenigo machines, stoomleidingen en drijfwerken ern- doe Btig beschadigd door neervallend metselwerk, som- nd goe bige muren gescheurd en ontzet, zelfs een hecle ver door 'de Heping van het magazijn en een stuk van het kantoor opzichtedc lucht Ingegaan, de fabrieksschoorsteen doorgebro- sten hee ten> cle kostbare garens en weefgoederen voor een nder zij deel door den regen bedorven, maar. dat alles valt Arnhei binnen enkele maanden te herstellen. Dank zij het 3n of k< Hink aanpakken van de fabrieksleidirig, daartoe in 'den he staat gesteld door de onverwijlde hulp van het steun- I, comité, is bijkans geen dag verloren gegaan. Reeds Belterei rookt het stompje schoorsteen weer. Een van de stoomketels is in bedrijf om de natte weefgoederen vcrtegei^00 spoedig mogelijk te drogen. Kisteit met garens te Eibei "in recds in de drooginrichting van een bevriende fa- briek opgeslagen. Beschadigde machines' zijn gede- n de aft monteert! en worden elders hersteld, het eigen perso- Mij. va keel is bezig de weefgetouwen weer in orde te bren- 8eü- Daa ndbou w HARINGHUIZEN» voldoen Men schrijft ons: rgemees Zondagmiddag gebeurde hier een ongeluk, dat gelukkig zonder ernstige gevolgen afliep, t herste Een viertal dames uit Schagen. den geheelen weg eken on bestrijkende, hadden blijkbaar onder elkaar zoo'n 'offenen druk gesprek, dat ze twee fietsrijdsters niet hoorden t buren aankomen, in ieder geval op 't herhaald bellen niet boeren of slechts heel weinig terzijde gingen. De gevolgen bleven niet *u-it. Een der fietsrijdsters kwam in aan- kom raking met een wandelaarster. waardoor zij 't stuur kwijtraakte eneen oogenblik verdween in da tfereet breede. vrij' diepe sloot voor 't huis van den heer ke hu ia Spaans. D oor ,'t kordate optreden van haar ge leidster werd de drenkelinge, hoewel doornat en bemodderd. vlug uit 't water getrokken. leidinJ Nam/en willen we niet noemen, maar 't is toch een langebc droevig verschijnsel .dat sommige voetgangers(sters) dus, di cwamei bij voortduring een last zijn voor velen. die zich vlugger bewegen. Leeren ze dan nooit de regels van sbehnf» 1:1611 vve£? M.i. geraakte in dit geval de verkeerde te water. Afgezien van schade aan Zondagsche .,spul- od hei len" lieT> ongeluk goed af. maar 't had zeker ern- ian vafl sti*er gevolgen kunnen hebben, dvruch WIERINGEN. Maandagavond werd ten lokale van den heer Jb. Bruul een commissie gevormd tot inzamelen van gelden voor een vaandel, voor de voetbalclub Suc ces. De vergadering werd gepresideerd door Notaris Obrecn. Tot voorzitter werd' benoemd de Edel Achtb. heer Burgemeester Kolff. Jongedames zullen worden en hd uitgenoodigd. lijsten bij' de burgerij te presenteeren. WIERINGEN. Door den/heer n Geus te Alkmaar is aan de voet balclub Succes al9 len prijs voor de nederlaagwed- strijden voor Succes II geschonken sen groote zilve ren lauwertak. cht t< go asthuii haai -an der JJeede, igblad: ©tegen aan van de herstel as no* n op ïad en zooalf ekenia s Mu af. >leken en ge- astooi gehei- zem latten geval sioleï ug ooien naaj d der en op der- len er p een aasde gou- ïnten, lesos. n Ur- f hun en voor- at de een schte de n de n het id ere ht te me- l Ur- r ge- 1 zijn Op den; trok denj ver-i r hij! iguel aden huil- het uste hem r de: ring- als' i, in! nog nge- N OORDSCHAR WOUDE. Bij de Gereformeerde Kerk alhier Is beroepen, cand. L. v. d. Zanden te Putten (Geld.) ZUIDSCH AR WOUDE. Gisteren viel een zoontje van den heer N. Kra mer te water. Gelukkig, wist zijn vader hem tijdig op het droge te brengen. COOP. CENTR. RAIFFEISSENBANK EN CYCLOON RAMP. Do Coop. Centrale Raiffeisenbarak heeft t 5000 voor de slachtoffers van de Cydoonramp gegeven en te vens aart de 700 hij haar aangesloten locale Ban ken een circulaire gericht met een krachtige opwek king de slachtoffers met een financieel^ bijdrage te steunen. GROET. De nog zoo jonge vereeniging, voor Vreemdelingen verkeer kan reeds wijzen op mooie resultaten. Het strandfeest, hetwelk in het aanstaande sei zoen gehouden zal worden, krijgt reecls goed zijn voorbereidend] beslag, en belooft goed te worden. We komen op den bijzonderheden nog 'wel nader terug, doch het positieve succes is een dezer dagen binnen gekomen in den vorm van een toezegging van de Inspectie der Posterijen, voor een betere postbestel ling. We vernemen namelijk, dat vanaf 16 Juni tot en met 31 Augustus een derde bestelling van post stukken zal worden ingelast, de z.g. zomerbestelling, welke in 't zuidelijk deel van het dorp Schoorl reeds lang geleden is ingevoerd. Voor Kamperduin beteekent dit een tweede be stelling. daar tot op heden daar slechts eenmaal daags een postbestelling plaats had. Dezei miaatregej' zal werkelijk in een groote behoefte voorzien, daar de laatste jaren het aantal zomer gasten in Groet en Kamp sterk toeneemt. Een en ander is aan het flinke initiatief van de V.V.V. te danken. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR Uitspraken, van 14 Juni. Albert N.. Callantsoog. schuld vernietiging. Evert Jan H. Amsterdam, zwaar lich. letsel door schuld, f 100 boete of 25 dagen. Jan Bt. Breezandkwaadwill ige verflating, nieuw onderzoek gelast,. Corn. S. Koedijk, mishandeling, f 100 boete of 50 d. Gerrit StHelder, thans gedetineerd, rijwieldief stal. 3 maanden gev. Jb. S.. Heerhugowaard, hooger beroep vonnis Kan tongerecht. ontslagen van rechtsvervolging. Jan de W.. Egmond a. d. Hoef. hooger beroep vonnis Wapenwet, f 8 boete of 4 dagen, met terug gave van geweer en patronen. Jan S.. N. en Z.-Schermer, hooger beroep vonnis overtreding Visscherij-reglement. vrijgesproken. Heden geen nieuwe zaken. NET BIJTIJDS. De Zaandamsche recherche heeft op de werf Con- rad twee te Zaandam woonachtige mannen op hee- terdaad betrapt, toen zij bezig waren eenige koperen schijven, z.g. ondermetalen, ter waarde van f 750, te ontvreemden. Indien de diefstal van deze ondermetalen, welke moeten worden aangebracht aan de voor Indië be stemde tinbaggermolen „Rambat" was geslaagd, zou dit, een niet onbelangrijke vertraging in de afleve ring hebben veroorzaakt. Hoewel 'het weer zich eerst slecht liet aanzien, knapte het allens weder op. De groote dag voor de Afdeelmg Opmeer en Ömstreken beloofde weder goed te worden. De gewone drukte -begon reeds vroeg voor de tentoonstelling en de bekende Opmeersche Paardenmarkt. Toen wij dan ook ter plaatse kwamen, had de ont vangst van Juryleden en Commissieleden reeds plaats gehad en ging men in optocht naar het terrein, met muziek voorop, waarna de voorzitter, de heer Sta pel, -met gepaste woorden de tentoonstelling opende. Er. heerschte al reeds een zeer gezellige drukte op het terrein en onze eerste indruk was: weer meer in zendingen op allerlei gebied. Ook de afdeeling klein- Z1? hoe lan8«r hoe meer uit te breiden. l ^?rkens' geiten, kippen, konijnen, duiven, eenden, kalkoenen enz., waren in de verschillende ru- bri&kön zeer goed vertegenwoordigd Dok de kwaliteit viel te roemen. Op de paardenmarkt was de handel in vollen gang, zelfs de bekende Zigeuner paarden- koopers waren aanwezig. Naar verluidt was de markt echter stug. Ter opluistering waren op de tentoonstelling inge bonden o.a. de ponni van de jongelui Zwaan uit Hoorn, verder manufacturen, rijwielen, landbouw werktuigen, rijtuigen, mand- en rietwerk, zadelma kersartikelen, huishoudelijke artikelen, electrlscho apparaten, radio-toestellen, dekens en karpetten, si garen, uurwerkon, waterbemaling, enz., enz., allen van de bekende firma's uit den omtrek of vertegen woordigd door een agent ter plaatse. Toen 's namiddags iy2 uur het schoonrijden begon, scheen er een aangenaam zonnetje, hoewel niet veel goeds voorspellende. In de verschillende klassen kwa men -de diverse paardenliefhebbers in den ring om te toonen wat ze voor konden brengen. De juryleden werden -dan ook herhaaldelijk voor groote moeilijkhe den geplaatst, want de keuze was groot en moeilijk. Daarna werd een gecostuxneerde ballon wedstrijd ge houden, waarvoor flinke geldprijzen en luxe voor werpen waren beschikbaar gesteld. Jammer dat dit •mislukte, ten eerste omdat de ballonnen niet hoog genoeg de lucht in wilden aan de lange draden en ten tweede dat een buitengewone regen- en hagelbui het slot woordelijk in het water liet vallen. We ver namen nog dat men de prijzen maar zou verdeelen. Tegelijkertijd was -men begonnen met de demonstra tie electrisch melken, waar wel animo voor bestond, maar ook in het water viel. We willen nog extra vermelden, dat voor de Ru briek Open Klasse, waarvoor een le prijs van f200 beschikbaar was gesteld, veel animo bestond. De be kende paarden van den heer Bultman uit de Haar lemmermeer en van den heer Vos uit Den Haag, don gen hier mee en niet tevergeefs, zooals de uitslag wel zal laten zien. Het was wederom een succesvollen dag, die als uit stekend geslaagd mag beschouwd Worden voor de Afdeeling. De aanvoer op de paardenmarkt was 195. Hier volgen de bekroningen: Rubriek A. Hengsten, 1 inzending, le prijs C. Stoop te Wogmeer met Ba-dmus. A Rubriek B. 3-jarige paarden, 6 inzenders, le prijs C. Stoop, Wogmeer; 2e prijs J. Th. Droog, Noord-Beem- ster; 3e prijs H. J. Koeman, Wognum. Rubriek C. 2-jarige paarden, 9 inzendingen, le prijs W. Wit, Benningbroek; 2e prijs.Jb. Berkhout, Weere; Hoogwoud; 3e prijs J. Th. Droog, Noord-Beemster. Rubriek D. 1-jarige paarden, 10 inzenders; le prijs G. Koster. Hoorn; 2e prijs wed. D. Koning, Weere, Hoogwoud; 3e prijs G. Waiboer, Wogmeer. Rubriek E. Merries met veulen, 4 inzenders, le prijs en 3e prijs C. Stoop, Wogmeer; 2e prijs A. C. Buis, Ursem. Concours Hippique A. Spannen betuigde land- bouwpaarden, 1 inzending, le prijs met med. en de prijs voor het schoonst geheel, Gebr. Hoed, Alkmaar. Betuigde landbouwpaarden, 9 inzenders, le prijs met med., Gebr. Hoed, Alkmaar; 2e prijs C. Neèfjes, Hauwert, 3e prijs G. de Jong, "Spanbroek; schoonst geheel W. P. Stadegaard te Noord-Beemster. C. Rijtuig bespannen met 2 paarden voor elkaar, 2 inzenders, le prijs H. F. Bultman, Haarlemmermeer, 2e prijs Gebr. Hoed, Alkmaar. D. Rijtuig bespannen -met 3 paarden, 2 inzenders, le prijs H. F. Bultman, 2e prijs Gebr. Hoed. E. Rijtuig, bespannen met 4 paarden, 1 inzender, le prijs Gebr. Hoed. F. Betuigde ketten, 4 inzenders, le prijs Jb. Fok te Hoorn, 2e prijs A. van Zoonen te Wieringerwaard, 3e prijs T. Blaauboer te Breezand, schoonst geheel H. Dam, Hoogwoud. G. Betuigde paarden, open blasse, 7 inzendingen, le pr. en Ze prijs J. T. Vos, Den Haag, 3e prij's H. F. Bultman, Haarlemmermeer, schoonst geheel A. Wit te Alkmaar. Automobielen, le prijs Jb. Met te Alkmaar, 2e en 3e prijs N.V. Hoornsche Automobielmaatschappij. Wolvee, A, 4 schapen 2e prijs Wed. Langedijk, Abbokerk, 2e prijs A. Bijman, Spanbroek. B. 4 lammeren, le prijs H. Wessels, Sijbekarspel, 2e nrijs A. Bijman, Spanbroek. C. 4 lammeren, le on 2e prijs K. Bas, Opmeer D. 4 weideschapen, le prijs K. Bas, Opmeer. ,E. 4 lammeren, le prijs J. Wagenmaker, Abbekerk, 2e prijs A. Bijman, Spanbroek. F. le prijs, ram, D. Schrooder, Hensbroek, 2e prijs, ram, D. Schoen, Benningbroek. G. le prijs 2^-jarige ram, H. Wessels, Sijbe karspel, 2e prijs, 2-jarige ram, J. Wagenmaker, Ab bekerk. Varkens, A. le prijs zeug met biggen, S. Schilder, Beemster. B. le prijs zeug met biggen, P. Nooij, Midwoud; 2e prijs zeug met biggen, D. Wit, Nieuwe Niedorp. C. le prijs, stamboekbeer, P. Nooij, Midwoud; 2e prijs, Yorkshire beer, P. Brakeboer, Opmeer. Melkgevende geiten: le on 2e prijs W. Groot, Span broek. Verder nog vele prijzen voor pluimvee en konij nen. Vergadering van den Raad op Dinsdag 14 Juni 1927, des middags 3 uur. Afwezig zijn de heeren Gutker en Hof, de eerste met kennisgeving van verhindering. Voorzitter de heer J. Burger, burgemeester, secre taris de heer Rijs. De notulen worden onder dankzegging aan den secretaris goedgekeurd. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van d*e nieuw- gekozen Raadsleden, die door een commissie wor den onderzocht. Na onderzoek wordt tot toelating geadviseerd, met welk advies de Raad «zich vereenigt. Voorzitter feliciteert de herbenoemde leden, uit die herbenoeming blijkt, dat ze naar het oordeel der kie zers gedaan hebben wat ze dienden te doen. Spr. dankt ook voor de ondervonden samenwerking in de 4-jarige periode, die thans bijna is geëindigd, en doet voor de komende periode een beroep op den Raad tot voortzetting van die samenwerking. Ingekomen stukken. Het jaarverslag van de Afd. Warmenhuizen van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekol onies. Veertien kinderen werden uitgezonden, met uitste kende resultaten. De rekening sloot met een nadeelig saldo van f 13. Voorzitter dankt het bestuur voor wat gedaan is ten behoeve van het zwakke kind. Het doet spr. ge noegen dat subsidie gegeven wordt door kerkgenoot schappen van de verschillende richtingen. Het verslag van den toestand der gemeente over 1926. Een afschrift van het proces-verhaal van het Hoofd stembureau tevens Centraal stembureau over de uit komst der stemming op 18 Mei 1927 ter verkiezing van de leden van den Gemeenteraad. De verslagen van de cursussen voor het Voortge zet Lager Onderwijs aan de diverse scholen in deze gemeeente. Er was flinke deelname. De heer Hof komt ter vergadering, hij had zich, deelde hij mede, aan den zonnetijd gehouden. Een schrijven van Ged. Staten, inhoudende, de mededeeling, dat de beslissing van het Raadsbesluit tot verkoop van inschrijvingen op het Grootboek der -N,W,S. is verdaagd. Al deze Stukken worden voor kennisgeving: aan genomen. Een verzoek van R. Pronk om ontslag uit de be trekking van hooisteker. schatter vergunningsrecht en deurwaarder plaatselijke belastingen met ingang van 15 Juni 1927. Voorgesteld wordt hem met in gang van dien datum eervol intslag te verleenen. Voorzitter deelt mede, dat aan den heer Pronk ook ontslag is verleend als bode en wel tegen 1 Junil927. Het gevraagde ontslag wordt eervol verleend. Een schrijven van Ged. Staten van Noordholland om het Raadsbesluit tot verkoop van inschrijvingen NvW.S. te wijzigen in dien zin. dat telken jare l/30ste van het totaal-bedrag der verkochte inschrij vingen op het grootboek wordt teruggeplaatst. Het totaalbedrag' bedroeg, f 9548. B. en W. hadden liever gezien dat deze beperkende bepaling niet was gemaakt, maar stellen toch voor aan het verlangen van Ged. Staten te voldoen. Ged. Staten -oordeelen zeker dat het kapitaal niet mag in- toren.. Aan rente geeft de verkoop een voordeel van f92.40 per'jaar, wat dus voor een tijdvak van 30 jaar van beteekenis is. De heer Molenaar vindt de houding van Ged. Staten een beetje conservatief. De gemeente heeft een groote schuld en nu moet het geld niet op Grootboek wor den geplaatst, men moet het kapitaal zoo practisch mogelijk besteden. Het Grootboek is een verouderde instelling. De heer Slot vraagt of het niet mogelijk is, wijzi ging in het besluit te krijgen, spr. ziet er' weinig winst in als het op de voorgeschreven wijze moet ge- bouren. Spr. zou willen trachten gebruik te mogen maken van het kapitaal, zonder meer. De heer Swffh, die niet op de vergadering van B. en W. was, waarin deze brief van Ged. Staten was be handeld, is het met den heer Slot eens. De heer De Groot zegt, dat B. en W. oordeelen, dat er wel geen wijziging aangebracht zal mogen worden. Overigens heeft spr. er op gewezen, dat in de plaats van "het kapitaal de gemeente toch krijgt een nieuwe school. Voorzitter gelooft niet dat een wijziging zal worden verkregen, maar spr. heeft geen bezwaar het te pro- beereri. Alleen geeft het, wat het leeningsbesluit be? treft, weer wat stagnatie. De heer Molenaar vindt het maar zoo'n ongelukkige houding van Ged. Staten, als het kapitaal op de voör^fenomen wijze wordt besteed. De gemeente is niet meer in staat kapitaal te vormen. Voorzitter belooft nog eens pogingen te zullen aan wenden bij Ged. Staten om de door dit College ge vraagde wijziging ingetrokken te krijgen. De plaats voor de coodslachtplaats. Naar aanleiding van het adres van de bewoners aan de Oudewal in zake de noodslachtplaats. stel len B. en W. voor. afwijzend op het verzoek te be schikken. In overleg met de Gezondheidscommissie en in verband -met de eventueele verandering van de noodslachtplaats. waaronder het maken van een bergplaats voor berging van afval en afgekeurde kadavers, wordt dit voorstel gedaan. Voorzitter herinnert er aan, dat wel eens meer klachten van bewoners aan den Oudewal inkwa men, maar dat niet gewenscht werd, dat procesver baal werd opgemaakt. Een noodslachtplaats in onze gemeente achten B. en W. noodig en waar nu wijzi ging aan de hand van de wet aangebracht zal moeten worden in den toestand van de noodslachtplaats, doen B. en W. het hierboven omschreven voorstel. Zonder bespreking gaat de Raad accoord met het voorstel van B. en W. Een schrijven van Ged. Staten, waarin werdt me degedeeld. dat van 1 Juli a.s. af voor alle bedrijfs abonnementen van het P. E. N. een uniform tarief van 2 cent per M3. wordt ingevoerd. Wat de aansluitbeweging betreft, zegt voorzitter, dat aansluiting in den laatsten tijd nogal heeft plaats gevonden, alleen enkele personen moeten nog eens worden gewaarschuwd. Mededeelingen. I Door Ged. Staten is goedgekeurd de begTOoting van den Keuringsdienst voor Waren voor het gebied Alkmaar over 1927 en zal over dat jaar door deze gemeente in de kosten moeten worden bijgedragen een bedrag van f 390.84. De forensenaanslag. Het wonen op de grens. Bü K.B. van 31 'Maart No. 27. is het bezwaar* schrift ingebracht door cn W. van Schoor] tegen de gemeente, waar J. H. ter (Burg en 9 anderen over 't belastingjaar 1925-1926 in de R.I.B. zijn aangeslagen, niet ontvankelijk verklaard. Van het, Gemeentebestuur van Schoorl is een op gaaf van forens ingekomen van P. J. Laurinan over het belastingjaar 1926—1927. Het gemeentebestuur zal tezijnertijd bij Ged. Sta ten bezwaren indienen. Wel is, zegt Voorzitter, mede gedeeld in den Raad van Schoorl, dat het niet om de persoon gaat, maar het is opmerkelijk, dat de hoogst- aangesiagen persoon wordt uitgepikt. De. heer Swan denikt, dat het wel omi de knikkers zal gaan. Liefhebben genoeg. Aan R. Pronk ia met ingang van 1 Juli 1927 door -den Commissaris der Koningin eervol ontslag ver leend' als gemeente-veldwachter. Voorzitter zegt, «lat reeds een oproeping is ge plaatst en dat 35 sollicitaties reeds zijn ingekomen. In de oproeping is het salaris weer genoemd zooals het op de begrooting voor 1927 was geplaatst, n.1. f 1200, plus f 200 voor bode, benovens het vrij wonen, vrije geneeskundige behandeling en vrij uniform. De heer Slot had het gewenscht gevonden dat over het salaris eerst overleg gepleegd was met den Raad. De mogelijkheid bestaat toch dat de Raad verande ring in het salaris wil brengen, nu er een nieuwe functionaris komt. Voorzitter zegt, dat B. en W. oordeelden, dat het salaris niet te hoog is, dat het een onafhankelijke positie dient te zijn, en bovendien de zaak is nog in oen beginstadium, zoodat voor de benoeming even tueel nog een gewijzigd besluit kan worden genomen. De heer Slot dacht, dat er vroeger nog wel eens verschil van meening bestond ten aanzien van de emolumenten. Voorzitter zegt, dat hij' meende, dat dit verschil nu niet meer bestond. Voor uniform bijv. wordt niet meer gegeven, dan noodtg is. De heer Molenaar, herinnert aan de vraag die wel is gesteld, op welke 'wijze moet de kleeding voor den veldwachter worden verstrekt, het komt, oordeelt spr., alles op hetzelfde neer. De Raad keurt vervolgens goed zooals de oproe ping is geschied. Dë Rijksbijdrage aan de Woninebouwvereeniging Warmenhuizen over het exploitatiejaar 19251926 isvastgesteld op f 1574.75. Voorgesteld wordt de verordening op den Keu ringsdienst vooTl Waren a-an te vullen met een nieu.w art. luidende: ..Het is verboden, met een vetgehalte lager dan 2.75 De Koninklijke goedkeuring hier op is ontvangen. Wordt goedgevonden. Gewoon onderhond. Het R.K. Kerkbestuur, tevens bestuur der R.-K. Meisjesschool verzoekt een bedrag van f 185 beschik baar te willen stellep. voor het verleggen der speel plaats van genoemde school. Daar deze aanvrage niet valt onder art., 72 der L.O,-wet 1920. doch als gewoon onderhoud) is te beschouwen van het bestaande plein, stellen B. on W. voor, afwijzend, op. het verzoek to beschikken. De heer Nannis gelooft dat de onderhoudstermijn tekort is geweest, er is daar onder ongunstige om standigheden geweest en vandaar dat de speel plaats slecht is. Voorzitter beaamt dit; we dienen ons aan de wet te houden. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. E-en slag in de lnoht. Een belasting* verhooging van 50 Voorgesteld wordt het vermenigvuldlgingscijfer G.I.B. vast te stellen op 1.2, hetgeen kan geschieden indien do Raad goed kan keuren dat van het batig saldo van den dienst '26 een bedrag: van f 3000.— wordt overgeschreven op den dienst 1927. Voorzitter deelt in zijn toelichting mode, dat vorig, jaar het vermenigvuldigingscijfer op 0.8 is bepaald^ dat toen de G.I.B. in de begrooting voor 1926 was geraamd op f 11000, in 1927 daarentegen op f 16500 en dat in verband met het feit dat de inkomens over het laatste jaar heel wat minder zullen bedragen dan over 1926, een vermenigvuldigingscijfer van 1,2 door B. en W. noodig worcit geacht. Bij informatie is gebleken, dat in September nog te rekenen is op een uitkeering van f3767. Vermoedelijk zal de dienst 1926 een batig saldo opleveren van föéOO en wan neer nu van dit bedrag f3000 voor den dienst 1927 wordt bestemd, zal tenminste nog eenige stabiliteit in de vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer kunnen zijn. Bij de bepaling van het vermenigvul digingscijfer op 1.2 is gerekend da.t het inkomen van ue tuinbouwers met 40 is verminderd, terwijl dan ook rekening is gehouden met het verlies dat de ver minderde progressie zal opleveren. De heer Molenaar wijst er o*p, dat door het nemen van die f 3000 van den dienst 1926 geconstateerd kan worden, dat we aan het „matchen" gaanr Spr. zal nu met het voorstel meegaan, maar volgend jaar zou spr. 'n vaste lijn willen houden. Door den toe stand van de tuinbouwers wordt het vermenigvul digingscijfer nu lager bepaald, dan het feitelijk zou moeten wezen en daarvan profiteeren ook de men- schen die het dit jaar wèl kunnen betalen. Spr. wijst er ook op, dat het niet gewenscht is, hooger te ra men dan noodig is. De heer Slot kan zich met -het voorstel van B. en W. vereenigen, maar vindt een verhooging van 50 zeer. hoog en vraagt of een dergelijke groote ver hooging wel noodig is. Spr. weet wel dat een raming zeer moeilijk is te maken. Voorzitter wijst er zoowel den heer Molenaar als den heer Slot op, dat de raming zeer moeilijk is. B. en W. kunnen het niet op hunne verantwoording nemen een lager cijfer voor te stellen. Het is moge lijk dat aan het eind van het jaar blijkt, dat spr. mis is geweest, maar de vraag van den heer Slot blijft toch moeilijk te beantwoorden. Over -het alge meen was voor den tuinbouw het jaar 1927 buitenge woon slecht. De heer De Groot zegt, dat 1927 ook voor de vee houders slecht was. De heer Molenaar zou het 't beste achten als de heffing kon geschieden over 3 jaar. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Hoe staat het platteland tegenover de invoering van het verplichte zevende leerjaar? i De heer Molenaar zegt, bij de rondvraag, dat te genwoordig zeer geijverd wordt voor -de invoering van het verplichte 7e leerjaar. Bij de behandeling van dit onderwerp worden steeds maar opgenoemd de belangen die de steden daarbij hebben en wordt gewezen op de leemte die bestaat, omdat in dit op zicht leerplichtwet en arbeidswet niet' aanpassen. Spr. heeft er zioh over verwonderd, dat nooit eens gevraagd wordt of met het verplichte zevende leer jaar de belangen van het platteland worden gediend. Spr. acht het gelukkig, dat voor den tuinbouw nog niet de belemmering is gemaakt om jongens van 12 en 13 jaar in dienst te nemen. Spr. is niet tegen goed onderwijs, maar oordeelt dat goed vervolgonderwijs en tuinbouwonderwijs voor de ontwikkeling meer nut zullen afwerpen dan de invoering van het ze vende leerjaar. Spr. vraagt of het niet mogelijk is. dat de gemeente Warmenhuizen, na van andere ge meenten adhaesie te hebben gevraagd, een adres richt tot den Minister, met het verzoek voor het I-latteland het verplichte 7e leerjaar niet in te voe ren. Spr. zou het goed vinden, als de organisaties eens op deze zaak werd gewezen. Voorzitter wijst er op, dat men verschillend over deze zaak denkt. Er is een categorie die sympathi seert met de invoering van het 7© leerjaar. In het laatste no. van het orgaan voor de R.-K. raadsleden stond een artikel ook van een voorstander, terwijl de zaak ook is besproken in den L.T.B., waarbij de heer Groen er geen lans voor brak, maar liever de toelatingsgrens vervroegd zag tot 5jaar. Ook in een landbouworganisatie is er over gesproken en stond men er niet zoo sympathiek tegenover. Het is buitengewoon moeilijk voor B. en W. om een ad vies te geven,, te onvoorbereid als we voor deze zaak staan. Wel is spr. bereid om den vvenach van den heer Molenaar ernstig te overwegen, in de vergade ring van B. en W. te bespreken, en dan kan in de eerstvolgende raadsvergadering de zaak verder wor den uitgesponnen. Do heer Hof vraagt, hoe het staat met plannen en begrooting voor de brug in den Oudenwal. Voorzitter zegt, de plannen van 1922 nog eens om advies te hebben gezonden naar den Prov. Water staat. Door den Prov. Waterstaat zuilen de plannen in studie worden genomen, die plannen dienen in overeenstemming te zijn. met de eischen aan het te genwoordige verkoer en zijn ze dat. niet, dan is Prov. Waterstaat bereid nieuwe plannen te maken. Hierna volgt sluiting. werden op de Maandag 13 Juni ge houden Landbouwtentoonstelling te Opmeer met den bekroond. Wij hebben nog slechts een be perkt aantal machines voorradig Onderdeelen voor alle Hooi. bouwwerktuigen. Aanbevelend, Schagen.

Schager Courant | 1927 | | pagina 3