VAN DIT EN VAN DAT EN VAN ALLES WAT h m iu i D AMRUBRIEK 'tiM m fflm. m 'M. lm HET VLOEIBARE GOUD VAN OKLAHOMA. Bijvoegsel der Schager Courant van Zaterdag 18 Juni 1927. No. 8067. RADIO ij in fB m H fü 9 fü S H 11 nn 9 fü m li 11 §1 n S I'S CJ Welke condensatoren moet de amateur-zelfbouwer toepassen? Het was weer de „korte-golf", die den plaat vorm Bvan de variabele condensatoren de in fig- 32 aan- I geduide veranderingen deed ondergaan. Het oudste plaattype (fig. 32 A) bleek n.L bij de I korte golf ontvangst niet te voldoen; deze plaat- vorm beeft bij bet in- en uitdraaien een rechtlijnige verandéring van de capaciteit ten gevolge, een verandering die voor de korte-golf-ontvangst zeer on doelmatig is. Het zou ons te ver voeren, dit volle dig te verklaren. Volstaan wij met te zeggen, dat een verdubbeling van de golflengte bij dezen conden sator verkregen wordt door de capaciteit 4 maal te vergrooten en, omgekeerd, de halve golflengte, door de capaciteit tot 1/4 van de oorspronkelijke terug te brengen, een en ander bij een constante zelfinduc I tie (bij gebruik van dezelfde spoel). Dat dit minder gunstig voor de „korte-golf'-ont vangst was, zal men na eenig doordenken inzien; men. zocht dan ook naar een plaatvorm. die de golf- lengte rechtlijnig veranderde. Het doel was dus,, om over de geheele schaalverdeeling van den conden- sator bij eenige graden draaien eenzelfde golflengte verandering te krijgen. Het voornaamste plaattype dat daarbij ontstond is vastgelegd in fig. 32 B; an dere plaatvonnen die hetzelfde doel min of meer nauwkeurig bereiken, zijn hier buiten beschouwing gelaten. Toen men echter nu de 'golflengte-lineaire (square law) condensatoren had, bleek al heel spoedig, dat men hiermede weer in confict kwam met de „zeer" korte golven". Deze rechtlijnige golflengte-verande ring is wel geschikt voor de „korte golf", maar be langrijk minder vqpr de "zeer-korte-golf". Een voor beeld zal dit duidelijk maken: Wanneer we va-n een golflengte van 500 M. op een van 1000 M. overgaan, dan (zie B) brengen wij1 dus de eigen frequentie van den afgestemdenkring van 600.000 op 300.000. Dit brengt geen moeilijkheden mee, deze verande ring kan regelmatig geschieden. Anders wordt het echter met de „zeer korte golf". Willen wij de af stemming van het toestel van 30 M. op 50 M, golf lengte brengen, dat moet de eigen-frequentie van den afgestemden kring vari 10000.000 op 6.000.000 ge bracht worden. Dus een' veel grootere wijziging in de frequentie voor slechts luttele meters golflengte wij ziging. Hieruit blijkt dus, dat de afstemming op de ,zeer korte golf'-stations met den golflengte-lineairen- condensator nog steeds moeilijkheden geeft; dus zocht men naar een plaattype, dat atyhans hij bena dering, de frequentie rechtlijnig wijzigde. De plaat- vorm. in fig. 32 C aangegeven, is hiervan het re sultaat. Het bovenstaande zal den amateur-zelfbouwer een handleiding kunnen zijn. bij' de keuze van de door hem' toe te passen condensatoren. RadicFamateursVolgende week een R'adi-sensa tioneel artikel.WEG MET DEN ACCUMULATOR! onder redactie van GEO VAN DAM, Heemskercklaan no. 4, te Baarn. Niet zoo snel, Tan. Te rijdt alsof de duivel achter ie zatl Alle brieven, deze rubriek betreffende, gelieve men te zenden aan bovenstaand adres of via het bureau van dit blad. WEDSTRIJD-PROBLEEM NO. 26- van A. R|5NOQIJ, te Hoogwoud. (lste publicatie). Zwart: 13. ^-v Wit: 13. De diagramstand in cijfers behoort te zijn: Zwart 13 schijven op 7—11 16 18—20 23 25 26 en 36. Wit 13 schijven op 27 28 31 32 34 35 38 41 45—47 49 en 50. Wit speelt en wint. Bovenstaande fraaie va rianten-studie ontvingen wij van den heer Renooij door bemiddeling van den heer Kleen te Winkel. De varianten moeten eveneens volledig uitgewekt worden ingezonden. Voor de wedstrijd-voorwaarden en mooie prijzen verwijzen we naar ons vorig nummer. OPLOSSING PROBLEEM NO. 23. van GEK> VANi DAM. De diagramstand in cijfers was: Zwart 10 schijven op 812 14 16 18 20 en 27. Wit 10 schijven op 23 2G 28—30 37 38 41 43 en 44. Wit speelt 37—31, zwart 27X47 (mag nu niet direct doorslaan, daar zich nog een (of meer) open veld(en) tusschen be- vindt(en). Wit 26—21! (47X49). Zwart moet op de eerste plaats de meeste stukken slaan (onverschillig of dit schijven of dammen zijn en onverschillig of hij met een schijf of dam den slag uitvoert), hier dus 4 over 38, 29, 30 en 40. Vervolgens mogen de stukken eerst na den slag worden opgenomen het geen dóórslaan van 49 over 38 verhindert. Nu wit 28—22!!, zwart 49 X 19 („meerslag" verplicht) en 22X2, daar men wel meermalen over eenzelfde ruit (hier 13), maar nooit meer dan éénmaal over het zelfde stuk (dam of schijf) mag slaan, zoodat dus blj1- voorbeeld 22X22 of 22X24 enz. niet mogelijk is. ZWart nu 16X27 en wit wint door den rondslag van 2 naar 10. Dat achteruitslaan met dam of schijf wèl ge oorloofd is, blijkt resp. uit de zetten 47X49 van zwart en 22X2 van wit. Hiermede is het doel van deze compositie: „de monstratie der spelregels", volledig verklaard. Het Is een echt „reglement-probleem". Beginners kun nen er hun voordeel mee doen! loop zonder zijns gelijke. Want wie het eerst kwam, 'had de eerste keuze. Wie een stuk land bezette en dat als zijn eigendom beschouwde, was voor de wet rechtmatige bezitter van het stuk grond. En wie slim geweest was, die had reeds weken van te voren het land doorzocht en daarbij de- vetste stukjes voor zich uitgekozen, de lokkendste dalen, de meest groene weiden en de boschrijkste heuvelen. Toen de zon dien dag onder den horizon verdween, was Oklahoma bewoond. Talrijke plaatsen rezen als paddestoelen uit den grond. Een nieuwe Staat was in opkomst en wederom waren de Indianen een stuk van hun oor spronkelijk gebied armer geworden. De grootste petroleumvelden op de wereld. Op den 22sten April van het jaar 1889, in het vroege morgenuur, posteerde zich een afdeeling Ame- rikaansche cavallerie in verschillende kleine troepen rondom de grenzen van het gebied, dat wij heden als den Staat Oklahoma kennen. Voor dien was het Indianengebied; alleen een verdwaalde cowboy of een eenzame trapper waren zoo nu en dan in de woeste streken van Oklahoma doorgedrongen. Maar allengs vermeerdrde 't aantal bleekgzichten en ten slotte kwamen er zooveel, dat het congres te Was hington besloot, de wettelijke bepalingen, welke deze algemeenee landverhuizing nog in den weg stonden, op te heffen. Er werd een dag vastgesteld, waarop op een gegeven sein „de groote trek" kon beginnen. De cavaleristen stonden gereed en met hen duizenden en nog eens duizenden avontuurlijke gestalten, land bouwers, en jagers en handwerklieden en daglooners, mannen en vrouwen en kinderen, in een rij van meer dere kilometers lang, rondom het gansche gebied, ettelijke malen zoo groot als ons Nederland, en wachtende op het signaal, waarop zij de grens moch ten overtrekken. Eindelijk brak het langverwachte oogenblik dan aan; een cavalerist schoot zijn pistool af. Kilometers ver weerklonk de echo, een tweede pistoolschot volgde, nog meerdere antwoordden in de lange ketting, die tot dat moment de grenzen van Oklahoma gesloten had gehouden. Het was het sein voor de duizenden gelukzoekers en avonturiers, die nu de grenzen overtrokken, in het Westen, Oosten, Noorden en Zuiden. Het was een wed Verrekslcuseer, meneer, maar vechten die twee daar op het pistool of op den sabel? Wat gaat dat jou aan? Als ze op het pistool duélleeren, haal ik eerst mn koeien uit de wei! WETENSWAARDIGHEDEN. Is het U hekend: dat in vroeger tijden borax zoo zeldzaam was, dat het bijna even kostbaar, was als goud? dat niet lang geleden een En ge lsche geldkoning zijn vrouw het genoegen deed, haar boudoir te la ten behangen met ongebruikte post zegels van 2# cent en van 60 cent? dat plafond en vier muren met dit zonderlinge behang bedekt wer den? dat de beele kamer aan „be hang" aldus meer dan 1 100.000 kostte? Dat was de „run" van 1889. En tot het jaar 1907, toen Oklahoma tot een werkelijken Staat werd uitge roepen, is het de verblijfplaats van gelukzoekers en avonturiers geweest De landspeculatie bloeide hoog Schildwacht, hebt gii den vijand gezien? Ta. Onze meester is' nèt dien kant uitgegaan! op. De gelukkigen, die vanaf den aanvang het spel hadden meegespeeld, deelden de lakens uit. De grond prijzen stegen fabelachtig hoog, zoodat de speculanten vrij spel hadden. Om de Indianen niet geheel en al van hun bezittingen te ontrooven, was de bepaling in de wet opgenomen, dat elke volwassen Indiaan- sche vrouw, alsmede elk van haar kinderen, recht had op 64 hectaren land. De allerellendigste toestanden waren hiervan het gevolg, daar de squaws der Osages en Apachen ijverig door de negers en niet minder door de blanken werden nagezeten, waarbij het ze niet zoozeer om de vrouw te doen was, dan wel om de 64 hectaren land, die dezen ter beschikking ston den, en tot schande van henzelven vonden ze daarbij meer dan eens hun geluk. De haat van de roode op perhoofden, speciaal van die der Osages, tegenover de bleekgezichten, was begrijpelijkerwijze niet gering en zelfs tot op den huidigen dag hebben ze zich nog niet geheel en al met hen verzoend. De eerste jaren na den „run" was het dan ook geen bijzonderheid, dat landverhuizers werden overvallen en gedood en menigen eenzamen boer of trapper van zijn scalp werd beroofd. De meer romantische geschiedenis van Oklahoma begint echter eerst bij het begin van de vorige eeuw, toen de eerste petroleumbronne.n ontdekt werden. Sedert dien heeft Oklahoma een verbazing wekkende vooruitgang beleefd. Op het oogonblik is zijn inwonertal de drie mdllioen nabij, pn ton aan zien van de laatste aanboring van de rijke olie bronnen heeft Oklahoma op het gebied van de pe troleum een wereldreputatie gegeven. Zeventig procent van alle aardolie, jaarlijks te voor schijn gebracht, komt voor rekening van de Ver- eenigde Staten en hiervan overtreft Oklahoma met zijn productie alle overige Staten van Amerika. Zon der eenigen slag of stoot, werden de grondbezitters plotseling millionnair, maar in dezelfde verhouding stegen ook de bezittingen der Indianen tot fabelach tige rijkdommen. Het „vloeibare goud" in het binnen ste der aarde en niet te vergeten de andere mineralen, hebben hun inkomsten met sprongen doen stijgen, zelfs met millioenen dollars en enkele van de roode opperhoofden tot de rijkste mannen op de 'wereld gemakt. Hoezeer hun deze plotselinge rijkdommen tot nadeel strekken, is een geschiedenis op zich zelf. De Indianenmoorden in Oklahoma behoorden nog tot voor korten tijd tot de dagelijksche sensationeele stof der couranten. Brutale vrijbuiters en gewetenlooze speculanten vonden weerlooze slachtoffers onder de op het gebied van zaken doen onervaren Roodhuiden en die schandaalkroniek zou zelfs nu nog niet zijn afgesloten, ware het niet, dat de regeering had inge grepen en maatregelen nam, waardoor aan de bedrie gerijen der blanke woekeraars voor goed een einde werd gemaakt. Francisco de Coronado, de Spaansche gouverneur van een Mexicaansche provincie, was omstreeks het midden van de 16de eeuw door Oklahoma getrokken, vergezëld door Juan de Onate, en gezamenlijk tracht- ten zij de verborgen goud- én diamantschatten" op te sporen, die volgens de legende der Pueblo-Indianen ergens verborgen moesten zijn. Ze hadden geen suc ces, maar de schatten in het binnenste der aarde, die aan hot speurende oog van den blanken landver huizer thans niet zijn ontsnapt, voldoen volkomen aan de verwachtingen, die eens de beide gelukzoe kers uit de 16de eeuw er aan gesteld hadden. Sedert 1912 werd in Oklahoma het eene petroleumveld na het andere ontdekt, het laatste en grootste, ja het grootste der wereld, voor eenige maanden te rug in Seminole, nauwelijks twee uur sporen van de hoofdstad Oklahoma-city verwijderd. Driehon derd duizend barrels per dag (49.080.000 li ter) is het laatste cijfer voor Seminole! Een inkomen voor de bezitters van het- veld van duizenden, tien duizenden, honderdduizenden dollars per dag. En nog stijgt deze productie. Voor eenige weken terug nog was het hier een vreedzame streek, waar de wel varende boerenhoeven het bekoorlijke landschap ver sierden. Thans is de bodem kilometers ver in den omtrek met machtige boortorens van hout en staal als bezaaid. De pompen stampen dag en nacht, de stoom ketels blazen, en de eene tank na de andere wordt, gevuld, gevuld met het „vloeibarë goud". Toen de eerste tijding van de ontdekking van het nieuwe veld bekend werd, toen werden veler ver wachtingen wakker en phantastische perspectieven vervulden menig avontuurlijk gemoed. De grondprij zen te Seminole stegen bij het uur. Een jaarmarkt met al de bontheid van het Wilde Westen verrees uit den grond. Tenten en houten barakken werden vlug opgebouwd. De speculanten hielden zich gereed. En van alle zijden stroomden de gelukzoekers toe, de nakomelingen van Coronado en Onate, om mee te scheppen uit den rijken stroom, dien de aardbodem als een dikke, olieachtige vloed vrijwillig en overvloe dig afstond. De „oliemannen" zijn zigeuners van na ture. Zij trekken van veld tot veld, waar steeds nieuwe bronn enontdekt worden, met huis en haèrd en vrouw en kind. Zij stroomen toe; van Nebraska en Californië, van Mexico en Florida. En al hun hebben en houden wordt met veel kunst en vliegwerk op den kleinen Ford-wagen geladen. Vader aan het stuur, moeder aan zijn zijde en de kinderen op en onder de bagage. Waar er werk voor hen is, zetten zij zich weer neer, in blokhuizen, tenten en barakken, soms in de bitterste ellende. En de anderen maken het Wat wil je worden, ventje? Precies hetzelfde als vader. En wat is die? Ondersteund werklooze,

Schager Courant | 1927 | | pagina 15