EENREISNAAR INDIË WAARVOOR STRIJDT CHINA? tyerzatntti pe Xêg's Thee ptagj^esinhet nieuwe athunf Eerste Blad. Gemengd Nieuws. Donderdag 23 Juni 1927. SCHAGKR Alpieei Nitiws- 70site Jaargang No. 8070. COURANT. limit-1 WMIal Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, './orden Adver- tentiën nog^zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. UitgeversN.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3» maanden f 1.65. Losse nummers 6 cent. AD VERTEN- TI ëN van 1 tot 5 regels fl.10, iedoro regel meer 20 cent (bowijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. door FRITZ WIRTZ. Dr. h. c. (Mandarijn van den Dubbelen Draak van China.) Inleiding. Ik laat hier een artikel over China volgen, waar van het materiaal mij van bevriende Chineesche zijde werd verstrekt. Er zullen passages in voorkomen, waarin verschil lende Chineesche opvattingen, zuiver vertaald, wor den weergegeven. De lezer leide echter daaruit niet af, dat het de persoonlijke opvatting of 'zienswijze van schrijver dezer zou zijn. De oplossing van het Chineesche vraagstuk is voor landen met Indisch koloniaal bezit, een buitenge woon belangrijk probleem. Wij, Nederlanders kunnen ën mogen daarte genover niet onwetend blijven staan, omdat dit in gewikkeld Aziatisch vraagstuk later zal blijken nauw verband te houden met ons Indonesisch pro bleem. Het leven stelt ons in dezen tijd van kentering voor groote vraagstukken. Niemand zal mij willen betwisten, dat het Chineesche vraagstuk het grootste vraagstuk dezer tijden zal-gaan worden, en het is juist daarom noodzakelijk, dat de Westerling wete, hoe de Oosterling dit vraagstuk beziet. Voorgeschiedenis. Clemenceau heeft op een bespreking te Parijs' met Paderewski, toen Polen verzocht in den Volkenbond te mogen worden opgenomen, Met navolgende ge zegd: „De kleine Staten, welke na den grooten oorlog in het kader der Europeesche Staten werden opgeno men, en die landen, welke door diezelfde gebeurte nis uitbreiding van grondgebied verkregen, mogen niet over het hoofd zien. da tzij' dit aan de Gealli eerde en Geassocieerde machten te danken hebben. Wij hebben vele grenzen op ,de landkaart van Europa moeten* veranderen om den volkeren, welke een onderdrukkingsperiode hebben moeten door staan, de gelegenheid te geven, hun nationale aspi raties te zien verwezenlijken. De doorvoering van de grenswijzigingen was ech ter niet mogelijk, zoner dat daarvoor weer andere volken van nationaliteit moesten veranderen. Tegenover deze nieuw ontstane minderheidsgroe pen hebben wij de moreele verplichting op ons geno men haar cultureelen en economischen toestand te verzekeren. Daarom kunnen wij die nieuwe Staten niet tot den Volkenbond laten toetreden, alvorens zij met hun minderheden een minderheidsverdrag gesloten zui len hebben." Tot zoover Clemenceau. Hierdoor ontstond dus het minderheidsverdrag, het thans acute minderheidsprobleem Negen Staten ploten mot de Geallieerde en Geas socieerde machten deze verdragen af. Zes dezer ver dragen werden door den Volkenbond gegarandeerd. Zooals bij de stichting der Republieken Tsjecho- Slovakije, Polen en de Baltische landen de „pushing- kracht" tot de verwezenlijking der nationale aspira ties en ideeën uitging van een nationale vereeniging, zoo zien wij datzelfde streven zich thans in China voordoen. Sun Yat Sen was de lei-der en de ziel der na tionale beweging in China. De Chinees zag den plotselingen afloop van den wereldoorlog Geweldig werd te Parijs en te Ver- sailies geintrigeerd door die nationaliteiten, welke haar volkeren een nieuwe Staat wenschten te doen stichten. Waarom zou China daaruit geen leering trekken om eenzelfde organisatie tot stand te bren gen? Voorwaar, ^niemand zal willen bestrijden, dat de Chinees zich zelf in zijn eigen land als minder heid beschouwt De tijden hebben geleerd, dat de Westerling, zoo wel tijdens als na den grooten oorlog, de eene fout na de andere beging, waardoor geheel Europa gedócon- strueerd werd. Dit alles kon den blik van den sluwen Aziaat niet ontgaan. Weliswaar begreep hij, dat hij uit bescha- vingsoogpunt niet kon worden gelijkgesteld met den Westerling, maar toch was het prestige van den Westerling in zijn oogen gedaald. De Chinees achtte den Westerling niet meer competent 'om bij hem de lakens uit te deelen. Het was Sun Yat Sen, die in China Europa met zijn eigen wapenen zou gaan bestrijden. Hij stichtte en organiseerde een nationale vereeniging, in navol ging der vereenigingen in de nieuw gestichte Staten van Europa. Deze vereeniging droeg den naam van Kuo Min Tang, kortweg K.M.T. en dit werd het uitgangspunt der nationale beweging in China. Na zijn dood vond men in zijn testament den werisch, om zijne leer, het Sun Yat Senismus gehee- ten, te doen verbreiden. Zijn leer zou de illusie van het Chineesche volk: „China voor China" doen verwezenlijken. Het was de K.M.T., welke de uitvoe ring van deze laatste wilsbeschikking op zich nain. Het minderheidsprobleem werd -sinds zes jaren mijn bijzondere studie. In vijf jaren bezocht ik 21 verschillende Staten, waar zich die minderheden be vonden. Mijn studiemateriaal leerde mij, dat in Europa en in de Balkan-Staten 48 millioen menschen m -minderheid zijn. d.i. zes maal de Nederlandeche bevolking. Door de verkeerde politiek, welke de nieuwe Sta len ten opzichte van hun minderheden voeren; door de passieve, dus foutieve houding van Clemenceau e.s. zijn nu al die minderheden begonnen ook haa.r nationale vereenigingen te stichten. Toen I.enin op dén grooten partijdag in Rusland erkende, dat Rusland nog niet rijp was voor het communisme, heeft hij zijn groote historische rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat Rusland slechts -revolutionnair te -maken was door een groo te wereldrevolutie. En inderdaad, het laat Moskou vrijwel koud, of bij ons in Indië de Javaan of de Europeaan heerscht. Hoofdzaak is, dat er troebelen komen, opdat het propagandabureau van RacLek in zijn eigen Russische pers kan vermelden: Ziet, ta- warasch (kameraad), hoe rijip Europa reeds voor on- i ideeën begint te worden! Het is nu temidden dier verongelijkte volkeren, dat Rusland tracht terrein te winaen. Door de verkeerde politiek van Roemenië, Tsje- cho-Slovakije en Polen zijn de 14 millioen Oekrai- ners, die over die drie landen verdeeld zijn gewor den, voor Europa verloren gegaan. Al 'die lieden voelen zich thans één van ziel en één van geest met hun stambroeders, de 35 anillioen -bewoners van Groo-t-Oekraine, eri zij zeggen het oogenblik te zul len zegenen, dat de toetreding tot Rusland zal plaats hebben. Moscou heeft het klaar weten te spelen, een wig tusschen de Staten te drijven, welke door Europa als rand-Staten tegen Rusland, en ook tet afbrokkeling van de Centrale machten, gedacht waren. Moscou heeft het dus klaar weten te spelen, dat bij het uit breken van een oorlog die landen niet alleen Rus land in het front zullen krijgen, maar tevens 15 millioen Oekraiiiers in den rug zullen hebben. Dit waren de resultaten van de oplossing van het minderheidsprobleem in Europa, waarvoor Europa zelf blind is gebleven en waarvan Rusland thans succes oogst. De anti-Imperialistische beweging. Hoe is het thans in China gesteld? De Ktio Min Tang heeft op ongelooflijk snelle wijze den nationalen wind over China weten te doen ■waaien. Hoe kwam nu de Chinees er toe, om den Rus, wel ken -hij vroeger gehaat heeft, als stille vennoot in zijn nationale beweging op te nemen? Omdat hij en hieronder volgt thans het oordeel van een comité-lid van de K.M.T. - den Westerling, den imperialist, als de aanleidende oorzaak be schouwt, dat zijn ontwikkeling in alles werd tegen gehouden. In China heerscht Jthans een koortsachtige vrees voor het imperialisme, zooals -de geschiedenis tot dusverre nog niet heeft gekend. Het. was de nationale vrijheidsbeweging, welke deze angst heeft doen ont staan. Deze nationale vrijheidsbeweging, wélke deze angst heeft doen ontstaan. Deze nationale vrijheids beweging is tot heden in China niet achter waarts, maar integendeel voorwaarts ge gaan, d.w.z. de idéé der vrijheidsbeweging, niet de middelen, die, daarvoor zo.uden worden toegepast en de Kuo Min Tang is de stuwkracht van deze na tionale beweging. De oppositiepartij van gister met Chang Kai Shek als leider, is thans in de K.M.T. de meerderheidspartij van heden geworden. Dit wil echter niet zeggen, dat bij .deze partijgroep de idee der vrijheidsbeweging gewijzigd is; verre van dien; het zijn de middelen ter bereiking van het doel, wel ke gewijzigd zijn geworden. Voor eenige dagen werd mij van Chineesche zijde geschreven: ..Kerst wanneer do geheele macht van China zich hij de regeering van de K.M.T. zal aangesloten heb ben, zal het tijdstip aangebroken zijn, dat de K.M.T. aan de verwezenlijking van haar progTamma zal kunnen gaan denken. Ik sluit mijn brief met de woorden van een overleden Chineeschen generaal: „Houdt op met broedertwisten, vereenigt U, dan zal. China ons worden." Door de leiders der Chineesche vrijheidsbeweging werd een intensieve haat tegen de vreemdelingen gekweekt. Spreekt men Chineezen in Europa, leest men het bulletin van" de „Chineesche Nachricbten Agentur" (het orgaan van de Regeering te Han- kau), krijgt men brieven uit China van Iv.M.T.-leden, dan begrijpt men uit de opzweepende taal onmid dellijk, dat het propagandabureau van Radek te Moscou, en vooral zijn niet te onderschatten werk tuig Borodin te China hieraan» niet onschuldig zijn. Intusschen is uit de binnengekomen telegram men bekend geworden, dat slechts 17 divisies den extremisten trouw zijn gebleven, zoodat de commu nistische macht van Borodin aanmerkelijk gefnuikt zal zijn geworden. China is een landbouwstaat; 80 der bevolkiDg. bestaat uit boeren. Van datgene, wat die arme boeren te verduren en to doorstaan hebben, kan geen Europeaan zich een denkbeeld .vormen. Zij leven in een toestand als in de Middeleeuwen; niettegenstaande zij dag en nacht, zonder Zon- en feestdagen te genieten, doorwerken eil zwoegen, hebben zij zelfs niet te eten. Onontwik keld, zelfs niet kunnende lezen, en schrijven, weten de arme lieden niet waarom zij zooveel moeten lijden. Weldra zal de nationale regeering de eenige regeering zijn, welke de belangen van het Chinee sche volk zal kunnen behartigen. Gedurende den gevaarlijken strijd heeft het volk zijn daadkracht kunnen betoonen; de soldate* be hoefden zich o.a. niet meer om de intendance van het leger te bekommeren; munitie en wapenen wer den hun door de civiele bevolking gebracht. De stu denten maakten voor de vrijheidsbeweging de noo- dige propaganda. De arbeiders en de boeren Streden zelf mede en wezen den weg aan de voorbijtrekken de troepen. Engeland is er thans in geslaagd door steeds groo- tere troepen zendingen een internationaal militair eenheidsfront in China te trekken. Nu kan dat leger bij de hevige Chineesche broeder twisten nog grootendeels een passieve houding aan nemen. Maar hoe zal de positie'in de toekomst wor den? De K.M.T. zal eens het nationale leger achter zich hebben en wanneer later een Chineesch eenheids front. zal ontstaan, zal -dit zich tegenover het inter nationale front weien te stellen. Dan zal zijn aan gebroken het oogenblik van de beslissing tusschen het beho-ud van het Westersche prestige in China en tusschen „China voor Chin a". Mocht het laatste zegevieren, dan zullen landen met een koloniaal bezit, voor zeer.ingewikkelde pro blemen komen te staan en donkere tijden tege moet gaan! VAN EEN WAARZEGSTER EN EEN DOMME HUISHOUDSTER. Een jcmg-6 Zigeuinerin stond dealer dagen te Weenen terecht wegens het plegen van bedrog je gens iaën huishoudster, aan wie zij1 als „waarzeg ster" voorspellingen, had gedaan. Zooals de huishoudster voor het gerecht getuigde, verscheen ide ziigetmerin in haar di-ensfcboaenkamer en bood haar eerst kant te koop aan. De huishoud ster moest niets van haar hebban, waarop -die zi geunerin Zei, dat znl met'onfeilbare zekerheid haar uit de lijnen van naar hand het verleden en de toekomst kon blootleggen. De 2Ügeimerin bestudeerde da handlijden dar cliënte en verklaarde, dat dezlö voor de naaste toe- (komst taillerl-ed otniglolukk-en te wachten' had, d-oeh dat Zij' (de zigeunerin) in staat zou zijn, al deze ongelukken van haar af te wenden. Zin' had, om de daartoe moodige „bezweringen" dadelijk aan te vangen drie banknoten noodig. De huishou-dsber reikte haar eerst vier zilvereii schillingen over, die evenwel niet toereikend voor het verrichten der „bezfweringien", werden geacht. De bedriegster Zedde dat de ontbrekende bank noten door sieraden vervangen moesben worden, waarop de huishoudser haar een!gomden dameshor loge jon een gouden damesring overhandigde. De zigeunerin bedekte met de vier schillingen en -de sieraden de htqfcd gan. de huishoudster en murmelde eenige onverstaanbare woorden. Toen ina beëindiging van da „bezweringen" de huishoudster van ae zigeunerin aa kostbaarheden, terug verlangde, zei deze haar, dat zij die dingen voor eenige dagen-naar huis moest nemen, daar zij ze voor de volledige afwending' van de dreigende gevaiien noodig had. De zigeunerin bezwoer, dat zij uiterlijk binnen aohfc dagen de .sierraden terug zou brengen ecu kreeg ze dan ook voor een paar dagen meo 'naar huis. Toen weken, verstreken waren, zonder dat,de, zi geunerin, die een verkeerd adres had opgegeven, Zich vertoornde, gaf de huishoudster de zaak aan en herkende de waarzegster in de portrettenverzat ling vam de politie. Deze spoorde haar op en za werd tot acht da gen gevangenisstraf veroordeeld. EEN MEESTER IN HET VERVALS CHEN GEPAKT. Binmerkorb zal voor hot gerechtshof te Milaan zoo meldt de Msb., een proces bcguinen togen een bende van 22 dieven, dia vooral nun werk maak ten van de vervalschihg van cheques ou postwis sels, jen wier chef, Georgia Marohetti galioofcemt beleend heeft, dat hii door heb malton1 van v/ilsclie cheques en het oplichten van banken een som van 22 millioen lire als bui ton verworven heeft. Marchetti, die tob oen achtenswaardige familie behoort, hoeft verklaard, dat hij zijn loopbaan be gonnen is met een cheque van zijn eigen broeder te vervalschen, toen hjj' 10 jaar oud was. Eenige jaren later werd hy bêroepsoplichter. Hij organi seerde een geregelde dievenbende, die postwissels en oheque's stal. Marchetti had speciale paspivcxrh'flociimenten en valsoho identiteitspapieren vervaardigd en do chq- ques ien postwissels werden op frauduleuze wiize aan1 hem betaalbaar gemaakt. Hij kocht bij massa's aalje cheques en postwis sels op die in, Italië gestolen waren, betaalde geringe bedragen1 daarvoor oh inde zooveel geld als hij kom Tien jaren lang poogde de politie in verscheidene landen hem te knippen en het was slechts bij1 toe val dat hij verleden jaar gepalet word. In die tien jaren tijd was Marchetti voor meer dam twintig gerechtshoven veroordeeld en hij zou thans alles bij elkaar 74 jaar gevangenisstraf hebben te ondergaan. Het merkwaardigste is, dat Marchetti, toen hij door een geneeskundige onderzocht werd, voor on toerekenbaar en erfelijk krankzinnig- werd verklaard' Het proces tegen hem zal echter zijn loop hebben, eau ook zijn 21 collega's zullen met ham voor den rechter moeten verschijnen. Vele andere medeplichtigen Zijn aan de naspot- rfmgiein der politie -ontsnapt. KERKROOF TE PRAAG. In den nacht van Vrijdag cp Zaterdag is in de Drievuldigheidskerk in het centrum van Praag een kerkroof gepleeegd. De daders vernielden de altaren en roofden zilveren en gouden mi-sbenoodigd-heden. Een beeld, van de H. Maagd Maria werd tegen den grond gesmeten en van do met paarlen en edel- steenen bezette kroon en van ©en paarlensnoer ke- roofd. D'e offerblokken werden opengebroken en ge ledigd. Het in een glazen schrijn rustend gebeente van don- H. Prokopus. den stichter der kerk. werd ontwijd. D'e roovers braken van de relikwio den rechterwijsvinger, die een kostbaren ring droeg, en stalen de rijkversierde, kroon van den. heilige. Van de dader» is geen- spoor gevonden. Msb. EEN DIAMANT IN HAAR GEBIT. Kort na den dood, van een markiezin te Parijs vond een huls-houdster tusschen haar papieren er één. waarop het volgen-de was geschreven: "In mijn tweede kies is oen drie-karaats diamant verborgen. Neem. hem er uit vóór ik begraven word." De huishoudster deed dit en besloot het nieuws voor zich te houden. 1 Toen de nlaris. echter van andero zijde het geva) van don diamant, vernam, werd het lijk opgegraven. maa.r geen spoor van den diamant werd gevonden. Toen bracht de huishoudster hem te voorschijn. VOOR 25.000 MARK SIGAREN GESTOLEN. In de Son»felderstrasse> te Berlijn is een belang rijke Inbraak gepleegd in een sigaren- en tabaksma gazijn. Kr is voor oen waarde van 25.000- Mk. gesto len De dieven hebben de beste soorten sigaren uit gezocht. na rlezo eerst te hebben gekeurd. De vloer was bezaaid met sigaren, die even gebrand hadden. HITTEGOLF IN ITALIÖ. Naar uit Rome wordt gemeld, heerschte er op het oogenblik in Italië eesn hittegolf, zooals men er sinds 30 inr<»n nog veen -heelt meegemaakt. Te Florence steeg de temneratuur jl, Zondag tot 98 graden Fahrenheit, Een zeer verzorgde kaart van Ned. Oost Indië, en een prachtige kaart, waarop de zeeroute, en de route door de lucht zijn aan gegeven, verluchten het smaak volle Keg's Thee-album, dat elke voortvarende moeder voor haar kinderen zal koopen. De toekomst van onze spes patria ligt voor een groot deel in Indië, en de moeder wenscht 'haar kinderen zoo vroeg moge lijk met haar toekomst-ideaal vertrouwd te maken. KEG's THEE in prezen vaa 48-42-39-37-32 en 30 et per ons. Het smaakvolle KEG's THEE ALBUM kost 75 cent In Ieder ons KEG'S THEE bevindt zich een bon.Verzame.lt deze bons en zendt ze in ruil voor theeplaatjes naar KEG's THEE HANDEL te Zaandam. PAKDOES EEN- HUIS BINNEN. Eén autohu-s. waarin een aantal hospitaalsoldaten waren gezeten, reed tusschen Tipton en Stourfjridg» een huis binnen en vernielde het. Gelukkigerwijze waren de bewoners in een aangrenzende kamer en kregen daardoor geen letsel. D'e passagiers moesten de bus aan de achterzijde verlaten. Verscheidene van hen moesten verbonden worden. Het ongeval had plaats, doordat de chauf feur zwenkte om aanrijding met een ander voertuig te voorkomen. ACHTERUIT IN EEN RAVIJN. Bij een Alpentocht naar de Seelibuhl. waarheen een gezelschap van acht personen zich per auto had begeven, bleef dr. Maw. uit Coningsby Kent) in den auto achter, terwijl de overige leden van het gezel- schèp verder trokken. Toen de chauffeur, die zich voor den; terugtocht gereed maakte, den auto wilde doen omk'-eren. schoot deze over den stijlen rand van den weg en sloeg tot tweemaal toe over den kop. Dr. Maw werd dood opgenomen. EEN SLIMME POLITIEHOND. Een politiehond heeft op niet alledaagsche wijze in de buurt van Napels het leven van een ;ijan gered en. diens aanvaller, een krankzinnige. ..gevangen ge nomen". De krankzinnige, genaamd Zamparella. was als ge nezen ontslagen uit een krankzinnigengesticht. maar toen hii naar zijn geboortedorp terugkeerd. toonde hii een ontzettenden -haat jegens een zekeren Pagano. Hij kocht een revolver om hem neer te schieten, maar Pagano had het dorp verlaten om elders werk te zoeken. Zamparella werd semi-st en toen hij een paar da gen afwezig was geweest, werd de politie gewaar schuwd. die met eon hond zijn spoor volgde. Zampa rella was naar het dorp gegaan waar Pagano aan het werk was en de hond vond hem in een veld, waar hij zijn slachtoffer afwachtte. De hond sprong om den waanzinnige en wierp- hem. met de pooten op zijn schouders, tegen de grond op het oogenblik. dat hii op Faeano. die juist het veld opliep, wilde gaan schieten. De hond hield hem- beet." tot de politie hem kon boeien en hem naar een gesticht kon voeren.

Schager Courant | 1927 | | pagina 1