SchagerCourant H0LLAND-INDIE- Vierde BJad. HOOGHEEMRAADSCHAP NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER. Gemengd Nieuws. KINDERELLENDE IN RUSLAND. De vrouwelijke verkeersagent Blnnenlandsch Nieuws. De ontvangst van de radiorede der Koningin te Curagao. Zaterdag 25 Juni 1927. 70ste Jaargang. No. 8071. Door het Bestuur van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier zal op Donderdag 7 Juli a.s. eene algemeene vergadering worden ge houden, in het Gemeenlandshuis te Alkmaar, waar nm, de volgende onderwerpen in behandeling zul len worden genomen. Aankoop vergaderlokalen. Dcter Dijkgraaf en Hoogheemraden wordt in de betrekkelijke voordracht herinnerd aan het geschil dat tusschen hun college en het Bestuur van het Ambacht van Westfriesland, genaamd de Vier Noorder Koggen, was gerezen omtrent het eigen domsrecht van het vergaderlokaal te Lambert- echaag en het voornemen om de arbitrale beslis sing van Ged. Staten in te roepen. GecL Staten nu zijn van oordeel, dat het Hoog heemraadschap ten onrechte aanspraak maakt op het eigendomsrecht van genoemd lokaal, voorna melijk uit deze overweging, dat de grond waarop het gebouw is gesticht, in eigendom behoort aan de Vier Noorder Koggen. Dijkgraaf en Hoogheemraden geven in overweging zich bij deze uitspraak neer te leggen. Ten aanzien van het vergaderlokaal „de Tent" doet zich hetzelfde geval voor, met dien verstande, dat, waar de grond van de Vier Noorder Koggen evengoed reeds werd aangekocht, dit niet het ge val is met den grond van het Ambacht van West friesland, genaamd Drechterland. Dijkgraaf en Hoogheemraden vragen mitsdien machtiging tot aankoop van: a. van het Ambacht van Westfriesland, genaamd de Vier Noorderkoggen, het vergaderlokaal, staande op het perceel kadastraal bekend gemeente Albbe- kerk, sectie A, No. 322, voor de som van een dui- zend gulden f1000. b. van het Ambacht van Westfriesland, genaamd Drechterland, het gedeelte groot 68 M2. van het perceel kadastraal bekend gemeente Enkhuizen, sectie A No. 402, met het zich daarop bevindend vergaderlokaal „de Tent", voor de som van een dui zend gulden (f1000. Naar aanleiding van een bestaand geschil omtrent den onderhoudsplicht van de buitenuitwateringsgeul van den Oosterpolder loopende door het voorland van den Zuiderdijk van Drechterland en van de aan de geul belendende oevers, stellen Dijkgraaf en Hoogheemraden voor, met het waterschap de Oos terpolder in Drechterland een regeling te treffen, en het volgende besluit te nemen: lo. De buitenuitwateringsgeul van den Polder, loopende door het voorland van den Zuiderdijk van Drechterland, wordt gerekend te behooren tot de inrichting van den Polder en wordt mitsdien door den Polder te zijnen laste beheerd en onderhouden. 2o. De aan de sub lo. bedoelde geul belendende oevers worden gerekend te behooren tot de inrich ting van het Hoogheemraadschap en worden mits dien door het Hoogheemraadschap te zijnen laste beheerd en onderhouden. 3o. Het bepaalde sub lo. en 2o. zal in werking treden met ingang van den dag, volgende op dien van de onderteekening dezer akte door den Polder. Ten einde een regeling te treffen omtrent de be- eediging van den secretaris, den penningmeester en den ingenieur, wordt voorgesteld de verordening, waarbij de instructiën dier functionarissen zijn vast gesteld, aan te vullen. Uitkeering aan eea ouden werkman. Ingevolge het besluit van 26 Augustus 1925, waar bij de regeling werd getroffen, om aan werklieden die in dienst van aannemers of op arbeidscontract langen tijd aan zeeweringen hebben gearbeid en den leeftijd van 65 jaar hebben bereikt, eene uitkee ring toe ie kennen, wordt voorgesteld om aan den werkman N. Govers te Petten ingaande 1 Januari 1927 een uitkeering van f5 per week toe te kennen, In den loop van 1926 deed zich verder het geval voor, dat de werkman P. Koopman, terwijl hij zich per rijwiel naar zijn werk begaf, kwam te vallen en na dien volkomen invalide is gebleven. Pogingen zijn aangewend om hem in aanmerking te doen ko men voor een uitkeering ingevolge de Ongevallen wet, doch in hoogste instantie heeft de Centrale Raad van Beroep bij beschikking van 30 Mlei JJ. uit gemaakt, dat belanghebbende hierop geen aanspraak kan maken. Koopman is thans 59 jaar en heeft on geveer 18 jaar aan de Hondsbossche Zeewering ge werkt. De bij bovenaangehaald besluit van 26 Augustus 1925 getroffen regeling heeft, alleen betrekking op werklieden die den 65-jarigen leeftijd hebben be reikt. Het komt Dijkgraaf en Heemraden met het oog op het geval-Koopman billijk voor, deze rege ling uit te breiden tot werklieden,die vóór hun 65e jaar invalide zijn geworden. Aan hen zou h.i. dan een uitkeering kunnen worden verleend welke a-art de hand van de sterftekansen wordt bepaald, in dien zin, dat de kosten voor het Hoogheemraadschap vrij wel gelijk zijn aan die van een uitkeering van f 5. op 65-jarigen leeftijd. Aan Koopman zou, naar de zen maatstaf, een uitkeering van f4.— per week kunnen worden verleend. De vergoedingen van de voorzitters en leden der stembureanx Ten aanzien van de regeling van de vergoedingen van de voorzitters en leden der stembureaux mer ken Dijkgraaf en Hoogheemraden op: Bij de vorige verkiezing, toen de Algemieene Verga dering nog met was samengesteld, moesten krach tens art. 167, deze vergoedingen door ons College worden geregeld. Deze zijn toen door ons bepaald geworden voor een voorzitter op f15.— en voor een lid op f10.— per zittingsdag. De leden moesten voor eigen rekening zorgen voor ververschingen, zoodat het Hoogheemraadschap zich daarmede niet heeft ingelaten. Ook thans is van ditzelfde denk beeld uitgegaan. In de ontwerp-verordening zijn de bedragen na der gespecificeerd. Daarbij is gevolgd het in 1921 aangenomen beginsel om aan de voorzitters een hoogere vergoeding toe te kennen dan aan de le den van het stembureau, terwijl verder onderscheid is gemaakt tusschen de grootere en de kleinere stemdistricten. Bij de laatste wijziging van ons reglement is n.1. de gelegenheid geopend om in kleine stemdistricteu den zittingsduur der stembu reaux te verkorten. Behoifü.en9 goedkeuring van Gedeputeerde Staten h» bben wij de grens getrokken bij de districten met 100 stemgerechtigden, zoodat, de lijst, van stemgerechtigden van 1921 tot basis nemende, volgens deze regeling dan voor korteren zittingsduur en dus voor een lager vacatiegeld in aanmerking zullen komen de voorzitters en leden der stembureaux in de stemdistricten: Katwcude, Wijk aan Zee en Duin, Waard en Groet, Oterleek, Petten, Oudendijk, Opmeer, Kwadijk, Callantsoog en Oudorp. De verbetering en verhooging der Zui- derzeewering. Ter vaststelling wordt door Dijkgraaf en Hoog heemraden aangeboden een ontwerp-hesluit tot aan vulling van den buitengewonen dienst der begroo ting voor 1926. met f 495.580. benevens een ontwerp besluit tot het doon van af- en overschrijvingen op verschillende posten der begrooting voor 1926. tot een bedrag van f 70.040. Wat de kosten der verbete ring en verhooging van verschillende gedeelten Zui- d er zeewering betreft, wordt toegelicht, dat voor her stelling van stormschade werd geraamd f 206.000. waaronder was begrepen voor de verbetering van de glooiing van de dijken van den polder Waard en Groet f 50.000. blijft f 155.000. Vlan dit bedrag zou worden betaald uit den ge wonen dienst f 105.000.—, n.1. f 20.000.— uit 1925 en f 85.000.uit 1926. terwijl ten laste van den buiten gewonen dienst 1926 f 50.000 zou worden gebracht. In totaal is uitgegeven voor herstelling van storim schade f 179.280.42. Hiervan is betaald uit 1925 gewoon f 21.428.51 uit 1926 gewoon f 108.535.44 uit 1926 buitengewoon f 49.316.47 Totaal f 179.280.42 Aangezien het mogelijk bleek het meerdere, dat het werk heeft gekost, te betalen uit den gewonen dienst 1926. kon t. a. v. het bedrag, dat uit leening mioet worden bestreden, worden vastgehouden aan' het ramingscijfer van f 50.000. De kosten van verbetering en verhooging der Zui derzeewering waren geraamd op 1358.100. (zie Waterschapsblad 1926. Ie Afd.. no. 4).. waarbij komt: voor verbetering van de glooiing van de dijken van den polder Waar en Groet l 50.000. voor aanklop van den kleiput in de Etersh eimerbraak f 16.000. Totaal f424.100.— De totale uitgaven hebben tot dusverre f 435.543.80 bedragen. Deze uitgeven zijn geheel ten laste van deni buitengewonen dienst gebracht. Aan herstelling van stormschade en verbetering en verhooging der zeewering zal dus door het slui ten van een geldleening moeten worden gedekt f 49.316.47 f 435.543.80 f 484.860.27. De rekening over 1926. De ter vaststelling aangeboden rekening over 1926 Bluit in ontvangst op f 1340973.13, in uitgaaf op f 1303004.49. batig slot dus f 37968.64 De dienst begon met een batig slot van f 26899.17. De buitengewone dienst sluit in ontvangst op f 500896.47, in uitgaaf op f 499997.67, batig saldo f HOUTAANVOER UIT ARCHANGEL. Gisteren is het Zweedsche stoomschip Fram van Archangel te Velsen aangekomen met de eerste la ding hout, welke in dit seizoen in een haven aan het Noordzeekanaal vanuit de Witte Zee werd aan gevoerd. Naar we vernemen gaat de verlading van hout uit genoemde haven zeer langzaam, zoodat de schepen aldaar veel oponthoud hebben. STAKINGSONLUSTEN IN BARCELONA, Uit Madrid wordt gemeld, dat in Barcelona een ernstige staking is uitgebroken onder de textielar beiders, daar de arbeiders met de nieuwe regeling van den arbeidstijd ontevreden zijn Klaarblijkelijk gaat het om de loonsvermindering, die aan de ver lenging van den arbeidstijd verbonden is. De opwinding onder de arbeiders is zeer groot. De politie heeft uit Madrid bevel gekregen, om, wan neer het noodig mocht zijn, krachtdadig in te grij pen. Tot botsingen kwam het, voor zoover is na te gaan, alleen op één plaats, waar de stakers pro beerden, een fabriek te bestormen. De politie maak te van de wapens gebruik. Verscheidene personen werden gewond en talrijke arrestaties uitgevoerd. Deze onlusten bewijzen, dat de economische crisis, waaraan met onvoldoende middelen, hooge invoer rechten, en subsidies aan de industrie het hoofd' wordt geboden, ernstig is. De onrust is overigens onder de geheele Catalo- nische bevolking zeer groot. De regeering heeft alle publicaties over stakingsnieuws verboden. Om de arbeiders te dwingen, verbood zij ook elke uitbeta ling van loon van de zijde der bedrijven. Aian een correspondentie in de „Libré Belgique" uit Moskou ontleenen we het volgende: Twee jaar geleden werd te Moskou een vereeni- ging van kindervrienden opgericht, die in bijna, alle groote centra van het land onderafdeelingen vorm de. Het doel der vereeniging was strijd tegen de toen reeds groote kinderellende te voeren. Zij ge noot van de regeering een officieele subsidie. Dé Prawda en de Iswestia hadden voor haar een in zameling georganiseerd Thans is deze vereeniging weer opgeheven, daar verreweg het grootste deel van het door de regee ring uitgegeven geld niet den kinderen, maar den ambtenaren ten goede is gekomen. De Russische be volking schijnt geheel aan het zien van de ver waarloosde kinderen gewend te zijn. Men is zelfs niet meer verwonderd, wanneer men hen in troe pen ziet oprukken om geheele dorpen te overvallen en uit te plunderen. Dit is voor hen namelijk het eenige middel om hun honger te stillen en zich kleeding te verschaffen. Men ontmoet geheele troepen kinderen, die in spoorwagens of op de trottoirs slapen. Déze ver waarloosde kinderen hebben dikwijls bonden ge sticht om zich door georganiseerde roofpartijen, dief stallen en inbraken, van voedsel en kleeding te voorzien. Op honderd kinderen komt men er nauwe lijks twee tegen, die niet rooken. drinken of cocaïne gebruiken De helft van deze kinderen gaat ten gronde door alcohol en tabak. In de bonden valt aan een scheiding van beide ge slachten niet te denken. De zedenverwildering van de meisjes is dan ook bijna nog beklagenswaardiger dan die van de jongens. Eenigen tijd geleden zocht de sovjetregeering dit euvel krachtig te stuiten. Het gelukte op één dag in Moskou 3000 van zulke rondzwervende kinderen bijeen te brengen. 'Deze werden toen naar de Zui delijke districten vervoerd en in speciaal daarvoor ingerichte kolonies leefden de kinderen in de groot ste ellende. Zij liepen den geheelen winter op bloote voeten rond. hun kleeren zijn niet moer dan een paar oude lompen en zelfs de meest elementaire be grippen van zindelijkheid werden verwaarloosd. In de kolonie Vorowsky, een vroegere bezitting van een vorst, met een paviljoen van 44 kamers zijn 350 kinderen ondergebracht. Onder deze 350 kinde ren kwamen binnen zes maanden 3096 ziektegeval len voor. Minstens 10 pet. der kinderen is tubercu leus. Maar ook onder de oogen van de centrale regee ring in Moskou zijn de toestanden niets beter dan in de districten. In Moskou bestaat een inrichting waar verwaarloosde, rondzwervende kinderen, die door de politie worden opgepakt, ondergebracht worden. Bij deze inrichting worden tot 820 jongens en 250 meisjes per dag aangebracht. Het zijn waarlijk troostelooze toestanden. EEN HANDIGE SCHURK. Bij een welgestelden boer in Styrzaleski bij Lem- berg was dezer dagen de oudste dochter gestorven. Op den dag van de begrafenis was de familie met kennissen het sterfhuis binnengegaan om nog een maal de doode in de kist te zien. Bij dit gezelschap had zich een net gekleed heer gevoegd, die, toen hij 'e overledene gezien had, zich uan de ouders als dokter uit Amerika voorstelde en verzekerde, dat het meisje niet dood was, maar slechts in oen hyp- notischen slaap lag, waaruit hij haar wekken kon. Natuurlijk geloofden de ouders van het meisje den vreemden dokter en betaalden hem graag het ver langde honor- rium van 000 Zloty, zeli's onder de voorwaarde, dat a.cen hel sterfhuis zouden verlaten. Bij hun terugkomst zou de „doode" gezond en wel haar ouders in het huis opwachtonl Toen nu de boer met zijn familie en kennissen na een uur terugkwam, vonden zij het lijk onaange roerd in de kist liggen, Daarentegen waren alle kas ten opengebroken en alles wat van waarde was ge stolen. Dadelijk werd de zaak aangegeven en zocht de politie de omgeving af, echter zonder resultaat. CHAMBERLIN EN LE YTNE VLIEGEN NIET TERUG De vliegers Chamberlini cm Levine zullen, naan het „Bemiuer Tageblatt" meldt, niet naar Amerika terugvliegen- Zij nebben besloten, tezamen met hun echtgenooten, idem 12den Juli met de „Leviathan" naar New Yocrk terug te keer au. DROEVIG ONGEVAL MET EEN LIJKWAGEN. In een van de gehuchten van het Fransche ar rondissement Brignoles (Vas) heeft dezer dagen een' droevig ongeval plaats gehad. Terwijl een be grafenisstoet op weg was naar den doodenakker, reed bij een' kruispunt een auto op den stoet in. De koetsier van den lijkwagen werd te^en den grond geworpen en de kist werd een eind over dJen w©g- geslingerd. i De familieleden van de overledene wonden zich over dit ongeval zóó op, dat zij1, geholpen door eenige toeschouwers, de inzittenden van de auto te lijf gingen. D©zen moesten zich met een revolver tegien de aanvallers verdedigen. Eerst toen gendar mes de rust hadden hersteld en er een andere lijk wagen was aangekomen, kon da stoet vprder gaan. MODERN AMEIUKA. Te Washington is een nieuwe politieke partij1 ge vormd, de „partij; tegen de blauwe wetgeving", welke zich ten doel stelt alle oandidaten te bestrij den, die voorstanders zijn van wetten, die tegen de revolutie indruisohen ox de vrijheid op Zondag bet perken. Het gebeurde dezer dagen te Parijs. Op een van die „unheimische" regendagen, waar mee de zomer ons dit jaar eiken morgen, wanneer we uit ons bed stappen, verrast, was er voor de Parij- zenaars op den hoek van de rue St. Antoine nog een extra verrassing. Daar stond in het midden van den verkeersweg een agent, die met de beroemde witte staf het verkeer regelde r- en deze verkeersagent was eenvrouw- Het wa sreeds «enigszins donker, maar een vergissing was onmogelijk. Deze regelaar van het verkeer was ongetwijfeld een wezen van het vrouwelijke geslacht. De uniformrok, een beetje phantastisch gesneden, maar overigens zeer correct met gladde knoopen en lissen omsloot een omvangrijken boezem; een kepi balanceerde beweeglijk op een „gebobd" en gepoe derd vrouwenhoofd; en dan fonkelde er aan haar pols bij elke handbewegiing, die ze maakte, in het licht van de electrische lampen, een gouden armband, zooals nog nooit een verkeersagent gedragen heeft, behalve misschien de van diefstal afkomstige arm banden op de naastbijzijnde politiepost, en dan nog in zijn zak. Geen twijfel, de gelijkstelling van de vrouw was eindelijk ook te Parijs ten aanzien van de ambtelijke betrekking erkend geworden. En Parijs was, zooals dat behoort, weer eens eerste onder de landen, want het toonde voor de verbaasde oogen de eerste vrouwelijke verkeersagen.t. Wat beteekenen daartegenover de zwakke pogingen van andere landen, waar de vrouwen reeds afgevaardigde .en minister geworden zijn,, waar echter het vroeger, eenmaal zwakke geslacht de gevaren en de plichten werden voorgehouden, welke aan het politieambt zijn verbonden. Maar op den hoek van de rue St. Antoine heeft Parijs bewezen, wat het kan, en de vrouwelijke verkeersagent strekt dit tot eer. In een kwartier was er ge en verkeer meer in de straat van de heilige Antonius. Door het gebie dende teeken van de witte tooverstaf gestuit, stonden in lange rijen de automobielen en wagens stil. Op het Bastille-plein vormde zich een autopark vdat zich snel uitbreidde door de onophoudelijk toestroomende wagens. Toeters en claxons loeiden en schetterden, de chauffeurs vloekten, sommige passagiers met ver bazend veel haast waren een zenuwtoeval nabij het hielp echter niets, het verkeer bleef gesloten en alleen de voetgangers mochten passeeren. In een on eindig lange rij marcheerden de voetgangers gelijk een processie, overgelukkig en lachend tusschen de dreigende wagenbestuurders door, wel een kwartier lang. Jawel, vijftien minuten lang had de vrouwelijke overmacht, die anders alleen maar in haar boudoir met onoverwonnen macht zegeviert, ook onder alle lawaai in de Parijsche zich gehandhaafd. Ach, slechts een kwartier lang toen was de droom ten einde. De claxons waren waanzinnig geworden en loeiden aan één stuk door; de chauffeurs, koetsiers en passa giers dreigden met revolutie, reeds werd in een café de „internationale" aangeheven en een wilde automo bilist met rood gezicht bood aan, zijn auto als tank te gebruiken en op den vijand los te stormen. Maar daar naderden in looppas, uit de naastbijzijnde po litiewacht opgeroepen, eenige mannelke col lega's van de vrouwelijke verkeersagent. „De Ma re el lel" schreeuwde de dikke wacht meester, die de vrouw in uniform terzijde trok en haar aan het gezelschap van twee van zijn onderge schikten toevertrouwde, die...,onmiddellijk met haar naar de wacht terugkeerden. Gedurende dat de stroom voertuigen zich in beweging zette, gaf de wachtmeester een verklaring van het voorgevallene. De vrouw, die Marcelle heette, was van tijd en wijle aan een onschuldige geestverstoring onderworpen, die speciaal na het gebruik van alcohol merkwaar dige vormen aannam. De weduwe van een verkeers agent, door slecht gezelschap ziekelijk geïrriteerd, cocaïne enz. de woorden kwamen er wat onhan dig uit, maar het wonder was opgelost. De arme Marcelle had eens voor verkeersagent willen spelen ter herinnering aan haar gestorven echtgenoot. Nu was alles weer in orde en de voetgangers kon den weer in alle goedmoedigheid overreden worden. De wachtmeester was tevreden, maar zijn respect voor de vrouwen is niet toegenomen. „Die vervloekte emancipatie 1" zei hij en wischte zich' het zweet van het voorhoofd. .Daar zie je het nu, wat er van terecht zou komen, wanneer de vrouwen zouden moeten regeeren!" AUTO-ONGELUK BIJ LEUVEN. Gistermorgen is de auto der familie Philips te Eindhoven in de nabijheid van Leuven bij het uitwijken voor een kar geslipt. Mevrouw Philips brak een rib en bekwam een ernstige hoofdwonde. Zij is naar het ziekenhuis te Leuven overgebracht. Haar toestand is niet levens gevaarlijk. De chauffeur slingerde door de voorruit en liep niet-erastige kwetsuren op. De auto werd ernstig gehavend. DE MOORD TE IERSEKE. Zooals men zich herinneren zal, werd in den nacht van 7 op 8 Februari zekere B. op straat aldaar aan gevallen en vermoord. R. werd als verdacht van dat misdrijf aangehouden en naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Niettegenstaande de justitie een bedrag van f400.— had uitgeloofd voor dengene die aanwijzingen zou kunnen geven, welke leidden tot veroordeeling van den dader, heeft men thans R, na vier maanden voorarrest op vrije voeten moeten stellen. VEREENIGING VAN NED. GEMEENTEN. Uit Amsterdam, 23 Juni. Nadat in de vacature, in het bestuur van de Vereeniging van Nederlandscho Gemeenten ontstaan door het aftreden van dr. J. P. Fockema Andreae, burgemeester van Utrecht, door de Algemeene Vergadering to Haarlem op 21 Juni j.1. was voorzien door de benoeming van mr. W. C. Wen- delaar, burgemeester van Alkmaar, is deze thans door het bestuur tot voorzitter der vereeniging be noemd. Mr. Wendelaar heeft deze benoeming aanvaard. DE VERBREEDING VAN HET NOORDZEEKA NAAL. Men meldt aan de N. R. Ct.: Het gemeentebestuur van Velsen was reeds sedert geruimen tijd in onderhandeling met hfct Rijk over den verkoop van een terrein aan de Zuidzijde van liet Noordzeekanaal tusschen het stoompontveer en de spoorbrug, welke gronden vroeger behoorden tot Sal- verbeek. Naar men ons mededeelt, moet men tot over eenstemming gekomen zijn en is het Rijk bereid, dit terrein, groot 5 H.A., dat zal dienen tot verbreeding van het Noordzeekanaal, te koopen voor een bedrag van f 150.000. Binnenkort zal den Raad hieromtrent een voorstel bereiken. MISHANDELING. Gister kregen twee woonwagenbewoners tijdens de paardenmarkt te Meppel hooggaande ruzie; de een ging den ander met een mes te lijf; bracht dezen een ernstige snijwonde in den hals en een steek in de borst toe. De getroffene is niet buiten levensgevaar. In zijn drift verwondde de aanvaller ook nog zijn vrouw en zoon, die bloedende wonden aan de armen opliepen. De dader verklaarde later zich niets van de vecht partij te herinneren, hoewel gezien is, dat hij bij zijn poging tot ontkoming een mes in de gracht wierp. SCHAGERBRUG. Door het bestuur van de alhier gevestigde hard- draverijvereenigirig „Voorwaarts" is in beginsel be sloten op Dinsdag van kermis, 13 September, weder om eene harddraverij te organiseeren. Bij1 de K. Li. M. is bericht ontvangen, dat het lokker vliegtuig Woensdag, 22 Juni, te Bender Ab- ba8 is aangekomen na een vlucht van 9 uur. Alles wed aan boord. Dit is de langste étappe geweest van het ge heele trajeot, n.1. 1590 K.M. De vliegers hebben1 nn dien volgenden afstand achter den rug: Datum. Trajeot. Afstand. 15 Jum: A damBoedapest1350 K,M. 16 Juni: BoedapestKousbantinopel.... 1460 18 Juni: KoustantmopelAleppd1070 19 Juni: AleppoBagdad800 23 Juni: BagdadBender Abbas1590 Totaal afgelegd... 6270 K.M. étappe Bender, Abbas, Karaohi is ite volgende 1180 K.M. lang. Uit Alabahad seint Reuter: Het Fokker-vliegtuig met Van Laer Black is hier gistermiddag om half vier uit Karatsji zonder onge lukken aangekomen. De Curacaosehe medewerking van de Residentie bode schrijft: Dat was «en evenement; de bekendmaking, welke de nieuwe waarnemende Gouverneur gisteren hot eiland overstuurde: van het Ministerie van Kolo niën is bericht ingekomen, dat hedenavond om 6.03 H.M. de Koningin Curagao radiophonisoh aal toe spreken; belangstellenden worden op het riffort uifc- genoodigd. De .eerste toespraak van' Nederlandsch Koningin niet alleen, maar de eerste woorden van een Na- deriandsoh vorsfceupersoon met de overzeesche on derdanen in de West! Het. was een evenement in Nederlands koloniale geschiedenis. Zoo werd het natuurlijk ook in Hol land beschouwd, wamt het is voor H.M. iets hooi buitengewoons, om' op 10,47 uur Holl. tijd nog oen redevoering te houden, welke dan om 6 uur te Curagao kan gehoord worden. Het was duidelijk: de koningin koos dat late uur' om aan de Cura/- caoenaare een gesohikten tijd te geven, haar eerste woorden aan te hooren. Zoo dachten de belangstellenden ook. Maar de regeering hier, Harer Majiesteits vertegenwomdi- ging te Curagao Lees verder, hoe die er over dacht of niet dacht. In den namiddag merkten we reeds, dat er dien avond heel wat belangstelling zijn zou voor de rede van de koningin; en tegen 6 nur trokken velen met ons naar de radio:' ,/sLands Radio". De elite van Curagao was op het riffort aanwezig; vooral de Hollanders.. Ik stond achter den .bisschop, naast mij den directeur der Isla. Verder zag ik vele amb tenaren met hun dames, tal van geestelijken, van wie er enkele van verre gekomen waren, zeer vele fraters en t al van anderen. .Ik zag bijna alle leden van> den Koninklijken Raad, en zelrs heb zwarte element ontbrak er niet. En nog reden er voort durend auto's aan en werd de menigte achter ons hoe Langer hoe dichter. Aan belangstelling ontbrak het niet, maar ver der ontbrak ook alles. Deze menigte stand opgepakt voor een klein gebouwtje, waarin twee open deuren, de loud- mbli< juist van1 het publiek afgekeerd. Moest zoo de rede ten gehoore gebracht worden? We zouden maar afwachten, staande tusschen stapels afgekeurde buizen, telefoonpalen en ba kens. bergen oud roest. Dat was de plaats waar het Curacaosehe Gouvernement aan de uitgenoodig- den de rede van de koningin zou laten hooren; eni we waren wachtende op 6,03. Er werden enkele moppen^ verteld; een paar kin deren vermaakten het publiek door op den trans van het fort een loudspeaker op te stellen in den vorm van een luchtkoker. Heb werd 6,03, 5, 10; we hooren het gehuil dat de radio het zoeken van' stations vergezelt. Het publiek verwachtte, dat de loudspeaker naar buiten gobraoht Zou worden. Het Werd stil; er werd gesproken; maar wio het. hoorden? De ambtenaren die het toestel be dienden, do waarnemende gouverneur en; een redac teur van een dér bladen. En onder het spreken reeds gingen de belangstel lenden teleurgesteld heen. De neele vortoouing was meer dan schande. De waarnemende gouverneur heeft in de eerste week van zijn ambt zijn naam gemaakt Wie noodigt mensohen uit., wanneer hjj geen plaats heeft, die te ontvangen? Wie noodigt uit tot het aanhooren van een radiorede, wanneer hij weet, dat tr met meer dan 6 personen van kunnen genieten?

Schager Courant | 1927 | | pagina 11