Alitieti Bims- EEN REIS NAAR INDIE DE DEMOCRAAT.... REACTI0NNA1R. Kapokmatrassen i Beddenfabriek M. KLERCQ, AetnievWe Zaterdag 25 Juni 1927. 70ste Jaargang No. 8071. Eerste Blad. Houten Ledikanten Gemengd Nieuws. Nungesser en Coli. Doorzitten PUROL in- >- if SCHACER COURANT. lit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- kg en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, vorden Adver- Jntiën nog zooveel mogelijk in het eeratuitkomend nummer geplaatst. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN dS Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden 11.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TïëN van 1 tot 5 regels fl.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN. Er zit een lust in de lucht tot verbetering. Laat ons voorloopig zeggen tot verandering, van het Mid delbaar Onderwijs. Het regent klachten over de H. {B.S. En wij durven bet wel voorspellen over en kele jaren zal men over het gymnasium soortgelijke klachten hooren, nu men. vooral in de afdeeling B. neer van de leerlingen eischt dan vroeger het geval as. De Hoogere Burgerschool heeft van den middel- matigen leerling altijd stagen arbeid verlangd; de goede koppen hadden het er altijd gennakkeijk. de .minder dan mMdelmatig.eni struikelden dikwijls al irt I o aarat o IftlQQAA Wie in 5 jaar 'de vijf klassen doorkwam, gold jvoor een bruikbaar menschi en hij vond bijna altijd zijn weg in de maatschappij. Voor duizenden ls de H.B.S. een zegen geweest en die duizenden waren 1 een zegen voor de gemeenschap. Maar sinds jaren reeds klaagt men. Het voor eenigen tijd achteruitloopend (in aantal leerlingen) gymnasium laakte de oppervakkige veelzijdigheid van de leerstof van de H.B.S.; dit geluid vond weer klank. Men richtte vereenigingen op tot vereenvou diging van het onderwijs, met geen andér doel dan de weg door de HJB.S. gemakkelijker begaanbaar te maken. En nog hoort men dit geluid. In een aardig zekerI stukje „Schetsboek" schrijft men in de N. Rott. Crt. een artikel over eindexamens waarin voorkomt: De materie. Er is geen vreeselilker examen dan het eindexamen van een middelbare school. De can- didaten moeten den microscoop en de spijsvertering der koeien veklaren. Zij moeten wetten kennen bij dozijnen. Gresham. Faraday. Archimedess de ijze ren loonwet, enz. Zij moeten de dynamo, den bloedsomloop der krokodillen en klassieke drama's in vier talen kennen. Zij spreken over de kopzorg en e kouisenaffaire van Vondel, van den satani- schenflirt van Maryke van Nimwegen. ziji leggen U de kunsitmiestfabricage en het bodemgebruik in Britscb. Zuid-Afrika uit. Zij praten van papilonicee- cn, zij teekenen de projecties van allemaal wente- 1 lende dingen, zij houden bet grootboek bij en heb ben argumenten bij de hand voor de vrijhandel. .Zij zijn als kind in huis in de korenschuren van den ganschij aardbol, zij .rekenen met wrijvings-coëffi- cienten en het getaJ pi. Zij1 kennen de prinniers van Richdale. de eenwording van Italië, de kapen van Spanje en onregelmatige werkwoorden. Zij werken met Bunsensche branders, logarithmetafelis en pas- serdoozen. Stellig, dit is bedoeld als kritiek op bet onderwijs aan de H.B.S. En. even stellig: die kritiek is onrecht vaardig. De jonge mensch. met normale hersons die zijn vijf jaren HJB.S. goed beeft gebruikt, kan en moet van alle chaotisch opgesomde 'dingen weten. Kan hij het niet. dan is bii niet in staat onze groote bladen, en goede tijdschriften te lezen, dan kan hij niet aan eigen ontwikkeling voortwerken. en dit moet de school hun toch hebben, geleerd. Het door de vereenvoudigers vroeger zoo zeer ge prezen gymnasium gaf vroeger veel minder leefstof te verwerken. Maar daardoor komt bij ook, dat wij een zeer bekwaam jurist in do Rechtszaal hebben hooren spreken over „Soortgelijk gewicht", daardoor zijn er litteratoren gevormd, die de ijze ren loonwet niet kennen en op alle politiek smalen, omdat zij de basis van elk politiek begrip missen! Wat heeft de ontwikkeling van de programma's van H.B.S. en Gymnasium ons geleerd? Is het pro gram van de H.B.S. verdund om in de lijn van het gymnasium te komen? Integendeel! Het Gymna- silm heeft om niet onder te gaan naast Latijn en Griekscb bijna heel het program van de H.B.S. over moeten nemen. Als de H.B.S. feen fout heeft gemaakt, dan is het wel deze; dat*zij zich toch te veel heeft gestoord aan de kritiek van de vereenvoudigers. Dr. A. Schellings de redacteur van het M.O. in Indië heeft er onlangs een dergelijk artikel aan ge wijd. Hiji zegt het zoo raak: Wie toch zijn de ge leerden, de daders, de leiders, de kunstenaars, en kunstzinnigen van heden? Ik zie een breede schare aan mijn geestesoog voorbijtrekken, mannen en vrouwen, ik heb er zeer velen ontmoet, die het gerust durven zeggen, dat zij het aan de oude H.B.S. met haar programma bijna eens zoo zwaar als het tegenwoordige; met haar veeleischende docenten; met haar zwaar eindexamen groo(endeels danken, dat zij in de maatschappij een eervolle en goede plaats vonden: Niet het minst, wijl zij daar in den Sturm und Drang van hun leven den domper op de neus kre gen en er leerden werken als paarden, zoo men wil, maar tot hun eigen heil en het heil van een ge meenschap, die haar duiten niet verdeed aan luien en halven. Er is aan de H.B.S. net zoolang geplukt tot de meest glanzende veeren uit haar sierlijk gewaad verdwenen zijn. j En voor wie heeft zij haar veeren gelaten? Niet I voor den ijverigen plichtgetrouwen knaap, die goed 1 begrijpt, dat hij niet tot haar komt omi met een mi- mmale inspanning een diploma te verwerven, dat I ten slotte alleen waarde heeft voor wie geregelden arbeid heeft lief gekregen. En waarom heeft zij haar veeren gelaten? Om Uw zoontjes gelegenheid te geven, waarde me vrouw, te gaan tennissen, en dansen, zich bezig te houden met radio en muziek, naar bioscopen te loopen, en de hemel weet waar zich mee te bemoeien niet tot ontspanning van hun ingespannen krach ten, maar tot verderf van hun lichaam en geest in menig geval. Laten wij toch in naam van allen die nog eenige energie in zich voelen, niet verder gaan op den in geslagen wegj Beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald. Wie aanleg vermogens en werkkracht mist, verdwij- ne van onze middelbare school. Niemand is ermede gebaat, dat bij. blijft. Hoog de eischen zij de leuze van iedereen, die bet met de H.B.S. weimeent. Wij zijn met met Dr. Schellings eens, de H.B.S. mag niet gemakkelijker worden. De vereenvoudigers hebben de H.B.S. gestuurd in de richting dat ook de zwakke broeders er slagen, d.w.z. 't eindexamen kunnen afleggen. Dit schijnt kinder- en menschlie- vend, maar het is fout, Nu de democratie heeft bereikt, dat elke jongen en elk meisje van goeden aanleg in staat is de H.B. S. te bezoeken, nu het aantal leerlingen van de H.B.S. ook daardoor toeneemt, nu was er reden en gelegenheid tot opvoering tenminste tot handhaving van het peil waarop de oude H.B.S. heeft gestaan. De democratie verlangt, dat dp besten uit alle la gen der bevolking naar boven komen; dat kan het best, door van allen veel inspanning te vragen. Wij hebben niet meer, althans niet veel meer jongelui met einddiploma H.B.S. noodig, wij hebben jongelui noodig met een H.B.S.-diploma dat beteekenis beeft. De vereenvoudigers hebben het voor de zwakkeren onmogelijk1 gemaakt toch een einddiploma te halen. Vooral voor die zwakkeren, wier ouders een extra- les willen en kunnen betalen! Voor hen, wie er zon der vereenvoudiging niet waren gekomen! Dit is in schijn in het belang van die zwakkeren. Het is in werkelijkheid niet in het belang van de gemeenschap. Wie uitsluitend het belang van heel het volk wil, behoort voorstander te zijn van de H.B.S. en een gymnasium, die den leerlingen een stevig, niet licht verteerbaar geestelijk maal voor zetten. Daarom moet de democraat ten aanzien van de z.g. vereenvoudiging reactionair zijn. Zijn minste eisch zij: Terug naar de oude moeilijke H.B.S.!!!! 2-pers., 3-deelig, schuin peluw en 2 kussens, met prima Java-kapok gevuld, Damast overtrek, f55.00. 2-pers., met onderlagen, mooi schilderwerk, f 8.75. Heeft U al een Tijgerdivan met stalen es onderwerk §5 Grootste sorteering Vloerkleed en. ni Spoorstr. 32-34, Helder. Tel. 206. DRUKKERSSTAKING TE ANTWERPEN. In het Antwerpsche boekdrukkersbedrijf, zoo seint de Brusselsche corr. der N.R.Crt.. is sedert eenige dagen een stakingsbeweging losgekomen. Donderdag heeft deze actie zich tot drie andere drukkersateliers van lithographie uitgebreid. De drie vak vereenigin gen der arbeiders hebben besloten, elkander te steunen, maar ook de patroons blijken, vooral waar er' geen overvloed van werk is, vast besloten, niet toe te geven. DE POKKEN IN FRANKRIJK. In de Fransche Akademie van Geneeskunde heeft dr. Louis Camus de aandacht gevestigd op de onrust barende toeneming van het aantal gevallen van pokken, nadat de ziekte eerst bijna verdwenen was. Het lijkt een hevig offensief. Sedert September zijn 15 departementen direct of indirect besmet geworden door kiemen die uit Noord-Afrika afkomstig waren. In het district Parijs zijn verscheidene honderden menschen aangetast. In het Claude Bernard-zie- kenhuis werden 214 poklijders opgenomen, 72 van hen zijn overleden en 21 ar eneinde Mei nog in behandeling. Vrouwen werden tweem'aal vaker aangetast dan mannen. Meer dan 50 pet. van de aangetaste kinderen zijn bezweken. Het algemeen© gemiddelde van de sterfte bedraagt ongeveer een derde van het aantal patiënten. De Akademie be sloot dat baar vaccine-commissie een nieuw en dringend beroep op de openbare macht zou doen teneinde de plaag te bestrijden. 900.000 DOLLAR VOOR EEN WONING. Als een bijzonderheid, zelfs voor New York, meldt de Herald, dat dr. Preston P. Satterwhite tusschen de 450.000 en 500.000 dollar betaald heeft voor een reeks van 20 vertrekken in het nieuwe torenhuis, dat verrijst op den hoek van de 5e Avenue en de 77e straat. Daarbij komt dan nog een hypotheek, zoodat va.n het totaal bedrag, dat de heer Satterwhite voor zijn nieuwe woning betaalt op 900.000 dollar meent te moeten stellen. Daarvoor krijgt hij de beschikking over een tiende deel van de elfde verdieping. Van de twintig vertrekken zullen er drie slaapkamers zijn. de overige vertrekken krijgen ongewoon groote afmetingen en worden ten deele tot de volgende ver dieping doorgetrokken. Een vart de kamers wordt ongeveer 7 M. hoog om dr. Satterswhite gelegenheid te geven zijn kostbare wandtapijten op te hangen. Het heele gebouw zal 6X millioen dollar kosten en er komen nog twaalf woningen in, die tusschen de 130.000 en 330.000 dollar kosten. DE ONTEMBARE ZUCHT NAAR DE VRIJHEID. Er is reeds gewag gemaakt van de muiterij in de gevangenis te 'Kansas waar nog 328 gevangenen belegerd worden in de schachten van de staatsmij nen. waarin zij werkzaam, waren. Zooals wij. aldus de N.R.Crt.. reeds meldden is hun nederlaag on vermijdelijk. Of zij het langer of korter uit zullen houden, hangt voor een goed deel af van de muil ezels, die zich in de belegerde schachten bevinden. In Juli heeft zich n.1. in deze gevangenismijn ook oen geval van muiterij voorgedaan. Een mijnploeg heeft zich toen 36 uur lang tegen de wakers en politie verdedigd, doch moest het ten slotte wegens voed- 'gebrek opgeven. Zij hadden, om aan nieuw voed sel te komen, muildieren moeten sJachten. doch de genen onder hen. .die al lang in de mijn werkten, dat zij liever» hun makker» zouden uitleveren dan toe te staan, dat deze de hand sloegen aan de die ren, waaraan, de ouderen gehecht waren geraakt. Ook thans zal de belegerden spoedig voedselgebrek be dreigen en dan zal er voor hen niets anders opzitten dan de muilezels te «lachten of zich over te geven, Niet veel beter is' een troep van 35 gevangenen er aan toe. die ontsnapt zijn van de gevangenisboerde rij bij Madisonville in Texas. Do mannen, die alle tot langdurige gevangenisstraffen veroordeeld' zijn, waren er in geslaagd een nauw gat te zagen in den wand van de slaapkeet waardoor zij: te middernacht stuk voor stuk ontsnapt zijn. Hun ontsnapping w erd tijdig genoeg ontdekt om hen te beletten de rivier Trinity over te komen. Honden sneden hun den weg af en dwóngen hen de wijk te nemen in een zwaar bosch. waar zij thans door bewakers en vrijwilligers uit den omtrek omsingeld zijn. Men zal trachten deze omsingeling steeds nauwer te maken om hen ten slotte tot overgave te dwingen. In de slaapkeet waren 158 man'ondergebracht, doch de spoedige ont dekking van het gat maakte een algemeene ontsnap ping onmogelijk. Nog minder geluk ten slotte is aan de beruchte bende der roodhemden ten deel gevallen, die opge sloten zit in e gevangenis van Columbus in Ohio en die ten tweede male getracht heeft de zoozeer be geerde vrijheid te herwinnen. De mannen hadden al een reeks van tunnels gegraven onder de gevan genismuren. toen deze door de bewakers ontdekt wer den. waarmee hun plan ook voor ditmaal was ver ijdeld. OPLICHTING. Uit Brussel, 23 Juni De R., handelaar aan de Hallepoortlaan aldaar, kreeg eergisteren het bezoek van den Nederlander K, die het adres opgaf Dom- selaerstr. 33, Amsterdam. Hij bestelde 80 dozijn das sen, waarvan hij 30 dozijn meenam. De broeder van den handelaar vergezelde hem naar zijn hotel aan het Noordstation om een bedrag van 3000 frs. te ont vangen. K wist evenwel onopgemerkt met de koop waar te verdwijnen, zonder een cent te betalen. De politie zoekt thans den oplichter. De geheimzinnige vnnreeinen geven al tijd nog hoop, dat de beide Franscha vlie gers in leven zijn. Hét raadsel van de vuuweinen. die men in een afgelegen gedeelte van de provincie Quebec voort durend waargenomen en met Nungesser en Coli in verband gebracht heeft, is nog steeds niet opgelost. Maandagavond waren zij slechts van één toren op oen afstand van ongeveer 50 K.M. te zien. Het station te Shipsaw River meldde dat dien avond omstreeks 10 uur roode lichten gezien en eenigen tijd zichtbaar gebleven waren. Het vliegtuig dat nasporingen doet. heeft Dinsdag vruchteloos over de streek gevlogen. Maar het zal zijn onderzoek nog voortzetten. De correspondent der N.R.Crt. te Parija meldt: Gisteren zouden vliegers de streek overvliegen. waaJr de geheimzinnige 'lichtseinen waargenomen zijn. die aan Nungesser en Coli worden toegeschre ven. De vliegers zullen biljetten van den volgendor inhoud uitwerpen: Nungesser en Coli! Men zoekt u nacht en dag. U bent benoorden de rivier Sagueany, in de provincie Quebec. In den omtrek van vee mij- ,len is de streek onbewoond. Probeert uw aanwezig heid te signaleeren aan den oever der groote meren en rivieren, waarvan u den loop moet volgen. Laat zoo mogelijk twee uur na zonsondergang,, gedurende een kwartier, zuidwaarts pijlen op. Er zijn 10.000 dier biljetten verspreid. Nu de luchtbanden, bij de kust van Brazilië ge vonden. herkend zijn als van den vlieger Saint Ro man. is de hoop verlevendigd, dat hij en de zijnen nog in leven zijn omdat, de overblijfselen in den vorm van een vlot aren gegroepeerd. Daaruit leidt men de mogelijkheid af. dat ze door een zeilschip zonder draadlooze inrichting opgenomen of op een onbewoond eiland geland zijn. bij Wielrijden en een door de Zon verbrande Huid. Schrijnen en Smet ten. verzacht en geneest men met Doos 30, 60, Tube 80 ct. TIEN ROOVERS IN RUSLAND TERECHTGESTELD. De arrondissementsrechtbank van Korosten (Oe- krajine) heeft tien leden eener bende, die zich in het aan Polen grenzende gebied aan plundering en moor den schuldig maakten en na elke daad uit de U.S.S.R. naar Polen vluchtten, tot den dood door de kogel veroordeeld, en 19 andere leden tot gevangenisstraf fen van verschillende duur. De doodvonnissen zijn reeds voltrokken. EEN TREINBOTSING IN ZUID-AMERIKA. Ten gevolge van een botsing tusschen een passo- gierstrein en een goederentrein bii Oraya (ten N.Ü. van Lima. in Poru) werden zes personen gedood en dertion gewond. EEN BOERENBEWEGING IN CHINA. De boerenbewoging, waarvan reeds in het kort mel ding werd gemaakt, is de z.g. „Roode Speer"-bowe- ging. die in Honan en het Zuiden van Sjihi ageert. Oorspronkelijk vormden zich boerenbonden om weer stand te bieden aan de plunderingen van het tweede Koeomintsjoonleger. Deze bendon breidden zich snel uit en zijn thans blijkens persberichten in handel van communistische agitators, die de organisatie de zer bonden volmaken, het bolsjewisme prediken en over de heele linie wat oorspronkelijk een bona fide organisatie wasi voor zelfbescherming veranderen in een communistische beweging, die uit is op vernie tiging van eigendom en het gezag fnet voeten treedt. De Roode Speer, die burgerkdeeren dragen, bedreigen thans volgens bericht aan de „Times" met moderne wapens en machinegeweren en ook wat artillerie de zegt: „Nu eerst begint men zich sterk bewust ie worden, dat Nederland staat of valt met Indië, dat Indië In den loop der jaren is samen gegroeid met het moederland. Daarom moeten onze Holland- sche jongens voor wie het moe derland' te klein is, In de eerste plaats.naar ons Insulinde gaan" >\W\ werd ook reeds gedronken in 1832. Vier geslachten hebben bijna honderd jaar hare samen stelling zoo gecultiveerd, dat KEG's THEE een gouden Thee geeft. KEG's THEE verkrijgbaar a 48-42-39-37-32 en 30 ct per ons. Het KEG's THEE-AXBUM „Een Reis naar Indië" kost 75 ets. In elk ons KEG's THEE een bon, goed voor een plaatje. militaire verbindingen van Tsjang Tso Lin strijd krachten tusschen Sjoentehfoe (in het Zuiden van Sjihli, aan den spoorweg ten Z. van Paetingfoe) en de Gele Rivier en beschadigen des nachts de spoorwe gen van Peking naar Hankau en Taotsjing en snij den de telegraafdraden door. Men schrijft het gedeel telijk aan hun operaties toe, dat de troepen van Tsjang Tso Lin zich uit Honan moesten terugtrekken. De Roode Speerbeweging is thans uitgesproken vijandig aan de vreemdelingen en wordt verantwoor delijk gesteld voor de verspreiding van denzelfden geest als de Boxers in 1900. De leden der benden slik ken gele stukjes papier in, die bedekt zijn met onbe grijpelijke roode teekens. waarna zij meeneni dat ko gels hen niet kunnen kwetsen. DE MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN IN ENGELAND OVER DE UITZETTING DER RUS SEN. De minister van Binnenlandsche Zaben heeft gis teren in het Lagerhuis gezegd, dat van de 31 lodon van de sowjet-'niissie allen op één na Enge land hebben verlaten en &it deafla een© gewaar schuwd is, dat hij1 moet weggaan. 41 van de 53 pussen van het personeel van de handelsdelegatie zijn vertrokken, 6 hebben aanzegging am te ver trekken gekregen, en omtrent de o anderen is nog niet definitief beschikt. Afgescheiden van' deZe twee soorten zijd er sowjietrfcxnldiordanen ten getale van 350 werkzaam bjj de Aroos andere handelsorganisaties, m«t wier wettige activiteit op handelsgebied de negeer ring van plan is.jaioh zoo min mogelijk te bemoeien. 48 daarvan zijn vertrokken, sommigen vrijwillig en' anderen tengevolge van speciale inafmotLes. Van de rest zijn er velen, die hier woonden vóór do handelsovereenkomst, thans onder controle en zij worden individueel onderzocht. Dit onderzoek moet tijd vorderen), aangezien de kans om. wettige han- cfelsl>elangen te benadeelen door haastig optreden moet worden vermeden, maar het zal zoo spoedig mogelijk geschieden. Oreen enkele poging van sowjet-onderdanen om

Schager Courant | 1927 | | pagina 1