Negen Ancona's losse Arbeiders, Het Grasgewas eee best Werkpaard Nette Dienstbode 25000 gele Koolplanten PROVINCIALE STATEN. beste Dekbeer, Prima Kanaries, Ongeschikt bevonden voor het officiersberoep. Advertentiën. G. KROUWEL, Maaimachine, als VENTER net« Balgzanddiik; de achutcluto ÜtJ de Koot: KooiSTtiTs; ^ont de uitwateringssluis aan het noordelijke einde van N 1 IpAVtnnl' Anflt AOTf B ïl«« UtJ Ull/n»VOUUHO»l«W O®" genoemd kanaal: Oostoeveraluis. HET PASPOORTENWETJE TREEDT VERMOE* ;ersl DE LIJK 1 JULI AJü. IN WERKING. Thans is in hot Staatsblad verschenen een K.B. van den 23stcn Juni J1 houdende wijziging der Koninklijke besluiten van den 26 ©ten Mei 1022 (Staatsblad no. 303) en den 24st«n December 1923 (Staatsblad no. 556). nopona de afgifte en de ver lenging van paspoorten. Naar het Corr. Bur. nog verneemt, zal de nieuwe regeling, voor do paspoorten vermoedelijk 1 Juli a.s. in werking treden. Ter gemeentesecretarie in Den Haag heeft men reeds voorbereidingen getrof- ieri. ten einde aan den grooten toeloop het hoofd te kunnen bieden. Er is gelegenheid reeds thans een aanvrage om een pas in behandeling te geven, waardoor bereikt wordt dat men niet lang be hoeft te wachten. NIEUWE NIEDORP. Van de Rijkskweekschoolte Maastricht, slaagde op 21 Juni j.1. voor onderwijzer onze vroegere plaats genoot de heer N. G. Teér. Als bijzonderheid mag hierbij vermeld worden, dat denzelfden dag de benoeming volgde als tijd. onder wijzer aan de Protestantsche Suringerschool te Maastricht. BROEK OP LANGENDIJK. Donderdagavond 23 Juni 1927 hield de vereen. ,.'t Belang der Jeugd" ten lokale van den heer Vij zelaar haar 17e jaarvergadering, welke door 5 Be- stuurs- en 24 gewone leden bezocht was. De voorzitter, de heer H, Kamp, opende met een woord van welkom. De secretaris, de heer Zaal, deed voorlezing van de notulen der vorige vergade ring, welke werden goedgekeurd, waarna hij als zijnde ook penningmeester, het finantieele verslag uitgebracht waarbij bleek, dat er een nadeelig saldo was van f 12. Vervolgens werd een schrijven van den heer T. Kliffen Jzn. voorgelezen, waarin hij meedeelde, door vertrek naar elders als bestuurslid en als lid te moeten bedanken. De voorzitter bracht den heer Kliffen dank-voor wat hij zoovele jaren voor de ver- eeniging gedaan heeft en geweest is, waarmede de vergadering door applaus instemde. De bestuursverkiezing had tot uitslag dat de heer Rens Slot werd herkozen en da/t de heer Kliffen ver vangen werd door den heer P. Schagen. Daarna was aan de orde: Het schoolfeest. Daar omtrent waren twee voorstellen; het bestuursvoor stel was voor alle kinderen een autotocht „het rond je om" en een voorstel uit de vergadering: ,.en mo tortocht". Daar tegen dit laatste voorstel van ver schillende kanten, maar vooral door het Hoofd der school nogal bezwaren geopperd werden met het oog op den langen duur en de wisselvalligheid van het weer, werd met 21 tegen 8 stemmen tot het bestuurs voorstel besloten, natuurlijk onder voorwaarde dat de gelden daarvoor/ bijeen zullen komen. Als col lectanten, tevens geleiders van het feest, gaven zich op de heeren M. de Waard, A. Kaas, C. Witsen en J. Boekestein, terwijl als geleidsters nog werden aan gewezen de dames Annie Koning en Nelly de Wit Pd. De collecte, zal gehouden worden in het begin der a.s. week en gaarne werd die in de belangstelling van alle voorstanders van het openbaar onderijs warm aanbevolen. Omstreeks 10 uur sluit de voor zitter de goedbezochte vergadering, met de beste wenschen yoor het slagen van de collecte en van het feest BROEK OP LANGENDIJK. De in deze gemeente gehouden buseollecte voor de blinden-stichting „Wolfheze" heeft opgebracht vier en twintig gulden veertig cent ZUIDSCHARWOUDE. Onder voorzitterschap van den heer X dii Öurck had gisteravond ten lokale van den heer Kramer de jaarlijkscho algemeene vergadering plaats vanouders van schoolgaande kinderen en andere belangstellende burgers in het schoolfeest. Uit de vrij groote opkomst maakte de voorzitter op, dat de belangstelling in het schoolfeest, gedurende de meer dan 20 jaren, dat het gehouden wordt, nog steeds levendig is. Werd er toen nog maar op enkele plaatsen een schoolfeest gehou den en moest in deze gemeente een „staking" van enkele schooljongens den stoot geven tot het houden van een schoolfeest, nu is het een uitzondering als er geen schoolfeest in een gemeente wordt gehouden. Een ander probleem houdt nu weer de geesten in de schoolwereld bezig, n.1. de vraag naar de beste wijze, waarop dc kinderen hun vacantie zullen doorbren gen. De vacantle-school begint nu meer en meer in het teeken der belangstelling te staan. Voorzitter zou bijna durven voorspellen, dat, als we 20 jaar verder zijn, het vraagstuk van de vacantieschool even groote vorderingen zal hebben gemaakt als in de laatste 20 jaar het schoolfeestwezen. Na lezing en goedkeuring der notulen, werd het punt Reglementsherziening aan de orde gesteld, dat zonder eenige wijziging werd gehaandhaafd in den bestaanden vorm: Aan de beurt van aftreden waren de commissiele den Jb. van Twuijver, J. Schoorl, P. de Geus Dz., P. Wonder-en Jb. Korver, waarvan alleen de laatste als bestuurslid herkiesbaar was. Bovendien was er een vacature, ontstaan wegens het bedanken van'den secretaris, den heer A. Kist, tengevolge van drukke werkzaamheden. Gekozen werden de heeren: J. Kui per, Jb. Korver, D. de Geus Jbz., J. Glas Pz., J. Grei- danus en- J. de Ruiter. Allen namen hun benoeming aan. Uit de rekening van den Penningmeester, den heer Renaud, bleek, dat de ontvangsten f 406.16 en de uit gaven f 404.90 hadden bedragen, zoodat er een over schot was van fl.26. Besloten werd, dat de commissieleden met lijsten zullen rondgaan bij de ingezetenen en in verband met de ingekomen gelden de aard van het schoolfeest zal te°houdenPaa °P vergaderin& biQnen 14 dagen In zijn sluitingswoord bracht de voorzitter den af tredenden secretaris, den heer A. Kist, namens school feestcommissie en burgerij, hartelijk dank voor de vele bemoeiingen, die hij zich steeds voor het school feest getroostte, terwijl hij zijn werkzaamheden, die hem nimmer te veel waren, verrichtte, op een wijze, die niet te verbeteren is. Voorts dankte hij hem voor de prettige samenwerking. De vergadering gaf door applaus haar instemming met dit dankwoord te ken nen. WIERINGEN. Vanwege onze afdeeling van „Het Witte Kruis" is alhier opgericht een vereeniging genaamd „Huisver zorging J.1 Woensdagnamiddag 3 uur hield deze vereeniging in de benedenzaal der Ned. Herv. Kerk te Hippolytushoef een algemeene vergadering met 5KyeSg leden: De heer Kaan, voorzitter van de witte Kruis-afdeeling, opende met een hartelijk wel kom, waarna met overging tot 't verkiezen van een bestuur. Gekozen werden de dames Gr. Bakkei^- Kuut, Kolff—«Hageman, N. Blaauboeiv-Hermans, M. Zomerdyk—-Meklcen en A. Buma—Lente. Vanwege net Witte Kruis, werd hieraan toegevoegd mevr. van Beek—'Baajt de la Faille. Reglement enz., zullen worden opgemaakt en in de eerstvolgende vergade ring vastgesteld. In een bestuursvergadering zullen ae dames hun respectievelijke functie als presidente enz. bepalen of onderling verdeelen. Tot de vereeni ging zijn reeds toegetreden 139 leden, 1 donateur en 1 begunstiger. Na nog enkele huishoudelijke aange legenheden besproken te hebben, sluit de heer Kaan, na dankzegging voor de medewerking der verschil lende dames tot verkrijging van leden en met den wensch nog velen tot deze zoo nuttige instelling mogen toetreden, de vergadering. WIERINGEN. Onze plaatsgenoot, de heer K. Maaskant, le ambt. ter secretarie alhier, slaagde te Rotterdam voor het diploma boekhouden van de Vereen, van Leeraren in het Boekhouden. WIERINGEN. Naar wij vernemen zijn te Stroe bij den landman Jb. K, zeven bunsings gevangen. Voorwaar een goede vangst. WIERINGEN. Onze plaatsgenoot, de heer Jb. de Beurs, thans ambtenaar bij den Keuringsdienst voor Waren le Alk maar, is bevorderd tot analist le klasse. BARSINGERHORN. Onze vroegere plaatsgenoote, inej. G. A. Keesman Wd., is geslaagd voor het examen van krankzinnigen verpleegster. NOORDSCHARWOUDE. De weleerwaarde heer L. van der Zanden, beroe pen biji de ere f. kerk alhier, heeft nog baroenen ont vangen bij1 gelijke gemeenten te Zuilen. Schoonho ven en Vrouwepolder. We meenen. dat hij in 't ge heel op een achttal plaatsen is beroepen. OUDKARSPEL. Voor de betrekkin» van gemeenteveldwachter al hier hebben zich 82 sollicitanten aangemeld. OUDKARSPEL. In alle Langeendijker ffemeenten heeft zich een comité gevormd, om deel te nemen aan den „Zonne- straaldaff" ten bate van de vereeniging .Zonnestraal" voor naverpleging van t.b.c.-patiënten. De algemeene collecte heeft heden Zaterdag plaats. HEERHU GO WAARD. Donderdag: werd door de leerlingen der openbare scholen in onze gemeente het jaarlijksche school feest gevierd. aangeboden door de vereeniging ter be vordering van getrouw schoolbezoek. De tocht werd voor den eersten keer gemaakt met auto's; voor de jeugd al een bijzondere attractie en voor de ouders een geruststelling te weten, dat alle kinderen tijdens de rit gevrijwaard waren tegen regen en koude, wat bij de tegenwoordige weersgesteldheid wel een voor name factor geacht mag worden. De tocht ging: met eenige bussen en particuliere auto's .naar 't Schoorl- sche duin en naar zee bij Camperduin. Wat werd daar genoten, bij die ditmaal woelige zee. als die ta melijk hooge golven kwamen aanrollen, de een na den ander. Bij de bui in den namiddag had men juist het volkje weer in de auto's verzameld, zoodai ieder geborgen was. Welgemoed en voldaan ved bet genotene. keerde men tegen den avond huiswaarts. Met voldoening mag ..Getrouw Schoolbezoek" weer op haar arbeid terug zien en getoond de belangstel ling van ouders en kindervrienden waardig te zijn. ANNA PAULOWNA. Woensdag en Donderdag, vierden de leerlingen van de drie Openbare Scholen en de R.K. School hun jaarlijksch gezamenlijk schoolfeest. De oudste leer lingen deden een tweedaagsch reisje naar Amster dam. Mérken, enz., evenals het vorige jaar. terwijl de ruim 400 overige kinderen per boot en verder per tram naar Bergen gingen. Van het uitstapje naar Bergen aan Zee. dat ook op het programma stond, werd onderweg reeds afgezien, met het oog op het ongunstige weer. Op de heenreis toch regende het weldra dat het goot. maar hij aankomst te Bergen was het gelukkig droog, zoodat van de attracties in den bekenden speeltuin volop gebruik kon gemaakt wordeni. Later moest uit het Zandgat de vlucht worden genomen voor een stortbui, maar spoedig brak zoowaar het zonnetje door en toen kon weer naar hartelust in het Zandgat worden genoten, tot het tiid werd om1 te vertrekken. Onderweg, tijdens den terugtocht op de boot. nog eens een flinke stort bui. bij aankomst echter weer droog. Al met al dus nog zoo slecht niet getroffen. UIT EEN TREIN GEVALLEN. Mei. C„, wonende fce Rotterdam, dia Maandag avond even buiten Delft uit dem trein is gevallen en 'a ^nachts awaar gewond door een nachtwaker werd gevonden, heeft bii het verhoor, dat de politie haar eerst gisteren heeft kunnen afnemen, meege deeld, dat zij uit het portierraampje leunde, om te izlien, waar zij1 zich bevond. De deur was toen waarschijnlijk niet gesloten, waardoor Zij uit den trein is gevallen. Geruimen tijd heeft zij, tussohen de spoorlijnen liggend, omi hulp geroepen; naderr hamd heeft zij het bewustzijn] verloren. ZWARTBONT VEE IN FRANKRIJK. Volgens een mededeeling van onzen njksland- bouwoonsulent te Parijs heeft het Framsohe Stam boek voor het Zwartbonte Kederlandsche veeslag dit jaar voor het eerst een jaarboekje uitgegeven, met het doel de verbreiding van dit ras te be vorderen Het goed verzorgde werkje bevat o.a. de namen en adressen van de stamboekleden en de hun toe- behoorende ingeschreven dieren (welke reeds een lange lijst vormen). GEMEENNTE ZIJPE. Ingeschreven van 22 tot en met 24 Juni 1927. Geboren: Cornelia Hendrika, <L v. Johannes Gerar- dus Wijma en Guurtje Grin. Overleden: Pieter Breeker, oud 54 jaar, echtge noot van Maart je Blom. SoewftTtH vwi school te zendén. Doch de landvoogd gaf persoonlijk last dit niet te doen; tegen alle ver wachting van de betrokken militaire autoriteiten in, mocht hij deel nemen aan het examen, dat zal be slissen of hij al dan niet naar de -militaire academie in Holland zal gaan". Natuurlijk heeft de beslissing van den Landvoogd tot uiteenloopcndon commentaar aanleiding gegeven. Wordt eenerzijds geoordeeld dat de landvoogd terecht jeugdige onbezonnenheid niet al te zwaar heeft aan gerekend, anderzijds wordt betoogd, dat 'sLands be lang hier het stellen van een voorbeeld noodig had gemaakt en goedertierenheid hier zwakheid was. Het Bredasche geval vertoont naast punten van overeenkomst met het Meestersche. ook punten van verschil. De Meestersche leerling, een knaap van 16 d 17, was nog niet tot de jaren des onderscheids geko men. Dat hij de bedenkelijkheid van zijn communis tische relaties niet heeft beseft, blijkt uit het weer leggen van zijn denkbeelden in een opstel, bestemd om aan den leeraar te worden ingeleverd. Het moge raadzaam blijven, zulk een Teerling goed onder con trole te houden, het is zeer wel denkbaar dat hij te rugkeert van de dwalingen zijns weegs en, in een ge heel andere omgeving geplaatst, van zijn jeugdbe- vlieging volkomen geneest. Bezwaarlijk kan men dit verwachten van een Ja- vaanschen jongenman, in Nederland voor officier op-, geleid, reeds zoover gevorderd dat hij op 't punt staat, van cadet tot officier te worden bevorderd, die in het geheim communistische relaties onderhoudt. Men -moet natuurlijk aannemen, dat het onderzoek zijn actief aandeel aan het onderhouden van betrek kingen met communisten heeft bewezen, en de mo gelijkheid dat hij het geheel passief gebleven slacht offer zou zijn van pogingen, door communisten on dernomen om onder cadetten propaganda te maken, is uitgesloten. Dit vaststaande, valt niet anders te zeggen dan dat iemand van die mentaliteit in het In disch officierskorps in geen geval thuis behoort. Een tiental jaren geleden hebben Sneevliet, Brand- sted-er c.s. in Indië een geregelde campagne gevoerd om onder leger en vloot propaganda voor de com munistische beginselen te maken. Energiek is daar tegen opgetreden. Die propaganda bepaalde zich toen in hoofdzaak tot Europeosche minderen. Sneevliet en Brandsteder zijn uit het land gezet, de Europeesche minderen zijn uit de voor hen minder goede sfeer der garnizoenen op Java naar de buitengewesten ver plaatst, waar zij door het actieve leven op patrouille in het terrein spoedig de Sowjetsche idealen vergaten en weder betrouwbare -militairen werden. Ook op de vloot kon de communistische, propaganda worden ge bruikt. De communistische propaganda in legerkrin- gen heeft zich de paar laatste jaren in hoofdzaak tot de militairen van inheemsch ras bepaald. O.a. juist te Moester Cornelis is propaganda in de kazerne gevoerd. Krachtdadig is door de leger-autoriteiten te gen deze actie opgetreden en onverbiddelijk zijn alle elementen, aan wier loyauteit gerechte twijfel be stond, uit het leger verwijderd. Het ligt geheel in de lijn der communisten, de pro paganda voort te zetten tot in de kringen der opge leiden voor het officiersambt. Hiertegenover past uiterste gestrengheid in elk geval waarin valt vast te stellen dat de „bewerkte" voor het officiersberoep on geschikt is geworden. iHet leger behoort een volstrekt betrouwbaar gezagsinstrument te zijn en op zijn of ficieren mag zelfs geen verdenking van gezags-vijan- dige gezindheid kunnen rusten. Het in ons blad van Donderdag, aan het Vaderland ontleende bericht, dat een Javaansch cadet, regents- zoon, die op 't punt stond tot officier te worden bevor derd, is verwijderd van de inrichting op grond van gebleken betrekkingen met communisten, terwijl het maken van schulen mede tot het besluit schijnt te hebben bijgedragen, herinnert aan een tot zekere hoogte analoog geval, dat zich volgens Indische bla den onlangs aan de Militaire School te Meester Cor nelis heeft voorgedaan. Het betrof, aldus de N. R. Crt., het volgende: „In da tweede klasse moest een opstel gemaakt worden. Enkele titels werden opgegeven. Een ervan luidde: „Vaarwel". Dit onderwerp had Soewardi uit gekozen. En hij beschreef in het opstel het afscheid van een aantal communisten, die naar Boven Digoel •werden gezonden. Hij noemde deze communisten menschen, die voor de vrijheid van hun volk hadden gestreden, maar die doof de eeuwenlange onderdruk king het hanteeren der wapenen hadden verleerd en daardoor den kamp hadden verloren. En hij betoogde verder dat de Inlandsche bevolking door de Euro peanen werd uitgebuit. Hoewel deze Inlandsche be volking in het zwaet haars aanschijns werkte, zag zij de vruchten van haar arbeid toch geheel ten goede komen aan de Europeanen. „Soewardi stond bekend als een der beste leerlingen van de Militaire school. En ongetwijfeld zou hij sla gen voor het examen en dus wat zijn verstandelijke capaciteiten betreft, in aanmerking komen voor een opleiding tot officier aan de Militaire Academie te Breda Natuurlijk een gratis-opleiding. „De directeur van de Militaire School echter, na kennis gekregen te hebben van den inhoud van het opstel, meende te moeten betwijfelen, of de mentali teit van den jongen wel de opleiding tot officier rechtvaardigde. Een onderzoek achtte hij in elk geval niet overbodig. En toen kwam uit, na speuren van den militairen inlichtingsdienst, dat Soewardi reeds twee jaren lang in nauw en voortdurend con tact had gestaan met de leiders der communisti sche actie, van wie enkelen tot zijn familie behoorden. „De directeur stelde den legercommandant voor NOORD-HOLLAND. Geldleenlng. Ged. Staten bieden tpr vaststelling aan een le suppl. begrooting voor 1927, sluitende in totetfil met een bedrag van f6.177.500. Ged. Staten stellen voor hen te machtigen ten bate van de Provincie aan te gaan geldleeningen van zoo danige nominale bedragen als noodig zullen blijken om eene som te verkrijgen ter voldoening van: f979.94 wegens het aandeel der Provincie in de kosten van aanleg van een rijwielpad langs den Schulp- of Zeeweg in de gemeente Castricum: f 430.000 wegens uitkeering aan het Provinciaal Elec- triciteitsbedrijf ten behoeve van de uitbreidingswer ken; f312.000 wegens uitkeering aan het Provinciaal Waterleidingbedrijf ten behoeve van de uitbreidings werken; f2.500 wegens kosten van buitengewone werken in het Provinciaal ziekenhuis nabij SantJ poort; f35.000 wegens kosten van buitengewone werken in het Provinciaal Ziekenhuis nabij Sant poort; en te bepalen, dat deze leeningen zullen wor den aangegaan tegen eene rente van tenhoogste 5 'sjaars, dat de aflossingen zullen geschieden onderscheidenlijk in 10, 40. 40, 50 en 20 jaar, te be ginnen in het jaar volgende op dat, waarin de lee ningen werden gesloten. Onvoorziene uitgaven. Fed. Staten stellen voor hen te machtigen de na volgende bedragen te brengen ten laste van den post voor onvoorziene uitgaven der provinciale be grooting van inkomsten en uitgaven voor 1927: f 17.250 wegens bijdrage aan de Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" ten behoeve van de wijkverpleging; f6.000 wegens bijdrage aan de Noord hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" ten be hoeve van de zuigelingenbescherming; f 1000 wegens bijdrage aan de Centrale Vereeniging ter behartiging van de Maatschappelijke Belangen van Zenuw- en Zielszieken; f90 wegens bijdrage aan de afdeeling Alkmaar van den „Bond van Smedenpatroons in Nederland" ten behoeve van een tweejarigen cur sus in hoefbeslag; f2000 wegens bijdrage aan den Algemeenen Nederlandschen Wielrijders Bond en e Koninklijke Nederlandsche Automobielclub voor het plaatsen van borden tot aanduiding van de na men der gemeenten; f500 wegens bijdrage aan bet Nederlandsch Schoolmuseum te Amsterdam ten be- hcreve van de In de maanden Augustus en September 1927 te houden tentoonstelling. Subsidies? Ged. Staten stellen voor aan de Noordhollandsche Vereoniging „Het Witte Kruis" over het jaar 1927 een subsidie te verleenen uit de provinciale kas van ten hoogste f6000, te besteden-uitsluitend ten bate van de zuigelingenbescherming en kraamverzorging in Noordholland, onder voorwaarde: lo. dat dit be drag ter beschikking zal worden gesteld van de door „Het Witte Krui-s" bepaaldelijk ter behartiging van dit doel gevormde commissie, welke zal zijn samen gesteld en hare werkzaamheden zal verrichten, over eenkomstig het door haar vastgestelde en door het hoofdbestuur goedgekeurde reglement; 2o. dat in de kosten, door de commissie voor dit doel in 1927 to maken, door „Het Witte Kruis" eene bijdragè zal worden geschonken uit de algemeene kaa der ver eeniging van ten minste f 1200. Ged. Staten stellen voor jaarlijks, te beginnen met 1926, tot wederopzeggens een subsidie uit de provin ciale kas te verleenen, berekend naar f 0.25 per ver- pleegdag voor verpleging, verstrekt in de maanden Mei, Juni, Juli, Augustus en September en naar f 0.75 per verpleegdag voor verpleging, verstrekt in de overige maanden des jaars, aan de instellignen, wel ke vacantie- en herstellingsoorden voor zwakke kin deren exploiteeren, voor ieder kind uit de provincie Noord-Holland, in die vacantie- en herstellingsoor den verpleegd, mits de inrichtingen en de daarin ge geven verpleging voldoen aan de eischen door de Rijksinspectie voor de hygiëne van het kind, en de bestrijding van de tuberculose gesteld of te stellen. Ged. Staten «tellen voor afwijzend te beschikken cp het verzoek van het bestuur van de Congregatie van de H. Catharina van Senen, te Voorschoten, om een jaarlijksch subsidie van f 10.000 uit de provin ciale kas ten behoeve vanhet ziekenhuis, hetwelk deze Congregatie wenscht te stichten in de ge meente Helder. Ged. Staten stellen voor, over 1927 en volgende dienstjaren aan den Kring Noord-Holland der Cen trale Vereeniging voor School- en Werktuinen in Nederland, bijdragen uit de provinciale kas te ver leenen, bestaande in: a. eene bijdrage van ten hoog ste f 500 per jaar ten behoeve van de algemeene pro paganda ter bevordering van de ontwikkeling van het instituut der school- en werktuinen; b. eene bij drage in de kosten van de exploitatie der school- en werktuinen, overeenkomende met een bedrag van een derde der door gemeenten en twee derde der door particulieren verleende bijdragen voor de bij den Kring aangesloten school- en werktuinen, een en ander onder nader vermelde bepalingen. Ged. Staten stellen voor aan de Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" over 1927 een subsi die te verleenen uit de provinciale kas van ten hoogste f 17.250, te besteden uitsluitend ten bate van de wijkverpleging in Noord-Holland, onder nader genoemde vooi-waarden. Waterleiding-tarieven. De gemeenteraad van Wormerveer heeft zich tot de Prov. Staten gewend met een adres inzake de waterleiding-tarieven. Zooals bekend is, zijn tusschen de gemeente en de provincie moeilijkheden gerezen, nadat de Staten tot oprichting van een provinciaal waterleidingbe drijf besloten hadden en gebleken is, dat de voor ziening van het uitgestrekte, doch betrekkelik schaars bevolkt platteland hoogst aanzienlijke kis ten meebracht, die het P.W.N. voor een zeer belang rijk deel door het vaststellen van buitengewoon hooge tarieven voor eenige andere gemeenten, waar onder Wormervear, trachtte te dekken. Op meer dan één grond vertrouwt de Raad even wel, dat èn de billijkheid èn de goede trouw èn het rechtsgevoel de Prov. Staten zal brengen tot de er kenning, -dat Wormerveer een zoo zwaren last niet kan aanvaarden. Op grond van billijkheid, omdat nooit dezerzijds is verzocht de exploitatie van waterleidingen in Ne derland (met name door de Zaanlandsche) te ver vangen door een exploitatie van wege de provincie. De exploitatie door de „Zaanlandsche" was voor de gemeente van groote waarde. i Op grond van goede trouw, omdat de Raad als nog de hoop niet opgeeft, dat de Prov. Staten er op zullen staan, dat een eenmaal, door het toenmalig lid van Gedeputeerden mr. Slingenberg aan de in het Gouvernementshuis verzamelde Zaansche ge meentebesturen gegeven belofte, nl, dat die gemeen ten, waaronder dus Wormerveer, door een provin ciale bediening geen nadeel zouden lijden, fatsoens halve behoort te worden nagekomen. In het bijzon der is toen, in 1919 en te dier plaatse, door den af gevaardigde van Wormerveer de voorwaarde ge steld, die niet weersproken werd, dat door de pro vincie steeds voldoende water tegen een corrpspon-- deerenden prijs als van de „Zaanlandsche" ter be schikking vaa Wormerveer, resp. de Zaanstreek, zou worden gesteld. Met een beroep op het rechtsgevoel, vertrouwt 'de Raad, dat de Prov. Staten het van voldoende betee- keni's zullen schatten, om een nader onderzoek aan de Wormerveersche Waterleidingquaestie, die tóch naar haar aard nog steeds een Zaanscb Provin ciale quaestie is, te wijden. Ged. Staten stellen voor het adres en een minder heidsadres van den Raad van tegenovergestelde strekking in hun handen te stellen ter afdoening. Gevraagd: bij A. GEEL, Oudesluis. TE KOOP reen gefokt in stal Judell, bij H.v. HOORN Wieringerwaard. Mooie Zang- en Siervogels, Papagaaien, Kooien, Zaden, Goudvisschen, Vischkommen, enz. Kanaries 8 dagen op proef van zang k Contant. Zondags geopend. Aanbevelend, Rensgars Schagen. TE KOOP: voor spotprijs een nieuwe LANZ-WERY afkomstig van de Tentoonstelling Opmeer. WISSEKERKE, Schagen. TE KOOP: van 2V2 morgen Weiland te Vêenhui- zen, bij D. URSEM, Heerhugowaard, Noord. Terstond gevraagd: om den KOST Adres N. van DIEPEN, Kogge, gem. Wognum. TE KOOP: een gebruikte J. BAKKER, Smederij, Wieringerwaard. gevraagd, bij H. VERVELD, Zijdam C T, Alkmaar. volop aan den leg, broed 1926, we gens overbevolking af te geven bij Ch. H. Th. SCHMALZ te Schagen. Net persoon zoekt plaatsing bij winkelier, bakker of anderszins. Ook genegen voor 4 k 5 dagen per week. Bij voorkeur vooruitgaande plaats. Brieven no. 186, bureau van dit blad. gevraagd, bfï P. J. TIMMER, Brsezand. TE KOOP: bij P. MULDER, Lellen, Oude Niedorp

Schager Courant | 1927 | | pagina 3