Schaper Courant Uit het Hart van Holland. Derde Blad. RAAD OUDE NIEDORP. Klooster balsem en de Sport Zaterdag 25 Juni 1927. 70ste Jaargang. No. 8071. Vergadering van den Raad op Donderdag 23 Juni 1927, des namiddags 7 uur. Aanwezig de leden: G. Liefhebber, J. Iigthart, A. Molenaar, Th. Tromp en J. Wil Voorzitter de burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering en zegt tot zijn spijt te moeten mededeelen, dat de heer Van der Oord bericht zond verhinderd te zijn om deze vergadering bij te wonen. Blijkbaar is ook de heer Waiboer verhinderd, hoewel daarvan geen mede- deeling is ontvangen. De notulen der vorige vergadering worden onver anderd vastgesteld. Ingekomen stukken. a. Verslag van de Bank van Nederlandsche Ge meenten over het boekjaar 1926. b. Schrijven van Ds. N. J. C. Schermerhorn d.d. 2 April j:l., houdende dankbetuiging voor het gebruik van een schoollokaal voor een gehouden Esperanto Cursus. c. Schrijven van H. Rossen te Oude Niedorp, d.d. 4 April j.1., houdende bericht van aanneming zijner benoeming als lid der Schattingscommissie voor de Rijksinkomstenbelasting. d. Afschrift van het proces-verbaal van opname van boeken en kas van den Gemeente-Ontvanger, d^L 23 Maart j.1., waaruit blijkt dat bet kasgeld in overeenstemming met de boeken bedroeg i 15440.89^. e. Kantschrijven van Gedeputeerde Staten, d.d. 30 Maart j.1., No. 50, ten geleide van het goedgekeurd raadsbesluit van 11 Maart j.1., No. 16 en 17, tot ver huur van de woningen te Verlaat en de dubbele arbeiderswoning te Zijdewind. f. Verslag van den gehouden cursus voor school vrije jeugd te Oude Niedorp. g. Jaarverslag 1926 van de Gezondheidscommis sie, zetel Hoorn. h. Verslag van den toestand der gemeente over 1926. i. Balans-, winst- en verliesrekening met memo rie van toelichting van den Warenkeuringsdienst in het gebied Alkmaar over 1925. j. Kantschrijven van Gedeputeerde Staten, d.d. 4 Mei j.1., No. 7, ten geleide van het goedgekeurd raadsbesluit vah 11 Maart j.1., tot wijziging der be grooting, dienst 1926. k. Resolutie van Z.E. den Heer Minister van Fi nanciën, <Ld. 13 Mei j.1., ten geleide van een uit- treksel van het K.B. van 5 Mei j.1., No. 37, houden de toekenning van een voorsclfot ad f3460.voor uitgifte van een plaatsje Ingevolge de landarbei- derswet (aan J. Veldman). 1. Missive van Ged. Staten, d.d. 13 April j.1., No. 1&2, ten geleide van een afschrift van een aan B. en W. van Middelie gericht schrijven, terzake de ta rieven van hetProv. Waterleidingbedrijf voor vee houders. m. Schrijven H. Ootjers te Oude Niedorp, <L<L 19 April j.1., waarbij deze te kennen geeft, geen prijs meer te stellen op eene benoeming als hooisteker. n. Berichten van aanneming der benoeming als lid of plaatsvervangend lid van de stembureaus voor de verkiezing van leden van de Prov. Staten en leden van den Gemeenteraad van de heeren: C. Rempt, M. Kooijman en D. Kriller. 0. Bericht van aanneming der benoeming als lid van het hoofdstembureau, tevens Centraal-Stembu- reau van .den heer C. Rempt. p. Ontvangst bericht van Ged. Staten der ver ordening d.d. 11 Maart j.1., strekkende tot wijziging van art. 25a der Algemeene Politieverordening. q. Missive van Ged. Staten, d.d. 4 Mei j.1., No. 144, ten geleide van de goedgekeurde begrooting, dienst 1927. r. Kantschrijven van Ged. Staten, d.d. 30 Maart J.1., No. 51 ten geleide van het goedgekeurd raads besluit d.d. 11 Maart j.1., No. 15, tot verkoop van een strook grond aan M. Boekei. s. Afschrift van het proces-verbaal van de zit ting van bet hoofdstembureau, bedoeld in art. 93 der kieswet en van de processen-verbaal van stemming, betreffende de op 18 Mei j.1. gehouden verkiezing van leden van den Gemeenteraad. t. Verslag van het West-Friesch Museum te Hoorn, over 1920. u. Balans, winst- ten verliesrekening 1926 en be grooting 1927 van de Ver. van Nederlandsche Ge meenten. v, Jaarverslag 1920 der Ver. van Nederlandsche Gemeenten. Al deze stukken worden voor notificatie aange nomen, terwijl de hierbovengenoemde verslagen ge durende één maand ter visie zullen worden gelegd. w- Verzoek van het bestuur der Federatie van Vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging en Zie kenzorg in Nederland, d.d. April j.1., om adhaesie te betuigen aan een door dat bestuur aan Z.E. den Heer Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gericht adres, houdende verzoek de verpleeggelden in de Academische Ziekenhuizen niet te verhoogen. B. en W. adviseeren het verzoek voor notificatie aan te nemen. Eerstens omdat vanuit deze gemeente zelden ge bruik wordt gemaakt van academische ziekenhuizen en ten tweede omdat moeilijk is na te gaan, of het al of niet noodig was dat de tarieven werden ver hoogd. De heer Liefhebber vraagt zich af, waarom de fe deratie deze zaak dan naar voren brengt, daar ia toch zeker reden voor. De Voorzitter merkt op, dat de federatie hef na tuurlijk wenschelijk acht, dat de verschillende kos ten voor menschen die verpleegd moeten worden, zoo gering mogelijk zijn, maar de gemeente kan moeilijk beoordeelen of verhooging van de verpleeg- prijzen noodig was. Het tekort kan wel zoodanig geweest zijn, dat de verhooging noodzakelijk was. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig het advies van B. en W. besloten. x. Schrijven van J. Zuurbier, rentmeester van het R.K. Jongensweeshuis te Amsterdam, d.d. April j.1., houdende mededeeling, dat vergunning wordt ver leend tot het leggen van een veldspoor op den Zwarteweg voor het vervoer van grond ten behoeve van de verbreeding van den Reidersweg, onder in het schrijven genoemde voorwaarden. B. en W. ad viseeren de gestelde voorwaarden aan te nemen. Door den Voorzitter wordt toegelicht, dat de ge meente zal moeten geven 10 M3. grint en een bedrag v v?or vergoeding grasgewas. De heer Liefhebber informeert of deze kosten ge heel voor rekening der gemeente komen, of dat ook de aannemer van het werk in de kosten bijdraagt De Voorzitter antwoordt, dat de kosten geheel voor rekening der gemeente zijn, alleen onder bijzondere omstandigheden kan misschien gerekend worden on eenige vergoeding. P°?.T ^en keer Tromp wordt er op gewezen, dat een bepaling omtrent het verleenen van de onderhavige vergunning moeilijk in het bestek kon worden op genomen en was dit wel geschied, dan zouden de kosten, voor den aannemer hieruit voortvloeiende, toch weer bij de aanneemsom zijn gekomen. De Voorzitter merkt op, dat ook volgens den op zichter Wartenhorst de kosten voor rekening der ge meente komen, omdat ze niet in het bestek werden genoemd. Overeenkomstig het advies van B. en W. wordt be sloten. Gymnastiekonderwijs aan de openbare lagere sohooL Goede samenwerking. ij. Uittreksel uit het register van besluiten van Ge deputeerde Staten, d.d, 13 April jJ., No. 205. waaruit blijkt, dat afwijzend is beschikt op de gevraagde vrij stelling van de verplichting tot het geven van onder wijs in de lichamelijke oefening aan de openbare lagere school te Oude Niedorp met nader voorstel van B. en W. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat de ter mijn van vrijstelling op 1 Januari 1927 was verstreken en nu voor 2 jaar wederom vrijstelling van de ver plichting tot het geven van onderwijs in de lichame lijke oefening was gevraagd. B. en W. waren ten aan zien van die aanvrage nogal optimistisch en hadden geen rekening gehouden met het feit, dat bij het onderwijzend personeel eenige mutatie had plaats ge vonden en we nu te Oude Niedorp een hoofd der school hadden gekregen, die zeer goed in staat is gymnastiekonderwijs te geven en de bevoegdheid daartoe heeft Blijkbaar is dit voor Ged. Staten het motief om de gevraagde ontheffing niet te verleenen, want in hun schrijven wordt er op gewezen, dat in de onmiddellijke nabijheid van de school een geschikt lokaal is, waarin het onderwijs kan worden gegeven, terwijl bij gunstig weer het onderwijs op de flinke speelplaats kan worden gegeven en het materiaal, voor het onderwijs benoodigd, wellicht gebruikt zou kunnen worden van de plaatselijke gymnastiekver eeniging. B. en W. hebben met den caféhouder Balk een bespreking gehad en deze is bereid zijn kolfbaan af te staan voor bet geven van gymnastiekonderwijs, wanneer dat buiten niet kan worden gegeven en wel tegen een vergoeding van f20 per jaar. B. en W. achten dit een billijk bedrag. Voor bet houden van wedstrijden is overleg ge pleegd door het hoofd der school, met den heer Kriller en deze was bereid in bet belang van het onderwijs het terrein af te staan, zonder een bedrag van vergoeding te noemen. De beer Liefhebber vraagt, of het materiaal van de gymnastiekvereeniging mag worden gebruikt. De Voorzitter antwoordt bevestigend, bet bestuur, van de gymnastiekvereeniging heeft medegedeeld, dat hét materiaal gratis zal worden afgestaan. Al leen is als een soort tegenprestatie gevraagd om wanneer een enkele keer na sluitingstijd door de vereeniging werd1 geoefend en dan feitelijk belasting zou moeten worden betaald, de zaak als quitte te willen beschouwen. De Raad gaat algemeen accoord met de oplossing als hierboven omschreven. Het vetgehalte der melk. z. Missive van Z.E. den Heer Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid, d.d. 2 Mei j.1., No. 443 D afd. V, ten geleide van een afschrift van een K.B. van 23 April j.1:, No. 25, waarbij wordt toegestaan onder goedkeuring van genoemden Minister, eischen te stellen, waaraan melk moet voldoen. 7,7.. Schrijven van den Heer Directeur van den Warenkeuringsdienst in het gebied Alkmaar, d.d. 28 April j.1., No. 185, houdende verzoek om in de ver ordening op de keuring van waren alsnog onge wijzigd de bepaling op te nemen, zooals werd voor gesteld. B. en W. adviseeren conform het verzoek te be sluiten. De Voorzitter herinnert er aan, dat de Directeur van den Warenkeuringsdienst een bepaling wensch- te te zien opgenomen, waarbij het verboden werd melk te verkoopen met oen vetgehalte lager dan 2.75 Op een daartoe strekkend voorstel van B. en W. diende toen de heer Waiboer „een amendement in, bepalende dat dit verbod alleen zou gelden voor rechtstreeks aan den consument te leveren melk, welk amendement werd aangenomen. Op verzoek van den directeur van den Warenkeuringsdienst heeft spr. nadere inlichtingen verstrekt over de be doeling van den Raad en als antwoord daarop is van den directeur van den Warenkeuringsdienst een schrijven ingekomen. In dit schrijven wordt er o.m. op gewezen dat het algemeen belang boven het be lang van een deel der gemeentenaren dient te gaan, dat de bedoelde bepaling niet uitsluitend dient te drukken op melkverkoopers, doch dat juist de melk- leveranciers, de boeren, dikwijls zeer veel kunnen doen om het vetgehalte der melk omhoog te voeren, waarbij erop wordt gewezen, dat bijv. bij het voe deren van veel kool enz. wel de melkgift wordt ver hoogd, maar niet bet vetgehalte. Nadat' dan ten slotte nogmaals de verzekering wordt gegeven dat de directeur met de meeste gematigdheid de zaken zal afhandelen en hij genegen is in overleg te tre den, wordt verzocht de bepaling ongewijzigd op te nemen. Welke tak van «port ae ook beoefent Akker's Klooster balsem zalU waarde volle diensten bewij zen. Maiseeren met Akker'i Kloosterbalsem (60 cent) maakt Uw spieren lenig en sterk en vergroot Uw uithoudingsvermogen. En als heelmiddel bij won den en open plekken (blaren in de handen door roeien en tennissen, doorzitten en doorloopen, «tuk gevallen knieën, schrammen en andere kwet- »uren) ia Akker's Kloosterbalsem onovertroffen. Zuiverend, genezend en ontsteking-werend- dat zijn de eigenschappen, waaraan Kloosterbalsem, naast zijn verrassende werking het eensluidende oordeel der ontelbare j j|f k°r™e cSi goud zoo goed De Voorzitter merkt nog op, dat B. en W. er niet veel voor gevoelen op een eenmaal genomen besluit terug te komen. Hier evenwel is het een bijzonder geval, er ie te overhaast tewerk gegaan. B. en W. waren, doordat spr. geen melktecbnicus is, een beetje weifelmoedig en het voorgestelde amende ment is daarna aangenomen. B. en W. stellen dan ook voor, op bet verzoek van den Directeur van den' Warenkeuringsdienst in te gaan en te schrappen de omschrijving dat het verbod zal gelden voor rechtstreeks kan den consument te leveren melk. Zonder bespreking wordt overeenkomstig het ad vies van B. en W. besloten. zzz. Rekening en verantwoording van de Ge zondheidscommissie, zetel Hoorn, over 1926. B. en W. adviseeren deze rekening goed te keuren, zzzz. Aangehouden adres van K. Coops te N. Nie- De ontslagaanvrage van mr. Zillesen na zes en veer tig jaar de Siaten-Generaal te hebben gediend. Een heel bizondere betrekking is die van griffier van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Er is in het land maar één persoon, die dit ambt vervult. Zeker heeft hij een collega in den griffier van de Tweede Kamer, maar de beide betrekkingen hebben bij veel overeenkomst, toch ook hun groote verschillen, omdat de Tweede zoo veel van de Eerste Kamer verschilt. Buitendien zal er op dit oogenblik wel niet meer dan één persoon in leven zijn, die grif fier van de Eerste, Kamer is geweest. Immers de nu ontslag vragende griffier, de heer mr. H. Zillesen, heeft acht en twintig jaar zijn waardigheid gedra gen, nadat hij reeds vroeger tien jaar commies-griffier van de Eerste Kamer en ddérvoor acht jaar commies griffier van de Tweede Kamer was geweest, zoodat hij in het geheel zes en veertig jaar de Staten-Generaal heeft gediend. De tegenwoordige minister van Buiten- landsche Zaken heeft nog onder hem gediend als commies-griffier, niet eens zoo lang geleden. Schaarsch worden ook al de menschen, die de Eer ste Kamer nog hebben gekend zonder den heer Zil lesen, zittenden op de verhevenheid naast den voor- zitterszeteï, althans, zich de Kamer zonder hem nog goed herinneren. Wel een hoogst eigenaardige positie! Wat al meeningen heeft hij al die jaren moeten aanhooren over hoeveel verschillende onderwerpen en door hoeveel verschillende menschen en verschil lende soorten van menschen «euit.zonder ooit de zijne te doen kennen! En hij kon die meeningen niet langs zijn koude kleeren laten afglijden, neen, hij moest er nauwkeurig kennis van nemen, in de afdeelingen moest hij verslag doen van de vele wijzen van zien in dezelfde aangelegenheden en steeds was zijn eerste plicht, door geen enkel woord in zijn verslag zijn eigen meening te doen doorschemeren. Met Argus- oogen kijken de betrokkenen immers of aan hun ge voelen in de verslagen wel het noodige recht weer vaart. Hoe ware er geprotesteerd wanneer er maar de allerminste schijn was geweest van een door schemeren van de meening van den griffier! Die schijn is er nooit of nimmer geweest in de acht en twintig jaar van zijn ambtsvervulling als griffier en zal er wel evenmin zijn geweest in de heele zes en veertig jaar van zijn diensttijd. Eenige malen moet bij de Eerste Kamer geheel vernieuwd hebben gezien en zeker heeft hij haar aard zich belangrijk zien wijzigen in de acht en dertig jaar sedert hij de zaal voor het eerst in functie van commies-griffier binnentrad. Toch is dat met de Eerste Kamer veel minder het geval dan met de Tweede. In beide colleges traden in de laatste decenniën le den, komende uit kringen, die vroeger nooit Kamerle den opleverden, maar terwijl deze leden in de Tweede Kamer het college zelf geheel hun eigen stempel wisten op te drukken, geschiedde in de Eerste Ka mer in zeker opzicht het tegenovergestelde. Dat col lege wist zijn nieuw soort leden z ij n stempel op te drukken. Vele volksvergadering-figuren werden echte senatoren na het aanvaarden van het lidmaatschap van de Eerste Kamer. Men verwondert en ergert zich over degenen, waarmee die metamorphose niet heeft plaats gehad. Terwijl men er al heel lang mee op hield, verontwaardiging te toonen om dingen, die „toch eigenlijk in een zoo hooge vergadering als de Kamer niet mogen verwacht, laat staan geduld wor den", hoort men wel in de pers en elders nu en dan klagen, dat een of andere spreker „blijkbaar vergeten heeft, dat hij ,ih onzen senaat was". Maar, zooals gezegd, dat neemt niet weg, dat ook de Eerste Kamer zeer belangrijk verschilt van haar voorgangsters, dat haar beteekenis voor het staat kundig leven zelfs wijziging onderging. Dit is trou wens voor een groot deel te wijten aan de groote veranderingen in aard van de Tweede Kamer. Dat kan ook niet anders, daar immers de Eerste Ka mer slechts daar is om de werking van de Tweede Kamer in het goede spoor te houden, de Tweede Ka mer te controleeren. Zij heeft geen ander werk dan hetgeen haar door de zuster aan de overzijde van het Binnenhof wordt toegezonden, zij krijgt niets an ders te eten dan wat aan die overzijde is gekookt, niet anders te drinken dan wat déür is gebrouwen. Hoe meer de Tweede Kamer de fouten maakt, welke men vreesde, dat gemaakt zouden worden, toen der Tweede Kamer haar taak werd opgelegd, des te meer zal de Eerste Kamer moeten optreden om de héér aangewezen rol te vervullen en blijken van haar be staan moeten geven. Zooals het in de laatste jaren o.a. moest gebeuren ten aanzien van den zomertijd, van de plaatselijke keuze, en niet te vergeten: het ver drag met België. Waarlijk, er zijn thans maar weini gen, die de gedenkwaardige woorden van wijlen professor Visser van IJzendoorn zal nazeggen, ver klarende, dat het verdwijnen van de Eerste Kamer niemand in het land zou spijten dan alleen de boden. Hoe moet het den heer Zillesen te moede zijn ge weest, toen hij die woorden in de krant las en later in de Handelingen moest ontwaren, dat de verslagge vers zich niet hadden vergist en die woorden wel de gelijk waren gesproken door een der eerbiedwaar- digsten van de leden der Tweede Kamer? Gelukkig, dat hij betrekkelijk spoedig mocht ontwaren, hoe weinig weerklank ze hadden gevonden bij de groote meerderheid van het Nederlandsche volk. Vele, vele jaren heeft de heer Zillesen den ook be roemden heer Arntzenius aan de overzijde van het Binnenhof tot ambtgenoot gehad, maar welk een verschil tusschen die beide veteranen, den griffier van de Tweede en dien van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal. De heer Arntzenius heeft er zich op kunnen beroemen,'dat in al die jaren van zijn ambts vervulling nooit een der in de Kamer aanwezigen een enkel woord van zijn lippen heeft vernomen. De stuk ken, die hij ambtshalve had voor te lezen, murmelde hij volstrekt toonloos voor zich uit zonder dat een enkele klank ooit tot iemand zelfs in de Kamer door drong en dus zeker niet tot de perstribune. De oud ste verslaggevers hadden nog nooit de stem gehoord van den man. die in elke zitting het eerst van allen aan het woord was en geruimen tijd aan het woord was tot het lezen van stukken, die volgens wetten en reglementen moesten gelezen worden op straffe van nietigheid van de gewichtigste werkzaamheden der Kamer. Of hij inderdaad las, wat hij veronderstelde werd te lezen? Niemand, die het weet. De particuliere gesprekken tusschen de Kamer leden onderling of met den voorzitter gingen gewoon door, soms werd luide een gesprek gevoerd tusschen een paar leden vlak voor de tafel, waaraan de grif fier zat te murmelen of liever de lippen te bewegen. Ik héb altijd bet vermoeden gehad', dat nu wijlen de heer Arntzenius volstrekt niet las. wat bil lezen moest, maar de gelegenheid waaraam om den hee ren leden eens goed de waarheid te zeggenGe heel ander de heer Zillesen. Wanneer de voorzitter van de Éérste Kamer het woord geeft aan den heer griffier, dan neemt en heeft hij ook het woord en niemand anders. Flink en frisch en uitstekend ver staanbaar. klonk zijn stem dan door heel de mooie zaal en tot in de verste hoeken en op alle tribu nes kon men duidelijk hooren. welke wetsontwerpen waren onderteekend door Hare Majesteit, welke wetsontwerpen in de afdeelingen moesten worden onderzocht, welke boekwerken en adressen der Ka mer toegezonden waren en zoo voort en zoo voort'. En nu heeft hit met dezelfde luide en verstaanbare stem den door hemzelvén geschreven brief moeten voorlezen, waarin htl na zes en veertig jaar trouwen dienst aan den staat eervol ontslag vraagt. Reden: hij wil liever weg. voordat do naderende ouderdom zijn krachten aantast Thans hebben *die nog in geen opzicht geleden. Het is een tijdperk in de geschiedenis van óns parlement, dat met het afscheid van den heer Zil lesen wordt afgesloten. üorp, d.d. 25 Febr. j.1., houdende verzoek om ver gunning voor den aanleg van een geleiding ton be hoeve' eener radio-centrale. B. en W. adviseeren dit adres nog aan te houden, in verband met bet aanhangig wetsontwerp ter re geling van den aanleg en het gebruik van telegra fische en radio-telegrafische inrichtingen. Aldus wordt besloten. 1. Bericht van den Voorzitter van het*Ccntraal Stembureau voor verkiezing van leden van den ge meenteraad, d.d. 15 Juni j.1., dat de heer A. Mole- maar, benoemd tot lid van den Gemeenteraad, bij de op 18 Mei j.1. gehouden stemming, die benoe ming niet heeft aangenomen. 2. Afschrift van het besluit van den Voorzitter van het Centraal Stembureau voor verkiezing van leden van den gemeenteraad, d.d. 15 Juni j.1., No. 50. 2/8, tot benoembaarverklaring van den heer J. Ligthart tot lid van den gemeenteraad, wegens het niet aannemen der benoeming van den beer A. Molenaar. 3. Jaarverslag 1926 van het Genootschap tot ze delijke verbetering van gevangenen. 4. Notulen van de Algemeene Vergadering van de af deeling Noordholland van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten van 13 Mei j.1. Al deze stukken worden voor notificatie aange nomen. De Voorzitter deelt nog mede, dat ingekomen is de bekende brief van de Commissie-Van Aalst over de kanalisatie van Westfriesland. B. en W. willen eerst de te Alkmaar te houden vergadering afwach ten, voordat zij met een afgerond voorstel komen en zijn voornemens die vergadering te Alkmaar bij te wonen. Van het curatorium van het Roomsch-Katholieke Lyceum te Alkmaar is een brief ingekomen, waar in gevraagd wordt, om geldelijken steun voor iedere leerlingen die bet lyceum zal bezoeken. Het adres, dat nog niet door B. en W. is behan deld, wordt gerenvoyeerd naar B. en W. om nader advies. 2. Mededeelingen. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat het perceel grasland te Heerhugowaard, voorheen ge huurd door Wed. J. Meereboer, vanaf 1 Januari 1927 is verhuurd aan J. Groot Wz. voor f352. Door vertrek van Groot, huurder van een gemeen tewoning te Verlaat, is tegen den geldenden huur prijs de woning verhuurd aan Jb. Groot Az. Ged. Staten hebben goedgekeurd het besluit tot net aangaan van een geldleening van f 10.000 eir zijn er mee accoord gegaan dat de aflossing zal plaats hebben in 15 jaren. Door P. Wonder Pz. te Heerhugowaard is een ge zegelde verklaring ingezonden, dat hij afstand doet van graf no. 13. Een arrestantenlokaal. 3. Voordracht van Burgemeester en Wethouders tot het bouwen van een arrestantenlokaal in de Waag te Oude Niedorp en hun College daarvoor een crediet te verleenen van ten hoogste f 250.—. De schriftelijke voordracht van B. en W. luidt als volgt: Het zal Uwe vergadering bekend zijn, dat het bestaande arrestantenlokaal te Oude Niedorp is ge vestigd in den toren .der Ned. Herv. Kerk aldaar. Deze gelegenheid, tevens gebruikt wordende als nachtverbrijf voor doortrekkenden, is bepaald slecht. Er ontbreeKt licht en lucht, waardoor het verblijf een zeer somberen indruk maakt. Vermits bij resolutie van Z.E. den Heer Minister van Justitie, d.d. 10 Januari j.1., No. 800, 2e afd. A (Algemeen Politieblad 13 Jan. 1927, No. 2) bij wijze van minimum eischen algemeene voorschriften zijn gesteld ten aanzien van plaatsen, die voor inzeko- ringseelling worden bestemd, aan welke voorschrif ten vorenbedoeld verblijf geenszins voldoet, hebben wij gemeend naar een andere gelegenheid uit te jnoeten zien tot vestiging van een plaats voor in ze keringsstelling, tevens dienende tot nachtverblijf van doortrekkenden. Ter besparing van kosten is ons oog gevallen op de Waag te Oude Niedorp, waarin voldoende ruimte aanwezig is, om daarvan een gedeelte af te scheiden voor het arrestantenlokaal. Alsdan blijft nog vol doende ruimte over voor de Waag zelve. Ter zake is een onderzoek ingesteld door den gemeente-op zichter, die op 8 April jl. rapport uitbracht. Wij stellen Uwe vergadering voor, ons College een crediet te verleenen van hoogstens f 250.—. voor de vestiging van het arrestantenlokaal c.a. in de waag te Oude Niedorp. Zonder bespreking wordt de voordracht aangeno men. 4. Vaststelling primitief kohier hondenbelasting, dienst 1927. Vastgesteld wordt het primitief kohier hondenbe lasting, dienst 1927, tot een bedrag van 145. Voordracht van Burgemeester en Wethouders no pens een te verstrekken voorschot ingevolge de land- arbéiderswet aan J. Kruyer. landarbeider te Kalver- dijk, gemeente Harenkarspel, voor de verkrijging in eigendom van een plaatsje in 't Veld. De heer Ligthart meende, dat de woning niet aan de eischen voldeed en vraagt of er een nieuwe woning wordt gebouwd. De Voorzitter deelt mede, dat een nieuwe woning zal worden gebouwd en dat bovendien nog de koop prijs is verlaagd, zoodat aan den eisch, die B. en W. stelden, is voldaan. De voordracht van B. en W. wordt aangenomen. 6. Concept-besluit tot wijziging en aanvulling der begrooting, dienst 1926. Besloten wordt tot wijziging en aanvulling der be grooting, dienst 1926, tot een bedrag van f800.in ontvangst en uitgaaf. Het vermenigvuldiglngscljfer voor do Plaatselijke inkomstenbelasting. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor de Plaatselijke Inkomstenbelasting, belastingjaar 1927—1928. De Voorzitter deelt mede, dat de ^vermenigvuldi gingsfactor voor het vorige belastingjaar was be paald op 1.8 en hoewel bekend is dat de uitkomsten in het land- en tuinbouwbedrijf minder gunstig zijn, zal, dank zij den gunstigen toestand der gemeente- finantiën, ook voor dit belastingjaar volstaan kunnen worden met een vermenigvuldigingscijfer van 1.8. Volgens de begrooting moet van 1927 f 9000 worden ontvangen. Over het belastingjaar 1926—192.7 was be groot f 12000.terwijl ontvangen werd f 13525—, en waar dan nu f 9000.noodig is, wordt verondersteld dat een vermenigvuldigingscijfer van 1.8 voldoende zal gijn. De heer Liefhebber vraagt of daar dan bij inbegre pen is de aflossing van de geldleening voor wegver- breeding. De Voorzitter deelt mede, dat die aflossing begint in 1928. wel is de rente der geldleening ad f 10.000. in de begrooting opgenomen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt be sloten het vermenigvuldigingscijfer op 1.8 te bepalen. SI

Schager Courant | 1927 | | pagina 9