Alitnin Nieiws- Aliertenit- lalmllal. Polder Waard ea Groet. WOUDA's FISK L De Broeker Veiling 1 Eerste Blad. Zfilfrtfcrand Bakmeel DE KWALITEIT Dinsdag 28 Juni 1927. SCHAGER 70sfte Jaargang No. 8072. COURANT B Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Dondor- dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, vorden Adver- jtentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., .Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 8 maanden i 1.65. Losse nummers 8 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels fl.10, iedere regel meer 20 cent (bewljsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofdin gelanden van den polder Waard en Groet, op Zater dag, den 25 Juni 1927, namiddags 3 uur, in het Pol derhuis. Voorzitter de heer A. Waiboer, secretaris de heer J. Breebaart Dz.. Afwezig de heeren K. Breebaart Dz., H. Spaans en P. A. Melchior, -de laatste met kennisgeving. Voorzitter heet de aanwezigen welkom, en opent de vergadering, waarna de notulen worden gelezen en onder dankzegging aan den secretaris goedgekeurd. Ingekomen stukken. De kanalisatie van Westfriesland. Voorzitter deelt mee, dat de vorige vergadering aan het eind in besloten zitting over de kanalisatie, een bespreking is gehouden, waarin door den heer Trap man het een en ander omtrent de plannen is uiteen gezet en dit den heerennog wel helder voor den geest zal staan. Spr. zal ziclTderhalve bepalen tot voorle zing van het laatste gedeelte van de circulaire der commissie-Van Aalst, waaruit blijkt'dat nog niet een definitieve beslissing behoeft te worden genomen, taiaar dat eerst na de vergadering van a.s. Woens dag te Alkmaar, waarbij alle belanghebbenden zijn opgeroepen, een uitspraak zal worden gevraagd over het. bedrag van f500.dat van den Polder Waard en Groet voor de kanaalplannen wordt gevraagd. De heer Kistemaker zegt, dat het niet de vraag is, of het bedrag van f 500.betaald zou kunnen wor den door den polder, maar of de revenuen, die de te graven kanalen afwerpen, tegen deze kosten zul len opwegen en dit betwijfelt spr,De toestand is |hier op het oogenblik anders dan voor vijf en twin tig jaar terug, zegt spr., nu we aan den vooravond Istaan van de droogmaking van de Wieringermeer, waardoor wij hier een kanaal zullen krijgen, dat vol komen aan de eischen zal voldoen. Hij wil zich echter niet geheel en al aan de kanaalplannen onttrekken, maar inplaats van f500.—, een bijdrage van 4100.— verleenen. Voorzitter wijst er op, dat het kanaal langs den Wieringermeerpolder voor Kolhorn nog niet de gele genheid biedt om langs den koristen weg in het Noordhollandsch Kanaal te komen. Hiervoor zou men echter volgens den heer Kiste maker den weg langs het Balgkanaal over De Kooi. kunnen kiezen. Op 'n vraag van den heer v. Splunter of er bij de f500 nog opcenten komen, antwoordt da voorzitter ontkennend. Voorzitter wijst er op, dat het kanaal, richting Alk maar, zooals het nu geprojecteerd is, het land van den heer Kistemaker in tweeën snijdt. Hierdoor zou dus een aparte bemaling van een gedeelte ontstaan. Het ware daarom beter, dat het kanaal dichter langs het polderhuis ging. Dit wat betreft het kanaal, dat van Kolhorn richting Alkmaar. Ten aan zien van het kanaal van Kolhorn naar Schagen en verder naar De Stolpen, zou het het beste zijn, dat dit geprojecteerd werd zóó dat het ging door de Schager Kogge. De heer Vethman zegt, heelemaal tegen de kanalisa tie te zijn, maar als het niet anders kan, niet meer dan f 100 te geven. De heer Wilken is dit niet met den heer Vethman eens, omdat de medezeggenschap van Waard en Groet in de kanaalplannen daardoor geheel en al te loor zou gaan. De heer Trapman zegt na afloop van de vorige ver gadering een uiteenzetting van de aanhangige kanaal plannen, voor zoover het Waard en Groet betrof, te hebben gegeven en spr. hoopt dat het hem is ge lukt het de heeren duidelijk te maken wat de com missie-Van Aalst in deze wil. Toen heeft men reeds kunnen hooren, hoe spr. over de kanaalplannen denkt, maar spr. wil ook in deze vergadoring in hèt openbaar gaarne zeggen, dat hij daarvan is een groot voorstander. Ook als hoofdingeland van dezen polder zal spr. zijn stem gaarne aan die plannen geven, om dat hij daarvan voordeel-en in de toekomst verwacht Men kan als 't ware spreken van drie soort van bo- iangen, n.1. direct voor den polder, voor de ingelan den en de algemeene belangen. Spr. wijst er op, dat juist voor dezen polder de laatste belangen het zwuarst moeten wegen, omdat z.i. juist door de aparte positie die Waard en Groet in deze inneemt, de Zui derzeewerken en de kanalisatie niet van elkaar zijn los te maken. Het mag hier gerust gezegd worden dat de Zuiderzeewerken voor Waard en Groet van groote beteekenis zijn en lijkt het hem niet juist wat de heer Kistemaker doet, die zonder meer het kanaal naar de Kooij als gevolg van de Zuiderzeewerken, accepteert en weigert voldoende bij te dragen aan de kanalen die een aansluiting vormen aan de Zuider zeekanalen. Juist het onderling verband van deze twee groote werken is van de grootste beteekenis en waar men de voordeelen neemt van het eene, moet men m.i. niet afwijzend staan tegenover het andere. Het mag waar zijn dat door het Balgkanaal en ver volgens door het Noordhollandsch Kanaal van hier uit Alkmaar zal zijn te bereiken, maar de weg naar Alkmaar, hetzij over Schagen, hetzij over 'Huigendijk, is minstens de helft korter en dus van veel meer be teekenis. Waard en Groet zal op die wijze met twee zeer bloeiende marktplaatsen worden verbonden, een voordeel dat niet gering is, nog gezwegen, van de opening van het verdere achterland der provincie. Het is toch immers een feit. dat het vervoer van graan uit Waard en Groet thans steeds met kleine vaartuigen door een ongeluklri.ge binnenvaart moet plaats hebben en de vrachtprijzen daardoor zeer ongunstig worden beinvloed. Het bietenvervoer heeft van hier plaats buitenom, maar de vrachtprijzen zijn aaarvan hier steeds hooger dan elders, omdat de toe stand van de Kolhornerhaven zóó is, dat de schippers er steeds over klagen en nietweten of ze wel binnen kunnen komen en als ze binnen zijn of ze naar bui ten kunnen komen. Men vergete niet, dat door de drooglegging der Zuiderzee en de kanalisatie, onze polder verlost zal worden van deze slechte haven. Het onderhoud van die havën, hoe primitief dat ook tot dusver heeft plaats gehad, de kosten van het spuien en uitdiepen volgens de mij gegeven inlichtin gen, toch minstens f 150 p. jaar komen te vervallen. On ze polder heeft minstens p. jaar 400 M3. grint, bazalt, noodig en deze grint kost hier minstens door de hoo- gere vrachtprijzen, bij Anna Paulowna vergeleken, 50 ct. per M3. meer. Dat is reeds weer een bedrag van f 200.Dat zijn de kleine voordeelen voor den polder zplf, die al heel wat afhalen van de jaarlijks te betalen f 500.Maar het hoofdmotief voor het be palen van onzen steun moet blijven het openen van -een perspectief voor de toekomst, wat de cultures etc. in onzen polder betreft, thans nog niet te omlij nen envast te leggen, omdat hot onmogelijk is met zekerheid die toekomst te bepalen. Maar waar ik zei, aldus spr., dat van onzen polder gevraagd wordt een bedrag van f 500—, wat per H.A. wordt 40 45 ct., daar zie ik dat van een gemiddeld bedrijf van 30 H.A., f 15 per jaar aan bijdrage wordt ge vraagd. En voor dat luttele bedrag wil ik gaarne de kans hebben van de voordeelen die mij als ingeland de betere vaarwaters kunnen brengen. Wij moeten deze zaak van een breed, het algemeen belang, om vattend standpunt bekijken. De heer Kistemaker maakt de opmerking, dat bij het bietenvervoer de landbouw schepen van 150 ton gébruikt en die dan ongewogen naar Groningen gaan. Zal men dus nu schepen van 1000 ton krijgen, dan zul len verschillende landbouwers daarin hun bieten la den, met het gevolg, dat ze in Groningen weer overge wogen moeten worden, waardoor eerder nadeel dan voordeel ontstaat. Wait betreft het uitdiepen en spuien van de haven, deze bezwaren verdwijnen, wanneer de Wieringermeer eenmaal drooggemaakt is, want de toestand in de haven is alleen het gevolg van den wisselenden stand van het zeewater. Spr. hertiaalt, dat hij een bijdrage van f 500 veel te hoog vindt. De heer Trapman merkt op, dat hij niet gesproken heeft over de wijze van vervoer van bieten, spr. heeft met zijn voorbeeld alleen willen aanduiden, dat het vervoeruit Kolhorn tot op het oogenblik duurder is dan op andere plaatsen en dat door de kanalen het spuien en uitdiepen komen te vervallen, waardoor de schippers niet behoeven te wachten, en dus geen tijd verloren gaat. De heer Kistemaker: Maar door de droogmaking der Zuiderzee zijn die bezwaren toch al opgeheven? De heer Trapman: Juist, maar ik (herhaal, dat de droogmaking der Zuiderzee en het kanalenplan voor onzen polder niet van elkaar zijn te scheiden. Door welke oorzaak de haven in een dergelijken desolaten toestand is gekomen, dat staat er buiten, maar dat de toestand door kanalisatie en Züidrze ©werken veel beter zal worden, dat staat vast en daarmee moeten wij bij het bepalen der subsidie rekening houden. Voorzitter zegt, dat de haven buiten de schuld van het polderbestuur in een dergelijken toestand geraakt, waarop de heer Trapman antwoordt, dat hij geens zins het bestuur daarvan verwijten maakt. Spr. heeft alleen het onhoudbare van den toestand van thans maar willen illustreeren.. Voorzitter is het met den heer Trapman eens, dat droogmaking Zuiderzee en kanaalplan samengaan. De verbinding via de Kooi lijkt spr. eveneens wat lang; hij ziet veel liever een rechtstreeksche verbin ding welke het kanalenplan biedt Voor Winkeliers bij G-ross. v.h. M. DE HAAS te Alkmaar. De heer Vis ziet in de droogmaking der Zuiderzee en de kanalisatie wel twee dingen, die ieder op zich zelf staan. Dan ziet spr. in het kanaal Kolhorn— Stolpen weinig voordeel. Anders is dat met het ka naal Kolhorn—Alkmaar, maar dan moet dat loopen in de richting, zooals dat voor polder Waard en Groet het meest gunstigste is. De heer J. Vethman vindt eveneens, dat het ka naal het land van den heer Kistemaker niet moet snij den, anders ,zou daardoor een apart poldertje ont staan, waarvoor een aparte bemaling noodig is. De heer Trapman vindt het zeer ad rem van den voorzitter, dat hij aan de bijdrage een voorwaarde wil verbinden als de practijk dat eischt. Zeer gevaar lijk vindt spr. het van den heer M. Vethman, dat deze heelemaal niets wil geven, daar dit In de toekomst wel eens minder aangename gevolgen met zich mee zou kunnen brengen voor den polder bij het uitwer ken der plannen. De heer M. Vethman: Is het dan al zoo zeker, dat de kanalen zullen komen? De heer Trapman: Daarop kan ik u niet met be slistheid antwoorden, maar wel dat de plannen niet zullen stranden op het al of niet bijdragen van Waard en Groet. De heer M. Vethman vindt, dat het niet een alge meen belang is; slechts enkelen hebben er voordeel van, het wordt te groot opgezet Voorzitter oordeelt, jflat als er nu iets gedaan moet worden, het dan goed moet gebeuren. Als de polder nu nog een w^ zou moeten maken, dan zou die ook veel breeder* worden dan onze bestaande *wegen. De heer M. Vethman vindt, dat wol blijken zal, hoe groot-net belang is. De Iféer Trapman merkt nog op, toen spr. op de vorrge vergadering het bedrag noemde dat bijgedra gen moest worden, dit de heeren zoo verbazend wei nig was voorgekomen, maar dat sommigen nu sterk van gedachten veranderd schijnen te zijn en spr. wijst er nog op dat men thans voor de wegenbelasting voor een auto van f50 tot f120 betaalt, om weuient wi. weet over hoeveel jaar, hier in onze omgeving eens op wat betere wegen te rijden, terwijl men voor een Er haagt róóveel af van de kwaliteit Uwer auto banden, dat gij bij de keuze ervan wel zeer nauwkeurig moogt wezen. Een autoband behoort te zijn: veerkrachtig, sterk en bovendien weten schappelijk vervaardigd. Daardoor worden comfort en lange levensduur ver kregen. de band, die minder kost dan h\j moest kosten. N.V. „R. A. M. L" LEEUWARDEN i Ruiter «kwartier 37-45 - Telef. 232 AMSTERDAM i N.Z. Voorburgwal 75-77 - Tel 35397 Depót te Alkmaar: «Inc. Slotemakcr, Lindenlaan 100 - Telefoon 1113. geheel landbouwbedrijf f 15 per jaar zal behoeven te betalen voor een ruim kanalennet. Spr. begrijpt de be zwaren niet. Voorzitter zou willen voorstellen het bedrag van f500.toe te zeggen, onder voorwaarde, dat de ka nalen in onzen polder zullen loopen in de richting, zooals het bestuur dat wenscht. Dit voorstel wordt met op één na, dje van den heer M. Vethman, algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter hoopt, dat het besluit in het belang van den polder zal zijn, en dat in de toekomst met genoegen hierop kan worden teruggezien. Van Ged. Staten is ingekomen het ontwerp tot her ziening van het algemeen reglement op de Water schappen in Nordholland. Genoemd reglement ver toonde hier en daar leemten, terwijl enkele artikelen niet strookten met de opvattingen van den tegen- woordigen tijd en daarin verandering is aangebracht Voorzitter zegt, dat bij een bestudeering door hem en den heer Vis was gebleken, de mogelijkheid ge opend wordt, dat de polder bijv. in de toekomst een waterbouwkundig ambtenaar in zijn dienst zou moe ten nemen. Waar hem een dergelijk ambtenaar voor den polder Waard en Groet volkomen onnoodig toe- lijkt, zou hij willen voorstellen om het Dagelijksch Bestuur machtiging te verleenen, een binnenkort te houden vergadering van den Bond* van Waterschap pen bij te wonen, waar het reglement gemeenschappe lijk behandeld zal worden. Vóór den 15en Juli moeteó echter de bezwaren reeds worden ingediend. De heer Trapman zegt dat, waar hij nog geen in zage van hot nieuwe ontwerp heeft kunnen nemen, hij moeilijk oen oordeel kan vellen over hetgeen het Dag. Bestuur wól en wat het niet bezwaren noemt. Spr. zou daarom liever later een besrpeking over dit reglement houden of straks in comité daarover inlichtingen ontvangen, hetgeen algemeen wordt goedgevonden. Afbraak van het oude machinegebouw. Op de aanbesteding voor afbraak van het oude machinegebouw is één biljet ingekomen van den heer K, Bakker te Schagen. Dezo neemt aan het werk met inbegrip van de fund6ering, 60 c.M. onder den grond, voor f125 uit te voeren. De opzichter, daarnaar gevraagd, vindt het zeer weinig. Zonder eenige schade te lijden, zou de polder het ook zelf kunnen uitvoeren. Do hoor Vis zou nog eenigen tijd willen wachten en wanneer er goon bevredigender bod komt, dan het werk zelf uitvoeren. Hiermee gaat men algemeen accoord, dus zal het dengene, die nu ingoschreven heeft, niet gegund wor den en voorts wordt het Dag. (Bestuur vrijheid ge geven om naar eigen goedvinden deze kwestie af te handelen. De desolate toestand van de gronden bij don zeedijk. Verzoek van den. heer J. A. Waiboer, om de door hem gehuurde perceelen zeedijk voor eenige jaren onderhands te mogen huren, zulks met het oog op het daaraan liggende lage rietland te braken en op nieuw met graszaal te bezaaien. Voorzitter zegt, dat adressant met het oog op de te verrichten werkzaamheden 't een en ander spoedig zpu willen weten. Adressant wil de perceelen inhuren voor dep tijd van zee jaren, dus 2 huurperioden en dan hetzelfde blijven betalen, als hij nu betaalt De heer v. Splunter zegt in principe sterk voor de verbetering te zijn, maar vraagt of de billijke huur, die de perceelen doen, niet te veel in het voordeel van den gebruiker zijn. Ofschoon spr. het belang van den huurder niet in den weg wil staan, stelt hij toch voor alleen het belang van den polder op den voor grond te stellen en zou willen voorstellèn om het adressant voor den tijd van 4 achtereenvolgende huurjaren te geven. Dan vraagt spr. of het geen aan beveling zou verdienen om do kaai, achter dit riet land gelegen, er bij te verhuren. De neer Kistemaker wijst er op, dat de huur vroeger f 5 was en nu f 820, dus heel wat hooger. Spr. gelooft niet, dat met het voorstel van adressant niet alleen het belang van den huurder gemoeid is, maar wel degelijk ook dat van den polder. Spr. zou het daarom toejuichen, wanneer de vergadering het ver zoek toestond. De heer Brugman vindt, dat voor een goede land- verbetering wel zes jaar noodig is. De heer Trapman zegt, met de heeren Kistemaker en Spaans de bedoelde plaats te hebben bekeken cn toen verbaasd gestaan te hebben over den desolaten toestand, waarin de gronden bij dén dijk daar ver keerden. Spr. stelt zich op dit standpunt dat voor dengene, die dit durft aan te pakken, er nogal risico aan is verbonden, terwijl na mislukking er voor den polder absoluut nog geen schade aan vast zit, ter wijl in het tegenovergestelde geval de polder er groote voordeelen van zal krijgen als de zes jaren om zijn. De heer v. Splunter vraagt of de perceelen grond niet heelemaal drooggemalen kunnen worden, wat echter ondoenlijk blijkt met het oog op de hooge kosten. De heer Vis vindt dat het verzoek met open armen dient te warden ontvangen en nadat de heer v. Splun ter, gehoord de huurprijzen van vroeger en thans, zich niet meer tegen het verzoek verzet, wordt dit met algemeene stemmen toegestaan. De heer v. Splunter brengt nog wel de tegelijke ver huring der kaai ter sprake. Do opbrengsten van ge noemde kaai schijnen echter van dien aard te zijn, dat men het hooigewas zelfs voor niets niet wil hebben. Nadat verschillende oplossingen aan de hand zijn gedaan, om verbetering in den bestaanden toestand te krijgen, wordt algemeen goedgevonden, om aan het Dag. Bestuur over te laten de kwestie nog eens onder de oogen te zien en verder naar eigen goed vinden te handelen. Bondvraag, De heer Brugman wijst op den ronden toestand waarin de wegen verkeeren en zou willen voorstel len de specie uit de slocten nu in haar geheel op den weg te brengen als de belendende eigenaren dit goed vinden. Voorzitter zegt, er zijn aandacht aam te «uilen schenken. De heer v. Splunter vraagt, of in den bocht van den Middenweg naar de losplaats geen verbetering worden aangebracht. Spr. zou er een meter aan willen zetten. Voorts zijn volgens spr. met het oog op het tegenwoordige verkeer de wegen te smaL Het beste zou misschien zijn, om een gedeelte graskant af te ploegen en dat gedeelte bij den weg ie trekken. Voorzitter wijst er op, dat bij verbreeding van de-* door den heer Van Splunter bedoelde' bocht, men op particulier tererin aanbelandt. Spr. zegt echter toe er zijn aandacht aan te zullen schenken. Wal betreft de verbreeding der wegen, het idéé van een gedeelte graskant af ploegen kan tot gevolg hebben, dat in dat gedeelte diepe sporen ontstaan, en zal men dat gedeelte dienen te beharden. Verschillende andere leden wijzen eveneens op de te smalle wegen, en de heer J. Vethman oordeelt het leeds een verbetering als op sommige smalle ge deelten een gedeelte graskant werd afgestoken cn z.i. behoefde het dan ook niet behand, omdat spr. meent, dat die kanten reeds hard genoeg zullen blij ken te zijn. Daar het bedrag voor de wegen reeds is vastge steld, zal voorzitter er op letten, wat in deze nog gedaan kan worden. Het nieuwe gemaal. De opzichter doet daarna eenige mededeelingén omtrent de werkzaamheden bij het niéu we gemaal. Met hbt aanbrengen van den kistdam gaat het niet zoo voorspoedig. Dit zal wel 2 3 weken langer ophouden dan aanvankelijk gedacht was. Voor hei overige schieten de werk zaamheden goed op. De vergadering gaat daarna in comité, waarna ze wordt gesloten. De Broeker veiling stond de laatste week weer in het centrum der belangstelling van vele Langendij- kers en ongetwijfeld ook van velen daarbuiten. De slechte jaren, die achter ons liggen, en die zelfs aan leiding zijn geweest voor het Dagelijksch Bestuur on zer Provincie, Gedeputeerde Staten, om met een vier tal voorstellen te komen, die ten doel hebben, den Langendijker tuinbouw er weer bovenop te helpen, zij zijn oorzaak, dat met meer interesse dan anders het verloop der markt wordt gevolgd. De voorgestelde maaitreglen van het college van Gedeputeerden zul len ongetwijfeld bij de meesten, die zich met den tuinbouw bezig houden, de erkenning hebben opge wekt, dat men in Haarlem een open oog heeft voor de tuindersbelangen. Het is dan ook wel .buitenge sloten, dat deze voorstellen zullen worden verworpen, zoodat we eerlang aan Langen dijk een bedrijf rijk zullen zijn, waarbij de teelt onder glas als proef en als voorlichting zal worden gedemonstreerd, zoodat ieder, die voornemens is de glascultuur te gaan be oefenen, hier zijn kennis kan opdoen en vermeerde ren. Daar de Provincie zich garant stelt voor 'de lee-

Schager Courant | 1927 | | pagina 1